Overgrote deel WD accepteert niet toekennen Hooftprijs politie bijt ich vast i moord op ick-bokser Scholen kunnen zelfdoding leerlingen helpen voorkomen DE KRANT. DAAR LEREN ZE WAT VAN. 1NENLAND £ekUc6oivuvnt DONDERDAG 28 FEBRUARI 196S PAGINA 3 bepal^wuste vat, waarin het in cement gegoten stoffelijk over- e uitMttvan Brilleman zat verborgen. hand| el vol et als j baar. zij de Brits hzelf j k de het VOO l zou ki. meTERDAM De rijkspolitie is er nog niet achter i<ie moord op de 25-jarige wereldkampioen kick- ng en André Brilleman op zijn geweten heeft. Sinds te aamornent dat het met kogels doorzeefde lichaam eerlide Amsterdammer, ingemetseld in een vat, in de de pd bij het Gelderse Herwijnen werd gevonden, is de .ie nog niet veel wijzer geworden. Wel is inmiddels uto van het slachtoffer op Schiphol teruggevonden. ^^Blmeegedeeld door J. Oosterbroek, hoofd recherche van de in het disctrict Nijrrtegen en leider van het onderzoek ^^Esterdam. Over het motief van de moord durft de politie jet veel te zeggen. „Het zou een executie kunnen zijn ge- Ik denk dat die gedachte wel aardig in de richting van de leid komt", aldus Oosterbroek. at waarin het lijk van Brilleman was gemetseld, lijkt voor- 3 de belangrijkste aanwijzing voor de politie te zijn in het •zoek. Een team van 26 rechercheurs van de rijkspolitie en hercheurs van gemeentepolitie van Amsterdam is naarstig naar mensen die meer kunnen vertellen over de her- van het vat. Gisteravond is via de televisie een oproep j aan het publiek om met tips te komen, ilrode vat kan een belangrijk spoor worden omdat het een f bijzondere kenmerken heeft. Het is bijvoorbeeld geen ge- '„oliedrum". Wat er dan wèl in heeft gezeten weet de poli- niet. Het vat, met een diameter van 6,5 centimeter en igte van 83,5 centimeter, is van gegalvaniseerd staal en Jrie keer een verfbeurt gehad. Aan de binnenkant is een j^^ndeling in rode cijfers aangebracht, oplopend van nul tot ie Gol Dit dehjkhJin ^"djusver heeft het onderzoek van de politie aan het licht ge in dfo dat Brilleman aan het begin van de avond van 30 januari »fiet laatst is gezien door zijn vriendin. De twee zagen elkaar >enei]% Ziekenhuis Amsterdam Noord, waar zij waren in ver- vmet de opname van hun dochtertje. Daarna moet Brille- mid4jn zjjn zwarte Saab Turbo (bouwjaar 1980) naar Schiphol Er jereden. Volgens de parkeerkaart liet hij de auto om 21.03 natuur» langparkeerplaats P3 achter. van bab is nimmer door de man opgehaald; de kickbokser werd 'n topdag gevonden in het vat, dat werd opgemerkt door het per- len vfi van jg veerpont bij Herwijnen. De politie spreekt van "*"u" jroot toeval" dat het lichaam van Brilleman nog is gevon- imdat men het vat ophaalde met de bedoeling het later te en in het midden van de rivier, waar het geen schade zou in toebrengen aan de pont. Daarbij stoot men het vat ech- -'g, waardoor delen van kleding en mensenhuid zichtbaar in. Brilleman was al tien tot veertien dagen dood toen hij en opj gevonden. S onzeker waar Brilleman vanaf Schiphol precies heenging. Hendin van het slachtoffer zegt een brief van hem te heb- gen 07Ontvangen die op 8 februari in Belfast (Noord-Ierland) was K Na lezing zou zij volgens afspraak de brief hebben ver- npl*"*3d Over de inhoud ervan wil de politie geen mededelingen 4o 2„ Men houdt er rekening mee dat de reis niet direkt naar 3* i'l-Brittannië ging, omdat op die avond nadat dat de auto geparkeerd, geen toestellen meer in die richting zijn ver- 2'len. i'Cene gezet °jplitie weet ook niet zeker of de man ooit in Belfast is ge- en houdt zelfs de mogelijkheid open dat een aantal ge- 7) enissen zoals die met de brief in scene zijn gezet door de ~4.sdenaars. Vooralsnog worden geen politiemensen naar Bel- o' gestuurd. „Het onderzoek richt zich op Amsterdam", aldus - s* rkelijk is ook dat Brilleman toen hij gevonden werd dc- J! 1 kleren droeg als op de avond dat zijn vriendin hem voor 1« atst zag. „Dan zou de man dus een week in dezelfde kleren -fin rondgelopen". Ook daarover blijven de vragen onbeant- "!|d. André Brilleman was volgens ingewijden actief in de oil s' ereld, terwijl hij zijn bijzondere kwaliteiten als kick-bokser fl de maakte als lijfwacht. „Het was wat dat betreft een jon- 9- ie wel wat kon", aldus Oosterbroek. Ook is hij een bekende pe hoofdstedelijke politie. EMELS Vooral jongeren kennen verkeersregels slecht RIJSWIJK De kennis van de ver keersregels van de doorsnee Nederlan der is verontrustend. Op de meest ele mentaire vragen over dagelijks voor komende verkeerssituaties moeten ze te vaak het goede antwoord schuldig blijven. Dit concludeert het CBR na een theorie-test onder 2657 bezoekers van de onlangs gehouden Auto-Rai. De mensen moesten 25 vragen beantwoor den volgens het nieuwe audiovisuele systeem dat wordt toegepast bij het theorie-examen. Bij 21 goede antwoor den was men geslaagd. Slechts 11,8% bleek aan deze eisen te voldoen. Vooral jongeren tot 17 jaar kennen de ver keersregels slecht. Van hen haalde maar 5,1% een voldoende. Harm van der Meulen valt uit naar Louw de Graaf NIJVERDAL Voorzitter Harm van der Meulen van het CNV heeft gisteren in een discussie met staatssecretaris Louw de Graaf (Sociale Zaken) fel naar deze bewindsman uitgehaald. Dit gebeurde naar aanleiding van een uitspraak van De Graaf dat iedereen die vindt dat de kabinetsplannen voor bezuinigingen op de sociale verzekering niet nodig zijn, mensen bedriegt. Van der Meulen legde dit uit als „een aantijging aan het adres van de vakbe weging en dus ook het CNV". De vakbondsman ontzegde De Graaf het recht zich zo'n oordeel aan te matigen. „Volgens die redenering zou ik van avond tegenover de leden van het CNV hier in Nijverdal een bedrieglijk verhaal hebben verteld stelde Van der Meulen, die moeite had zijn emoties te onderdrukken. De Graaf noemde Van der Meu- len's interpretatie van zijn uitspraak niet juist en betreurde de toonzetting ervan. Vrouw terecht op non-actief gezet na liefdesrelatie GRONINGEN De president van de Groningse rechtbank vindt dat een liefdesrelatie tussen een secretaresse en een 20 ou dere man in hetzelfde bedrijf zó storend voor de sfeer op het werk is. dat het bedrijf haar terecht op non-actief heeft gezet. Dat blijkt uit een uitspraak in een kort geding dat was aange spannen door een 22-jarige secretaresse van de handelsonderne ming Seatrade Groningen BV. De vrouw, die in december 1984 op non-actief werd gesteld door haar werkgever, overigens met behoud van salaris, wilde met het kort geding bereiken dat ze weer op haar werk wordt toegelaten. De vrouw heeft tegen het vonnis hoger beroep aangetekend. De vrouw en haar vriend zijn verbluft over het vonnis. De man: „Het lijkt wel een uitspraak uit 1885. Ik denk dat wij als twee volwassen mensen zelf wel kunnen bepalen wat we wel en niet doen, ik heb er eigenlijk geen woorden voor". PRESIDENT NYERERE NAAR NEDERLAND DEN HAAG De president van Tanzania, Julius Nyere- re, zal van 11 tot 14 maart Nederland bezoeken. zo heeft de Rijksvoorlichtings dienst gisteren meegedeeld. De president en zijn vrouw zijn de gast van koningin Beatrix en prins Claus. Nye- rere is al enkele malen in ons land geweest. Nederland en Tanzania onderhouden nauwe betrekkingen, met name op het gebied van ont wikkelingssamenwerking. HOOGUIT ZES DISSIDENTEN STEUNEN OPPOSITIE (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Een meer derheid in de Tweede Ka mer, bestaande uit het CDA, het grootste deel van de VVD alsmede de kleine rechtse partijen, steunt minister Brinkman (WVC) in diens weigering de P.C. Hooftprijs toe te kennen aan de essayist Hugo Brandt Corstius. Vrijwel alle moties, die gisteren tijdens een spoed debat werden ingeaiend, zullen zoals het er nu naar uitziet worden verworpen. Hooguit zes VVD'ers wil len stemmen voor een motie van de PvdA, waar in de regering wordt ge vraagd haar mening te herzien. Van vijf dissiden ten zijn de namen bekend: Jacobse, De Grave, Weis glas, Wiebenga en Den Ouden-Dekkers. De meeste andere VVD'ers zijn het inhoudelijk evenmin met de minister eens, maar komen toch tot een andere slotconclusie. Volgens woord voeder Dijkstal maakt de spot tende passage in het juryrapp- port over het aanstaande paus bezoek het de VVD onmoge lijk de prijs aan Brandt Corsti us toe te willen kennen. Dit zou „grievend zijn voor het Rooms-Katholieke volksdeel". Het is echter een publiek ge heim dat de liberalen op een enkeling na het kabi netsbesluit wel degelijk had den willen afkeuren. Zij acht ten zich echter de pas afgesne den, doordat drie van hun mi nisters zich, zonder voorover leg met fractieleider Nijpels, tijdens een kabinetsberaad bij de opvatting van Brinkman (en premier Lubbers) hadden aangesloten. CDA-woordvoerder Beinema, die het kabinetsbesluit volle dig onderschreef, noemde het juryrapport „opvallend eenzij dig". Hij benadrukte dat het kabinet zich naar de mening van het CDA op generlei wijze schuldig had gemaakt aan cen suur. Gesjoemel De interne verdeeldheid bij de VVD. aangewakkerd door protesten van boze partijgeno ten uit het land, leidde tot een voorstel van Dijkstal tot wijzi ging van het reglement van de staatsprijs. Het zou volgens de VVD'er zo moeten worden dat de regering niet zelf meer kan optreden als „oordelaar van kunst". De PvdA zal daar ech ter niet voor stemmen, „omdat ook wij ons dan aan gesjoemel schuldig zouden maken," aldus woordvoerder Niessen na af loop van het debat. Hij voor spelde dat de volgende minis ter van Cultuur, „als wij weer in het kabinet zitten", de P.C. Hooftprijs wel aan Brandt Corstius zal toekennen. Minister Brinkman verdedigde zijn besluit met veel bravour. Hij zei niet in te zien, waarom zoveel mensen hem van cen suur betichten. Niet het literai re werk van Brandt Corstius had hem tot zijn weigering ge bracht, maar de scheldcolumns in onder meer Vrij Nederland en De Volkskrant. „Een schrij ver, die in veler ogen stelsel matig sarrend en schofferend de grenzen van het fatsoen overtreedt, waarom moet zo iemand publiekelijk geëerd worden?", zo vroeg Brinkman zich met stemverheffing af. Problemen Deze woorden brachten hem echter op het eind van het de bat even in de problemen, om dat de VVD daar een reden te meer in bleek te zien om rege ringsbemoeienis met de P.C. Hooftprijs af te schaffen. „U begeeft zich op glad ijs, wan neer u geen norm voor ge kwetst zijn kunt aangeven, maar toch een oordeel pro beert uit te spreken", aldus Dijkstal. De PvdA betoogde hetzelfde maar in veel fellere bewoor dingen Niessen, die naast zich een stapel boeken van Brandt Minister Brinkman legt de Tweede Kamer uit waarom hij de P.C. Hooftprijs niet heeft willen toekennen. Corstius en diens alter ego's (Battus, Grijs e.a.) had opge steld, vroeg de minister waar deze het recht vandaan haalde als een soort „hulprechter" te opereren voor de mensen, die zich gekwetst achten maar die niet naar de echte rechter ge stapt zijn. Voor de VVD. die dit gedrag van de minister ac cepteert, had Niessen „gevoe lens van mededogen en plaats vervangende schaamte". Hij wees erop dat Brinkman de schrijver tenminste nog ver oordeelde wegens zinnen, die hij had geschreven. „De VVD vonnist hem op grond van die ene zin (in het juryrapport) die hij niet heeft geschreven". De karakteriseringen van de klei ne partijen van Brinkmans be sluit varieerden van „muf (PSP) tot „moedig" (SGP). Verlichting In Amsterdam verdween gisteren de laatste ouderwetse gloeilamp uit het straatbeeld. De modernisering van de openbare verlichting is in '78 begonnen en heeft volgens de gemeente geleid tot een lichttoenamevan ruim 50 procent. Bonden breken cao- overleg met Akzo af ARNHEM De vakbon- den hebben de cao-onder handelingen met Akzo af gebroken. Dé bonden houden vast aan hun eis, dat de arbeidstijd op 1 ja nuari 1986 tot 36 uur in de week moet zijn terugge bracht. Akzo wil daarover geen con crete toezeggingen doen. Het concern wil eerst de resultaten afwachten van het onderzoek naar de gevolgen van de ar beidstijdverkorting, die dit jaar is ingegaan. In de vierde on derhandelingsronde heeft Akzo zich in principe bereid verklaard tot verdergaande arbeidstijdverkorting. De bon den wijzen dat als te mager af en vinden het verder onver teerbaar, dat het concern wel bereid is het ziekengeld tot 100 procent aan te vullen, als de werknemers bereid zijn 1 pro cent van hun loon als premie in te leveren. Actie tegen kwikhoudende batterijen DEN HAAG Milieudefen sie, Konsumentenkontakt en Natuur en Milieu zijn gisteren een actie gestart tegen de ver koop van kwikhoudende bat terijen. Het milieu en de volksgezondheid worden vol gens de organisaties steeds meer bedreigd door het kwik, dat uit deze batterijen in de af valstroom terechtkomt. Onder het motto „Stop Kwikstroom" willen de drie instellingen de consument ertoe aanzetten de „kwikknoopjes" en alkaline batterijen, die vrij veel kwik bevatten, niet aan te schaffen. In plaats daarvan zouden de relatief kwik-arme bruin steenbatterij. de gewone zink- bruinsteenbatterij of de op laadbare nikkel-cadmiumbat terij gekocht moeten worden. DEN HAAG Meer dan een kwart van de scholen voor het voortgezet onder wijs wordt geconfronteerd met zelfdoding en pogin gen daartoe door leerlin gen. Bij leraren die er mee te maken hebben be staat doorgaans de bereid heid zich intensief bezig te houden met deze proble matiek. Gebrek aan des kundigheid vormt echter vaak een belemmering. Wanneer leraren de gele genheid krijgen zich erin te verdiepen, zou daar een belangrijke preventieve werking van uit kunnen gaan. Dit blijkt uit een gisteren ge presenteerd onderzoek van dc vakgroep Klinische Psycholo gie van de Rijksuniversiteit in Leiden onder leiding van prof dr. R. Diekstra. Volgens Diek- stra bestaan er aanwijzingen dat veel meer scholen met deze problematiek te maken hebben. De verkregen infor matie is volgens hem slechts een onderdeel van de totale omvang. Onwetendheid en huiver voor negatieve publici teit voor de school spelen vol gens hem daarbij een rol. Het onderzoek betrof de perio de 1977 tot en met 1982. De leiding en leerkrachten van alle scholen voor het voortge zet onderwijs kregen een vra genformulier toegestuurd. Door 2368 scholen (83 procent) werd dit formulier ingevuld Van deze scholen meldden 626 (26 procent) één of meer ge vallen van suicidaal gedrag van leerlingen te hebben ge kend. Suicidaal gedrag met do delijke afloop komt vooral voor bij jongens van 17 en 18 jaar» in het middelbaar be zel: ?psonderwijs. Pogingen fdoding doen zich voc vooral voor bii meisjes van 15 en 16 jaar in het lager beroepsonder wijs. Voorlichting Gebleken is dat veel docenten behoefte hebben aan meer voorlichting en training op het gebied van suicidaal gedrag. Daarop aansluitend conclude ren de onderzoekers dat het heel goed mogelijk is dat lera ren een belangrijke rol kun nen gaan spelen bij het voor komen van zelfdodingen of pogingen daartoe. Door trai ning zouden zij beter kunnen inspelen op het onderkennen en behandelen van noodsigna len. Volgens de onderzoekers gaat namelijk in veel gevallen een opvallende gedragsveran dering vooraf aan de zelfdo ding of poging daartoe. Signalen die op suicidaal ge drag wijzen, zijn onder meer een sterke toename van con centratieproblemen. een ver slechtering van leerprestaties en een verhoogde afwezigheid Bovendien onderscheiden de suicidale leerlingen zich in vergelijking met klasgenoten door het ontbreken van agres sief gedrag. Voorts hebben zij weinig contact met medeleer lingen en docenten, In een toelichting op het on derzoek verklaarde prof Diekstra het te betreuren dat op veel scholen de mening heerst dat het opvangen van dergelijke problemen rond leerlingen niet tot de taak van de school behoort Volgens hem zijn gezinnen steeds min der in staat moeilijkheden rond jongeren zelfstandig op te lossen. Beter contact tussen ouders en leraren is daarom gewenst. Diekstra is er een voorstander van dat scholen meer middelen krijgen om aandacht te besteden aan deze problematiek. Vrijuit over praten Een groot probleem is ook de terugkeer van de leerling naar de school, na een poging tot zelfdoding. Gebleken is dat in verreweg de meeste gevallen (83 procent) de betreffende klas niet wordt voorbereid op die terugkeer. Er over praten kan nieuwe problemen voor komen. Volgens Diekstra zijn leerlingen vaak goed op de hoogte van de moelijkheden van een klasgenoot Zij voelen zich vaak mede-verantwoor- delijk en kunnen wanneer een mede-leerling de hand aan zichzelf slaat daar jaren lang hinder van ondervinden. Er vrijuit over praten kan dan opluchtend werken. Overigens kiest twintig procent van de leerlingen na een poging tot zelfdoding voor een andere school. Zo'n nieuwe school lost het probleem echter maar zelden op Problemen thuis blijken een belangrijke rol te spelen bij het besluit van een leerling zich van het leven te beroven. Bij 37 procent van hen was sprake van verlies of langdun- ge afwezigheid van één ot meer gezinsleden Voor zover bekend kwam 18.4 procent uit gezinnen met alcoholproble men, terwijl bii 35 procent van de leerlingen één of meer ge zinsleden in behandeling ge weest is bij een instantie voor psycho-sociale of psychiatri sche hulpverlening

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3