istorici ontrafelen mysterieuze lotgevallen zes Franse commando's ■IDEN OMGEVING £eidóe Sourant Wijk Jerusalem ongeschikt voor speelterreinen ANDAAG 41 JAAR GELEDEN LANDING OP WASSENAARSE KUST Proef met winkelerf geslaagd in Sassenheim Sassenheim begeeft zich op woningmarkt Eerste paal uitbreiding raadhuis Noord wijk in april de grond in Bedrijven willen meer uitbreidings mogelijkheden 'AU DONDERDAG 28 FEBRUARI 1985 PAGINA 17 ,iflerzoek woningbehoefte uitgesteld ngsp[SSENAAR Het onderzoek naar de werkelijke woningbe- puntfte van Wassenaar wordt volgende maand besproken door de OoUscommissie onderwijs, personeel en organisatie. Dat heeft ekphhouder Cocheret van ruimtelijke ordening gisteravond ge ien. i tijdens een vergadering van „zijn" raadscommissie, dieonderzoek is dringend nodig voor de vaststelling van de idenrten woningen die moeten komen in de toekomstige wijk irgenferingpark in Noord-Wassenaar. Het onderzoek had al in no- ïampber 1984 klaar moeten zijn, maar door tegenvallers bij het irlijkjrerken van de gegevens is men achterop geraakt. zak# 2000 Wassenaarse woningzoekenden hebben vorige zomer tetstenquêteformulier moeten Mvullen. Inmiddels zijn al wel 150 eerdP6" van de ReschraPl- waarvan was gebleken dat ze n recht hadden op een woning via de gemeente Wassenaar. deze gevallen ging het om mensen die dubbel stonden inge- Veven en mensen die inmiddels al een huis in Wassenaar of andere gemeente hebben. Op fraudegevallen is men bij de neente niet of nauwelijks gestoten. Onderzoek naar verwerking agrarisch afval Bollenstreek LISSE Er komt een onderzoek naar de mo gelijkheden om agrarisch bedrijfsafval uit de Bollenstreek procesmatig te verwerken. Beke ken zal worden of hierbij gebruik kan worden gemaakt van een in het leven te roepen vergis- tingsfabriek of dat tot zogenaamde „open com- postering" zou moeten worden overgegaan. Het afzonderlijk verwerken van organisch afval van bloembollen- en tuinbouwbedrijven levert een eindprodukt (compost) van constante kwa liteit op waar men goede afzetmogelijkheden voor denkt te vinden. Het Samenwerkings Or gaan Bollenstreek ging gisteravond akkoord met de haalbaarheidsstudie naar deze manier van afvalverwerking. Hiermee zal een bedrag van 45.000 gulden gemoeid zijn. Het onderzoek, dat zo'n zes maanden gaat duren, zal voor 80% worden gesubsidieerd door de Kamer van Koophandel en de provincie. WASSENAAR Het ziet er niet naar uit dat de wijk Jerusa lem in Wassenaar voorzien zal worden van speelwerktuigen voor kinderen, zoals die op veel plekken elders in deze gemeen te wel te vinden zijn. Dit bleek gisteravond tijdens de vergade ring van de raadscommissie ruimtelijke ordening en openbare werken, waar CDA-raadslid drs. W. C. Olyslagers zich afvroeg of er niet nodig eens speelwerktuigen in de wijk moesten wor den neergezet. Wethouder mr. A. F. Cocheret de la Moriniere gaf hierop te kennen dat hij dat zeer graag wil, „als u dan maar zegt waar die speelwerktuigen moeten komen". De wijk Jerusalem is vlak na de oorlog opgetrokken uit puin afkomstig van het in de oorlog gebombardeerde Bezuidenhout. In drie straten staan de huizen, wit geschilderd in lange rijen, terwijl het verkeer er vrij druk is. Voor speelwerktuigen is derhalve geen plaats. Derde wethouder in Rijnsburg blijft tot verkiezingen RIJNSBURG De derde wethouder die de gemeenteraad van Rijnsburg vo rig jaar heeft aangesteld, moet blijven tot de verkiezingen voor de gemeente raad in 1986. Dat menen de drie huidi ge wethouders in het bloemendorp en daarom krijgt de gemeenteraad van avond het voorstel de derde wethouder vast aan te stellen tot september 1986 Over 1985 kost de benoeming tot (vas te) wethouder de gemeente 25.000 gul den. Voorgesteld wordt dat te betalen uit de post onvoorzien De reden van het toevoegen van de tij delijke wethouder was de langdurige ziekte van burgemeester W.K. de Roos. Het overlijden van loco-burgemeester Noort heeft echter de bestuurlijke erva ring van het gemeentebestuur nog ster ker verminderd De huidige wethou- derstrio is, op één lid na. nog niet zo lang in de politiek en al helemaal niet als wethouder. Gezien het belang van continuïteit in het besturen van de ge meente acht het college het van belang dat de huidige bezetting tot de verkie zingen gehandhaafd blijft. Officieel moeten Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland de benoeming goedkeuren, maar de wethouders verwachten daar over weinig problemen. Wel moet de gemeente zelf opdraaien voor de finan ciële gevolgen van de aanstelling. Niet alleen de vergoeding voor de werk zaamheden als wethouder moet de ge meente opbrengen, maar ook een even tuele wachtgelduitkering (bij ontslag of niet herverkiezing) en een pensioen bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. 'ervolg van voorpagina) SSENAAR/DEN AG Vandaag is het icies 41 jaar geleden dat Franse commando's liers-marines) onder •ilijke omstandigheden dden op de kust bij assenaar. Hun opdracht stond uit het uitvoeren L0 ,n verkenningen, zover het echter nooit geko- pn, omdat de zes militai- n om het leven kwa- D en. De sectie militaire schiedenis van de Ko- iklijke Landmacht in ken Haag heeft de afgelo- >n maanden uitgebreid iderzoek gedaan naar de tgevallen van het Fran- <5 zestal. Dit gebeurde na- S |t minister De Ruiter Defensie vorig jaar in irmandië was benaderd ens de herdenking van •Day om voor hen in issenaar een gedenkte- op te richten. vcjeconstructie il /Us ergens bijvoorbeeld een jjj j^enksteen wordt gelegd, Sn wij eerst uitvoerig onder- k. Zo hoort dat", zegt drs. rf. Kamphuis van de sectie Ilitaire geschiedenis. Hij is I een reconstructie van de leurtenissen gekomen en tdekte dat de verhalen, die deze zaak de ronde de- n, niet of nauwelijks klop- Noord-Frankrijk en België tbeurde het in de Tweede 'ereldoorlog regelmatig, dat mando's aan land werden i zogeheten „prikae- uit te voeren. Vooral in latere fasen van de strijd te rn nazi-Duitsland gebeurde it om de aandacht van de op énden zijnde D-Day af te lei en. In Wassenaar was daar- an echter geen sprake. De eihard opgeleide commando's nédden een vastomlijnde op lacht, waaraan moest worden bldaan. Daarbij stond vöor de etrokken militairen vast dat bij ontdekking door Duitse iilitairen vrijwel zeker om et leven zouden worden ge bracht. Niet voor niets vaar- jnlgde Adolf Hitler het zoge- raipemde „commandobevel" uit, inkt opdracht gaf tot onver wijld neerschieten van com mando's, in strijd met alle con- jenties. Niet alleen hieruit •lijkt dat de commando's hun Op deze foto van 14 juli 1943 staan de zes commando's die nog geen jaar later bij Wassenaar om het leven zouden ko men: 1: Charles Trepel, 2: Jean Hagnere, 3: Roger Cabanella, 4: Fernand Devillers, 5: René Guy en 6: Jacquelin Riviere. mannetje stonden, uit het aan tal doden dat viel tijdens de opleiding in Schotland (tijdens de oorlog tachtig man - er werd met scherp geoefend) valt hetzelfde af te leiden. Verkenningen De zes Fransen waren overi gens niét de eersten, die moes ten proberen de Wassenaarse duinen te verkennen. Twee keer eerder werden door En gelse commando's pogingen gedaan, die echter op niets uit liepen. Het lukte de Franse comman do's onder leiding van de in Odessa uit Tjechische ouders geboren Charles Trepel. wel op de Wassenaarse kust te lan den in een rubberboot. De achternamen van de vijf ande ren luidden Hagneren, Rivie re, Devillers, Guy en Cabanel la. Kapitein Trepel was de rechterhand van de kolonel Ph. Kieffer, commandant van Na de landing om 02.00 uur op 28 februari 1944 bij kilometer- paal 91, ten Noorden van Was senaar, ging hij met een ande re commando, korporaal De villers, richting Wassenaarse Slag. Het risico was hier veel groter dan bij paal 91, waar als het ware een gat in de verde diging zat. De andere vier mi litairen vertrokken met de rubberboot richting Katwijk. Intussen bleef een houten sloep, die het zestal tot vlak onder de kust had gebracht, wachten. Na een klein half uur hoorden de opvarenden van de sloep hard gekerm, en zagen ze lichtpijlen, die wer den afgeschoten vanaf kilome- terpaal 89 en 92. Het ergste vrezend bleven ze tot 5.15 uur op zee wachten en keerden toen terug naar de torpedoboot die de reis naar Engeland zou vergemakkelij ken. Dat is het laatste was de geallieerde marine weet over deze geschiedenis. De Franse kolonel Keiffer heeft later ge schreven dat de zes waar schijnlijk door Duitsers waren gemarteld en neergeschoten. Normandië Totdat in Normandië minister De Ruiter het verzoek van de Franse regering kreeg een ge denkteken voor de omgeko men mannen op te richten. Toen werd de sectie militaire geschiedenis van de land macht ingeschakeld. Historici van deze afdeling deden onder leiding van drs. Kamphuis on derzoek, dat werd begonnen in oude archieven. Verschillende landen werden hiervoor be zocht. De heer Kamphuis: „In Wassenaar kwamen we er toe vallig achter dat twee agenten, Bruns en Heinsbroek, van de Oberfeldwebel Helms op dracht hadden gekregen, op 29 februari 1944 vier lijken bij ki- lometerpaal 92 weg te halen De vier commando's werden uiteindelijk begraven op de begraafplaats Westduin" Verder kwam naar boven dat de lijken van de twee anderen, onder wie kapitein Trepel, la ter zijn aangespoeld. Na de oorlog werd twee maal sectie op de lijken verricht, waarbij geen kogelwonden werden op gespoord. „Van martelen en neerschieten, is dus geen spra ke geweest", zegt drs. Kamp huis, die aan de hand van al lerhande documenten tot de slotsom is gekomen dat de zaak al direct na aankomst op het Wassenaarse strand is mis gegaan. „Aangezien de beman ning van de sloep lichtsignalen heeft gezien en geluid (ge kerm) heeft gehoord, is het waarschijnlijk dat één van de commando's op een trip-wire is gestoten". Door het contact met dit struikeldraad zouden vuurpijlen zijn afgeschoten en luidsprekers zijn gaan werken. „Volgens ons heeft de groep van vier man zich hierna in de duinen schuil gehouden en is ze de volgende nacht met de rubberboot de zee weer opge gaan, in de verwachting, dat de houten sloep ze weer zou afhalen. We zijn er achter gekomen dat er nooit een torpedoboot met een houten sloep is uitgevaren, omdat de zee hiervoor te slecht was. Het zal dus wel zo zijn gegaan, dat het viertal in zee met de rubberboot is om geslagen en daarna is aange spoeld. Het schijnt dat Duitse militairen op de laatste overle vende nog mond-op-mond be ademing hebben toegepast. De andere twee hebben waar schijnlijk geprobeerd de sloep, die nooit is aangekomen, zwemmend te bereiken, waar bij ze zijn verdronken". Vol gens de heer Kamphuis is het de kou en uitputting geweest, die de zes mannen uiteindelijk de das om heeft gedaan Geheime agent De opdracht is, zegt drs. Kamphuis, nooit uitgevoerd en er zijn nadien dan ook nooit geheime agenten bij Wasse naar aan land gebracht. Jammer is het dat de sectie militaire geschiedenis niet heeft kunnen achterhalen, waarom er geheime agenten aan land moesten worden ge bracht. „Ach, dat is nu een maal het noodlot van de histo ricus. Je blijft op een gegeven moment toch zitten met een puzzel, waaraan bepaalde stukken ontbreken". Volgens de heer Kamphuis is er en daar ging het om genoeg duidelijk geworden over de lotgevallen van de zes Fransen. „Voor eventuele na bestaanden is dit vast erg fijn. De Franse marine is ook erg content met ons zoekwerk. Ze zijn erg traditioneel ingesteld, ze hebben voor dit soort din gen veel gevoel. Tot op dit mo ment hebben ze er het fijne niet van geweten. De Fusi- liers-Marine hebben zelfs een vaandel waar de naam Sche- veningen op staat. De officiële versie van de gebeurtenissen speelde zich namelijk altijd af ten noorden daarvan. Voor het gedenkteken moet er nog contact worden opgeno men met de gemeente Wasse naar. Het zou natuurlijk wel aardig zijn als het er in mei van dit jaar komt". ROB PERIK De Hoofdstraat als winkelerf. SASSENHEIM De proef met het afsluiten van de Hoofdstraat voor verkeer ge durende enkele uren per week, is positief uitgevallen. Als de maatregel permanent wordt, moet er een verbod voor bromfietsers worden in gesteld. Met name deze groep van weggebruikers wordt als bijzonder lastig ervaren. Dit kwam gisteravond ter sprake in een vergadering van de raadscommissie financiën. Het winkelerf zou met ingang van april elke donderdag avond en zaterdag van elf tot vier uur moeten worden inge steld. De Ondernemers vereni ging Sassenheim bij monde van de voorzitter, de heer Van Leijen stelde gisteravond ech ter dat het koopgedrag op de koopavond van dien aard is dat mensen weinig tijd heb ben om te winkelen. Het af sluiten van het winkelcentrum op deze avond leek de OVS dan ook niet zo'n goed idee Op zaterdag heeft het winke lend publiek veel meer tijd, dus hiermee heeft de onderne mersvereniging minder moei- Rotteveel (VVD) stelde dat er duidelijkheid moet komen voor het publiek wanneer het winkelerf nu wel of niet geslo ten is voor het verkeer On derzoek heeft intussen uitge maakt dat te veel parkeer plaatsen worden ingenomen door winkelpersoneel. Het in stellen van vaste parkeerplaat sen bijvoorbeeld op het voor malige terrein Vos zou het te kort aan parkeerplaatsen kun nen voorkomen. Nieuwe opzet weekmarkt SASSENHEIM De huidige opzet van de weekmarkt in Sassenheim, donderdagmid dag. heeft vele knelpunten. Marktkoopleiden, de plaatselij ke middenstand en vooral ae consument ervaren de huidige opzet binnen het winkelerf met optimaal. De nodige vergaderingen hebben dan ook tot een andere opzet ge leid. Voor een gedeelte zal de Sas- senheimse weekmarkt worden verplaatst naar de J P. Gou verneurlaan. zodanig dat er meer ruimte komt op het win kelerf. Dat heeft voordelen, aldus de raadscommissie voor bijstand economische aangele genheden. De bereikbaarheid van een aantal zakelijke pan den aan het winkelerf wordt daardoor aanzienlijk beter Nu staan de kramen aan weerszij de van de Hoofdstraat met de publiekskant naar de winkels toegericht. Bereikbaarheid en doorgang laten derhalve veel. zo niet alles, te wensen over In de nieuwe opzet is er slechts sprake van een rij marktkramen in de hoofd straat. het winkelerf Een bij komend voordeel is dat de groenvoorziening in het win kelerf daardor beter kan wor den dan nu het geval is. Ook is er dan meer ruimte voor het plaatsen van kunstwerken Ook het tijdstip van de markt nu van 13.00 tot 17.00 uur wordt veranderd in een wat gunstiger tijdstip, nl van 11 00 tot 16.00 uur 3OM PRIJZEN OP PEIL TE HOUDEN SASSENHEIM De gemenete Sassenheim wil iets gaan doen aan de verliezen die het gevolg zijn van het geven van gemeentegarantie bij de aankoop van woningen. Ook in Sas senheim blijken tot op heden gelukkig maar enkelen hun huis niet meer te kunnen betalen, waardoor ze gedwon gen zijn tot verkoop over te gaan. Als zoiets gebeurt, schiet de gemeente er vaak flink bij in omdat per definitie huizen bij een veiling erg weinig geld opbrengen en de gemeente moet dan het verschil in kostprijs en veilingprijs opbrengen. Daarbij komt dat die huizen tijdens de veiling vaak worden opgekocht door banken of makelaars die ze daarna weer voor veel meer dan de veilingprijs doorverkopen. B en W van Sassenheim gaan ervan uit dat die ontwikkelin gen zich ook in deze gemeente vaker zal gaan voordoen. Tot op heden valt dat nog mee, maar om gemeentelijk verlies in de toekomst zoveel mogelijk te beperken, achten B en W van Sassenheim het noodzakelijk zich actiever op te stellen bij dergelijke verkopen, bijvoorbeeld door mee te bieden op veilingen. In theorie, zo stelt het gemeentebestuur, werkt immers iedere bieder prijsverhogend. Bij verkoop en dan niet aan de gemeente zal de opbrengst hoger zijn, zodat het verlies voor de gemeente kleiner wordt. Daarnaast stelt de gemeente dat een zo gering mogelijk ver- dies alleen kan worden bereikt door de woning in ontruimde -staat te koop wordt aangeboden. Ontruiming kan door de -Veilingakte worden bewerkstelligd. Sassenheim stelt dat de aankoop van een dergelijke woning door de gemeente niet verschilt met die van anderen omdat deze ook zonder meer -ontruiming zullen vorderen waarbij de gemeente dan in vrijwel alle gevallen voor vervangende woonruimte zal moeten zorgen. NOORDWIJK De eer ste paal voor de uitbrei ding van het raadhuis in Noordwijk wordt vermoe delijk op 18 of 19 april ge slagen. Direct daarna zal het Noordwijkse bouwbe drijf De Raad, aan wie het project is gegund, in volle vaart gaan bouwen. Na voltooiing van de vleugel, begint het bouwbedrijf met het renoveren van het oude gedeelte van het raadhuis dat in 1987 100 jaar bestaat. Na anderhlaf jaar, zo is de verwachting, is de verbouwing klaar. De langdurige vorstperioden dit jaar hebben nu al voor vertraging gezorgd. Aanvan kelijk was'het de bedoeling dat de bouw van de nieuwe vleugel 1 maart zou starten. De gemeenteraad heeft in augustus al 6,5 miljoen gul den beschikbaar gesteld voor de bouw van het nieuwe ge deelte en de restauratie van het oude deel. In het voorjaar moet trou wens de gemeenteraad al be slissen over de eventuele derde fase van de raadhuis- bouw: nieuwbouw aan de Voorstraat op de plaats waar nu nog de bank, slijterij en juwelier zijn gevestigd. Daar voor zal naar schatting nog eens 2,5 miljoen gulden no dig zijn. De nieuwe, drie verdiepin gen tellende vleugel van 13 bij 26 meter aan het Noord wijkse raadhuis wordt door De Raad gebouwd naar een ontwerp van architect Dirks van het bureau Abma-Haze- winkel uit Amsterdam. Ook de raadzaal wordt hierin on dergebracht en die krijgt een koepelvormige buitenkant aan de westzijde van het ge- Zo gaat de nieuwe vleugel eruit zien. bouw. In de nieuwe vleugel worden de gemeentelijke af delingen. die elders zijn on dergebracht, gehuisvest. De gemeente kan dan het nota rishuis aan de Voorstraat en de panden Gooweg 5 en 7 af stoten. Alleen het gebouw Sartorius aan de Voorstraat, waarin de afdeling financiën zetelt, blijft gehandhaafd om dat die afdeling niet in de nieuwbouw past Het aantal parkeerplaatsen op het ter rein aan de Heilige Geestweg wordt door de bouw terugge bracht van 54 naar 24. Dat aantal kan echter groeien wanneer zeven huisjes aan deze straat worden gesloopt. WARMOND Verschil lende Warmondse bedrij ven willen meer uitbrei dingsmogelijkheden dan in het bestemmingsplan bebouwde kom worden gegeven. Er zijn 33 be zwaarschriften tegen het bestemmingsplan inge bracht. In het plan wordt zoveel mogelijk aan de wensen van de onderne mers tegemoetgekomen door bijvoorbeeld de maximale goothoogte wat op te trekken of een tuin- bestemming te wijzigen. Omtrent het bouwen van be drijfswoningen blijft het standpunt van het college echter ongewijzigd, hetgeen betekent dat ieder bedrijf slechts één bedrijfswoning mag bouwen De gemeente zal zich nog nader beraden omtrent regels die moeten voorkomen dat bedrijven zich splitsen alleen om meer bedrijfswoningen te kunnen bouwen Het is niet ondenk baar dat bijvoorbeeld een jachthavenbedriif met veel open ruimte zien opsplitst in een surfshop, winkel met scheepsbcnodigdheden. een jachthaven en dergelijke en voor ieder bedrijfje een be drijfswoning wil bouwen Enkele bewoners van de Zweilandstraat maken be zwaar tegen de uitbreiding van de horecagelegenheid die mogelijk wordt in het be stemmingplan, omdat dit overlast voor de omwonen den met zich mee zou bren gen Het zou echter maar gaan om een geringe uitbrei- dingsmogelijkneid Proble men van geluidhinder, ver storing van de openbare orde en dergelijke kunnen overi gens met in het bestem mingsplan geregeld worden, dat is het werk van de poli tie, zo wordt gesteld

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17