lij met twee .eiclse kranten ALLER LEUDS) STAD OMGEVING ifROENOORDHAL VOL ROOD EN BANKET j Nieuwbouw in Leiden steeds moeizamer [NISTER BRINKMAN (WVC) IN PIETERSKERK: Vakgroep Nederlands herdenkt Bredero &n'S DONDERDAG 28 FEBRUARI 1985 PAGINA 15 JTIfkcn vrouw ramt lantaarnpaal EN Een 36-jarige inwoonster uit Lei- ,eeft vannacht tegen drie uur een lan- droogaal aan de Zwartemeerlaan geramd, etijdj werden zowel de paal als de auto totaal Ibareld. De vrouw bleek gedronken te heb- aU7p)e vrouw reed op de Zwartemeerlaan op "l -keerde weghelft. Toen zij trachtte uit te itoma1 voor een teëenligger reed zi3 teêen de rnpaal. i /materiaal gestolen £N Van een bouwterrein aan de Oos- kstraat/Waardgracht is het afgelopen jnd een grote hoeveelheid bouwmateriaal j»n. Ondermeer werden enkele duizenden ■•koppelingen ontvreemd alsmede 700 me- |p. Het materiaal was eigendom van aan- igsfirma Veenman en Vink uit Hillegom 1 deze plaats woningen bouwt. Herman Uhlhorn vervangt zieke Imogen Cooper LEIDEN Het concert dat de Engelse pianiste Imogen Cooper morgenavond in de Kapelzaal van K&O zou geven gaat wegens ziekte niet door. Imogen Cooper wordt vervangen door de pianist Herman Uhlhorn die werken van Mozart, Schu bert, Van Beethoven, Mompot en Chopin zal vertolken. Ook dit concert vindt plaats in de Kapel zaal aan de Oude Vest 45 en begint om kwart over acht. De uitvoering van Imo gen Cooper zal op een nader te bepalen tijdstip worden ingehaald. De pianiste geeft in totaal vier concerten in het kader van de Schubertcyclus. Het publiek dat een abonnement heeft op deze cyclus heeft morgenavond gratis toegang. Oud-pastoor Kouwenhoven overleden LEIDEN/WARMOND Oud-pastoor H.C.A.M. Kouwenhoven is in de nacht van dinsdag op woensdag in zijn woonplaats War mond overleden. Hij is 86 jaar oud geworden. Pastoor Kouwenhoven, die in Den Haag werd geboren, was van 1954 tot 1965 leidsman van de Meerburgparochie in Leiden. Daarvoor was hij pastoor van Magdalenaparochie in Amsterdam. Pastoor Kouwenhoven, die in 1965 met emeri taat ging, gold als een zeer vooruitstrevend man. Hij was ridder in de orde van Oranje Nas sau. Morgenavond om kwart over zeven wordt in de Meerburgkerk aan de Hoge Rijndijk een Avondwake gehouden. Pastoor Kouwenhoven wordt zaterdag 2 maart begraven. De uitvaart mis begint om half elf en heeft eveneens plaats in de Meerburgkerk. Ontsluiting Vlietlanden moet beter LEIDEN De ontsluiting van het recreatiege bied „De Vlietlanden" is slecht en het Leidse college van B en W moet zorgen dat daar wat aan wordt gedaan. Dat schrijft het CDA-raads- lid P. Biegstraaten aan het college. Biegstraaten wijst erop dat de provincie Zuid-Holland welis waar voor het recreatiegebied verantwoordelijk is, maar dat Leiden met het probleem zit dat veel verkeer naar het gebied nu via de Vliet- weg gaat, terwijl die weg voornamelijk als fiets route is bedoeld. De fietsers zouden daardoor in de knel raken. Het raadslid verwacht dat het verkeer naar het gebied de komende jaren al leen maar drukker zal worden. Het raadslid wil tevens weten op welke manier het verkeer sprobleem zal worden opgelost. "jfelDEN Het doet ïftde:-. =dra [ij deugd, dat er in Lei- Ax(fpn twee plaatselijke bareranten verschijnen. Re- afdjctionele competitie is en prikkel voor de jour- LEur^listen en een zegen :n eeioor de lezers", aldus linister Brinkman van- usnaiddag in de Leidse Pie- 5' ,2)rskerk bij de viering 5 Döan het 125-jarig bestaan „an het Leidsch Dag- JJ.iad. „Leiden zal bin- ilirenkort ook'in het bezit [•^nn van een eigen lokale inroep. Ik hoop en ver- racht, dat lokale omroep n lokale dagbladen heel ;oed naast elkaar kun- len functioneren als irengers van nieuws en ichtergrondinformatie, iangevuld met de nodige Jaatselijke cultuur. Ik eb begrepen, dat de uit- evers van dag- en ieuwsbladen geen be- aar hebben tegen zo'n incurrent als die lokale roep tenminste gefi- incierd wordt uit ande re middelen dan recla me-inkomsten", aldus de bewindsman die meent dat de abonnees van een kabelnet zelf de lokale omroep moeten bekosti gen. „Het werkt bij een dagblad net eender: het produkt moet van dien aard zijn, dat de lezer er zijn abonnementsgeld voor over heeft. Behalve door de bewinds man van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur werd het woord gevoerd door burgemeester Goekoop van Leiden en de heer De Kos ter van Damiate Pers, het Haarlemse dagbladbedrijf dat de krant in Leiden uit geeft. De minister memoreerde in zijn speech het jubi leumfeest van de Leidse Courant in september vo rig jaar in het Waagge bouw, waar hij herinnerde aan de vooraanstaande plaats die Leiden heeft in genomen op het gebied van de gedrukte media. Minister Brinkman liet vanmiddag weten, dat de regering heeft besloten af te zien van een wettelijke regeling van het 'recht op weerwoord'. Er zijn al wet telijke bepalingen om op te treden tegen onjuiste, mis leidende en onvolledige publicaties. Een wettelijk recht op weerwoord zou op gespannen voet kunnen komen te staan met de ui tingsvrijheid, omdat het onaanvaardbare beperkin gen kan opleveren voor de vrijheid van redacties om de inhoud van hun blad c.q. hun programma te be palen zonder rechtstreekse beïnvloeding van buitenaf. „De vrijheid van menings uiting is een zeer groot goed. Het meet de volwas senheid, het incasserings vermogen, de tolerantie van een samenleving, dus ook die van individuele le den van die samenleving, van Brandt Corstius, van Brinkman en al die 14 mil joen anderen. Ieder heeft recht op een eigen mening. Dat betekent niet, dat,, ie ders mening even „prij zenswaardig" is", aldus de minister daarbij refererend aan de P.C. Hooftprijs. Hij liet weten steun te willen verlenen aan de instelling van een Ombudsman voor de media, waar burgers en instanties klachten over journalistieke gedragingen kwijt kunnen. Mediawet Het voorstel voor de nieu we mediawet werd door de bewindsman als een con cept voor modern, open en slagvaardig mediabeleid gekenschetst. Hij vond, dat de kranten in de discussie over het nieuwe mediabe leid wat stiefmoederlijk be deeld zijn, maar meende dat de schuld daarvan mede bij de dagbladen zelf lag. „De positie van het dagblad werd in het alge meen op de financieel-eco- nomische pagina bespro ken. Het wel en wee van de omroep kwam, vele ma len breder en smakelijker uitgemeten op de 'show'- pagina aan de orde. De om- Minister L.C. Brinkman: „Afspraken over derde net klinkklare onzin". roep is door de kranten nog eens extra 'in de kij ker' geschreven". Een derde televisienet met eenzelfde programmering als de huidige twee, zou volgens de bewindsman geen oplossing zijn om meer ruimte te geven aan gespecialiseerde kijkers- groepen. Ook abonneetele visie zou geen soulaas bie den. Liever ziet hij meer gespecialiseerd aanbod op de bestaandse netten over dag. De discussies gaan langzamerhand alle werke lijkheidszin te boven, meende Brinkman die daarbij als voorbeeld een artikel in een van de om roepbladen noemde. In dat artikel wordt beweerd dat tussen de top van Econo mische Zaken en WVC in het geheim afspraken zou den zijn gemaakt over de invoering van een derde en zelfs een vierde lande lijke televisienet in de vol gende kabinetsperiode. Brinkman noemde dit „klinkklare onzin en ge schikt als opening van de Fabeltjeskrant". LEIDEN Het is dit jaar 400 jaar geleden dat Bredero werd geboren. Om precies te zijn, op 16 maart 1585 zag Gerbrand Adriaensz. Bredero in Amster dam het levenslicht. Enkele studenten van de vakgroep Nederlands aan de Leidse uni versiteit willen deze gebeurte nis niet ongemerkt laten voor bijgaan. Woensdag 6 maart worden twee bekende kluch ten van Bredero opgevoerd en maandag 11 maart worden lie deren van Bredero gezongen, muziek uit Bredero's tijd ge speeld en een lezing over deze schrijver/dichter gehouden. Brederode (,,'t kan verkeren" was zijn lijfspreuk) was een van de grote dichters uit de Gouden Eeuw. Zijn vader was een welgestelde schoenmaker die hem een goede opvoeding kon geven. Vervolgens ging Brederode in de leer bij de schilder Francesco Badens. In zijn poëzie zijn duidelijk spo ren te vinden van deze schil derachtige inslag. Hij werd ook beïnvloed door de hoofse stijl van tijdgenoot Hooft. Toch draagt het werk van Bredero de een sterk persoonlijk stem pel. Brederode stierf op 33-ja- rige leeftijd, waarschijnlijk aan een verwaarloosde griep die hij opliep toen hij met zijn slee door het ijs zakte. Het Delfts Toneel Gezelschap speelt 6 maart in het restau rant van het Centraal Facili teiten Gebouw van de univer siteit aan de Clevenngaplaats de klucht van de Meulenaar (1613) en de klucht van de Koe (1612). Dit toneelgezel schap legt zich erop toe toneel stukken uit de middeleeuwen en renaissance toegankelijk te maken voor een breed pu bliek. De teksten worden aan gepast, maar het wezen en de sfeer van het verhaal blijven intact en het eindrijm zoveel mogelijk gehandhaafd. De voorstelling begint om acht In zaal 011 van bovengenoem de locatie spreekt de emeritus hoogleraar C.A. Zaalberg op maandag 11 maart over de ontwikkelingen en de veran deringen in het beeld dat we van Bredero hebben. Op au thentieke instrumenten wordt muziek uit de tijd van Bredero vertolkt en de groep Pekelha ring zingt een tiental liederen uit Bredero's Boertigh, Amo- reus en Aendactigh Grood Lied-boeck. Pekelharing be staat uit Neerlandici en houdt zich bezig met het zingen van contrafacten uit de 16e en 17e eeuw. Dit zijn liederen waar van de tekst geschreven is op een reeds bestaande en bekend geachte melodie. In de renais sance was het in Nederland mode dergelijke liederen te dichten en ook Bredero schreef er veel. Ook deze bij-' eenkomst begint om acht uur. fcrirani i.< 1 Jf9S. X>i (Th.aSrf-% 7$ssreruftfoe n r.« if*$uTt j frTJLy)"»' i*n /J.u,Wru J T.rr^ru)<"jvb. Bredero: ,,'t kan verkeeren". j njfouw Den Dulk-Van der Plas krijgt voor haar paaseieren de ere-penning van de gemeente Lei- jehoPverhandigd door oud-voorzitter de heer F. Out. st Nederlandse bakkersdagen 'EN Het was nog nacht zestig uitgeslapen juryle- Jisteren de 2000 inzendin- bakkers uit Noord-, •Holland en Utrecht in de Groenoordhallen moes- m. geuren. Om half vier gis- jptend stonden ze klaar figv vers aangerukte broden, SlSen en taartjes op kwaliteit [IffjlllljBten voor de West Neder wiet)? Bakkersdagen die giste- ln vandaag voor de vierde jin Leiden werden gehou- ■Mixi Doordat voor het eerst ---Computers gewerkt werd, Urnen 's morgens de uitslag yïkend maken en werden —^rijzen in 88 categorieën feikt. Ook de gemeente Bn had een prijs ter be- (king gesteld De erepen- ivan de stad Leiden werd lend door mevrouw G.K. Dulk-Van der Plas uit fijk. Zij kreeg de prijs haar prachtig opgemaak- (r s est Nederlandse Bak ken 2iJn bedoeld om de van de bakkerspro- dukten nog meer op te schroe ven. „Brood gij koningsdoch ter der aarde". Dat was de naam die het brood volgens oud-voorzitter F. Out moest hebben en ook verdienen. „We moeten het hebben van onze kwaliteit. We moeten niet mee doen in een broodoorlog waar bij de prijs maar ook de kwali teit daalt. We kunnen die strijd tegen de giganten toch niet winnen. Nee, we moeten het van onze kwaliteit hebben. Het deelnemen aan vakwed strijden is een stimulans die kwaliteit te verbeteren. We kunnen van elkaar leren en ideeën opdoen voor meer va riatie in het assortiment", al dus de heer Out. Hij wees er verder op dat een goede vak opleiding erg belangrijk is en hij vond het daarom verheu gend dat zoveel bakkersleer lingen aan de vakexpositie van dit jaar hebben deelgeno men. De Streekschool uit Lei den was ook een van de inzen ders. Tijdens de openingstoespraak overhandigde de heer Out, een enveloppe aan de voorzitter van de Commissie Ontwikke- lings Samenwerking van het Genootschap voor de Bakkerij. Deze commissie start 1 januari een broodproject in Kenia. Een bakkersleraar uit Amers foort gaat daar dan naar toe om mensen in Kenia het am bachtelijk brood bakken te le ren met de bedoeling dat deze bakkers na een opleiding van drie jaar zelfstandig brood kunnen bakken. Ook werd een enveloppe met geld over handigd aan zuster Antoinette, die al 25 jaar in Kenia aktief is. Zij kreeg het geld voor een ander onderwijsproject in Ke nia. Bahalve een hele lijst van eer- dingen, werd er een enkele prijs uitgereikt in de kampi oensklasse. In die klasse gin gen eerste prijzen naar bak kers in Gorkum, Schiedam en Jubega. Prijzen en eervolle vermeldingen gingen in Lei den naar bakker Kasbergen en bakker Vos. LEIDEN Het bouwen van nieuwe woningen in Leiden verloopt steeds moeizamer. Bezuinigingen op soms kleine onderde len, die het rijk gemeen ten als Leiden oplegt, zor gen er samen voor, dat het bijna niet meer mogelijk is betaalbare woningen in Leiden te bouwen. Het zijn bezuinigingen die nauwelijks opvallen en bijna stilzwijgend worden doorgevoerd of een gevolg zijn van strakke subsidie regels. De rijksoverheid is echter op geen enkele ma nier bereid ons tegemoet te komen. Deze kritiek aan het adres van het kabinet en het ministerie van volkshuisvesting kwam gisteravond tijdens een verga dering van de raadscommissie volkshuisvesting van wethou der D. Tesselaar. De wethouder doelde met name op een specifieke subsi dieregeling die op Leiden van toepassing is met betrekking Behoefte tot de nieuwbouw van wonin gen. Leiden krijgt in het kader van een experiment net zoals de gemeenten Den Haag, Rotterdam en Spijkenisse een bepaalde hoeveelheid geld en mag zelf bepalen aan wat voor soort woningen dit zoge naamde budget wordt besteed. De andere Nederlandse ge meenten krijgen daarentegen per project subsidie en hebben daarmee minder vrijheid in hun volkshuisvestingsbeleid. De gemeente Leiden mag dit jaar 752 nieuwe woningen bouwen en ging ervan uit dat gemiddeld 123.800 gulden per woning besteed mag worden. Feit is echter dat gemiddeld maar 111.000 gulden per wo ning beschikbaar is. Per wo ning heeft de gemeente dus een tekort van bijna 13.000 gulden. Dit tekort komt onder meer voort uit het feit dit jaar minder kleine woningen wor den gebouwd dan in 1984. Ééngezinswoningen zijn duur der dan kleine huizen voor één- of tweepersoonshuishou dens. Worden er relatief veel van dergelijke kleine wonin gen neergezet dan blijft dus meer geld over om grotere ge zinswoningen te financieren. „Probleem is echter dat er in Leiden nauwelijks meer be hoefte blijkt te bestaan aan nieuwbouw van dergelijke kleine huizen. De Stichting Leidse Studentenhuisvesting en de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren zeggen steeds minder nieuwbouw kwijt te kunnen", aldus wet houder Tesselaar. „We hebben het ministerie al gewezen op dit verschil met vorig jaar waar wij ook niets aan kunnen doen, maar men wil ons niet tegemoet komen. Het ant woord luidde dat we het moe ten doen met het budget dat beschikbaar is en dat daar geen cent bij komt". Volgens Tesselaar komen Lei den, Den Haag, Rotterdam en Spijkenisse daardoor in 1985 „Hoe we dit moeten oplossen, weet ik voorlopig nog niet", aldus de wethouder. Hij wil op korte termijn met de andere gemeenten alsnog zijn nood bij het ministerie gaan klagen in een laatste poging het verschil van gemiddeld 13.000 gulden per woning op tafel te krijgen. Heeft dat geen effect, dan rest waarschijnlijk maar één oplos sing: minder woningen bou wen. Mogelijk dat de geplande nieuwbouw aan de Minne broersgracht voorlopig niet door gaat. Voor de vier ge meenten zou het totaal neer komen op zo'n 250 woningen minder bouwen, terwijl Lei den er tien of elf zou moeten inleveren. „Dat lijkt niet veel, maar als je bedenkt dat we van 1 000 nieuwe woningen per jaar al zijn teruggezakt naar 752 is het toch weer een nieuwe klap", aldus de wet houder. Een alternatief zou zijn wonin gen in bestaande plannen iets kleiner maken, maar dat zou weer tot gevolg hebben, dat die plannen weer helemaal op nieuw gemaakt moeten wor den. Dat zou aanzienlijke ver tragingen tot gevolg kunnen hebben en extra kosten met zich meebrengen. Tesselaar benadrukte gister avond dat de bezuinigingen ook voor de huurders van nieuwe woningen steeds grote re problemen opleveren „Toen de eerste woningen in de Stevenshof werden ge bouwd, waren de huren net onder de 400 gulden. Binnen kort overschrijden we de ma gische grens van 500 gulden per maand. Dat verschil is lou ter en alleen een gevolg van bezuinigingen die het kabinet de laatste jaren heeft doorge voerd. De bouwkosten zijn de laatste jaren bijna niet geste gen". Renovatie iroblemen zich overigens op. Behalve alle moeilijkheden en conflicten rond al uitge voerde renovatieprojecten, heeft het ministerie van volks huisvesting nog steeds niet la ten weten hoeveel woningen Leiden dit jaar mag renove ren. Pas als het ministerie die knoop doorhakt, kan de ge meente verder met het ont wikkelen van plannen, het in formeren van en onderhande len met bewoners en hel zoe ken van aannemers. Volgens Tesselaar is nog volstrekt onduidelijk, wanneer het ministerie en besluit neemt, terwijl het rijk wel eist dat de ge? meente alle renovatie- plannen van dit jaar voor 1 oktober afrondt en ter beoordeling aan het mi nisterie voorlegt. De wet houder zegt niet te weten wat de oorzaak is van de vertraging. Rock De Engelse rockgroep The Times en de Duitse formatie Lilde Die Astros treden morgenavond op in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat. Beide groepen hebben een inter nationale status. The Times heeft behalve een aanzienlij ke platenproduktie een uit stekende live-reputatie en de Duitse groep scoort hoge ogen met hun psycho-billy- muziek. Het concert begint om negen uur. Prof. Terpstra Mevrouw prof. dr. J. Terp stra neemt morgen afscheid als hoogleraar inwendige ziekten met een college over de geschiedenis van het on derzoek naar en behande ling van diabetes. Prof. Térpstra was eerst werk zaam als medisch analiste. In 1952 deed zij arts-examen in Utrecht en specialiseerde zich daarna tot internist bij het Academisch Ziekenhuis Leiden. Zij promoveerde in 1956 en werd in 1971 be noemd tot lector in de in wendige geneeskunde met speciale opdracht in de dia- betologie. In 1980 werd dit lectoraat omgezet in een hoogleraarschap. Mevrouw Terpstra was mede-opricht ster van de Nederlandse vereniging voor diabetes-on derzoek. De afscheidsrede van mevrouw Terpstra wordt gehouden als slot van een Boerhaave-cursus. hedendaagse componisten als Mengelberg, And nessen. Alfonso, Soil en De Vriend, alsmede enkele composities van groepsleden van de On derste Steen Het ensemble heeft een bezetting van fluit/piccolo, vier saxofoons, hoorn, twee trompetten, twee trombones, basgitaar en piano. Het concert begint om negen uur; de toegangs prijs bedraagt zeven gulden vijftig. De Onderste Steen Bingo De Leidse blazersgroep De Onderste Steen geeft mor gen een concert in de tuin zaai van het Burchtcomplex Uitgevoerd wordt werk van Clubhuis Matilo (Zaanstraat 126) houdt morgenavond weer een bingo-dansant. Het bingospel begint om acht uur. De toegang is gratis Vergadercursus „Kolping Leiden" houdt vanaf 5 maart weer een cur sus „doelmatig vergaderen en notuleren in het gebouw van de Leidse Analisten- school aan de Rijnsburger- weg 148. Er zijn nog enkele plaatsen vrii Docent is de heer Th. Schonagen uit Lei derdorp. Verder is er vanaf heden tot 26 maart gelegen heid tot inschrijving voor de cursus leren soUici teren via telefoonnummer 071- 411644 dagelijks van kwart over vijf tot half zeven- Deelneming aan de cursus is gratis.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15