Alain Delon maakt goede kans op Cesar Compromis moet conflict over gasprijs tuinders oplossen In hoger beroep twaalf jaar geëist wegens heroïnehandel Opkrikken Haagse economie kost minimaal 200 miljoi Geen Edison-nominaties in categorieën Volkse genre' en 'filmsoundtracks' LANDBOUWSCHAP MET TUINDERS IN BEROEP BU HOF VAN JUSTITIE: LEIDEN OMGEVING EeidóeSoutci/nt DINSDAG 26 FEBRUARI 1985 PAGlfc^ PARIJS Even voordat in Amerika de jaarlijkse Oscar uitreiking wordt gehouden, eert de Franse cinema op za terdag 2 maart in Parijs haar vedetten in de met veel glit ter en glamour omgeven 'Nuit des Césars'. Het is voor de tiende 4ceer dat ongeveer 1500 afgevaardigden uit de Franse filmwereld (acteurs, regisseurs, producers en ook technici) hun stem uitbren gen voor de César, een 30 cm. hoog massief beeldje, dat geldt als de belangrijkste Franse filmprijs. Afgaande op het aantal no minaties voor 'Un Dimanche a la Campagne' lijkt de 44-ja- rige regisseur Bertrand Ta- vernier de beste papieren te hebben voor tenminste één César. In de categoriën 'beste film' en 'beste regisseur' is Tavernier favoriet. Twee jaar geleden had Tavernier tien nominaties, twee meer dan dit jaar, voor 'Coup de Torchon'. Die film kreeg echter geen enkele prijs. Alcoholist In de categorie 'beste acteur' gaat het ditmaal tussen de oud-gedienden Philippe Noi- ret, Michel Piccoli, Louis Du- creux, Gerard Depardieu en Alain Delon. Mede omdat Noiret (Le vieux Fusil) en Depardieu (Le dernier Me tro) al in het bezit zijn van een een César voorspellen Parijse filmjournalisten een overwinning voor Delon. In 'Notre Histoire' breekt Delon met het image van de harde politieman of gangster en speelt hij met veel gevoel een verlopen alcoholist, die in de ban raakt van een me lancholieke vrouw (Nathalie Baye). Moeilijkheid voor De lon, die meer dan 70 films heeft gemaakt, is echter zijn uitgesproken sympathie voor Jean-Marie Le Pen, de leider van het extreem-rechtse Na tionale Front. De Franse filmwereld staat bekend als overwegend links. Belangrij ke outsider is daarom Louis Ducreux, de 74-jarige vedette in 'Un dimanche la cam pagne'. Gelijke kansen Bij de vrouwen is de strijd minder duidelijk. Sabine Azema, Jane Birkin, zange res Julia Migenes-Johnson (in 'Carmen' van Francesco Rosi), Valerie Kaprisky en Pascale Ogier hebben onge veer gelijke kansen. Wan neer Pascale Ogier de César krijgt, wordt dat een postu me onderscheiding, want de hoofdrolspeelster in Eric Rohmers 'Les Nuits de la pleine Lune' overleed enkele maanden geleden op 23-jari- ge leeftijd aan een hartaan val. Een klein Nederlands ele ment is de nominatie van de in ons land geboren Marusc- Alain Delon moet het in de categorie 'beste acteur' opnemen te gen oud-gedienden Philippe Noiret. Michel Piccoli. Louis Du creux en Gerard Depardieu. hka Detmers, die in Frank- Franse film komen vier pro- rijk doorbrak met Godard's dukties in aanmerking: 'Prénom Carmen' kan haar Amadeus (Milos Forman), eerste Csar winnen in de ca- Greystoke (Hugh Hudson), tegorie 'beste vrouwelijke Maria's Lovers (Andrei Kon- bijrol'. chalovsky) en Paris, Texas Voor de onderscheiding van (Wim Wenders). de prijs voor de beste niet- BOB VAN HUËT DEN HAAG De procu reur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag, mr. K. Meijring, heeft gis teren in hoger beroep twaalf jaar gevangenis straf geëist tegen een 43-jarige Chinese uit Den Haag. De vrouw, die door de rechtbank was veroor deeld tot tien jaar cel, is volgens hem medeverant woordelijk voor de import en afzet van honderden ponden heroïne in 1982. De vrouw woonde jarenlang samen met een 58-jarige ben deleider, die zijn heroïne-im- perium bestierde vanuit een Chinees restaurant in het har tje van Den Haag. Hij wist de dans te ontspringen en drijft momenteel een restaurant in Portugal. Minder gelukkige le den van zijn triade kregen vo rig jaar van de Haagse recht bank celstraffen van vijf tot negen jaar. Vier veroordeelden waren maandag opgeroepen om ten behoeve van de vrouw te ge tuigen, maar zij waren niet erg mededeelzaam. Een 45-jarige Chinees uit Leidschendam wilde pas wat zeggen nadat de deuren waren gesloten. „U weet toch hoe het is. Wie praat is een verrader. Ik kan beter meineed plegen dan mijn le ven in gevaar brengen." Mr. P.H. Doedens betoogde dat zijn cliënte wel iets op haar ge weten heeft, maar zeker niet de actieve rol heeft gespeeld die haar door het openbaar ministerie is toegedicht! dens vroeg zich af of de gestraft is voor het feit politie de bendeleider zei te pakken kon krijgen. pleitte meer clementie vrouw, die volgens hem zware druk heeft gesta; de „grote baas". De openbare aanklager de dergelijke verhalen serieus." Uit de afgelegdt klaringen blijkt volgensl dat de vrouw nauw met man samenwerkte. „Dj van de officier van jij (vijftien jaar) vind ik vei ken met andere zaken te maar de straf van de bank is te laag. Ze geldgewin en heeft daarjjj Y grote schaal mensen vei gemaakt of gehouden," de procureur-generaal. Uitspraak 11 maart. jke Meeropbrengst duurdere ïiei <n v ;ion iete AMSTERDAM Er wor den dit jaar geen Edisons uitgereikt in de catego rieën 'Nederlandse zang, volks genre' en 'de Film- soundtracks'. Hoewel een kinderdag verblijven vo^ gemeenten Vervolg van voorpag. DEN HAAG Het Land bouwschap gaat met en kele individuele tuinders in beroep tegen de EG-be- schikking, waarin het gas- contract, dat eind septem ber tussen de Gasunie en het Landbouwschap is overeen gekomen, wordt verworpen. Volgens het schap heeft de overheid niets te maken met de af spraak tussen de twee pri vaatrechterlijke instellin gen en dus zou de EG van de Staat ook niet kunnen eisen om in te grijpen. Minister Braks van landbouw heeft al eerder verklaard zich met kracht te zullen verzetten tegen een besluit, zoals dit nu door de Europese Commissie is genomen. Braks heeft volgens het EG-recht daarvoor twee maanden de tijd. De minister zei gisteren in Brussel niet uit te sluiten dat de gasprijs voor tuinders helemaal niet omhoog gaat op basis van de argumen ten die ons land naar voren brengt. Met de schikking haalt de Eu ropese Commissie een streep door het contract, waarin tus sen Landbouwschap en Gasu nie werd bepaald dat de gas prijs voor één jaar op 42,5 cent werd vastgezet. De prijs zou gelden, ongeacht de ontwikke lingen bij de prijs van stook olie, waaraan de gasprijs voor de tuinders indirect gekoppeld is. Landbouwschap en Gasunie braken met dat bewuste con tract met het gasprijsbeleid dat in 1982 onder druk van de Eu ropese Commissie tot stand was gekomen. Het beleid be paalde, dat de gasprijs voor de tuinders in ons land opgetrok ken moest worden tot de gas prijs, die de industrie moet be talen. En deze gasprijs is op haar beurt weer afhankelijk van de (hoge) stookolieprijzen. Aderlating De in 1982 gemaakte afspraak betekende voor de tuinders een forse financiële aderlating, zeker toen bleek dat de stook olieprijzen alsmaar verder ste gen. De tuinders protesteerden vaak, maar tevergeefs. Ook het verwijt dat in ons land de stookolieprijzen door milieuei- sen voor het zwavelgehalte in de olie extra hoog zijn, mocht niet baten. Om veel tuinders van het fail lissement af te houden, kwam uiteindelijk op 30 september 1984 het nieuwe contract tot stand. De prijs die werd afge sproken, 42,5 cent, lag op dat moment vier cent per kubieke meter lager dan deze volgens de toen geldende regels moest zijn. En dat verschil is sinds dien tot 5,5 cent gegroeid. De Europese Commissie meent nu dat er sprake is van ongeoor loofde concurrentievervalsing ten gunste van de Nederlandse tuinders. Op zich is het vreemd dat de EG van de Staat der Neder landen eist om deze situatie ongedaan te maken, omdat deze geen partner is geweest in het privaatrechtelijke con tract Landbouwschap-Gasu nie. Maar dat neemt niet weg dat de Nederlandse overheid volgens het EG-recht, aan de eis van de EG tegemoet moet komen. Doet men dit niet, dan kan men door de Europese Commissie voor het Europese Hof van Justitie in Luxem burg gedaagd worden. Via een kort geding kan de Europese Commissie dan eisen dat ons land het besluit alsnog uit voert. Of het zover zal komen is zeer de vraag. Ons land is zeer ge baat bij de EG en zal dat niet op het spel willen zetten door de gemeenschap op zo'n ma nier te bruskeren. Een andere weg ligt veel meer voor de hand. Nederland zal zelf bij het Europese Hof beroep aan tekenen tegen het besluit van de Europese Commissie. Daar is twee maanden tijd voor. Ook anderen die door het be sluit van het dagelijks bestuur van de EG „rechtstreeks en individueel" getroffen worden kunnen in beroep gaan tegen het genomen besluit. De Gasunie en het Landbouw schap kunnen zich daar op be roepen maar of dit door het Hof wordt erkend, is nog maar de vraag. Vooral het woord „individueel" is hier een strui kelblok. Het is om deze reden dat het Landbouwschap ook besloten heeft beroep tegen het besluit van de Europese Commissie aan te tekenen te- samen met enkele individuele tuinders. Zij worden zeker rechtstreeks en individueel ge raakt. Het instellen van een beroep heeft geen schorsende wer king. Dat betekent dat Neder land het besluit van de Euro pese Commissie moet uitvoe ren, ook al loopt daartegen nog een rechtszaak. Al degenen die een beroep tegen het besluit van de Europese Commissie hebben aangetekend kunnen bij het Europese Hof wel ver zoeken de ten uitvoerlegging van de beslissing op te schor ten. Een formele beroepszaak tegen een besluit duurt, zo is de ervaring, één tot vier jaar voordat het Europese Hof een besluit neemt. EG-landbouwcommissaris Andriessen sluit niet uit dat Nederland en de EG een com promis voor de gasprijs voor tuinders weten te vinden. Tot zo ver de juridische kant van de zaak. De tuinders zul len er niet veel mee geholpen zijn. Zij hebben niets aan een periode van vier jaar waarin zij wel de hogere gasprijs moe ten betalen, en mogelijk fail liet gaan, om vervolgens te ho ren dat de Europese Commis sie ongelijk had en zij geld te rug krijgen. Het is dan ook om deze reden dat de twee maan den die alle betrokkenen open staat om te besluiten tot het in beroep gaan, goed worden be nut om een compromis uit te dokteren. Compromis Een compromis zal afhangen van de vraag hoeveel ruimte de de Nederlandse overheid heeft om de tuinders al dan niet financieel bij te staan. Want het is vrijwel onont koombaar dat de tuinders meer voor hun gas moeten gaan betalen gezien de druk van de andere EG-landen die nu al tot het besluit van de Europese Commissie heeft ge leid. Dat zal voor de sector zeer moeilijk zijn, willen er niet een aantal bedrijven over de kop gaan. Financiële hulp van de over heid is dus geboden. Minister Braks van landbouw sluit dat niet op voorhand uit, maar is afhankelijk van de vrijgevig heid van collega minister Ru- ding van Financiën. Misschien dat voor Winsemius de grote opbrengsten, die de export van tuinbouwprodukten jaarlijks voor de schatkist betekent, een reden is om eens wat minder op de centen te letten. Ruding kennende valt dat echter te betwijfelen. Maar ook al zou Ruding instemmen, dan is daar weer de EG. Immers, steun aan de nationale tuin bouw zou best eens als „onge oorloofde concrrentieverval- sing" aangemerkt kunnen worden. En dan begint de hele zaak opnieuw. CAREL GOSELING Het zwarte masker is terug Clayton Moore, die in een groot aantal tele visie-series en films de rol speelde van the Lone Ranger, mag zijn zwarte mas ker weer in het open baar dragen. De film ster Is de afgelopen vijf jaar regelmatig voor de rechtbank verschenen om dit recht te bepleiten. Hij kwam tenslotte als winnaar uit de bus. volkszanger zoals Koos Alberts afgelopen jaar gi gantische hits scoorde in de Nederlandse hitparades waren er volgens de jury, onder voorzitterschap van Olaf Klein, geen plaatpro- dukties die ervoor in aan merking kwamen. In de zestien overige catergo- rieën werden door de juryle den Willem van Beusekom, Jip Golsteijn, Frits Spits, Dick Versteeg en Jan Maarten de Winter wel nominaties toege kend. Om tot een beoordeling te komen luisterden ze in de periode van 1 januari tot en met 31 december 1984 in totaal 314 elpee-produkties af. Het is dit jaar voor de 25e keer dat de Edison zal worden uit gereikt. In 1960 behoorden Willy Alberti, Roelof Stalk- Tweede Kamer zijn necht en Thelonious Monk tot ken. Minister Brinkman) de eerstën die er een kregen. Op donderdag 11 april 1985 zal de VARA-televisie en -radio DEN HAAG (ANP) SSU bijdragen vap ouders lltn kinderdagverblijven gril per 1 maart omhoog, ve namelijk aan de voetDi de tabel. Dit levert r schatting 1,7 miljoen Pa* den extra inkomstera, C wat ten goede komt} de gemeenten. De »va wachte meeropbrengs loopt gemiddeld lr® gulden per verblijf. Welzijn, Volksgezondhei Cultuur becijferd. De h ning van de tarieven vol plannen daartoe die {^e laai de betreffende gemeent?nt*e nieuwe tarieven toegestu van Aan de voet van de tabi in samenwerking met de Edi- de laagste tarieven son Stichting, het twee uur du- de kosten die thuis Sen! rende 'Edison Gala Populair maakt zouden zijn doCi verzorging van een kin^DC rechtsreeks uitzenden vanuit het Casino in Den Bosch. Voor een onderschei ding komen in de categorie 'Nederlandse zang, algemeen' Robert Long (Dag kleine jon gen) en Herman besparing is berekend i gulden per maand. Mi TE1 met een inkomen van m m v. dan 1.500 gulden per n ng moeten dit maandbedrag r Veen len voor een hele dag oj van een kind. Dit bedrai de twaalf gulden. De ouderb 5e (Signalen) in aanmerking. In de categorie 'Buitenlandse zang' zijn dat Anita Meyer gen voor de hogere inkoi (Face to Face) en Matjol Flore groepen zijn eveneens aj,,' (...Doch Ich Leb). Youp van 't 1 Hek (Man vermist) en Van dit Ifrk.o -- hl .- Kooten De Bie (Draaikon- Dat voor het tweede en v0, ten) staan in de categorie 'Ca- gende kind altijd het l^hal; baret. Theater, Musical' geno- tarief geldt, komt te ver teerd. Voor het tweede kind d In de categorie 'Pop' gaat de helft te worden betaald voorkeur van de juryleden berekende ouderbijdrage unt« o.m uit naar de elpee 'Adieu, Sweet Bahnhof' van The Nits en 'N.E.W.S.' van The Golden Earring. In de categorie 'Bij zondere historische uitgaven' wordt het aantal inkoij|e klassen met ingang maart van 42 tot 25 veL u er(k De nieuwe tabel vermei^ j is o.m. Wim Sonneveld terug maandelijke ouderbijd Bnj£ voor kinderdagverblijve ere] een netto gezinsinkomen^ minder dan 1.500 gulden te vinden. Bij de buitenlandse plaatpro- dukties komen o.a. Alice (Falsi Alarmi) en Linda Ronstadt hele dagen 45 gulden, (Lush Life) in aanmerking halve dagen 23 gulden en voor een Edison in de catego- opvang buiten schoolt" rie 'Vocaal, algemeen', U2 gulden. Deze drie be< (Unforgettable Fire) en Tina belopen bij een netto inl Turner (Private Paneer) in de van 2.000 gulden 196 gi categorie 'Pop, algemeen' i gulden en 158 gulden, I Rickie Lee Jones en Lauri An- een inkomen van 3.000 gi| derson in de categorie 'Pop, 459 gulden, 230 gulden e singer-songwriters'. Frankie gulden. Voor een netto- Goes To Hollywood en Ash- ford Simpson komen o.m. in de catergorie 'Pop, disco-dans' voor. men van 3.600 gulden i gelden ouderbijdragen I respectievelijk 609 guide! gulden en 468 gulden. COMPENSATIE VOOR GEVOLGEN RUKSBELEID DEN HAAG In een ge zamenlijke brief aan de minister-president vragen vertegenwoordigers van de Haagse regio om een financiële bijdrage van bijna tweehonderd mil joen gulden voor maatre gelen die de sociaal-eco nomische situatie van Den Haag en omliggende ge meenten moeten verbete ren. De belangrijkste voorstellen hebben be trekking op de uitbreiding van het aantal bedrijfster reinen, een verbetering van de verkeersinfra structuur en verdere ont wikkeling van het Sche- veningse havengebied. De voorgestelde maatregelen vormen de inzet van het over leg van 13 maart tussen kabi net, het college van burge meester en wethouders in Den Haag, het dagelijks bestuur van het gewest 's-G raven hage en het college van Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land. In mei van het vorig jaar werd ook al met de overheid gepraat over de negatieve ge volgen die het rijksbeleid heeft op de werkgelegenheid in de Haagse regio. Volgens de vertegenwoordigers van de Haagse regio is het overleg met hef Rijk een logisch uit vloeisel van de motie. Evers- dijk van april 1984, waarin wordt aangedrongen op een gestructureerd overleg met de Haagse regio over een verbete ring van de zorgelijke sociaal- economische situatie in dit ge bied. Sinds 1970 gingen in Den Haag 35.000 arbeidsplaatsen verloren. Gerekend vanaf 1980 is het aantal werklozen verdrievoudigd. Het werkloos heidspercentage in de Haagse binnenstad is inmiddels tot bo ven de dertig procent geste gen. De verhuizing van een deel van de PTT naar de pro vincie Groningen betekent een nieuw verlies van 2200 ar beidsplaatsen voor de Haagse regio. Concrete plannen In overleg met de overheid werd in september van het vo rig jaar afgesproken om te ko men tot een inventarisatie van maatregelen die dit verlies zouden kunnen compenseren. Het spreekt volgens de brief schrijvers vanzelf dat deze voorstellen financiële conse quenties met zich meebrengen. Eind vorig jaar reageerde staatssecretaris Van Zeil van economische zaken daar nogal terughoudend op; ook al om dat er nog geen concrete plan nen op tafel lagen. Die projec ten (voor 1985 en 1986) liggen er nu wel. De maatregelen spitsen zich. toe op zeven punten waarvan de verdere ontwikkeling van het Scheveningse havenge bied, het aanleggen van nieu we en uitbreiden van bestaan de bedrijfsterreinen, het ver beteren van de verkeersinfra structuur en sanering van de kantorenmarkt de belangrijk ste zijn. Daarnaast wordt van de overheid een aantal toezeg gingen en werkafspraken voor korte en wat langere termijn gevraagd. Met betrekking tot Scheveningen wordt in de brief gesteld: „Wil de haven ook in de toekomst een rol van betekenis blijven spelen, dan zijn ingrijpende maatregelen en financiële steun van het Rijk daarbij onontbeerlijk. Zonder zulke maatregelen zul len in dit gebied in de komen de jaren zo'n duizend arbeids plaatsen verdwijnen". Van de overheid wordt gevraagd in elk geval de wenselijkheid te onderschrijven om tot een ge richte uitbreiding van activi teiten in Scheveningen te ko men via de eventuele aanleg van een vierde haven. Ypcnburg De uitbreiding van het aantal bedrijfsterreinen in de regio wordt in de brief aan premier Lubbers „een hoogst urgente zaak" genoemd. In dit kader worden een aantal lokaties ge noemd: Leizo aan de Midden weg in Leidschendam, het ter rein Broekpolder/Hoornbrug in Rijswijk en de verdere aan leg van het bedrijfsgebied Lansinghage in Zoetermeer. Ook moeten er afspraken wor den gemaakt over het beschik baar stellen van een deel van het vliegveld Ypenburg voor het creëren van een bedrijfs terrein aldaar. Andere aanbe velingen zijn de herstructure ring van de Groothandels markt in Den Haag en het Slachthuis. Alleen dat laatste zou al het behoud van vier honderd arbeidsplaatsen bete kenen. Om Den Haag aantrekkelijker te maken als vestigingsplaats voor bedrijven en instellingen is het dringend noodzakelijk iets te doen aan de verkeersin frastructuur. Daarbij gaan de gedachten uit naar de recon structie van de Lozerlaan, Binckhorstlaan en Maanweg en de spoedige voltooing van het zogeheten Haagse Hoef ijzer. Ook wordt gevraaj de financiering van een aansluiting voor de Utn baan/Zuid-Hollandlaan Koningskade. Alleen hicèiard wordt al een toezeggini zestig miljoen guldenjnssc vraagd. Dat geld is no(" te voorkomen dat het fil bleem zich verplaatst n, einde van de Utrechtse! gauw de werkzaamhedi de A 12 ter hoogte van burg zijn voltooid. „De zigheid van een goedel keersinfrastructuur von uiterst belangrijke vei factor voor bedrijven stellingen", aldus het van burgemeester en ders van Den Haag, Gi teerde Staten van Zui land en het dagelijks van het Gewest 's Gra' ge in hun brief aan de ter-president. Zij noemi bereikbaarheid van de rijkste Haagse werkgel niet voldoende en stelli deze op een aantal dringend aan verbeterilling, uitbreiding toe is.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8