KGB chanteerde Noorse diplomaat met foto's Moskou gonst van geruchten over zieke Tsjernenko Peres toont belangstelling voor Egyptisch vredesvoorstel i Bouterse eist „herstelbetaling van Nederland Polen en VS wijzen diplomaten uit Poolse regering ziet af van drastische prijsverhoging INA^UITKNLAND fteidóeQowuvnt DINSDAG 26 FEBRUARI 198S PAGINA 5 geweld kenmerkt verkiezingen Pakistan 5LAMABAD In Pakistan zijn gisteren tij- :hercpns de alfiemene verkiezingen vier mensen ve,edood. 35 verwond en vier bussen in brand De politie arresteerde meer dan kbofrt'§ leden van de oppositie om demonstra tus tegen de verkiezingen op te breken. waren de eerste verkiezingen sinds gene- in»3* ^'a oel-Haq acht jaar geleden via een HetPtsSreeP aan de macht kwam. Aan deze ert frkiezingen mochten geen politieke partijen de pelnemen. Niemand twijfelt er dan ook aan, de j?t Zia oel-Haq de verkiezingen gaat winnen, msePewe' de opkomst zeer laag is. De Paki- dat B33"56 prudent wil met deze verkiezingen Een gesluierde vrouw registreert in een stemlokaal in Karachi et lepreiken dat een „ware ïslamitische democra- de Pakistani's, die voor het eerst sinds acht jaar weer eens gevestigd kan worden. mochten stemmen. „Moskou wil Afghaans verzet uithongeren" WASHINGTON De Sovjet-Unie gebruikt creëert met opzet een hongersnood om de verzetsstrijders in Afghanistan uit te kunnen scha kelen. Dat heeft een getuige giste ren verklaard voor een hoorzitting in het Amerikaanse congres. „De Sovjetstrategie van verschroei de aarde met het gebruik van na palm, de vernietiging van irrigatie systemen, het vergiftigen van wa ter, het verbranden van gewassen en het afslachten van vee heeft een kuntmatige hongersnood tot ge volg", zo verklaarde Kurt Lohbech, een onafhankelijke televisieprodu cent. "Veel voorstanders apartheid hebben zelf gemengd bloed" JOHANNESBURG Een groot aantal in het oog springende verdedigers van de rassenscheiding in Zuid-Afrika komt zelf voort uit een vermenging van rassen. Dit staat in een boek dat binnenkort verschijnt, van de hand van een gerenommeerde medewerker' van het historisch onderzoeksinsti tuut van de Kaapse universiteit. Hans Heese, die zelf een Afrikaner is. Volgens hem kan slechts een klein aantal Afrikaners aanspraak maken op de „zuiverheid van het ras". Heese heeft een lijst opgesteld met ongeveer 1000 namen van de eerste immigranten, die seksuele betrekkingen hebben onderhouden of gemengde huwelijke hebben ge sloten met zwarten, kleurlingen of Indiërs. Van deze namen zijn er vele op dit moment terug te vinden in het parlement. «ARNE TREHOLT NA ORGIE IN MOSKOU GEDWONGEN TOT SPIONAGE Jet w A ontmoetingen in Wenen, Hel sinki, New York en Oslo en geheime boodschappen achter gelaten in toiletten, openbare bibliotheken en uitlaatpijpen van auto's. Volgens de hoofdofficier van justitie heeft de KGB-agent Titov het eerste contact gelegd met Treholt. Deze zou een an dere informatiebron binnen het Noorse ministerie van bui tenlandse zaken moeten ver vangen. Dat gebeurde in 1975 toen Treholt aan het begin stond van een loopbaan als di plomaat in de functie van me dewerker bij de zeerechtbe- sprekingen in Moskou. Met grote hoeveelheden kaviaar en wodka werd Treholt over de streep getrokken, zo luidde de beschuldiging. Met enkele compromitterende foto's van Treholt op een wild feest in Moskou, waarvoor hij door de KGB was uitgenodigd, werd hij door de KGB gechanteerd. In de jaren daarna had Treholt regelmatig contact met Titov in openbare gelegenheden in Oslo, waarbij hij kopieën van geheime documenten over droeg. Toen Treholt als raads man werd toegevoegd aan de Noorse VN-delegatie kreeg hij een nieuwe contactman, die hij eveneens zonder al te veel waakzaamheid in restaurants en hotels gegevens verstrekte. In die tijd kreeg de Noorse veiligheidsdienst argwaan en verzocht de FBI om de diplo maat in de gaten te houden. Van eind 1982, toen hij werd overgeplaatst naar het natio nale defensie college waar hij toegang had tot een schat van militaire informatie, tot eind 1983 kon Treholt pas goed zijn slag gaan. De officier noemt het besluit om Treholt kenne lijk zonder adequate screening tot dit college toe te laten een ambtelijke blunder van de eer ste orde. De van spionage verdachte Noorse ex-diplomaat, Arne Treholt (links), voerde gisteren vlak voor de opening van het proces nog even overleg met zijn advocaat. 9 ïef^LO Onder grote in- naty-nationale belangstel- Ag is gisteren in Oslo het sIag(oces begonnen tegen de lTDe?orse oud-topambtenaar WI'j j ex-diplomaat, Arne reholt (42). Hij werd vo- l jaar januari gearres- ^rd op verdenking van e* JJonage voor de Russi- inlichtingendienst, KGB. In zijn woning ïeveerd toen een enorme al %pel documenten ont- ;kt, waarvan een groot laJ^el uiterst vertrouwelijke Jjevens bevatte. Treholt zou in de periode van zJ74-'83 als spion voor de ft V)vjet-Unie hebben ge- %rkt, toen hij werkzaam voor achtereenvol- il <£ns het Noorse ministerie i wan handel, het departe- k sex Mijnramp in lotharingen ns2ist 22 levens ritis< el t mo'an onze correspondent Bob untj van Huët) ^ARIJS Bij een ontploffing rord een mijn in het dorpje For- in de Oostfranse streek zijn gisteren 22 schajjnwerkers om het leven ge- r )men en raakten er 103 ge- rijfsbnd. De explosie had 's och- itigdnds plaats op een diepte van an hizend meter en is waar- «hijnlijk veroorzaakt door Op het moment van -W%t ongeluk waren 217 mijn- ferkers aan het werk. De ijnramp in Forbach is de n dgste van de laatste tien jaar hi Frankrijk. In 1959 kwamen lanij een soortgelijk ongeluk in „d^tharingen 29 mensen om a to»t leven. Gisteravond laat andfcren nog niet alle doden ge- voorgen. a ment voor de bestudering van het zeerecht en de Noorse vertegenwoordi ging bij de Verenigde Na ties. De Noorse opperrechter, Astri Sverdrup Rynning, las gister middag bij de opening van de zitting de 15 pagina's lange aanklacht voor aan een stoï cijns toehorende Treholt. De aanklacht bevat een waslijst van beschuldigingen. Treholt, die onder andere zeer vertrou welijke defensiestukken van de NAVO aan de Sovjet-Unie zou hebben doorgespeeld, ont kende glashard elke beschul diging. Behalve dat de ex-di plomaat actief was voor de KGB, heeft hij ook tegen beta ling geheimen geleverd aan Iraakse agenten. De Noorse hoofdofficier van justititie, Lars Qvigstad, be toogde gisteren tegen Arne Treholt dat deze door een combinatie van drank en sexuele chantage is aangezet tot spionage voor de Sovjet- Voor Qvigstad was het overi gens een raadsel hoe Treholt acht jaar lang met zijn activi teiten heeft kunnen doorgaan. Volgens hem had de Noorse regering al in 1982 het ver moeden dat Treholt, die toen raadsman was van de Noorse VN-delegatie, spioneerde voor de Sovjet-Unie. De Ameri kaanse federale politie FBI werd in dat jaar zelfs verzocht Treholt in de gaten te houden, aldus Qvigstad. Qvigstad verklaarde verder dat veel onderdelen van de spionagezaak nog steeds ge heim zijn en daarom niet in een openbaar proces aan de orde kunnen komen. De offi cier maakte gewag van de ge bruikelijke ingrediënten van het spionagebedrijf: geheime PARAMARIBO De Suri naamse sterke man Desi Bou terse heeft gisteren ter gele genheid van de vijfde verjaar dag van de militaire coup die tiem aan de macht bracht, ver klaard dat hij wellicht nog .zes maanden of zo" de rege ring zal blijven leiden. In Paramaribo gelooft men dat erover gedacht wordt binnen zes maanden een datum vast te stellen voor nieuwe verkie zingen in het kader van een democratiseringsplan waarvan de uitvoering vorig najaar werd begonnen. Bouterse beschuldigde Neder land er van het ontwikke lingsverdrag „op zeer grove en onbetamelijke wijze" te schen den. Bouterse, die direct ver antwoordelijk wordt geacht voor de moord op zijn naaste politieke tegenstanders, zei dat Nederland de rechten van de Surinamers met voeten treedt door hen wat hij noemde „her stelbetalingen" te onthouden. Hij beschuldigde de Neder landse pers en politici van „vieze leugens en laster". Vol gens Bouterse scheldt Neder land via de wereldomroep twee keer per dag op Surina me, maar doen de nederlan- ders in Suriname grote inves teringen waaruit blijkt dat men onverkort vertrouwen heeft in het land. Met over slaande stem sloot Bouterse zijn toespraak af: „Barst voor lopig maar met je geld. Ik doe het toch maar alleen". De oude politieke leiders van voor de coup van Bouterse, ex- premier Henck Arron en Jag- gernath Lachmon, verschenen voor het eerst voor de televisie met een verklaring waarin zij steun gaven aan de eenheids gedachte van Bouterse. (Van onze correspondent Elfie Siegl) MOSKOU In de Sovjet- Unie vonden zondag de verkiezingen plaats van de afgevaardigden naar de Opperste Sovjets van de afzonderlijke republie ken en voor de plaatselij ke Sovjets. Evenals bij de verkiezingen van de Op perste Sovjet van de Sov jet-Unie, in zekere zin het Sovjetrussische parlement, moet ook bij deze gele genheid de kandidaat van de kieskring het vereiste aantal stemmen halen. Er ontbreken echter tegen kandidaten en wie een maal op de nominatie staat wordt derhalve ook gekozen, doorgaans met 99,9 procent van de stem men. Dat de gang naar de stembus op 24 februari toch nog span nend werd had niets met de verkiezingen zelf uit te staan, doch hield verband met het feit, dat de sinds negen weken afwezige partijleider en presi dent Konstantin Tsjernenko (73) voor het eerst weer in het openbaar verscheen. Niemand in Moskou had ei genlijk verwacht, dat Tsjer nenko in staat zou zijn z'n stembriefje in een officieel stemlokaal af te geven. De af gelopen tijd hadden immers verschillende hoge functiona rissen officieel bevestigd dat Tsjernenko ziek was. Ook maakte hij vorige week vrij dag geen gebruik van zijn pri vilege als partijleider als laat ste een verkiezingstoespraak te houden. Zoals de partijse cretaris van het district Mos kou, Viktor Grisjin (70), ten overstaan van een geselecteerd verkiezings-publiek in de Gro te Conferentiezaal van het Kremlin meedeelde, hadden de artsen Tsjernenko dit optre den ontraden. De verkiezings toespraak van Tsjernenko werd daarom door een ander voorgelezen. Op de verkiezingsdag zelf pre senteerde de Sovjetrussische staatstelevisie Tsjernenko tij dens het uitbrengen van zijn stem in een zorgvuldig gekuis te scene die precies een mi nuut duurde. Men kreeg de in druk, dat Tsjernenko door zijn ernstige ziekte zeer verzwakt was. Hij had veel moeite met spreken en kon zich nauwe lijks bewegen. Eerst zag men hem zitten tijdens de registra tie in een tot stemlokaal omge bouwde ruimte met als enige versiering een borstbeeld van Lenin. Vervolgens konden de kijkers zien hoe Tsjernenko zijn stembriefje in de sleuf van de stembus liet glijden. Zijn gezichtsuitdrukking was star, zijn huidskleur zeer bleek. Hij was ook zichtbaar in omvang toegenomen. Hij moest zich zeer inspannen ofn nauwelijks verstaanbaar te kunnen mom pelen: „Ik feliciteer u met dit feest". Anjers De Moskouse partijsecretaris Grisjin, die als enig lid van de hoogste Sovjetrussische leiding deze ceremonie bijwoonde en Tsjernenko bemoedigend toek nikte overhandigde hem ver volgens een boeket rode anjers dat Tsjermenko nauwelijks kon vasthouden. Men nam het dan ook weer snel van hem over, hetgeen hij met een lich te glimlach beantwoordde. Aansluitend poseerde hij voor de paar aanwezige fotografen, maakte een gebaar met zyn rechter hand en zei: „Goed!' Of Tsjernenko in het voor de partij-elite gereserveerde Stemlokaal Nummer Zes in het centrum van Moskou zijn stem heeft uitgebracht viel uit de uitzending niet op te ma ken. Na Tsjernenko's televisie-op- treden is het de Sovjetburgers zeer duidelijk geworden, dat de president en partijleider ernstig ziek is en dat hij niet in staat is zijn werk te doen. In verband met een aandoening aan zijn longen lijdt hij aan ademhalingsmoeilijkheden. Bovendien heeft hij proble men met zijn hart. Motieven Over het beklemmende optre den van Tsjernenko voor de Sovjetrussische televisie wordt momenteel in Moskou heftig gediscussieerd. Menigeen vraagt zich af wat voor motie ven hebben meegespeeld om de Sovjetrussische leider als een zwaar zieke man die de controle over zijn tong en ziin bewegingen is kwijtgeraakt aan het volk te presenteren. Dat dit is gebeurd om de we reld op een spoedig aftreden van Tsjernenko voor te berei den lijkt weinig waarschijnlijk. Want in alle verkiezingstoe spraken van de afgelopen da gen werd Tsjernenko als de grote actieve partijleider en president afgeschilderd. Vermoedelijk hebben Tsjer nenko's aanhangers in het par tij-apparaat de gelegenheid willen benutten om te laten zien, dat zij ondanks alle spe culaties over de ziekte en de dood van Tsjernenko niet van plan zijn de aan hun be schermheer ontleende macht uit handen te geven. Want dan zouden zij ook de weg vrij ma ken voor een mogelijke opvol ger met eigen aanhang. Naarmate men een belangrij kere plaats in de hiërarchie in neemt. hoe later men een ver kiezingstoespraak houdt. Vol gens dit criterium kan men nu constateren, dat de Moskouse partijsecretaris Viktor Grisjin promotie heeft gemaakt en dat Grigorij Romanov, die de por tefeuilles voor zware industrie en bewapening heeft, daaren tegen is teruggevallen. JERUZALEM De Is raëlische premier Peres toont grote belangstelling voor het voorstel van de Egyptische president Moe barak om in het Midden Oosten een nieuw vredes proces op gang te bren gen. Moebarak had giste ren de Amerikaanse rege ring opgeroepen om Israël en leden van een geza menlijke Jordaans-Pale- stijnse delegatie uit te no digen voor directe vredes onderhandelingen. In een reactie op het vredes voorstel van Moebarak zei premier Peres: „Ik heb de ver klaring van president Moeba rak met grote belangstelling gelezen. Ik denk dat deze ver klaring een zorgvuldige en po sitieve bestudering verdient". De Amerikaanse regering heeft via een functionaris van het Witte Huis laten weten, dat zij voorlopig nog niet van plan is een directe bemidde lingsrol te vervullen. De VS gaan ervan uit dat allereerst Israël en de betreffende Ara bische in principe bereid moe ten zijn tot vredesbesprekin gen. De Jordaanse koning Hoessein heeft het voorstel van Moeba rak, dat gisteren in een inter view met de New York Times werd gelanceerd, als positief beoordeeld. Volgens Hoessein is er sprake van beweging in het vastgelopen vredesproces in het Midden-Oosten. De Jor daanse monarch waarschuwde echter dat de tijd begint te dringen en dat er een grote ramp dreigt als ook deze vre despoging mislukt. Moebarak heeft in het vraag gesprek met de New York Ti mes verder gezegd optimisti scher te zijn over de vredes- kansen nu Israel is begonnen met de terugtrekking uit Liba non. Als tweede wezenlijk punt voor een mogelijke her vatting van het vredesoverleg ziet Moebarak het akkoord, dat koning Hoessein en PLO- voorzitter Arafat twee weken geleden overeenkwamen. In dat akkoord wordt de bereid heid uitgesproken om met Is raël te gaan onderhandelen op basis van ..land in ruil voor vrede". Hiermee wordt be doeld dat Israel afstand moet doen van de in 1967 bezette gebieden, waarna een Israë- lisch-Arabische vredesformule gevonden zou kunnen worden. WASHINGTON/WAR SCHAU De Poolse mi litaire attaché in de Vere nigde Staten, kolonel Zyg- munt Szymanski, is tot „ongewenst persoon" ver klaard. Hij dient met zijn vrouw de Verenigde Sta ten binnen 48 uur te ver laten. De Amerikaanse maatregel is een reactie op de uitwijzing gisteren door Polen van de Ameri kaanse militaire attaché, kolonel Frederick Myer. De Poolse autoriteiten hadden gisteren Myer tot ..persona non grata" verklaard, nelgeen betekent dat hij en zijn vrouw Polen binnen 48 uur moeten verlaten. De Poolse autoritei ten waren hiertoe overgegaan, omdat hij foto's zou hebben ge nomen van militaire installa ties. De autoriteiten zeiden dat hel incident was uitgelokt met het doel de Pools-Amerikaan- se betrekkingen te verslechte ren. De Poolse regerings woordvoerder. Jerzy Urban, sprak een protest van de Ame rikaanse ambassade tegen waarin melding werd gemaakt van een „onheuse" behande ling van de echtgenote van Myer. Na samen met haar man in hechtenis te zijn genomen, diende mevrouw Myer zich volgens de Amerikaanse am bassade geheel te ontkleden. RECORDAANTAL MIJNWERKERS koTEER AAN HET WERK lit zj (Van onze correspondent Roger Simons) JS ONDEN Er moeten van de week nauwelijks 3000 stakende no(htse mijnwerkers meer weer aan de slag gaan om volgens de venitoriteiten praktisch een einde te maken aan de actie in de 1 teatsmijnen van Groot-Brittannië, die al bijna een jaar aan de ing is. Zoals sedert de mislukking van de laatste vredespoging ch ïrwacht werd, was gisteren de werkhervatting aan de zeer 2!>ge kant. *Pefe Nationale Steenkolenraad, die de mijnen bestuurt, deelde 5 Vifee dat meer dan 3800 stakende mijnwerkers zich voor het n Nrst opnieuw aangemeld hadden. Dit was een nieuw record. mDjeeds volgens de Steenkolenraad werd gisteren gewerkt door laëer dan 49 procent van de 186.000 mijnarbeiders. De autoritei- p zijn van oordeel, dat de actie volledig in elkaar zal storten |n het moment dat meer dan de helft van de mijnwerkers de —«king opgeeft. Stakingsleider Arthur Scargill, die gisteren in fnden opnieuw overleg pleegde met het bestuur van-de vak- intrale TUC, trok de cijfers van de mijndirecties in twijfel. MIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH Eljjf) Urenlang zat Jacob van Uylen te werken aan z ,,n familiekroniek. Nu eens dacht hij diep en deftig na, dan weer schreef hij enkele fraaie ge/zinnen op. Een enkele daarvan willen wij t aize attente lezer niet onthouden, want ergens verhaal zullen zij nogmaals een rol spelen: Heden had ik een visioen dat mij zeide: Ja- AP- wij staan op de rand van een nieuwe m0rreld. O. hoe wonderlijk te bedenken, dat /oc)ar nu nog onze snelste clippers de oceaan :h^dwingen in twaalf dagen, er ééns een tijd zal .jicjmen, dat de mens binnen drie uur naar het ,n fre Amerika vüegt, het luchtruim doorklievend leni een vogel. Maar wanneer zal deze luchtvaart geworden zijn? En wie van mijn iliefde nazaten zal dit technische wonder mo gen beleven. Toen stond heer Jacob op en sloot zijn familiekroniek. „Seigneur Verholen slaagde er in door de kringloop van tijd en ge schiedenis heen te breken", mompelde hij. „Misschien zal hem dat nógmaals lukken. Dan zal ik hem vragen of hij zo menslievend wil zijn mijn gezin met zich mee te nemen. Eilaas. hij zeide het al: wat eenmaal is geschied, is voor altijd geschied. In elk geval ga ik morgen in de stad wapens kopen. Ruiterpistolen en vuur steengeweren met kruit en kogels. Aha, Sijmen Knoet zal de Van Uylens nog leren kennen! En mijn geld. ook dat .gaat zijn neus voorbijl" Heer Jacob liep naar een grote, met ijzer besla gen schatkist, knielde erbij neer, en stak een sleutel in het slot. Een mijnwerker wordt naar een ambulance geholpen nadat hij uit de mijn heeft weten te ontkomen. MIJNWERKERS ERK ident Roger Simons) veek nauwelijks 3000 stakende in de slag gaan om volgens de te maken aan de actie in de ië, die al bijna een jaar aan de ng van de laatste vredespoging werkhervatting aan de zeer 99 WARSCHAU De Poolse regering ziet af van de voorgeno men verhoging van de voedselprijzen. Wel zal er een gelei delijke verhoging van de prijzen worden doorgevoerd, waar bij er een prijscompensatie zal komen voor de lagere inko mens. Dit is gisteren besloten tijdens een bijzondere zitting van de Poolse regering. De leider van de verboden vakbond Solidariteit, Lech Wale sa, die de Poolse arbeiders had opgeroepen tot een 15 minu ten durende staking op donderdag uit protest tegen de prijs stijgingen. wilde nog geen commentaar geven op deze rege- ringbesluiten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5