Bekende Nederlanders over IJong en oud kan zich in het nieuw steken in Leidse binnenstad SIBreÜ- MINISTER. RUDING: „Ik moet eerst zien wat er is..." Minister Ruding van finan ciën neemt de tijd te preci seren dat hij „zeer beperkt modebewust" is. Het euvel weinig beschikbare tijd heeft ermee te maken. „Ik koop nóch spontaan nóch impulsief", weet hij, „maar ik kan wel zegen dat ik niet gauw koop. Ik moet er zeker drie keer over nadenken (in terrumpeert zichzelf) „of wilt u weten welke kleren mijn vrouwNee, we willen weten welke kleren de mi nister Maar mijn vrouw speelt er soms wel een rol bij", wil hij aanvullen (relati verend), „soms wel, soms niet. Ik zelf voel mij aange trokken tot kleren uit win kels die tamelijk traditioneel zijn. Ik moet eerst zien wat er is. Ik weet niet veel van mode af. Ik heb weinig fan tasie voor kleding. De win kel moet mij op ideeën brengen. Zelf heb ik op dat punt geen ideeën". MR. J. FERNHOUT: 1 ERICA TERPSTRA: GEORGETTE HAGENDOORN: „Jan, wat moet ik an?" Georgette Hagendoorn, mo menteel op tournee met Jos Brinks musical „Evenaar": „Ik draag alleen wat ik lek ker vind. Als je nu naar de mode kijkt dan ben je gauw klaar. Lappen hier en lappen daar. Dan denk ik: laat ik die beker niet hoeven drin ken. Waar ik koop? Bij Jan tje! (Beeuwkes). Het gaat wel dik boven m'n budget, maar Jan weet altijd wat ik hebben moet. Als er iets is dan zeg ik: „Jan, wat moet ik an?" Het leuke is dat je van hem alles kunt blijven dragen, het hele jaar door. Het laatst heb ik een trui en een rok gekocht (voor de uitzending „In de hoofdrol" met Jos Brink). En wat voor een trui! Ik leef met dat soort kleren. Maar nou hang ik je op. mijn kaassoufflé wordt koud „Impulsief? Zelden!" Voor zichzelf koopt mr. J. Fernhout, voorzitter van de Kamer van Koop handel bij een chique heren modezaak. Voor hem geen Gianni Versace Tussen de bedrijven door roept hij: „Ja zeker; ik ben modebe wust! Ik kijk op televisie graag naar modeprogram ma's". Maar hij houdt het wel rustig met z'n kleren Klassiek? „Zo zou je het kunnen noemen, maar het hangt natuurlijk van de sei zoenen af". Gaat Fernhout impulsief te werk? „Zel den", weet hij direct. Volgt u uw eigen smaak of laat u uw echtgenote mee belis- sen? „Ik koop alleen (be slist), maar ik ga wel altijd graag mee als mijn echtge note iets nieuws wil heb ben". CLAIRE CANNEGIETER: „Verrukkelijk kralenwinkeltje" Claire Cannegieter, public relation manager van het Kurhaus moet steeds pre sentabel voor de dag ko men en zich kleden in de stijl van haar werk. („Toen ik nog bij Levi Strausz werk te, liep ik altijd in jeans"). Claire dient niet flamboyant, maar wel elegant gekleed te gaan en niet steeds in het zelfde pakkie terug te ko men. Moeilijk, want: „Ik kom weinig in de stad. Geen tijd". De invloed van de zelf standig werkende vrouw heeft de mode rond de eeuwwisseling de zegen van het mantelpak gebracht. „Met een goede tailleur kom je een heel eind", verzekert Claire. „Een rok met een jasje is voor mij onmisbaar. Ik kijk alleen altijd wel uit naar dingen, die te combi neren zijn met accessoires. Bij mij in de Hoytemastraat, in een soort semi-boetiek, koop ik heel graag en als 't even kan in het kralenwin keltje in de Frederikstraat. Daar hebben ze honderd duizend kralen! Ik heb vijf avondjurken, die kun je met verschillende sieraden ein deloos variëren. Ja, en dan ben ik gek op die tweede hands winkeltjes, een uitvin ding voor mensen zoals ik. Vooral nu met het honderd jarig bestaan van het Kur haus in '85, vliegen de fees ten je om de oren! Allemaal officiële toestanden, daar mee heb ik rekening te hou den". EVELIEN KUIK: „Best wel kieskeurig". Hockeyspeelster Evelien Kuik: „Ik ben redelijk geïn teresseerd in mode. Als er een nieuwe trend is, sla ik niet direct op hol, maar ik ga er wél in lopen". Laat zich daaruit afleiden dat ze niet impulsief te werk gaat? „Nou, ik maak wel planne tjes hoor, maar dan kom ik toch met wat anders thuis" (wél impulsief dus). Evelien koopt niet in dure winkels. „Maar ik heb wel een dure smaak! Het is bij mij heel verschillend; ik slaag ook wel eens bij de Bijenkorf. Maar ik ben best wel kies keurig". In welk opzicht kieskeurig? Voor stoffen of voor styling? „Voor styling", weet ze. „Je kiest wat je staat en dan kijk je dus goed uit je ogen. Ik heb nou net een kokerrok gekocht. Die draag ik dan met een mooie blouse. Voor netjes!" DR. SCHELTO PATIJN: „Ik koop een pak dat ik lang kan dragen" Dr. Schelto Patijn, Commis saris der Koningin voor de provincie Zuid-Holland is helemaal „in" voor een gesprekje over mode. „Ik vind mode belangrijk en ik vind het ook leuk als men sen om mij heen er belang stelling voor hebben. Ik zeg graag tegen m'n vrouw; „Gunst, wat heb je nou een leuke jurk aan". Heel vlot vertelt dr. Patijn dat hij zijn pakken in de Haagse bin nenstad koopt. „Ik ga eerst hier en daar kijken en dan beslis ik vrij snel. Maar ik heb wel lang overwogen wat ik zal nemen. Als iets bij het passen tegenvalt, ga ik ge woon weg. Ik moet verstan dig kopen, want ik moet lang met mijn pakken doen. U mag schrijven dat ik net mijn Engelse overjas van Gerzon aan mijn studenten- zoon heb gegeven. Nou, en hoe lang is die zaak al niet opgeheven COMMISSARIS BRAND: „Een bewuste handeling Hoofdcommissaris J. L. Brand van de Haagse politie is niet zo geïnteres seerd in mode. „Thuis zit ik in mijn spijkerbroek of liever tuinier ik in mijn spijker broek. Dat doe ik graag, tui nieren!" Waar koopt de hoofdcommissaris? „Bij een niet te grote herenmode zaak in Delft, daar word ik altijd heel prettig geholpen. Ze zijn oorspronkelijk voort gekomen uit de kleermake rij, geloof ik". Impulsieve aankopen kan men niet van de heer Brand verwachten. „Ik denk dat kleren kopen bij mij altijd een erg bewus te handeling is. Als mijn vrouw zegt: „Je hebt weer eens iets nieuws nodig", dan ga ik tot actie over. En dan beslis ik snel. Ik ben ie mand die weinig pakken in de winkel aantrekt. Eerst kijk ik wat er hangt en dan pak ik twee pakken; èèn er van neem ik". RIA STALMAN: „Draag dat nou maar thuis Een gulle lach van Erica Terpstra. „Modebewust? Welnee, helemaal niet! De tijd dat anderen zich om mode bekommerden, heb ik doorgebracht met andere dingen te doenNee hoor, ik ga pas naar de win kel als ik echt iets nodig heb. Wanneer de verkoop ster zegt dat het me goed staat, koop ik het meteen! Maar ik kom wel eens aan zetten met iets, waarvan m'n moeder zegt: „Draag dat nou maar thuis". Maar nou heb ik er iets op gevon den. Toen het zo de spuiga ten uitliep, heb ik een vrien din ingeschakeld. Die gaat tegenwoordig met mij mee uitzoeken Ook een lid van de Tweede Kamer? Ze schiet weer hartelijk in de lach. „Nee hoor, helemaal niet, maar ze heeft wel smaak!" Waar ze het liefst koopt? „Bij voorkeur in win kels waar ze grote maten hebben". SACHA BULTHUIS: „Voor mij mag het lang blijven!" Ria Stalman interesseert zich voor mode. maar heeft daar de laatste jaren wel wat moeite mee gehad. De trends veranderen zo. „Maar ik kan wel wat bui tenissigs hebben. Ik koop geregeld bij de Bijenkorf maar ik struin ook nogal eens over de Denneweg; ik woon in die buurt". Mac Maggie is ook haar stijl. „Voor mij mag het lang blij ven van de zomerBe slissen doe ik snel. Om een voorbeeld te geven: laatst zag ik een leren jack in de Kurhauspassage. Ik bedacht me geen seconde Zo'n jack had ik al lang willen hebben". Ria werkt voor het A.D. en vormt de achter grondstem van een nieuw sportprogramma op de tele visie („Indoor-Kampioen- schappen „Ik twijfel ontzettend" „Dan heb je een slechte aan mij", zegt Sacha Bulthuis op de vraag of zij modebewust is. „Ik heb altijd een broek aan van tien jaar oud. Ik denk wel aan mode, maar ik kan mij niet zoveel permitte ren. Als ik dat wel kon kocht ik mooie leren broeken en geweven suède truien. Als ik erop uitga kom ik meestal met niks thuis. Een paar keer heb ik iets impulsief gekocht en toen had ik later spijt. Ik heb ook wel eens iets niet impulsief gekocht en toen had ik ook spijt. Soms zie ik iets leuks maar dan denk je weer: de kinde ren (drie) hebben dit of dat nodig. Maar ik kan erg moeilijk beslissen. Ik twijfel ontzettend. Maar ik hang wel graag bij een boetiekje in de Herenstraat rond. daar koop ik wel eens iets voor een speciale heid Prima pasvorm en verkrijgbaar ir l.beige, l.gnjs, l.blauw en marine. Slechts 118,-. vultsen /.wulken Den Haag: Venestraat 47 Winkelcentrum Babyion, 1'' etage. Rotterdiim: Korte Lijnbaan 17 Zuidplein Hoog 593. Gouda: Kleiweg 2-6. kleuren en kaki. Ondertus sen begint hij een verhaal waarin hij de relatie pro beert aan te tonen tussen intelligentie en het koopge drag van kleding. Verder is hij van mening dat aan de Haarlemmerstraat een over- bewinkeling van kleding- zaakjes is ontstaan, waar door de markt is verzadigd. ERKJES Behalve „goedkoop spul" proberen verschillende win keltjes aan de Haarlemmer straat toch ook meer kwali- teitskleding te brengen van 'n bepaald merk. Bij Dream bijvoorbeeld zweert men bij het merk Inwaer. Een produkt uit Denemarken, waar „een eigen kring van klanten op afkomt", stellen de verkoopsters. En dan zijn er natuurlijk de kledingza ken waar het sportieve over heerst. Vooral in deze zaken heeft men een eigen mode beeld gecreëerd, dat geba seerd is op kleding van be kende merken, zoals de shirts van LaCoste, de sportschoenen van Nike, enzovoort. De trend dat je pas meetelt als je op Nikes, New Balance of Brooks loopt, lijkt wel een beetje terrein te verliezen. Toch is deze trend zeker nog niet voorbij. Vooral bij de schooljeugd is de merkjes mode nog redelijk populair, waarschijnlijk tot groot on genoegen van de ouders extravagante kleding zal men nog naar Amsterdam moeten. Volgens de winke liers komt men uit de wijde omgeving naar het Leidse centrum om zich in het nieuw te steken. Onvrede over onvoldoende parkeer plaatsen in de stad is dan ook duidelijk aanwezig in deze branche. Maar op een enkele uitzondering na, is men verder best tevreden. En dat ondanks het feit dat de Leidenaar niet modebe wust zou zijn SYLVIA VAN LEEUWEN ADVERTENTIE 'tiBestseller Rechts: Om een indruk te geven van het nieuwe modebeeld poseren Lisette en Joke van Moda Lisa voor de enorme spiegel in de zaak. Onder: De Haarlemmer straat richt zich meer op de jeugd. De Leidenaar is niet mode bewust. Dat vinden de meeste boetiekhouders uit de Sleutelstad. De meeste Leidenaars kopen alleen wat goedkoop is, zeggen ze. Vooral de vele modewinkel tjes aan de Haarlemmer straat klagen daarover. Toch blijkt die mening geen reden om de biezen te pak ken. Want juist daar lijken de kledingwinkels zich al leen nog maar uit te brei den. Dat bijna iedereen, vooral in de Haarlemmer straat, hetzelfde verkoopt, schijnt hen evenmin te de ren. „We richten ons vooral op de jeugd. Die heeft niet veel geld te besteden, dus moet het een beetje betaal baar blijven. De jeugd moet met de trend meegaan en die wisselt snel. Trendkle- ding wordt een wegwerpar tikel", zo stellen enkele boe tiekhouders aan de Haar lemmerstraat. „De mensen zijn niet kwali teitsbewust", stelt de heer K. Fasel, eigenaar van een winkel in vrijetijdskleding. Toch weigert hij troep te gaan verkopen. „Een mens moet toch ook plezier heb ben in zijn werk en dat heb ik alleen als ik kwaliteit kan verkopen. Dan kom je na tuurlijk iets duurder uit, maar dan verkoop ik maar wat minder". Hij haalt een Italiaanse brochure te voor schijn, waarin het nieuwe modebeeld op het gebied van de vrijetijdskleding wordt beschreven en waar naar hij heeft ingekocht. Het ziet er nonchalant en toch stijlvol uit met veel lichte omdat al deze spullen bui tengewoon prijzig zijn. ^REESTRAAT Als gesteld wordt dat de boetieks aan de Haarlem merstraat er vooral zijn voor het jeugdige tot zeer jeugdi ge publiek, dan zou men kunnen stellen dat de mo dezaken aan de Breestraat zich meer richten op de wat rijpere dame en heer. Het verkopen van kwaliteit noemt men daar het belang rijkste. Dat er voor die kle ding ook meer betaald moet worden, vindt men gewoon logisch. Iets wat ook de over het algemeen vaste klanten kring heel vanzelfsprekend vindt. Zo zegt Warnecke er vooral te zijn voor de vrouw met het betere inkomen. „Wij verkopen klassieke, maar wel modieuze kleding van kwaliteit, steeds meer uitgevoerd in natuurlijke stoffen. Wij hebben juist de ervaring dat de mensen lie ver kwaliteit willen en daar ook graag wat meer voor willen betalen". Ook bij Warnecke is men echter van mening dat de Leidenaar niet echt modebewust is. „De mensen moeten altijd eerst een flinke tijd wennen aan wat nieuw is". Bij het inkopen van de nieuwe mode richt Warnecke zich vooral op kleurencombina ties deze zomer veel pastels, maar ook marine- look en aardekleuren op natuurlijke stoffen, op de trend ten aanzien van bij voorbeeld de lengte van de rokken, enzovoort. „Op deze wijze blijft de kleding ook langere tijd aantrekke lijk en is niet direct de vol gende zomer uit de mode", aldus de verkoopsters bij Warnecke. Modal,sa Een van de meest opvallen de modezaken van Leiden, die door haar etalage en verkoop van bekende mer ken, zoals Cacharel, in de tien jaar van haar bestaan een zekere naam heeft ver worven, is Moda Lisa aan de Breestraat. De kleding die daar wordt verkocht staat voor kwaliteit, maar is niet goedkoop. Achter de kle ding die Moda Lisa brengt, gaat een helë filosofie schuil. Werd zo'n zeven tot tien jaar geleden nog vooral de wat exclusievere feest kleding verkocht, de laatste jaren staat bij Mode Lisa vooral de draagbaarheid centraal. „We zijn van me ning dat kleding vooral lek ker moet zitten. Daarvoor zijn kwaliteit en een uitste kend model vereist. Een vrouw moet er veelzijdig kunnen uitzien. De kleding die zij draagt moet daarom bij elke situatie passen. Neem nu bijvoorbeeld de jonge werkende vrouw. Ze wil er overdag èn 's avonds goed uitzien. Door mis schien alleen een blouse te wisselen, kan ze een heel ander beeld van zichzelf scheppen. Een andere blou se maakt van haar werkte- nue kleding voor een avond je uit. De mogelijkheid tot combineren vinden we dan ook erg belangrijk. Met wei nig stuks kun je er op die manier toch altijd goed uit zien", aldus Lisette van der Born en Joke Bakker van Moda Lisa. Erg belangrijk vinden Liset te en Joke het de klanten te adviseren. „Er zijn vrouwen die de mode niet zo volgen, maar naar ons toe komen omdat ze onze stijl vertrou wen. We bekijken dan welke kleding die vrouw het beste staat en passen die aan bij haar persoonlijkheid. Ten slotte is iedere vrouw an ders en wat bij de één mooi staat, past bij de ander mis- Voor de komende zomer ziet het modebeeld bij Moda Lisa er als volgt uit: brede schouders, taille en heupac centen, kuitlange rokken en erg veel kleur, uiteenlopend van pastels met veel wit naar de hardere kleuren, lange truien en veel lange overhemd-blouses. De stij len zijn een beetje a la Gra ce Kelly en de college- en de tennisstijl uit de jaren dertig. Veel uitgevoerd in katoen, maar ook in wol en linnen. Over het algemeen vinden de boetiekhouders van de Haarlemmerstraat en de Breestraat dat er in Leiden genoeg keus is voor jong en oud. Alleen voor bijzonder Deze pantalon in een stnictuur- stretch kwaliteit van wol/ polyester/lycra.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 24