NICOVERHEY speelt met kleren r TOXI: Wat levert straat beeld COUTURE aan de korte kant LINGERIE: de rups van de keizerin i" l i l i- BADM0DE: paradijselijk strandleven JEUGDMODE: matrozenjurkjes waaien weer op VfHHHI X-JL Tussen lappen stof, voorhis torische naaimachines waar op meisjes razen, zit ont werper/stylist Nico Verhey in een stokoud Amsterdams pand creatief te zijn, voor zover hij niet de boer op gaat om internationale mode te zien. Het is een hei dense keet in het domein waar zijn brein en schaar bepalen wat er deze lente en zomer op straat gedra gen zal worden. Want hij verzint de collecties voor Foxy Fashion, Lampe (in maart a.s. gaat het Haags Modehuis een Lampefiliaal worden), Mac Maggie, P C, „Clockhouse" van C A en alle grote confec- tiejongens. Verhey is com mercieel en weet modisch donders goed van wanten. Hij heeft zijn produktiekana- len en laat zijn ideeën ver wezenlijken door fabrikan ten. Het knappe van Verhey is, dat hij elk modemagazijn op eigen waarde schat, nooit verkoopt aan Lampe wat hij maakt voor Foxy, maar de kleren vertaalt naar de doelgroep. „Amsterdam is een groot modecentrum geworden", zegt hij. ,,Je ziet mode op straat en in winkel tjes. Soms nog eerder dan in Parijs. Parijs, Tokio. Mi laan, Londen (daar maken ze tegenwoordig ook prach tige dingen) geven tenden sen aan. Maar let op: Am sterdam komt bij de top Het krioelt hier van de inter nationale inkopers". Nico Verhey heeft maxi ove mini „zwaar verkocht". Ka toenen oversized Paisley (jurk-)jassen over wat hij Speciaal door Nico Verhey voor Foxy Fashion ontworpen soepele jaquard blazer in kolbertstijl 179,-), het over sized jasje 179,-) is zeer wijd en lang; de broek 109,-) heeft de nieuwe, wijde, rechte pijpen. De blouse is gebloemd met accenten van kant. Nico Verhey: „Je vertaalt de mode naar de doelgroepen. Maar het losse mannenhemd als blouse of jasje wordt voor iedere vrouw heel belangrijk. noemt „loeistrakke mini" of een „loeistrak" broekje. Zo'n kasjmier jas kun je toe- geknoopt ook als jurk dra gen. „Eind maart zijn ze bij Mac Maggie in de winkel. Ik breng alleen harde kleu ren. biljart, knalgeel, oranje, geen pastels. Er zijn twee stromingen in de mode: lang en kort. Het gaat er maar om wat de mensen het leukst staat. En natuurlijk wat voor soort leven ze lei den. Een gezellige huis vrouw met drie kinderen koopt heel andere dingen dan de avant-garde. Je hebt trendsetters, trendgevoeli- gen, couture en vertaalde couture of prêt porter en het is allemaal mode. Bij Mac Maggie vormen de werkende meisjes de groot ste groep. Ze moeten echter wel kunnen combineren. Het leuke van dit seizoen is, dat je zelf je look kunt bepalen. Voor sommige dingen moet je wel lef hebben. Ik mik op betaalbare mode, ik doe geen slag naar de upper- ten, voor mijn part werk ik voor het meisje dat kleed geld krijgt. Maar ik wil be slist met mijn visie geen rage worden. Dan hield ik er meteen mee op!" Hoe zou je je werk definië ren? „Spelen met kleren!" (haalt een Paisley herenbla zer uit een volgepropt rek en trekt die aan). „Hier heb je bijvoorbeeld een oversi zed blazer voor heren in chenille, je weet wel dat beddespreigoed van vroe ger. Wat ik ook veel heb af gezet, is een damesblazer van duifgrijze sweaterstof. Reuze fijn om over alles heen te dragen. En hier heb je een lange zwarte jurk uit ribtrjcot. Mijn spullen gaan van tricot tot katoen met kleurseries. Van de zomer komen er ook veel kleine jasjes op de markt, die nei gen naar de bolero. Ze hou den (wijd gesneden) boven de taille op, blote buik en verder een kort rokje. Of een nauwe broek". Is de bandplooi eruit? „Wel nee, alles kan erbij. Die klei ne jasjes, en ook de lange, maken we van badstof. We draaien de rollen om: geen badjas, maar een jas van badstof. Hele onderling ver wisselbare reeksen komen ervan op de markt". Nico Verhey houdt het op de vrouw die de trend aan voelt. „Vergeleken met in ternationale modecentra zijn we goed bij. Als Parijs iets brengt, loopt het in Neder land al op straat Double breasted oversized kolbert op knielange rok: Deauville- look. Hoed, en een roos in het knoopsgat. De visie van Scherrer op de vrouw uit de jaren dertig in een Franse badplaats. Maar dan weer net-een- beetje anders Een breedgeschouderd, kort japonnetje van Dior De stof van een gele zijde met rood en marine bloem- print is strak om de billen getrokken en vormt onder de heupen een elegant los hangende strik. Schoenen hebben Watteau-hakjes. Tegen de verwachting in kwam Parijs in de couture- shows goeddeels met rok ken boven, op en even on der de knie. Behalve Chanel en Dior, gokte men op de vrouw met mooie benen. Een enkele strompelrok nauw om de knieën, wijd uitlopend tot de enkel damesachtige kleren,, heup accenten en pakjes met rechte rokken en brede schouders zijn gebleven. De stof wordt, vooral bij gekle dere modellen, om de heu pen gedrapeerd of het toch al eng sluike model heeft een brede korsetachtige ceintuur om het middel, zo als we die wel bij motorrij ders zien. Rondingen mo gen De vrouw hoeft er niet plat beboezemd en zon der billenwerk bij te lopen, vindt Parijs Hier wordt het dametje een beetje wuft Er is in de Franse couture- mode weinig te merken van de zomercollecties der sty listen, die het grotendeels op de lange rok hielden. Zo ziet u maar weer: de mode is onvoorspelbaar. Een vas te roklengte is er niet. Grote vrijheid aan het front. Het echte nieuws zit misschien in de kleur. Voor het voor jaar brengt men toepasselijk lentekleuren, pastels met een voorkeur voor alle scha- Louis Feraud hangt hier eenvoudige elegance aan voor zijn wit afgebieade lichtgrijze lentepak. Heel nieuw is een toegeknoopt herenvest onder het jasje. keringen roze. maar ook zalm en een vreemd tur kooisachtig groen. Dikwijls worden deze kleuren ge mixt, geïnspireerd op een likijsje. Voor volzomer zien we harde primaire kleuren, nogal wat wit, zwart, marine, groen, felgeel en oranje. In het middelpunt der belang stelling staat de roos, die als print in roze op crêpe, zuiver zijde of zwarte dunne wollen stoffen voorkomt of zich nestelt op de lapel van de jas. in het décolleté of ter markering van strapless. Dessins hebben het voor lente en zomer overleefd; overal trekken strepen hun lijnen, noppen en stippen zie je minder, wel inktachtige krabbels en vooral grote bloemen, bijna levensecht en kleurig Een nouveauté vormen de korte, glimmen de rokjes, lichtelijk brutaal bij de bloemige topjes. De vrouw met een beperkte garderobe doet er goed aan een Deauville-pak te kopen; dat is een tailleur uit heren- Scherrer met de rechtste, sluikste aller japonnetjes, ver sierd met geborduurde kant. Veel sieraden van strasz en een zeer brede gefronselde lakceintuur (rechts), die om de taille spant. pak-stof, rustig en combi- accessoires de leut. Meters- neerbaar Er is veel gele- lange parelkettingen genheid de kleren op te sie ren Veel zicht op enorme hoeden met brede randen en lange gedrapeerde hand schoenen; vaak brengen de pols en hals, Creoolse oor ringen en bij de korte kleren schoenen met Watteau-hak jes of gewoon hoge hakken TINY FRANCIS tricot wordt voor elegante beha-setjes voorzien van Brugs haakwerk, verwant aan de kastrandjes uit grootmoeders kabinet. Zijde, dat al voorkwam in de tweede eeuw vóór Christus toen karavanen de stof van Byzantium naar Rome brachten (op de Romeinse markt kostte een pond van deze glanzende stof een pond fonkelend goud is altijd erg vriendelijk voor de vrouw geweest. Door de eeuwen heen is er niets ver anderd aan de luxueuze souplesse van de stof die, naar de legende wil, 4000 jaar geleden is ontdekt door de Chinese keizerin Si Ling Chi. Zij zag in haar paleis tuin een zijderups die zich in glanzend sterk draad wik kelde. Zij liet meerdere co cons verzamelen, de draden afhaspelen en daarvan stof fen weven. Triumph International heeft heel wat zijden stelletjes in de collectie, waarbij het dé colleté van strapless beha's en andere lingerie is afge werkt met kant, die best uit een blouse mag komen kij ken. De mode loopt in '85 weg met kant! Maar er zijn ook beeldige setjes (beha, slips of combidress) van ka toen met elastan of polyami de menging en elastisch taillebandje zodat de under wear zich soepeitjes voegt naar het lichaam. De vrouw die mooie lingerie wil dra gen vindt een dunne beko ring van kant en tule voor tangs, sting en strap, aan te vullen met een los hempje om er een babydoll van te maken. „Vision" in 80 procent polyamide, 20 procent elastine voor het nethemd. Het bikinibroekje links is van 100 pro cent katoen. Rechts een summier badpak in Hawaïprint met een loerende beestenkop. Amerikaanse series op de televisie hebben de impul sen gegeven, die tot lingerie hebben geleid waarvan de vrouw vroeger nauwelijks kon dromen. De frivoliteit stijgt ten top in vlinder broekjes, hempjes, „ted dy's" (hempje en broekje in één), de nachtgewaden en garnituurtjes, „fruits de pas sion", zoals de Fransen zo lyrisch zeggen. Huidvriende- lijk is de glamour van zuive re zijde, die Warner in bie dermeier-optiek in fruitige tinten en wit, versierd met kant, brengt. Ook wafeltjes- a iB, Katoenen garnituur in biedermei er: beugelbeha en vlinderbroekje, Brugse kant omzoomt het décolle té, terwijl het broekje V-vormige inzetten van kant heeft. i Zuiver zijden „teddy" hempje en broekje aaneen, ver- „Barberina" van Triumph heeft een diep uitgesneden deeld door een elastisch bandje in de taille. Gallonkant is beha en een mini tanga; wufte maar bekoorlijke bodyfa- royaal verwerkt. (Triumph) „Fashion" is de naam. shion, gemaakt uit pure zijde met veel kantverwerking. Levend in het jaar van de benen, zien we de badpak ken hoe langer hoe meer krimpen. De pijpjes van de bikinibroekjes zijn soms zo hemelhoog opgesneden dat er slechts een driehoekje overblijft, voorgebonden met twee bandjes tussen de billen. Het wordt paradijse lijk zonnen op met kokos palmen omzoomde stran den, waarop turkooize golfjes speels kabbelend uitvloeien. De lokale bevol king trekt zich van de bad gasten geen snars aan. Ze gaan gewoon door met groente en fruit verkopen op de markt of varen uit met de vissersboot. Uit Callfornië komen berich ten van badpakken uit flin terdunne suède, bedrukt met luipaarden in ruste. Ui terst flexibele huidbedekkin gen (85 procent polyamide en 15 procent elastische ve zels) hebben over het hele front een print van de kop van een cheetah, die bij de minste beweging de wenk brauwen fronst of zijn snor haren laat trillen door de rimpeltjes in de haast trans parante stof. Rond maart zijn in Bondstreet, Londen, badpakken te koop met op drukken van wilde katten met gloeiende ogen ter hoogte van de taille. Nieuw zijn de als een luier gedra peerde badpakken met krui selings over elkaar vallende flappen als top. In Amerika worden eendelige pakjes geborduurd met echt goud. Nina Ricci heeft onder meer een lycra model in zwart- rood noppendessin ontwor pen met een ongewone biesverwerking. ISNET Triumph International ver spilt in de badpakseries ook geen centimeter textiel te veel De tophit is hier het eendelige badpak dat lijkt op een voorbind-schortje, vastgehouden door nietige bandjes. Ook hier een boze, om de hoek glurende tijger kop. Op de buik! Daarboven wapperen exotische palm bladeren In een dergelijk dessin een bikini zonder top waarover, om het netjes te houden, een zwart visnet- hemd wordt gedragen, het geen men geen raffinement kan ontzeggen. Minder blo- tig en zeer charmant zijn de gestreepte badpakken met hoog opgesneden hals en pijpjes. Het zwempak-idee voor de wedstrijd uitgewerkt voor zonnige stranden. Wie beurtelings waaghals of wandelaarster over witte boulevards wil zijn, kan een asymmetrisch bedrukt broekje aanvullen met een los hempje. Erbij past dan de bikini-beha plus een pa- reo, die om de heupen of over een schouder kan wor den gedrapeerd. Opvallende structuren, lichtende des sins en fonkelende paillet ten-borduursels zorgen voor leven in de brouwerij. Je kunt ermee duiken en para deren. Het kleurpalet bevat zowel roze-rood als geel met zwart, roze met grijs, groen met blauw, electric blue en zwart of rood met stralend blauw. Dus aan dacht voor het betere bruin Nina Ricci badpak, voor 390,- te koop in de bad plaatsen Scheveningen („Marie Elise"), Kijkduin („Istanbul") en Noordwijk („Maasdam"). Het straatbeeld van New York en Tokio is een goede graadmeter voor onze eigen modecultuur. Ook voor die van de jeugd. Voorlopig zijn ze daar bezig met „mix and-match" uit de jaren vijf tig-zestig met klassieke „preppy"-elementen. Anglo- Amerikaanse kleding ziet het jonge volkje in Holland ook wel zitten! Shirts en blouses met dubbele ronde kragen; gedrapeerd boord en geborduurde boorden en kantverwerking voor de meisjes. „Highschool" of college look blijven basis vormen van klassieke oor sprong. In geruwd katoen overheersen ruiten, paisleys bloemetjespatronen naast uni al of niet met sportieve accenten als cijfers en let ters (intarsia's), Jersey jas jes gaan over broeken met bretelbanden of aangesne den panden om bretels aan te bevestigen. Sweatstof tops hebben applicaties en prints, ook voor de aller kleinsten die in mini-kleer- tjes van de Engelse kost school rondlopen. „Snelle" confectie voor de juniores, die leven met de shop-in- shop-gedachte (kinderwin- keltjes/-afdelingen?) in gro te warenhuizen. Tegenwoor dig zijn kinderen van twaalf al vatbaar voor styling, ae robic en fitnesskleren, zoals trainingspakken van polyes ter in glanskwalitelt. In een goed doordachte combina tie komt de jeugd er een heel eind mee. Een beetje vagebonderig zien ze er graag uit! Op de Engelse stranden van Brighton en bijvoorbeeld op het eiland Wight bloeit de matrozen- Boven: zet de klok te rug. Een matrozenjurk naar Engelse stijl (Laura Ashley) Links: Met je lieve lingsjurkje zandkaste len bouwen is een fijn werkje. Dit katoenen, batisten jurkje heeft een bloemetjesmotief in cyclaam, een plat rond kraagje, sier- plooitjes, aangerim- pelde rok en steekzak- ken. Het sluit van ach teren met knoopjes. jurk voor kleine meisjes weer op. Het staat toch leuk Een liefheid van de jaren twintig. TINY FRANCIS

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21