Staatssecretaris voor )eroepscentrum n regio Leiden- Lisse Leiderdorp krijgt kinderdagverblijf Raad maakt geld vrij voor kunst TUIDEN OMGEVING 3EZEGGING BIJ OPENING ARBEIDSBUREAU: Activiteiten Adema-orgel Zonnepaal vooral op afgelegen terreinen Balen papier op oprit CeidaeSowont DINSDAG 26 FEBRUARI 1965 PAGINA 17 se Harmony Choir igt alsnog subsidie RDWIJK Burgemeester en ouders stellen aan de gemeente voor om aan het Close Harmony r Dune and Forest" alsnog een - subsidie van ƒ750,- toe te kennen 1985, en uit het gereserveerde be- voor nieuwe activiteiten een be- van ƒ3746,- te verstrekken als die voor 1985. mee volgt het college het advies de meerderheid van de raadscom- ie voor welzijnszaken, die na am- 'discussies tot de conclusie kwam ,Dune and Forest" op grond van de idieverordening 1984 aanspraak op idie kon maken. Het vorig jaar op- ;hte koor denkt dit jaar nog zijn te uitvoering te geven. UITSTEL SLOOP WONINGEN KERKLAAN LEIDERDORP De sloop van de woningen aan de Kerklaan la, 2 en 3 in Leiderdorp is voorlopig uitgesteld. De gemeenteraad besloot gisteravond deze zaak aan te houden om te be kijken of deze panden nog kunnen worden ge restaureerd. In de spreektijd voor de publieke tribune pleitten twee personen gisteravond voor het behoud van de woningen aan de Kerklaan, omdat deze beeldbepalend zouden zijn voor het oude dorpsgezicht van Leiderdorp. Er was zelfs een handtekeningenactie voor de Kerklaan op touw gezet. Het Leiderdorpse col lege wil vervangende nieuwbouw neerzetten op de plaats van de oude panden. Restauratie zou veel te duur worden. Wethouder A.H. Meer burg stelde dat die mogelijkheid wel bekeken was, maar niet haalbaar was gebleken. Niette min zal nu toch nog een poging worden ge waagd de panden van de sloop te redden. Motie tegen apartheid LEIDERDORP De Leiderdorpse gemeente raad heeft gisteravond een motie aangenomen waarin stelling wordt genomen tegen de apart heid in Zuid-Afrika. De motie was ondertekend door alle fracties, VVD, CDA, PvdA, D'66 en PPR. De bedoeling van het besluit is de stel- lingname van regering en Tweede Kamer te gen de apartheid plaatselijk te ondersteunen. Aan Leiderdorpse instellingen, scholen en ver enigingen zal worden verzocht geen contacten te onderhouden met Zuidafrikaanse instellin gen en personen, als deze contacten kunnen worden uitgelegd als een ondersteuning van( het apartheidsregime. Deze contacten zullen op geen enkele manier worden ondersteund. Con tacten met Zuid-Afrika moeten vermeden wor den, tenzij zij staan in het teken van het proces van bevrijding in Zuid-Afrika. Anti-apartheid sactiviteiten zullen zo mogelijk financieel wor den ondersteund in Leiderdorp. Leiderdorp heeft eigen jazzorkest LEIDERDORP Leiderdorp heeft een eigen jazzorkest. Na maandenlang oefenen treedt het kersverse orkest, dat de naam „Swinging Crash" heeft gekregen, uit de anonimiteit met een optreden op zondagavond 3 maart in De Hollandsche Tuyn aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. Het concert begint om 21.00 uur. Entree ƒ5. Het jazzgebeuren in Leiderdorp heeft daarmee een nieuwe im puls gekregen. Stuwende kracht achter de nieuwe formatie is Wik Horn, oprichter en eerste voorzitter van de Leiderdorpse Jazzclub De Wagenschuur. Deze jazzcclub organiseert regelma tig optredens in De Hollandsche Tuyn. The Swinging Crash be staat uit Wilfrid Hoek en Jaap Vergouwen op trompet. Hans Masselink op clarinet en altsax. Mark Hazenberg en Cees van Delft op tenorsax en clarinet. Bram Groothoff op baritonsax. Wik Horn op piano. Ad Blokland op Gitaar, Jos Dullaart op bas en Ger de Groot op drums. Vaste zangeres van het orkest is Ann Lynch. De Swinging Crash speelt jazzmuziek uit de jaren veer tig in eigen arrangementen. Het gaat dan om muziek van Glenn Miller. Beny Goodman. Duke Ellington en anderen. Supereend in in Engeland LONDEN Britse geleer den hebben bekendgemaakt dat zij een nieuw soort eend hebben gefokt die zij de co denaam CV Super M hebben gegeven en die zich sneller voortplant, meer eieren legt en meer vlees heeft dan an dere soorten. Aan het resul taat zijn ruim negen jaar commercieel onderzoek voorafgegaan, zegt John Po well. een geneticus die de leiding had over de groep geleerden die aan de creatie van de "supereend" hebben gewerkt. 5E Staatssecretaris rrouw mr. A. Kappey- van de 'Coppello zal inspannen om in de Leiden/Lisse een trum voor Beroepsbe- fcning en Beroepsoriën- je met zestig cursus- atsen te krijgen. De ïtssecretaris zei gister- |dag dat dit plan de fgste prioriteit heeft en zij bij het kabinet zal. (ten „meer kan ik t toezeggen" voor beschikbaar stellen 1 geld hiervoor. Met" de (.000 gulden die dit jaar 'Lisse voor aanvullend eid beschikbaar is en over enkele maanden Leiden van start gaan- Centrum vakopleiding )r administratieve be roepen, waarbinnen de re gio Lisse graag een oplei ding gericht op exportacti viteiten ziet, moet dat te realiseren centrum meer mogelijk maken in de strijd van dë arbeidsbu reaus van Leiden en Lisse tegen de werkloosheid. Mevrouw Kappeyne van de Copello stelde een en ander bij de officiële opening van het nieuwe Arbeidsbureau Lisse, dat zoals bekend de bijnaam „Ijskast" heeft gekregen. Ook daarvan bleek de staatsecreta ris op de hoogte getuige haar uitspraak: „Dit slaat dan niet op de bekende ambtelijke ijs kast waarvan men zegt dat daarin zo veel zaken verdwij nen, maar meer op de vergelij king met de koelcellen in de bollenteelt waardoor de kwali teit van de produkten beter behouden blijft". In haar toe spraak prees zij ook het Sa- menwerkings Orgaan Bollen streek dat ervoor heeft ge zorgd dat alle deelnemende gemeenten gezamenlijk de schouders hebben gezet onder de huidige sociaal-economi sche problematiek. Volgens het al eerder bekend gemaakte Beleidsplan 1985 verwacht het Arbeidsbureau Lisse dat het komend jaar 7.000 mensen zich óan zullen melden als werkzoekenden. Daarbij komen naar schatting 25.000 mensen die hurt in schrijving als werkzoekenden willen verlengen. Het aantal ontslagaanvragen zal daaren tegen niet meer boven het aantal, van 400 van 1984 stij gen. Zeventig procent van die aanvragen wil men binnen een maand hebben afgehan deld. In het moderne, ruime infor matiecentrum verwacht men dit jaar 15.000 bezoekers het arbeidsbureau mikt er boven dien op te bemiddelen bij 70 tot 80 procent van de open staande vacatures: voor Lisse betekent dat 2000 vacatures. Het arbeidsbureau heeft zich ook voorgenomen tenminste 50 procent van de vacatures te vervullen via een actieve in troductie van werkzoekenden, hetgeen betekent dat binnen het bureau zo'n 16.000 dossiers moeten worden geraadpleegd en dat er naar schatting 8.000 bemiddelende gesprekken moeten worden gevoerd. Ook zullen bedrijven nog intensie ver worden bezocht en de re giobemiddelaars zullen als vast contactpersoon voor bedrijven in twee gemeenten aanspreek baar zijn. De al genoemde 850.000 gul den voor aanvullend beleid in Lisse zullen dit jaar onder meer ten goede komen aan vrouwen die opnieuw tot de arbeidsmarkt willen toetreden Mevrouw Kappeyne van de Coppello opent het nieuwe arbeids bureau door een lichtkrant in werking te stellen. De lichtkrant, waarop mededelingen worden geprojecteerd, krijgt in het ge bouw een vast plaatsje. (100.000 gulden), de plaatsing van ongeveer 125 mensen in een centrum voor om- of bij scholing en de beroepskeuze- advisering of het geven van beroepenvoorlichting aan zo'n 750 mensen. Directeur C.A.J. Tibbe van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden, waaronder het bureau Lisse werkt, opperde ter gele genheid van de opening van het Lissese kantoor nog maar eens dat er meer geautomati seerd zal moeten worden bin nen de arbeidsbureaus, zeker als het personeelsbestand na de tweeprocents-bezuinigings- operatie van het ijk, terug loopt. Ook pleitte hij voor het beschikbaar stellen door het rijk van een eigen budget aan de arbeidsbureaus Lisse en Leiden, „zodat we ruimte krij gen om een eigen beleid te for muleren en in te spelen op de specifiek regionale problemen en mogelijkheden". Of zoals collega-directeur C.A.J. van der Zwet van Lisse het stelde: "De taaklast en aanwezige mankracht harmoniëren he laas niet". LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp gaat toch één procent van de bouwsom van zowel het cultureel centrum Muzenhof als het gemeentehuis aan kunst besteden. De gemeenteraad nam gister avond een motie aan van mevrouw M.D. Holier- hoek-van Rijn (PvdA) waarin dit voornemen wordt vastgelegd. Dat gebeurde in het kader van de be spreking van de nota kunst- en cultuurbeleid. Eerst zal echter worden afgewacht of de provincie bereid is deze kosten voor kunst te subsidiëren. De gemeente wil 10.000 gulden uitgeven aan kunst voor Muzenhof. Voor het gemeentehuis wil de gemeente 20.000 gulden uitgeven. De provinciale overheid zou in principe bereid zijn die bedragen te verdrievoudigen. Een definitieve be slissing hierover van de provincie valt echter pas in 1985 te verwachten. Wethouder mevrouw I. Gehner toonde zich gisteravond bereid om toch 30.000 gulden voor kunst voor Muzenhof uit te trekken als de provinciale subsidie uit mocht blijven. Wethouder A.H. Meerburg was daar fel op tegen, omdat hij vond dat het bedrag al was uitge geven. Bij Muzenhof is het bedrag dat oorspronkelijk voor kunst was bestemd in 1984 uitgegeven aan zaken die op dat mo ment dringender waren, zoals verwarming en ventilatie. Een meerderheid binnen de gemeenteraad wil nu dat er alsnog geld aan kunst wordt uitgegeven, zoals oorspron kelijk de bedoeling. Er bestaat een plan om Muzenhof aan de buitenzijde te voorzien van een soort kunstwijzer, zodat de liefhebbers van kunst al van verre kunnen zien waar ze moeten zijn. Voor wat betreft het gemeentehuis is er momenteel nog 35.000 gulden beschikbaar. De plan nen ten aanzien van kunst gaan in de richting van kunstwerken voor de kamer van burgemeester en wet houders en voor de receptie van gemeentewerken, en ook ligt er een plan voor het plaatsen van beelden in park De Houtkamp. jïibtenaren I rijgen ikantiegeld erder ORDWIJK Als de ge- ènteraad dinsdag aan- tnde. akkoord gaat met voorstel van burgemees- en wethouders om af te sen van het Algemeen ibtenarenreglement, krijgt gemeentepersoneel in ordwijk dit jaar het va- itiegeld eerder dan in irgaande jaren. Een en an- houdt verband met de aling van de premie fO/AWW. Tot nog toe n de overheid deze pre- voor haar rekening, ir met ingang van 1 april de ambtenaren die zelf ilen. Nu is het zo dat de risen in overheidsdienst vakantie-uitkering één- al per jaar (in mei) uitbe- d krijgen en dan nog wel iteraf. mei wordt dus uitbetaald sr de periode juni van het irafgaande jaar tot en met ^ïaand mei van het lopen- jjaar. Als gevolg van de' |üwe regeling zouden de btenaren over de gehele [iode van juni 1984 tot en t mei 1985 premie AO- 'AWW moeten betalen. :gemeester en wethouders tden dit niet juist, omdat wetswijziging eerst per 1 •il ingaat. irom stelt het college voor vakantiegeld deze keer wee gedeelten uit te ke- Het personeel ontvangt maart a.s. de uitkering !r juni 1984 tot en met irt 1985, en in mei het ge- ilte over de maanden april mei. Voor het rijksperso- il geldt een gelijke maat- tl, deelt het college van •gemeester en wethouders de gemeenteraad mede. bllf Kleuterschool 't Startblok aan de Lijnbaan in Leiderdorp, waar nu de volwaardige kinderopvang van start kan gaan. LEIDERDORP De ge meenteraad van Leider dorp heeft gisteravond met elf stemmen voor en zeven stemmen tegen be sloten tot de oprichting van een kinderdagverblijf in Leiderdorp. Het besluit werd door de Belangen groep Kinderdagverblijf gevierd met het uitdelen van beschuit met muisjes aan burgemeester, wet houders en raadsleden, ook aan degenen die te gen hadden gestemd. De CDA-fractie, inclusief wet houder A.H. Meerburg nam gisteravond nog eens scherp stelling tegen de financiële ge volgen van de oprichting van een kinderdagverblijf. Bij monde van de heer P. van der Kwaak werd gesteld dat ou ders zelf verantwoordelijkheid dragen voor hun kinderen, ook in financieel opzicht. De christen-democraten vinden dat de bijdrage van de ouders aan de volledige dagopvang van hun kinderen veel hoger zou moeten zijn dan zij nu wordt, zodat het de gemeente ook minder kost. Die kosten worden nu ruim 45.000 gulden per jaar. Een bedrag waar de gemeente volgens het CDA de komende moeilijke jaren aan vast zal blijven zitten. Samenvoeging De uitvoering van raadsbesluit houdt in dat het Kinderdag verblijf en de Stichting Peu terspeelzalen Leiderdorp wor den samengevoegd tot één Stichting, zodat volwaardige kinderopvang voor kinderen van zes weken tot en met vier jaar ontstaat. Het geheel wordt ondergebracht in kleuter school 't Startblok. De ouders betalen naar inkomen voor de opvang van hun kinderen. Bij een bruto jaarinkomen van 26.500 gulden wordt een eigen bijdrage van 100 gulden ge vraagd, en dat bedrag loopt ge leidelijk op naar 500 gulden voor ouders die ruim 72.000 gulden bruto verdienen. Wethouder mevrouw I. Ge hner stelde gisteravond de ou derbijdrage zeer redelijk te vinden in vergelijking met de situatie bij kinderdagverblij ven elders in de regio, waar de ouders nog veel minder zou den betalen. De fractie-voor zitter van de VVD, mevrouw C A. Huigen-Van Boven vond dat bij overschrijding van de kosten voor het kinderdagver blijf een hogere bijdrage van de ouders niet uit zou kunnen blijven. Bjnnen de VVD-frac- tie waren er twee leden tegen het raadsvoorstel. Mevrouw Huigen wilde ook nog een vin ger in de pap bij het toela tingsbeleid van de nieuwe stichting, als er door overma tig aanbod van kinderen wachtlijsten moeten worden opgesteld. Wethouder Gehner vond dat echter een zaak van het stichtingsbestuur. PEELTERREIN EN FIETSPAD MOGEN BU KEUKENHOFDREEF $SE Ondanks de bezwaarschriften van een inwoner van Sse mag de gemeente van de provincie in het plan Keuken- fdreef een speelterrein en een fietspad aanleggen. Dat hebben •deputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland laten weten. De £ser heeft verschillende argumenten aangevoerd tegen de Jdeg van het terrein en het fietspad. De belangrijkste tegen de ijjniHleg van het speelterrein is „de hoge leeftijd van de omwo- i»a,Tiden". De man vreest dat het fietspad als racebaan gebruikt jefll worden. B en W van Lisse hebben al eerder gesteld dat over ,u81' aanleg van beide zaken uityoerig overleg met de omwonen den is gevoerd en dat op basis daarvan is toegezegd dat over de inrichting van het terrein nader overleg met de omwonenden zal worden gevoerd. Bovendien zal rondom het speelterrein een brede groenstrook worden aangelegd zodat het woongenot van de oudere buurtbewoners niet achteruit zal gaan. De gemeente stelt tot slot dat er ongeveer 50 kinderen in de buurt wonen. GS menen.dat, gezien de behoefte eraan, de aanleg van een speel terrein aanvaardbaar is en dat door verkeersmaatregelen de snelheid van het verkeer op het fietspad heel goed in de hand kan worden gehouden. LISSE De Stichting Vrien den van Adema-orgel heeft voor de komende tijd veel ac tiviteiten rond het orgel op het programma staan. Zo is er za terdag 2 maart in de St. Agat- hakerk samenzang en orgel muziek door Dirk Out uit Haarlem en op vrijdag 22 maart wordt The Crucifixion Haarlemse koren komen in april een kerkconcert geven op 13 juni de heer Lekkerker- ker uit Linschoten; op 18 juli Bernard Bartelink uit Haar lem; op 15 augustus Ch. de Wolff uit Vierhouten; op 5 september Joh. Akeboom en op 10 oktober het slotconcert door Michelle le Clerq uit Pa rijs. Omdat de orgelkring 20 jaar bestaat wordt er op zater dag 9 november een amateur- orgelconcours gehouden. Van 12 tot 15 maart houdt het Fio- retti-college een werkproject over het orgel. en op 20 september, tijdens de harddraverij, komt het Opera- koor uit Volendam. Rond 18 november is er een vrienden- middag met solisten en koren en op 16 december is er weer kerstsamen zang Ook de Orgelkring Bollen streek organiseert diverse con certen in de St. Agathakerk. Op donderdag 11 april speelt in dat kader W. v.d. Panne uit Voorburg; op 2 mei J. Bone faas uit Gorkum; op 23 mei Albert de Klerk uit Haarlem; (Vervolg voorpagina) SNEEK Het grote voor deel van de zonnepaal is volgens de uitvinder dat hij gemakkelijk en overal neergezet kan worden, een hoop kosten voor ka- belaanleg uitspaart en praktisch geen onderhoud vergt. De zonnepaal is weliswaar drieduizend gulden duurder dan een normale lantaarnpaal, maar voornamelijk op af gelegen terreinen wordt dit prijsverschil al gauw tenietgedaan door bespa ring op elektriciteitska bels. Alleen al het systeem waar mee de verlichting op elke ge wenste tijd aan- en uitgescha keld kan worden, is zo vernuf tig in elkaar gezet dat Enge land al een proeforder van vijf- tot tienduizend stuks per jaar heeft geplaatst bij de nieu we onderneming Inteco in Sneek, waarvan Nooitgedagt directeur is. Ondanks zijn succesvolle vin ding blijft de Friese onderne mer nuchter. In landen zoals Nederland met in verhouding weinig zon, is het nuttig ge bruik van een lantaarnpaal met zonne-energie beperkt. De zonnepaal is in ons land wel geschikt voor wat afgelegen terreinen, zoals campings, bungalowparken, wandelge bieden, watersportcentra en andere recreatieterreinen, die voornamelijk in de zomer het voor- en naseizoen verlichting behoeven. De ontwerper van de zonne paal heeft zijn blik gericht op de exportmarkt, en met name op die landen waar de zon ge middeld 4 tot 6 uur per dag schijnt. Bezien op de wereld kaart komen grote delen van Afrika, het Midden- en Verre Oosten. Australië, Zuid- en Midden-Amerika en een flink stuk van de Verenigde Staten voor de nieuwe straatverlich ting in aanmerking. Overigens verzorgt de Indiase staat Ra- jasthan al enkele jaren zijn straatverlichting met een net werk van zonnepalen Deze zonnepalen werken volgens hetzelfde principe als de vin ding van Nooitgedacht, maar zijn minder energie-zuinig. Het verlichtingsysteem heeft inmiddels ook ae aandacht ge trokken van Rijkswaterstaat en de ANWB Een proef met zonneverlichting op boeien in het afgelopen jaar blijkt zowel in technisch als economisch opzicht zo succesvol te zijn dat Provinciale Waterstaat van Friesland thans overweegt alle boeien op het water van een dergelijk apparaat te voorzien. De ANWB heeft de Friese on dernemer gevraagd te zien of het mogelijk is aanwijzingsbar den met zijn vinding uit te rusten. GRATIS ELKE WODCSDAG Et BIILAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS MUZKX THEATER RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Maar liefst 30 balen oud papier rolden gistermiddag om streeks half vijf van de oprit van de Plesmanlaan naar de A44, toen een vrachtwagen met oplegger kantelde. De lading van de vrachtwagen begon waarschijnlijk te schuiven toen de bestuurder, een 53-jarige man uit Wommel, van de Plesmanlaan de oprit richting Amster dam in sloeg. De oplegger kantelde en 30 balen oud pa pier Kwamen op het wegdek terecht.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17