Actieve vakantie in Frans rustoord «öreUR HU I tLpw Twee dagen in de lichtstad voor —79 gulden JARI11 """"'OERISME SaidóaOotwant zaterdag 23 februari i9ss pagina 9 Cursisten aan het werk in „een inspirerende omgeving". Voor Beauregard geldt eigen lijk hetzelfde, alleen ligt daar de leeftijd gemiddeld iets la ger. Dat is niet met opzet, maar hangt vermoedelijk met de accommodatie samen. Bois- son is namelijk iets luxueuzer. Met een vier-sterren-camping en voorzieningen als een zwembad, een sfeervol bin nen- en buitenrestaurant en ruime kamers. Dus voor oude re mensen wat gerieflijker. Beauregard heeft een meer natuurlijk terrein, waar men vrij kan kamperen. In het kas teel zelf zijn een paar kleinere kamers en een grote slaapzaal. Die zaken bepalen voor een deel het soort mensen dat je krijgt". Excursies Tot nu toe komen er voorna melijk cursisten uit Nederland. Maar Timmers signaleert ook een toename van mensen uit Belgiè. „Ons beleid is erop ge richt het pakket uit te breiden tot een groot gevarieerd aan bod". Timmers is niet bang dat het karakter van de cursussen door die uitbreiding wordt aangetast. „Want het terrein is niet al te groot. Iedereen kent elkaar; het is een besloten ge meenschap en dat zal wel zo blijven". Het zijn niet alleen cursisten die komen. „We zijn ook inge steld op medereizigers. Voor hen organiseren we excursies naar de steden Nïmes en Avig non, naar de Cevennen en ma ken we grotafdalingen". Ook op de domeinen zelf worden vele activiteiten opgezet. „Het komt er op neer te voorkomen dat men van gekkigheid niet meer weet wat men doen moet". Met de cursussen heeft men niet de bedoeling volleerde kustenaars af te leveren „Ie mand die hier onvoorbereid komt. leert in de eerste plaats de technieken en daarnaast een stuk enthousiasme. Want hij ziet zich met de dag vooruit gaan. wordt daardoor geïnspi reerd en concludeert: ik kan tekenen. Veel mensen gaan bij terug keer in Nederland ook door met zo'n cursus, of komen nog eens terug voor een herha lingscursus. Je staat soms ver baasd hoe bijvoorbeeld oudere mensen op hun leeftijd nog be ginnen met een totaal nieuwe hobby. Het resultaat daarvan is voor een deel te zien op een ten toonstelling die Timmers, Musch en Evelyne Oostendorp organiseren in de Vara-studio in Hilversum. Waarschijnlijk wordt die op 23 en 24 maart gehouden. Daar worden ook diaseries vertoond over de bei de kastelen en is uitgebreide informatie te vinden over de cursussen. Wie zich wil opgeven voor een cursus kan terecht bij: G. Tim mers, Musketierslaan 18. 6213 BR Maastricht Tel: 043- 15065. Voor de kookcursussen moet Erik of Carolien Ruigrok worden gebeld: 01117-2060 (Scharend ij ke). HUGO DE BRUIJNE een half uur rijden van de Middellandse Zee de ale stroom vakantiegangers ontvluchten en in een ierweldigende omgeving" rustig aan een actieve va- ntie beginnen. Daar komt het grotendeels op neer pr de deelnemers aan de vakantiecursussen in Zuid- nkrijk. „Ik signaleer in het algemeen een trend zogenaamde doe-vakanties", zegt G. Timmers. |ee kastelen in de Zuidfranse Cevennen bieden de hebber de mogelijkheid voor zo'n vakantie. Tim- Irs: „Rustoorden waarbij het past dat mensen actief yig zijn". etseren, tekenen, schilde- i, grafische technieken, ko- d en misschien fotografie, it zijn de cursussen waaruit het moment gekozen kan Irden. Een week lang zes t per dag werken, maar dat T©* niet verplicht. „Ben je het g- en wil je even weg dan kan 1. Bovendien zijn er in het bgramma enkele excursies Benomen", zegt Timmers. fe echt heimwee heeft naar t massatoerisme kan vluch- 1 naar de Middellandse-Zee- anden, vijftig kilometer rderop. „Maar er is vrijwel I ïmand die dat doet", Volgens gtfo- jnmers. „Veel mensen blij- \oX- n toch houden van alterna- ve\°9 fve vakanties. Daar moet je tuurlijk interesse voor heb- n, dus wat dat betreft is het _nrA|l een bepaald soort mensen t hier komt". a een studie pedagogiek be idde Timmers in het open ïgerenwerk. Maar na zes ir vond hij het daar welle- (s. „Niets voor mij", was zijn nclusie en hij ging reizen om een tijdje tussenuit te zijn. kwam hij vier jaar geleden Frankrijk terecht op het lateau de Boisson in de Ce- mnen. Een kastelencamping iarvan er in Frankrijk tien- n zijn. de tijd dat ik daar was", 1 '•telt Timmers, „liep er een I Tderlander rond die op eigen lutje tekencursussen gaf", it idee sloeg aan bij Tim- >rs. „Bovendien stond ik ;n net voor de keuze: öf te- naar Nederland, öf werk in te vinden, want m'n geld is op. Samen met de eige- üar van het kasteel, Guido In Empel, kwamen we op it idee het kasteel af te stern en op het geven van cursus- n. We zijn toen gaan zoeken er in de buurt mensen wa in die dergelijke cursussen tuden kunnen geven". Chateau de Boisson: „Het terrein is niet al te groot en iedereen kent eikaar". Bijtanken En die mensen vonden ze. Op een domein in de buurt, Cha teau «Beauregard, hadden Leo Musch en Evelyne Oostendorp al acht jaar ervaring met het geven van cursussen. De twee, die zelf eigenaars van Beaure gard zijn, bleken bereid ook cursussen op Boisson te komen geven. Musch kreeg zijn opleiding aan de academie voor beelden de kunst in Amersfoort en geeft sindsdien een groot aan tal exposities in en buiten Ne derland. Evelyne Oostendorp houdt zich bezig met kerami sche vormgeving. Maar vol gens Timmers zijn ze allebei zeer breed georiënteerd. „Wanneer er bij de deelne mers een bijzondere belang stelling bestaat voor een of an dere cursus, kunnen ze daar op inspringen". Ook de cursus sen zelf zijn losjes opgezet. „Er is geen vooropgezette weg. Schilderen kan bijvoorbeeld wel of niet door middel van een fantasie-opdracht". De deelnemers kunnen gaan zit ten waar ze willen. Musch en Evelyne Oostendorp lopen ie dereen op het terrein af om wat aanwijzingen te geven. Aan het eind van de dag is er een gezamenlijke werkbespre king, met een soort theorieles je. Hoewel beiden de creatieve leiding hebben, worden voor specifieke cursussen gastdo centen aangetrokken. Voor deel daarvan is dat mensen die een volgend jaar opnieuw aan een cursus willen meedoen, niet steeds met dezelfde docent te maken krijgen. Een andere reden voor het aantrekken van gastdocenten ligt in de op vatting van Musch, dat hij niet langer dan tien weken cursus sen kan geven. „Na tien we ken in het hoogseizoen ben je leeg en moet je bijtanken. Dan richt ik mij weer op m'n eigen werk". Geen jukeboxen Timmers houdt zich op het do mein van Chateau de Boisson bezig met de coördinatie van de vakantiecursussen. „We vinden dat kamperen geen passieve bezigheid moet zijn. Je vindt bij ons wel rust (geen jukeboxen bijvoorbeeld) maar we willen toch een tegen het culturele aanliggende activiteit Aan het eind van de dag vindt organiseren". Is daarmee een wat ideëel doel van de cursussen aangegeven? „Nou nee", relativeert Tim mers. „Voor een deel is het ge woon een commerciële activi teit". Commercie vraagt om een prijs. Een cursus van een week (die desgewenst ver lengd kan worden) kost de deelnemer gemiddeld 250 gul den. Daarbij komen dan nog de kosten voor logies of kam peren en eventuele maaltijden (al gauw twee- tot driehonderd gulden). „Die prijs ligt op het gemiddelde", vindt Timmers. „En ie kilnt het uiteindelijk zo goedkoop en zo duur maken als je zelf wilt". Hoewel hij eerder sprak over „een bepaald soort mensen dat er een werkbespreking plaats. interesse heeft", is de doel groep waar Timmers en de zij nen zich op richten erg ruim. „Dat blijkt ook wel uit de vele typen mensen die hier komen. Op Boisson komen mensen van twaalf tot achtenzeventig jaar, hoewel de hoofdmoot tus sen vijfendertig en zestig ligt. Je ziet werklozen, erg veel vervroegd gepensioneerden, mensen zonder vooropleiding en vaak alleenstaanden. Tot nog toe kwam men meestal in dividueel, als je daar tenmin ste ook gezinnen onder ver staat. Maar juist dit jaar zijn er veel contacten met creatieve centra in Nederland. Die ko men dan in groepen met eigen docenten naar de domeinen, als afsluiting van het cursus jaar. GOEDKOPE BUSREIZEN NAAR PARIJS BLIJVEN IN TREK n rondvaart op de Seine behoort tot de populaire excursies. Duizenden bussen zetten elk jaar tun passagiers af bij de steigers. Skytours, een in Den Haag ge vestigde reisorganisatie, heeft vorig jaar 20.000 landgenoten geboekt voor een busreisje naar Parijs. Als supervoordeel- prijs noemt directeur Cees de Jager (35) de 79 gulden voor een tweedaagse trip, inclusief de overnachting in een (zeer) eenvoudig hotel. Met een nachtje slapen extra blijft het arrangement nog net onder de honderd gulden. Het wemelt van de aanbiedingen op deze markt, waar je gulden een daalder waard is, want Parijs blijft de lichtstad waar ontel bare Nederlanders door gefas cineerd worden. Zij vliegen er op af als motten op de kaars. Dat was al zo, toen vroeger de NS in samenwerking met de FTS vijfdaagse treinreisjes aanbood voor 98 gulden. Laatstgenoemde organisatie noemt nu als goedkoopste of ferte een treinretour plus één overnachting voor 79 gulden. Ook dat getuigt van een scher pe calculatie, maar de sprint naar de Eiffeltoren wordt toch onbedreigd gewonnen door de toeringcars, die stipt als dienst- bussen heen en weer rijden. Skytours opereert in de marge van een toeristenindustrie, die de kleintjes weinig ruimte laat, op het scherp van de snede en zonder het officiële waarmerk van de Stichting Garantie fonds Reisgelden. Men vraagt dus geen tientje extra per boeking boven de honderd gulden maar als Cees de Jager morgen failliet gaat en er reizen geannuleerd moe ten worden, is van dit fonds dus ook geen cent te verwach ten. Evenals Bex Reizen, een soortgelijke „discount"-onder- neming, zou Skytours zelf re gelingen getroffen hebben om dit onheil te voorkomen. Er worden als zekerheidsstel ling voor het garantiefonds De madame van het eenvoudige hotelletje Camelia met Arthur de Ras, adjunct-directeur van Skytours. dermate hoge bedragen ge vraagd, dat kleine organisaties ze niet op kunnen brengen, al dus de heer De Jager. Boven dien voelt hij zich niet zo thuis in dit gezelschap, waar volgens hem de dienst wordt uitge maakt door de grote tourope rators. Het liefst zou hij samen met collega's en toeringcarbe- drijven een garantiefonds stichten, dat minder geld uit gaf aan reclame. Het feit dat niet aangesloten bedrijven als Skytours een groeiend marktaandeel clai men bewijst, dat het publiek, bewust of onbewust, zekere ri sico's aandurft. Het SGR-em- bleem is voor de massa nog niet het zegel geworden, dat elke reis waarop het ontbreekt verdacht maakt. De kleine zelfstandigen funge ren als standwerkers, die de supermarkt van onze georga niseerde vakanties menige klant afsnoepen. Zij schermen voornamelijk met hun af- braakprijzen. Veel reisjes zijn dermate goedkoop, dat het geen financiële ramp zou zijn, als het produkt bij nader in zien niet geleverd kon wor den. Wie kan er een buil vallen aan 79 gulden voor twee dagen Pa rijs of 99 voor drie, bedragen die toch te laag zijn voor een schade-uitkering door de SGR? Pas onderweg zullen de passagiers tot de ontdekking komen, dat de zegswijze „alle waar naar zijn geld" ook op deze reisjes van toepassing is. Sober Er wordt in de reisbranche ge werkt met „vanaf'-prijzen, in dit geval met als soberste basis een kamertje in een hotel met geen of weinig sterren, meest-, al voorzien van een wasbak, maar'zonder eigen douche en WC. Het zijn de concessies die men moet doen, om niet al te ver van het stadscentrum te worden ondergebracht. Maar zij hebben ook de beschikking over prima kamers met kleu- ren-TV en mini-bar, telefoon en daarnaast een luxe badka mer met ligbad. Maar zo'n ho tel ligt dan wel op een half uur rijden van het stadscentrum, in de buurt van de luchthaven Orly. Wie zich in het bruisen de uitgaansleven van Parijs wil storten kan dan gebruik maken van dienstbus of taxi. De metro strekt zich nog niet uit tot deze buitenwijk. Het is 't bekende verhaal. Niet ver van dit Skytours-tehuis verheft zich een Holiday Inn, waar men bijna de helft goed koper terecht kan dan in het gelijknamige hotel aan de Pla ce de, la République. Vooral tij dens het weekeinde snakken deze zakenhotels naar een nog enigszins redelijke bezetting. Er kunnen voor die periode zeer aanlokkelijke contracten worden afgesloten en volhar dende speurders als Cees de Jager c.s. maken er een dank baar gebruik van. Camelia Zij slagen er ook in stadshotel letjes, dichter bij een metrosta tion gelegen, aan zich te ver plichten, bijvoorbeeld hotel Camelia, redelijk ogend na een recente verbouwing. Een me dewerker van de Toeristen- kampioen noteerde vorig jaar, dat de prijs voor een „losse" overnachting er 17 gulden be droeg! De madame van Camelia voert een dermate efficiënt beleid, dat zij haar 35 kamers toch nog rendabel kan maken. Zij serveert geen ontbijt De Sky- tours-passagiers die voor de laagste bedragen geboekt heb ben, moeten gebruik maken van etagedouches tegen een kleine vergoeding. Kamers met een eigen douche en WC kunnen tegen een meerprijs betrokken worden. Hoe duur Parijs ook is, in deze sector van de hotellerie kun nen touroperators de boter er nog uitbraden. Zelfs het waar dige Holland International, onze grootste reisorganisatie, biedt in Parijs kamers aan voor 35,- per nacht (hotel Diamond) in de gids autova kanties. \yel een verschil ui teraard met het ook aanbevo len Lutetia Concorde, waar de overnachting 133,- kost. Het verschil, daar draait het om bij die goedkope reisjes. De „kale prijs" wekt suggesties, waar de extra's rigoureus mee afrekenen. Er moet ook nog gegeten worden (Skytours biedt eigen menu's aan voor Fr. 55,-) en onervarenen laten zich graag meenemen op de excursies. Soms zijn die rond ritten en rondvaarten in de retourprijs opgenomen, maar bij die fancyprijzen is dat ui teraard niet net geval, zij het dat de bus koers zet naar Montmartre en het Centre Pompidou om de reizigers daar een uurtje te laten rond kijken. Maar de lichttour kost vijftien gulden extra en een rondvaart op de Seine acht gulden. Eigen weg Onder de passagiers zijn ook kenners van Parijs, die het voordeeltarief meepikken en verder hun eigen weg zoeken, 't Is maar, hoe je het bekijkt Cees de Jager, die ziin erva ring heeft opgedaan bij grote reisorganisaties, krijgt mensen van alle rangen en standen en leeftijden in znn bussen. Hij streelt naar klantenbinding met de uitgave van Parijs Ex press, een magazine vol infor matie. De zaken gaan zo goed, dat met ingang van dit jaar de va riatie in reisduur sterk is uit gebreid. Vier dagen Parijs voor 135,-, vijf dagen vanaf f 165,-, acht dagen tegen beta ling van 240,-. Het is alle maal mogelijk op basis van de standaardformule. Hoewel, mensen die met de eigen auto naar Parijs gaan zijn, gelet op de benzineprijzen, stukken duurder uit. Hun wordt uit sluitend overnachting gebo den, namelijk in Alboro, voor 40 en in andere hotels voor 45 en 60 gulden. Appartementen Spoedig zullen in de futuristi sche wijk La Défense ook ap partementen te huur zijn, net als in de buurt van Les Halles Een vierdaagse busreis met vier personen gaat daar vanaf f 195,- per persoon kosten. Bo vendien zijn plannen om in de Seine een notelschip af te me ren in een vergevorderd sta dium. Op die manier zou men de beschikking krijgen over 120 extra kamers. Het is duidelijk, er wordt weer druk gepionierd in de reiswe reld, net als vroeger, toen er van een hechte organisatie als de ANVR nog nauwelijks sprake was. Nu is die organisa tie er wel, maar er blijven vol doende marges en mazen om op de vrije markt mee te kun nen dingen naar de gunsten van het onberekenbare pu bliek. Wie de gevestigde orde trotseert kan altijd wel reke nen op een flinke portie sym pathie En is niet alles zoals men het gedroomd had. dan hebben de meeste passagiers daar wel begrip voor omdat zij beseffen, dat je voor een dub beltje niet op de eerste rang kunt zitten Dit ijzersterke ar gument krijgt Cees de Jager c.s. zo maar in de schoot ge worpen LEO J LEEUWIS

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9