de grond van ons hart i \i idle CeidócSommit )PEN BRIEVEN AAN DE PAUS IARI ZATERDAG 23 FEBRUARI 198S dr. Bernard fgaauw (73), loogleraar «begeerte in k Bningen: Üige Vader, duidelijk, dat U er tegen kunt hebben, ok de Kerk van Neder- J in verbondenheid met erk van Rome haar ei- Ehdividuele trekken be lt. Gezien de door U •ikkelde filosofie is dit noodzakelijk, wil de c authentiek blijven. \uthenticiteit legt U in boek „The Acting Per- alle nadruk. Om wille van deze authenticiteit U ten stelligste af, dat Poolse communistische pie bestuurders over het aanstelt, die de aard het Poolse volk mis- len. Ontgaat het U dan, J evenals Uw voorgan- Paulus VI tegenover het erlandse katholieke tvolk precies hetzelfde als het huidige Poolse me tegenover het Pool- volk? Geen volk, maar geen Kerk, kan be- jrd worden door opge- ogen gezagsdragers". Mevrouw Til Gardeniers Berendsen (60), ex-minister van CRM en van V olksgezondheid en Milieuhygiëne, thans lid van de Raad van State: „Heilige Vader, Het is mij heel dui delijk geworden, dat de vrouw zich vaak niet meer thuis kan voelen in de kerk, omdat zij zich niet gewenst voelt als ge sprekspartner èn zich buiten de infor matie gesloten voelt. Toch is juist zij mijns inziens onmisbaar voor het overdragen van het geloof aan haar kinderen. Maar daarnaast kan in fei te geen enkele vrouw, getrouwd ot ongetrouwd, in een geloofsgemeenschap gemist worden in het uidragen van het geloof naar de maatschappij, daar waar zij naast de medemens staat. Ik durf te zeggen dat zonder haar deelna me een werkelijke gemeenschap niet kan bestaan. Daarom wil ik U, Heilige Vader, vra gen om Uw aan dacht, begrip steun, liefde, gebed en wel licht suggesties, voor de Nederlandse ka tholieke vrouw, ge trouwd en onge trouwd, die haar le venstaak zo graag wil vervullen. In onze huidige samen leving wordt zij steeds meer tot ver antwoordelijkheid geroepen; zij neemt daarin meer en meer een verant woordelijke plaats in. Wil zij dat doen, mede getuigend van haar katholiscisme, dan zal de kerk, die wij samen zijn, haar daarin tot steun moeten zijn". Drs. Harry Mourits (53), ex-presentator van het televisie-programma Heel de Mens, thans directeur van de Stich ting Informatie en Coördinatie Orgaan Dienstverlening Oorlogsgetroffenen: ,Aan paus Johannes Paulus II. Ik droom van een paus die een droom meeloopt in vredesdemonstratie in Rome, Brussel of Den Haag, om met honderdduizenden anderen uit te schreeuwen dat Gods Schepping, onze lieve aarde, bewaard dient te worden. Ik droom van een paus, van een vader dus, die de pijn meevoelt van ouders die moeten ervaren dat kinde ren eigen en andere wegen gaan; van een paus die die ouders troost en bemoedigt omdat zoveel ongeken de wegen naar goed en God kunnen leiden. Ik droom van een paus, die weet dat kinderen lieven en leven moeten leren en al le rend fouten begaan; van een paus die ophoudt alleen maar het bijna onbereik bare ideaal op te leggen, om vervolgens ieder die daaraan (nog) niet beant woordt ongeluk en verdoe menis te voorspellen". informatie die het Vaticaan en paus -jines Paulus II bereikt over de situ- in de Nederlandse kerkprovincie lil eerlijk en evenwichtig? Die vraag dt de laatste jaren steeds vaker en er gesteld door de brede groep van erlandse katholieken die zich noch Ie extreem orthodoxe noch tot de ex- m vrijzinnige vleugel rekent, maar den in de Kerk wil staan, beeld dat Rome van de Nederlandse iolieken heeft, zo meent déze mid- groep, zou wel eens ernstig verte- d kunnen zijn door eenzijdige infor- ërtü'^ie van "bra orthodoxe groeperingen elege; bijvoorbeeld de Titus Brandsma s méihting. Voorzitter Klaas Beuker van ine stichting toonde deze week nog er aais voor de KRO-televisie dat hij kind s huis is bij de curie. Volgens de nun- 'n ^en **aag overdrijft de heer 'Beuker weliswaar de intensiteit van zijn contacten met de paus, maar dat hij tot de curie-kardinalen makkelijk toegang heeft, is duidelijk. Aartsbisschop Simonis gaLgisteren dan ook als commentaar dat Beuker „niet loyaal" is. „Als hij klachten heeft, moet hij zich tot de bisschoppen wenden", aldus mgr. Simonis. Naar aanleiding van het bezoek van Jo hannes Paulus aan ons land, van 11 tot 15 mei aanstaande, besloot de schrijver en journalist Michel van der Plas vorig jaar al een bijdrage te leveren aan een meer evenwichtige informatie-verstrek king. Met het oogmerk de paus nader te informeren over hetgeen er leeft in het brede midden van de Nederlandse ka tholieken, vroeg hij een groot aantal van hen zich in een open brief persoonlijk tot de paus te richten. De brieven moesten weergeven wat de de schrijvers op het hart ligt, wanneer zij nadenken over de toestand van hun kerk op dit ogenblik, en hun zorgen, noden, verlangens tot uitdrukking brengen. Achtenvijftig van die hartekreten heeft Van der Plas gebundeld in een boek dat de titel heeft gekregen „Uit de grond van ons hart" en dat vanaf maandag in de boekwinkels ligt. Op deze pagina tien fragmenten eruit. Vertenwoordigers van de katholieke or thodoxie komen in de bundel niet aan het woord en Van der Plas laat in zijn voorwoord al blijken dat hij hierop kri tiek verwacht. Hij stelt zich echter op het standpunt „dat enerzijds extremisti sche meningen in het algemeen minder gewenst waren in een bundel als de on derhavige, en dat anderzijds de streng behoudensgezinde geluiden de laatste ja ren al met een dergelijke frequentie doorgedrongen en verwelkomd zijn in het Vaticaan en de verschillende curie- departementen, dat zij er meer dan ge noegzaam bekend mogen heten". Wat er nu met het boek gaat gebeuren? „Eind oktober vorig jaar", zegt Van der Plas in een toelichting, „heb ik het boek in een persoonlijke brief aan de paus aangekondigd en gevraagd om een pri- vé-audiëntie opdat ik het hem zou kun nen overhandigen. Ook heb ik hierover verschillende curie-kardinalen aange schreven in de hoop dat ze mijn verzoek zouden ondersteunen. Maar ik moet zeg gen dat deuren voor mij toch minder snel openzwaaien dan voor bijvoorbeeld de heer Beuker. Tot nu toe heb ik noch van de paus noch van iemand anders ook maar iets gehoord. Wel heb ik een afspraak gemaakt met de nuntius in ons land mgr. Cassidy. Als ik uit Rome ver der niets meer verneem, moet ik me er toe beperken het boek aan hem te over handigen. Ik kan toch moeilijk op het St Pietersplein gaan kamperen tot ik ont vangen word?" In een oproep aan 'Rome' zich niet door alle mogelijke negatieve geluiden uit Ne derland van de wijs te laten brengen, haalt Michel van der Plas paus Johannes XXIII aan die eens heeft gezged: „Zoals wij in de dagelijkse uitoefening van ons herderlijk ambt ervaren, gebeurt het dikwijls dat, niet zonder onze oren te kwetsen, stemmen van sommigen tot ons doordringen die, ofschoon zij getuigen van een vurige godsdienstijver, toch niet blijk geven van de juiste maat en van een voorzichtig oordeel bij het onderzoe ken van de toestand. Want zij kunnen in de moderne tijd slechts ondergang en rampen zien; zij plegen te zeggen dat onze tijd in vergelijking met vroegere eeuwen steeds slechter wordt; zij gedra gen zich alsof zij niets uit de geschiede nis geleerd hebben Wij echter zijn van mening dat wij het in het geheel niet eens kunnen zijn met deze ongeluk sprofeten, die altijd rampzalige gebeurte nissen voorspellen, alsof het einde van de wereld voor de deur staat". Dit citaat lijkt iedereen zich te kunnen aantrekken. Misschien ook zij die in het pontificaat van Johannes Paulus II uit sluitend rampspoed zien. WILLEM SCHEER N.A.V.: Uit de grond van ons hart open brieven aan paus Johannes Panlus II. Uitge verij: Agathon, Weesp. Prijs: ƒ24,50. outer (67), meivoorzitter van jJJJt Koninklijk opeiiderlands t beijdernemers „^rbond: W Vader, zullen naar mijn voelen weinig ka- iac»Heken zijn in dit ganid, die hun kerk ucheft als een zieke siaaipJr ervaren, hoe uilJj persoonlijke in- iling dan ook is. het is daarom jhu'jjMige Vader, dat ik opepralsnog niet zo je. 10 kan zijn met Uw toileioek. Tenzij het (derdaad een zie- rmv*nbezoek zal zijn. 1» daar bedoel ik fmee. in zieke heeft rust nodig en tijd om te genezen. Ik vrees, dat wat U hier gaat zeggen onherroepe lijk zal leiden tot hernieuwde discus sies, tot nieuwe pola risatie. Een deel van ons zal zich op Uw, uitspraken beroepen om hun gelijk te be wijzen met betrek king tot hun vast houdendheid. Een ander deel zal daar in aanleiding vinden hun gelijk te bewij zen en de binding met U en met de wereldkerk nog meer discutabel te stellen. En een deel zal alleen maar zijn schouders ophalen. Ik mag vrijmoedig zijn, zo staat het in het verzoek om deze brief te schrijven. Ik durf het ook te zijn. Heilige Vader, is het echt noodzakelijk, ook gezien vanuit Uw leraarsambt, een aantal zaken, die hier sterk leven en sterk in discussie staan zo absoluut te stellen als u dat el ders wel gedaan hebt? 00,- :hterfnmy van amevereem (54), irnë! Vrijster en meürnaliste: arol, broeder, ^Jaarom ben Je zo weg? We kun- niets spontaans Je zeggen als komt, omdat Ze re tekst tevoren tor het Vaticaan oet worden goed- en we ons ggj§n die tekst moeten ?uden. Ben Je ing dat vrouwen in verdriet om de rk aan Je tonen? Je bang dat we 1, vragen werkelijk z^ze vader te zijn? bdfoeder Karol, Je -.redamt uit een land am. t weet heeft van IMaderdrukking en verzet. Man Gods, Je vereert Maria, de moeder van Jesus, een vrouw die tegen alle menselijk op zicht in haar inner lijke opdracht volg de. Zij luisterde naar de Geest die binnen door tot haar sprak. Waarom wil Jij dan niet luisteren naar de vrouwen van deze kerk en deze tijd? Waarom mogen zij niet meedoen als partners, gelijkwaar- digen, als zusters van jullie, de man nen in de kerk? Waarom, Karol, voel Je niet aan wat de Geest in de tijdgeest zegt: dat het vrou welijke in mensen, cultuur en kerk nu en en, samensmel tend met het man nelijke in ons allen, naar buiten wil ko- de toekomstige mens men, wil openbloei- wil baren?". Dr. Marga A. M. Klompé (73), ex-minister van CRM, (ex-)lid van tal nationale en internationale kerkelijke organisaties: „We weten uit de af gelopen tijd dat de bank van het Vati caan fouten heeft gemaakt, dié de kerk veel morele en materiële schade hebben berokkend. Tegen degenen, die daarvoor verant woordelijk waren, zijn geen zichtbare sancties getroffen. Dit is pijnlijk ge noeg. Tegen theolo gen echter, die mis schien, misschien te ver zijn gegaan in hun speculatieve denken, zijn en wor den strafmaatrege len getroffen en openbare verklarin gen afgelegd, ook al worden die in een later stadium soms weer teruggedraaid. Maar die tegenstel ling van behande ling gaat tegen mijn gevoel van recht vaardigheid in. Als er een verklaring is voor die tegenstel ling, zou die dan niet openbaar ge maakt en toegelicht kunnen worden?" Dr. Herman A.M. Fiolet (65), secretaris van de Raad van Kerken in Nederland: „Aan de van Rome, 'voorzit ter van de liefdes bond' van plaatselij ke kerken. U weet dat het de creet over de oecu menische beweging van het Tweede Va ticaans Concilie de Orthodoxe Kerken en de Oud-Katholie ke Kerk heeft er kend als kerk, doch ten aanzien van de reformatorische ker ken niet verder kon komen dan de aan duiding „kerkelijke gemeenschappen Het concilie heeft diep respect opge bracht voor geloofs- verbondenheid van de individuele gelo vige met Christus in deze gemeenschap pen. Over het sub jectieve geloof van deze christenen wordt met grote waardering gespro ken. Zelfs wordt er kend dat deze ker ken voor deze chris tenen „instrumenten zijn geweest waar door de Geest van de verheerlijkte Heer heil bewerkt". Hoe kan een ge loofsgemeenschap gedurende zoveel eeuwen instrument van het heil zijn zonder Kerk van Je zus Christus te zijn? Doch uit heel het in ternationale eocu- menische verkeer blijkt, dat de Rooms- Katholieke Kerk de frootste moeite eeft om de kerken van de Reformatie als Kerk van Jezus Christus ernstig te nemen „op voet van gelijkheid". Deze woorden zijn toch een letterlijk citaat uit het Tweede Vati caans Concilie. Of geldt die erkenning alleen voor de Or thodoxe Kerken? Is die moeizaamheid in de verhoudingen ook niet de oorzaak, dat de samenwer king met de Wereld raad van Kerken structureel tot een minimum is geredu ceerd?" Joke Forceville Van Rossum (58), publiciste en docente aan de priesteropleiding in Bovendonk: „Heilige Vader, Wij hopen dat Uw bezoek aan ons land U goed zal doen. Als U met belangstel ling en welwillendheid om U heen kijkt, verwachten wij dat U zich óók zult ver heugen over al het goeds dat in onze kleine Kerkpro vincie tot stand komt Hoe moeilijk ouders het soms ook hebben om hun kinderen te volgen in hun opvattingen en gedragin gen, het is wel duidelijk dat meer dan ooit wordt ge tracht aandacht voor elkaar en eikaars eigenheid op te brengen. Hoe verschillend het Samen Kerk zijn door de gelovigen wordt geïnterpreteerd en verwezenlijkt, veel meer dan in het naaste verleden zijn grote groepen leken be trokken bij en geïnteres seerd in de vieringen die in de kerken de Vader in de hemel worden bereid. Het kan niet anders of dat stemt U tot vreugde, U, die voor afgaande aan het Tweede Vaticaans Concilie aan Paus Johannes XXIII heeft laten weten, dat het Uw overtui ging was, dat de leek niet alleen object, maar ook sub ject van zielzorg is". Dr. Anton W.J. Houtepen (45), adjunct-directeur van het Interuniversitaire Instituut voor Missiologie en Oecumenica in Utrecht: „Zeer geachte bis schop, Wat zou het goed zijn, als onze bis schoppen van U te horen zouden krij gen zoals ze dat eigenlijk sinds Vati- canum II allen zou den kunnen we ten dat U hun collega bent, geen superbisschop die hen hun initiatie frecht ontneemt; dat U de voorzitter bent van de liefdebond en van het college van plaatselijke bis schoppen, maar juist als de bisschop van Rome, één van hen: Petrus mét de overi ge apostelen, bis schop-voorzitter van de bisschoppen. Het lijkt er soms op maar wie kan al les weten dat de Synode die U samen met onze bisschop pen in 1980 hebt ge houden en waarvan U ook die voorzitter was, waarover U graag spreekt, geen on verdeelde verug- de is geworden voor de bisschoppen van Nederland en de kerk hier te lande. Wij hebben geen goede notulen van die bijeenkomst, maar zou het kun nen zijn, dat U bij die gelegenheid Uw voorzit terstaak en Uw arbitrage al te zeer heeft laten be palen door de visies van Uw Romeinse medewerkers, die zo vaak suggereren ons maar lastig te vin den?" Prof. dr. Catharina J.M. Halkes (65), bijzonder hoogleraar Feminisme en Christendom aan de theologische faculteit van Nijmegen: „Aan mijn broeder Johannes Paulus. Tot mijn vreugde heb ik Uw positieve en bewogen woor den gelezen toen U op 5 november 1978 over de kerklerares Catharina van Siëna sprak. Deze vrouw, ontvankelijk voor wat de Geest haar ingaf, heeft in een periode van onze kerheid de weg aan de Kerk gewezen, zoals U terecht op merkt. Met name was zij de lerares en geleidster van de pausen, die zij ver maande van Avig non weer naar Rome terug te gaan Ik ben blij dat U juist in haar een zichtbaar teken ziet van de zending van de vrouw in de Kerk. Indien U ech ter wilt luisteren naar de tekenen van déze tijd, dan kunt U nü in het protest van talloze vrouwen tegen Uw uitspra ken eveneens een teken zien: een te ken namelijk van de zending tot vrijmoe dige verantwoorde lijkheid van alle le den van de Kerk. Dit protest richt zich tegen de eenzijdige antropologie, wan neer U over vrou wen spreekt. Vanuit Uw beperkte visie op vrouwen, op onze lichamelijkheid, vloeien talloze ande re gezichtspunten voort over de men selijke sexualiteit waarmee U goedwil lende mensen (vrou wen en mannenon gelukkig maakt en de Kerk ongeloof waardig".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19