Aanpak van bodem vervuiling nog verder in het nauw Leidse sarcofaag herbergt belangwekkend stripverhaal bi Zingt den Heere zoekt koorleden! LEIDEN OMGEVING Raadsleden leveren weer 1000 gulden in Y1 v-Y ROB BLÖTE IN ZIJN ELEMENT: Gezinsbelang viert 50-jarig bestaan g» Andrew Lloyd Webber^ schrijft Dodenmis 'f CcidócSoiwatit ZATERDAG 23 FEBRUARI 1985 PAGIN Museum Bollenstreek pas in zomer open LISSE Het museum voor de Bloembollen streek gaat pas in mei of juni open. Door de vorst is een achterstand in de verbouwing ont staan en de inrichters van het museum blijken er veel langer over te doen dan was gepland. Paulicn van der Heijden, die in het gebouw aan de inrichting werkt, vertelt dat er nogal wat moeite moet worden gedaan om tot een verantwoorde geschiedschrijving te komen. De vrijwilligers Cees de Vroomen en Dick Siebelt zijn nu dankzij een subsidie van het Comité Kinderpostzegels van 1500 gulden bezig met het restaureren van werktuigen. De werk zaamheden aan het gebouw aan Het Vierkant zijn nu bijna gereed. Er wordt alleen nog ge verfd. Gat in wegdek RIJNSBURG Door een lek in de riolering ontstond gisteravond rond half acht een groot gat in het weg dek van de Hermans straat in Rijnsburg. Het ontsnapte water voerde grote hoeveelheden zand mee en bescha digde tevens electrici- teitskabels. De stroom is niet uitgevallen. Werknemers van ge meentewerken van Rijnsburg en het Ener giebedrijf Rijnland zijn lange tijd bezig geweest met het herstellen van de schade. LEIDERDORP De gemeenteraadsleden van Leiderdorp le veren dit jaar weer een bedrag van 1000 gulden in op de ver goeding die zij voor het raadswerk ontvangen. De maximum vergoeding voor de raadswerkzaamheden is 8176 gulden in een gemeente ter grootte van Leiderdorp. De maximum tegemoet koming in de kosten bedraagt 1593 gulden. Het presentiegeld voor burgerleden van gemeentelijke commissies mag maximaal 100 gulden per vergadering zijn. De raad besloot enkele jaren geleden de vergoeding voor werk zaamheden te bevriezen op het peil van 1980. De presentiegel den werden zelfs op het peil van 1979 bevroren. Ook voor 1985 leveren de raadsleden dus in, zij het wat minder dan vorig iaar. Zij nemen genoegen met 86 procent van het maximale bedrag. Voor wat betreft het presentiegeld ligt dat percentage op 80 procent. De onkostenvergoeding blijft onaangetast. Nieuwe waterleiding in Pieterswijk LEIDEN In opdracht van de gemeente wordt maandag begonnen met het leggen van een nieu we hoofdwaterleiding in een aantal straten in de Pieterswijk. Het gaat om de Nieuwsteeg, de Klok- steeg, de Papengracht en de Ketelboetersteeg. De bewoners zullen volgens de gemeente nauwelijks hinder ondervinden van de werkzaamheden en ook het verkeer zal gewoon van de desbetreffende straten gebruik kunnen blijven maken. De buis wordt in fasen aangelegd en de bewoners worden steeds gewaarschuwd als de waterleiding wordt afgesloten. Volgens de gemeente zal dat maar voor korte periodes nodig zijn. De werkzaamheden zul len binnen twee weken zijn afgerond. Het aanleg gen van de nieuwe waterleiding gaat vooraf aan het leggen van nieuwe rioleringen in een groot gedeelte van de Pieterswijk. Ook daar wordt vol gende week mee begonnen. LEIDEN/DEN HAAG De aanpak van bodemver vuiling in Zuid-Holland zal wegens geldgebrek nog moeilijker worden. De provincie Zuid-Holland had het rijk voor dit jaar een bijdrage van ruim 20 miljoen gul den gevraagd, maar krijgt maar 13,2 miljoen. Een woordvoerder van de provincie zegt „erg ongelukkig" te zijn met dit besluit van minister Winsemius van mi lieuhygiëne. Op welke manier Zuid-Holland het aldus ontstane gat zal op vangen, is nog niet bekend. „Gedeputeerde Staten (GS) moeten bepalen welke sanerings- of onderzoeksprojecten moeten wor den uitgesteld. Het zal in elk geval vertraging betekenen, ook voor de komende jaren". De woordvoerdér sluit niet uit dat GS de minister zullen vragen op zijn besluit terug te komen. De provincies en Rijnmond mogen dit jaar in totaal 66 miljoen gulden verdelen voor de aanpak van bodemvervuilingen. De provincies en Rijnmond hadden 250 miljoen gulden van de mi nister gevraagd. Volgens Winsemius is er door geldgebrek niet aan een vertraging van de aanpak van bodemvervuilingen te ontkomen. Hij meent dat de provincies zelf maar door zorgvul dig beleid de juiste keuzen bij de aanpak moeten maken. Bovendien gaat de minister ervan uit dat de provincies te veel geld vragen. In 1984 vroegen zij, inclusief een rijksbijdrage voor grote gevallen, 480 miljoen gulden voor gevallen van bodemver vuiling. De provincies maakten echter met het rijk samen, maar 260 miljoen gulden op. De bijdrage aan de provincies is bedoeld voor kleinere gevallen van bodemvervuiling waarvan het opruimen niet meer dan tien miljoen gulden zal kosten. Behalve de 66 miljoen voor de provincies heeft de minister nog ruim 130 miljoen gulden over voor de aanpak van grote gevallen van bodemvervuiling. Daarnaast zijn er ook nog bijdragen aan de provincies voor het inrichten van opslagplaatsen voor vuile frond, een bijdrage aan de gemeenten en een financiële reserve, 'otaal is er dit jaar voor de aanpak van bodemvervuilingen 242 miljoen gulden beschikbaar. Een tekening van Rob Blote van de Leidse sarcofaag. Een foto van de sarcofaag. WASSENAAR/LEIDEN De Wassenaarse beeldende kunstenaar Rob Blöte slaagt er altijd weer in de aandacht naar zich toe te trekken. In zijn woonplaats Wassenaar ge niet hij al een behoorlijke be kendheid door zijn spontane acties. Zo sloeg hij ooit een beeld van zichzelf aan digge len omdat het buiten zijn me deweten door de gemeente was verplaatst. Na Wassenaar zal nu ook Leiden horen van Rob Blöte, zij het op minder spectaculaire wiize. Rob Blöte studeert sinds kort kunstge schiedenis in Leiden en heeft, als eerstejaars deeltijd-student, reeds een opmerkelijke scrip tie het levenslicht doen zien. De scriptie geeft een beschrij ving van een Romeinse sarco faag, die in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapen burg in Leiden te zien is. Met deze sarcofaag zou volgens Blöte meer bedoeld kunnen zijn dan tot nu toe werd aan genomen. Naar aanleiding van een studiebijeenkomst icono grafie, die was gewijd aan deze wit marmeren lijkkist ontwik kelde de Wassenaarse kunste naar een geheel eigen hypo these. Deze is van toepassing op de vijf reliëfs op de voor kant van de sarcofaag, reliëfs, waarin afbeeldingen van men selijke figuren te zien zijn. Volgens de hypothese van Blo te is op de Leidse sarcofaag een samenhangend beeldver haal te zien, dat de komst van hét Koninkrijk Gods op aarde voorstelt, onder regentschap van de Paus van Rome. Dubbel Het beeldverhaal zou met het middelste „dubbele" reliëf be ginnen en naar links de be reidheid van Christus te zien geven om dit koninkrijk tot stand te brengen. Naar rechts zou de bereidheid van de mens om aan de totstandkoming van dit koninkrijk mee te werken worden afgebeeld. Het middel ste reliëf is van groot belangt Volgens de geldende opvatting zou de opdrachtgever zes voor stellingen op de sarcofaag heb ben gewenst en ér twee heb ben gecombineerd, omdat de voorzijde slechts ruimte bood aan vijf reliëfs. Volgens Rob Blöte zou er echter een ver band kunnen bestaan tussen de twee gecombineerde voor stellingen. De meeste reliëfs geven Chris tus weer, die in zijn hoedanig heid als weldoener wordt be naderd door mensen die hulp nodig hebben. De honderdman vraagt vraagt hulp voor zijn slaaf, blinden vragen genezing zodat zij weer kunnen zien, een schuldeloos, nog niet ge doopt kind wordt weer tot le ven gewekt. Op het middelste reliëf is Petrus met de haan te zien, die kraaide toen Petrus Christus tot drie maal toe loo chende. Daarnaast is op dit re liëf ook een vrouw te zien, die voor Christus knielt en de zoom van zijn kleed kust. De haan zou te maken kunnen hebben met de Grieks/Ro meinse godin Pallas Athene. De voor Christus knielende vrouw symboliseert dan de wetenschap in de gedaante van Pallas Athene, die zich onderwerpt aan Christus. Overgang De blinden zouden de dwaal-, religies (Mithras- en Isis-cul- tus) kunnen vertegenwoordi gen uit de Vroeg Christelijke Periode. Rob Blöte voert zo nog een aantal argumenten aan, ingaand op details, die zijn hypothese kunnen onder steunen. „De sarcofaag is ge dateerd op omstreeks 360 na Christus. Omstreeks die tijd was er sprake van een plotse linge overgang van het oude Grieks/Romeinse veelgoden dom naar het christendom, toen onder keizer Constantijn de christelijke godsdienst werd erkend (313). Deze Leidse sar cofaag geeft mogelijk een beeld van die overgangsperio de", stelt Blöte. „Let wel, het is een hypothese. In de wetenschappelijke we reld is het niet de gewoonte om dit soort onbewezen zaken naar buiten te brengen. Ik wil dat juist wel doen, hoewel ik er mogelijk moeilijkheden mee krijg. Ik wil de mensen met stellingen als deze een mu seum binnenlokken, waar vol gens mij normaal gesproken niet zoveel mensen komen. Een interessante sarcofaag als de door mij beschrevene kan een aardige trekpleister zijn", aldus Rob Blöte. dat LISSE Woninbouwvereniging Het Gezinsbelang viert vrL^p/y 8 maart het 50-jarig bestaan. De vereniging ontstond toen A.' de Aart en P. Romijn een halve eeuw geleden besloten dat De Engel ook maar eens gebouwd moest gaan worden. To\de f tijd moest je als bewoner van de Engel noodgedwongen veiteer i zen. In verenigingsgebouw De Beekbrug werd tot opricltoroot van Gezinsbelang besloten. vooi In '37 werden de eerste 37 huizen aan het Engelplein en dePf messtraat in gebruik genomen. Kort daarna volgden er nogj^S1 32. De oorlog legde de bouw stil, maar vlak na 1945 verrezei^^ eerste woningen alweer aan de De Haanstraat en het Eij^^ plein. Daarop volgden nog 73 huizen. Toen was het opeens daan met de woningbouw omdat de gemeente Lisse niet; meer huizen wilde hebben in De Engel. Dankzij de inspanlRBL van een aantal jeugdige bestuursleden van Volksbelang fc- da men uiteindelijk toch weer de eerste steen leggen voor hiL00r aan de Evertsenstraat en Van Speykstraat. j- j Kort daarna begon men aan de Poelpolder, de Componi? buurt en ook de oversteek naar Meerenburgh werd gemaakproce de loop der jaren zijn er 600 woingen uit de grond gestampt! beheert Volksbelang ruim zeshonderd huizen met een verzejendc de waarde van 47 miljoen gulden. Als De Blinkerd eenmaafoij is gebouwd, kan Volksbelang beginnen aan de Poelpolder £peU waar zo'n 1800 huizen kunnen verrijzen. nf Het 50-jarig bestaan wordt vanavond ondermeer gevierd f een disco. Verder staat op vrijdag 1 maart een kaartavond P e( Poelhuys op het programma. Op vrijdag 15 maart is er dan^uftl slotte de gelegenheid om vanaf vijf uur het bestuur van de y zal niging te feliciteren. Vanaf half vier is in diezelfde Beurs^uig bijeenkomst voor genodigden. Lp v tanal slanc St ïori De G ZOETERWOUDE Het Zoeterwoudse christelijk geme^6^ zangkoor Zingt den Heere zoekt zangers om grote planne^et verwezenlijken. Er staan diverse grote uitvoeringen op het: gramma, ondermeer met drie andere zangverenigingen in r? terwoude. Voorts zal begin volgend jaar wederom de Johaf?1 Passion worden uitgevoerd. Om al die werken zo goed mog?6en: te kunnen uitvoeren, is uitbreiding van het ledental zeerv00r wenst. ek€r ïen i Zingt den Heere, al vele jaren onder leiding van de Leidse heer] gent Wim de Ru, treedt steeds vaker naar buiten. Vorig jaar puftl senteerde het koor zich samen met de Sint Jans fanfare, larscl hoogtepunt moet dit jaar vallen op vrijdag 21 juni, de offigd di Muziekdag in het kader van het Europese Muziekjaar. Zingtehan* Heere treedt dan aan met de kerkkoren van Sint Jan, Chndvot Dienaarkerk en de Meerburgkerk. Dat concert staat in hëjmij ken van werken van onder andere Handel, Bach en Schlit^al Maar naast dat zware werk wordt bij Zingt den Heere het li( js» moderne werk zeker niet vergeten. De plannen van het ^an zijn, zoals uit vorenstaande blijkt, ambitieus. Slechts bij voldij-)ezi de stemgeluid kunnen de plannen ook daadwerkelijk wouey. uitgevoerd. Daarom worden nieuwe leden met open armen r°.. vangen. De repetities worden iedere maandagavond van tot 22.00 uur gehouden in Ons Huis aan het- Kosterspad. e\ Is hij 2ven NEW YORK Andrew Lloyd Webber, de zeer succesvolle0^ se componist van o.a. de musicals 'Evita', 'Cats' en 'Jesus Gp° Superstar', heeft iets totaal anders geschreven, een Requiet1* d dodenmis die 55 minuten duurt, is geschreven op de traditiekei Latijnse tekst van de rooms-katholieke liturgie en zij beleef de wereldpremière morgen in de episcopale kerk van St. Thor ams New York. De volgende uitvoering zal zijn in Westminster 1 nog in Londen. Aan de première zullen meewerken het Am^het Symphony Orchestra onder Lorin Maazel. De tenor Placid g va mingo is de voornaamste solist en verder zullen een jongfong raanzangeres en een jongenssopraan van 12 jaar meezingen het gebruik van laatstgenoemde brengt Lloyd Webber huldf een Kampucheaanse jongen van 10 over wie hij heeft gelezedaac hij zijn eigen zuster moest doodmaken omdat zij door de Jong Khmer levensgevaarlijk was verwond. >en kans Onder redactie van Ton Pieters. DEKEN MOSMANS: „De hoogeerwaarde heer deken F.C.X.Mosmans van Zoeterwoude vierde onder talrijke blijken van belangstelling zijn zilveren jubileum als deken en pastoor van Zoeterwoude". Er moet begin 1915 een wat depressieve journalist zijn geweest met een klacht die hij onder colle ga's de ronde liet gaan: „Ik ben o, zoo beu van den oorlog en ik word o zoo beu van de krant! O, o, wat ben ik het alle maal beu!" De redactie van het „Geïllustreerd Zondagsblad" had daar zeventig jaar geleden wel begrip voor, maar ze was ook wel optimistisch ge stemd, immers door de „nieuwsgierigheid naar het oorlogsnieuws wor den de oplagen der cou ranten steeds grooter". Wat een tijd moet dat zijn geweest, met die toeloop van abonnees! Verplaatsen we ons vandaag naar het stadje Albert in Noord-Frankrijk waar zich, midden in de vuurlinie, een curieus voorval voordeed. Welnu, „Albert bezat een prachtige moderne kerk, No tre Dame de Brébières ge naamd, die langen tijd onge deerd bleef terwijl de stad zei ve bijna totaal werd verwoest Ten langen leste sloeg een granaat in den toren der kerk. waarop een kolossaal beeld der H.Maagd was ge plaatst, die het Goddelijk kindje in omhoog geheven ar men den volke vertoont. Het groote beeld, dat op een ijze ren piëdestal het hoogste punt van den toren bekroonde, werd zelf niet getroffen, maar de steunijzers werden verbo gen en uiteengerukt'met het gevolg, dat het beeld overhel de en nu in horizontale hou ding als het ware buiten den toren boven de stad zweeft... De eenvoudige bewoners der streek, voor Zoover ze er nog zijn, en ook sommige soldaten, willen in dit voorval een soort mirakel zien, en de Fransche kranten, die het er gaarne dik opleggen, spreken van „een wonderbaar pfotest" tegen het „Duitsche barbarendom"! We zullen dit, uit den mond van anticlericalen en kerk- vervolgers nogal curieus klin kend, echt-Fransch verwijt nu maar daarlaten. Houden we het liever op een speling van het lot. Johan de Raadselredacteur rook de lente en riep zijn Bes te Vriendjes en Vriendinne tjes toe: „De sneeuwklokjes gaan bloeien! Kent ge het sneeuwklokje, kinderen?" Het liefst had Johan hier aan toe gevoegd: „Nee zeker hè?" Ach ja, „voor wie buiten wonen is dit heel natuurlijk, maar ik geloof dat er nog genoeg stadskinderen zijn die het sneeuwklokje niet goed ken nen! Het boek der natuur is zoo heerlijk mooi, maar er zijn er nog altijd velen die in dat groote prentenboek, dat O.L.Heer voor de groote en kleine menschenkinderen op aarde heeft neergelegd, niet weten te lezen". Weer geheel iets anders is de kijk van het Geïllustreerd Zondagsblad op het verschijn sel „relaties". „Een pas be noemd minister krijgt een be zoek van een academie vriend, die nooit heeft willen deugen dan als model van lui heid en onbeschaamdheid. Met een knipoogje vraagt de vriend om een postje, „zoo'n sinecuurtje, weet je?' „Weet je wat", zegt Z.Exc., „zoek maar eens zelf zoo'n betrekking uit, dan spreken we elkaar na der". Een paar dagen later komt de vriend terug en noemt zijn vriend de minister die en die betrekking, waarin men niets te doen en die „juist zoo iets voor hem" is. „En zal je me nu die betrekking be zorgen?", aldus vroeg de solli citant. „Nee. ik zal haar op heffen", antwoordde de mi nister droogjes. Ook helemaal in de geest van de tijd moeten we de volgende kwinkslag zien. Student: „Hoe vaart ge, mijnheer K.?" Mijnheer K.(geldschieter): „Ik ben lij dend, waarde heer, de dokter heeft mij bloedzuigers voorge schreven". Student: „Dit mid del zal niet helpen". Mijnheer K.: „En waarom dan wel niet?" Student: „De bloedzui gers zullen een collega niet willen bijten!" Foto boven: PRIMITIEVE BRANCARD: „Een gewonde soldaat wordt door Duitsche landstormman nen per kruiwagen naar het veldlazaret vervoerd". Foto rechts: HIJ WILDE NIET GEKIEKT WORDEN: „Een Duitsch on derofficier, krijgsgevangen door de Franschen, wordt on der spottende opmerkingen van zijn overwinnaars, zeer te gen zijn zin, door een officier gekiekt". ISfl WÊB 1 NIEUWE UNIFORMEN: ,,Op 's keizers verjaardag hebben talrijke Duitsche soldaten op het We telijk oorlogstooneel nieuwe uniformen gekregen, wat hier en daar wel noodig was! Het pa k| sen en meten gaf heel wat vermaak!"

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14