Leidse universiteit wil slechte docenten kwijt 75 koopwoningen (i Stevenshof Schaatsers kunnen nog uit de voeten op natuurijs ^eidU&Qowumt STAD OMGEVING Perfecte muzikale uitstraling in Schubert-cyclus ZATERDAG 23 FEBRUARI 1965 PAGINA 13 oselingsprijs voor iumatoloog Lens PEN De Nederlandse Vereniging voor Reumabestrij- heeft haar tweejaarlijkse prof. dr. J. Goslingsprijs dit jaar likend aan de Nijmeegse reumatoloog dr. J. Lens, voor de inschappelijke bijdrage, die hij heeft geleverd aan de ken- 0 5 /an reumatische ziekten. Lens krijgt de prijs vandaag in en uitgereikt op de wetenschappelijke vergadering van de ME-srlandse Vereniging van Reumatologen. Lens heeft experi- (16), teel onderzoek gedaan naar factoren die het chronische E op van reumatische gewrichtsontstekingen kunnen beïn- 130 Pen- resultaten van zijn onderzoek geven belangrijke (ai); tnopingspunten voor verder onderzoek naar het verband }.i5,'ln voedsel en reumatische verschijnselen. De prof. dr. J. N i ingsprijs gaat iedere twee jaar naar een jonge onderzoeker Tb* een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan het weten- 1 00 PPel'jk reuma-onderzoek. De prijs is vernoemd naar wijlen Goslings, één van de eerste reumatologen in ons land. LEIDEN Een vraagge sprek met de Engelse pia niste Imogen Cooper komt al gauw op haar leermees ter Alfred Brendel, die, hoe kan het ook anders, een wezenlijke invloed op haar vorming als pianiste heeft gehad. Op de vraag, waaruit deze heeft be staan en wat zij blijvend van hem heeft opgesto ken, vermeldt zij onder meer het volhouden van de spanningsboog in het pianospel, in de meest uit eenlopende muzikale 'om standigheden', die zich in een muziekstuk kunnen voordoen. Het eerste concert van de Schubert-cyclus, dat Imogen Cooper gisteren in de Kapel zaal gaf - de volgende drie vinden op respectievelijk 1, 15 en 25 maart plaats, vormde een treffende illustratie van deze opmerking Het spel van Imogen Cooper is een aanscha keling van intense spanning. Vocale gedeelten, met hun ty- pisch Schubertiaanse, onge kunstelde lyriek worden met grote warmte en directheid vorm gegeven. Met de veel grootser opgezette, dramati sche passages weet zij even zeer uitstekend om te gaan, waarbij haar kracht ongetwij- fèld gelegen is in het feit dat zij haar fortes krachtig en breed durft uit te spelen, zon der dat daarbij de kleur verlo ren gaat. In de Impromtu's opus 142, waarvan overigens de tweede in As met wat meer vaart ge speeld had kunnen worden, werd de klank enigszins druk kend van aard en kreeg de luisteraar het gevoel tot luiste ren gedwongen te worden. In de sonate in C, bijgenaamd „Reliquie" en die in A, D. 959, viel van wat ik maar als teke nen van gespannenheid opvat, niets te speuren. De spanning was hier alleen maar boeiend: zelfs het overdreven uitge sponnen slot van het adagio uit de eerste sonate bleef zo doende zeer aanvaarbaar, ter wijl Imogen Cooper adembe nemend intense effecten be reikte in het piano en pianissi mo. Een vocaal thema als uit het rondo van de sonate in A werd met een volmaakte mu zikaliteit ten gehore gebracht, waarnaar met overgave geluis terd kon worden. Een andere verdienste in haar spel. met name in de laatste sonate, was het consequente karakter van haar spel. De contrasten tussen lyriek en dramatiek, die Schu berts muziek beheerst en die meermalen tot weinig overtui gende, abrupte overgangen en zelfs „breuken" in de struc tuur leidt, werden in de over tuigende muzikale conceptie overbrugd en verenigd. DIRK VOOREN LEIDEN Docenten /an de Leidse universi teit die hun werk slecht doen, zullen worden ont slagen. Dat heeft het col lege van bestuur van de [iniversiteit laten weten In een toelichting op een enquête die volgend schooljaar onder de stu denten wordt gehouden over het kwaliteit van het onderwijs aan de Leidse universiteit. Als uit de enquête duidelijk blijkt dat docenten onvol doende functioneren, moet dat consequenties hebben, al dus het college van bestuur. Aan de andere kant is het college van mening dat vak groepen die aantoonbaar be ter onderwijs geven dan an dere ook bepaalde voordelen moeten krijgen. Het college denkt hierbij aan voorrang bij de jaarlijkse verdeling van het geld. Het is voor het eerst in de universitaire geschiedenis dat studenten op deze wijze bij dergelijke plannen worden betrokken. De enquête is on derdeel van een pakket voor stellen van het college van bestuur om het universitaire onderwijs te verbeteren. Een en ander meldt het universi taire weekblad Mare. Het college van bestuur wil de kwaliteit van het onder wijs verbeteren om ook de komende jaren verzekerd te zijn van voldoende studen ten. Het college verwacht een forse daling van het aantal studenten en door het onder wijs te verbeteren zou Leiden in trek moeten blijven. Een van de uitgangspunten in de plannen van het college is dat het onderwijs zo veel mogelijk moet aansluiten op de arbeidsmarkt. Zo wil het college dat in elke studierich ting aandacht besteed wordt aan informatica. Daarnaast zouden faculteiten zich af moeten vragen of een studie richting niet uitgebreid zou moeten worden met een technische of economische gerichte vakken. Hiervoor zou men kunnen samenwer ken met de Technische Ho geschool in Delft of de Eras- musuniversiteit in Rotter dam. Iers lenpEN In elk geval nog lar en mogelijk al onmid- ÉtHk na de zomervakantie kL it begonnen met de bouw 175 vrije sector woningen e Stevenshofpolder. Over jaar zouden ze er moeten i. Projectontwikkelaar l*«ha Koopwoning is verant- •Helijk voor deze huizen, H/an de precieze prijzen J let bekend zijn. n I aat om 78 „normale" een- nidi swoningen, die bestaan j^en keuken, een woonka- jetu drie slaapkamers en een ump- Daarnaast nog eens 55 )ilt, szinshuizen die wat euzer worden uitgevoerd, ppartementen en 31 dure iwoningen. Bij deze laatste p gaat het om huizen waar y. garage bijhoort en in bijna I768gevallen betreft het wo- I92»en in de categorie „twee ■^^r één kap". luizen zijn ontworpen door Leidse architectenbureau Oerle Schrama. bedoeling was dat de ge meenteraadscommissie volks huisvesting zich woensdag over de bouwplannen zou bui gen, maar dat is uitgesteld tot eind maart. De oorzaak is dat project-ontwikkelaar Wilma nog geen uitsluitsel heeft gege ven over de precieze prijs van de 175 woningen. Volgens een woordvoerder van de gemeen te „wordt er nog gerekend". De gemeénte heeft in het con tract met Wilma bedongen dat de gemeente moet instemmen met de hoogte van de prijzen. De gemeente wil daarmee voorkomen dat de Wilma „on evenredig hoge prijzen vraagt". In elk geval staat vast dat de prijs van de 31 luxe woningen met garage boven de koop prijsgrens komen te liggen. Dat houdt in dat ook niet-Lei- denaars de woningen mogen kopen. De gemeente heeft Wilma al bij voorbaat toestemming ge geven ook voor de andere wo ningen niet-Leidenaars te werven als de werving binnen de voorwaarden van de Leidse woonruimteverdeling niet bin nen een aantal maanden vol doende belangstellenden ople vert. De woordvoerder van de ge meente gaat van dat laatste ook uit: „In de Stevenshof staan ook veel premie-koop woningen die weliswaar wat soberder zijn, maar ook stuk ken goedkoper. Die zullen voor de Wilma-woningen een geduchte concurrent zijn". Hoewel dat er in de praktijk dus op neerkomt dat in de Ste venshof wordt gebouwd voor niet-Leidenaars tot voor kort wees de gemeente dat volstrekt van de hand heeft de gemeente toch ingestemd met de bouwplannen. Het al ternatief zou zijn geweest dat op die desbetreffende plek in de nieuwste Leidse woonwijk voorlopig niet gebouwd zou worden en dat zou voor de ex ploitatie van de Stevenshof een financiële tegenvaller be tekenen. Zo zouden de koopwoningen in de Stevens hof eruit moe ten qaan zien. RIJPWETERING/OUD ADE/ZOETERWOUDE Hoewel er van strenge vorst geen sprake meer is, gaan de schaatsers in onder meer de Rijnstreek onverdroten voort zich op natuurijs met elkaar te meten. In Rijpwetering werden gisterochtend esta fettewedstrijden op de korte baan (120 meter) ge schaatst. Maaike Zonderop en Kitty Rotteveel werden winnaar van de eerste groep, Michel Kas telein en Walter van der Geest wonnen de tweede groep en Gerard Koek en Arie Rotteveel waren de sterksten in groep 3. Aan deze wedstrijd werd door 66 schaatsers deelgenomen. Op het Vennemeer in Oud Ade werden gisteravond ge combineerde schaats-priksleewedstrijden gehouden. In to taal deden 33 koppels aan dit evenement mee Winnaars werden Paul van aer Geest en Jan van der Ing. De tweede plaats was voor het koppel Rob van der Geest/Bram van der Poel, de derde voor Kees van der Geest /Dammie van der Poel en de vierde voor Ger-Jan van Klink en Koert van der Heden. De afvalwedstrijd schaatsen op het Venne meer werd gewonnen door Luuk van der Poel. Jan van Schie werd tweede, Bram van der Poel derde en Wim van der Geest legde beslag op de vierde plek In Zoeterwoude werd gisteravond het door buurthuis de Weipoort en de IJsclub Zoeterwoude georganiseerde Zoe- terwouds priksleekampioenschap gehouden. Chris Turk werd kampioen, Danny Mulder pakte het zilver, brons was voor Ton Ammerlaan weggelegd. Programma Ter afsluiting van het winterseizoen worden op dinsdag avond 26 februari op de landijsbaan in Oude Wetering na tionale estafette-priksleewedstrijden voor dames en heren gehouden. Men kan zich tot zeven uur inschrijven, de wed strijden beginnen om half acht. Telefonische aanmelding is mogelijk via 01713-3708 of 01713-5259. Er zijn geldprijzen te verdienen, de inschrijfkosten bedragen één gulden. Op de Noord Aa in Zoeterwoude worden morgen koppel wedstrijden voor vaste koppels gehouden. Deze ontmoeting begint om één uur 's middags. Tussen twaalf en drie uur kan op de Noord Aa worden gestart voor een toertocht over 5, 10, 20 of 40 kilometer Met bijdragen van Mar cel Gelauff, Roel den Outer en Gert Visser; te kening Joop Walen kamp gebakken peren (1) S55! N1982 vocht hij nog als een iw voor zijn wethouder- bt in Leiden maar uitein- lijk is Piet Heijn Schoute nog aan een leuke baan nolpen. De Leidse wethou- heeft het na een aantal ichteloze sollicitaties ge- lopt tot burgemeester van ssenaar. Weliswaar een in- lapen villa-dorp met niet x 30.000 inwoners, maar concurrentieslag om het jemeestersambt heeft de cunPonplaats van menig minis- w* en ambassadeur zeker in •"^jerale kringen altijd nog °4er standing dan een ge- -^-fcente in de bollenstreek, jm;jiesland of een willekeurige iy«jdere uithoek. »5iirwijl Schoute zich vorige ik liet feliciteren, boog de van de VVD-fractie zich r de vraag: „Wat nu?", it als iets onduidelijk was. was het wel de opvolging: Schoute. Extra handicap:' Igend jaar zijn er gemeente lsverkiezingen. Dat maakt vinden van een goede ididaat wel erg onzeker, enige potentiële kandidaat =jék aanvankelijk Gerard ^kker. Hij hield zich naar iiiten toe op de vlakte, maar |[oeg zich thuis bij de kachel tat of het wel zo slim zou zijn zekerheid van een baan milder de hoede van partijge noot Van Aardenne te ver wisselen voor de onzekerheid van een plaatsje naast socialis ten als Dick Tesselaar en Jit Peters. Nee, besloot Bakker. Dat is niet slim. Gebakken peren (2) Andere geschikte kandidaten bleken binnen de VVD-frac tie maar moeilijk te vinden. De VVD-fractie schijnt de laatste jaren met een behoor lijk gebrek aan kwaliteit te kampen al deden sommige (bij voorbaat kansloos geach te) VVD'ers of hun neus bloedde. „Ik zal er eens goed over moeten denken of ik beschik baar ben", klonk het zonder enige weifeling. „Ik zei van de week tegen een ander fractielid: wij zullen wel de beoogde kandidaten zijn", wilde een ander „in vertrouwen" wel kwijt. Een derde fractielid verkeer de in de veronderstelling dat oud-gediende Nico Langerak of nieuwkomer Laila Driessen kans zouden maken. Al was het maar, omdat beiden spe cialist zijn in de zachte sector. Met de moed der wanhoop be sloot fractievoorzitter Frcd Kuijers de knoop uiteindelijk maar door te hakken. Bij ge brek aan andere kandidaten, verwisselt hij het ministerie van landbouw en visserij voor ruzies met het JAC, het In loophuis, de Waag, de Sociale Dienst en Endegeest. Al in 1978 kon de ooit als de heer Bommel van de Leidse gemeenteraad gekwalificeer de liberaal, wethouder wor den, maar toen hield hij de boot af. Zijn baan op het mi nisterie vond hij belangrijker. Nu zit Kuijers met de gebak ken peren, want zijn kennis van zaken op het gebied van cultuur lijkt vooralsnog op te houden bij weten dat dergelij ke organisaties bestaan. Aan de nieuwbakken fractie voorzitter Gerard Bakker de taak als eerste daad VVD- wethouder Jos Fase te verbie den voorlopig ander werk te zoeken. De bochten waarin de VVD zich zou moeten wrin gen om die vacature op te vullen, kunnen alleen maar eindigen in een onontwarbare knoop. Ironie Wat heet ironie. Een bedrijf dat onbespoten voedsel door verkoopt, voor scharreleieren zorgt en melk doorverkoopt van koeien die alleen maar natuurprodukten eten. Dat nou juist dat bedrijf ook nog Proserpina heet, in de mytho logie de dochter van de godin van de vruchtbaarheid. Deze onderneming uit Nieu we Wetering liet in '83 per ongeluk 3000 liter smerige dieselolie in de grond weglo pen. En tot overmaat van ramp bleek een net aangelegd parkeerterrein ook nog eens verhard met verontreinigd puin. Niemand is blijkbaar perfect, maar als mensen die zeggen zo bewust „in harmo nie met de natuur" te leven al zo onzorgvuldig met het mi lieu omspringen, dan zullen er nog heel wat gifbelten te voorschijn komen. Blunder Provinciale ambtenaren kwa men deze week tot de conclu sie dat de provincie Zuid-Hol land niet mee moet werken aan de totstandkoming svan grote winkelconcentraties (zo als meubelboulevards) buiten bestaande winkelcentra als Winkelhof op de Leidse bin nenstad. Wie herinnert zich nog de discussies over een meubel boulevard die óf in Leiden óf in Leiderdorp moest komen? Die weet toch ook nog dat Provinciale Staten besloten (althans in meerderheid) dat die meubelboulevard maar in Leiderdorp gebouwd moest worden? Toen al verzetten ambtenaren met hun nog uit te brengen rapport ongetwijfeld in net achterhoofd zich tegen een boulevard in Leiderdorp. Maar de dames en heren pro vinciale politici wisten het be ter, wilden niet luisteren en besloten hun eigen zinnetje door te drijven. Wat stelt dat rapport in dit licht nog voor? Wil het pro vinciaal bestuur de buitenwe reld nog eens duidelijk maken welke flater is begaan? (welk een openbaarheid van be stuur). Of dient het rapport er juist voor om eerder begane blunders af te dekken? Het gemeentebestuur van Leiden besloot onlangs ge heel tegen de gewoonte in zich niet langer tegen het boulevardbesluit van de pro vincie te verzetten. Terecht, tegen zoveel on-wijs- heid is geen bezwaarschrift opgewassen. Heer Bommel van de Leidse gemeenteraad (zie: Gebakken pe ren). Parbleu De Voorschotense Nassauwijk is een wijk van stand, althans als we drs. Palm uit die buurt mogen geloven. Hij vindt een ordinaire snackbar notabene vlak bij zijn huis dan ook maar niks. Een andere vrouw die deze week op het provin ciehuis bezwaar maakte tegen de snackbar aan de Bernhard- laan, legde omstandig uit dat ze een aantal jaren geleden van het sjiekc Wassenaar naar het eenvoudige Voor schotense volk was verhuisd. Maar parbleu, als ze van tevo ren had geweten dat dat ge peupel zich ook nog voedt met patat en gebakken vis, nee dan was ze liever in Was- senaer gebleven. Namens de buurtbewoners reageerde zij „geschokt". Eén van de bezwaarmakers vroeg tijdens de zitting van de AROB-commissie of de gang naar het provinciehuis wel zin had. Voorzitster L.E. Stol- ker antwoordde dat de kans minimaal is dat de snackbar door de protesten zal verdwij- nen. Navraag bij het provinciehuis leert dat er in '83 negentig maal bezwaar tegen bouw- en verbouwvergunningen is ge maakt. Drie daarvan zijn gegrond verklaard. „En ei genlijk is dat maar goed ook. Want dat bewijst dat de ge meenten en de provincie hun werk goed doen", aldus me vrouw Stolker. Met die we tenschap zouden heel wat mensen zich een ritje naar het provinciehuis kunnen bespa- Zoekplaatje (1) Dat zou Kees Cath geen twee de keer overkomen. Vorige week kreeg de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit onder wijsminister Willem Deetman op de thee en dat ging goed fout. Studenten bezetten het Aca demiegebouw en zorgden er zo voor dat het bezoek van de minister aan de Leidse uni versiteit wat minder soepel verliep dan Cath zich had voorgesteld. Deetman en de rest van het officiële gezel schap moesten naar een ander gebouw uitwijken en de poli tie hield de partijen geschei den. Deze week vereerde Deetman de Leidse universiteit en dit keer ook het Academisch zie kenhuis opnieuw met een be zoek. Geen openbaar bezoek maar een „werkbezoek". De minister bekeek de afdeling beenmergtransplantaties, de nieuwbouw van het AZL, maakte hier en daar een bab beltje en stapte weer in de dienstauto richting Den Haag. Zoekplaatje (2) De groep siudenten besloot geheel in de lijn der verwach tingen de protestactie van een week eerder te herhalen. Het beoogde doel daarbij was het verstoren van de ministriele lunch. Alleen de vraag was waar is Deetman1 Want Kees Cath hield angst vallig verborgen hoe de mi nister de dag nu precies door bracht. Zijn voorlichtings dienst was op het hart ge drukt vooral ae mond te hou den ook de pers werd het bos in gestuurd en de poli tie was al ruim tevoren om eventuele assistentie ge vraagd. Pogingen van de stu denten via allerlei slinkse we gen te achterhalen waar de minister was. hadden geen succes. En zo mocht de minister Lei den verlaten zonder taal of te ken van de aktievoerders te hebben vernomen. De span doeken gingen ongebruikt de kast in en Cath kon tevreden gaan slapen: Deetman is twee Keer binnen één week in Lei den geweest en zal voorlopig wel uit de buurt blijven Spraak verwarring: ..Wethouderabel" (Door Ma- netje van der Molen, fractie voorzitter van de Leidse PvdA. over de nieuwe wet houder Fred Kuijers) Een va riant op „arobabel". Bedoeld wordt de mate van geschikt heid om wethouder te wor den.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13