Met de huif boot kan iedereen varen ubbel verzekeren leidt tot irritatie Zoek dit jaar vakantierust aan de Vlaamse vakantiekust. y -Verisme PENDELEXPRES EBUTO uitsluitend: CeidócSomatit ZATERDAG 23 FEBRUARI 1965 PAGINA 11 Dik Trom in zijn de pleziervaart een impuls gaf, is er alles verzonnen om ^sen water toegankelijk te ind-vfen voor de gewone ilist, t». Zoutkamp is nu de l of bjshaven geworden r landgenoten, die wat willen dobberen in jnarge van de officiële ^ersport. daar aan de stei- van Jan en Leny Hune- vj geen zeilschepen onder ook» tuigage of dure motor- ten, waar onervarenen niet mee om kunnen maar vijftien huifsche- ook geschikt voor mensen op het water van in noch blazen weten. Zij nen zich inschepen op drijvende kisten, met ■boven de veilige beschut- ftBjyan een tentdak en onder ^Hloer het bijna onhoorbare Hm van een dieselmotor, hun de maximumsnelheid p'acht kilometer per uur in ^"vooruitzicht stelt. I70" ontluisterend dit het echte frsportvolk ook in de oren klinken, de huifboot is ilkonfeiijk volwassen geworden, ilift e^arende caravans, zoals ze wel genoemd worden, ko- deze zomer op 950,- per k in het hoofdseizoen (de ~|van het jaar 875,-). Dat it per persoon toch nog edelijk bedrag, omdat er oord ruimte en slaapgele- heid is voor (maximaal) zes k zij de eenvoudige bedie- is kamperen op het water ;elijk geworden voor ieder- 143; die een uurtje goed heeft listerd naar de instructies de Hunemans. Volgens 2 robuuste echtelieden ten onlangs drie dames [achter in de zestig de va- le van hun leven aan zo'n iot. Zij keerden voldaan fonder enige averij terug Ie veilige rede. fungeren min of meer als Htsgodinnen, deze drie on- emende vrouwen, als' de is losgegooid en mij een s is toebedeeld achter het Tel.he stuurwiel. Want zo een- dig is het nu ook weer niet platbodem op koers te tien, als de wind in het IBL.'negebied aanwakkert tot stevige bries. De huifboten j^r-ben de regio noordwest- hoog11'11^'1 toegankelijk ge- waar vroeger eb en id vrij spel hadden. Aan periode van vóór de be ing herinneren de getijde- tten, in Groningen bekend ^"■[er de naam „maren". Zij Er komen steeds meer steigers, waar afgemeerd kan worden om de omgeving te gaan verkennen. vormen hier nog altijd hun netwerk van tochtige geulen, in breedte variërend van vijf tot tien meter, waarin zich aardappelvelden, weilanden en kleine dorpen weerspiege len. Hoofdschuddende boer Wie zich eens vreemdeling wil voelen in het eigen land moet zich aanmonsteren op zo'n te water geraakte caravan, op zich al een merkwaardige er varing. De omgeving zorgt voor aanvullende correcties op het idee, dat deze vakantie binnen de eigen grenzen wordt doorgebracht. Wester- nielanstermaar en Stroóbos- sertrekvaart weerspiegelen onthutst de oranjekleurige huif en het Mensingeweerster- loopdiep lijkt voor het eerst na eeuwen toegang te verlenen aan varensgasten. Zelfs in de dorpjes, soms op doemend achter eentonige vel den met suikerbieten, moet men nog wennen aan de lang zaam voortsukkelende tentbo- ten. Vanaf menige brug wordt het gestuntel met het strijken van de huif gadegeslagen door schoolkinderen of een hoofd schuddende boer. Soms bestaat zo'n oeververbinding uit een „hoogholtje", een bruggetje dat op hoge-benen naar de over kant stapt, met aan weerskan ten trappen voor voetgangers en fietsers. In dat geval is er niets aan de hand. Je vaart er met vlag en wimpel onderdoor, wuivend naar de toeschouwers. Maar de huifboot zou niet dat wonder van vernuft zijn, als het niet wemelde van de bruggen, waarvoor „gestreken" moet worden. Juist dit ritueel ver schaft immers toegang tot de wateren, waar andere vaartui gen met uilzondering van een roeiboot of een kano geen entree hebben door hun te hoge opbouw. Het inklapbare bovenstuk doet wonderen, dank zij de tot an derhalve meter teruggebrachte kruiplijn, als eenmaal de ze- Meedobberen in marge van officiële watersport ven handelingen zijn verricht, die de tent als een leeglopende ballon doen ineenzakken. Er moeten allerlei haakjes uit de oogjes worden gehaald om het zeildoek los te maken, wandjes van toilet en kooktoestel gaan naar beneden, boven- en on derdeurtje dienen gescheiden te worden, enzovoort, alvorens via enig gedraai aan het liertje de hele boel plat gaat. Centimeters Spanning en avontuur dus om de haverklap, voor deze lage barrières genomen kunnen worden. Soms is er een speling van maar enkele centimeters. De vaargids somt ze keurig op, alle vaste en beweegbare brug gen over de maren, waaronder de overspanningen waar zelfs de boot met gestreken huif niet onderdoor kan. Deze ob stakels kunnen dan wel weg gedraaid of opgetrokken wor den, maar het gaat soms lang duren voor er beweging in komt. Er moet dan eerst een brugwachter of een andere hulpvaardige dorpeling opge spoord worden, soms tot voor de plaatselijke herberg. Voorts zijn er bruggen, die alleen maar op vaste tijden omhoog gaan, zodat het vaarschema er op afgestemd moet worden. Voor andere dient de opening schriftelijk te worden aange vraagd, soms 24 uur van tevo ren. Dit kan het geval zijn, als de NS de enige gebruiker is 'van zo'n (spoor)brug en door vaart afhankelijk is van de dienstregeling. Omdat zoveel instanties te ma ken hebben met vaarwegen, bruggen en sluizen kost het veel moeite deze procedures te versoepelen. Maar zowel de watersportverenigingen als Jan en Leny Huneman boeken daarbij goede resultaten, zodat al te lange wachttijden verme den kunnen worden. En wat dan nog. als de boot eens wat langer voor de wal blijft liggen bij café Hoornster- til in Wehe den Horn, waar de noordelijke bitters zich zo goed laten smaken en de wandtekst „Wie willen 't Hollandse eren, moet 't Grunnings nooit verle ren" door autochtonen op moeilijk verstaanbare wijze in praktijk wordt gebracht? De huifboot heeft geen haast, of hij nu in Winsum onder de Je- neverbrug doorvaart of op het Hoerediep langs de nesten met f";"5 fn redel.jk chique ho- »..ft tel-restaurant als t Koetshuis zich in de dinette, met twee zitbanken aan weerskanten van een grote (eet)tafel, waar 's avonds ha enig passen en meten plaats blijkt te zijn voor vier slapers. De aanrecht met warm en koud water, het koelkastje, de gaskachel, het scheepstoilet, de handige kas ten en laden overal is aan gedacht op 'dit caravanschip van 8.80 bij 3.20 meter. De in- boedellijst vermeldt praktisch alles wat bijvoorbeeld ook va kantiebungalows in huis heb ben, variërend van het sud- derplaatje tot de afwaskwast. AVontuur dus, met behoud van de entourage voor een huiselijk bestaan, daar op die kabbelende stroompjes tussen Zoutkamp en Uithuizen en van Pieterburen tot Oldehove. Op steeds meer plaatsen noden steigertjes tot passagieren aan de oever of het benutten van picknickplaatsen. Campings wikkeling door gelegenheid te bieden af te meren, voor de nacht bijvoorbeeld, zodat men er 's morgens een frisse dou che kan nemen. waterhoentjes tuft. Er is altijd weer keus, tussen het knusse leven aan boord of het verkennen van de omge ving, desgewenst op surfplank of fiets die, evenals de hengel, te Visvliet is opgenomen in het circuit, via de eigen kam peerplaats aan het water. In Bedum laat het Boterdiep zich aangenaam bevaren, tot de spoorbrug er dwingt tot een meegenomen kunnen worden overnachting. Pas na het och- om wat afwisseling te brengen in het vakantiepatroon. Ook het provianderen voor een ge zelschap van soms zes perso- tendkrieken zal daar beweging in komen. Het gedwongen op onthoud leert me Bedum ken nen als het „Pisa van het Ho nen zorgt voor een aangename geland", waar een zadeldakto- tijdpassering. Het leven aan boord voltrekt meentehuis soest een verte genwoordiger in pitriet meu belen 's avonds boven zijn or derboek. Hier wordt al sinds 360 jaar gastvrijheid geboden aan passanten. Dank zij de huifboot ervaar ik voor het eerst na al die eeuwen, hoe veel rust er uit kan gaan van deze dorpsherberg naast de scheve toren. Hoe zachtkens glijdt ons bootje de volgende morgen weer over de Groningse prielen, nadat ik weer een overnachting heb toegevoegd aan de 12.000, die in het seizoen 1984 geboekt werden. Veel Duitsers Dit jaar verwachten de Hune mans op hun verhuurstation een toenemende belangstelling voor hun vijftien huifboten, te meer omdat zeer veel Duitsers er een enthousiast gebruik van maken. In het voor- en nasei zoen kan ook voor een (lang) weekeinde geboekt worden; prijs tussen de 300 en 350 gul den. Een mooie gelegenheid voor een proefvaart op de ma ren. Het is een troostende gedachte, dat de beheerders in Zout kamp altijd gebeld kunnen worden als er onderweg iets mis gaat. Het zal nu niet meer voorkomen, dat dorpsbewo ners 's nachts stiekem de tros lossmijten als het schip ligt af gemeerd. Dat schijnt te zijn ge beurd in Baflo, toen de bewo ners niet gewend aan enige vorm van toerisme deze grote lelijke eend nog niet duldden in hun bijt. Daar is snel verandering in Het huifschip brengt de opvarenden soms tot in het centrum van de Groningse dorpen. gekomen, nu blijkt dat de op varenden doorgaans een rustig slag mensen zijn en op de wal- lekant aardig wat geld beste den aan levensmiddelen, drankjes en souvenirs. Dorpjes laten nu vol trots hun eeuwen oude kerkjes zien, waar vroe ger niemand naar omkeek, de schilderachtige straatjes, de wierden (terpen), sfeervolle gelagkamers, bruggetjes, ka den en borgen. Zo kan men thuiskomen met een logboek vol verrassende ervaringen in Mensingeweer, Rasquert, Westernieland, Mo- lenrij, Warfhuizen of Rode Haan. Er is keus uit meerdere routes door het Marnegebied, waarin de gemeenten Ulrum, Leens en Kloosterburen de toon aangeven, samen met een hele reeks onderhorige plaats jes. Deze trajecten zijn in een brochure verenigd, compleet met een beschrijving van de dorpen onderweg en wat er te zien is aan flora en fauna. Kritische toeschouwers op de bruggetjes. Bruine vloot Onder de vele aanbiedingen om op de Groningse wateren een vakantie door te brengen moet de „bruine vloot" van zeilschepen genoemd worden, ook in beheer bij het echtpaar Huneman en meestal kruisend op de Waddenzee. Combinatie- arrangementen zeilschip-huif- boot behoren tot de mogelijk heden. De drijvende caravan kon ontwikkeld worden, dank zij het feit dat de zeilschepen al veel aftrek vonden. Uit het prototype van Bram v.d._ Lyke en Ger de Wilde, die lang ge ëxperimenteerd hebben in Finsterwolde, samen met de scheepstechnicus Chris Beu ker, is te Zoutkamp de huidige constructie ontwikkeld op een stalen casco. Deze boten kos ten circa 40.000,- per stuk. Jan en Leny Huneman zouden graag zien. dat er ook ver- huurstations kwamen in Oost- Groningen (waar het idee ten slotte vandaan komt) en in de buurt van de hoofdstad. Er zit perspectief in deze nieu we vorm van watertoerisme, zo luidt ook het oordeel van C. Klarenberg, directeur van de provinciale VVV in Gro ningen. Het net van vaarwe gen blijft zich uitbreiden, tot in Slochteren, het befaamde vestingstadje Bourtange, en Friesland toe. Straks hoopt men veel bruggen elektronisch te kunnen bedienen. Eens komt het misschien zo ver. dat de voorspelling van optimis ten: straks ten minste 125 huif- Voorzichtigheid blijft geboden Na instructie en korte proefvaart wordt ieder een in staat geacht met een huifboot te kunnen manoeuvreren. Er is geen vaarbewijs voor no dig. Het blijft echter wel uitkijken bij het passeren van bruggen en sluizen en op de routes, waar veel scheepvaartverkeer is. Bij windkracht 6 of hoger mag er niet geva ren worden. Dit geldt ook bij mist of onvol doende daglicht. Aan boord bevinden zich het binnenvaart-regle- ment, een vaargids voor Groningen en de algeme ne handleiding voor de bediening van het huif schip. ANWB-waterkaar- ten kunnen vooraf be steld worden bij de boe kingscentrale. Wat de brandstof betreft, men krijgt een volle tank dieselolie mee, maar de verbruikte liters moeten betaald worden. Een waarborgsom van 350,- wordt geheven per gezel schap. overeenkomend met de som van het eigen risico van de scheepsver- zekering. Is er geen ave rij dan krijgt men dit be drag retour. Wie een huisdier mee aan boord wil nemen moet een ex tra waarborgsom van 150,- betalen. Slaapzakken en /of bed- degoed dient men zelf mee te brengen, evenals linnengoed en een zak lamp. Fietsen kunnen ge huurd worden bij het verhuurstation in Zout kamp. schepen op zes stations, in ver vulling zal gaan. LEO J. LEEUWIS Informatie en boekingen: VVV stichting Vakantie Boeking Centrale, ant woordnummer 600, 9700 WB Groningen, telefoon 050- 139718. Ook de grotere VVV (i)-kantoren in den lande beschikken over docu mentatie. (ADVERTENTIE) Breng dit jaar uw vakantie eens door aan de Vlaamse Trakteer uw kinderen op een Brusselse wafel na een heer- r^aam. ikust, tussen Knokke en De Panne. Eet een portie garnalen langs lijke dag op het strand. Of bezoek ter afwisseling een van de j - ihet strand, zoek uw vertier in de casino's, dineer in vele pretparken in de omgeving. Een appartement voor het hele Adres: jde eersteklas restaurants en flaneer 's avonds langs de drukke en gezin huurt u al vanaf f 700.- per halve maand. Stuur nu de bon levendige boulevards. in en u ontvangt het vakantiepakket 'Vlaamse kust". I 1 ostcy 1 laats: In Kcfr.inkccrdc envelop opsruren -"n Nationaal I Belgisch Verkeersbureau. Postbus 19715,10O0CS Amsterdam. A.u.b. t 2.30 aan postzegels biplui- verzendkosten. De Vlaamse kust. Zo dichtbij, zo \errassend anders. isart zal je maar gebeuren: y 'sils elk jaar sluit je voor 'L .vakantie een reisverze- ring af en, eenmaal op zonnige bestemming "gekomen word je be den. Heel vervelend na- irlijk, maar gelukkig rbob je die verzekering af- ANlloten. Thuis gekomen id antwoord je snel al die vragen op het schadefor mulier. Ook de vraag of er meer verzekeringen zijn afgesloten. Wanneer dan weken later tot uitbe taling wordt overgegaan blijkt er iets vreemds te zijn gebeurd: de schade is vergoed door de inboedel verzekering in plaats van de reisverzekering. -I0STABRAVA Een merkwaardige gang van zaken die vaak voorkomt, omdat mensen dubbel verze kerd blijken te zijn. Lucra tief voor verzekeringsmaat schappijen, maar als consu ment krijg je er toch een wat vreemde smaak van in je mond. Een gevoel van geld weggegooid te hebben omdat je immers toch al verzekerd was. Niet helemaal waar na tuurlijk, omdat een reisver zekering een pakket van voorzieningen is waar mate riële schade er slechts een van is. Bovendien niet eens de belangrijkste: je zult maar ernstig ziek worden in het buitenland of gerepatrieerd moeten worden. Vreemd Toch blijft het terugkrijgen van geld van een heel ande re verzekering dan je had ge dacht -een vreemde zaak. Mr. C. A. Bontje van de juri dische afdeling van de Con sumentenbond betwijfelt of het dubbel verzekerd zijn he lemaal te voorkomen is: „As suranties overlappen elkaar nu eenmaal vaak. De regel is dan dat de oudste verzeke ring „voorgaat". Dat dit bij veel mensen irritatie en ver bazing wekt, komt omdat zij ,,de kleine lettertjes" niet le zen. Daarnaast worden ver zekeringen vaak tegelijk met de reis afgesloten. In de praktijk betekent dat dus bij de reisbureaus en je kunt je afvragen of dat de beste voorlichters op dit gebied zijn. Zeker de mensen die hier achter de balie staan weten vaak maar bar weinig af van verzekeringen". Helemaal onmogelijk om de vreemde eend in de reisver- zekeringsbijt te ontwijken is het niet. Het komt tegen woordig steeds vaker voor dat verzekeringsmaatschap pijen de consument in staat stellen een „eigen" verzeke ringspakket op te stellen. Wanneer mensen dan hun dure camera of surfplank al verzekerd hebben kan dit een korting op de reisverze keringspremie betekenen. Hier komt echter een be hoorlijke hoeveelheid werk bij kijken en volgens de heer Bontje is ook deze manier van verzekeren nog niet ide aal al „zijn we op de goede weg". Dagwaarde Evenmin ideaal is het toepas sen van het dagwaarde-sys teem bij het terugbetalen van tijdens de vakantie geleden schade. Veel verzekeraars hebben hun eigen methoden om die dagwaarden vast te stellen en van algemene richtlijnen, zoals de ANWB die bijvoorbeeld hanteert voor tweedehands auto's (de zogenaamde koerslijsten), is geen sprake. Dit wil bij verzekerden nogal eens leiden tot verontwaardiging, wanneer nauwelijks gebruik te koffers of fototoestellen maar een schijntje van de oorspronkelijke kostprijs „dagwaard" blijken te zijn. Volgens de heer Bontje is het erg moeilijk hier een algeme ne regeling voor te vinden: „Je kunt niet domweg richt lijnen hanteren over de waarde van goederen. Daar mee wil ik niet zeggen dat de huidige situatie goed is. Nu krijgt iemand voor een nau welijks gebruikte drie jaar oude koffer net zoveel terug als degene die het ding drie iaar lang de hele wereld over heeft gesleept. Ook hier lijkt de oplossing een „verzeke ring op maat", waarbij ieder een de waarde van zijn spul len, en dus indirect de hoog te van de premie, bepaalt. Dat is de enige methode voor een zo eerlijk mogelijke ver zekering". CHARLES SANDERS (ADVERTENTIE) REI/6URO OOEZR/TRRRT 30 LEIDER, [TEL. 07I-I3394I1 3mnimromrauiiiMimiimminuiiimiimmimmiinirmimt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11