liet begrip kompleet. België kan niet meer om toegenomen armoede heen ag het een ietsje meer zijn? WIE ALLES DICHTBIJ HUIS REGELT IS KLAAR VOORDE MOEILIJKSTE AFDALING. (ZUKI SWIFT: PITTIG EN ZUINIG emy 37 DOORDACHT DYNAMISCH. DONDERDAG 14 FEBRUARI 1985 (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL In België grijpt de armoede snel om zich heen. Volgens de laatste gegevens moeten al 700.000 van de negen miljoen Belgen behoeftig wor den genoemd. Dat betekent, dat ze het met een inkomen moeten doen dat soms ver ligt beneden het niveau van de Ne derlandse minima. De uiterlijke kenmerken zijn zichtbaar in de Brusselse straatbeeld, waarin steeds meer bedelaars opdui ken en in opvangcentra, waar zich in toenemende mate men sen melden voor een bord soep en tijdelijk onderdak. In België wordt jaarlijks een bedrag van bijna 17 miljard gulden besteed aan het stelsel van sociale zekerheid. Desondanks groeit het aantal men sen dat op geen enkele uitkering en (medische) verzorging aanspraak kan maken met de dag. Vandaar ook dat in Antwerpen het aantal patiën ten bij de zogenaamde Free Clinic, waar kosteloze behandeling plaats vindt, enorm is gestegen. De bedragen waarop werkloze Bel gen recht hebben, zijn aanmerkelijk lager dan in Nederland. Een alleen staande heeft recht op 750 gulden, een gezin op 1040 gulden en samen wonenden op 520 gulden per maand per persoon. Er is echter een steeds grotere groep die bij de sociale diensten aanklopt en helemaal geen inkomen heeft. Deze mensen hebben een onvol doende aantal dagen gewerkt om in aanmerking te komen voor een ww- uitkering of zij hebben tijdelij ke arbeid verricht, die geen recht geeft op een uitkering. Hun aantal wordt ruwweg geschat op 200.000 op een totaal van 530.044 werklozen. Voor deze werkelijke minimumlij ders, maar ook voor degenen die van een sociale uitkering moeten leven, zijn de elementaire levensbehoeften nauwelijks meer te bekostigen. Zon der dat de uitkeringen noemens waardig omhoog zijn gegaan, zijn de prijzen sinds oktober 1981 schrikba rend gestegen. Volgens een bereke ning van een sociale dienst in Brus sel werd elektriciteit in die tijd 28,6 procent duurder, gas 26,6 procent, koffie 46 procent, melk 27,7 procent, kip 29,9 procent, vis 33 procent, kaas 33 procent en openbaar vervoer 43,5 procent. Veel Belgen hebben zich voor de be taling van rekeningen diep in de schulden gestoken. De totale privé- schuld van de Belgen bedroeg vorig jaar 6,5 miljard gulden. En een groot aantal mensen loopt ver achter met zijn betalingen. Belgie heeft geen centraal kredie t-archief zoals Nederland dat kent. Vandaar dat men vrijwel ongecon troleerd schulden aan kan gaan. Al leen de grote banken houden het in komen en het saldo nauwlettend in de gaten. Leveranciers verkopen echter bijna zonder controle op afbe taling en malafide geldschieters be loven via advertenties gouden ber gen. Resultaat is dat deurwaarders overwerk maken en dat openbare verkopingen en huisuitzettingen aan de orde van de dag zijn. De financiële slachtoffers bij uitstek zijn alleenstaande vrouwen met kin deren, gezinnen met een gehandi capt gezinshoofd en bejaarden. De bijstandsuitkering voor werkloze, ge scheiden moeders bedraagt in België 750 gulden per maand plus 115 gul den aan kinderbijslag voor het eerste kind, 168 gulden voor het tweede en 303 gulden voor het derde kind. De aow in België bedraagt momenteel 1377 gulden voor een gezin en 1102 gulden voor een alleenstaande. Volgens Albert Eylenbosch, voorzit ter van de sociale dienst van Sint- -Gillis, een Brusselse probleemge meente, is armoe in België vandaag de dag een risico dat iedereen loopt. ..De structurele armoede is in België gepasseerd door de crisisarmoede", zegt hij. In zijn gemeente zijn het kleine zelfstandigen, die het niet meer kunnen rooien, of jonge gezin nen, die tot de bedelstaf raken. „Maar er zijn ook veel werklozen onder, die in betere tijden grote schulden aangingen en nu niet meer kunnen afbetalen". In de Brusselse buurten, waar de ar moede het hardst toeslaat, verrijzen steeds meer hulpdiensten. De Tele- dienst is het hulpverleningscentrum bij uitstek. Sociale diensten, die geen oplossing weten voor een krepeerge- val, sturen het door naar de Tele- dienst, waar vrijwilligers kleding en voedsel verschaffen en pogen onder dak te vinden. Per dag vangt men ongeveer 30 mensen op, van wie 75 procent Belgen en de rest immigran ten (gastarbeiders). „Het aantal hulpzoekenden stijgt schrikbarend", aldus een woordvoer der van Teledienst. „Het komt te genwoordig steeds vaker voor dat we geen onderdak kunnen bieden. Wat dan? Dan zorgen we voor eten, voor kleding en verwijzen we ze naar de stations, want daar is het nog enigszins warm". Zoals volledig onafhankelijke wielophanging voor koersvast rijgedrag op elk wegoppervlak. Een rond de bestuurder gevormd dashboard, dat u duidelijk zicht geeft op alle vitale f unkties. En royale binnenruimte, gemakkelijk toegankelijk via de 3 of 5 deuren. Uiteraard is de Sierra Laser ook leverbaar als stationwagon. Elke Sierra Laser is naar keuze leverbaar met 1.6 ltr„ 1.8 Itr., of 2.0 Itr. benzine motor, of met een 2.3 Itr. die selmotor, die standaard een vijf versnellingsbak heeft. Slechts éénmaal per 20.000 kilometer of na 12 maanden is een grote onderhoudsbeurt vereist. En de 6 jaar garantie tegen roest van binnenuit verzekert u ook na jaren gebruik van een aantrekkelijke inruilwaarde. Gelet op z'n voor delige aanschafprijs is dat, dachten we, alle reden om snel Standaard luxueuze Truro bekleding; bestuurdersstoel in hoogte verstelbaar. Standaard: de luxe van centrale deurvergrendeling. een proefrit te maken bij uw Ford Dealer. Daarna zult u beamen dat het begrip kompleet in de Sierra Laser op z'n mooist is vertaald. Als wintersporter zorgt u dat u vooraf alles goed geregeld heeft Zodat u straks voldoende vreemde valuta heeft De nodige reis- cheques op zak. En, niet te vergeten, een goede reisverzekering heeft afgesloten. Misschien ook geen slecht idee om een kluis te huren voor kost baarheden en waardepapieren. Regelt u deze zaken dicht bij huis dan bent u straks klaar voor de moeilijkste afdaling De Nutsspaarbank wenst u een prettige vakantie toe. LEIDSE SPAARBANK 5 DE DICHT BU HUISBANK. introductie van een Suzuki hebben we ig het ene verkoop- na het andere kun- rmelden; verkoopstij- an meer dan 100 waren zelfs geen tdering. Met zijn pro- ia van zo-klein-moge- maar ogk speelse en ige modellen schoot kleine Japanse merk lelijk steeds in de roos. ":te met de LJ80 en jeeps, met de Alto en jle iets ruimere SA 310, li de laatste maand van jaar uitkwam om een e beoordeling èn goede irsbelangstelling te krij- Maar ook voor Suzuki len de bomen niet tot in emeL 300. ktnkpns de laatste statistie- Penjmoest in 1984 zelfs Su- inleveren, nadat het er nog even naar uitzag dat niemand minder dan Honda voorbij kon worden ge streefd. Nu blijkt evenwel dat van de Oosterse merken juist alleen Honda (ongetwij feld dank zij de Civic) ter rein wist te winnen. Niette min heeft Suzuki met een verkoop van bijna 3.000 stuks per kwartaal een ste vige basis op de Nederlandse markt, die nu weer verder uitgebouwd kan worden met een langzaam „naar boven" uitgroeiend programma. De SA 310-serie is uitge breid van twee naar vier modellen, waarbij de nieu welingen een grotere motor hebben. Tevens is de naam veranderd velen vroegen zich al af waarom Suzuki na de Alto ineens overging op een cijfer/lettercombinatie zonder duidelijke betekenis. In Japan heet de SA 310 De A be ep, die onder andere lutomobielmerken Mit- Seat en Hyundai enwoordigt, heeft de t vorig jaar zien stijgen [37 procent van 330 mil joen gulden tot 453 miljoen. Een van de belangrijkste oorzaken van deze groei is de ontwikkeling in de ver koop van de Spaanse Seat- -wagens. Daarnaast*, werd het assortiment van de trac torendivisie van de groep verder uitgebreid met een aantal agenturen van lan d-en tuinbouwwerktuigen. Dit jaar zal de posijie van de groep worden geconsoli deerd waardoor een minder sterke groei wordt ver wacht Cultus, hier (in heel Europa) doopte men hem nu om in Swift. Dat klinkt toch al een stuk uitnodigender. Er zijn nu een standaard- of GL-Swift met een éénliter driecilinder motor, een GL en een GS met 1,3 liter mo- torinhoud, verdeeld over vier cilinders. Uitgaande van de exacte motorafme tingen wordt meteen duide lijk dat Suzuki eenvoudig een extra cilinder aan de driepitter plakte. Ook de vierpitter is een modern en vooral licht motortje door de geheel lichtmetalen opbouw (dus is de Swift-motor niet op zijn beurt een vergrote versie van de Alto-driecilin- der, die een gietijzer-motor blok heeft). Uiteraard is de 1,3 motor net als de éénliter gekoppeld aan een vijfversnellingsbak. Is de kleinere motor er maar in één „vermogensversie" met 37 kW/50 pk, bij de 1,3 krijgt de GL-versie 49 kW/67 pk mee en de spor tieve GS 54 kW/73 pk. Het maximaal koppel van die twee versies ontloopt elkaar weinig. Omdat ook de ruimer gemo toriseerde Swifts uitgespro ken lichtgewichten zijn met een totale massa van geen 700 kg, mogen de prestaties gezien worden. Zowel 1,3 GL als 1,3 GS lopen dik 160 km/h, acceleren binnen 12 seconden naar honderd kilo meter per uur en toch ver bruikt de 1,3 GL maar een fractie meer dan de 1,0 GL (volgens ECE-cijfers). Behal ve zeer pittig voor de klasse is de Swift 1,3 dus ook best zuinig, gemiddeld 1:15. Qua uitrusting biedt de 1,3 GL niets meer dan de al com plete 1,0 GL, maar de spor tieve GS kreeg natuurlijk wel wat extra versiering. Het ligt nogal voor de hand: sportiever stoelen, een sportstuur, toerenteller en frontspoiler, met daarin nog twee mistlampen. Al heel wat minder voor de hand liggend zijn de standaard elektrisch verstelbare bui tenspiegels. Als goed ogend extra kan de GS in twee kleuren gespoten geleverd worden. Daarmee komen we op de prijken: voor de GL 15.995,- en voor de GS 17.495,-. Geen buitenge woon lage prijzen voor een dergelijk formaat auto, maar er zijn weinig concurrenten van dit formaat die dezelfde prestaties kunnen bieden, waarbij de Swift GS dan ook nog eens een bijzonder aantrekkelijke uitrusting heeft. PETER FOKKER i heet de Suzuki SA 310 Cultus, in Europa heeft men hem omgedoopt in Swift. Afgebeeld is de Swift 1.3 GS.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7