ayer in opspraak door paans spijsolieschandaal Italiaanse jounalist klem tussen misdaad en politie Aff aire-Le Pen trekt oude wonden open EeidócSoiwcMtt r 11 PROMOTIE VOOR COUPPLEGERS :rhfS «jnthield Ltitormatie xwer ^ernoorlog- oering Wakker in waterbed 1ELGIË BESCHERMT KIEZERS Japan en Canada dreigen met vertrek uit Unesco „Jordaans- Palestijns akkoord is stap naar erkenning van Israël" Buitenland DONDERDAG 14 FEBRUARI 198S PAGINA S bellen in ozambique irstoren voedselhulp ^NEVE In het zuiden van Mo- nbique, waar meer dan twee Ijoen mensen onder een ernstig ort aan voedsel gebukt gaan, rdt de hulpverlening verstoord acties van opstandelingen, woordvoerder van de VN-or- lisatie voor hulpverlening in npsituaties, UNDRO, verklaarde vrachtwagens met voedsel op dmijnen verongelukken en dat pen worden aangevallen terwijl hulpverleners bezig zijn voedsel te delen. In Mozambique vech- opstandelingen tegen de mar- tische regering sinds het land in onafhankelijk werd. BARCELONA Het plegen van een staatsgreep is in Spanje geen belemme ring voor het maken van carrière. Dat lijkt tenminste de conclusie na de pro motie van vier leden van de Guardia Civil, die op 23 februari 1981 samen met Antonio Tejero gewapenderhand het Spaanse parlement bestormden. De vier militairen werden ieder tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld op beschuldi ging van militaire rebellie. Op 3 augus tus 1983 werden ze vervroegd op vrije voeten gesteld en keerden terug naar hun baan bij de Guardia Civil. Daar zijn ze nu alle vier gepromoveerd van kapi tein tot commandant. Vermeende zoon Hitier overleden SAINT-QUENTIN Jean-Marie Loret uit Saint- -Quentin (Noord-Frankrijk), die een onwettige zoon zou zijn van Adolf Hitler, is afgelopen zater dag op 66-jarige leeftijd overleden aan een hart aanval. Dat is gisteren bekendgemaakt. De West- duitse historicus Werner Maser, die studie heeft gemaakt van de Tweede Wereldoorlog, opperde in 1977 de theorie dat Loret een zoon van de „Füh- rer" zou kunnen zijn. Hij heeft echter nooit de do cumenten gepresenteerd, waaruit het vaderschap van Hitier zou blijken. Volgens Loret heeft zijn moeder hem kort voor haar dood in 1951 verteld, wie zijn vader was. Tijdens de Eerste Wereldoor log, toen de Duitse korporaal Adolf Hitler in Noord-Frankrijk gelegerd was, zou zij met hem een liefdesrelatie hebben gehad. Loret heeft later aanspraak gemaakt op negen miljoen gulden als zijn aandeel in de opbrengst van Hitiers boek „Mein Kampf". Amerikaans paar trouwt op Zuidpool WELLINGTON Witter dan nu kan het huwelijk van een Amerikaans paar nooit geweest zijn. Op de Zuidpool werden Randall Chambers en Patricia Manu el afgelopen maandag tijdens een openluch tplech tigh eid bij 45 graden onder nul in de echt verbonden. Het is voor zover bekend het eerste hu welijk dat op de Zuidpool is fesloten. Het paar had el- aar ontmoet als werkne mers op de grote Ameri kaanse basis McMurdo Sound op 2.500 kilometer van de pool. ën onze correspondent Ge- u' rard Kessels) ireclÖNN De Westduitse 'an ^emiegigant Bayer heeft 'n hjdrukkelijk ontkend iets tten n doen te hebben met beruchte Spaanse spij- ,n leschandaal, dat sinds al meer dan 350 toffers heeft geëist, dertiim 24.000 mensen lij mden nog steeds aan de ge- itspejlgen. Volgens enkele ke e|aanse artsen is echter 3ndeet de spijsolie, maar het t ef •ndef Bij, van Bayer afkomstige landbouwbestrijdingsmid- del „Necamur" verant woordelijk voor het dra ma. De Spaanse artsen Muro en Frontela hebben het vermoe den uitgesproken, dat een gro te partij tomaten kort voor de oogst met Necamur behandeld is om plotseling opduikend on gedierte onschadelijk te ma ken. Necamur mag echter 60 dagen voor de oogst niet meer gebruikt worden. Muro, die 4000 slachtoffers bezocht heeft, zegt dat velen helemaal geen spijsolie gebruikt hebben. Hij meent zeker van zijn zaak te zijn, in tegenstelling tot Fron tela, die zich inmiddels gedis tantieerd heeft van zijn uit spraak, dat Necamur de schul dige is. De officiële Spaanse onder zoekscommissie heeft de Neca- mur-theorie inmiddels als „misleiding van de publieke opinie" van de hand gewezen. De commissie is er echter nog steeds niet in geslaagd de oor zaak van de ziekte vast te stel len. Gaston Vetorazzi, direc teur van de afdeling land de Werelc satie (WHO), heeft in de Spaanse pers gezegd ervan overtuigd te zijn, dat de spijso lie in elk geval niet de oorzaak is. De gevangen zittende han delaren in spijsolie blijven echter in arrest. Hoewel het onduidelijk is of de olie de ziekte inderdaad veroorzaakt heeft, staat het wel vast dat er met het spul geknoeid is. De Spaanse vestiging van Bay- de Spaanse artsen over hun bevindingen bericht hadden. De onderneming ziet zich in zijn goede naam en eer aange tast. In een persverklaring heeft Bayer in Leverkusen laten weten dat „nog nooit schade lijk gevolgen zijn vastgesteld als gevolg van de consumptie van produkten die met Neca mur behandeld waren". Het ziektebeeld van de slachtoffers is volgens Bayer van dien er heeft inmiddels een klacht aard, dat een bestrijdingsmid- ingediend tegen het Spaanse weekblad Cambio 16, waarin del als Necamur nooit de oor zaak kan zijn. Reagan houdt toespraak in Europees parlement STRAATSBURG De Ameri- kaanse president Ronald Reagan zal op 8 mei een toespraak houden voor het Europees parlement in Straatsburg. Dat heeft de voorzit ter van het parlement, de Frans man Pierre Pflimlin, bekendge maakt. Reagan zal het parlement toespreken na zijn officiële bezoek aan de Bondsrepubliek, dat aan sluit op de topconferentie van ge ïndustrialiseerde landen in de Duitse hoofdstad. De dag dat de Europarlementariërs door Reagan worden toegesproken, is het pre cies veertig jaar geleden dat er een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. 614 Gulden per wereldbewoner voor defensie NEW YORK Volgens een rapport van de Verenigde Naties bedragen de defensie-uitgaven over 1984 een bedrag van ruim 800 miljard dollar, ongeveer 2.960 miljard gulden. Met een wereldbevolking van naar schatting 4.8 miljard mensen betekent dit, dat per wereldbewoner vorig jaar on geveer 614 gulden is uitgegeven aan de bewapening. De meeste defensie-uitgaven kwamen voor rekening van zes landen: de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Groot-Brit- tannie, China, Frankrijk en West-Duitsland Tussen 1974 en 1983 stegen de defensie-uitgaven van de ontwikkelings landen echter twee maal zo snel dan die van de geïndustri aliseerde landen. In legers over de gehele wereld dienen en werken naar schatting 29 miljoen mensen. Sinds de Tweede Wereldoorlog hebben zich 150 militaire conflicten voorgedaan, waarbij 16 miljoen militairen en burgers de dood hebben gevonden. Dresden herdenkt bombardement Meer dan tweehonderdduizend inwoners van Dresden herdachten gisteren tijdens een indrukwek kende bijeenkomst het feit, dat precies veertig jaar geleden hun stad door Britse en Amerikaanse bommenwerpers grotendeels werd vernietigd. De leider van de Oostduitse Communistische Partij. Honecker, woonde de herdenking op het Theaterplein in Dresden bij en maakte van de gelegen heid gebruik om nogmaals te waarschuwen tegen de gevaren van een atoomoorlog. Honecker was eveneens aanwezig bij de opening van het beroemde Semper Opera-gebouw, dat bij het bombar dement van 1945 met de grond gelijk werd gemaakt. ;s wi proct opia] sijn i p ASHINGTON De Vere- Staten heeft noodplan- n ontwikkeld voor oorlog- ering met nucleaire diep- wmmen in zeven landen nder dat de betrokken re- ringen dit wisten. Dit is kend gemaakt door een rticuliere Amerikaanse or- nisatie voor defensie-on- rzoek die zeer kritisch at tegen het huidige Ame- caanse defensiebeleid. De 'anisatie onthulde dat op bnd van een uit 1975 date- pd plan het Amerikaanse ter na presidentiële toe- jmming nucleaire diepte- Irnmen mag gooien in de öteren van de Britse ge- pdsdelen Bermuda en Diè- i Garcia, Canada, Ijsland, 'al- 1 P°rtuëese Azoreneilan- in„ in, de Filippijnen, Spanje nj~_ I Puerto Rico, geen van jze landen werd ooit op de rja. jogte gebracht, aldus het stituut. In de Amerikaanse hoofdstad Washington staat dit merk waardige beeldhouwwerk, „Het ontwaken" genaamd. In nor male omstandigheden steken armen en hoofd van het beeld boven een groen grasveld uit. Maar vanmorgen was het een tamelijk vochtig ontwaken. Er was in korte tijd zoveel regen gevallen, dat het grasbed rond het beeld was veranderd in een waterbed. 1USSEL De Belgische Se at is akkoord gegaan met n wetsontwerp, dat het ver- ;dt om in een periode van 30 gen voordat er verkiezingen irden gehouden de uitslagen n opiniepeilingen bekend te maken. Dat geldt voor alle verkiezingen in België, ook de Europese. Het wetsontwerp moet nog goedgekeurd worden door de kamer van volksverte genwoordigers. Met de wet wil men de Belgische kiezers „be schermen" tegen invloeden van dubieuze opiniepeilingen. Zo komt er ook een speciale commissie, die toezicht zal houden op de kwaliteit van de peilingen. ;4MID JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH he 5 Urenlang worstelde smidje Verholen tegen sneeuwstorm in, nu eens naar rechts gaan- dan weer links afslaand. „Ik.... ik had al lang uis moeten zijn", klappertandde hij. „Dat hou zonder overjas nooit vol. Dat gaat helemaal 1. makkersIn de luwte van een zvyare bleef hij even staan, om zich heenspeurend mogelijke bekende aanknopingspunten, te zien..., alles is anders", mompelde hij en later. „Ik ben goed verdwaald, en zo verlo- n als een naald in een hooiberg. Jonge, jonge, kom Ik hier óóit nog levend uit..." Doch i scheen plotseling de redding nabij, want Is In de vertehéél eventjes maarflik- le daar niet even een lichtje? Jadaar onk dat lichtje wéér, om nu te blijven bran- i. Het was een tweetal venster», waarachter f. iiks I de een of andere persoon lichten ontstoken had. „Gered"! zuchtte de smid opgelucht. „Er op af, jongens. Waarschijnlijk een daglonershut, of de woning van een boswachter. Daar kunnen ze me de weg naar Rijkhuyzen wijzen". Met nieuwe moed zette hij er de pas in en hoe meer hij in de buurt van die twee vensters kwam, hoe duidelijker het werd, dat het om heel iets anders ging dan om een eenvoudige woning. Langzaam maar zeker doemden de contouren van een grote ridderhofstede uit de sneeuwjacht op. „Een kastééll" zei de smid verbijsterd. „Ik heb nooit geweten, dat er in de buurt van het Rijk- huyzer Bos nog een kasteel te vinden was!" En toen liep hij de slotbrug over, op weg naar de poort (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het beroep van journalist is in Italië een riskant beroep aan het worden. Het is alsof de journalist zich hier telkens tussen hamer en aambeeld bevindt: wordt hij met zijn onthullingen over corrup tie niet door deze misdaad zelf bedreigd, dan kan dat altijd nog gebeuren door de justitie. Begin deze week is in Milaan de journalist Paolo Longanesi achter de tralies gezet. Wegens „persoonlijke bevoordeling" van de maffia. Longanesi had in zijn krant, II Giornale Nuo- vo, een artikel gepubliceerd met onthullingen over een zeer discreet gerechtelijk on derzoek. Dit onderzoek richt zich tegen rechters, politie mensen en ondernemers, die door een overgelopen maffia- -boss als zijn vrienden en hel pers zouden zijn aangewezen Longanesi is ervan beschul digd diegenen tegen wie het onderzoek loopt, in de kaart te hebben gespeeld. Zij weten nu dat ze door de justitie verdacht worden en kunnen dus maat regelen nemen. Had de journa list zijn verhaal niet geschre ven, dan zou de justitie het on derzoek spoedig en met succes .hebben kunnen afronden. Longanesi heeft volgens de of ficier van justitie de activitei ten van de maffia begunstigd. Begunstiging is in het Italiaan se strafrecht een beginstadium van medeplichtigheid, en Lon ganesi wordt er dus zelf ook van beschuldigd een maffioso te zijn. Volgens zijn hoofdredacteur heeft Longanesi niet anders gedaan dan de waarheid ont huld. Een waarheid, die hij zelf had opgespoord door de geruchten die in de kringen van de Milanese justitie liepen, te onderzoeken. Hij had het recht en de plicht die feiten te publiceren. De Italiaanse orde van journalisten (nog een ech te ouderwetse gilde) heeft krachtig geprotesteerd en con stateert met spijt en woede dat de rechterlijke macht de laat ste tijd steeds vaker en harder tegen de journalistiek optreedt. Longanesi is niet de enige Ita liaanse journalist, die met de justitie te maken heeft of heeft gehad. Op het ogenblik lopen tientallen processen (civiel- en strafrechtelijk) tegen de jour nalisten, die zich aan smaad of laster zouden hebben schuldig gemaakt. Vele journalisten moeten zich ook verantwoor den, omdat ze weigeren hun bronnen te noemen. Naar aanleiding van Longane- si's arrestatie is het conflict tussen pers en justitie zo hoog opgelopen, dat gesproken wordt van een koude oorlog. Vrede lijkt daarbij alleen nog mogelijk als de politiek erin slaagt de persvrijheid in een goede wet te regelen. Zover is het nog lang niet. Maar, zo wordt opgemerkt, Italië viert dit jaar pas de 40e verjaardag van het herstel van de demo cratie. De voorstanders van de persvrijheid (een van de meest elementaire democratische rechten) moeten niet alles in eens willen. Journalisten die onthullingen doen over maffia en misdaad, moeten overigens ook goed op passen voor die misdaad zelf. Vorig jaar werd een van de bekendste journalisten van Si cilië. Giuseppe Fa va, door de maffia vermoord. Hij had de georganiseerde misdaad op Si cilië gehinderd met zijn ont hullende publicaties. Zijn moordenaars zijn natuurlijk nooit gevonden. PARIJS Na West-Duits- land, Denemarken en Neder land hebben nu ook Japan en Canada gedreigd hun lidmaat schap van de Unesco op te zeg gen, als deze VN-organisatie geen grondige hervormingen doorvoert. Zoals bekend zijn de VS met ingang van 1 janua ri van dit jaar al uit de Unesco getreden. Engeland en Singa pore willen dat voorbeeld op 1 januari 1986 volgen. Japan en Canada vinden de tot nu toe doorgevoerde hervormingen onvoldoende. De Unesco moet dit jaar dras tisch bezuinigen, omdat door het Amerikaanse vertrek een kwart van de inkomsten is weggevallen. De Russische vertegenwoordiger heeft voor gesteld de 143 Amerikaanse employees van het Unesco-se- cretariaat te ontslaan. Door middel van deze ambtenaren en door middel van het waar nemerschap bij vergaderingen zouden de VS de organisatie willen blijven beïnvloeden, al dus de Sovjet-afgevaardige. Brand in Manila woedt nog steeds De brandweer van de Filippijnse hoofdstad Manila was er vanmorgen nog steeds niet In geslaagd de brand te blussen, die sinds eergisteren woedt in het Regent of Manila Hotel Bij de brand in dit negen verdiepingen tellende hotel zijn 27 mensen om het leven gekomen, terwijl een aantal nog wordt vermist. Volgens de politie is de brand aangestoken. Zij leidt dat af uit het feit dat geen van de veiligheidssystemen van het luxueuze hotel blijkt te hebben gefunctioneerd, terwijl de brand weerlieden in hun werk werden gehinderd door een gebrek aan water. Het is de vierde hotelbrand op de Filippijnen in enkele maanden tijd. WASHINGTON/AM MAN/JERUZALEM De Amerikaanse regering heeft de eerder deze week bereikte Jordaans-Pale- stijnse overeenkomst een „mijlpaal" genoemd. Een hoge Amerikaanse rege ringsfunctionaris zei giste ren dat de Palestijnen voor het eerst een positie ve stap hebben gedaan op weg naar een vreedzame oplossing van het Arabi- sch-Israëlische conflict Volgens de functionaris, die niet met name genoemd wilde worden, lijkt het erop alsof de Arabische leiders een begin hebben gemaakt met de aan vaarding van het bestaans recht van de staat Israel. De Amerikaanse regering had zich aanvankelijk wat terug houdender opgesteld ten aan zien van de Jordaans-Pales tijnse overeenkomst. De Jordaanse minister van cultuur, Taher Hikmat, heeft gisteren tegenover Ameri kaanse Congresleden in Am man laten weten, dat de Jor daans-Palestijnse overeen komst de Verenigde Staten de historische kans biedt om een regeling te treffen voor het Is raëlisch-Arabisch conflict. De Israëlische premier Peres heeft verklaard dat zijn rege ring eventuele voorstellen van koning Hoessein niet zonder meer zal afwijzen. Israel zal pogingen om vrede te berei ken serieus bekijken en is be reid risico's te nemen, aldus Peres. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zullen volgende week dinsdag in Wenen be sprekingen beginnen over het Midden-Oosten, die twee da gen gaan duren. Dat heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken woensdag be kend gemaakt. Volgens het State Department gaat het al leen om een uitwisseling van meningen en zal er zeker niet worden onderhandeld (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Jean-Marie Lc Pen, de leider van het Franse extreem-rechtse Nationale Front, heeft aangekondigd het linkse dagblad Libération een proces te zullen aandoen we gens smaad. Volgens Le Pen zijn de in het blad gepubliceer de getuigenissen van vijf Alge rijnen, die hem ervan beschul digen hen tijdens de Algerijnse oorlog persoonlijk te hebben gemarteld, vals. Libération be drijft intellectueel en politiek terrorisme, aldus Le Pen. Zoals viel te verwachten, heeft de nieuwste affaire Le Pen in Frankrijk inmiddels de di mensie aangenomen van een groot schandaal. Alle kranten gingen gisteren uitgebreid in op de sensationele onthullin gen van Libération. Le Pen kreeg steun van militairen. Een generaal zei dat Le Pen nooit aan ondervragingen had deelgenomen. Hiertegenover staat een uitspraak uit 1962 van Jean-Marie Le Pen in het Franse dagblad Combat „Ik heb niets te verbergen. Ik heb gemarteld, omdat het nodig was. Als je iemand voor je hebt. die 20 bommen heeft verstopt, die elk moment kun nen ontploffen en de dader wil niet praten, dan moet je wel bijzondere middelen gebrui ken om die man tot praten te dwingen. Wie dergelijke me thodes in zo'n geval afwijst, is zelf een misdadiger, want hij heeft het bloed aan zijn han den van tientallen slachtoffers, wier dood vermeden had kun nen worden, zei Le Pen toen Een dag later ontkende hij overigens alles. Net als zovelen uit het Algerijnse drama kreeg Le Pen in 1962 amnestie, re den voor sommigen nu flink uit te halen naar Libération omdat het dagblad oude won den opnieuw openhaalt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5