Heftige reacties na weigering P.C. Hooftprijs s i Valk niet betrokken bij coup Bouterse füMöL Zesvoudige .aanrander wil sychiatrische ehandeling m Eis van achttien jaar plust.b.r. voor kindermoord ekkramp op school fin Vlissingen Kamer wil meer geld voor beeldende kunstenaars Wie wil er nog een langdurig werkloze jongere? ^BINNENLAND ËcidócSomont DONDERDAG 14 FEBRUARI 1965 PAGINA 3 )riekwart jeugdleden INV ziet niets in CDA (EN HAAG Driekwart van de jongere CNV-leden imt op een andere partij den het CDA. Van de oude vakbondsleden voelt nog 40 procent zich politiek bij christen-democraten thuis. Dat blijkt uit een enquê- die het bureau Inter/View heeft gehouden in op- zacht van het weekblad De Tijd. In 1982 stemde nog ,rca 45 procent van alle CNV'ers op het CDA. Die ^•atnhang zou inmiddels zijn geslonken tot 30 procent, de joals bekend zijn onlangs binnen de christelijke amb- idinènarenbond CFO stemmen opgegaan om te komen tot rsclf oprichting van een nieuwe partij van christelijke steipnatuur' a^s alternatief voor het CDA zou Toeten fungeren. Bijna de helft van de CNV-leden zou vf yentueel wel op zo'n partij willen stemmen, zo blijkt Kalt de enquête.Ook wordt gesproken over aansluiting ij de groep Scholten-Dijkman, waarmee voorzitter 'an Kommenee van de hout- en bouwbond morgen gesprek zou hebben. In Brazilië aangehouden Nederlanders weer vrij DRACHTEN De drie Nederlanders die in de Braziliaanse havenstad Santos zijn aangehouden op verdenking van betrok kenheid bij babyhandel, blijken inmiddels in vrijheid te zijn gesteld. Dit heeft een van de gearresteerden, vice-voorzitter T. Post- ma van de bemiddelingsorganisatie Buiten landse Adoptie Noord-Nederland (BANND) in Drachten, gisteren meegedeeld. Hij en twee medewerkers van de organisatie blij ken al afgelopen donderdag te zijn aange houden. Pas na negentien uur was het de politie duidelijk dat er geen enkele grond was „om ons voor wat dan ook'' vast te houden, aldus Postma, die inmiddels met een medewerker in Nederland is terugge keerd. De derde, een vrouw uit de Lier, komt eind deze week terug. Weer smogalarm in Rijnmond ROTTERDAM In het Rijnmond gebied is gisteren voor de tweede keer dit jaar sprake geweest van smogalarm. De concentraties zwavel- dioxyde in de lucht waren 's och tends dermate groot, dat er een zoge naamde so-2-code werd uitgegeven door de dienst milieubeheer. Het alarm kon tegen de avond weer wor den ingetrokken. Door de sterke wind was er zoveel verontreinigde lucht uit het oosten aangevoerd, dat bedrijven werd verzocht de uitstoot van gistige gassen zoveel mogelijk te beperken. Hetzelfde was het geval in de Westduitse deelstaat Hessen, waar de smog ernstiger vormen had aange nomen dan in Rijnmond. Surinaamse scholieren blijven achter UTRECHT In het basisonder wijs behalen Surinaamse kinderen veel slechtere rapportcijfers dan hun Nederlandse klasgenoten. Voor bijna alle vakken krijgen zij meer onvoldoendes. Dit blijkt uit een onderzoek dat drie medewer kers van de faculteit Sociale We tenschappen van de Rijksuniversi teit Utrecht hebben gedaan. De slechte leerprestaties worden vol gens de onderzoekers vooral ver oorzaakt door de gebrekkige ken nis van de Nederlandse taal en de hier geldende waarden en normen. De kinderen herkennen zich niet in de aangeboden leerstof. Studenten HBO niet gedupeerd door fusie DEN HAAG Studenten in het Hoger Beroeps Onderwijs zullen weinig nadeel ondervinden van de fusie-operatie waar bij het onvermijdelijk zal zijn dat sommi ge opleidingen moeten verhuizen naar andere plaatsen in de regio. Minister Deetman is met de HBO-raad een rege ling overeengekomen, met als uitgangs punt dat studenten hun studie zoveel mogelijk moeten kunnen afmaken, waar zij deze zijn begonnen. Zo is verlenging van de inschrijvingsduur (en dus studie financiering) mogelijk. Een sociaal plan voor het personeel in het HBO is er tot grote onvrede van de HBO-instellingen nog niet. Deetman wil daarover pas met de onderwijsbonden praten als alle fusie plannen bekend zijn. „Gemier" over Scherpenh uizen DEN HAAG De kamerleden Wal lage en Konings (PvdA) hebben zich gestoord aan de uitlating van staats secretaris Scherpenhuizen van Ver keer en Waterstaat dat „de leerlingen in het lager beroepsonderwijs meer leren over het seksuele leven van miéren dan over elektrotechniek". Scherpenhuizen zei zulks vorige week in Delfzijl. De kamerleden wil len van minister Deetman (Onder wijs) weten „of deze prioriteitsstel ling inderdaad uit de onderwijspro- tramma's blijkt". Zo niet, dan zou cherpenhuizen enige her- en bij scholing moeten hebben om zijn ken nis over het onderwijs wat bij te spij keren, zo schrijven zij Deetman. tinif" 'EN HAAG De Tweede Lamer beslist vandaag over ?h^rn voorstel van de PvdA de Mnister volgende week te ogen interpelleren over de eigering de P.C. Hooftprijs literair werk toe te lennen aan de schrijver [ugo Brandt Corstius. Het mdvdA-verzoek stuit op een t Vjraktisch bezwaar, nu he chtend is dat minister Brink- eitéian wegens vakantie vol- A hjende week afwezig is. De ekljpwinding over de kabinets beslissing heeft in ons land (eleid tot heftige reacties. ministerie van WVC zijn tientallen brieven en tele- binnengekomen van •ganisaties die willen dat Brink- stfian alsnog de prijs aan de schrij- isw|er uitreikt. Het kabinet besloot lij het min V ïiige tienta 1S (rammen we(rganisaties hem de staatsprijs over 1984 niet toe te kennen, omdat het zijn werk als te kwetsend ervaart. Brandt Corstius heeft inmiddels wel de Busken-Huetprijs 1985 ge kregen van het Amsterdams Fonds voor de Kunst. Het fonds noemt de bekroning van Brandt Corstius „om cultuurpolitieke re denen op zijn plaats. De onafhan kelijkheid van de kunst dient da gelijks te worden bevestigd", al dus de jury, waarvan het advies wèl is gevolgd. Minister Brinkman heeft pas op het laatste moment afgezien van de toekenning van de P.C. Hooftprijs aan Brandt Cor stius. Dit valt af te leiden uit uit spraken van prof.dr. C. Verhoe ven, voorzitter van de jury die de auteur heeft voorgedragen. Ver hoeven liet gisteravond voor de NOS-tv weten dat Brinkman, on danks ziin twijfels, steeds de in druk had gewekt wèl de prijs aan de omstreden schrijver uit te rei ken: „Zijn speech voor de uitrei king van de prijs lag al klaar, zo heeft de minister zich tegenover mij laten ontvallen". Volgens Verhoeven zou Brink man de moed moeten hebben op zijn beslissing terug te komen en een andere jury aan te wijzen, die opnieuw een voordracht kan doen voor de onderscheiding. In een brief heeft de jury gezegd be ledigd te zijn door het feit dat de minister het rapport van de jury naast zich neer heeft gelegd. Vol gens de jury hoort de minister, die beroepshalve geen verstand van literatuur hoeft te hebben, het oordeel van de beoordelings commissie te bekrachtigen. „Dat is een louter formele aangelegen heid", aldus de jury. Verwerpelijk De Federatie van Kunstenaars verenigingen acht Brinkmans be sluit „volstrekt verwerpelijk". Volgens het Nederlands Juristen comité doet de weigering de prijs uit te reiken en de motivering er van weinig recht aan vrijheid van meningsuiting en de vrijheid van artistieke expressie. P.E.N- -Centrum Nederland noemt de kabinetsbeslissing een gevaarlijk precedent voor indirecte inmen ging in schriftelijk geuite menin gen. De commissie Letteren van de Raad voor de Kunst „voelt zich gekwetst door de grievende wij ze" waarop het kabinet de voor dracht naast zich neer heeft ge legd van een jury die op advies van de commissie is ingesteld. Het kabinet heeft daarmee de P.C. Hooftprijs bezoedeld, aldus de commissie. De Vereniging van Letterkundigen (schrijversvak- bond) is zeer verontrust door de weigering en spreekt over een „desavouering van het werk van een respectabele jury". Zry ook 1 AMSTERDAM De ,JE8-jarige Amsterdammer J.E.R., inmiddels bekend n ils „de aaanrander met de erl ïond", wil vrijwillig opge- zoomen worden in de open intbr-inrichting Groot Bate- s^' aar in Lunteren voor het C)T (ndergaan van een inten- iar ieve psychiatrische be en. ïandeling. Omdat hij ver- loonoedelijk toch eerst een cai 'evangenisstraf moet uit ritten wil R., die bekend °,ee ïeeft zes vrouwen te heb- in >en aangerand, alvast be st jinnen met één a twee vfceer therapie per week Voor en tijdens de deten- ie. Al die behandelingen vpndergaat hij vrijwillig, e fnaar wel met onvoor- vaardelijke tbr als stok achter de deur. Dit bleek gisteren op de laatste Zittingsdag van het proces. Op pe vorige zittingsdag in de- ember vorig jaar eiste de offi cer van justitie mr. W. Fran ken van Bloemendaal achttien laanden cel en onvoorwaar delijke tbr. Hij baseerde die eis en onder meer op het psy chiatrisch rapport van het Pie- ê[er Baan Centrum (PBC) in Jtrecht, dat R. verminderd toerekeningsvatbaar noemde. Het PBC adviseerde daarom onvoorwaardelijke tbr danwel een zodanige psychiatrische behandeling dat kans op her haling van de aanrandingen bij R. vrijwel uitgesloten zou worden. De rechtbank besloot toen eerst een psychiater te la ten zoeken die R. wil en kan behandelen. Voor de zoveelste maal in het emotionele proces werd de. zaak toen aangehou den tot gisteren. Door het gebrek aan cellan bleef R. al die tijd op vrije voe ten, tot grote onrust en veront waardiging van zijn zes slacht offers en diverse (vrouwenor ganisaties, omdat kans op her haling door psychiaters niet uitgesloten werd geacht. Wel ke straf danwel maatregel R. krijgt opgelegd, wordt op 27 februari door de rechtbank meegedeeld. 15 februari Prins Bernhard opent in het Atlas Kantorencomplex te Amsterdam het nieuwe hoofdkantoor van Sperry NV, leverancier van com putersystemen. 0 I^LISSINGEN Het gemeentebestuur van Vlissingen heeft o 'anmorgen alle ongeveer 340 leerlingen van een openbare basis- °tchool naar huis gestuurd, nadat de onderwijzeres van de derde o das met hersenvliesontsteking (nekkramp) in het ziekenhuis o noest worden opgenomen. Volgens onderwijswethouder G. ^dan is het besluit om zowel de kinderen van de lagere als de irnaast gelegen kleuterschool naar huis te sturen na overleg met °He inspectie voor de volksgezondheid genomen. De inspectie neent dat met deze stap alle eventuele risico's voor verdere be- imettingen zijn weggenomen. Voorzitter Dien Cornelissen van de vaste kamercommissie voor cultuur kreeg gisteren een proefje van de ijstaart, waarmee de beledende kunstenaars de bevriezing van de BKR symboliseerden. De BBK bood de ijstaart aan voorafgaande aan het debat over de BKR-regeling met de bewindslieden Brinkman en De Graaf. DEN HAAG Een aan vullend onderzoek heeft geen verandering ge bracht in de mening van de commissie-Pronk dat „niet is gebleken" dat ko lonel H. Valk of enig an der lid van de toenmalige Militaire Missie in Surina me daadwerkelijk betrok ken was bij de staatsgreep van Desi Bouterse in fe bruari 1980. De ministers Van den Broek (Buiten landse Zaken) en De Rui ter (Defensie) schrijven dit aan de Tweede Kamer in hun begeleidingsbrief bij het aanvullende rap port van de commissie- Pronk. Het tweede onderzoek ge schiedde op verzoek van de Tweede Kamer, omdat zij niet overtuigd was van de onschuld van kolonel Valk. Maart vorig jaar werd een motie aangeno men van de VVD'er Weisglas, dat de regering meer duide lijkheid zou moeten zien te krijgen over de handel en wandel van het voormalige hoofd van de militaire missie. Deze kritiek werd vooral geïn spireerd door het feit dat de onderzoekscommissie, die on der leiding stond van de jurist Pronk (president rechtbank Breda) meer geloof schonk aan de ontkenningen van de kolo nel zelf dan aan de vele men sen, die hadden getuigd dat hij wel betrokken was geweest bij de staatsgreep. Maar de commissie, die nog maals veertig personen heeft gehoord, zegt geen reden ge vonden te hebben haar stand punt te wijzigen. Zij heeft „niet met zekerheid kunnen vaststellen" dat Valk meer dan één bezoek heeft gebracht aan het zogenoemde fort Bom- ika, waar de opstandige serge ants zich voorafgaand aan de staatsgreep verzameld hadden. Ook over de inhoud van de gesprekken die Valk bij hem thuis voerde met de sergeants zegt de commissie niets nieuws te kunnen melden. Zij ziet dan ook geen reden voor een zwaardere beschuldi ging dan dat Valk heeft „nage laten in het conflict (tussen de sergeants en de leiding van de Surinaamse Krijgsmacht) de hem passende distantie te be waren en door zijn optreden de onderofficieren in algeme ne zin morele steun heeft ge- gegeven". Als er al een tac tisch concept ten grondslag heeft gelegen aan de coup van 25 februari 1980, dan is dat niet geïnspireerd door Valk maar „door de plannen van een groep officieren, die op De ministers Van den Broek en De Ruiter spreken geen oordeel uit over de bevindin- fen van de commissie-Pronk, ij volstaan met te zeggen dat de commissie „al het mogelij ke" heeft gedaan om duidelijk- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meer derheid in de Tweede Ka mer, bestaande uit CDA en PvdA, vindt dat er meer geld moet worden uitgetrokken voor de beeldende kunsten, dan in het regeerakkoord is overeengekomen. Een on derzoek zal moeten uitwij zen hoe de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) weg te halen bij Sociale Zaken en de vrij komende gelden over te hevelen naar de begroting van Cultuur. Dit bleek gisteren tijdens een commissievergadering over de BKR-regeling. Naast een ver schuiving van de financiële middelen bepleitte CDA'er Beinema een versterking van het voorzieningen fonds. Uit dat fonds moeten kunstenaars, die in de bijstand terecht ko men, tijdelijk hun beroepskos ten vergoed krijgen, vindt een meerderheid van de Kamer. Vrijwel alle fracties willen de mogelijkheden van een beter beeldende kunstenbeleid on derzoeken, omdat de voorge nomen bezuinigingen op de BKR niet worden gehaald. De uitgaven zijn in 1984, ondanks de bezuinigingsmaatregelen, maar liefst 25 tot 35 miljoen gulden te hoog uitgevallen. Waarschijnlijk zal ook dit jaar het gewenste bedrag aan be zuinigen niet worden gehaald. Om dat tekort op te vangen wil de staatssecretaris de inko menseis voor kunstenaars in eerste instantie verhogen van 3000 naar 6000 gulden. Wil een kunstenaar een beroep kun nen doen op een uitkering uit de BKR, dan moet hij ondere andere uit verkoop van eigen werk een bepaald bedrag aan inkomsten halen. Die eis is in gevoerd om de maatschappelij ke erkenning voor de kunste naar te kunnen peilen. Uit een onderzoek was De Graaf ge bleken dat 80 procent van de kunstenaars die een aanvraag voor steun uit de BKR hadden ingediend, voldeed aan de in komenseis van 6000 gulden. Kunstzinnige aanklacht Dit opmerkelijke tapijt trof tapijthandelaar Gerritse (foto) uit Amersfoort aan temidden van een zending van 9400 stuks uit Afghanistan. Naast de gebruikelijke motieven zijn duide lijk Sovjet-tanks en vrijheidsstrijders te onderscheiden. Het handgeknoopte werk is vermoedelijk afkomstig uit de aan de Sovjet Unie grenzende Claisai-provincie. Het tapijt hangt nu bij wijze van kunstzinnige aanklacht tegen de Sovjet-invasie in de etalage. EXPERIMENT'JOB' VERLOOPT POSITIEF GOUDA „Wij zijn zo'n beetje de laatste strohalm voor deze groep". Jongeren beneden de 25 jaar die langer dan twee jaar werkloos zijn (dat zijn er in Nederland ruim 50.000) maken sedert twee maanden via zogeheten Jeug- dontplooiïngsbanen (JOB) nog kans op een vaste betrek king. De eerste ervaringen van de nog experimentele JOB- centra in het land zijn redelijk positief. „De jongeren ztjn zeer gemotiveerd, en ook bij de werkgevers voel je iets van sociale bewogenheid". De projectmanager van JOB in Gouda, R. Dienske, heeft de afgelopen twee maènden via het uitzendbureau Start ai driehonderd jongeren aan een werkervaringsplek geholpen. Enkele tientallen jongeren hebben volgens Dienske al een vaste baan gekregen. Via (gesubsidieerde) arbeidsplaatsen hoopt JOB de vicieuze circel van geen ervaring hebben en daarom geen werk vinden, waardoor men ook geen erva ring kan opdoen, te doorbreken Dienske: „Veel jongeren draaien buiten hun schuld in dit circeltje rond. Verhalen van tante Truus en de pappot zijn mij niet bekend". Het zijn de arbeidsbureau s die uit hun bestanden de tonge ren lichten die voor JOB in aanmerking komen Meestal zijn het jongeren die om een of andere reden een lagere be roepsopleiding niet hebben afgerond en zeer moeilnk plaats baar zijn. Maar alles gaat wel op vrijwillige basis. Als ae jon- fens en meisjes niet willen dan worden ze door de arbeida- ureaus niet eens doorverwezen naar JOB. Dwang zou ons experiment ook niet ten goede komen", zegt Dienske. Wat de werkgevers betreft is het Dienske opgevallen dat het midden- en kleinbedrijf behoorlijk geïnteresseerd is. Op dat midden- en kleinbedrijf richten de medewerkers van JOB zich ook om werkplekken te vinden. Het is niet alleen de loonkostensubsidie die de werkgevers hier willig maakt, hij bespeurt ook sociale bewogenheid bij de werkgevers. Dienske beseft dat het voor werkgevers niet altnd meevalt een langdurig werkloze jongere in de zaak te némen ..Het duurt wel even voordat iemand die nooit in een arbeidspa troon heeft gezeten er aan gewend is op tijd te verschijnen en leiding te accepteren. Zo'n werkgever moet wel geduld hebben. Zo ook de JOB-medewerkers. Zii blnven in contact met de werkgever en de geplaatste kracht Af en toe moet de arbeidsmotivatie van de jongere weer een duwtje heb ben". Dienske vindt niet dat met JOB normale arbeidsplaatsen worden verdrongen. „Zonder dat steuntje in de rug van die subsidie hadden die werkgevers er geen man of vrouw er bij genomenMinister De Koning van Sociale Zaken en Werk gelegenheid zal op basis van de bevindingen van het experi ment moeten beslissen of JOB wordt uitgebreid of dat er een punt achter wordt gezet. ;RIEMELS /MEESlEft. DIER MISUAM0H.T lows öSEJajyc. meneer .Her SCWüOLHCOFtt ROTTERDAM De offi cier van justitie in Rotter dam, mr. Lo Sin Sjoe heeft gisteren 18 jaar gevange nisstraf en onvoorwaarde lijke t.b.r. geëist tegen eer» 38-jarige Rotterdammer wegens moord op de drie jarige Shirley Deurloo op 12 augustus vorig jaar. Bo vendien achtte de officier bewezen dat de verdachte de dag daarvoor ontucht pleegde met een vierjarig jongetje en dat hij heeft geprobeerd dit kind te wurgen. Bij zijn eis hield de officier re kening met het feit, dat de man nog een groot aantal soortgelijke zaken heeft be kend. Met het eisen van een langdurige gevangenisstraf en een daarop aansluitende opna me in een psychiatrische in richting wil de officier voor komen dat de verdachte terug keert in de maatschappij, voordat er absolute zekerheid bestaat dat hij mentaal is ver anderd. „De maatschappij heeft recht op een maximale bescherming tegen deze man. De ouders van andere jonge funderen moeten tegen hem beschermd worden. Dit drama mag zich niet herhalen. We mogen daarbij geen enkel risi co nemen", aldus mr. Lo Sin Sjoe Tijdens de zitting bleek, dat de man in 1975 tot vijf en een halve maand gevangenisstraf en voorwaardelijke tbr. was veroordeeld wegens het sek sueel misbruiken van een kind. Om onduidelijke rede nen vond de reclassering het na enige tijd niet meer nodig contact met de verdachte te blijven onderhouden, de ver dachte zei gisteren dat zijn verlangen naar seksueel con tact met kinderen de laatste twee jaar steeds sterker was geworden en dat het gebruik van geweld daarbij een be langrijke rol speelde. Uitspraak 27 februari.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3