Lisse heeft haast met aanleg SW 20 Uitbreiding Scum onzeker „Zuiderhorst officieel open BEDRIJFS ONROEREND I GOED Strenge vorst presenteert rekening Nestbescherming blijft nodig voor weidevogels Leerling-bakkers halen bakfiets op LEIDEN OMGEVING EcidócSomatit Darwinplantsoen in de Blinkerd KRITIEK OP AFZANDEN DUINEN Noordwijkse strand wordt schoongemaakt Raad Lisse blij met C en A Dank voor loco- burgemeester IN A) DONDERDAG 14 FEBRUARI 1965PAGINA liq LISSE Een van de nieuwe straatnamen in het plan De Blinkerd is die van het Darwinplantsoen. Tijdens de onlangs gehouden raadsvergadering sprak de heer Maljaars zich, namens het SGP-GPV-RPF, tegen deze naam uit. Dit omdat de naam van Darwin is verbon den aan de evolutie-leer en de stelling dat de mens van de apen afstammen. Loco-burgemeester De Kort stelde gisteravond dat die link er in de praktijk hele maal niet is. In de Blinkerd worden straten naar per- soaen genoemd die voor het bollenvak van groot be lang zijn geweest. Voor het college waren er dan ook geen redenen om die naam alsnog te veranderen (in het Van Slogterenplantsoen bijvoorbeeld) en dus blijft het Darwinplantsoen, naast de Mendeldreef; het Lin- neauSpark; de Krelagestraat en de Clusiusstraat. KATWIJK In de raadscommissie voor ruimtelij ke ordening, grondbedrijf en openbare werken is veel kritiek geuit op een voorstel van B en W om de duinenrij voor de Boulevard af te zanden. Het gaat hier om het gedeelte tussen Voorstraat en Oude Kerk dat zich in de afgelopen jaren zo heeft opge hoogd dat de Boulevard-bewoners hun zicht op zee zijn kwijt geraakt. Behalve dat de meerderheid van de commissieleden de kosten voor het afzanden ontzettend hoog noemde (42.000 gulden) werd eveneens gewezen op een enor me toename van de hoeveelheid stuifzand op de Boulevard en achterliggende wegen wanneer de na tuurlijke barrière zal zijn verlaagd. Een ander (kos tenverhogend) argument dat tegen afzanding pleit, is dat de werkzaamheden om de vier a vijf jaar zullen moeten worden herhaald. NOORDWIJK Dankzij een gemeentelijke bijdrage van vijfdui zend gulden kan binnenkort een begin worden gemaakt met het schoonmaken van de Noordwijkse stranden. Herhaaldelijk hadden gemeenteraadsleden gevraagd om zo'n subsidie voor de maanden buiten de zomer. Op mooie dagen in voor- en najaar ligt het strand vaak vol rommel. In de gemeenteraad strandden dergelijke ver zoeken, meestal op de kosten. Een ondernemende Noordwijker zonder werk, had aan het gemeentebestuur toestemming gevraagd om met een paar helpers op het strand aan de slag te mogen gaan om de rommel op te ruimen. Op die manier wilde hij de reputatie van Noordwijk als een badplaats met een schoon strand hoog hou den. De raadscommissie openbare werken voelt daar ook wel voor. De leden noemden het zelfs een lofwaardig initiatief. De schoonmakers denken een gemiddelde van honderd meter per uur te halen. De wethouder benadrukte dat het om een proef gaat. Kraaiencst krijgt bijna drie ton RIJNSBURG Jongerencentrum Het Kraaie- nest in Rijnsburg krijgt 270.000 gulden subsidie van de gemeente. Dat adviseerde de raadscom missie welzijnszaken gisteravond. Het onderko men wordt gevestigd in de voormalige Prins Bernhardschool. Het Kraaienest moet 31 mei het gebouw op het kortofah-terrein verlaten. Wethouder J.C.J. van der Meij (CDA) zei dat nog niet precies vaststaat hoeveel de verbou wing gaat kosten. Daardoor is nog niet bekend hoe hoog de huur wordt voor het jongerencen trum. Het college heeft echter „goede hoop" dat over ongeveer twee maanden bekend is hoeveel het jongerencentrum zelf bij kan dragen. B en W hebben extra veel haast gezet achter de plan nen omdat anders de club dakloos zou worden vanaf 1 juni en dan „Komt het jongerenwerk op z'n kont te liggen," aldus wethouder Van der Meij. LISSE De gemeente raad van Lisse vindt dat Noord-Holland haast moet maken met de aanleg van de SW 20. Volgens, de laatste berichten wil men deze oost-west verbinding pas in 1989 aanleggen. De gemeenteraad van Lisse nam gisteravond een mo tie aan waarin ontstem ming over dit uitstel tot uiting wordt gebracht. Volgens de plannen zou met de aanleg in 1987 worden be gonnen. De gemeente Haar lemmermeer heeft zich even eens via een motie verzet te gen het uitstel. Zij had Lisse gevraagd adhesié te betuigen. De raad van Lisse koos even wel voor een eigen motie, die door de gehele gemeenteraad werd gesteund. In de motie wijst men er de provincie Noord Holland on der meer op dat men per brief heeft laten weten dat de reali satie van de SW 20 voor het jaar 1986 staat gepland en Lis se wenst het provinciaal be stuur aan die toezegging te houden. Lisse is onder meer erg gebrand op de aanleg van deze weg omdat daardoor een mogelijkheid wordt gevonden om de onaanvaardbare ver keersintensiteit van de Ka naalstraat tot een oplossing te brengen. Overigens kon ook het college van B en W zich met de motie verenigen en zal het in saamhorigheid onderte kende stuk de weg naar het provinciaal bestuur van Noord Holland (alsmede de diverse Kamers van Koophandel) be slist vinden. NOORDWIJK De koude golf van de laatste zes weken gaat de gebruikers van gas en elektriciteit veel geld kosten. Zo heeft het Noordwijkse nutsbedrijf in januari 34 pro cent meer gas moeten inkopen dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Als er geen maat regelen worden genomen ziet het er naar uit, dat de gebrui kers bij het opmaken van de eindafrekening forse bedragen op de reeds betaalde voor schotten zullen moeten toeleg gen. Wethouder Admiraal wil de voorschotten verhogen tenein de te voorkomen dat de bevol king straks voor aanzienlijke financiële tegenvallers komt te staan. Hij denkt aan een ver hoging van de voorschotnota's met 10 procent. Waarschijnlijk zal het verhoogde voorschot voor het eerst in maart in re kening worden gebracht. De strenge vorst bleek ook voor het gemeentebedrijf na delig te zijn. De energie, die het gemeentebedrijf inkoopt, moet op zeer korte termijn be taald worden, terwijl deze be dragen middels de voorschot ten pas later worden terugbe taald. Op die manier ontstaat er voor het bedrijf renteverlies en dat kan in een koude-perio- de soms hoog oplopen. Het la ten vervallen van de voor- schotloze maand (december) wordt door directeur De Klui ver van het nutsbedrijf sterk ontraden. Dit zou leiden tot onoplosbare administratieve moeilijkheden. Overigens is het aantal wanbetalers mo menteel te verwaarlozen. De Kluut dreigt uit te sterven in Zuid-Holland. WATERSNIP EN KLUUT BIJNA VERDWENEN UIT ZUID-HOLLAND STREEK De weidevogels hebben vorig jaar dankzij de veel geplaatste nestbescher mers vijftien procent mee eieren uitgebroed. Dat blijk' uit het jaarverslag van de Stichting Natuur- en Land schapsbeheer in Zuid-Hol land dat gisteren uitkwam De stichting vindt dat er doo vrijwilligers van de weidevo- gelwachten nog meer gedaan moet worden aan de bescher ming van de zeldzame vogels. Vorig iaar waren in Zuid- Holland 107 weidevogel- wachters actief. Zij hadden 2414 hectare grasland van 137 veehouders tot hun werkgebied. Het aantal vo gelwachters en deelnemende veehouders is hiermee in nog geen twee jaar tijd vervier voudigd. Er werden 2212 nes ten gevonden. Op circa 775 nesten werd een nestbescher mer geplaatst. Op de weilan den zonder beschermers kwam zeventig procent van de eieren uit. Bij grasland met kooien over de nesten bleek vijfentachtig procent van het aantal eieren voor een vogeltje te zorgen. De stichting concludeert dat het broedresultaat bij de kie viten in Zuid-Holland goed is. Ruim zeventig procent van de eieren kwam vorig jaar uit. Het percentage uit gebroede eieren van de grut to bedroeg 77 procent. Over heel Zuid-Holland kan ge zegd worden dat vooral gras- pieper, gele kwikstaart, zo- mertaling, fazant en waters nip nog maar zelden voorko men. De patrijs en de kemp haan kwamen in de door vo gelwachten gecontroleerde weilanden in het geheel niet meer voor. De meest Voorko mende weidevogels in Zuid- Holland zijn de kievit, grutto, scholekster en wilde eend. Hazerswoude De resultaten van Vogel- werkgroep Koudekerk/Ha- zerswouae (vijfentwintig vo gelwachters bij dertig vee houders op 280 hektare wei land) zijn in zoverre opval lend dat deze groep behalve nestbeschermers en twee wil- dredders ook nestvlotjes ge bruikten om in totaal vieren twintig paar zwarte sterns nestgelegenheid te bieden. Zeventig eieren van zwarte sterns kwamen uit. Deze vo gel komt slechts nog op één andere plaats in de provincie voor. De Weidevogelwacht Wasse naar (twee vogelwachters bij twee veehouders op 55 hek- taren weiland) werkt in een bijzonder rijk weidevogelge- bied met een zeer hoge dicht heid aan scholeksters. De wacht Voorschoten (één vogelwachter bij één veehou der met vijftig hektaren gras land) kan een eenmanszaak met een goede start worden genoemd. Het schoonmaken van zwaar „bemeste" kievits eieren had hier het gewenste resultaat. De Weidevogelwacht Nicuw- veen met eenentwintig hek taren land is momenteel niet actief. Een veehouder, die het weidevogelbeheer ter plaatse een zeer warm hart toedraagt heeft evenwel ge zorgd voor tellingen en nest bescherming. De Weidevogelwacht Rijp- wetering, met vijftien vogel wachters bij twintig veehou ders op in totaal vijfhonderd hektaren weiland, beslaat het grootste gebied in de provin cie. De groep heeft echter een nijpend tekort aan vogel- wachters. De concentraties weidevogels in de buurt van Rijpwetering zijn hoog, met name die van grutto en slo beend. Het broedresultaat bij de zomertelling loopt in Rijp wetering en omgeving sterk terug. LISSE De gemeenteraad van Lisse toonde zich gister avond in de raadsvergadering, zeer verheugd met de gereali seerde grondtransacties tussen het gemeentebestuur en het concern C en A. Zoals vorige week bekend werd gaat dit concern onder meer in Lisse op het industrieterrein Meer en Duin een distributiecen trum bouwen, waartoe zo'n 25.000 vierkante meter grond in aankoop werd genomen. Met deze transactie is Lisse ge lijk een heel eind op weg naar de voltooiing van het indus trieterrein. Er zijn nog wat stukken in te vullen, aldus loco-burgemeester De Kort, maar we zitten nog volop in de onderhandelingen en er hangt zeker nog wel een en ander in de lucht. Overigens heeft C. en A. de grond verworven voor 110.- gulden per vierkan te meter, hetgeen 15 gulden per vierkante meter goedko per is dan bij de overige trans- akties het geval was. Dit schept geen precendenten voor latere kopers, doch was in dit geval te verantwoorden gezien de enorme oppervlakte waar het hier om ging. Vijf leerlingen van de Fran cois Vatelschool in Den Haag waren gisteren op bezoek in Zoeterwoude. Ze kwamen de bakfiets halen, waarmee war me bakker Hein van der Meer tot afgelopen zomer dagelijks zijn klanten bediende. De bakfiets krijgt een plaatsje in de school, waar bakkers, kel ners, koks en slagers worden opgeleid. scheid van zijn „trouwe ver voermiddel". Een leerling van de school stapte op en ver volgens ging de karavaan via Stompwijk (waar de bakfiets door een rukwind bijna nog in de Stompwijksevaart terecht kwam. red.) Leidschendam, langs de Vliet richting Voor burg, Wijkerbrug en Sint Martinuslaan naar de Schenkkade in Den Haag om vervolgens bij de school in de Amalia van Solmsstraat te eindigen. Was het aanvanke lijk voor de fietsers erg koud, al snel veranderde dat omdat het „zwaar werk" was en men als vanzelf „warm" werd. De vijf die het karwei in precies anderhalf uur vol brachten, waren Gert-Jan Hayes, Joop Richel, Bert Groen, Bert Tettero en Andrè Loos. Bij het bereiken van de Haagse gemeentegrens wer den de laatste „meters" af gelegd onder politiebegelei ding. MAVO naar Ireneschool RIJNSBURG De Christelij ke MAVO in Rijnsburg huurt het komend schooljaar de in juni vrijkomende lagere Irene school De gemeente en het schoolbestuur zijn akkoord ge gaan met een jaarlijkse huur van 65.000 gulden. Gister avond kon de raadscommissie welzijn zich volledig in het voorstel vinden. Voor de Ireneschool waren twee serieuze gegadigden, de MAVO en de lagere tuinbouw school. Beiden hebben groot gebrek aan ruimte. MAVO- leerlingen zijn gedeeltelijk on dergebracht in noodlokalen. De tuinbouwschool heeft zelfs een aantal lokalen in kassen moeten inrichten. Het college heeft de voorkeur gegeven aan de MAV, omdat deze school zich eerder als gegadigde had aangemeld. G.J. den Heijer (CDA) vroeg zich gisteren af hoe het nu verder moet met de tuinbouwschool. W. de Mooij (RPF) stelde eveneens vast dat de tuinbouwschool „uit haar jasje barst". Het college is naarstig op zoek is naar een oplossing. Wethouder Van der Meij (CDA) deed de commis sieleden na afloop in besloten heid mededelingen over de vorderingen hiermee. KATWIJK Voor de uitbreiding van het jonge rencentrum Scum tekent zich ook na twee commis sievergaderingen nog steeds geen raadsmeerder- heid af. De investering van 35.000 gulden roept de nodige weerstand op nu B en W bekend heb ben gemaakt dat het hui dige onderkomen binnen twee jaar zal moeten wij ken voor woningbouw. SGP en RPF, die deze vorm van jongerenwerk toch al geen goed hart toedroegen, hebben zich al falikant tegen de plan nen uitgesproken, terwijl het CDA tot nog toe verdeeld heeft gereageerd. Het stemge drag van deze fractie zal bepa lend zijn omdat de huidige voorstanders, PvdA, VVD en D'66/Gemeentebelangen, ge zamenlijk niet over een meer derheid beschikken. Het onderkomen van het jon gerencentrum Scum werd een jaar geleden in gebruik geno men. Voor het verbouwen van het kruithuisje aan De Krom was 89.000 gulden uitgetrok ken terwijl door de gebruikers zelf ontzettend vepl zelfwerk zaamheid werd geïnvesteerd. Toen echter was al bekend dat het hier ging om een tijdelijk onderkomen maar wat de raad niet wist dat een komende verplaatsing al zo spoedig aan de orde moest worden gesteld. Op zeer korte termijn zal de verantwoordelijke wethouder W. van der Plas zich nu bui gen over mogelijke nieuw bouw waarvoor men een loka- tie langs de weg De Krom op het oog heeft. Geprobeerd wordt om dit nieuwe onderko men door jongeren te laten bouwen, waarmee een aan zienlijke subsidie in de wacht zou kunnen worden gesleept. Dat de raad ondanks de op handen zijnde verhuizing nu toch nog geconfronteerd wordt met een voorstel om de ruimte die in het huidige kruithuisje ter beschikking is te verdub belen heeft alles te maken met de enorme toeloop die het jon gerencentrum te verwerken krijgt. De ruimte die nu wordt gebruikt biedt hoogstens plaats aan zo'n 75 personen, terwijl zich gemiddeld het dubbele aantal binnen de muren be vindt Het beschikbaar stellen van meer ruimte zou ook een gunstig effect hebben op de programmering van activitei ten die nu noodgedwongen nogal eenzijdig is. VOORSCHOTEN „Ba sisonderwijs is meer dan kleuter- en lager onder wijs. Het nieuwe onder wijs dient afgestemd te worden op de aanleg en het tempo van de leerling. De basisschool zal er niet zijn van de ene op de an dere dag. Het is geen pa pieren zaak, maar ook geen zaak of een school gebouw ingrijpend veran derd is. Het gaat om men sen. Hoewel wettelijk per 1 augustus het basisonder wijs officieel begint, ver andert er eigenlijk toch niets. Het zal nog jaren duren voordat het basis onderwijs in alle scholen ié ingevoerd. Iedere school moet trachten gewoon zichzelf te zijn en de be reidheid te tonen op weg te zijn naar basisonder wijs, dat onder meer bete kent een sterk individueel gericht onderwijs". Staatssecretaris Drs. G. van Leijenhorst greep de opening van de R.-K. basisschool „Zui derhorst" in de wijk Bosch geest dankbaar aan om tal van misverstanden uit de weg te ruimen ten aanzien van het nieuwe basisonderwijs. Hij riep zowel bestuur als school team op om zeker niet in pa niek te raken. Ongeveer 70% van de scholen zijn thans door soms ingrijpende renovatie omgevormd tot basisschool, waarbij het kind beginnend bij de kleuterschool steeds in het zelfde gebouw onderricht krijgt tot aan het eind van de huidige lagere school: „Ver geet niet dat het basisonder wijs niet onverwacht gekomen is. Volgens eerdere plannen had het onderricht al in 1983 moeten starten". De voorzitter van de Stichting Katholiek Onderwijs Voor schoten, mevrouw C. Savel- bergh-Kneepkens sprak over de weemoed bij het afscheid van de namen Willibrordus en Bisschop Bekkers. Beide na men hebben plaats moeten maken voor ..Zuiderhorst". Burgemeester mr. P. Canne- gieter toonde zich verheugd dat dit de vijfde school is die gerenoveerd werd in het ka der van de wet op het Basison derwijs: „Het is een giganti sche operatie voor de gemeen te en helaas blijkt dat het mi nisterie niet erg behulpzaam is om de gemeente ook financiële armslag te geven. De gemeen te heeft niet alleen te maken met het gebouw maar ook met de personele sfeer". De staatssecretaris mocht daarna een legpuzzel tot een goed einde brengen, waarbij ae naam en het vignet van de school zichtbaar werden. Ook werd een schoolvlag aangebo den. De nieuwe school telt ze ven leslokalen en een ruime aula. De kosten bedroegen 720.000 - Voorschoten moet nog zes scholen omvormen en vast staat dat de kosten lang niet allemaal gedekt worden door de overheidssubsidie. Zaterdag 9 maart in deze krant Brandweer redt varken ZEVENHOVEN De vrijwilli ge brandweer van Zevenhoven Het dier zat in een vrachtwagen die omstreeks vijf uur het water aan de Dorpsstraat was ingere den. De chauffeur was vergeten de handrem aan te trekken toen hij uitstapte. Even later reed de wa- Sen vanzelf het ijs op en zakte aar doorheen Met een grote ta kelwagen is de wagen er weer uitgevist. woorden en de overhandiging van een cadeaubon namens de gehele raad van Lisse. werd loco-burgemeester A. de Kort gisteravond tijdens de raads vergadering hartelijk bedankt voor 23 maanden zeer actief loco-burgemeesterschap. In mei 1983 werd De I£ort ver zocht om de burgemeester van Lisse te vervangen en dat is tot op heden zo gebleven. Een zware taak met veel verant woording. die uitgeoefend moest worden naast het wet houderschap. En dat is dan wel wat anders dan na ie pen sionering in het bedrijfsleven denken dat het wat rustiger wordt. Ven die rust is nauwe lijks enige sprake kunnen zijn en de raad van Lisse is erg dankbaar voor wat de heer De Kort m de achterliggende pe riode allemaal aan werk heeft verzet. Geen krant ontvangen? B«l tutsan 18 00 an 19 00 uur. zaterdags tusson 14 00 an 15 00 uur. teiefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15