kidóeSowumt& Nieuwe casino's in Leiden en Lisse i I Groei Schiphol zet door Mammoettransport dwars door Leiden omputertekenen op christelijke MTS ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING ibsidie voor el Waalse kerk Molen- en merentochten morgen weer van start Jassen gestolen nderzoek ar groei ïdrijfs- piken regio iLi DONDERDAG 14 FEBRUARI 1985 PAGINA 13 )EN De Rijksdienst voor de Monumenten- heeft de Waalse kerk in Leiden 80 procent die toegezegd voor de restauratie van het or- an de kerk aan de Breestraat. J. Heringa, een de kerkvoogden van de Waalse kerk, zegt ngenomen te zijn met het afgeven van de be king. „We kunnen nu de opdracht tot restau- geven". Een subsidie werd al verwacht, maar eel had de rijksdienst nog niets toegezegd, de hoogte van de bijdrage stond nog niet vast. •stauratie van het orgel zal volgend jaar van gaan. De Waalse kerk zal de komende tijd liken om de resterende 20 procent van de be de 400.000 gulden op tafel te krijgen. Daartoe len onder meer bij een aantal fondsen aan- Verliefde Leidenaar aangehouden KATWIJK De Katwijkse politie heeft vannacht rond een uur een ge zin aan de Nassaulaan moeten be vrijden van een lastige Leidenaar. De 24-jarige man was enige tijd ver loofd geweest met de dochter des huizes. Die verloving was verbroken en vannacht wilde hij de zaak met de ouders van het meisje uitspreken. Deze waren wat minder gesteld op een gesprek op dit late uur en wei gerden de deur te openen. Daarmee nam de Leidenaar geen genoegen en hij trapte de deur in. De man was al in de woning doorgedrongen toen de politie hem in de kraag vatte. ALKEMADE/HOOGMADE Het „Merendistrikt", een bundeling van vijf ijsverenigingen in Alkemade en Hoogmade, houdt morgen weer mo len- en merentochten. Deelnemers kunnen kiezen tussen de afstanden 20, 30, 40 of 50 kilometer. De kwaliteit van het ijs over de gehele route is prima en heeft inmiddels een dikte van twaalf centimeter bereikt. De startplaatsen voor de molen- en merentochten zijn: Roelofarendsveen (café-restaurant „De Fransche Brug" aan het Westeinde), Hoogmade (ho tel Van der Ploeg), Oud Ade (sociëteit „Vennemeer" aan de Leidseweg), De Kaag (hotel „Kaagzicht" aan de Buitenkaag) en Rijpwetering (café „De Vergulde Vos" aan de Koppoellaan). Aan de gisteren in Rijpwete ring op de Ripse Vaart ter hoogte van de winkel van Zwetsloot gehouden priksleewedstrijden voor kinderen van de kleuter- en lagere school werd door meer dan honderd kinderen meegedaan. De winnaars werden: le klas kleuters: Kitty Rotteveel en Olga Bisschop; 2e klas: Manon Beelen en Arie Rotteveel; 3e en 4e klas: Sabine van Velzen en Menno Willemse; 5e en 6e klas: Erika Willemse en Arie Rotteveel. Fietser gewond na aanrijding LEIDEN Een 18-jarige fietser is gisteren met een hersenschudding naar het Diaconessen-zie kenhuis vervoerd nadat hij een aanrijding met een auto had veroor zaakt. De fietser wilde vanaf de Boshuizerkade de Telderskade oprijden maar verleende geen voorrang aan een auto die op de Telderskade reed. Taxichauffeur met mes bedreigd LEIDEN Een Leidse taxi chauffeur is gistermiddag met een mes bedreigd toen hij weigerde een man met enkele grote honden te ver voeren. De man maakte zich zo kwaad over de weigering van de chauffeur dat hij de buitenspiegel van de taxi vernielde en de chauffeur een trap in de buik gaf. Het incident gebeurde op de Vol molengracht. De man is met zijn honden door de politie meegenomen. Hem zal ver nieling, bedreiging en mis handeling ten laste worden gelegd. ALPHEN AAN DEN RIJN Bij het kledingbedrijf Van Uf- felen zijn gisterochtend tien jacks ontvreemd. De jassen hadden een gezamenlijke waarde van 1800 gulden. Uit een woning in de Ruis- daelstraat zijn vannacht 20 eu rocheques gestolen. De dieven kwamen binnen door een ruit aan de achterzijde van de wo ning te forceren. De cheques zijn ieder 300 gulden waard. De dieven lieten diverse waar devolle spullen in de woning staan. )EN Er zal een onder komen naar de oorzaak de groei van verschillende ijfstakken in de Leidse re- Als blijkt dat die groei tureel is en te maken met de lokatie in of om en, dan wil de gemeente eren ook andere bedrijven ie hier zo goed draaiende ir naar Leiden of regio te Dit zei wethouder J. gisteravond tijdens de adering van de raadscom- ie economische aangele- leden. eze vergadering werd het ids- en activiteitenplan van het Gewestelijk Ar- sbureau besproken. Uit ort bleek onder meer in de voedings- en genot- ielenindustrie het aantal idsplaatsen is toegenomen 15 procent, in de papier- papierwarenindustrie ver- voudigde het werknemer- ital van 100 naar 400 ar- splaatsen en in de chemi- en synthetische garen- en ilTndustrie verdrievoudig- jet aantal werknemers, na- 'ijk van 500 naar 1500. PvdA-raadslid L. Geradts •g de directeur van het B, de heer Tibbe en wet- ièr Fase of er van deze ge- tos niet meer gebruik ge- "t/kon worden. „Als nage- wordt bij welke bedrij- ïr nu precies zo'n groei als vindt, dan is ook na te 'aarom die groei plaats Misschien kunnen we bedrijven nog wat meer luieren door bepaalde rwaarden te scheppen, irdoor er nog meer arlpeids- itsen kunnen ontstaan", al- Geradts. t het algemeen werd het ;ids- en activiteitenplan van het GAB goed door commissieleden ontvangen, in het CDA-raadslid D. Duijn plaatste verschillen- kanttekeningen. Hij was mening dat het GAB Lei- te weinig standpunten had inomen ten aanzien van regeringsbeleid. De heer )e, directeur van het GAB veel aanvallen van Van jn af door te stellen dat bij plan een prijskaartje ge- gen moet worden. Door verminderde budget van GAB moest men toch al riteiten stellen, merkte be op. LISSE/LEIDEN Casi no Club De Leidse Schouw is de naam waaronder gistermiddag een tweede Golden Ten casino in Leiden is geo pend. Nadat vorige maand in motel Holiday Inn het eerste casino in Leiden van start ging, is het tweede speelhuis on dergebracht in een ver bindingsstraatje tussen de Lammermarkt en de Langegracht: de Lange Scheistraat 5b. Iri dat pand was tot voor kort een club voor alleen staanden gevestigd. In Lisse wordt komende maandag een casino geo pend. In hotel De Nach tegaal van Lisse aan de Heereweg wordt een speelzaal ondergebracht. Casino Club De Leidse Schouw is door de dezelfde organisatie opgezet als het Golden Ten Casino dat in het Noordwijkse Boulevardhotel is ondergebracht. Deze orga nisatie beheert nu totaal tien Golden Ten speelhuizen in Nederland. In het Leidse speelhuis staan drie speelta fels en het casino wordt ge rund door vier man perso neel. Dat aantal wordt vol gens woordvoerder G. Kalk- hoven nog uitgebreid. Het speelhuis aan de Lange Scheistraat is zeven dagen in de week geopend van twee uur 's middags tot één uur 's nachts. Kalkhoven noemt de Lange Scheistraat een „erg goede lokatie". „Het is vlak naast de Beestenmarkt, het uitgaanscentrum van Leiden". Om die reden heeft hij in het verleden afgezien van vestiging van een Gol den Ten speelhuis In Holiday Inn. Dat zou te ver van de binnenstad af zijn. Later werd die stap wel gewaagd door een andere organisatie. In Lisse gaat maandag voor het eerst een casino open. Hier is de exploitant dezelfde als die van Holiday Inn in Leiden. „Het is een extra ser vice voor onze gasten", aldus een woordvoerder van het Lissese hotel met 148 kamers. Ondanks het feit dat justitie en de politie maandagavond een inval deden in een Gol den Ten club in Den Haag, zegt Kalkhoven niet bang te zijn dat justitie ook zijn casi no zal oprollen: „De Hoge Raad en TNO hebben vastge steld dat het om een behen digheidsspel gaat en niet om een gokspel. Wij doen alles volgens de regels. Justitie kan dus niets tegen ons be ginnen". De Haagse officier van justi tie J. Couzijn verklaarde na de inval in Den Haag echter dat justitie wel degelijk van mening is dat het om een kansspel gaat en dat daarom tot de inval werd besloten. Leiden en Noorwijk zouden wegens personeelsgebrek on gemoeid zijn gelaten. Volgens Kalkhoven heeft justitie het Haagse casino opgerold, om dat men zich daar niet aan de regels zou hebben gehouden. Het Haagse Casino is overi gens gisteravond weer ge woon opengegaan. TT-4—fe'TTg— -spf LEIDEN Ruim 35 me ter lang is de stalen kolom die gistermiddag met een speciale vrachtwagen door Leiden trok. De kolom was op het terrein van de Hollandse Constructie Groep (HCG) op de auto geladen en werd onder begeleiding van de politie via de Zoeterwoudseweg, de Vijfmeilaan, de Chur- chilllaan en de Europa- weg naar de A4 de snelweg Amsterdam Den Haag gereden. De 22 ton zware kolom maakt deel uit van een transport van totaal 20 van dergelijke stalen giganten naar Schiedam. De stalen pijpen zijn door HCG in Leiden gemaakt en zijn be stemd voor een loods van HCG in Schiedam. Die kolom men moeten gezamenlijk een loods overeind houden die 80 meter lang, 44 meter breed en 40 meter meter hoog moet worden. In die loods zal HCG zogenaamde modules in elkaar gaan zetten. Die modules ma ken op hun beurt deel uit van booreilanden, die op zee wor den gebruikt bij het zoeken naar olie. De HCG is maandag al begon nen met de transporten en men hoopt volgende week dinsdag de laatste kolommen naar Schiedam te vervoeren. De vrachtauto die daarvoor wordt gebruikt, kan goederen tot een lengte van maximaal 45 vervoeren. Het vehikel kan op twee plaatsen scharnieren en wordt op de weg gehouden door twee chauffeurs: één aan de voorkant en één aan de achterkant. De vrachtwagen haalt op de snelweg een snel heid van tegen de zeventig ki- lomedter per uur. De politie heeft als voorwaar de bij de transporten gesteld, dat men pas na tien uur 's morgens met het gevaarte op de weg zal verschijnen en dat het karwei voor vier uur 's middags achter de rug zal zijn. Het mijden van de och tend- en de avondspits moe de kans op ongevallen ver minderen. Het mammoettran sport wordt verzorgd door he Leidse bedrijf Vollebregt, dal voor de gelegenheid elders een speciale vrachtwagen moest huren. ^DÉN In het tekenlokaal l de christelijke MTS aan Lammenschanspark staat kort een computer waar- allerlei technische con- ties of ontwerpen ge- kunnen worden. De heeft met nog slechts andere technische scho- in Nederland de beschik- gékregen over een derge- 3| tekencomputer. De com- ers z'jn rï°°r ^et m'nister'e l" Onderwijs en Weten- >llS- ippen beschikbaar gesteld feet kader van het Informa- Stimulerings Plan en ma- deel uit van een twee jaar end experiment. Na die e jaar wordt bekeken in verre het leerplan met s computers moet worden gepast en wat de kosten ■*- zijn. computer, waarmee de istelijke MTS nu twee jaar perimenteren is een zo- aamde CAD-computer. D staat voor Computer Ai- Design, oftewel computer tuurd ontwerpen. Dit CAD- leem wordt in steeds meer rijven gebruikt. Momenteel kt reeds zo'n 10 procent i de bedrijven met een D-computer, maar ver- cht wordt dat dit percenta- in de komende jaren dras tisch zal stijgen. Wil men de ontwikkelingen op dit gebied bijhouden, dan is het natuur lijk logisch dat ook de scholen ermee leren omgaan. De aan schaf van de tekencomputer is echter vrij prijzig en de ko mende twee jaar moet worden nagegaan of de investering voldoende vruchten afwerpt. Het is de bedoeling dat de leerlingen van alle klassen met de computer gaan wer ken. Omdat men slechts de be schikking heeft over enkele beeldschermen zullen niet meer dan twee tot vier leerlin gen tegelijkertijd met de CAD- computer kunnen omgaan. De soft-ware van de computer is zo samengesteld dat hij erg ge bruiksvriendelijk is. Doordat de computer van Nederlands fabrikaat is, is ook de toelich ting in het Nederlands, het geen het gebruik ervan tevens erg vergemakkelijkt. Met de computer is het mogelijk be paalde symbolen, bijvoorbeeld een weerstandje bij electro- techniek, in een geheugen op te slaan. Ook aanzichten van de kop van moeren of schroe ven kunnen in het geheugen worden opgeslagen. Bij het vervaardigen van een teke ning hoeft men dus niet steeds weer de kop van zo'n moer te coQStrueren, maar is het moge lijk om het direct te laten op tekenen in het beeldscherm door een beroep te doen op het geheugen. Het maken van een' tekening kan zo sneller en eenvoudiger gebeuren, waarbij de tekenaar niet hoeft te wor den afgeleid door allerlei te ken-, reken- en schrijfwerk, want ook maten en eventuele teksten kan de computer pro duceren. Door een druk op de knop kan de tekening boven dien kantelen en kan een ont werp van alle kanten bekeken worden. Twee MTS'ers volgen aanwijzingen over het gebruik van de tekencomputer. Italiaanse politie legt beslag op gestolen Etruskische kunst ROME De Italiaanse fiscale politie heeft dezer dagen kunstdieven een zware slag toegebracht. Bij inspecties bij kunst- en antiekhandelaren en doorzoekingen van particulie re woningen in Rome is beslag gelegd op 147 Etruskische voorwerpen, waaronder waar devolle vazen; kruiken en ge bruiksvoorwerpen. De stuk ken waren afkomstig van ille gale uitgravingen in het Etrus- kengebied ten noorden van Rome. Schiphol-directeur Wegstapel slaat de eerste paal voor het kantorenhuis. DIRECTEUR WEGSTAPEL BU SLAAN EERSTE PAAL SCHUTTERSVELD: LEIDEN „De groei van de luchthaven Schiphol zet ook in 1985 door. Afgelopen jaar was al een re cordjaar. Zo'n 10,9 miljoen passagiers betekende een toename van 9 procent. Door een groei van 18 pro cent kon in 1984 een vrachtvolume van 440.000 ton worden afgehandeld. In januari steeg het aantal passagiers met nog eens 10 procent en de vracht met 5 a 10 procent". Dat zei J.W. Wegstapel. president-directeur van Schiphol, gistermiddag bij het slaan van de eerste paal voor een zoge naamd kantorenhuis aan de Schipholweg. Wegstapel wees erop dat de luchthaven met deze groei rekening houdt. Er is 100 miljoen gulden uitgetrokken voor renovatie van de B- pier en voor de bouw van een nieuwe C-pier. Tevens wordt gewerkt aan verbetering van de faciliteiten ten behoeve van het vrachtvervoer. slaan van de eerste paal voor den het Schuttersveld aan de man probeert te brengen met onder meer het argument dat Schiphol dicht in de buurt. Op het Schuttersveld moet totaal 70.000 vierkante meter kan toorruimte komen. Het kantorenhuis dat naast het post kantoor zal komen zal daarvan 5.200 meter voor zijn re kening nemen. Het gaat om een gebouw met viif bouwlagen dat begin volgend ïaar klaar moet ziin. Het kantorenhuis moet een aantal bedrijven onder één dak huisvesten. Voor deel van die constructie is dat de kosten lager zijn en dat gemakkelijker ingespeeld kan worden op de oppervlakte die een bedrijf wenst. Wethouder J. Fase sprak gistermiddag de hoop uit dat het kantorenhuis ook andere belangstellenden naar het Schut tersveld zal trekken. Hoe het er met verdere bouwplannen voor het Schutters veld voor staat, is niet precies duidelijk. Volgens de plannen zou dit jaar het gebouw „Schuttersveste" opgeleverd moeten worden, maar van enige bouwactiviteiten is daar nog niets te merken. In Schuttersveste zou onder meer een Queens Hotel met 85 kamers ondergebracht moeten worden Hetzelfde geldt voor plannen om drie kantorentorens naast elkaar te zetteif met een totale oppervlakte van 15.000 vier kante meter. Ook daarvoor moet de eerste paal nog de grond in. Carnaval Loco-burgemeester P. Schou- te overhandigt morgenavond de sleutel van dè stad aan carnavalsvereniging De Hut spotten. Dat is het startsein voor de carnavalsfeesten die in het Antonius clubhuis zul len losbarsten. Zaterdag avond wordt daar de Pira ten-carnavalsavond gehou den, zondagmiddag (14-17 uur) heeft er het kindercar naval plaats. Maandag (van half tien tot twaalf uurzijn de gehandicapten welkom terwijl het carnaval 's avonds wordt afgesloten met het Doordouwersbal waaraan ook Leidse Kees zijn mede werking verleent. Hardrock Het Breehuys, centrum voor scholieren en jongeren aan de Breestraat 19, houdt zater dag 16 februari een hard- rock-avond. De zaal is geo pend van acht tot twaalf uur, de toegangsprijs bedraagt twee gulden. Volkenkunde Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde zal in de crocusva- kantie (dinsdag tot en met vrijdag) aandacht besteden aan feesten die overal in de wereld vierd. kleurige kan een rondtocht door het museum gemaakt worden. Films en dia-klankbeelden maken deel uit van de expo sitie. Beatles jaarfeesten - wijzer Het Filmhuis LVC aan de Breestraat 66 houdt zondag 17 februari van twee uur 's middags tot twaalf uur 's nachts een marathon van Beatlesfilms. Bijna alle films die de groep maakte, worden vertoond. De films worden in twee zalen vertoond, tem'ijl er ook een videoprogramma is. De toegangsprijs bedraagt tien gulden en leden van het L VC betalen een gulden vijf- bg Ludwig Trio Het Ludwig Trio en de pia nist Alexander Warenberg geven zondagmorgen 17 fe bruari een koffieconcert in de Stadsgehoorzaal Het con cert begint om half twaalf. Kaarten kunnen bij KSrO, te lefoonnummer 141141, wor den gekocht. Op het pro- Sramma staan werken van lozart en Brahms

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13