IK voetbal winstgevend FIFA in nopjes met arm Mexico Kecskemethy eerder terug Jan Lammers komt goed aan de kost Meer sport overdag 1EDDICK AANGEKLAAGD T)OR BEDROG Deelnemers WK schaatsen Ad Wijnands wint Antibes [NUS MICHELS AAN DE BETERENDE HAND sportuitslagen EX-TOPSPORTERS IN RACEWAGENS Sportwereld lis PORT CektaeSowumt WOENSDAG 13 FEBRUARI 1985 PAGINA 9 LARLEM De advocaat van boksma- ger Henk Rühling, mr. Roland van nk. heeft gisteren bij de officier van jus- te Haarlem een klacht ingediend te- de Canadese bokser Jerry Reddick Igens bedrog. Rühling is van mening Reddick zich in de tweede ronde van vecht om de wereldtitel volgens de KA-versie maandagavond in Amster- h tegen Alex Blanchard moedwillig ift laten uittellen. De gage van Reddick rd niet uitbetaald. Reddick vertrekt ydag uit Nederland. Rühling hoopt dat |.F onderzoek voor dat tijdstip in gang urdt gezet. HAMAR 32 Schaatsers uit veertien landen zullen ko mend weekeinde meedoen aan het wereldkampioen schap voor all-rounders, dat in het Noorse Hamar wordt gehouden. Nederland. Noorwegen en de Sovjet- Unie komen met de maximale afvaardiging van vier man. De deelnemerslijst is: Canada: Gaetan Boucher: Fin land: Pertti Niittylae. Urpo Pikkupeura; Frankrijk: Hans van Helden, Marc Vernier: Japan: Toshiaki Ima- mura; Nederland: Hilbert van der Duim, Hein Vergeer, Frits Schalij. Emiel Hopman; Noorwegen: Rolf Fal- k-Larssen. Geir Karlstad. Tom Erik Oxholm. Henry Nilsen; Sovjet-Unie: Oleg Bosjev, Igor Malkov, Viktor Sjasjferin, Konstantin Korotkov; Zweden: Claes Bengt- sson, Tomas Gustafson, Joakim Karlberg; Zuid-Korea: Ki Tae Bae; West-Duitsland: Hansjörg Baltes; Oosten rijk: Michael Hadschieff, Werner Jager, Heinz Stem berger; Oost-Duitsland: André Hoffmann, Uwe Sauer- teig; Verenigde Staten: Mark Mitchell. Dave Silk, Nick Thorrietz; Italië: Mario de March. AMATEURKLASSIEKERS OPEN VOOR CLUBTEAMS DEN BOSCH De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie overweegt de A-klassiekers open te stellen voor clubteams. Sportcommissielid Harry an Gestel maakte dat gisteren in Den Bosch be kend. Bij de presentatie van de door Piet van de Kruijs geleide Van Aarle/Ecco amateurploeg zei hij dat men zich binnen de KNWU afvraagt of de dertien gastrenners-verenigingen komend seizoen voldoende kwaliteit aan de start kunnen brengen in de twaalf grote wedstrijden. De gedachte van de sportcommissie zal op z'n vroegst in het vol gende seizoen worden uitgevoerd. In overleg met de BV AS. de organisatie van de sponsors, is beslo ten dat de clubs aan een aantal voorwaarden zul len moeten voldoen, zoals het lidmaatschap van de BV AS en de verplichting deel te nemen aan de wedstrijden waarin ook de gastrennersverenigin- gen moeten starten. seizoenstart. NICE Ad Wijnands heeft gisteren in Zuid- -Frankrijk de Grote Prijs van Antibes, een wegwed strijd over ruim 115 kilo meter. gewonnen. De wielrenner uit de ploeg van Jan Gisbers versloeg in de eindsprint de Noor Dag-Otto Lauritzen en de Fransman Pierre Bazzo. Hen me Kuiper werd vier de, Adri van der Poel zes de en Henri Manders ze vende. I Den Bosch-Ajax moest voor de vierde keer worden uitgesteld. Manager Ad Zonderland toont in stadion De Vliert de reden van ze afgelasting. PARIJS Het laatste Euro pees voetbalkampioenschap in Franxrijk heeft een forse winst opgeleverd. Tegenover de br ito recette van bijna 48 miljoe frank (18 miljoen gul den). stonden 28 miljoen frank (9 miljoen gulden) kosten. Voor de acht deelnemende landen aan het eindtoernooi bleef 20 miljoen frank (7 mil joen gulden) te verdelen over. Van het overblijvende bedrag krijgen de finalisten Frankrijk en Spanje zestien procent, zijn de 3.220.420 frank, de halve-fi- nalisten Denemarken en Por tugal dertien procent, zijnde 2.616.590 frank en de overigen West-Duitsland, België. Roe menië en Joegoslavië 10.5 pro cent ofwel 2.113.400. Afgelastingen De KNVB neeft gisteren be sloten het gehele programma betaald voetbal van vanavond af te gelasten wegens de slech te gesteldheid van de terrei nen. Behalve het competitie duel FC Den Bosch-Ajax. dat al voor de vierde keer van de agenda moest worden ge schrapt, gaan ook de beker wedstrijden Fortuna S-Go Ahead Eagles en NAC-Hel- mond Sport niet door. Een nieuwe datum is nog niet vast gesteld. Michels Rinus Michels, die vorige week dinsdag een hartoperatie onderging, is aan de beterende hand. De bondscoach ligt niet meer aan de monitor en mag al enige tijd uit bed. Hij is in het ziekenhuis begonnen met de revalidatie Als zijn gezond heidstoestand zich op dezelfde bevredigende manier blijft ontwikkelen, mag Michels wellicht eind volgende week het ziekenhuis verlaten. Daar na zal hij nog ten minste drie maanden rustig aan moeten doen. Het is nog niet te voor spellen. wanneer hij eventueel zijn werk bij de KNVB zal kunnen hervatten. Beboet Hans Kraay jr, de Nederlandse middenvelder van Brighton, is door manager Chris Cattlin van de Engelse tweede-divisie club beboet met 500 pond, ruim 2000 gulden. Zaterdag tij dens de wedstrijd tegen Car diff trok Kraay na zijn ver vanging zijn voetbalshirt uit en smeet het demonstratief op de grond. Later bood Kraay zijn excuses aan. Cattlin zei de frustaties van de speler te kunnen begrijpen. „Maar nie mand mag het blauwwitte shirt van Brighton op de grond gooien". Kraay keert binnen- Zico: te duur voor Udinese. kort terug naar Nederland om voor eerste-divisieclub RKC te gaan spelen. Hij wacht op het moment, dat de KNVB een nog resterende schorsing van acht wedstrijden kwijt scheldt. Zico De Italiaanse voetbalclub Udi nese wil zijn Braziliaanse ster speler Zico verkopen De vraagprijs voor de 31-jarige middenvelder bedraagt tien miljard lires, een slordige 18,5 miljoen gulden. Zico'wil alleen naar een (Braziliaanse) top club. Zijn oude club Flamengo is al een inzamelingsactie ge start. Liverpool Liverpool heeft de titelkansen van Arsenal op een laag pitje gezet door gisteravond de thuiswedstrijd In de Engelse eerste divisie met 3-0 te win nen. Liverpool neemt op de ranglijst de zevende plaats in, met tien punten achterstand op koploper en stadgenoot E verton. MEXICO Het nieuwe Istadion in Queretaro, in landerhalf jaar uit de grond gestampt, is voor „w* w wereldvoetbalfede- en" dlratie (FIFA) het bewijs :dat Mexico een uitste kende vervanger is van e Colombia voor de orga- >kostén^sa^e van de mondaile ins ^titelstrijd in 1986. i2-8l|De in Mexico op bezoek ijnde Hermann Neuberger, 'oorzitter van het FIFA-or- [anisatiecomité, is er van ivertuigd dat de voetbal- iond van Mexico eind de- :ember van dit jaar alle ac- :ommodaties gereed heeft, mdanks het gebrek aan ;teun van régeringszijde. "lok de manier, waarop de exicanen de kaartverkoop inpakken, spreekt Neu- jerger aan. 'Jet als in Colombia dat uit >olitieke, sociale en finan- :iële motieven afhaakte, noeten de organisatoren iet stellen zonder geld uit le staatskas. De overheid veigert rechtstreeks hulp te /erlenen, omdat de zwakke iconomie en de aflossing 'an de schuld aan het bui- enland voorrang dienen te trijgen. Naar Noordameri- caans voorbeeld - de Olym- >ische Spelen in Los Ange- es - moet het bedrijfsleven zjjgle voorbereiding van het Hftoernooi financieel mogelijk ITVJnaken. HEen belangrijke geldschie- ^Hter is de oliemaatschappij ^R'emex, waarin de staat ove- ^Hrigens het grootste aandeel ^^ïeeft. Pemex zorgt er bij voorbeeld voor dat de (twaalf stadions over een [goede grasmat beschikken. ^-Verschillende onderneme- 1 '*"(ningen staan werknemers "Haf die in de voorbereiding p het organisatorische en itvoerende vlak nodig zijn n een bierbrouwerij draagt org voor de renovatie van et stadion in Toluca, op estig kilometer van Mexi co. De voetbalbond gaat economisch te werk. De overkapping, die niet meer nodig was voor de ver nieuwde tribunes van Pue- bla, bleek prima te passen op de voetbaltempel van Irapuato. Een hoofdstuk apart is de kaartverkoop, die in decem ber vorig jaar is gestart. In de grootste stadions is nu al zeventig procent van de plaatsbewijzen, met een waarde van drie tot vijftig dollar (tien tot 180 gulden) per stuk, aan de man ge bracht. De voetballiefheb bers, die voor de goedkoop ste staanplaats een dagloon moeten besteden, kopen hun tickets „blind". De kwalificatieperiode is nog in volle gang en pas eind 1985 wordt bekend welke landen waar zullen spelen. Maar voor de niet rijke Mexica- nèn is het lucratief de toe gangskaarten in een vroeg stadium te kopen, omdat tot half februari flinke kortin gen gelden. Tot dat moment telt namelijk de oorspron kelijke prijs in pesos. Vanaf de tweede helft van februa ri wordt de prijs aangepast aan de koers van de dollar die ten opzichte van de Mexicaanse munt dagelijks snel in waarde toeneemt. Ook de kaartverkoop in het buitenland, de start is in maart, kent het probleem „blindheid". In overleg met de FIFA overweegt de Mexicaanse bond in dit ver band een soort ruilbeurs te beginnen. Hermann Neu berger denkt aan de inscha keling van een computer die het mogelijk maakt ie dereen de juiste plaatsbewij zen te doen toekomen. Als na de definitieve indeling van de eerste ronde zou blij ken dat de supporters de verkeerde kaarten in han den hebben, kunnen zij via het geautomatiseerde sy steem alsnog in aanmerking komen voor de accommoda tie waar hun land speelt. ïjsvragen N HAAG De resultaten de verschillende sport- svragen van afgelopen keinde zijn: 1e prijs: geen winnaar; 2e prijs: 75.000.00; 3e prijs: 124 x .10; 4e prijs: 5168 x 51,20; 5e prijs: 76.983 x 5,00. Toto: 1e prijs: 280 x 116,80: 2e prijs: 3815 x 5.70; 3e prijs: 19.636 x 2,70. Toto-gelijk: 1e en 2e prijs: geen win naar; 3e prijs: 50 x 95.70; 4e prijs: 884 x 7.30. Cijferapel: 6 goed: geen winnaar; 5 goed: 2 winnaars; 4 goed: 16 win naars; 3 goed: 178 winnaars; 2 goed: 1946 winnaars Winnend wedden HILVERSUM De uitslag van het gisteren tijdens de koersen van Hilversum gehou den W 5 spel is: Tweede koers 1. nummer 5 (Ybren- da Z. H.C. Bakker). Derde koers: 1 nummer 2 (Ylonka Pluto (G.H. Nansink). Vijfde koers: 1. nummer 1 (Winston Dartel, R. Kooyman). Zesde koers: 1. nummer 1 (Walter Neyenrode (W.G. Goedhart). Zevende koers: 1. nummer 3 (Tamara Rita, S. van Dooyeweerd). Juiste volgorde: 5-2-1-1-3. Omzet: 42.368,00. Eerste prijs: niet geraden. ZEIST Naar alle waar schijnlijkheid moet Jan Kecs kemethy, de bondscoach van het Nederlands Handbal Ver bond, al op 1 juli terug naar Tsjecho-Slowakijke. Welis waar heeft de 52-jarige Kecs kemethy met het NHV een contract tot en met 31 decem ber 1986, maar de autoriteiten in Praag dienen jaarlijks hun goedkeuring te verlenen aan het verblijf van de trainer in ons land. Het ziet er naar uit dat die toestemming niet meer wordt gegeven, omdat beide trainers van de Tsjechoslo- waakse nationale ploegen me^ dio dit jaar weg gaan. Het NHV ziet nog wel enige moge lijkheden om de trainer ge woon zijn contract te laten uit dienen en zal daar in april in Praag ook op aandringen, maar Kecskemethy heeft zelf weinig hoop. „Ik geloof er niet meer in. Ik ben al vijf jaar in het buitenland en zij hebben altijd gezegd dat ik de nationa le ploeg weer onder mijn hoe de moest nemen. Nu de huidi ge trainers weg gaan, zullen de autoriteiten mij zeker terugha len. Jammer, want ik begin nu net wat succes te krijgen en ik had het karwei graag willen volbrengen. Daar houden ze in Praag echter geen rekening mee. Nee. ik zie geen kansen meer dat ik kan blijven, daar voor zijn de uitlatingen vanuit Praag te negatief", aldus Kecs kemethy. AMSTERDAM De eni ge Nederlandse autocou reur, Jan Lammers, komt komend seizoen goed aan de kost. Slechts de formu- le-l-renstallen in de race- wereld hebben geen be langstelling voor de 28-ja- rige Zandvoorter. In Eu ropa kon Lammers zich deze winter de luxe per mitteren uitstekende aan biedingen af te houden in de hoop op een aantrek kelijk avontuur in de nieuwe formule-3000, de door formule-l-baas Ec- clestone opgezette inter nationale B-categorie. Voor die" nieuwe klasse heeft Lammers nog geen contracten binnen. Wel ziin er contacten met de door de Nederlander Cees van der Grinten geleide 3000-stal van de Brit Ken Tyr rell. Dat alles in het streven van Lammers om ervaring te houden in de open formule- -wagens. „Ik rijd de laatste tijd voornamelijk in toerwagens. Als ik ooit de stap naar formu le 1 weer kan maken, moet mijn ervaring op peil zijn. Daarom heb ik via mijn mana ger Hans Grimmelt nu ook vaste voet op Amerikaanse bo dem gekregen. Met de Italiaan Teo Fabi neem ik deel aan de Grand Prix van Miami, een drie-uursrace en één van de grootste races van de Verenig de Staten, Wie weet wat er nog meer uit die contacten voortkomt". Het dagelijks brood verdient Lammers dit seizoen echter weer in de toerwagens. Met de Brit Richard Lloyd sloot hij voor het derde seizoen een overeenkomst voor het rijden van de Porsche 956 in de groep C van de lange-afstands- races. Lammers rijdt met de Brit Palmer zeker vijf wed strijden uit de wereldtitelstrijd endurance. Bij Renault Nederland begint Lammers aan zijn vierde sei zoen. In de afgelopen twee sei zoenen veroverde hij, met overmacht, de Europa Cup bij de 5-turbo's. In de nieuwe Eu ropese competitie, met de nieuwe Alpine-turbo van de Franse staatsfabriek, is Lam mers wederom de grote kans hebber. Lammers, die tussen de bedrijven door ook nog zijn baan bij de televisie als auto sportcommentator wil aanhou den, is de jcopman van het Ne derlandse team. Michael Bleekemolen is zoals gebruike lijk de tweede man. De jeugdi ge Westduitser Peter Obern- dorfer rijdt de derde wagen, die op kosten van de Duitse importeur door het succesvolle Nederlandse team wordt inge zet. In de elf races om de Europa Cup krijgt Lammers in de 260- pk sterke bolide de voornaam ste tegenstand uit Frankrijk, waar oud-formule-1-coureurs als Beltoise en Jarier zijn aan getrokken om de Nederlandse overmacht eindelijk eens om ver te kegelen. Jan Lammers wacht een druk seizoen. PAARDESPORT Koersen Hilversum EERSTE KOERS, 2000 meter: 1. Wldu Buitenzorg (M. Bouwhuis) kilo- metertljd 1.21,0. 2. Wenner Hanover, 3. Yvan Flight. Toto: winnend 9,20, plaats 1,60 2,70 1,60, koppel 44,70, trio 598,10. TWEEDE KOERS. 2000 meter: 1. Ybrenda Z (H.C. Bakker) 1.22,1, 2. Yes Fortuna, 3. Yonlna Kwik. Niet ge start: Yonkers Cede. Toto: winnend 3,30, plaats 2,80 3,10 1,80, kop pel 15,50, trio 69,50. DERDE KOERS. 2000 meter: 1. Ylon ka PlutO (G.H n.-msr.k, 7 ?3.5. 2 watch me Marco, 3 :rr. R?rA.-. Niet gestart: Woody Dien en Wodan Notice, Toto; winnend 4,70, plaats 2,10 3,20 5,50, koppel 26,20, trio 873,80. VIERDE KOERS. 1609 meter 1 Yorkshire Cede (T. Smeding) 1.21,0 2. Wallysien, 3. Woudbloem J Niet DORTMUND Drie ex-topsporters maken dit jaar hun debuut in de autosport. De West- duitse zwemmer Gerald Mörken (25), ex-we reldrecordhouder, gaat met de coureur Ulli Burg als co-équipier deelnemen aan dertien lange-afstandsautoraces in de Bondsrepu bliek. Mörken stelt zich veel voor van zijn tweede sportloopbaan. Hij weet niet of hij nog tijd genoeg overhoudt om voor het zwemmen te trainen. In 1986 wil hij zich in elk geval voorbereiden op de wereldkampioenschappen in Madrid. Eddy Merckx stopte al in 1978 met wielrennen. De beste renner aller tijden start binnenkort in de autorally van Zaïre. De pioen Franz Klammer start in net tosportseizoen in het Westduitse kampioen schap voor produktie-toerwagens Oefenduels DEN HAAG Ondanks de barre winterse omstandighe den is er gisteravond toch ge voetbald LENS won in een oefenwedstrijd bij BTC met 3- 1 De ontmoeting tussen FC Den Haag 2 en VUC aan de IJzerwerf ging niet door. Afdelings-hoofdklasser Oran jeplein oefent morgenavond tegen KNVB-eersteklasser ADO Het duel aan de Buurt weg begint om half acht gestart: Ygor Peterho/ Toto: winnend I 1,70, plaats 1,60 1,10 2,10, koppel 5,30, trio 38,50. VIJFDE KOERS, 2420 meter. 1 Win ston Dartel (R. Kooyman) 1 25.0 2 Uniek Fortuna. 3 Vorma Rlta. Niet gestart Yustl Buitenzorg. Toto: win nend f 21,10, plaats 3,50 4,30 1,50, koppel 51,00, trio f 760.70. ZESDE KOERS, 1609 meter 1. Y/al ler Neyenrode (W.G Goedhart) 1.19,3, 2. Unit Fortuna. 3. Unila Osse- waard Toto: winnend 2,30, plaats 2,10 1,60 2,50, koppel 12,50, trio 111,70 ZEVENDE KOERS. 2000 meier 1 Ta mara Rita (S. van Dooyeweerd) 1.20.3. 2 Worthy Hollandia. 3 Stel 'i gestort: Vrogan Albo, Vic Hano ver en Vino Buitenlust Toto winnend I 16,90, plaats I 2,50 3,70, koppel I 39.60, trio I 637.30 ACHTSTE KOEftS. 2000 meter 1 Yarmouth (T Smeding) 1.22,0. 2. Yor- plaats f 3.10 f 8,70. koppel f 6 60. trio t 100 30 NEGENDE KOERS 2000 meter 1 Woerden (C Roodenrijs) t 20,8, 2 Ursula Laren, 3 Walko Rodney Niet gestart Wattaqueur Toto: winnend f 6,30, plaats l 4.20 f 6,60 t 4.00. koppel I 93,50. trio t. 1492,20 OMZET TOTAIISATOR 216 253.00 DORDRECHT Nog dit jaar verdubbelt het aantal Nederlandse gemeenten waar overdag sport kan worden beoefend in spe ciale projecten. Nu is daarvan al sprake in 32,2 procent of bijna éénderde van de gemeenten. Daar schept de plaatselijke overheid er de nodige ma teriële voorwaarden voor. Ze stimuleert en onder steunt activiteiten overdag zowel van de georgani seerde sport als het soci aal-cultureel werk. Dit heeft Inez van Bezouw. consulente Sport Overdag van de landelijke contactraad voor de gemeentelijke bemoeiingen met lichamelijke opvoeding, sport en recratie. neergelegd in een rapport Ze ondervroeg daartoe eind vorig jaar alle ge meenten. Het ging om een tus sentijdse balans na de recente ontwikkelingen over sport overdag. De belangrijkste ini-' tiatiefnemer hierbij was de ge meentelijke overheid. of schoon ook sociaal-culturele organisaties in betrekkelijk veel gevallen er de eerste aan zet toe gaven. Sport overdag komt niet over al even vaak voor: in Zeeland in 14,3 en in Overijssel in 51.2 procent van de gemeenten De plaatselijke overheid is in ne gentig procent van de gevallen betrokken bij het huidige aan bod van sport overdag. Vrijwel overal is dit voorwaarden scheppend. in bijna zeventig procent ook stimulerend en ondersteunend en in ruim veertig procent tevens uitvoe rend. Blijvende taak Van de gemeenten die betrok ken zijn bij sport overdag, vindt meer dan de helft, dat het stimuleren en ondersteu nen van het particulier initia tief een blijvende taak is Sport overdag is een zorg van de overheid. Voor de voortzet ting, de kwaliteit en of de co ördinatie zal ondersteuning door beroepskrachten onont beerlijk zijn, denken de ge meenten in het rapport „De lokale overheid en sport over dag". Problemen zijn er ook. Over dag is her en der niet voldoen de accommodatie, zoals bij voorbeeld zalen, beschikbaar. Dit wordt beter als er in de toekomst minder lessen licha melijke opvoeding hoeven te worden gegeven omdat er minder leerlingen zijn Ook zijn er financiële knelpunten Het gaat verder niet altijd even vlot om sportverenigin gen te betrekken bij de opzet van sport overdag. De gemeenten blijken het er over eens te zijn, dat sport overdag niet gericht dient te worden op een speciale groep, maar op iedereen die er tijd voor beschikbaar heeft Ook over het nut van sport overdag voor een mogelijk zinvolle tijdsbesteding van veel vrijwil ligers is men het roerend eens. Verreweg de meeste gemeen ten gaan oovendien mee in het standpunt van de landelijke overheid, dat sport overdag zo wel recreatiesport en sportieve recreatie als wedstrijdsport kan omvatten. Over wie de sport overdag moeten uitvoeren, verschillen de gemeenten van mening met staatssecretaris Van der Reij- den van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur Deze vindt de georganiseerde sport hiervoor ae meest aangewezen instantie. De gemeenten zien hier eveneens werk voor an dere instellingen en andere' particuliere organisaties Van der Reijden vindt verder dat de gemeenten zich moeten be zighouden met accommodaties en de opzet van sport overdag. De meeste gemeenten zien voor henzelf ook een blijvende taak in stimulering en onder steuning. aldus het rapport Voetbal De 41-jarige Foppe de Haan uit Bakkum maakt volgend seizoen zijn debuut als trainer in het betaald voetbal bij eerste-divisieclub SC Hee renveen. /sportprogramma Schaatskalender DEN HAAG De schaatska lender voor de komende dagen ziet er als volgt uit: MORGEN Nieuwe Niedorp: Nederlands kampioenschap schoonrljden. 11.00 uur. 02261-1383 Westwoud: marathon heren, veteranen en B-ri|ders. 19 00 uur. 02285-3551/02290-61901 Bleiswijk: Rottemerentocht. 10-150 km, 10 00-16 00 uur. 01892-5605, 01602-1505 VRIJOAG Bleiswijk: Rottemerentocht, 10-150 km. 10 00-16 00 uur. 01892-5605, 01802-1505

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9