liberation: Le Pen jnartelde in Algerije TÊ Thatcher woedend op ongelovige Kinnock Computers van Rode Kruis volgen elke deken op weg naar Ethiopië Voorzichtige steun VS voor Jordaans- Palestijns plan iPeagan jiisleidend er Salvador" Franse astronaut:Russen hebben betere ruimte-we JITENLAND £cidM<2owumt WOENSDAG 13 FEBRUARI 1985 PAGINA 5 Isjernenko te ziek om apandreou te spreken !e!Ë SKOU Precies een jaar nadat de nu 73-jarige istantin Tsjernenko Joeri Andropov opvolgde als jet-partijleider (vandaag), gonst het in Moskou ieuw van de geruchten over de gezondheidstoe- [d van de hoogste Russische leider. Aanleiding rtoe is het afgelasten van de ontmoeting, gisteren, en de Russische president en Griekse premier andreou, die momenteel de Sovjet-Unie bezoekt, sische functionarissen verklaarden dat Tsjernen- de Griekse premier niet kon ontvangen, omdat met vakantie buiten Moskou verblijft. Maar aan Sriekse delegatie werd meegedeeld, dat Sovjet- tijleider te ziek is om Papandreou te ontvangen, de vraag of de Griekse afvaardiging enige infor- Jie over de aard van Tsjernenko's klachten was ^itrekt, antwoordde men daar „niet in geïnteres- d te zijn". De Grieken zijn waarschijnlijk de eni- in de westerse wereld, die er zo over denken. Kernwapenakkoord houdt Starwars- project niet tegen WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan houdt vast aan het „Starwars"-onderzoek, dat moet leiden tot de ontwikkeling van een anti-raket- tensysteem in de ruimte. Volgens Reagan moet dit onderzoek doorgaan, ook als Washington en Moskou het eens worden over een vermindering van het aantal offensieve raketten. Wel is hij bereid voor de werkelijke in gebruikneming van een raketafweer systeem met de Sovjet-Unie te onder handelen over een eventuele „interna tionalisering" van een dergelijke raket defensie. Zuivering op ministerie na proces Popieluszko WARSCHAU De directeur van de afdeling godsdienstzaken op het Poolse ministerie van binnenlandse zaken, de 58-jarige generaal Zenon Platek, is ontslagen nadat vier ondergeschikten vorige week tot zware straffen veroordeeld wa ren wegens de moord op pastoor Popieluszko. Ook het Poolse politieapparaat wordt doorge licht. Een en ander deelde regeringswoordvoer der Jerzy Urban mee. Platek werd vorig jaar al geschorst wegens „onvoldoende toezicht" op zijn afdeling. In Warschau deden gisteren geruchten de ronde dat ongeveer 200 legerofficieren in op dracht van de Poolse leider, generaal Jaruzelski, sinds kort op het ministerie van binnenlandse zaken werkzaam zijn. Twee van de vier veroor deelde leden, kapitein Gregorz Piotrowski en kolonel Adam Pietruszka, gaan in hoger beroep tegen hun vonnis. Bonn zet grenspolitie in tegen terrorisme BONN West-Duitsland zet zijn twin tigduizend sterke paramilitaire grens politie in tegen de nieuwe golf van ter reuraanslagen. Dit heeft de Westduitse minister van binnenlandse zaken, Frie- drich Zimmermann, gisteren gezegd. De Bundesgrenzschutz is uitgerust met speciale wapens en apparatuur en pa trouilleert op straat en in de lucht rond Bonn en bewaakt ministeries, ambassa des en bezoekende politici. De EG-mi- nisters van buitenlandse zaken zullen volgende maand nadere maatregelen treffen tegen het terrorisme, zo is giste ren in Rome afgesproken. Kinderverlamming steekt kop op in Finland HELSINKI In Finland is op nieuw het virus gesignaleerd dat kinderverlamming veroorzaakt. Een kind is aan polio overleden, terwijl twaalf anderen ziek zijn. De Finse Erofessor Kari Cantell vreest dat het ier gaat om een nieuwe stam van type-3 van het poliovirus, waartegen mogelijk de hele bevolking alsnog zal moeten worden ingeënt. Als blijkt dat de besmetting is veroor zaakt door een nieuwe stam, zal een nieuw vaccin moet worden ontwik keld hetgeen geruime tijd zal ver gen. $IANSE RECHTS-EXTREMIST ONTKENT AANTIJGING DAGBLAD RIJS Onder de levens ite kop „Gemarteld door Le r kijlp" heeft de Franse krAnt e rajération gisteren een sensa- an \»eel „dossier" gepubliceerd kuntfr de gedragingen van Jean- lans Brie Le Pen tijdens de Alge- s uitise oorlog. Volgens getuige- gestrfen van vijf voormalige Al- thfjnse onafhankelijkheids- •gev^jders heeft de tegenwoordi- jd, wjleider van het Franse ex- ig p^m rechtse Nationale Front >lieeijurende de eerste maanden dat 5 1957 persoonlijk de hand foor )ad in de gewelddadige on- :T lai volgt dervraging van leden van de Algerijnse bevrijdingsbewe ging FLN. Le Pen zou een van een bomaanslag verdachte Al gerijn ten overstaan van gear resteerde FLN-sympathisan- ten met een schot in het hoofd hebben geëxecuteerd. Ook zou hij gevangenen electrische schokken hebben toegediend en geslagen. Een geëmotioneerde Jean-Ma- rie Le Pen verklaarde gister avond voor de Franse televisie dat de getuigenissen vals wa ren. Hij sprak van verzinsels van „terroristen die eerst hun vrienden hebben verraden en daarna de held zijn gaan uit hangen." „Ondervraging van verdachten heeft nooit tot mijn missie behoord", aldus Le Pen, die zich in 1956 vrijwillig in Algerije als luitenant heeft aangemeld bij het Eerste Para regiment, de gevreesde Groe ne Baretten. De publicatie in Libération volgde enkele weken na soort gelijke meldingen in het door gaans goed geïnformeerde, sa tirische weekblad „Le Canard Enchainé", dat door Le Pen inmiddels voor de rechter is gedaagd. Libération is echter de eerste krant die getuigen met naam en toenaam noemt en ook hun foto's afdrukt. Twintig jaar geleden zette de Franse historicus Pierre Vidal- -Naquet al vraagtekens achter Le Pen's oorlogsverleden. Een uit 1957 daterend rapport van de toenmalige Franse politie- -commissaris in Algiers, Gilles, was destijds ook al uitgangs punt voor een onderzoek. In het rapport staat letterlijk dat Le Pen een 19-jarige Algerijn electrische schokken op de oren heeft toegediend en ook dat hij hem met een bullepees heeft geslagen. Vreemd ge noeg is Le Pen tegen dit rap port nooit in het geweer geko men. In vele stemlokalen in Zuid-Korea werden vannacht de gisteren uitgebrachte stemmen geteld. De partij van oppositieleider Kim Dae Jung behaalde veel meer stemmen dan algemeen werd ver wacht. Zuidkoreaanse regeringspartij behoudt meerderheid SEOUL De regerende De mocratische Gerechtigheid- spartij (DJP) van de Zuidkore aanse president Chun Doo Hwan heeft gisteren de ver kiezingen gewonnen. Chun's partij behaalde 87 van de 276 zetels. De verkiezingen werden ge kenmerkt door de verrassend sterke opkomst van de vorige maand opgerichte oppositione le Nieuwe Koreaanse Demo cratische Partij (NKDP). Deze partij wordt gesteund door de onlangs uit ballingschap terug gekeerde Kim Dae Jung, die zelf niet aan de verkiezingen mocht meedoen. De NKDP behaalde 50 zetels. Als gevolg van het ingewikkelde kiessys teem krijgt de grootste partij 61 extra-zetels. Hierdoor be houdt de regeringspartij haar absolute meerderheid. WASHINGTON/TEL AVIV De Amerikaanse regering heeft gisteren voorzichtige steun betuigd aan het Jordaans-Pale- stijnse akkoord, dat maan dag door koning Hoessein en PLO-voorzitter Arafat is overeengekomen. Het akkoord voorziet onder meer in een Israëlische te rugtrekking uit de in 1967 bezette gebieden. Dit zou middels een internationa le conferentie, die onder toezicht staat van de Ver enigde Naties, tot stand moeten komen. Terwijl president Reagan en de Saoedische koning Fahd gisteren opnieuw in Washing ton de problemen in het Mid den-Oosten bespraken, ver klaarde de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, dat „elke overeenkomst, die aanstuurt op een vreedzame oplossing van het Midden-Oos tenconflict, als een construc tieve stap moet worden ge zien". Als de besprekingen in Amman ertoe bijdragen dat de partijen rond de tafel gaan zit ten is dat een welkome ont wikkeling. aldus Speakes. In Israël overheerste wantrou wen over het maandag in de Jordaanse hoofdstad Amman bereikte akkoord tussen Hoes sein en Arafat. Premier Peres zei dat het nog niet duidelijk was of Hoessein en Arafat slechts onderling tot een ver gelijk waren gekomen, of dat zij vrede met Israël op het oog hebben. d 01 m sis als il bij IHINGTON De re- ig-Reagan heeft het igres „onvoldoende, 'eidende en in sommi- gevallen onjuiste" in- latie verstrekt over de lerikaanse betrokken- in El Salvador. ,Dat it in een zeer kritisch •ort van drie Congres- ïar1en- beschuldigen de peering ervan dat er ~maal zoveel Ameri- ie gènse Amerikaanse advi- ku^Vs in El Salvador zijn ze toegeeft. Officieel jen het er hooguit 55 waaj- De militaire hulp zou tweemaal zoveel zijn de de economische hulp. ars i lsfder zou het Salvadoraan- leger zonder enig onder- J [pid steeds meer dorpen a c iben gebombardeerd on- ks Washingtons bewerin- van het tegendeel. De ;ring-Reagan heeft kri- geweigerd op het rap-. tafchef van het Salvado- se leger heeft gisteren ïgd dat Groot-Brittannië België hebben aangebo- officieren op te leiden hun militaire academies. Israël zal worden ge- igd hulp te bieden bij de riersopleiding, aldus pre- int Duarte. Diplomaten ;en dat veel landen wei voelden voor medewer- gezien de slechte repu- van het Salvadoraanse igert Cambodjanen vluchten naar Thailand Honderden Cambodjaanse vluchtelingen steken hier bij Khong waarnemers in Thailand zijn de Vietnamese militairen van plan Num Sai de Cambodjaans-Thaïse grens over. nadat gisteren om a"e Khmer-bases in het grensgebied te omsingelen. De Rode Vietnamese troepen een nieuw offensief tegen de bolwerken van Khmers schieten met zware geweren en mortieren terug op de de Rode Khmer hadden geopend. In totaal zouden gisteren aanvalseenheden. 8.000 Cambodjanen zijn uitgeweken naar Thailand. Volgens Amerikanen stellen Sovjet- Unie gezamenlijk tv-programma voor WASHINGTON De directeur van het Amerikaanse officiële voorlichtingsbureau USIA, Charles Wiek, heeft dé Sovjet-Unie het voorstel gedaan televisieprogram ma's uit te wisselen waarin Russische als Amerikaanse politici hun mening kunnen verkondigen. Wiek zei gisteren dat hij zijn voorstel enkele weken ge leden per brief had doen toekomen aan het hoofd van de afdeling internationale voorlichting van de Russi sche Communistische Partij, Leonid Samjatin. Hij heeft nog geen antwoord gekregen. HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH Al Aki Smidje Verholen draaide zich nog eens om de kabouterboom, waaruit hij zojuist te- rschljn was gekomen, en merkte toen, dat weer helemaal normaal was en net zo groot ^sterk als altijd. De kabouterboom was ook r een heel gewone boom en zelfs het bos ook maar een heel gewoon bos. Hoe de J ook speurde en keek. hij kon met geen jelijkheid een deurtje of sleutelgat ontdek- ,,Nou nou....," mompelde hij waarderend. hebben die kabouterjongens hier goed mekaar. Geen sterveling zou ooit kunnen 'eden, dat hier kabouters woonden, maar wat gék! Wat wordt het plotseling Akelig kil zelfs. En dan te bedenken, dat het 1 warme zomeravond was..." Hij zette er stevige pas in. want van stevla marcheren Je lekker warm. Dat was trouwens wel no dig ook. want intussen was er een koude noord ooster opgestoken. En daar bleef het niet bij, want plotseling viel er een grote sneeuwvlok, die op zijn wang tot een ijskoude druppel uit- eensmolt. Toen dwarrelde er nóg een vlok, toen nóg een..., en weldra waren het er zoveel, dat ze onmogelijk meer te tellen waren. „Brrrhoe bestèèt het", bibberde de smid, die moeite had om tegen de felle sneeuwjacht in te komen. „Brrr! Een complete Siberische sneeuwstorm en dat in de na-zomer! Hier gebeuren geheimzinni ge dingen, jongens, of mijn naam is geen Jo hannes Jacobus Franciscus Verholen En daar had de smid gelijk In, want de bomen van het Rijkhuyzer Bos zagen er plotseling heel an ders uit dan anders. Het leek wej of ze gezich ten gekregen hadden en of hun takken armen waren, die ze beschermend uitstaken naar die arme, koude, bibberende smid. STORMACHTIG DEBAT OVER BELGRANO-AFFAIRE (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Thatcher is woe dend op Labourleider Neil Kinnock. Zij wenst in haar eer hersteld te wor den en eist van hem een gemeend excuus. Kinnock heeft gisteren in het La gerhuis herhaaldelijk ge weigerd haar te geloven. In de hoffelijke Britse parlementaire taal bete kent dat evenveel als: „U liegt". De Labourleider had pre mier Thatcher vragen ge steld in verband met het ge ruchtmakende proces Pon ting en de Britse aanval, in mei 1982, op de Argentijnse kruiser Belgrano. Thatcher weigerde toe te geven, dat haar regering het Lagerhuis misleidende informatie had verstrekt omtrent dit oor logsfeit. Toen Kinnock antwoordde dat hij haar niet geloofde, maakte de premier zich vre selijk boos. Haar gramschap nam nog toe toen Kinnock haar vroeg, of zij haar op dracht had gegeven Clive Ponting voor het gerecht te dagen. Ponting is de hoge functionaris, die vorig jaar anoniem documenten om trent de Belgrano-affaire doorspeelde naar een La- bour-afgevaardigde, die een niet aflatende campagne te gen de regering-Thatcher voert om de waarheid over de Belgrano te achterhalen. Ponting werd eergisteren door de Old Bailey vrijge sproken. Premier Thatcher zei giste ren in het Lagerhuis, dat zij afgelopen zomer niets te ma ken had gehad met de beslis sing om deze ambtenaar van het departement van defen sie een proces aan te doen. „Ik was toen met vakantie", verklaarde ze. Maar Labour leider Kinnock weigerde ook dit te geloven. De verontwaardigde Britse premier liet er geen gras over groeien en schreef hem gisteravond een nijdige brief. Margaret Thatcher onder streepte daarin, dat zij in het Lagerhuis de zuivere waar heid heeft verkondigd en dat Kinnock haar moet geloven. Zij eist bovendien, dat hij haar zijn excuses zou aanbie den. Kinnock antwoordde op de tv, dat hij haar nog steeds niet geloofde. Bijna drie jaar nadat de Bel grano door de Britten getor pedeerd werd (honderden Argentijnen verloren daarbij het leven) zal het Lagerhuis volgende week een uitvoerig debat aan dit wapenfeit wij den. GENEVE Ergens tus sen Addis Abeba en een distributiecentrum van het Internationale Rode Kruis in Ethiopië was 20 liter spijsolie spoorloos verdwenen. De chauffeur van de vrachtwagen die de olie vervoerde, kon voor het verlies geen ver klaring geven. Hem werd zonder pardon een boete opgelegd van 22 dollar (ongeveer 80 gulden). Het bedrag is op zijn salaris in gehouden. Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) han teert voor het toezicht op zijn hulpzendingen een systeem, waarbij chauffeurs pas hun sa laris krijgen als na controle is gebleken dat alle goederen zijn afgeleverd. Volgens functiona rissen van de hulporganisatie kan het comité, dat momenteel ongeveer 5.000 ton hulpgoede ren per maand aan Ethiopië levert, met behulp van compu ters elke voedselzending en elke afzonderlijke deken op weg naar zijn eindbestemming volgen. Andreas Lendorff, het hoofd van de afdeling hulpverlening van het ICRC, verklaarde dat iedere zending bij aankomst in Ethiopië een codenummer krijgt, waarna de informatie over de zending onder dat nummer in een computer op het ICRC-hoofdkwartier wordt opgeslagen. Het ICRC kan een donor die ons 20.000 dekens geeft, een gedetailleerd rapport verstrek ken over ieder artikel. Waar, wanneer en aan wie het is verstrekt, aldus Lendorff. Veldwerkers registreren wan neer een zending bij een ha ven of op een vliegveld arri veert elk artikel: wanneer de goederen in een pakhuis wor den opgeslagen en wanneer zij aan een distributiecentrum worden afgeleverd. In het geval van de chauffeur die geen verklaring kon geven voor het ontbreken van 20 li ter olie. wordt de chauffeur een boete opgelegd en schrijft het ICRC een brief met een klacht aan de werkgever Je hoeft niet van normale regels af te wijken omdat je in een land werkt waar sprake is van slechts een deel van de totale hoeveelheid hulpgoederen van 125.000 ton, die maandelijks in Ethiopië arriveert. Volgens VN-hulpfunctionaris Frank Verhagen gebruiken de mees te hulporganisaties in het land soortgelijke systemen en zijn de verliezen bij het transport gering. Geen van de westerse hulpor ganisaties die in Ethiopië werkzaam zijn, heeft verliezen femeld die de normale slijtage ij een operatie van deze om vang te boven gaan, aldus Verhagen. Hij erkent dat er goederen verdwijnen. Maar volgens Verhagen is het, ge zien de omvang van de hulp verlening. onmogelijk te zor gen voor een systeem dat hon derd procent zekerheid biedt Er zijn altijd lekken, kleine diefstallen, ongelukken Volgens een andere functiona ris, Lyn Loewen, die onlangs tien dagen in Ethiopië was, is de zaak van de vermiste olie tamelijk uitzonderlijk voor het ICRC-programma. Zij ver klaarde dat de meeste hulp de genen bereikt voor wie zij is bedoeld, en dat zii met terecht komt op bijvoorbeeld zwarte markten of bij het leger. Bo vendien gebruiken de meeste ontvangers de goederen ter plaatse, in het distnbuUekamp van het Rode Kruis. In het noorden van het land. waar een burgeroorlog woedt, is het veel moeilijker de hulp goederen af te leveren dan in net zuiden De hulpzendingen naar het noorden geschieden meestal per vliegtuig of met een militair konvooi. In beide HOUSTON Russische ontwerpers hebben het toi let in hun ruimtevaartuigen simpel gehouden, waardoor het beter werkt dan dat van het Amerikaanse ruimte veer. Dat is de mening van een Franse astronaut Jean- Loup Chretien, die met Russische ruimteschepen meereisde, en nu in de VS een ruimte-training volgt. Chretien zei dat de Russi sche kosmonauten een toi letsysteem hebben, waarbij de vaste substantie met luchtdruk simpelweg in een zak wordt verzameld De zak wordt vervolgens dicht gebonden en opgeslagen om later in de ruimte over boord te worden gezet Een medewerker van de NASA verklaarde dat de chronische problemen met het Amerikaanse ruimtege- rief inmiddels lijken te zijn opgelost De NASA heeft 12 miljoen dollar uitgegeven aan een toiletontwerp dat net als het Russische sy steem. luchtdruk gebruikt om de zwaartekracht te vervangen. Aanvankelijk werd het vaste afval via een vriesdroog-systeem verpulverd, om vervolgens onder druk naar buiten te worden geblazen De astro nauten klaagden echter keer op keer dat het sy steem niet goed werkte, waardoor vaak een bruini ge nevel in de cabine kwam te hangen. Ook dit oro- bleem zou nu verholpen zijn.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5