Golden Ten in Noordwijk en Leiden ongemoeid STAD OMGEVING N achtver gunning voor nog zes cafés mVT J *1 SPEELHUIS Hoofddoekjes' verdelen Alphense islamieten Stokkermans er weer bovenop :n Foto-apparatuur gestolen VROUW EN KIND DOOR IJS GEZAKT Hillegomse dood na ongeval Karpersterfte door afvalwater Hoogheem raadschap stopt met bemaling HAAGSE POLITIE VALT >en BINNEN WOENSDAG 13 FEBRUARI 1985 PAGINA 13 3ut<tito gestolen bofc van 00% ito ilhl. na- '00 lEN Terwijl de eige- iar folders liep uit te de- is gisteren zijn auto ge- n. De man liet steeds de met draaiende motor er om snel op te kunnen iten. deelde zijn folders prong in de auto en reed een stukje verder. Toen lat omstreeks twee uur hoek van de Pelikaan- t en de Langegraeht bleek de auto bij terug- >t verdwenen. In de auto tevens drie slijpmach- en een aantal video- LEIDEN Uit een woning aan de Weddesteeg is in de nacht van maandag op dins dag voor 2.300 gulden aan foto-appratuur gestolen. De dieven kwamen het pand binnen via een klapraampje. Uit de woning werd ook een giropasje en een aantal cheques gestolen. Afgelopen weekend werd in dezelfde woning ingebroken. Toen werd een portemonnee met 125 gulden en een giro pas weggehaald. WARMOND Het ijs op de Hofleede bleek gistermorgen niet sterk genoeg om een vrouw met haar kleine dochtertje te dragen. Zij raak ten beiden te water. De vrouw kon het kind op het ijs schuiven waarna het naar de wal kroop. De vrouw werd uit het water gehaald door me dewerkers van een jachthaven en omwonenden die op haar hulpgeroep, met ladders en touwen kwamen toegesneld. De vrouw had toen onge veer zeven minuten in het ijskoude water door gebracht. Het blijkt dat het ijs met name op punten waar verschillende sloten samenkomen niet zo sterk is als men verwacht. De sterke wind heeft lang kunnen voorkomen dat die „kruisingen" dichtgevroren en pas gedurende de laatste vriesnacht zijn veel windwakken van een dunne laag ijs HILLEGOM De 63-jarige Hillegomse J.D.B. overleed gistermiddag aan de gevolgen van een ongeval dat zij die ochtend in haar woonplaats had veroorzaakt. De vrouw verleende omstreeks half tien geen voorrang aan een auto op de Lijsterbeslaan. De 22-jarige bestuurder moest door «de brandweer uit het wrak wor den gezaagd. De Hillegomse werd eerst naar het Diacones- senhuis in Heemstede en later naar het AZL vervoerd. In Leiden bezweek ze aan de ver wondingen. VOORSCHOTEN Deze week is 1500 pond kar per uit de vijver gehaald van het Berkhoutpark. De vijver grenst aan het clubgebouw van de voetbalvereniging SVLV. De vis is gedood door het afvalwater omdat het clubhuis geen apart riool heeft. Het vele douche- water ontdooide een gedeelte van de grote vij ver, miar het warme water betekende de dood van de ongeveer duizend stuks vis, die eerst vo rig jaar in de vijver uitgezet was door de heugel- sportvereniging. De sportvereniging treft geen enkele blaam. Er is nimmer rekening gehouden met een dergelijke strenge vorst, waardoor een circulatie van het water gestremd werd. LEIDEN Het Hoogheem raadschap Rijnland zal als de vorstperiode aanhoudt voorlopig niet overgaan tot bemaling. Volgens een woordvoerder van het hoog heemraadschap wordt al sinds vorige week niet meer bemaald. „Over de kwaliteit van het ijs doe ik geen uit spraken. maar het is in elk geval niet onveilig door be maling", aldus de woord voerder. DeLeidsemeid LEIDEN Amateurto neelvereniging Impe rium heeft het toneel stuk 'De Leidse meid' naar een idee van Her man Heijermans op het programma genomen. De première heeft plaats op zaterdag 23 fe bruari om half negen in het eigen theater aan de Oude Vest. De regie is in handen van Bert Vieveen. Het stuk wordt elke vrijdag- en zaterdagavond opge voerd tot en met 30 maart. gen mil LEIDEN Naast de reeds verleende 15 ont heffingen dienen nog eens 6 cafés toestemming te krijgen om op zaterdag een uur langer (tot drie uur) open te blijven. Dat heeft de commissie voor de beroep- en bezwaar schriften de burgemeester geadviseerd. De commis sie is het niet eens met het overgrote deel van de Leidse horeca-onderne- mers dat de proef met de nachtvergunningen niet van start had mogen gaan omdat deze concurrentie vervalsend is. Bij aanvang van de proef die gedureode een jaar wordt gehouden kregen 13 cafés een nachtvergunning, later zouden daar nog eens twee bijkomen. Meer dan zestig ondernemers tekenden be zwaar aan tegen de proef omdat zij meenden dat er van rechtsongelijkheid spra ke was. Sommige onderne mers stelden dat hun omzet als gevolg van deze ongelijk heid met twintig procent ge daald was. Het belangrijkste criterium van de burgemeester om geen ontheffing te verlenen, is de te verwachten overlast van het café. Bovendien heeft Goekoop zogenaamde buurtcafés een ontheffing onthouden omdat het karak ter van deze cafés dit niet toe zou staan. Dit argument heeft de commissie van de hand gewezen. Daarom is ge adviseerd alsnog ontheffing te verlenen aan de cafés Morskwartier (Morsweg 63), Aniba ((Herenstraat 1), Haagweg (Haagweg 32). De Drie Haringen (Middelste gracht 155) en Het Lisser Veerhuis (Lage Riindijk 72). Bovendien vindt de commis sie dat ook discotheek Twins aan de Breestraat „het voor deel van de twijfel moet worden gegeven". Er is niet gebleken dat Twins „ontoe laatbare overlast" veroor zaakt. Twins is daarmee de eerste discotheek in Leiden die wellicht een ontheffing krijgt. Discotheek Club 70 aan de Stationsweg dient geen ontheffing te krijgen daar hier wel duidelijk van overlast sprake is. De uitspraak van de commis sie geldt als een advies aan de burgemeester. Deze dient nu te bezien in hoeverre hij de uitspraak van de commis sie honoreert. Wanneer Goe koop de commissie volgt, zul len 21 cafés in de nacht van zaterdag op zondag langer open mogen blijven. MAROKKAANSE WERKGROEP: GEBEDSLEIDER TE STRENG ALPHEN AAN DEN RIJN Een groot deel van de 560 Marokkanen in Alphen voelt helemaal niets voor de steeds stren gere eisen die hun gebeds leider en zijn rechterhand aan hen stellen Maar om niet als slechte Islamiet te worden versleten, volgt een aantal toch de regels van de Imam. Voor een slechte volgeling te wor den versleten, is een schande onder de Marok kanen. Dat zegt Miloud Marbaz, bestuurslid van de Marokkaanse werk groep Alphen. Onder de Marokkanen is heel wat onrust ontstaan sinds een dissident van de werkgroep, de heer Ouallaf, zich opwerpt als woordvoerder van de bui tenlandse werknemers Oual laf werd ruim een jaar geleden uit de werkgroep gezet. Vol gens de resterende leden van de werkgroep probeert Ouallaf in de gunst te komen van de 160 gezinrten tellende Marok kaanse gemeenschap Met ge- bedsleider Ziani zet hij Marok kanen onder druk om zich meer aan de voorschriften van de Koran te houden. „Ouallaf vindt dat de dochters van Ma rokkanen met hoofddoekjes moeten lopen, terwijl z'n eigen dochter zonder bedekking over haar hoofd rondwandelt", zegt Marbaz die vindt dat Ou allaf met twee maten meet. „Hij brengt de Marokkanen in de war. Maar als je dat zegt. word je meteen als vijand van de Islam beschouwd" Zo ver klaart hij het feit, dat vele Ma rokkanen zich tot nu toe niet hebben verzet. Het is in de ge sloten gemeenschap nu een maal moeilijk om uit de toon te vallen. „Sinds de zaak met de hoofd doekjes speelt, zie je opeens verschillende mensen die zeg gen namens de Marokkanen te spreken. We hebben et nu al vier geteld die tegen een krant of tijdschrift namens de Ma rokkanen zeggen te spreken, terwijl niemand van hen door ons is aangewezen In een brief aan de gemeente schrij ven ze wel door een grote groep gekozen te zijn. maar dat is niet waar", aldus Marbaz wiens woorden worden onder steund door Tabou Mokhtar Marbaz maakt zich buzonder boos over de hoofddoekjes-af faire „Ze stellen het voor alsof er in Marokko geen enkele vrouw zonder hoofddoekje over straat gaat en of daar op de scholen geen sportles en biologie wordt gegeven Maar al die Marokkanen hebben af gelopen zomer op het puntje van hun stoel gezeten toen onze hardloopster Moutawik- kil goud haalde bij de 5000 me ter En dat zonder hoofddoek» en zelfs met blote benen", al dus Marbaz die zelf in zijn ge boorteland op school zat tussen de meisies die men in Alphen gescheiden wil houden van de jongens. Marbaz vindt het ver velend dat door deze hele af faire alle Marokkanen als con servatief worden afgeschil derd. Dat beeld wordt versterkt door de berichtgeving rond deze zaak. Eerst ae VARA-ra- dio die door een ongelukkige samenloop van omstandighe den alleen de Imam aan het woord liet namens' de Marok kanen en dan een krantefoto met het bijschrift dat 50 Imams samenkwamen in Al phen om het gemeentebeleid af te keuren „Öe helft van die mensen op de foto zijn geen Imams Er zat gewoon pubUek tussen", zegt Marbaz ROEL DEN OUTE*t IIDEN Het dreigend lillissement van het in ilvaniseren van metalen •specialiseerde bedrijf ulokkermans Chroomin- ,4 iistrie B.V. aan de Roos- veltstraat 8 is definitief (gewend. De surséance jin betaling, die het pidse bedrijf ruim twee ^^ar geleden werd ver- lend, is vanmiddag be- Indigd. De schuldeisers pbben Stokkermans to- lal ruim een miljoen plden kwijtgescholden het aantal personeels- en is tijdens de sursé- van 77 terugge dacht naar 43, waarbij 27 id wongen ontslagen hadden. Volgens immissaris C.A. Ruigrok •eft Stokkermans nu •er groeikansen. ikkermans is een al tiental jaren oud gespecialiseerd lidsT" bedrijf. Het werd in "!3 opgericht door de ge- teders J.P. en P.J. Stokker- n 1957 werd een •uw pand betrokken aan de oseveltstraat en in 1966 rden alle galvanische pro- en geconcentreerd in de •seveltstraat. Een lakkerij ?f toen nog gevestigd in de pn der Werfstraat. In de ja- |n zestig groeide Stokker- ans verder en in 1968 werd n gedeelte van een Culem- rgs bedrijf, dat in dezelfde ctor werkzaam was, overge- men. Deze produktie werd ergeplaatst naar Leiden. In- iddels is de vestiging in de in der Werfstraat opgehe- de loop der jaren werden honderden of duizenden iks onderdelen van schrijf- ichines, fietsen en meube- bewerkt. werd geleverd n RSV-bedrijven en de au- mobielindustrie. maar wer- ook benzinestanks van ommers door het aanbren- 0 van een laag chroom ver- aaid. Stokkermans levert k aan de ruimte- en lucht- lartindustrie, maakt onder voor de scheepsbouw en (Vervolg van voorpagina) LEIDEN/NOORD- npiWIJK/DEN HAAG 1 *&lDe politiekorpsen in Leiden en Noordwijk verwachten niet, in na- OC3v°lging van de Haagse politie, binnenkort een einde te maken aan de •_.Golden Ten speelhuizen U^in deze gemeenten. De fV j' Haagse politie deed gis teravond een inval in het Haagse restaurant Le Coq d'Or waar vorige maand een Golden Ten Casino van start ging. In totaal werden 27 men sen aangehouden en 12 speeltafels in beslag ge nomen. De actie in Den Haag heeft de politie korpsen in Leiden en Noordwijk verrast en verbaasd. „Wij weten niets van een gewijzigd beleid", aldus de woord- I voerders. De politie van Noordwijk zegt van de inval in Den Haag niéts te begrijpen. Wij hebben in overleg met het openbaar ministerie besloten niet in te grijpen. Met Den Haag en Leiden vormen wij één arrondissement, waarin je eenzelfde beleid zou ver wachten. Wij hebben echter van een gewijzigd beleid niets vernomen. We doen dus vooralsnog niets tegen het Noordwijkse speelhuis". Een woordvoerder van de Leidse politie meldt, dezelf de gedragslijn als in Noord wijk te voeren. „Wij hebben geconstateerd, dat in het Leidse Holiday Inn op de zelfde wijze wordt gespeeld als in Noordwijk. Daar wordt, na overleg met justi tie, niet ingegrepen, dus wij wachten hier ook af. Totdat er nieuwe richtlijnen komen vanuit Den Haavg". Officier ,van justitie me vrouw J. Couzijn stelt, dat niet alleen in het arrondisse ment Den Haag, maar in ge heel Nederland eenzelfde beleid wordt gevoerd door het Openbaar Ministerie. „Wij zijn van mening, dat Golden Ten onder de Wet op de Kansspelen valt. Dat hier sprake is van strafbaar handelen. Op elke plaats be hoort dus tegen dit spel te worden opgetreden. De vraag is alleen wanneer je een actie kunt ondernemen. Het antwoord op die vraag is afhankelijk van de prioriteit die je aan het ingrijpen stelt en de mogelijkheden die er zijn. In Den Haag was giste ren de tijd rijp. Het is duide lijk, dat het in een groot korps als Den Haag wat minder moeilijk is een groot aantal manschappen bijeen te brengen voor een actie te gen een speelhuis, dan bij voorbeeld bij een kleiner korps als Noordwijk. Je kunt immers nooit verder sprin gen, dan je polsstok lang is", aldus mevrouw Couzijn. Op uitlatingen van de poli tiekorpsen in Noordwijk en Leiden, als zou besloten zijn niet in te grijpen, wenst zij geen commentaar te geven. Zij volstaat met de medede ling, dat het tijdstip van in grijpen tegen de speelhuizen in deze gemeenten een kwestie van afwegen is. „Je moet ingrijpen tegen een speelhuis afwegen die ande re zaken die de aandacht van de politie vragen. Je kan immers niet alles tege lijk doen. Juist die afweging maakt het moeilijk om een tijdstip van ingrijpen vast te stellen. Want uiteraard heeft een actie tegen Golden Ten niet de allerhoogste priori teit". Het Haagse Casino heeft aangekondigd een kort ge ding tegen justitie aan te spannen. Men noemt het op treden van justitie en politie volstrekt willekeurig en eigenmachtig. Golden Ten zou een behendigheidspel zijn. De actie in het Haagse speel huis werd gisteravond om half acht uitgevoerd door dertig politiemensen. Men was anderhalf uur bezig. Uit de casinozaal werden negen speeltafels gehaald, waarvan er op dat moment drie in ge bruik waren. Uit de kelder ruimte werden nog eens drie reservetafels meegenomen. De vijftien bezoekers van het casino in de leeftijd van 21 tot 79 jaar, en twaalf man speltechnisch personeel zijn allen in de loop van avond weer vrijgelaten nadat tegen hen proces-verbaal was op gemaakt. Bij de inval werd ook een onbekend geldbe drag dat bij het gokspel was gebruikt in beslag genomen. Versteende gratie Onbewogen, zo op het oog vastgevroren, blikt deze gans in de Leidse Hortus naar de lente. Als straks de poeder sneeuw verdwijnt, het ijs dooit en de tempe ratuur stijgt, hoopt hij zijn vleugels uit te slaan. Vergeefse hoop natuurlijk voor deze versteende gans, die eeuwig geniet van vorstverlet. SURSEANCE LEIDS CHROOMBEDRIJF NA RUIM TWEE JAAR BEËINDIGD om het marktaandeel te be houden Eind 1982 werd besloten tot een ingrijpende sanering om aan de verliesgevende situatie een einde te maken. De mas- saproduktie is gestopt en het personeelsbestand werd na een hoogtepunt van 110 man in 1971 teruggebracht tot 43. Stokkermans concentreer de zich weer op het veredelen van metalen in minder grote hoeveelheden. Stokkermans is nu voornamelijk actief voor industrién, waar het gebruik van veredelde metalen tech nisch noodzakelijk is. Boven dien houdt Stokkermans zich nu bezig met het verwerken van chemische afval, dat af komstig is van andere bedrij ven in de eigen afvalwater zuiveringsintallatie. Fiscus De vestiging van Stokkermans aan de Roosevelstraat. verwerkt tevens militaire produkten. Afvalwater De oorzaak van de financiële problemen van Stokkermans ligt in de jaren zeventig. De gemeente stelde als voorwaar de voor een nieuwe hinder wetvergunning dat een afval water zuiveringsinstallatie zou worden gebouwd. In 1971 werd de installatie in gebruik gesteld. Commissaris Ruigrok zegt daar nu over: „Die milieu-eis was vanuit de gemeentelijke overheid gezien terecht. Pro bleem voor ons werd in de loop der jaren, dat concurre rende bedrijven in onze be drijfstak niet door hun res pectievelijke plaatselijke overheden werden verplicht een dergelijke zuiveringsin stallatie te bouwen. Het betrof een investering van 750.000 gulden en de exploitatielasten vergen jaarlijks ook nog eens enkele tonnen. Dat werkte dus concurrentievervalsend". Volgens Ruigrok konden de lasten van de zuiveringsin stallatie de eerste jaren nog wel in de kostprijs worden doorberekend, maar na de oliecrisis van 1973 was dat niet langer haalbaar. Door de voorsprong op de concurren tie op milieugebied ging het met Stokkermans financieel steeds slechter. Andere bedrij ven waren volgens Stokker mans in staat 10 procent goed koper te produceren. De tweede oorzaak van de surséance was het in 1978 in gebruik stellen van drie geau tomatiseerde installaties voor massa produkten, een investe ring van tegen de twee mil joen gulden. In serieproduktie werd begonnen met onder meer het verchromen van fietsonderdelen. Tijdens de surséance is dat deel van Stokkermans als niet winstge vend stilgelegd Volgens Rui grok had Stokkermans ook hier te maken met oneerlijke concurrentie. „Na de mijnslui- tingen in de jaren zestig heeft de rijksoverheid miljoenen gestopt in Zuid-Limburg. Eén van onze grootste concurren ten in Limburg, Caja, kreeg via het Limburg Industrieel Ontwikkelingsfonds subsidies tot een bedrag van acht mil- loen gulden Daar konden we onmogelijk tegen op". Gevolg voor Stokkermans was dat onder de kostprijs verkocht zou moeten worden Belangrijkste schuldeisers wa ren tijdens de surséance de NMB, de Nationale Investe ringsbank en de fiscus. Ruim een half jaar geleden leken de problemen achter de rug en was bijna overeenstemming bereikt met de schuldeisers. Totdat bleek dat de belasting dienst bij zijn financiële eisen bleef. Volgens Ruigrok heeft de belasting uiteindelijk toch een veer gelaten. De commissaris is optimistisch over de toekomst van Stok kermans. Concurrenten zou den komende jaren alsnog een waterzuiveringsinstallatie moeten bouwen en dat zou Stokkermans een voorsprong geven. „Alleen al het feit dat we er door de inzet van het hele personeel in zijn geslaagd de surséance tot een goede eind te brengen, zal onze klanten weer vertrouwen ge ven. Het zou me niet verba zen als we in de loop van dit jaar het aantal personeelsle den met vijf tien kunnen uitbreiden"

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13