ïeidae Sou/tout Verkeerslichten moeten Lelylaan veiliger maken College van bestuur kraakt motie studiefinanciering MEDISCH ARCHIEF WORDT GESLOOPT STAD OMGEVING AL ZES AANRIJDINGEN OP KRUISING MET MORSWEG VOLSTREKTE ONZIN' Nieuw leven in Stadsgehoorzaal Geen extra huizen in Roomburg DINSDAG 12 FEBRUARI 1985 PAGINA 9 $»rhoging van sporttarieven X; DEN De tarieven voor de sport X; >n per 1 augustus 1985 verhoogd X; den met 6 procent voor de tennis- X; Ie velveldsporten, 4 procent voor de X; ïensport en 1 procent voor de mmers. De meerderheid van de gc- X nteraad stemde gisteravond in met X voorstel van B en W. CDA en de SP stemde tegen de X loging van de tarieven voor de X- stuinders omdat hiermee vooruit pen zou worden op de discussie v alles wat met de volkstuinen te v! en heeft, die in de raad nog aan de •X( moet komen. SP-raadslid C. Ver- ;Xr stemde bovendien tegen de verho- X;> van de sporttarieven omdat het vïnnon met lage inkomens hierdoor ;':<ogelijk zou worden gemaakt nog sport te bedrijven. Doordat het de Leidse Sportfederatie (LSF) niet is gelukt met een voorstel over de verhoging te komen, moest de gemeenteraad zelf de knoop doorhak ken van welke sporten moesten wor den ontzien en welke juist extra belast. Het ontbreken van een standpunt werd de LSF niet in dank afgenomen. Een aantal raadsleden sprak de hoop uit dat de LSF volgend jaar wel een concreet voorstel op tafel zou kunnen leggen. Maar volgens sportwethouder D. Tesse- laar moet de raad hier niet al te opti mistisch over zijn. „Als er geen duide lijk voorstel van de LSF komt blijft het modderen. En ik voorspel dat het mod deren blijft want het zal toch niet luk ken de diverse sporters op één lijn te krijgen", aldus Tesselaar. Hond zakt door ijs LEIDEN Politie en de die- renhulpdienst hebben van morgen rond tien uur een hond gered uit De Zijl. Het dier, vermoedelijk een bou vier, was van de Damastroos in de Merenwijk het ijs op De Zijl opgelopen. Dicht bij de overkant zakte hij door het ijs. Men had veel moeite om het dier te redden. Zelfs een dui- kerploeg van de brandweer werd gealarmeerd. Juist op het moment dat de duikers ter plekke kwamen, wist men het dier uit het wak te trekken. De dierenambulance heeft de hond ter verzorging meegeno- Winkeldieven gepakt LEIDEN Personeel van V&D heeft gister middag na een korte achtervolging in de Steenstraat twee Ha genaars gepakt, die voor 600 gulden kle ding hadden gestolen bij het grootwinkelbe drijf. Ook bij Peek en Cloppenburg nam het tweetal kleren mee. De bedrijfsrecherche droeg de Hagenaars een man en een vrouw van 24 jaar oud over aan de politie. Innen gestolen cheques mislukt LEIDEN Een 26-jarige Leidenaar is gistermiddag bij het Grenswisselkantoor in het station aangehouden toen hij probeerde gestolen cheques te innen. Personeel van de bank kreeg argwaan, hield de man aan de praat en waarschuwde de politie. De man had de cheques afgelo pen zaterdag uit een pand aan de Janvossensteeg gesto len. De geluidsapparatuur die hij ook meenam, heeft de Leidenaar inmiddels in Am sterdam verkocht. PROJECTONTWIKKELAAR VEROORDEELD TOT EEN JAAR GEVANGENISSTRAF AMSTERDAM (ANP) - De 50-jarige Was- senaarse projectontwikkelaar Rijkers is gisteren door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan uitlokking van valsheid in geschrifte en bedriegelijke bankbreuk. Tegen de man was achttien maanden cel geeist. De rechtbank achtte bewezen dat de man zijn zakenvrienden A.Olivier en W.Pouw heeft uitgelokt valse telexen te versturen naar een bank in West-Duitsland. Via die telexen, die vol onwaarheden stonden, wil den de zakenvrienden drie miljard dollar lospeuteren bij de Volksbank. Dat geld zou bestemd zijn voor ex-notaris J.Slis-Stroom, die in financiële problemen jat. De bank trapte er niet in en de oplichting mislukte. De tekst van die telexen was op gesteld door Rijkers. Volgens de rechtbank had hij daarmee schade toegebracht aan de betrouwbaarheid van het telexverkeer tus sen banken onderling. Naast deze medeplichtigheid aan valsheid in geschrifte werd de man door de recht bank schuldig gevonden aan bedriegelijke bankbreuk. Toen hij in 1981 failliet werd verklaard - met dertig miljoen gulden schuld - had hij niet meegewerkt aan de afwikkeling van dit faillissement en in lichtingen achtergehouden. De schuldei sers werden hierdoor voor de rechtbank ernstig benadeeld. fUppen gnoeten iigarkeer- |utomaten ïjeschermen X-EIDEN In de strijd v gen de steeds terugke- v ;nde vernielingen over- X eegt de gemeente 's a- IXjonds en 's nachts ijzeren Xappen te installeren XXver de centrale parkeer automaten, die op een Xjantal plaatsen in de stad Xaan opgesteld. Het gaat X; rn de ongeveer 10.000 :*^ulden per stuk kostende 'Apparaten die een groot jX|antal parkeerplaatsen •Iegelijk bedienen, v ét idee is geboren na :jjet vernielen van de !\lvee automaten langs de X.pothekcrsdijk. Volgens v en woordvoerder van >-e gemeente lijden de Xutomaten aan de Apo- ïekersdijk het hevigst X nder de vernielzucht. Al Xen paar dagen, nadat ze Snaren geplaatst, bleken ije onklaar te zijn ge- X laakt. Een bijtend goed- X vernielde de electroni- X a en maakte gratis par- ;eren weer mogelijk. De tappen zouden 's mor- ;ens verwijderd en 's a- ronds weer op hun plaats X'ezet moeten worden. We hopen dat de sociale •tontrole zo groot is, dat •fle automaten overdag •niet worden gesloopt. Momenteel wordt onder- li t wat het zou kosten ,of het technisch uit voerbaar is Want er noet natuurlijk wel twee naai per dag een manne- X Ije langs de automaten ijden", aldus de gemeen- lelijke woordvoerder. jtompwijk zonder ektriciteit OMPWIJK Een storing een hoogspanningstation ;|eft het grootste deel van impwijk vanmorgen in de u en in het donker gezet elektriciteit viel om tien nuten over zeven uit en »en kwart voor negen had rsoneel van het energiebe- f de storing verholpen, gens een woordvoerder n het energiebedrijf stond telefoon vanmorgen rood- leiend. „De verwarmings- itallaties waren uiteraard k uitgevallen, dus iedereen 1de weten hoe lang het ;Jg zou duren", aldus de lord voerder. eren hebben vanmorgen t het melken van hun ijeien moeten wachten, tot- de storing achter de rug is. Eén boer heeft zich in- ddels bij het energiebedrijf $neld met de mededeling een aantal kippen als ge- j van de strenge vorst is erleden. :Ja Floriade X ifaripark ;j Zoetermeer? xjJETERMEER/DEN HAAG Het terrein van de Zoeter- X; aerse Floriade aan de zuid- X; at van Zoetermeer zou na XX aop van de tuinbouwten- instelling gedeeltelijk moe- X*;worden ingericht als safa- X-: ark Exploitatie en beheer ;X a dit park kan gebeuren XX Dr de twee Zuidhollandse XX xentuinen Blijdorp en Die- ;X ipark Wassenaar Dit plan XX ieeerde het Zoetermeerse :|X )A-statenlid ir P W Maris X< teren tijdens de vergadering X; n de provinciale commissie X; inomische zaken Maris ver- X; es bij zijn idee naar de X; éhte economische situatie X; h beide dierenparken en X ar de ..geringe economische X itwaarde" van de Floriade provincie wil aan de Flori- X fevier miljoen gulden bijdra- X h, maar krijgt er uiteindelijk X ihomisch gezien slechts wei- O ï'voor terug LEIDEN Waarschijn lijk in de loop van dit jaar worden verkeers lichten geplaatst op de kruising van de Lely laan met de Morsweg. Deze lichten zouden een einde moeten maken aan wat een woordvoer der van de politie „één van de meer gevaarlijke kruisingen in Leiden" noemt. De gevaarlijke situatie ont stond op 5 oktober vorig jaar. Toen werd met veel feestvertoon de Churchill- brug geopend en tegelij kertijd de nieuwe verbin ding tussen de Haagweg en de Haagse Schouwweg in gebruik genomen. De Le lylaan doorsnijdt de Mors en daarom zijn voor fiet sers en voetgangers twee tunnels aangelegd. Op de kruising van de Lelylaan met de Morsweg is dat ech ter niet gebeurd. In de plannen was wel een ver keerslichteninstallatie op genomen voor deze krui sing, maar uit geldgebrek werden die plannen niet uitgevoerd. Geld voor aan leg van de lichten was er wel maar voor het noodza kelijke onderhoud onge veer 10.000 gulden per jaar niet. De politie heeft tot dusver zes aanrijdingen op de kruising geregistreerd, waarbij in twee gevallen gewonden vielen. Bij de politie en de ge meente kwamen met name de eerste weken na de ope ning van de Lelylaan veel klachten binnen. Volgens het hoofd van de Prinses Beatrixschool aan de Mors weg, R.J. Elderenbosch. hebben veel ouders ook bij de school geklaagd over de vooral voor fietsers en voetgangers gevaarlijke si tuatie. De laatste weken is dat echter minder gewor den. „De mensen zijn er blijkbaar aan gewend ge raakt, maar daarmee is de situatie natuurlijk niet ver beterd". Het hoofd van de directie verkeer van de gemeente, G. Aletrino, verwacht dat er in de loop van dit jaar toch geld beschikbaar komt om alsnog lichten op de kruising te installeren. „Het is trouwens het enige punt van de Lelylaan waar we klachten over hebben gekregen. Wij hebben het idee dat de Lelylaan goed voldoet". LEIDEN „De raadszaal mag op last van de brand weer niet meer mensen bevatten dan er stoelen staan". Dit stond op een groot bord bij de deur van de zaal waar de universi teitsraad gisteravond zijn tweewekelijkse vergade ring hield. Het stond er voor het eerst en was dui delijk bedoeld als waar schuwing aan het adres van actievoerende studen ten die hadden toegezegd te zullen komen om hun standpunten inzake de be zettingsactie van het Aca demiegebouw uiteen te zetten. Het bord was te vens een bewijs van de vijandige sfeer die de af gelopen dagen is ontstaan naar aanleiding van de bezetting, die zondaga vond door de studenten werd beëindigd. De dis cussie over de actie ver liep zoals verwacht emo tioneel. Ter tafel lagen een gezamenlij ke motie van de studenten fracties LSb, CGL en van de Progressieve Partij met daar tegenover de schriftelijke visie van het college op de afgelo pen stormachtige dagen. Het was in elk geval duidelijk dat de actie indringender was ge weest dan het „gezoem van een bromvlieg", zoals mr.K.J.Cath van het college afgelopen donderdagavond nog geruststellend meedeelde. De besluitvorming over de motie werd uiteindelijk uitge steld. Dat betekende dat het college voorlopig niet aan de minister hoeft mee te delen „bezorgd" te zijn over het nieuwe studiefinancierings stelsel van de bewindsman. Bij monde van mr.G.J.Jansen liet het college weten de motie „volstrekte onzin" te vinden. „De raad heeft precies hetzelf de vorig jaar al eens aan de minister meegedeeld en had dit toen bovendien veel beter geformuleerd. Ik heb sterk de indruk dat deze motie omwille van de afgelopen bezettingsac tie, dus omwille van de publi citeit wordt ingediend", aldus een boze Jansen. Hij wees er op dat nu niet de universiteit maar de Tweede Kamer een uitspraak moet doen over de studiefinanciering. Emoties De discussie over de studiefi nanciering verliep zoals ver wacht emotioneel. College voorzitter Cath deed ondiplo matieke uitspraken die dan door een collega-collegelid moest worden verduidelijkt aan de raad en hij probeerde bovendien twee fotografen uit de raadszaal te verwijderen. Raadslid voor de Unie van Fa culteiten en Diensten mr.A- .Pleysier stapte demonstratief op toen een van de actievoer ders ging inspreken tijdens de daarvoor bestemde „vrije dis cussie". „Ik kan niet accepte ren wat mijn leerlingen is aan gedaan, ze zijn bedreigd door de actievoerders", aldus de ju ridisch docent die blijkbaar college wilde geven in het be zette gebouw. Verder bestond er onenigheid over de afspraken die gemaakt zouden zijn tussen college en studenten over afspraak voor een gesprek met de minister. Volgens de Leidse studenten had het college hen een ge sprek toegezegd. Toen dit niet door bleek te gaan werd het Academiegebouw bezet en werd de door de minister bij gewoonde lustrumviering van afgelopen donderdag luidruch tig verstoord. Mr. K.J.Cath voelde zich op zijn beurt „be drogen" door de studenten. Volgens hem was er slechts af gesproken dat de studenten een petitie zouden aanbieden aan de minister met daarin het verzoek om een gesprek. De actiegroep Een nieuwe Lente heeft aangekondigd dat zij doorgaat met „parlementaire acties" omdat wat hun betreft minister Deelman „in de ban is gedaan" De Stadsgehoorzaal. LEIDEN Directeur A. de Jong wil nieuw leven in de Stadsgehoorzaal bla zen. Door in de loop van dit jaar een aantal extra evenementen te houden, moet de bezettingsgraad van de Stadsgehoorzaal worden opgevoerd. Op die manier moet de zaal aan trekkelijker worden en meer publiek trekken. De extra inkomsten die De Jong zo hoopt te verwer ven, zouden gebruikt moeten worden voor ver betering van de facilitei ten van de zaal. Tevens zou de restauratie van de Stadsgehoorzaal in een hoger tempo uitgevoerd kunnen worden. „We moeten uit de vicieuze cirkel waarin de Stadsgehoor zaal al jaren verkeert", aldus De Jong. „Er gebeurt weinig, omdat er te weinig geld is en omdat de zaal niet als aantrek kelijk bekend staat. En door dat de Stadsgehoorzaal niet elke avond vol is. is er te wei nig geld om de bezettingsgraad op te voeren". Door zelf activi teiten te organiseren en niet meer te wachten op eventuele huurders, zou de situatie ver beterd moeten worden. Het fi nanciële risico wordt gedragen door de Groenoordhallen. „De Groenoordhallen lopen wel goed. dus dat kan er wel af", meent de directeur. Woensdag 27 februari treedt het clownsduo Appie en Flap- Eie op. Dit ook van de televisie ekende duo laat vanaf half drie zijn kunsten zien. Op 16 maart wordt een vanaf acht uur 's avonds modegala gehou den. Dit gala moet uitgroeien tot een modeweekend in 1986. De bedoeling is dat voortaan elke derde donderdag van de maand een popgroep optreedt. Donderdag 21 maart komt de band ..Roberto Jacketti and the .Scooters" naar Leiden. Met andere popgroepen wordt onderhandeld. Zaterdag 30 maart worden herinneringen opgehaald in ..Back to the Six ties" met onder meer Shoc king Blue en The Shoes. In oktober zal de Golden Earring optreden. Voor zaterdag 13 april staat een Sport /fitness-beurs op het programma met recordpogin gen en demonstraties body building en zondag 12 mei wordt een ruil- en stripbeurs gehouden. Na een jaar komt ook de zoge naamde Prominentennacht weer terug Wanneer precies staat nog niet vast. maar in elk geval zal ergens in november de Stadsgehoorzaal worden herschapen in een nachtclub. Zaterdag 30 november viert St. Nicolaas zijn verjaardag in de Stadsgehoorzaal. Gemeenteraad kent geen pardon LEIDEN Het Medisch Archief aan de Oude Var kenmarkt zal worden ge sloopt. Op die plaats zul len 11 woningen worden gebouwd. Een meerder heid in de raad, gevormd door PvdA, VVD en het raadslid J. Brands, was niet bereid het verzoek van de oppositie in te wil ligen om eerst te onder zoeken hoeveel het gaat kosten om het gebouw ge schikt te maken voor be woning. Nieuwbouw op de plaats van het gekraakte Medisch Archief maakt deel uit van een plan voor nieuwbouw aan het Noordeinde, Sliksteeg en Groenhazengracht. De 35 wo ningen die hier in het totaal moeten komen te staan, zullen in één bouwstroom gereali seerd worden. Welke partijen voor en tegen sloop van het monumentale gebouw waren, was de vorige raadsvergadering al duidelijk geworden. De VVD had zich op het standpunt gesteld dat het te veel zou gaan kosten om het Medisch Archief om te bouwen tot woonruimte ter wijl de PvdA onvoorkort vast hield aan het bestemmings- filan waarin de sloop is vastge- cgd. Alle oppositiepartijen, uitgezonderd het raadslid Brands, vonden het een vorm van kapitaalvernietiging om het pand te slopen zonder dat was onderzocht of een verbou wing haalbaar zou zijn. Sloop een meerderheid van de i achter zich te krijgen een voorstel in om te wachten met sloop totdat alle vier de nieuw- bouwplannen definitief zou den zijn Momenteel zijn er bij voorbeeld nog wat problemen met een noodzakelijke ontei gening. Maar wethouder D. Tesselaar (Volkshuisvesting) was niet bereid tot uitstel en de collegepartijen steunden hem daarin. Het oude pand wordt momen teel bewoond door 17 krakers. B en W zullen wanneer de krakers het pand niet vrijwiF lig verlaten de rechter toe stemming om ontruiming vra gen. NU WONINGBOUW IN LEEUWENHOEK NIET DOORGAAT LEIDEN Er komt in het gebied Roomburg geen compensatie voor de circa 2000 huizen die als gevolg van de grote vraag naar bedrijfsterreinen voor de bio-industrie, niet in de Leeuwenhoek ge bouwd zullen worden. Dit deelde wethouder J. Pe ters gisteravond aan de gemeenteraad mee. De raad stemde overigens wel in met de voorgenomen wijziging van het bestem mingsplan Leeuwenhoek. Wel vroeg men de wethou der in een nota uit de doeken te doen hoe groot momenteel de vraag is naar bedrijfster rein in de Leeuwenhoek en op het Schuttersveld. De wethouder moet in deze nota ook de gevolgen voor de wo ningbouw op andere grote locaties aangeven. Peters zei gisteravond dat de Leeuwenhoek alleen be stemd zal zijn voor bedrijven die enige samenhang verto nen met de activiteiten van de universiteit. De grond voor deze bedrijven wordt in erfpacht uitgegeven. Voor het gedeelte waarop eigenlijk woningen gebouwd hadden moeten worden, zijn nog geen concrete bouwaanvra- gen binnen gekomen maar deze worden wel verwacht Peters zei de vraag naar be drijfsterreinen in regionaal verband te willen bekijken. Zo kon hij zich voorstellen dat ook een beroep zou wor den gedaan op universitair bezit op Oegstgeests grondge bied grenzend aan de Leeuwenhoek maar aan de overzijde van de A44 voor de vestiging van bijvoorbeeld bio-industrie. BURGERLIJKE /STAND ZOETERWOUDE Geboren: Suzanne Caroline Geux; Marco Martinus Julianus Heiine Gehuwd Jacob Pieter Vijn en Ernes tine Theodora Maria Berg, Ronaldus Johannes Petrus Hockx en Petronella Helena Elisabeth Johanna Molenkamp. Overleden Chnstinanus Cornelis van Leeuwen. Johannes Vaneman

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9