DREIG IK krant DE KRANT HEEFT VELE LEVENS Al Brieven s il «a £EEN PAGINA 8 LEIDSE COURANT DINSDAG 12 FEBRUARI li OPLOSSING PUZZEL VAN 29 JANUARI Wij vroegen u de datum op te geven van de ge plaatste pagina. Vele inzendingen kwamen binnen, maar slechts een deel daarvan met de goede datum. Prinses Margriet verloofde zich met Pieter van Vollenhoven op 10 maart 1965. De pagina werd geplaatst op woens dag 10 maart 1965 Het 'krantiviteitenpakket' is deze week gewonnen door Berna de Wagenaar, Schoolstraat 26. Rijnsaters- woude. Elke dinsdag vindt u op deze pagina alle aktivitei- ten die uw krant voor haar lezers organiseert. Bij elk onderdeel vindt u een telefoonnummer voor eventuele nadere informa tie. Andere belangrijke te lefoonnummers zijn: Abonnementen Service afdeling: 071-313677 (van maandag t/m vrijdag tus sen 9.00-17.00 uur. Nabezorging 071-122248 (van 18.00-20.00 uur op maandag t/m vrijdag en op zaterdag van 14.00 - 15.00 uur). Rubrieksadvertenties (Kleintjes): 071-122244. Heeft u vragen waarvan u niet precies weet bij wel ke afdeling u daarvoor moet zijn, dan kunt u bel len met onze promotie-af deling: 070-190544. 'KRANT IN DE KLASWEEK' Wedstrijd voor alle scholieren van 4 t/m 20 jaar. Deze week wordt er in heel Nederland extra aan dacht besteed op school aan de krant. Dat kan doordat er éénmaal per jaar een z.g. 'Krant in de Klas-week' wordt gehou den. Dit jaar loopt die week van 11 februari tot en met 16 februari. Mis schien zijn jullie op school deze week met de krant aan het werken. De Educa tieve Dienst van deze krant organiseert deze week voor alle scholieren tussen 4 en 20 jaar de wedstrijd: 'KRIJG DE KRANT IN JE VINGERS' Zodat jullie thuis ook iets met en voor de krant kun nen doen. Wij hebben voor jullie schitterende prijzen klaarliggen en rekenen dan ook op heel veel inzendin gen. Nu aan de slag. Lees gauw. wat je moet doen om mee te kunnen dingen naar een van onderstaande prij zen. Categorie A: Kleuteronderwijs 1e prijs: grote doos met lego t.w.v. 100,-. 2e prijs: rollerskates 3e prijs: doos Playmobil t.w. van 25,- Voor kleuters van onge veer 4 t/m 6 jaar: DE GROTE PLAKWERK WEDSTRIJD Knip uit de krant allerlei dingen die je mooi of leuk vindt. Je zult zien, dat er in elke krant heel mooie plaat jes en foto's staan. Ook moet je maar eens goed kijken naar de advertenties, want daar staan vaak ook leuke plaatjes bij. Maak van al die mooie, spannende en gekke plaatjes een eigen schilderij, door ze allemaal zo op te plakken, dat het een mooi geheel wordt. Het is niet moeilijk en je zult zien hoeveel plezier je zo kunt beleven aan de krant. Neem er wel oude kranten voor en niet die je ouders nog moeten lezen. De drie mooiste plakwerken wor den beloond met een prijs. Categorie B: Lager Onderwijs 1e prijs: walkman t.w.v. 100,- 2e prijs: zakradio 3e prijs: het bekroonde jeugdboek 1984 'Liefdes verdriet' van Karei Eijck- man Voor leerlingen van het la ger onderwijs: 6 t/m 13 jaar KNIPJE EIGEN KOP Blader een stapel oude kranten door. Lees de kop pen (dit zijn de veelal vetge drukte woorden boven een artikel). Als je iets leest waarvan je denkt: hé, daar kan ik iets bij fantaseren, dan knip je deze kop uit, vervolgens schrijf je daar een verhaaltje bij. Het hoeft helemaal niet hetzelfde te zijn, als waar het in de krant om ging. Je moet het artikel en de kop wel even meesturen bij je eigen ver haal. O ja, de naam van de krant en van wanneer die krant was, even vermelden. Het verhaaltje mag je hele maal zelf bedenken. Je mag er een sprookje van maken, of een heel spannend ver haal of iets dat rijmt. Het mag best kort zijn, in ieder geval niet langer dan een groot multo-blad. En als het heel goed is, dan plaatsen wij dat verhaal in de echte krant! De drie beste inzendingen worden beloond met een prijs. Categorie C: Middelbaar Onderwijs 1e prijs: fototoestel Fujica M.F. met ingebouwde flit ser, volledig automatisch t.w.v. 100,- 2e prijs: platenbon t.w. van ƒ50,- 3e prijs: platenbon t.w. van 25.- Voor alle leerlingen van het voortgezet onderwijs: 12 t/m 20 jaar. BESTE HOOFD REDACTEUR... Ongetwijfeld heb je wel eens de krant zitten lezen en viel je mond op een be paald moment open van verbijstering. 'Dit kan niet' dacht of wist je ineens heel duidelijk: dit is niet eerlijk, dit neem ik niet, hier moet ik iets aan doen! Dat on recht en die machteloos heid daar zit je dan mee. In het kader van deze 'krant in de klas-week', vragen wij jullie deze gedachten eens op papier te zetten. Als jouw reactie op een krante- bericht bekroond wordt, dan wordt jouw commen taar in de krant geplaatst, zodat alle lezers van jouw verontwaardiging kennis kunnen nemen. De opdracht luidt: schrijf een brief aan de hoofdre dacteur waarin je uiteenzet wat je dwars zit. Het moet een persoonlijke reactie zijn op iets dat je in de krant De winnaars krijgen een rondleiding met de hele klas in ons gebouw. gelezen hebt. Dit bericht, het artikel of de advertentie moet je meesturen. Het ge heel mag niet langer zijn dan 300 woorden. De brief moet beginnen met 'Beste hoofdredacteur, ik wil graag de aandacht ves tigen op De drie beste inzendingen worden beloond met een prijs. Stuur je inzending voor zien van naam, leeftijd, adres en telefoonnummer naar: Sijthoff Pers Educatieve Dienst Kamer 916 Postbus 16050 2500 AA Den Haag Alle winnaars krijgen hun prijs uitgereikt in het ge bouw van Sijthoff Pers in Rijswijk, waarna zij een rondleiding krijgen door het bedrijf. Met elke winnaar wordt een datum afgespro ken, waarop zij of hij met haar of zijn klas uitgeno digd wordt voor een rond leiding in ons gebouw. Uitslag prijsvraag 2e leven van uw krant Onze luchtige prijsvraag over het 2e leven van de krant heeft heel wat bij u losgemaakt. Onvoorstel baar veel mogelijkheden tot hergebruik werden in gezonden en de jury heeft met veel plezier alle in zendingen gelezen. Het blijkt dat spreken van een '2e leven* veel te beperkt is. De krant blijkt vele le vens te hebben. Eén inzender gaat zelfs zo ver dat hij verklaart geen abonnement op de krant te hebben om 'm te lezen, maar voor alle andere za ken waarbij de krant onont beerlijk is. Niet alle inzenders hebben zich er op toegelegd het meest originele hergebruik te noemen, maar het meer in de hoeveelheid gezocht. Zo werden in één brief liefst 74 vormen van hergebruik van de krant genoemd. Dat kranten als alternatief voor toiletpapier werden en worden gebruikt is ons in alle toonaarden medege deeld. Maar dat bedoelden wij natuurlijk niet precies toen wij vroegen om voor beelden van 'origineel' her gebruik. Ook niet origineel achtte de jury het gebruik van kranten achter het be hang, onder de vloerbedek king. in de kattebak, 'op het lijf' als isolatie, als tochtstrip, als bescherming bij verven en behangen, in natte schoenen, op de voorruit van de auto, om huisvuil af te voeren, meele zen door anderen die niet geabonneerd zijn. enz. enz. Dat krantenletters worden uitgeknipt en dan in anonie- met KOOIT meer in me- of zelfs dreigbrieven worden gebruikt heeft meerdere lezers geïnspi reerd tot het maken van zo'n dreigbrief. Hartverwarmende lofzang en dicht rond het belang van de krant in het alge meen en de kwaliteit van deze in het bijzonder werd ons deel, maar ook de waarde van de krant als oud papier werd niet onder stoelen of banken gesto ken. Boek De inzendingen waren zo talrijk en uiteenlopend, dat er plannen worden uitge werkt om tot de uitgave van een boekje te komen. Wan neer dat lukt zal het te zij ner tijd aan alle inzenders van de prijsvraag worden toegezonden. Wij houden u op de hoogte op de Krantiviteitenpagina. Winnaar Dat de jury een heel moeilij ke taak had is in dit geval geen bla-bla, maar een feit. Uiteindelijk is een selectie gemaakt van inzendingen, die melding maakten van een tweede leven van de krant in informatieve zin: collages, wenskaarten, spe ciale boekwerkjes met be hulp van de krant samenge steld. Daaruit werd de win naar van de reis naar Parijs gekozen. Dat is geworden J. van Am sterdam, Charbonlaan 8, Sassenheim. Deze vindt een goed voorbeeld van het tweede leven van de krant nadat deze door hemzelf is gelezen, eruit voorlëzen aan blinden en slechtzienden, die graag iets over het plaatselijke of regionale nieuws willen horen. Zen voorbeeld van een "tweede krantenleven" kunnen wij U heel zeker geven. Ons konijntje een beest met fatsoen zal alleen op een Krant zijn behoefte doen. In de kanerbak, ren, het hok en op het balkon, 't was de Krantwaarmee zijn zindelijkheid begon. Zijn plasje en keutels gaan met Krant in de vuilniszak. Je Krant bespaart werk en geeft ons dus gemak. jaaror-, zeggen wij U eerlijk: "de Krar.t is voor ons onontbeerlijk!" De Leidse Courant is onmisbaar voor een zeer lange lezersschaar. Daarom wil ik even stellen wat ik u nu ga vertellen. Niet over Leidse Courant gaat want dat is ieders beste maat! Het gaat over de krant hier, te gebruiken als papier. Origineel is dit idee: daarom doe ik heel graag mee: Waren mijn laarzen iets te groot de krant, als prop, die hulp dan bood! Plaatjes knippen, scheuren met 'n stel is een leuk en gezellig spel! Advertenties samen zoeken kun je ook succes mee boeken! In de kattebak, om geld te sparen, ga je daar snippers in vergaren. De kat kan dan haar behoefte kwijt als zij zich in die snippers vleit. Eten warm houden in 'n krant, is of 't gas er onder brandt. Een bal maken, glad en rond, gaat gemakkelijk, voor de hond! Zelfs voor 'n spreekbeurt in de klas komt die krant zeer 'goed van pas Tegen vriezen, om 'n buitenkraan, krijgt deze 'n warm jasje aan. Had ik gemorst op 'n tafelkleed, ik er de krant dan onder deed, die slurpt, echt het is geen mop alle vochtigheid vlug op. Koper kun je er mee poetsen, niets, aan deze glans kan toetsen! Ook de buurjongens die komen voor de voetbal van hun dromen stapels oude kranten halen om wat geld daarvan te maken, voor hun club, die slimme snaken! Ik bekèn, als is't niet nét maar toch even opgelet: gebruik zelf dat krantepapier op mijn kamp, met veel plezier keurig niemand kan daar aan tippen, ga ik vierkantjes dan knippen. Die zijn voor een ouderwetse plee en daar bespaar ik ook geld mee! Ja, ik zie het wel, u lacht nou, het is heel lekker zacht! Heus die goede oude krant is een echte 'bij de hand'! O, en dit moet u nog weten, bijna zou ik het vergeten: maakte daarvan met naald en draad kledingstukken precies op maat. Dan moet ik nu zeggen nog tot slot: Leidse Courant lezen is 'n genot! Daarom ben ik pas tevree als ALLEN worden abonnee! Wij danken alle inzenders voor hun spontane reactie en wensen de winnaar veel plezier in Parijsl

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8