jUitspraak Belgrano-proces (pijnlijke nederlaag Thatcher i Glemp neemt aanvallen op kerk zwaar op VS willen met lok wapens Sovjet-defensie misleiden —(URY GAAT VOORBIJ AAN WET OP DE STAATSGEHEIMEN aggiena 10 jaar og onbetwiste }eider van Torries V00RDEUGE VLIEGREIZEN NAAR SPANJE EN GRIEKENLAND TdCCTCI DDM Stuur mi| 2sm de reisbrochure DLüIlLDUN vakantie'85voordeel boekingsboek AGINÜ ITENLAND CckUcSotwmit DINSDAG 12 FEBRUARI 1985 PAGINA 5 loedische koning raagt Reagan steun "oor Palestijnen USHINGTON De Saoedische koning |hd, die momenteel een bezoek brengt ti de Verenigde Staten, heeft president [agan gisteren gevraagd de Palestijnse jsk te steunen. Fahd noemde de Pale- jjnse kwestie de oorzaak van de instabi- (eit in het Midden-Oosten. Het is de eer- keer dat Fahd de VS bezoekt, sinds hij 1982 staatshoofd werd. Reagan ver karde dat de rechten van de Palestijnen peten worden behandeld in directe on- irhandelingen. Daarmee doelde hij ken- (lijk op het Amerikaanse verlangen, dat Jordaanse koning Hoessein onderhan- President Reagan applaudiseert voor dingen begint met Israel. de Saoedische koning Fahd. Moskou en Athene ondertekenen consultatie-verdrag MOSKOU De Sovjet-Unie en Griekenland ondertekenen vandaag een verdrag, waarin zij beloven elkaar regelmatig te „consulteren" over vraagstukken van „internationale vei ligheid". Dit heeft de Soviet-premier, Ticho- nov, gisteravond bekend gemaakt tijdens diens tafelrede ter gelegenheid van het be zoek van de Griekse president Papandreou aan Moskou. Papandreou en Tichonov heb ben gisteren anderhalf uur met met elkaar gesproken. Het was gisteravond nog niet dui delijk of de Griekse premier ook nog een on derhoud zal hebben met de Sovjet-president Tjsernenko. Deze is sinds eind december niet meer in het openbaar verschenen. Vier sikhs beschuldigd van moord op mevrouw Gandhi NEW DELHI Vier sikhs, van wie er al één dood is, zijn gisteren formeel in staat van beschuldiging gesteld wegens samenzwering en de moord van 31 ok tober vorig jaar op premier Indira Gandhi. Volgens de aanklacht, die is ingediend bij het Hooggerechtshof, hebben de vier openlijk uitgesproken dat zij mevrouw Gandhi verantwoorde lijk achtten voor de aanval van het le ger op de Gouden Tempel, het heilig dom van de sikhs, in Amritsar in juni vorig jaar. Opnieuw onderwijs-protest door zwarte scholieren JOHANNESBURG Zwarte schoolkinderen in de Zuidafrikaanse provincie Oranje Vrijstaat hebben gisteren met geweld geprotesteerd tegen het inferieure onderwijs voor zwarten. Ook zwarte onderwijzers, die dit door de blanken op gelegde onderwijs geven, waren het doelwit van de demonstrerende scholieren In de zwarte voorstad Seisoville schoot de politie met rubber kogels en gebruikte ze traangas, toen ongeveer 3.000 scholieren hun klaslokalen verlieten en de straat opgingen. Daarbij werd een leerling van zeventien jaar gedood. De politie heeft zeker 25 arrestaties verricht. In het naburige Wessels- bron nam de politie tien jongeren in hechtenis, toen leerlingen met stenen gooiden en auto's en vrachtwagens in brand staken. Kim Dae-Jung mag niet stemmen SEOUL Medewerkers van de vo rige week teruggekeerde Zuidkore- aanse leider Kim Dae-Jung hebben gezegd dat Kim tijdens de verkiezin gen die vandaag in Zuid-Korea wor den gehouden niet mag gaan stem men. Als reden wordt opgegeven dat hij is uitgesloten van politieke activi teiten. Kim werd vorige week bij te rugkeer uit de Verenigde Staten ge molesteerd door Zuidkoreaanse vei ligheidsagenten Niettemin hebben de oppositiepartijen de hoop op winst bij de verkiezingen van vandaag niet opgegeven. Kim steunt de nieuwe Koreaanse democratische partij die streeft naar volledig herstel van de democratie. LP 48.70 23S00e 126.00e 25siooai(Van onze correspondent 38 90 Roger Simons) SS DNDEN Een topfunc- jnaris van het Britse mi- 189.55 sterie van defensie, Cli- tSft Ponting (38), die door gg regering-Thatcher voor 6i>o ét gerecht was gesleept, 176.80 gisteren in Londen door gj'gj old Bailey vrij gespro- 49^60 én van inbreuk op de jrde wetgeving inzake laatsgeheimen. Ponting |ad afgelopen juli twee J?heime documenten die tp prband hielden met het |t zinken brengen van de pgentijnse kruiser Bel- 3^00 éano tijdens de Falkland- raiso prlog, naar het socialisti- éhe Lagerhuislid Tam 23.'8o alyell gestuurd. Het torpederen van de Belgra- no kostte het leven aan meer dan 300 Argentijnse beman ningsleden. Lagerhuislid Tam Dalyell probeert te bewijzen, dat premier Thatcher de Bel- grano tot zinken liet brengen voor haar eigen politieke glo rie en niet uit militaire nood zaak. Terwijl de regering Thatcher volhoudt dat de kruiser op weg was naar de Falkland-eilanden en daar door een bedreiging vormde voor de Britse strijdkrachten, meent Dalyell te weten dat het slagschip in werkelijkheid al op weg was naar een Argen tijnse haven. Volgens Dalyell werd tegelijk met het torpede ren van de Belgrano ook een nieuwe vredespoging van Peru de grond in geboord. Na dien zijn nog heel wat tegen strijdige regeringsverklaringen afgelegd. Dalyell beschuldigt premier Thatcher ervan, dat zij de Belgrano-affaire in de doofpot wil stoppen. De Britse premier is erg bang voor spionnen en verklikkers in diverse regeringsdeparte menten. Toen afgelopen jaar aan het licht kwam dat ambte naar Ponting de documenten had doorgespeeld aan Dalyell, werd Ponting eerst ontslagen en daarna beschuldigd van schending van de strenge Brit se wetgeving op de staatsge heimen. Vóór zijn ontslag was Ponting adjunct-secretaris van defensie secretariaat 5, alge meen bekend als DS5. Deze ui terst belangrijke afdeling van het Britse departement van defensie is doorlopend op de hoogte van de bedrijvigheid van alle Britse oorlogsschepen. Ponting was een verbindings man tussen DS5 en andere mi nisteries. Zodoende kreeg hij inzage in „top-secret"-docu- menten. Het dossier over de Belgrano en de atoomonder- zeeer Conqueror die hem tot zinken bracht was zo geheim, dat het op Defensie en in de regeringskringen „de kroonju welen" werd genoemd. Nadat de Belgrano tot zinken was gebracht en het Lagerhuis herhaaldelijk de regering Thatcher aan de tand had ge voeld over de omstandigheden die tot deze aanval hadden ge leid, werd Ponting adviseur van de premier en minister van defensie, Michael Heselti- ne. Ponting verzamelde op zijn bureau feitenmateriaal dat door Thatcher en Heseltine in het Lagerhuis gebruikt werd voor het beantwoorden van parlementaire vragen omtrent de Belgrano. Ponting zegt, dat hij Dalyell de afgelopen zomer twee docu menten stuurde om aan te to nen, dat premier Thatcher en minister Hesseltine onwaarhe den vertelden over de Belgra no. Bijvoorbeeld over het feit dat uit alle documenten bleek, dat het Argentijnse slagschip op het ogenblik van de Britse aanval al twee dagen op weg was naar zijn thuishaven. „Ik was van oordeel, dat ons land het recht had om de waarheid te kennen en dat het via La gerhuislid Tam Dalyell hier van op de hoogte gebracht moest worden", aldus Ponting. Rechter McCowan, voorzitter van de rechtbank waar het Ponting-proces zich afspeelde, stond duidelijk onder politieke druk. Voor de zorgvuldig gese lecteerde jury zich gistermor gen terugtrok, zei de rechter nogmaals dat Pontings goede bedoelingen niet mee mochten wegen. „Hij beweert gehan deld te hebben in het belang van staat en volk. Maar de po litieke belangen van de staat zijn dezelfde als die van de re gering welke aan het bewind is. De regering Thatcher had het overduidelijk gemaakt, dat over de aanval op de Belgrano géén onthullingen meer ge daan mochten worden", aldus de rechter, die daarmee aangaf dat Ponting volgens hem ver oordeeld moest worden. Na drie uur delibereren keer de de jury echter naar de ge rechtszaal terug met de sensa tionele mededeling, dat zij Cli- ve Ponting niet schuldig acht te aan inbreuk op de wetge ving inzake staatsgeheimen. Rechter McCowan zag zich verplicht hem op staande voet vrij te spreken. Het departe ment van defensie maakte be kend, dat Clive Ponting zijn baan terugkrijgt en dat hij bo vendien dat deel van zijn sala ris vergoed krijgt, dat de afge lopen maanden is ingehouden. Het is voor het eerst sinds het begin van de 19e eeuw, dat een Britse jury een dergelijk belangrijke politieke uitspraak heeft gedaan. Het besluit maakt een lachertje van de harde Britse wetgeving inzake staatsgeheimen, terwijl het in regeringskringen de vraag doet oprijzen of voortaan vele andere hoge functionarissen ook ongestrafd Pontings voor beeld kunnen en zullen gaan volgen. Voor premier That cher en haar ministers zou de uitspraak een aansporing moe ten zijn, om in de toekomst al tijd de waarheid te respecte ren Labour-leider Neil Kin- nock heeft inmiddels geeist, dat de regering het parlement nu de „gehele waarheid" over de Belgrano-affaire moet ko men vertellen. DENIS IS MUN GROOTSTE FANV (Van onze correspondent) lONDEN „Zonder Denis had ik dit nooit kunnen doen. Hij is )ijn grootste fan". Met deze liefdevolle woorden aan het adres an haar echtgenoot, heeft de Britse premier „Maggie" Thatcher 9) gisteren herdacht, dat zij precies tien jaar geleden leider 'erd van de Conservatieve partij. „Het zijn de tien mooiste ja- ?n van mijn leven geweest", aldus de Britse eerste-minister. hatchers eerste decennium als leidster van de Britse Torries fordt echter overschaduwd door het feit, dat haar populariteit afgelopen tijd sterk is verslechterd. De Conservatieven krij- én nog slechts steun van 37 procent van de stemmers. Deson- pnks is zij nog steeds de onbetwiste leider van „haar" Conser- atieven. 'So oen Margaret Thatcher tien jaar geleden tot partijleidster werd •20 pkozen, was ze nog een grote onbekende. Velen dachten dat de ;10 ruideniersdochter een tussenfiguur zou zijn. tot de verslagen .70 artij een meer traditionele Tory-leider naar voren kon schui- ■|2 en. Zij werd gekozen, omdat de Conservatieven genoeg hadden 70 pn hun toenmalige leider, Edward Heath, die tot twee maal toe •20 oor Labour was verslagen. Maar met haar eigen stijl en duide- ioo jke opvattingen, heeft Margaret Thatcher een groter stempel 50 edrukt op de partij en op het land dan iedere moderne Britse '70 !ider voor haar. [et vergaat premier Thatcher echter net zoals de BBC: bewon- J2 erd en aanbeden in het buitenland, maar vaak verguisd in ei- 80 pn land. Over een dag of tien reist ze naar Washington, waar ze j*j preerd en toegejuicht zal worden door een gezamenlijke zitting 20 an het Congres. In Groot Brittannië wordt premier Thatcher so p de meeste plaatsen waar ze komt uitgejouwd en bestookt met 52 üeelbommen, rotte eieren en overrijpe tomaten. 20i >at is grotendeels haar eigen schuld. Ze maakt zichzelf impopu- J2 lir met kwetsende opmerkingen aan het adres van iedereen die so laar niet bevalt, of die het niet met haar eens is. In plaats van 50 e Britten met elkaar te verzoenen, zaait ze steeds meer ver- leeldheid. ]'remier Thatcher zei gisteren te hopen, dat de volgende her- lenking het tienjarig premierschap zal zijn (in 1988). De eerste- ninister, die met vijf uur slaap per nacht toekan, zegt dat haar ware taak haar gezondheid niet schaadt. Ze voelt zich nu fitter lan tien jaar geleden. Film mikpunt tegen standers Tegenstanders van de nieuwste film van Jean- Luc Godard ,,Je vous salue Ma rie" („Wees ge groet Maria") scheurden gis teren de pos ters van de muur van een bioscoop op de Parijse Champs d'Elysèes. De film mocht weer vertoond wor den na een uit spraak van de rechter. De bis schoppen zien in de film geen godslastering. WARSCHAU De Poolse kardinaal Jozef Glemp heeft gisteren op een speciaal beleg de persconferentie de autori teiten in zijn land beschuldigd van een kwaadaardige hetze tegen de rooms-katholieke kerk. Hij bestreed dat vele Poolse priesters geregeld staatsvijandige activiteiten zouden ontplooien. Glemp die vrijwel nooit pers conferenties geeft ontkende de beschuldigingen van de rege- 5mid je verholen het geheim van de uylenborgh sapperdekriekse-sappige-bosbes!" holen," glimlachte de kabouter wijs. „Nogmaals 5 fiel het kaboutertje boos uit en hij deed gauw bedankt voor je hulp. en gaarne tot wederdienst tijn dekseltje weer op zijn blikje. „Ik had je dat bereid. Misschien zul je dat wel hèèl spoedig B )tuifmeelpoeder van de pimpelpaarse bostijloos merken...." En zo liep de smid even later het Nóóit moeten laten zien, Verholen. Hupla..., zet kabouterhuisje uit, de deur met kracht achter (lat blikje maar weer gauw op zijn plaats!" zich in het slot smijtend. Daar stond hij weer in ..Wat is er dan voor geheimzinnigs aan dat de geheimzinnige duisternis van het geheimzin- tuifmeelpoeder?" vroeg smidje Verholen, ter- nige kabouterbos. waar alles zijn eigen geheim ijl hij het blikje met enig ontzag aanpakte. zinnige leventje leidt.... Maar de kabouter ,Jij begrijpt ook niks...." zei de kabouter met glimlachte wijs en mompelde: „Wat toevallig sn geheimzinnig lachje. „Het woord zégt het toch, dat ik zo vreselijk moest niezen, hè? Het -.h immers eigenlijk al. Tijloos..., dat is tijd- pimpelpaarse stuifmeelpoeder vloog met dikke •s. Wie tijd-loos is. is zijn tijd kwijt en hij kan wolken het doosje uit. Ik denk. dat de smid er -ral en nergens zijn. Meer verklap ik je niet. juist voldoende van heeft ingeademd om een it dat is streng verboden." „Nou..., dan spannend tijdloos avontuurtje te beleven. Laten ik maar weer eens op huis aan," zei smidje we maar hopen, dat-ie er zich goed doorheens- fer holen. „Denkt U, dat U zich verder alleen laat...." nt redden?" „Dat zal wel gaan, beste Ver- ring dat de vermoorde priester Jerzy Popieluszko de wet had overtreden. Hij zei dat de pre ken die Popieluszko herhaal delijk hield ten gunste van het verboden vakverbond Solida riteit niet buiten zijn theologi sche competentie vielen. Hij voegde eraan toe dat „wij ei genlijk niet willen dat pries ters zich direct met pure poli tiek inlaten. Dit is niet de taak van de kerk". Het feit dat Glemp tot een persconferentie heeft besloten geeft aan hoe hoog de kerk de aanvallen van regeringsfunc tionarissen en de staatspers op de kerk opneemt. Het offen sief werd ingezet sinds de ver oordeling van vier officieren die verantwoordelijk waren voor de moord op Popieluszko. Glemp beschuldigde de rege ring ervan het proces tegen de vier officieren te hebben ge bruikt als platform voor aan vallen tegen de clerus. Hij zei dat de kerk „vooral in de mas samedia bepaalde kwaadaardi ge aanvallen heeft waargeno men die niet van hogerhand komen, maar meer een plaat dienstzaken Adam Lopatka schokte velen toen hij na het proces verklaarde: „De fout van de autoriteiten was dat Popieluszko niet lang genoeg gevangen werd gehouden voor wat hij verdiende". De waar schuwing van Lopatka valt sa men met de stelling zoals die tijdens het proces in Torun werd ontwikkeld dat de „anti staatsactiviteit van pastoor Po- Eieluszko en de onverschillig- eid van het episcopaat de mo tieven vormden voor de moor dende politiemannen. Vele Polen zijn teleurgesteld door de afloop van het proces dat niet niet heeft uitgewezen welke leidende figuren binnen de partij achter de moord op Popieluszko zaten. Jaruzelski in verlegenheid door kritiek Gandhi NEW DELHI De Indiase premier Gandhi heeft tegen- selijk karakter dragen. Daaruit over de Poolse leider generaal maak ik op dat binnen de re- Jaruzelski zijn ongenoegen ge- over de Poolse betrokken heid bij het onlangs ontdekte spionageschandaal waarbij een hoge Indiase ambtenaar mili taire geheimen verkocht aan buitenlandse diplomaten onder wie Poolse. De verklaring kwam als een verrassing om kering een ideologische strijd wordt gevoerd". Glemp ging afgelopen week ook tegen pogingen in het ge weer om Popieluszko tijdens het proces tegen zijn moorde naars te belasteren. Glemp, normaal terughoudend in openbare uitlatingen, waar- dat de regering van India eer- schuwde: „De oude praktijk der had besloten geen openba- van het verspreiden van valse re mededelingen te doen over geruchten over de kerk, van de spionagebezoek. smadelijke praktijken over be- Eerder tijdens het bezoek had paalde priesters en bisschop- Jaruzelski India uitvoerig pen keert terug". De Poolse minister voor gods- NEW YORK De Ameri kaanse luchtmacht is in 'het geheim bezig met de ontwik keling van een methode om bij een eventuele atoomaanval de Russische luchtverdediging uit te schakelen. Dit project, het zogenaamde Geavanceerde Strategische Raket Systemen Programma (ASMS), valt sa men met het onderzoek door het ministerie van defensie om aanvallende Sovjet-raketten vanuit de ruimte onschadelijk te maken. Als de begrotingsvoorstellen van president Reagan worden aangenomen, dan kan het ASMS-project op een aanzien lijke financiering rekenen, voor het lopende fiscale jaar was voor dit project, dat wordt ontwikkeld op de luchtmacht basis Norton in California 350 miljoen uitgetrokken. Als alles volgens Reagans' wens ver loopt, dan zal voor volgend jaar bijna het dubbele aan het ASMS-project worden besteed. Het ASMS-programma is erop gericht om uiterst moderne vijandelijke verdedigingssyste men in de war te sturen en vervolgens onschadelijk te ma ken. Hiertoe wordt geëxperi menteerd met geavanceerde afleidingsmiddelen, zoals wol ken van metalen deeltjes en licht reflecterende stoffen. Met deze „doordringings-midde- len" zou de Russische radar moeten worden misleid. Het tweede onderdeel van het geheime ASMS-programma bestaat uit een onderzoek naar de eventuele ontwikkeling van „lokwapens". Hierbij moet onder andere worden gedacht aan zigzaggende kernkoppen, die de Russische raket-atweer misleiden. Een derde onder deel van het ASMS-project be staat uit een onderzoek naar de verdere ontwikkeling van geleidesystemendie de koers van een gelanceerde Russische raket zouden moeten wijzigen. De grote vraag is in hoeverre de uitvoering van het ASMS- project de ontwikkeling van een anti-raketsysteem in de ruimte bemoeilijkt. Zowel het ASMS-project als het Star- Warsprogramma zijn zeer kostbaar. Enkele Amerikaanse wetenschappers en defensie deskundigen. die geen banden hebben met de regering- Reagan, hebben er al opgewe- zen dat het ASMS-project een verzwakking betekent voor het Star-Warsprogramma ADVERTENTIE HIEROVER LEEST U ALLES IN DEZE ANWB REISBROCHURE: 288 PAGINA'S V00RF1,-. BESTEL SNEL! U kunt het boek zelf halen bt| ale ANWB-kamoien en de reisburo's van Holland International en NRV Holiday ol bestellen met deze boa q I NaamMA I StraatI fbstcode: f Vul in. krap uit en stuur deze bon vandaag nog in een envelop naar ANW8-„' Reizen, antwoordnummer 10. 2500 XM Oen Haag Fbstzege! plakken ^hoefi mei U knjgt het boek en een acceptgirokaart all,- toegezonden §J U KUNT HÉT BOEK OOK TELEFO^isCH"BESTELLEN Ba ANWB LEIOEN 071-146241 UIT EN THUIS MET DE ANWB Weinberger wil steun Bonn bij ontwikkeling ruimtewapens GIESSEN De Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger en zijn Westduitse ambtgenoot Manfred Worner hebben gisteren overleg ge voerd over de mogelijke me dewerking van de Bondsrepu bliek bij de ontwikkeling van president Reagans plan voor ruimtedefensie. Op een pers conferentie zei Weinberger dat zij over een groot aantal on derwerpen van gedachten hadden gewisseld, waaronder de rol van Europa bij het on derzoek naar de uitvoerbaar heid van het zogeheten „Stra tegische Defensie Initiatief' (SDI). „Wij willen en hopen gebruik te kunnen maken van de grote wetenschappelijke kwaliteiten en andere talenten die aanwe zig zijn in Duitsland en andere landen Wij willen zoveel mo gelijk medewerking", zo zei de Amerikaanse bewindsman De Westduitse minister van de fensie Manfred Worner maak te duidelijk dat deelname aan het programma afhangt van de bereidheid van Washington om tot technologische samen werking te komen en om de partners geen technologische informatie te onthouden. Wor ner noemde het een vanzelf sprekende zaak dat Bonn slechts dan zal deelnemen wanneer de voorwaarden voor samenwerking zonneklaar zijn. Bondskanselier Kohl had de NAVO-partners het afgelopen weekeinde opgeroepen deel te nemen aan net project en daartoe als voorwaarde gestold dat Washington hen uitnodig de tot een „solidaire samen werking" De Verenigde Sta ten willen in een periode van vijf jaar naar schatting 88 mil jard gulden uitgeven aan zijn strategische defensie-initiatief

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5