Eie je alles anders. HOPPE SPOBTBBGINa. F 20.674,-*. jB5S^B2ZZE222E55!S2iï ^§8^ Interieurs vaak weinig harmonieus en smaakvol kvers uit BORDUURHANDBOEK MET OOSTERSE PATRONEN dEconsu0B- mnxom Naast genoemde zaken krijgt u óók een andere kijk op gemak. Zoals de handige, in twee delen neer- klapbare achterbank. Een andere kijk op luxe. Zoals de afwerking van het interieur met wagenbreed tapijt. En een andere kijk op kompleetheid. Waarbij inbegrepen een uitgebreid dashboard en vele extra's. Wat begon als een proefrit blijkt eerder een ontdekkingsreis te zijn. Uw Ford Dealer informeert u vervolgens over zaken als 6 jaar garantie tegen roest van binnenuit. En over het minimale onderhoud: slechts éénmaal per 20.000 kilometer. Als u dat eenmaal weet, dan ziet u vanzelf dat de A /"H A keus niet moeilijk meer is. anti Ta garantie op voordelige voorwaarden. Hij kan u ook deskundig informeren over een vlotte financiering via Ford Credit en over de voordelen van Ford Leasing. unant MAANDAG^^SRUARHSST Het (antieke) oosterse tapijt vertegenwoordigt een wereld van schoonheicT De oosterse ververs bewaarden destijds hun geheimen goed, de for mules gingen over van vader op zoon. Ze gebruikten voor hun verven hoofdzakelijk ex tracten uit planten, wortels, en alles wat de natuur verder voortbracht Het echte ooster se tapijt wordt natuurlijk op een weefgetouw gemaakt, maar er zijn ook nu mogelijk heden waarmee men een prachtig fijn en duurzaam re sultaat kan bereiken op een spanraam of gewoon op tafel. In de winkels is een geweldi ge overvloed aan garens en wol in de subtiele kleuren die kenmerkend zijn voor de oos terse smaak, ook met natuur- like grondstoffen geverfd. Zo- een boek met oosterse bor- duur(tel)patronen voor begin ners en gevorderden. De hoe kige motieven, de forse geo metrie en de gestyleerde charme van de patronen zul len voor menig borduurster een uitdaging zijn. Er zijn ook patronen voor accessoires en Kleine voorwerpen, alle hoogst duidelijk met de sterk vergrote steken uitgebeeld in zwart wit. Enkele mooie kleu- nllustraties verluchten het geheel. De schrijfster studeer de af aan de Cooper Union School of Art en is docente ta- H.J.W. Becht Ui tg. Mij., „Borduur zelf oosterse ta- Ï-ljten" door Susan Schoen- eld Kalish, ƒ39.50. Tijdschrift voor computerfanaten De computerfreak zal best in zijn schik ziin met een abonnement op net Compu terblad, uitgegeven door de Hobby Computerclub. Een enquête heeft uitgewezen dat steeds meer grote bedrij ven computers ,jn dienst" nemen, zodat er langzamer hand een gat in de markt is voor het hobbyistentijd schrift Door de toenemende automatisering wordt een complete computerslag gele verd. zodat het leuk is op de hoogte te zijn van de nieuw ste vindingen en merken. Alle informatie over toepas singen etc. Hobby Compu terclub, Postbus 149. 2250 AC Voorschoten. Tel. 01717- 8535. In de komende week wordt de consument weer gecon fronteerd met hoge groente- prijzen. Het zijn de laatste we ken steeds dezelfde groente soorten die redelijk betaalbaar zijn. Veel variatiemogelijkhe den binnen een beperkt bud get zijn er dan niet. Voor veel groentesoorten moet men gul dens per kilo neertellen. Ge lukkig is er de uitwijkmoge lijkheid naar conserven, diep vries en peulvruchten. Deze laatsten laten zich weer goed combineren met diverse verse groentesoorten. Alle kas- groenten zijn op het ogenblik zonder meer duur. Voor een kleine krop exportsla betaalt men f1.10 per stuk, de zware sla kost f1.40 per krop. De binnenlandse kwaliteit is goedkoper. De Hollandse kas- komkommers zijn nog stevig aan de prijs. Een komkommer van 300 gram kost f2.80 per stuk, een zwaardere van 400 gram kost f 4.10. Toch kan de Hollandse komkommer goed concurreren met de Canari- sche komkommers, die kosten gemiddeldf3.10 per stuk. An dijvie is nog steeds peperduur, voor een kilo van exportkwa liteit moet men al gauwf9.60 betalen. De importandijvie uit Italië en Frankrijk kost f5.60 en f6,- per kilo. Raapsteeltjes zijn nog duurder geworden, ze kosten nu f1.25 per bosje. Spinazie is even duur als an dijvie, men betaalt f9.60 per kilo. Na de reeds genoemde prijzen van verschillende groentesoorten zou men een gewas als paksoi haast goed koop gaan vinden. Een kilo kostf4.85. Bloemkool veran derde niet van prijs. Een klein kooltje kost f 4.30 en voor een flinke maat betaalt men ruim f 12.-. Voor de Franse import bloemkool moet men rekenen op f7.50 per stuk. Voor een kilo sper ziebonen uit Senegal moet men f12.50 neertellen. Voor degenen die echt uit de band willen springen zijn er snijbo nen van Hollandse bodem voor f50,- per kilo te koop. Witlof is in prijs gedaalddit wil nu ook weer niet zeggen dat dit gewas nu direkt goed koop te noemen is. Snijlof van goede kwaliteit kost nu f3.20 per kilo, lof van kwaliteits klasse I kost f6.30 per kilo. Het is goed om op de kwali teitsklasse aanduiding te let ten of om er naar te vragen. Als men hier geen antwoord op weet te geven gaat het vaak om de minste kwaliteits klasse. De aanvoer van prei is groter geworden, maar door een toegenomen export liep de prijs weer op. Voor een binnenlandse kwaliteit ligt de prijs op f 4.60 per kilo. Griek se prei is een heel stuk goed koper en kost f 2.80 per kilo. Voor een kilo groene kool be taalt men f2.60. Tot slot een aantal groentesoorten die 1 gulden of minder kosten. Rode kool 1 gulden per kilo, witte kool 66 cent, koolrapen 98 cent per kilo, kroten 54 cent per kilo en winterpeen voor 50 cent per kilo. En tot slot om de moed er in te hou den een kilo uien voor slechts 30 cent „We zouden de mensen graag wat woonbewuster willen maken", verzucht directeur H. van Dorst van het Centraal Bureau voor Woninginrichtings- en Meubileringsbedrijven in Hkarlem. „Je ziet vaak dat hetzelfde geld een veel beter, leuker en smaakvoller interieur had kunnen ontstaan. Er is eens een onderzoek ge weest naar de manier wa- rop Nederlanders hun woning hadden ingericht. Dat resulteerde in een stapel van ongeveer 400 interieurfoto's die werden beoordeeld door deskun digen, maar ook door huisvrouwen. De algeme ne conclusie was dat het eigenlijk maar droevig was gesteld met de inte rieurs: vaak niet harmo nieus en weinig smaak vol." Directeur H. Resink van het gelijknamige woninginrich- tingsbedrijf is een man van de praktijk en beaamt het ver haal van Van Dorst. „In het algemeen kun je stellen dat de Nederlander zijn woonkamer weinig smaakvol en sfeervol inricht Ik wii niet zeggen dat de kwaliteit niet goed zou zijn, maar wat er staat past vaak niet goed bij elkaar. De laatste jaren is het trouwens iets verbeterd. Vooral jonge ren weten wel wat ze willen en wat er te koop is. Hun smaakgevoel is beter". Een aardige taak voor de meubelbranche om dat smaakgevoel bij de gemid delde Nederlander verder te ontwikkelen, zou je zeggen. Van Dorst: „Inderdaad, de meubelverkoper moet ook een interieurdeskundige zijn want niet iedereen, zo blijkt, kan zijn huiskamer met smaak inrichten. We zullen als branche meer moeten doen aan 'opvoeden tot wo nen'. Wonen is tenslotte iets zeer belangrijks want we zijn gedwongen een groot deel van het jaar in huis door te brengen". Volgens directeur mr. K. Paus van Sanders Meubelstad BV is de voorlichting door de meu belbranche veel belangrijker geworden dan vroeger omdat er veel meer keus is en omdat de consument ook kritischer is geworden: „Ons bedrijf is altijd sterk gericht geweest op leer, eiken en bruin, maar sinds een jaar of twee bieden we ook moderne meubels met lichte kleuren. Modern wo nen, dat is de kreet op het ogenblik. Het dekt eigenlijk niet helemaal de lading want dat zou betekenen dat mensen met eiken meubelen geen mo derne mensen zouden zijn". „Op het ogenblik bestaat een kwart tot eenderde van ons assortiment uit lichtere kleu ren: wit, grijs en pastel. Voor al met wit moet je altijd goed opletten want wit is niet altijd wit. Je ziet vaak dat de ver- schillende kleuren wit niet goed op elkaar zijn afgestemd: het wit van het bankstel is net iets anders dan het wit van de tafel. Daarom probe ren we alles ook zo compleet mogelijk te presenteren". Wat wordt de nieuwe mode lijn? CB-directeur Van Dorst con stateert dat eiken duidelijk minder in de belangstelling staat dan een aantal iaren ge leden. Hetzelfde geldt voor leer: „In de jaren zeventig zijn er veel met leer beklede meu bels verkocht Toen moesten de mensen bezuinigen en werd er overgestapt van leer op kunststof. Een nieuwe mo delijn zie ik nog niet zo duide lijk. Wel veel wit, maar wat er precies in opkomst is is moeilijk aan te geven". Resink heeft een uitgespro ken visie: De trend is hele maal omgebopgen naar de lichtere kleuren: wit en grijs. Maar ook zwart komt sterk opzetten en ik denk dat dit het komend voorjaar doorzet In de bankstellen verwacht ik een wat strakkere lijn, een beetje kubistisch". „Wat de kasten betreft komen er meer speelsere aanbouw- systemen zodat de consument meer kan gaan varifiren. Die twee meter hoge kasten zijn uit en we zien nu meer mid delhoge kasten van ongeveer een meter dertig. Ook ver wacht ik dat de dressoirs te rugkomen, maar dan met af geronde hoeken. Verder zet blank\eiken door. Dat rustie ke, donkere eiken is wat de jongereh betreft een beetje voorbij'^ De bezuinigingen zijn ook de meubelbranche niet voorbij gegaan. Wat heeft dat voor gevolgen gehad op het koopgedrag Van Dorst: „De Rolls Royces onder de meubelen hebben er onder te lijden gehad. De ex treem dure produkten wor den duidelijk minder goed verkocht dan een jaar of vijf geleden. Een typisch pro bleem in onze branche is het gemak waarmee mensen meubelaankopen uitstellen. Zolang een stoel nog niet door zijn poten is gezakt, blijven ze rustig zitten. Verder ziin er cijfers bekend waaruit blijkt dat de consument voor hij tot de koop van meubels over gaat, zeker een stuk of Vijf winkels bezoekt Hij gaat dus duidelijk overwogen te werk meer dan vroeger". Directeur Pauw van Sanders: „Wii hebben eigenlijk niet ge merkt dat de mensen goedko per zijn gaan kopen. Wel dat ze niet meer zo snel hun héle woning inrichten, maar zich beperken tot gedeelten van het huis. De zogenaamde weg- werpmentaliteit van vroeger zie je niet meer. Nu bedenkt iedereen zich wel een paar keer voor er iets wordt ge kocht. Ze zijn woonbewuster geworden". Resink heeft ervaren dat de erg dure produkten blijven staan: „Er is veel minder vraag naar bankstellen tussen de zes en tienduizend gulden. Het gekke is dat we minder mensen in de zaak krijgen en dat ze minder besteden dan een paar jaar geleden, maar dat ik wel evenveel bankstel len verkoop. Ze zijn alleen een stuk goedkoper dan toen. De klant koopt geen bankstel meer van tien mille maar van zesduizdend gulden en dan vindt-ie het welletjes". Resink heeft met name in Twente ge merkt dat vooral de betere, duurdere zaken zijn wegge vallen: „Daaruit blijkt dat de consument dat hele dure niet meer wil". Wat beeft de branche ge daan om de teruglopende verkoop te keren Van Dorst „Een belangrijk punt is ons Interieur Waar borg. Daar zijn we vorig jaar mee begonnen in een poging de klanten aan onze branche te binden. Winkeliers die bij Interieur Waarborg zijn aan gesloten zijn verplicht drie jaar lang kwaliteitsgarantie te geven op alle geleverde goe deren. Dat is niet niks; kom daar maar eens om bij een auto of een tv. Als je dat ver gelijkt met andere, in wezen concurrerende branches, springen we er goed uit Ver der biedt het Interieur Waar borg een onpartijdige behan deling van geschillen door de Geschillencommissie Woning inrichting. En reken maar dat die uitspraken wel eens hard aankomen bij de woningin richters. Het merendeel van de ingediende klachten blijkt namelijk gegrond of gedeelte lijk gegrond te worden ver klaard' „De meeste klachten worden in onderling overleg tussen de klant en de winkelier gere- feld. Pas als het gaat botsen, omen ze bij de gescWUen- commissie terecht. Maar als u een auto heeft gekocht met mankementen is er echt niet zo n commissie. Dan kun je alleen bij de leverancier te recht". De woninginrichter geeft graag een verantwoord advies. rijst, Jhlmann und Partners in zulleüsseldorf. De campagnes tal alfllen in nauwe samenwer- r zekng met het Bloemenbureau ter valland worden opgezet, nen d wat z in val it de ouw en trouw aken e bollen- en de bloemensec- r werken ook heel nauw sa- A gaaen bij een grote sierteelt- la in Impagne in de USA. Die /oor iat de kleinigheid van vijf ïemeniljoen kosten. Het leeuwe- gebeeel daarvan wordt opge bracht door de vakgenoten in Amerika en door de regering van Columbia, een land dat zeer grote belangen heeft op de sierteeltmarkt in Amerika. Ook Israël zal een bijdrage le veren. Het is te hopen, aldus Henne- man, dat ook de Amerikaanse bloemistwinkelier overstag zal gaan. Tot nu toe doet hij zijn beste zaken via de tele foon: in hoofdzaak het rouw en trouwwerk. En daar pleegt men dan ook prijzen voor te vragen die hier alleen in de sprookjesverhalen bestaan. De losse verkoop is voor de Ame rikaanse bloemenwinkelier niet zo belangrijk. Daar moet wel verandering in komen. Aan de andere kant is het zo dat een Amerikaanse bloemist het helemaal niet beneden zijn stand acht om bloemen van kunststof te verkopen. Zelfs bruidsboeketten van plastic! De laatste jaren begint er meer belangstelling te ko men voor het levende pro- dukt. En dat is een goed te ken!. van tuisen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7