PAPPA.WRT is U MAANDAG STOND H< In de Ford Oria Afzetbevordering bloembollen zet nieuwer Grote tentoonstelling architect Antonio Gaudi Een proefrit wordt een ontde;. LAND EN TUINBOUW Assortimentsverbreding tulpen zet door TROSANJERSDOEN HET MAAR MATIG Prijzen bloemen blijven op niveau NA MADRID DE WERELD IN BARCELONA Het trotse en rijke Spaanse gewest Catalonië lijkt een van die streken op aarde te ^jn die zijn voorbe stemd tot bakermat voor kuns tenaars van het allergrootste formaat. Alleen al in de laatste 100 jaar zijn er wereldberoem de genieën geboren zoals Sal vador Dali. Joan Miro en na tuurlijk ook de architect van droompaleizen, Antonio Gau di. Aan deze Catalaanse archi tect uit het begin van deze eeuw (1852-1926), wordt op dit moment in Barcelona een gro te tentoonstelling gewijd. 500 foto's en tekeningen - aange vuld met een veertigtal meu belstukken en schaalmodellen - werpen een licht op het le ven en werk van een van de grootste artistieke dromers van onze moderne tijd. De tentoonstelling van Gaudi is op een bijzondere wijze op gezet. Het is geen tocht langs een werk in een chronologi sche volgorde, maar integen deel, een opeenvolging van verschillende perspectieven op het geheel. Zo wordt er met behulp van het illustratiemate riaal ingegaan op onder ande re zijn technische vondsten; op zijn inspiratiebronnen en ook op de religieuze en mythologi sche elementen die zo duide lijk herkenbaar zijn in de fas cinerende wereld van deze Ca talaan. De expositie is mis schien ook in Nederland te zien. De werken van deze ge niale architect, schilder en beeldhouwer beginnen name lijk binnenkort aan een grote reis. Deze maand verhuist de tentoonstelling van Barcelona naar Madrid. Daarna begint een lange wereldreis langs Ja pan, Amerika en vervolgens ook een aantal Westeuropese landen. Het is mogelijk dat daarbij ook Nederland wordt aangedaan. Studie Antonio Gaudi werd op 25 juni 1852 geboren in het stadje San Pedro de Reus, op zo'n 100 ki lometer ten zuiden van Barce-, lona. In de Catalaanse hoofd stad begon hij op 17-jarige leeftijd zijn studie in de archi tectuur. Al op school viel hij op door zijn bijzondere ver beeldingskracht. Toen hij na negen jaar studie zijn bul ont ving, vertelde de directeur van het instituut aan zijn collega's dat hij niet wist of hij de titel had uitgereikt aan een gek of aan een genie. Over het leven van Gaudi is niet veel meer bekend, dan dat hij tot aan zijn dood in 1926 48 jaar lang onafgebroken heeft gewerkt. De gegevens ontbreken omdat zijn tijdgeno ten nauwelijks de moeite na men om de gedachten en le vensdetails van Gaudi vast te leggen voor het nageslacht. De hoofdlijnen van zijn boeiende persoonlijkheid zijn echter te ontlenen aan de hand van de werken die hij voornamelijk in de stad Barcelona heeft ge bouwd. Gaudi was bijzonder religibus: godsdienstige in scripties en sierlijke kruisbeel den decoreerden praktisch al zijn werk. De voornaamste in spiratiebron voor zijn structu ren en decoraties ontleende de artiest echter aan de vormen van de natuur. De lijnen van massieve rotsformaties, weel derige planten en ragfijne in secten vindt men in veel van zijn creaties terug. Gaudi ge bruikte bijvoorbeeld de lijnen van een bergformatie als mo del voor zijn architectuur om dat ze waren gevormd volgens de dwingende wetten van de zwaartekracht en het even wicht. Aan de structuren van bomen en planten ontleende hij het skelet van een gebouw. „Goed kijken naar de magi strale lessen van de natuur", dat was het geheim van de creatieve vormen van Gaudi. Verbeeldingskracht De architect wist van deze na- tuur-inspiratie te profiteren, omdat hij een enorme verbeel dingskracht bezat. Voor Gaudi zelf had die verbeeldings- kracht nauwelijks iets te ma ken met de fantasie. Het eerste is het zinnelijke vermogen om in de geest nieuwe vormen te scheppen, die met behulp van vakkennis in gebouwen of kunstwerken kunnen worden omgezet. Voor Gaudi was zijn opvallende verbeeldingskracht dan ook een heel bewuste acti viteit. De fantasie daarentegen beschouwde hij als een pro- dukt van het onderbewustzijn dat in staat is om absurde of onmogelijke dingen uit te vin den. Maar dat laatste heeft niets te maken met zijn werk, hoewel het er af en toe wel op lijkt. Gaudi creëerde droompa leizen, die met gedegen vak kennis waren gefundeerd. Hij was misschien een dromer, maar allerminst een fantast. Zijn materiaalbeheersing was perfect en zijn constructies waren vaak geniaal en revolu tionair tegelijkertijd. Informatie over slapen Plank als bedbodem lang niet ideaal Een typisch slaapkamerprobleem: kruipen we lekker tegen elkaar aan. of spalen we met wat tussenruimte. Tallozen kunnen op deze vraag maar éón antwoord geven: tegen elkaar aan. Ze hebben geen keus. De partners zijn zó ver schillend van gewicht, dat de lichtste altijd in de richting van de zwaarste rolt. De meeste tweepersoonsbedden van tegen woordig hebben daarom twee aparte matras-; sen. Verschillende matrassen bovendien, om dat ieder er een kiest die het beste past bij zijn of haar gewicht en slaapgewoontes. De zwaar-, gewicht heeft een stugger matras nodig dan de lichtgewicht. Matrassen zijn er dan ook in vele soorten en uitvoeringen. De nieuwe Wel-| ke-gids Slaapkamers '85 besteedt er bijna tien pagina's aan. Alle mogelijkheden passeren de revue, met als conclusie: de plank met daarop een dunne polyether matras als ideaal bed, kan worden bijgezet in het rariteitenkabinet. De nieuwe gids 4,95 in de meeste tijdschrif tenwinkels). geeft ook uitgebreide informatie over bedbedekking, vloerbedekking en slaap kamerinrichting. Alles met uitgebreide pro- duktoverzichten. Assortimentsverbreding geeft broeierij van tuiser De Nederlandse trosanjers doen het in vergelijking met de standaardanjers maar matig. De middenprijs was slechts 29 cent. De verschillen zijn-erg groot: odeon, silvéry pink en ka- rina 27 cent, paradiso 50 (67) en corona 45 (55). De komende weken zal de aanvoer bij Bloemenveiling „Westland" van freesia's sterk toenemen. Momenteel ligt de aanvoer op 6-7 miljoen tak per week en dit zal toenemen tot zo'n 14 miljoen tak. De irissen liggen de laatste tijd redelijk in de markt, hoe wel ideal wat achter blijft. Ook bij bloemenveiling „Berkel" te Bleiswijk heeft men zich voorlopig hersteld van de winter periode. Onlangs sprak men van een achterstand van het om- zetbedrag van 28Vi procent, maar de ingevallen dooi bood soe laas en langzamerhand kijkt men ook in de Kring weer naar boven. Stel, uw voorkeur voor een nieuwe auto gaat uit naar de geliefde sedanlijn. Dan wacht u bij Ford de nieuwe Orion. Een auto die zelfs uw stoutste verwachtingen overtreft. Start z'n fluisterstille 1.3 of 1.6 liter C VH motor maar eens. Een lichte druk op het gaspedaal is voldoende om 'm tot voortvarend weggedrag te manen. Dat geldt óók voor de dieselversie. ♦Adviesprijs inclusief BTW af importeur. Afleveringskosten f435,-. Prijswijzigingen voorbehouden. Vraag uw Ford Dealer naar de gunstige Garantièra g Elke klinkerweg die u berijdt, ziet u pil voor een rimpelloze asfaltbaan aan, dank zij cj 1 hankelijke wielophanging en superieur veerk 1 Zo veranderen zelfs de langste afstandei ogen - en die van uw riant gezeten medereizi korte plezierritjes. Wilt u veel bagage meenem i Eén blik in de royale kofferruimte en hutkoffer verandert in uw ogen in een handt; naam „kleurtjes" kregen. In de jaren die daarop volgenden zijn ook de broeiers uit de tra ditionele gebieden het meer in de kleurtjes gaan zoeken. Het is zeker aan te nemen dat vertegenwoordigers van In- en Verkoopbureaus, zoals die van CNB en Hobaho uit Lisse, en BSF uit Rijnsburg een sti mulerende en voorlichtende rol hebben gespeeld. Apeldoorn In 1979 domineerde Apel doorn Golden Apeldoorn bij zonder sterk. Toen maakten deze twee soorten maar liefst 47% van het totale tulpenaan bod bij Flora uit. In 1984 was dat percentage al gedaald naar 21. Met Apeldoorn en de vele sports uit deze tulp wa ren in die jaren nogal wat problemen onder meer. als gevolg van het veel te rauwe oogsten! en het lijkt niet uitgesloten dat deze proble men de „vlucht" in de kleur tjes hebben versterkt. Het wegvallen van een groot deel van het Apeldoorn-aan- bod - in 1979 100 miljoen stuks en in 1984 50 miljoen al leen al bij Flora in Rijnsburg - is ruimschoots gecompenseerd door de groei van de kleurtjes. Vooral de lila Christmas Mar vel, de rode, geel-gerande Kees Nelis en de dubbele gele Monto Carlo zijn belangrijke cultivars geworden met aan voeren van resp. 15 miljoen, 9 miljoen en 8 miljoen stuks op een totaal tulpenaanbod bij Flora van 239 miljoen stuks. Ook soorten als de gerande en oersterke Abra, de rode, geel- gerande Thule, de oude, rose dubbele Peach Blossom, de nieuwe witte Snowstar en de grillige rtx>d-witte parkiet Es- tella Rijnveld hebben terrein gewonnen. Een gunstig gevolg van die assortimentsverbreding is dat de bloemenprijzen sterk zijn verbeterd. Vooral na 1982. Dat die tendens zich ook in 1985 voortzet blijkt uit de ge middelde prijzen die in janua ri werden besteed. Bedroeg de gemiddelde tulpenprijs bij Flora in januari 1984 2716 cent, dit jaar kwam men.aan 28.54. En dan te bedenken dat deze hogere prijzen werden besteed in een periode die duidelijk aan een poolwinter deed denken met onbegaan bare wegen in West-Duits- land. Wel een bewijs dat de belangstelling voor de tulp groot is. Het lijkt dan ook niet overdreven te beweren dat1 door de assortimentsverbre ding de broei van tulpen nieuwe impulsen heeft gekre gen. Dit bolgewas zal voor handel en kwekerij dan ook stellig een interessant artikel blijven. De kogel is door de kerk: de eigen bureaus die het bloembollenvak had in de USA en West-Duits- land zijn opgeheven. Oor zaak: het effect dat ze sorteerden woog niet op tegen de kosten. In de nieuwe opzet worden de grote lijnen voor reclame- propaganda en public re lations uitgezet op de bu relen van de afdeling Af zetbevordering van de Bloembollenraad in Hil- legom. Het is natuurlijk wel zo klaar als een klon tje dat campagnes in de Ver. Staten van Noord - Amerika een geheel an dere aanpak vragen dan in de Bondsrepubliek. Daarom worden ter plekke reclame- en pr.-bureaus inge huurd. Men houdt dus niet meer zelf de vinger op de pols in het buitenland. Is het ei genlijk wel doenlijk om alles vanuit Hillegom op te starten? Jazeker, zegt Jac. Henneman van Afzetbevordering. Wat wij hier gaan doen stoelt rechtstreeks op de richtlijnen die wij krijgen van het Mar keting Team Bloembollen. En dat team heeft als basis de stroom van gegevens die uit voerige marktonderzoeken in de betreffende landen hebben opgeleverd. Het opheffen van de beide bureaus de eigen vestiging in Parijs werd al eerder afgestoten betekent duidelijk moeten maken dat het een aantrekkelijke zaak is. Ofwel: dat bloembollen een artikel zijn met grote ver koopkansen en bevredigende winstpercentages. Anders ziet men het gewoon niet zitten. Bloembollen zijn nu eenmaal geen artikel dat jaar-rond in de etalages ligt. Die komen maar tweemaal per jaar in the picture, nl. in de lente en de herfst. Dat impliceert wel dat supermarkten tweemaal per jaar de schappen met blik- groenten, rijst, Ihlma chips leeg zulleüsseldi ken. Dat zal alUlen i als men er zekng m« men er beter valland ders laat men d woon voor wat z vertenties in vali nu getracht de K>uw van deze zaken e bolL In de USA gaaen bi reau Petilla in Impag honneurs voor iat de ring waarnemeniltoen Duitsland gebeeel d De trend van de laatste weken blijft gehandhaafd en de prij zen blijven op een goed niveau. Bij de kamerplanten was sprake van een belangrijke aanvoertoename van 18 procent, daarbij steeg de prijs gemiddeld ruim tien procent ten opzich te van 1984. In tegenstelling tot de plantenaanvoer bleef het snijbloemenaanbod wat achter (-/- 8 procent), de prijsvorming was echter zonder meer goed te noemen en dit steeg maar liefst 17 percent. De aanvoer van alstroemeria neemt licht toe, hoewel nog steeds van een beperkte aanvoer gesproken moet worden. Enkele prijzen: advendo 122 (135), jubilee 203 (220), pink triumph 120 (163) en rio 115 (167). De standaardan jers staan goed in de belangstelling en hier geven enkele prij zen van week vijf dit goed weer: castellard 74 (99), nora barlo 74 (90) en white sim 71 (97). Een van de meest opvallende ontwikkelingen bij de broei van tulpen is de sterke uit breiding van het assortiment. Een voorbeeld: vijf jaar gele den was bij veiling Flora in Rijnsburg, veruit de grootste bolbloemenveiling, één op de twee karren de rode Apel doorn of de gele sport uit deze tulp Golden Apeldoorn. Van daag is dat volkomen anders. Waren in 1979 bij Flora 45 soorten tulpen, waarvan er meer dan 100.000 werden aan gevoerd, in 1984 was dat aan tal al gegroeid tot 95 cultivars. En dat de groei er bepaald nog niet uit is, blijkt uit het feit dat er in januari van dit jaar zo'n 75 verschillende soorten voor de Rijnsburgse veilingklok werden gereden. De assortimentsverbreding is in gang gezet toen bollenkwe- kers uit Noord-Holland hun eigen bollen gingen broeien. Daaronder zatel veel nieuwe re cultivars die al spoedig de een forse besparing op de be groting van Afzetbevordering. Vooral de kosten van het bu reau in Amerika hakten er nogal in. Een van de doelstellingen van het nieuwe beleid in Amerika is het wekken van de interes se van grote wederverkopers. Het aantal verkooppunten in de USA zou men graag uit breiden. Maar om bijv. de di rectie van een "grote super markt te interesseren voor bloembollen zal men eerst

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6