Nelson Mandela wijst Vj aanbod vrijlating af VS zouden nu „rechts" in El Salvador steunen Mengele in Yolendam gesignaleerd Kohl spreekt zich uit voor star-wars-project ANC-leider eist van Botha af te zien van geweld Franse communiste tolereren tijdelijk andersdenkenden Sovjet-Unie wil Midden-Amerika satelliet maken BUITENLAND SaidMOowumt MAANDAG 11 FEBRUARI 1985 PAGINj JN Pools schip voor Deense kust vergaan: 24 doden BREMEN Vierentwintig zeelie den zijn verdronken toen hun schip, de Poolse vrachtvaarder Busko Zdroj, zaterdagochtend in zware storm verging op de Noordzee voor de kust van Denemarken. Eén op varende werd gered. Het zoeken naar drenkelingen moest na enkele uren wegens zeer slechte weersom standigheden worden gestaakt. Functionarissen van de redding- dienst verklaarden dat de Busko Zdroj binnen 15 minuten was ge zonken. nadat de lading was gaan schuiven. Ontvoerders Springer jr. gearresteerd MUNCHEN De aanvankelijk raadselachtige ontvoeringszaak van Axel Sven Springer lijkt te zijn opgelost. De autoriteiten van het Westduitse München en het Zwitserse Chur hebben twee jonge Duitsers gearres teerd, die intussen gedeeltelijke bekentenissen hebben afgelegd. Het tweetal zou op hetzelfde in ternaat in het Zwitserse Zuoz hebben gezeten als de ontvoerde. De politie kwam de daders op het spoor toen één van hen een beloning van 110.000 mark voor zijn hulp bij de vrijlating van de 19-jarige neef van de uitgever Axel Springer wilde incasseren. Axel Sven Springer verdween in de nacht van 20 op 21 januari uit het Lyceum Alpinum in Zuoz. Daags daarna meldde hij zich via een op de band opgenomen boodschap bij zijn in München wonende moeder. Op die band deelde hij mee dat hij was ont voerd en dat voor zijn vrijlating een losgeld van 15 miljoen mark werd geëist. Geheel onverwacht dook Axel Sven Springer echter op 23 januari op de luchthaven van Zurich weer op, zonder dat het losgeld was betaald. Hij legde tegenstrijdige verklaringen af, waardoor in de media en bij de autoriteiten twijfel ontstond over de echtheid van de ontvoering. Sovjets waarschuwen Australië voor hulp aan kernmacht VS SYDNEY Australië hoeft niet be ducht te zijn voor een Russische vergel- dingsaanval tijdens een kernoorlog zo lang dit land geen hulp geeft aan de Amerikaans kernmacht. De Russische deskundige, Vladimir Alexsejev zei dat landen zelfstandig hun defensiepolitiek moeten kunnen voeren en niet onder druk van een ander land. Zijn waar schuwing viel samen met onduidelijk heid over de toekomst van het AN- ZUS-pakt tussen de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland naar aan leiding van de Australische weigering Amerikaanse vliegtuigen toe te laten op zijn bases tijdens proefvluchten met Amerikaanse MX-raketten. Nederlanders en Noren geven meeste privé-hulp aan Derde Wereld PARIJS De Nederlan ders en de Noren geven, uitgedrukt in percentages van het nationaal inkomen de meeste particuliere hulp aan de Derde Wereld. Van de westerlingen zijn de Fransen en de Japanners het minst genereus. Dit blijkt uit cijfers over 1983 die de OESO (Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling) heeft gepubliceerd. De OESO heeft een balans op gemaakt van de inkomsten van erkende humanitaire organisaties. Witte Huis: bezoek van Chun aan VS gaat door WASHINTON President Reagan is niet van plan het bezoek van de Zuid- koreaanse president, Chun Doo Hwan, aan de Verenigde Staten uit te stellen. Dit heeft een woordvoerder van het Witte Huis gisteren in Washington ver klaard. Amerikaanse Congresleden, die de Zuidkoreaanse oppositieleider Kim Dae Jung bij zijn terugkeer na tweeën half jaar ballingschap naar Zuid-Korea begeleidden, verklaarden gisteren er bij de Amerikaanse regering op aan te zul len dringen het bezoek uit te stellen. Dit vanwege de onregelmatigheden bij de aankomst van Kim Dae Jung op het vliegveld van Seoel, waar hij door Zuidkoreaanse veiligheidsagenten werd getrapt en geslagen. Israëlische parlementslc ontmoeten PLO-voorziti an JERUZALEM Twee link- raëlische parlementsleden hel^EC^ gisteren laten weten, dat zij onli PLO-voorzitter Arafat hebben moet. Arafat heeft hen belj over enkele dagert gegeven- óverleggen over het lot van Isri. sche soldaten die worden ver*6 r in Libanon. De parlementsl van de partij, Matti Peled en moud Miari, weigerden bij komst te zeggen waar en wanijïen j zij de voorzitter van het uitvoeij) bert comité van de PLO hebben NOS-< moet. Aangenomen wordt datUeel i ontmoeting heeft plaatsgevonlirigei in Tunis. Daar is het hoofdkankmste van de PLO gevestigd. lams lalde teller Zinzi Mandela, de dochter van Nelson Mandela, leest de verkla ring voor waarin haar vader de voorwaarden voor zijn vrijlating afwijst. JOHANNESBURG Nelson Mandela, de sinds 1963 gedetineerde Zuida- frikaanse zwarte leider, heeft gisteren officieel de voorwaarden voor vrijla ting van de Zuidafrikaan- se regering afgewezen. Zijn dochter Zinzi las een verklaring van Mandela voor tijdens een emotiona- le manifestatie in het Ja- boelani-stadion in de zwarte woonstad Soweto. Ruim zesduizend mensen, waaronder Nobelprijswin naar Tutu en dominee Beyers Naudé, waren daarbij aanwezig. De verklaring van Mandela was het antwoord op een aanbod van president Botha van anderhalve week gele den. Overeenkomstig dat aanbod zou de leider van de verboden bevrijdingsbewe ging ANC worden vrijgela ten. als hij openlijk het ge weld zou afwijzen. In de boodschap tot „zijn volk" eist Mandela echter op zijn beurt van Botha dat deze afziet van geweld en zich verplicht tot afschaffing van de apartheid. „Hij moet het verbod op het ANC ophef fen, al degenen vrijlaten die wegens hun oppositie tegen de apartheid gevangen zitten en algemene politieke vrij heid garanderen, opdat het volk zelf over zijn regering kan beslissen", aldus de 66-jarige Mandela in de door dochter Zinzi voorgelezen verklaring. Mandela liet verder weten dat hij de regering geen en kele toezegging zal doen, zo lang hij en zijn volk niet vrij zijn. „Slechts vrije mensen kunnen onderhandelen. Ge vangenen kunnen geen ver dragen sluiten", zo las Zinzi onder luide toejuichingen voor. De 23-jarige Zinzi Mandela zei dat de verklaring afgelo pen vrijdag door Nelson Mandela aan zijn vrouw Winnie was gegeven, toen zij hem bezocht in de gevange nis Pollsmoor in Kaapstad. Het voorlezen van de verkla ring vormde het hoogtepunt van een manifestatie van de oppositiegroepering UDF (United Democratie Front), die Mandela tot haar be schermheer heeft gekozen. Onenigheid over kruis raketten in België groter (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Vlaamse christen-democraten (CVP) hebben zaterdag op hun partijcongres in Gent geen duidelijke uitspraak durven doen over het ra- kettenvraagstuk. Hun Waalse broeders (PSC), die bijeen waren in Sint- Lambrechts-Woluwe, eis ten daarentegen dat er een onmiddellijk begin gemaakt wordt met de plaatsing van de eerste 16 kruisraketten in Floren- De met spanning tegemoet ge ziene vergadering van de Vlaamse christen-democraten speelde zich voornamelijk af achter gesloten deuren. Na af loop van de bijeenkomst bleek dat men geen standpunt had durven innemen ondanks het feit dat de jongeren uit de CVP met klem aandrongen op een uitstel van het plaatsings- besluit. Het congres liet de be voegdheid bij het partijbestuur en voorzitter Frank Swaelen liet op zijn beurt de verant woordelijkheid volledig bij de regering-Martens. Bij de Waal se PSC werd een motie aange nomen, waarin het kabinet werd uitgenodigd zo snel mo gelijk met de plaatsing te be ginnen. Zo werd de bal volle dig teruggespeeld naar het ka binet Martens. De Waalse partners (liberalen en PSC) in de regering zijn voor. de Vlaamse CVP is onduidelijk in haar stellingname. MÜNCHEN De West duitse bondskanselier Helmut Kohl wil dat een toekomstig systeem door middel van ruimtewapens ook rekening houdt met de veiligheid van Europa. Kohl sprak op een spe ciaal in München belegd congres het afgelopen weekeinde, waaraan ook de Amerikaanse minister Weinberger deelnam, zich als eerste van de Westeu- ropese leiders onomwon den uit voor het zoge naamde starwarssysteem. Kohl zei dat de veiligheid van West-Europa niet ontkoppeld kan worden van die van Noord-Amerika. De voor naamste westerse bondgenoten hebben tot dusverre weinig enthousiasme getoond voor dit systeem omdat zij vrezen dat de Verenigde Staten zich mo gelijk tezijnertijd zal onttrek ken aan zijn defensietaken in Europa ten gunste van eigen afweersystemen tegen lange afstandsraketten. Kohl verklaarde tegenover de aanwezigen dat hij „ernstig verontrust" is door de „kwali tatieve verbetering" van het militaire potentieel van het oostblok. De Sovjet-Unie be weert wel verontwaardigd dat Star-wars afbreuk doet aan de vooruitzichten op wapenbe heersing, maar werkt onder tussen zelf in alle stilte aan zijn eigen ruimtebewapening. Hun research is verder gevor derd dan algemeen bekend is, aldus Kohl. De Amerikaanse minister Weinberger herhaalde dat er niet kan worden afgeweken van de plannen „om de veilig heid van de Europese NAVO- bondgenoten te beschermen door middel van een defensie systeem vanuit de ruimte". Hij meent ook dat dit systeem kernwapens over de gehele wereld overbodig kunnen ma ken. Het kan de vreesweke- kende schaduw van een kern oorlog wegnemen. De Franse minister Hernu waarschuwde dat een verdedi- gingschild a la star wars de te genstrever er toe kan verlei den steeds offensievere wa- Eens te ontwikkelen. Hij drong ij de VS aan militarisering van de ruimte te vermijden omdat de stabiliteit tussen oost en west is gebaat bij een zo'n laag mogelijk bewapeningsni- SMID JE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH 35) „Maar ik wil helemaal geen bosgeheimen weten,zei smidje Verholen. „Ik heb een vriend, ziet U. Een zekere. Gozewijn van Uy- len," vulde het kaboutertje aan. „Ik weet er al les van Hij was als een idioot aan het zoeken naar de voormalige Uylenborgh." „Hoe wèèt U dat in vredesnaam allemaal?" vroeg de smid verrast. „Wij weten ólles was er in het bos gebeurt." legde de kabouter uit. „Maar wij mo gen de geheimen niet verklappen. Jammer, maar niets aan te doen." „Nou moet ik tóch even een tegenwerping maken." zei smidje Ver holen. „Die vosseklem van Peer den Bonk. die wist U toch maar niet. Als ik er toevallig niet langs was gekomen, dan zat U er nu nóg In." „Eén-nul voor Jou, Verholen," zuchtte de ka bouter. „En nou vind jij zeker, dat ik uit dank baarheid maar eens moest vertellen waar de Uylenborgh heeft gestaan. Dat zou ik trouwens best kunnen, hoor. Ik zou je er zelfs heen kun nen brengen met behulp van het stuifmeelpoe- der van de pimpelpaarse bostijloos. Pak dat blikje eens even uit de kast. Ja... dat pimpel paarse blikje." Smidje Verholen haalde het aangeduide blikje uit de kast en gaf het aan de kabouter. „Kijk...," zei deze, het blikje plechtig openend. „Als je dit pimpelpaarse stulfmeelpoe- der inademt, dan... A..HA..HATSJOEIIÜ" Een enorme niesbui maakte aan zijn interessante betoog voorlopig een einde en een wolk van pimpelpaars stuifmeelpoeder onttrok de aanwe zigen aan het oog Kamparts nu lijfarts van dictator Paraguay LONDEN/BOSTON De vroegere kamparts van Ausch witz, Josef Mengele, leeft „vrij openlijk" in Paraguay, waar hij zijn tijd verdeelt tussen een hotel in het dorp Volendam, middenin de jungle, en een buitenhuis op een zwaarbe waakte legerplaats. Dat meld de gisteren de Sunday Times, die zich baseerde op uitlatin gen van onder anderen een verbannen Paraguyaans politi- Acht maanden geleden werd Mengele, aldus de Sunday Ti mes, gesignaleerd in een hotel in Volendam, vlakbij de grens tussen Brazilië en Paraguay. Volendam is een gemeenschap van Duitsers, die het strenge doopsgezinde geloof aanhan gen. Ook is hij gezien in Lau- reles, verder naar het zuiden aan de riviier de Parana, van-, waar het te voet slechts een kleine afstand is naar het zo merpaleis van de dictator van Mengele Paraguay, Stroessner, die zegt dat Mengele sinds 1979 niet meer in zijn land is. Volgens de directeur van het Israëli sche instituut voor oorlogsdo cumentatie is Mengele de lijf arts van Stroessner. Uit Ame rikaanse bronnen wordt daar entegen bericht, dat Mengele niet meer in Paraguay zou zijn. Hij zou zich afwisselend schuilhouden in Chili, Argen tinië, en Uruguay. Georges Marchais (midden op de voorste rij), krijgt een ovaziek neel applaus nadat hij gisteren opnieuw was gekozen tot lejn e van de Franse Communistische Partij. atsvc j en opei jtotaj fiers jolen (Van onze correspondent in Parijs, Bob van Huët) PARIJS Met een over weldigende meerderheid hebben de Franse com munisten Georges Mar chais gisteren opnieuw ge kozen tot secretaris-gene raal van de Franse Com munistische Partij. Hier mee is het gevaar van een „culturele revolutie" in communistische gelederen bezworen. Wel zal de PCF blijven voortgaan op een min of meer van Moskou afhankelijke koers. Tegen de verwachting in wer den dissidente leden van het Centraal Comité, zoals Marcel Rigout en Pierre Juquin her kozen in hun functie. De voor de vijfde keer herkozen secre taris-generaal voegde daar echter aan toe, dat het accepte ren van een minderheidsstrq- ming in het centraal comité „zeker geen regel in de toe komst zal zijn". De „hervor mer" Juquin werd overigens geschrapt als lid van het pc?^ buro. Al heeft men onder druk de publieke opinie geac teerd dat zich in de hoogste gionen van de Franse Comi nistische Partij andersdenk den ophouden, de herver zing van de orthodoxe Geoi Marchais maakt duidelijk de partijleiding het idee n rt. P irt S liaans voorbeeld, voor ste twee jaar in de ijskast hi gezet. De belabberde resultaten de laatste Europese verkie r>nd gen zijn voor Marchais aanleiding voor zelfkritiek tegendeel, het zijn de soci ten die de linkse zaak hel verraden. De teloorgang de partij is daarom zuiver conjuncturele aard en all arbeiders inzien dat ze dooi Socialistische Partij van terrand zijn uitgeleverd het grootkapitaal zal .nieuw morgenrood onher: pelijk gloren, luidde onge^J de kern van de vijf uur dui de toespraak waarmee N chais vorige week de toon te voor het vijf dagen dure congres van de communist! OM OPLEVING DOODSESKADERS TE VOORKOMEN WASHINGTON In Washington en in San Sal vador doen geruchten de ronde, dat de regering- Reagan zijn onvoorwaar delijke steun aan de Sal- vadoraans president Jose Napoleon Duarte heeft la ten vallen. De VS zouden nu met name willen be vorderen dat de rechtse oppositie-partijen in El Salvador de overwinning behalen in de komende parlementsverkiezingen eind maart, waardoor de macht van Duarte sterk beknot zou worden. Washington wil hiermee be reiken, dat het tot politieke sa menwerking komt tussen Du arte en de conservatieven, van wie de omstreden Roberto D'Aubuisson van de Arena- -partij de belangrijkste leider is. Indien Arena en de conser vatieve PRN in de minderheid blijven, zouden de extremisti sche krachten binnen „rechts" volgens Washington opnieuw hun toevlucht kunnen nemen tot de bloedige terreur van de doodseskaders. Naar in Washington verluidt, zou er een geheime overeen komst zijn gesloten tussen de Amerikaanse ambassade in El Salvador en Arena-leider D'Aubuisson. Daarin zou van Amerikaanse kant een positie ver houding jegens de conser vatieve partijen zijn beloofd, in ruil voor minder terreurac ties door de rechtse doodseska ders. Volgens waarnemers is de terreur van rechts in het Centraalamerikaanse land se dert december vorig jaar sterk verminderd. De Amerikaanse ambassade in San Salvador heeft verklaard dat de Verenigde Staten geen voorkeur hebben voor welke partij dan ook. Waarnemers in Midden-Amerika wijzen erop dat ook een neutrale houding van de VS al een grotere af standelijkheid jegens Duarte zou betekenen. Vorig jaar, toen Duarte nog moest worden verkozen tot Salvadoraans president, stak Washington zijn voorkeur voor de chris ten-democraat niet onder stoe len of banken. Ook Duarte zelf vertrouwt blijkbaar de Amerikaanse on partijdigheid niet. Hij kondig de het afgelopen weekeinde aan bij VS-ambassadeur Pic kering een protest in te zullen dienen tegen de Amerikaanse voorkeur voor „rechts". De openlijke steun die het Witte Huis vorig jaar aan Du arte gaf, wordt in Washington mede verklaard uit verkie zingsoverwegingen van presi- NIEUW AMERIKAANS WITBOEK: WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft een nieuw rapport opgesteld, waaruit zou moeten blijken dat „de Sovjet-Unie, met gebruikmaking van Cuba, geheel Midde n-Amerika tot een satelliet van het oostblok probeert te ma ken". Bewijzen daarvoor zouden onder meer aangetroffen zijn in documenten op het in 1983 door de VS overrompelde eiland Grenada. In een van die papieren wordt Sovjet-mi nister van buitenlandse zaken Gromyko aangehaald, die in een gesprek met toenmalig leider Maurice Bishop van Gre nada zou hebben gezegd dat heel Midden-Amerika „rijp is voor de revolutie" en dat Cuba en Nicaragua „levende voor beelden zijn voor andere landen in dat deel van de wereld". In het nieuwe Amerikaanse rapport is ook een lijst opgeno men van zware wapens die Nicaragua onlangs vanuit de Sovjet-Unie heeft ontvangen. dent Reagan. Maar sinds zijn herverkiezing probeert de Amerikaanse president, on danks verzet in het Congres, weer een hardere politiek je gens linkse rebellen in El Sal vador en het Sandinistische Nicaragua te voeren. Evenals de rechtse oppositie in El Salvador, heeft ook Was hington met weinig enthou siasme de onderhandelingen begroet die president Duarte met de rebellen in zijn land is gestart. Intussen zijn die vre- desgesprekken, die door mid del van de katholieke kerk in El Salvador tot stand waren gekomen, in een impasse ge komen. GOLF VAN GEWEpf IN LIBANON 1 Israëlische L_ vliegtuigen bombardere Ilngrt huis van f Palestijnen BEIROET/TEL AVIVf, Israëlische gevechtsvlk C tuigen hebben gisterei^t, de Oostlibanese BeWd® -vallei een basis van stijnse guerrillastrijd^ aangevallen. De toestel^ 1 zijn behouden op hun If a ses teruggekeerd. Ditfarc door een legerwoordvd" s der in Tel Aviv bekef"r gemaakt. [.t c )an De Israëlische luchtaanval bed gericht op een huis in Tablis baya, 35 kilometer ten oofonc van Beiroet, waar guerrhrei strijders van het Democr sche Front voor de Bevrijd van Palestina (DFLP) wif"^ gevestigd. Volgens Radio-1^ roet zou bij de aanval vrouw zijn gedood en raali-^ twee kinderen gewond. Ook elders in Libanon was rrel gisteren weer onrustig. In 1 roet vielen twee doden ns een autobom tot ontplof! was gebracht. In de noord^J! ke havenstad Tripoli ontpl< eveneens een autobom, die vier mensen het leven k< fa, kos: fo, Bij de Libanese grensphazi Metoella zijn gisteren twee iel raëlische soldaten om hetfih ven gekomen bij een borr plosie. Elders werd één sole gedood en liepen drie ande verwondingen op. toen eeni raëlisch legerkonvooi aangevallen door verzetsstfiar ders. m nN .d bèl

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4