„KARPOV KAN NIET MEER Sotwcmt AJAX EFFICIËNT Eric Gerets naar MVY glouterse jgiviteert "laagse rainer «el ilP i Kasparov jrde zege... MOSKOU Gari Kaspa rov heeft na een lange achtervolging Anatoli Karpov weer in het vizier gekregen. Zaterdag, een entwintig partijen nadat hij achterkwam met 5-0, verkleinde de 21-jarige grootmeester in Moskou de achterstand op de we reldkampioen tot 5-3. Karpov, die een uitgeputte indruk maakt, verloor achtereenvolgens de laat- stë partij, die in de Zuilen zaal van het vakbondsge bouw in het Kremlin plaatsvond en de eerste in de nieuwe omgeving van hotel Sport. De 48ste partij, die de avond tevoren bij de 41ste zet was af gebroken, had Karpov voor hetzelfde geld meteen kunnen opgeven. De analyse leerde, dat het ontstane toren-eindspel met één pion minder in alle variaties verloren was. Het enige, waarop hij kon hopen, was een moment van onoplet tendheid van zijn jonge tegen stander. Rond de tijdcontrole speculeerde hij klaarblijkelijk daarop. Het toren-offer, dat hij twee zetten achtereen aan bood, zoü bij aanneming tot pat hebben geleid. Kasparov trapte er natuurlijk niet, waar na Karpov niets anders over bleef dan op de 67ste zet zijn koning om te leggen. De ongeveer tweehonderd toe schouwers in de hotelhal be groetten de derde zege van Kasparov met luid applaus. Karpov heeft in de 49 dagen, die verstreken sinds hij op 5-0 kwam, niets meer heeft kun nen bereiken. In de 32ste par tij leed hij voor het eerst een nederlaag, daarna volgden veertien remises en weer twee nederlagen. De jeugd en het uithoudings vermogen van Kasparov in aanmerking genomen, voor spellen sommige keners de to tale ineenstorting van de we reldkampioen. „Karpov kan niet meer zeggen zij. „Hij loopt het risico in deze uitput tingslag tenonder te gaan". Daarbij worden herinneringen opgehaald aan de tweekamp om het wereldkampioenschap van 1978 in Baguio (Philippij- nen), waar Karpov tegen Vik tor Kortsjnoj achtereenvolgens met 4-1 en 5-2 voorkwam. Daar werd het eerst nog 5-5, voordat Karpov met een uiter ste krachtsinspanning - en vol gens Kortsjnoj op onreglemen taire wijze - zegevierde. Het gerucht gaat. dat Karpov in een onderonsje Kasparov heeft willen overhalen het verzet te staken. In ruil daar voor zou hij in september aan staande tegen Kasparov een match om de titel spelen over ten hoogste 24 partijen. In geen van beide kampen wilde men het gerucht bevestigen. Vooralsnog staat de 49ste partij voor maandag geprogram meerd. Karpov heeft dan wit De afgebroken stand was vrijdag Wit (Kasparov): Kh2, Te3, pionnen a3. b4, (4. g4 en h3. Zwart (Karpov): Kf7, Tel. pionnen a6. b5. c5 en h7 vervolg 41 b4 x c5 (onder couvert afgegeven). Tel x c5. 42. Te3 - d3. KfT e7. 43 Kh2 - g3. a6 - «5. 44 Kg3 - (3. b5 - b4, 45 a3 x b4. a5 x b4. 46 K(3 - c4. Tc5 - b5, 47 Td3 - b3. Tb5 - b8. 48 Ke4 d5. Kr7 - (6. 49 Kd5 - c5. Tb8 - c8. 50 Tb3 x b4. Te8 - c3. 51 h3 - h4. Te3 - h3. 52 h4 - h5. Th3 - h4. 53 f4 - 15. Th4 - hl. 54 Kc5 - d5. Thl - dl*. 55 Tb4 - d4. Tdl - el. 56 Kd5 - d6. Tel - e8. 57 Td6 - d7. Tc8 - g8. 58 h5 - h6. Kf6 - f7. 59 Td4 ei. Kf7 - f6. 60 Tc4 - e4. Kf6 - f7. 61 Kd7 - d6. Kf7 - f6. 62 TH - e6e. Kf6 - f7. 63 Te6 - e7e. Kf7 - f6. 64 Te7 - g7. Tg8 - d8e. 65 Kd6 - e5. Td8 - d5e. 66 Ke5 - c4. Td5 - d4e. 67 KH - c3. zwart geeft het op Roda JC wil Eijkelkamp DEVENTER Na het ver trek van Mike Small (naar Standard Luik) dreigt Go Ahead Eagles opnieuw een speler kwijt te raken. Roda JC heeft belangstelling getoond voor vleugelspits René Eijkel kamp. De eredivisieclub uit Kerkrade wil Ron Jans even tueel ruilen en nog een trans ferbedrag bijbetalen Ook be staat er belangstelling van Feyenoord voor Peter Brou wer van de Eagles Roda JC heeft Eijkelkamp. die bijna een vaste keus is voor Jong Oranje, al enkele wed strijden gevolgd. Trainer Frans Körver van Roda JC was afgelopen woensdag bij de ontmoeting tegen F<j Den Bosch aanwezig om René Eij kelkamp in actie te zien. MAANDAG 11 FEBRUARI 1985 PAGINA 13 lombiaanse .Jrenner an 6 ^nstodgereden IOTA Een 20-jarige Colom- ise wielrenner, Carlos Alberto is zaterdag tijdens een trai- irit in de bergen doodgereden een automobilist, die onder in- verkeerde. Het is de tweede nulier.U 1° twee maanden, dat een Ormu ieliJk ongeluk de provincie „rafjc'as is gebeurd. Eerder was de |ier Mauricio Rodriguez het htoffer bij een aanrijding. Cor- iner ~rerd met talrijke breuken naar j ziekenhuis overgebracht, waar 50,' torte tijd later aan zijn verwon- "ren bezweek. MAASTRICHT De besturen van de Maastrichtse eredivisieclub MVV en AC Milan zijn tot over eenstemming gekomen over de transfer van de Belgische voetbal ler Eric Gerets. Eerder was MVV al rond met de 30-jarige verdedi ger. Gerets raakte bijna een jaar geleden betrokken bij het omkoop schandaal van zijn vroegere club Standard Luik, waardoor hij een schorsing opliep en bij AC Milan niet meer werd opgesteld. Het dagelijks bestuur van de Belgi sche voetbalbond heeft zaterdag tij dens een bijeenkomst in Brussel nog niet beslist of de spelers Walter Meeuws en Jos Daerden nog ooit in de Belgische voetbalcompetitie mo gen spelen. Het bestuur van de voetbalbond zegt dat het alleen maar een uitspraak kan doen op het moment dat er daadwerkelijk een aanvraag tot aansluiting komt. Zoals bekend heeft het dagelijks bestuur twee weken geleden beslo ten dat de twee spelers niet meer voor het Belgische nationaal elftal mogen uitkomen, omdat ze een proces tegen de Belgische voetbal bond hadden aangespannen. Sinds begin januari spelen beide spelers in de Nederlandse eredivisie. Na afloop van de schorsing als gevolg van de omkoopzaak Standard Luik - Thor Waterschei speelt Jos Daer den bij Rode JC in Kerkrade en Walter Meeuws bij Ajax. Beenhakker praatpaal bij Volendam UTRECHT Leo Beenhakker heeft een turbulent weekje achter de rug. Na de aanstelling van de trainer van Volendam tot interim-bondscoach en zijn coaching van Oranje in de oefenwedstrijd van woensdag tegen RKC moest hij bij zijn club een binnenbrandje blussen. Beenhakker vertelde na afloop van FC Utrecht - Volen dam (1-1): „Er is het een en ander gebeurd de afgelopen week. Binnen de spelersgroep van mijn club waren nogal wat misverstanden ontstaan of ik al of niet zou aanblij ven bij Volendam. De spelers met de nummers een tot en met elf hadden natuurlijk geen problemen met mijn per soon. De spelers twaalf tot en met achttien hadden dat wel. We hebben vanaf donderdag tot de uitwedstrijd te gen FC Utrecht heel wat afgepraat. Ik blijf gewoon bij Volendam. Ik ben er meestal op dezelfde tijden als voor mijn benoeming. Het werk in Zeist doe ik hoofdzakelijk 's ochtends. Er moest duidelijkheid en vertrouwen ko men. Dat is gelukt, dacht ik. Om wat er allemaal gebeur de ben ik bijzonder blij met het ene puntje bij FC Utrecht". tien s. 5 (lm: li N HAAG - De Haagse at- ek-sprinttrainer Paul rnert zal aanstaande za- lag voor twee weken ver- eken naar Suriname, het d waar een week later vijfjarig jubileum van bewind-Bouterse gevierd jt worden. Wernert gaat •uitnodiging van Sammy isels, die als een soort 'tambassadeur in dienst an de Surinaamse over- d. Monsels, nog steeds lid i het Haagse V&LTC en trdoor bekend met de inerskwaliteiten van rnert, heeft zelf jaren in Nederlandse en Suri- Imse sprinttop meege- iaid. Ter sportieve onder- uning van de Surinaamse tiviteiten wordt er een at- iekevenement georgani- rd en daar zijn coaches ir nodig. Wernert heeft jiiddels een goede reputa- opgebouwd met het bege- ïen van talentvolle sprin- Zijn bekendste pupil is lerik Everts, maar ook re Monte en de Suri- ise Maikel Boksteen lo de voorste gelederen, zijn er verschillende Su- laamse atleten, die onder hoede trainen en in Pa- liribo van de partij zul- zijn. AMSTERDAM Na zijn terugkeer in het betaalde voetbal, vorige week in Maastricht, zei Walter Meeuws: „Topvoetbal is geen leuk spelletje meer, dat is het alleen nog voor naïeve Hollanders". Vanaf de vaderlandse tribunes had hij maandenlang kun nen kijken waar het bij zijn nieuwe werkgever Ajax aan schortte. Zijn conclusie: „Ajax moet effi ciënter gaan voetballen, dat mag gerust ten koste gaan van de schoonheid van het spelletje". Geen leuke boodschap voor alle seizoenkaarthouders in De Meer, leek het. Gistermiddag maakte de Belg in de thuis- wedstijd tegen Sparta (4-0) zijn debuut in het Ajax-stadion en kon hij aan het als ongekend kritisch bekend staande Am sterdamse publiek laten zien hoe hij dat doet: efficient. Ze sendertig minuten na de aftrap verliet Walter Meeuws echter met een onwillig spiertje in het dijbeen het veld, daarbij liefdevol in de armen gesloten door de snel ontdooide achter ban. De centrale verdediger had tijdens de drastisch inge korte presentatie laten zien dat hij inderdaad koelbloedig (en dus efficient) kan verdedi gen, maar hij legde als opko mende libero bovendien een verheugende portie creativiteit op de bevroren grasmat. En dat laatste vonden de 8000 kij kers £>m begrijpelijke redenen belangrijker dan het eerste punt. Meeuws, de snoeiharde, ervaren, houterig ogende ver dediger, is ook in staat om met verrassende passes de achter hoede van de tegenpartij te ontregelen. Een plezierige we tenschap voor de seizoenkaart- houders, nog prettiger voor de technische staf van Ajax. Voortreffelijk Trainer Aad ae Mos: „Walter schoof voortreffelijk in op het middenveld. Jammer dat hij zo snel moest afhaken". Dat vond de Belg zelf ook: „Ik had me mijn debuut hier in De Meer uiteraard anders voorge steld". Of het spiertje in het dijbeen verrrekt was of ge scheurd, kon gisteren nog niet worden beoordeeld. „De medi sche staf heeft mij verteld, dat de spier is gescheurd als het been verkleurt. Laten we ho pen dat het meevalt, want ik wil er volgende week tijdens de bekerwedstrijd tegen PSV persé bij zijn. Dat duel staat zwaar onderstreept in mijn agenda", aldus Meeuws. Het is ook voor Ajax te hopen dat Walter Meeuws tijdig is hersteld, vooral nu ook de an dere centrale verdediger, Ro nald Spelbos, met een blessure kampt. Tegen Sparta (zonder de geblesseerde Louis van Gaal) kon Ajax zonder dit tweetal probleemloos de 90 mi nuten volmaken, niet in de laatste plaats door de barre somstandigheden. Op de harde en op sommige plaatsen spek gladde grasmat waren de lijzi ge Spartanen (Van de Berg, Stevens, Andriessen, De Wolf) in het nadeel tegen de kleine. beweeglijke Ajacieden (Va nenburg, De Wit, Boeve). Vooral Vanenburg en De Wit (als hij op snelheid lag) hadden weinig moeite om de wanke lende Rotterdammers op het verkeerde been te zetten. Liever gezien „Ik had liever gezien dat deze wedstrijd was afgelast", zei trainer Theo Vonk van Sparta na afloop. Niemand kon hem ongelijk geven. Vonk kampte bovendien met het probleem dat één van zijn spelers (Dili- berto) tijdens de tactische be spreking niet had opgelet. Di- liberto diende vleugelverdedi ger Sonny Silooy op te van gen, maar gaf niet thuis, zodat het linkervededigingsblok van Sparta regelmatig met een nu merieke meerderheid werd geconfronteerd. Vooral Vanenburg (bewaakt door Stevens en samen met Marco van Basten de Ajax- voorhoede vormend) profi teerde in het eerste half uur van deze situatie. Dat het ope ningsdoelpunt (in de 29e mi nuut) door hem en Silooy werd voorbereid, was dan ook geen toeval. Vanenburgs voor zet bracht Dick Schoenaker voor open doel en stelde hem in staat zijn 100e doelpunt voor Ajax te laten noteren. Voor Theo Vonk was die tref fer aanleiding om Diliberto te wisselen voor het 17-jarige ta lent Henk Fraser. Zijn collega De Mos moest één minuut la ter noodgedwongen Meeuws naar de kant halen en Rob de Wit inzetten. Koeman werd li bero en Vanenburg liet zich terugvallen op het midden veld. In deze samenstelling liep Ajax moeiteloos weg bij Spar ta. In de blessuretijd van de eerste helft scoorde Vanen burg met een fraaie volley en twee minuten na de pauze maakte De Wit aan alle onze kerheid een einde. Door Schoenaker schitterend de diepte ingestuurd, hield hij oog in oog met doelman Bas van Noortwijk van Sparta het hoofd koel: 3-0. Toen Van Bas ten er zes minuten later 4-0 van maakte, dreigde de jeugdi ge Rotterdamse ploeg zelfs met een afstraffing te worden ge confronteerd. Maar vooral De Wit en Van Basten faalden in de meest kansrijke posities. BERT DIJKSTRA Ajax - Sparta 4-0 (2-0): 30. Schoena ker 1-0, 45. Vanenburg 2-0, 47 De Wit 3-0, 53. Van Basten 4-0. Scheids rechter: Blankenstein. Toeschouwers: Dick Schoena ker haalt uit voor een schot, hetgeen Ron Stevens van Sparta hem vergeefs tracht te belet ten. 10.000. Gele kaart: Lengkeek (Spar ta). Ajax: Galjé; Silooy. Meeuws (De Wit), Rijkaard. Boeve; Schoenaker, Gasselich, Ophol, Koeman. Vanen burg. Van Basten. Sparta: Van Noortwijk; Blind, Ste vens. Andriessen. De Wolf. Van den Berg. Diliberto CFraser). Olde Rieke- rink, Lengkeek; Eijer. Schmidt. j Telby Raboen inlijft bij UVS ^ÊN HAAG Melby Raboen 1- 8ijft trainer bij UVS. Dit is gt resultaat van een gesprek, Ijdagavond, tussen het be- f 10, ur van de Leidse eerste- j i2®sser en de trainer, die zich pr ondermijnende activitei- 1.13a van een aantal niet in het I j/ste elftal spelende voetbal- in zijn autoriteit bedreigd 1.16|elde en prompt om ontbin- ,,J»g van zijn contract vroeg het bestuur. 1.18ft gesprek met het bestuur ...is volgens Raboen dermate ._rhelderend, dat hij zich be- |d verklaarde, weer gewoon p het werk te gaan. Met de ?lers, wiens daden aanlei- )g waren voor het dreigende rtrek van de trainer, zal nog n gesprek plaats hebben. it contract, dat UVS met Ra- en heeft, loopt pas over an- rhalf jaar af. Gratis kaarten bij WK dames SARAJEVO De belangstel- ij ling voor de wereldtitelstrijd bij de dames beeft die voor de H olympische schaatswedstrijden van vorig jaar in ruime mate u overtroffen. Zaterdag waren 1 1500 toeschouwers, voorname- lijk scholieren, door middel I van de verstrekking van gratis 1 kaarten opgetrommeld. Giste- I rem regende het in het Ze- tra-stad ion en bleef de interes- 1 se steken bij driehonderd kij- kers, een getal dat in '84 bij de J Winterspelen vrijwel geen dag i gehaald werd. De directe uit- zending van de wereldtitel- I strijd slalom in Bormio, met de Joegoslavische favoriet Krizaj. I deed daar ook geen goed aan 1 Uit Nederland hadden zich na 1 de successen van de Europese I titelstrijd in Groningen vijf I supporters gemeld. Op de foto de Oostduitse coach j Rainer Mund met de drie azen Andrea Schóne, Ga by Schon- g brunn en Sabine Brehm. Zie verder elders In deze sportbijlage.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13