Derde tuinbouwgebied nodig voor reconstructie Lage prijs voor tuinbouwgrond Veel belangstelling voor vakantiemarkt Beter Uit OUDEREN OVERLEG WARMOND FUNCTIONEERT NAAR WENS Nieuw telefoonnummer huisvesting Volledige integratie in sport is mogelijk ALKEMADE Vanaf het midden van de jaren zestig voert de gemeente Alkemade een beleid, dat fericht is op de ontwik- eling van een nieuw tuinbouwgebied, het zo genaamde „derde" tuin bouwgebied, ten westen van Nieuwe Wetering. Uitbreiding van het tuin- bouwareaal is nodig in verband met de dringend noodzakelijke reconstruc tie van de oude glastuin bouwgebieden in Roelof- arendsveen. De voorge nomen vergroting en ver betering van bestaande tuinbouwbedrijven en de daarmee gepaard gaande samenvoeging van deze bedrijven zal ertoe leiden, dat aan enkele tuinders vervangende tuinbouw- grond moet worden aan geboden. Uitbreiding is voorts ge wenst om jonge kwekers, die niet als opvolger in het ouderlijk bedrijf zijn aange wezen, in de gelegenheid te stellen binnen de gemeente Alkemade een tuinbouwbe drijf te beginnen. Een laat ste reden voor uitbreiding van het tuinbouwareaal is gelegen in het feit dat er vangende tuinbouwgrond moet komen. Door het aan wenden voor woningbouw en recreatiedoelèinden van respectievelijk de Googer polder en het gedeelte van de „Veender- en Lijkerpol- der buiten de bedijking" ge legen tussen de Noorder- hemweg en de Galgekade, is namelijk nogal wat agrari sche grond verloren gegaan. De zorg voor de plaatselijke tuinbouw is namens het ge meentebestuur in hanaen gelegd van de Stichting Ont wikkeling Tuinbouw Alke made (S.O.T.A.). Voorts neemt burgemeester J. Wa genaar deel aan de bespre kingen inzake de regionale tuinbouwproblematiek in het kader van het I.G.O.R. Niet alleen de gemeente Al kemade wordt namelijk ge confronteerd met tuinbouw- problemen, ook de gemeen ten Ter Aar, Zevenhoven, Nieuwveen en Woubrugge weten ervan mee te praten. In 1977 werd de Stichting tot Verbetering van de pen jaren bijzonder inge- Agrarische struktuur in de Veen- en Rijnstreek, kort weg „Stiveen" opgericht om vooral in planologisch op zicht een betere behartiging van de tuinbouwbelangen te kunnen bewerkstelligen. De gemeente Alkemade kocht al in 1965 een aantal perce len grasland, destijds afkom stig uit de boedel van de heer Los in Nieuwe Wete ring. Deze percelen zijn tot op de dag van vandaag gere serveerd voor de ontwikke ling van het nieuwe tuin bouw gebied. Zoals bekend heeft de tot standkoming van het be stemmingsplan „Landelijk Gebied-Oost (=het westelijk deel van Nieuwe Wetering) vertragend gewerkt. Voor namelijk om landschappelij ke redenen onthielden Ge deputeerde Staten namelijk goedkeuring aan het als tuinbouwgebied aangewezen gedeelte van dit bestem mingsplan. Tegen die beslis sing ging de gemeente Alke made met succes bij de Kroon in beroep. Niet alleen het gemeentebe stuur heeft zich in de afgelo- spannen voor de standko- ming van het derde tuin bouwgebied. Ook Stiveen, Veiling EMM, de Rabobank Roelofarendsveen, de P.A.A.S. Provinciale Ad viescommissie voor Agrari sche Struktuurverbetering), Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, Waterschap „De Oude Veenen", het energiebedrijf Rijnland en het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedsel voorziening via de C.C.C. (Centrale Cultuur-techni sche Commissie) in Utrecht en het B.B.L. (Bureau Be heer Landbouwgronden) zijn betrokken bij de otn- wikkeling van het nieuwe tuinbouwgebied. Elk van deze instanties stelt zich weliswaar positief, maar toch ook voorzichtig en af wachtend op. Algemeen wordt verwacht dat deze min of meer passieve hou ding zal worden doorbro ken, als Stiveen de tot tuin bouwgebied te ontwikkelen percelen grond aankoopt. Deze aankopen zullen bo vendien het vertrouwen in de uiteindelijke totstandko ming van het derde tuin bouwgebied vergroten. ALKEMADE De gemeente Alkemade heeft de 2,5 hek- tare grond, die zij al sinds 1965 in haar bezit heeft uit de boedel van de heer Los en die gelegen zijn, binnen het zo- Senaamde „derde" tuinbouwgebied, aan Stiveen aangebo- en voor de prijs van slechts 4,5 gulden per vierkante me ter. In de vanavond te houden vergadering van de raads commissie Financien komt dit onderwerp ter sprake. Het college heeft een uitgebreide argumentatie opgesteld over de totstandkoming van de verkoopprijs. Deze komt erop neer, dat een lage prijs voor de tuinbouwgrond past in het door Alkemade gevoerde tuinbouwbeleid. Dat beleid is gericht op instandhouding van gevestigde tuinbouwbedrij ven en modernisering daarvan. Sinds 1975 is de werkgele genheid in deze sektor plaatselijk met ongeveer twintig pro cent gegroeid. Deze stijgende tendens komt momenteel in gevaar omdat modernisering het risico van minder werkge legenheid inhoudt. Het gemeentebestuur vindt, dat de plaatselijke tuinbouw het best floreert bij grotere concentra tie. „Dit geeft tevens veiling EMM een hechtere basis voor haar voortbestaan. Ook de toeleveringsbedrijven zullen van een verbeterde tuinbouwstruktuur meeprofiteren" laat het college aan de raadscommissie weten. Volgens het college zou een hogere prijs dan 4,5 gulden per vierkante meter, een hinderpaal vormen voor de totstand koming van het nieuwe tuinbouwgebied. Er wordt nu voor komen, dat tuinders in het nieuwe tuinbouwgebied duurder komen te zitten dan collega's die zich elders vestigen. Ge schat wordt dat de grondprijs uiteindelijk op een bedrag tussen de 15 en 20 gulden per vierkante meter zal uitko- EEN STAP VOORWAARTS ALKEMADE „Een belang- rijke stap voorwaarts in het kader van de reconstructie en de ontwikkeling van het nieuwe tuinbouwgebied ten westen van Nieuwe Wete ring". Zo typeert wethouder N. Verhaar net positieve ad vies dat de Provinciale Ad viescommissie voor Agrari sche Struktuurverbetering (PAAS) heeft uitgebracht aan Gedeputeerde Staten. Het ging hierbij om een door Sti veen (Stichting tot Verbete ring van de Agrarische Struk tuur in de Veen- en Rijn streek) ingediende garantie- aanvraag voor financiering van gronden in het zoge naamde „derde" tuinbouwge bied. Over ongeveer twee we ken verwacht het Alkemade- se gemeentebestuur een defi nitieve beslissing van de pro vincie. De financiering van meer dan een miljoen gulden betreft op de eerste plaats circa twintig hectaren, verdeeld over een zestal niet-aangesloten gras- percelen, alle eigendom van de Nieuwe Weteringse vee houder Van Diemen. Deze to tale oppervlakte aan grond is driemaal meer dan Stiveen gebruiken kan, want slechts 7 hectare, gelegen links van de manege in Nieuwe Wete ring, valt binnen het zoge naamde „derde" tuinbouwge bied. De resterende grond zal Stiveen als weiland aan plaat selijke boeren doorverkopen. Tevens gaat Stiveen 2 Vi hec tare grond, gelegen aan de B- weg naar de Mopmolen van de gemeente Alkemade kopen voor doorverkoop aan tuin ders, die zich vanuit het oude glastuinbouwgebied in het nieuwe gebied willen vesti gen. In totaal heeft Stiveen dan tien hectaren van het 37 hectaren omvattende nieuwe tuinbouwgebied tot haar be schikking. In samenwerking met de Re constructiecommissie kunnen hiermee alvast vijf of zes kwekers worderj geholpen. Overigens kan Stiveen in to taal hooguit twintig hectaren in het derde tuinbouwgebied in eigendom verwerven. Zoals bekend zijn er namelijk reeds drie glastuinbouwbedrijven gevestigd en zijn er diverse percelen in handen van aspi- rant-(glas)tuinders. Wat er met het Nieuwe Weteringse trapveldje, waar jaarlijks de kermis wordt gehouden, gaat gebeuren, is nog niet bekend. LEIDEN OMGEVING CiidaeSotPiant MAANDAG 11 FEBRUARI 1985 PAGINA Doodgraver opgeknoopt NOORDWIJKERHOUT Er zijn heel wat pistolen leeggeschoten afgelopen zaterdag tijdens het jaarlijkse cowboy feest in de saloon van Van der Geest. Honderden bleekgezichten en roodhui den, saloongirls en cowgirls hadden zich daar verzameld. Een doodgraver liep met een spade en een meetlat al vast ziin klanten op te meten, terwijl sherrits zochten naar de misdadiger Jan Derksen, alias Prins Robijn. Helaas wist om elf over elf deze „schurk" alle beschuldigingen te weerleggen. Om het publiek rustig te houden, werd toen maar de doodgraver opgeknoopt. Uiter aard had dit allemaal te maken met het begin van de carnavalperiode in Noordwijkerhout. Gesprek over hoofddoekjes ALPHEN AAN DEN RIJN Wethouder H.W. den Duin wil binnenkort om de tafel gaan zitten met de Alphense Islamitische Vereniging. Onderwerp van gesprek zal het „hoofddoekjesver bod" op de scholen zijn. De ruzie rond het gemeentelijk verbod heeft landelijke belang stelling sinds een lid van de Tweede Kamer vragen stelde over deze kwestie. Den Duin was afgelopen zaterdag uitgenodigd te komen praten met de Islamitische Vereniging. Om persoonlijke redenen is hij toen niet geweest. Wel is hij bereid op korte ter mijn te praten met de Islamieten. Zoals bekend stelde de ge meente Alphen drie maanden geleden de scholen in de gelegen heid het dragen van hoofddoekjes door Marokkaanse meisjes te verbieden. Volgens de gemeente is het dragen hiervan niet voorgeschreven door de Koran. De Islamieten bestrijden dat. Sinds er een nieuwe gebedsleider is bij de nieuwe moskee, zijn er ook Marokkaanse ouders die hun dochters geen biologie- en gymnastieklessen meer willen laten volgen, aldus de gemeente die paal en perk wilde stellen aan de eisen van de ouders. Usbanen weer open OUDE WETE- RING Enkele ge meentelijke ijbanen staan op het punt open te gaan. Dankzij de vorst van de laatste dagen is het ijs op de landijsbaan aan de Baan in Oude Wete ring weer dik genoeg om op te schaatsen. De baan van de IJsvere niging Alkemade is vanaf vandaag weer geopend. Onveilig schoolverkeer LEIDSCHENDAM Meer dan 30 procent van de ouders die in Leidschendam een of meer kinderen hebben op de openbare basisschool Prinses Christina aan De Tol in de wijk zuid vindt het school verkeer onveilig. Dit blijkt uit een door het onderwij zend personeel onder 160 ou ders gehouden enquête. Bijna de helft van de kinderen gaat lopend naar school. Aan de hand van het onderzoek wordt om maatregelen ge vraagd. Levensgevaarlijke vernieling ZOETERWOUDE Een zinloze vernieling bij een bedrijf aan de Energieweg te Zoeterwoude had voor de dader(s) wel eens heel onplezierig kunnen aflopen. Er werd namelijk een voe dingskabel van de elektriciteitstoevoer doorgeknipt en dat had levensgevaarlijk kunnen zijn. Ook het hekwerk rond de instal latie werd vernield. De totale schade beloopt ruim duizend gul den. WARMOND Ongeveer een half jaar geleden schaarden de Warmondse organisaties van en voor ouderen zich rond de tafel en vormden een samen werkingsverband onder de naam Ouderen Overleg War mond. Uit dat Ouderen Over leg zijn sindsdien tal van initi atieven voortgekomen waar van er al verschillende in maandelijkse activiteiten zijn omgezet. Eén van de eerste ac tiviteiten van het Ouderen Overleg was het houden van een enquête onder alle War mondse ouderen. Uit de enquête konden meer dere wensen worden gedistil leerd die nader konden wor den uitgewerkt en die zijn uit gegroeid tot regelmatig weer kerende activiteiten. Biljarten, schaken, samen gaan eten en samen wandelen mogen zich in een warme belangstelling verheugen. In het oudereno- verleg zijn alle organisaties voor en van ouderen in War mond vertegenwoordigd, maar ook ouderen die niet bij een club of vereniging zijn aange sloten, kunnen profiteren van de mogelijkheden die het ou- derenoverleg biedt. Op die manier worden alle War mondse ouderen bereikt. Wijs Als tijdelijke voorzitter treedt de heer J. Timmerman op, werkzaam op de afdeling soci ale zaken van de gemeente. Hij vervult deze functie totdat er een functionaris zal wórden aangesteld in het kader van het gecoördineerd bejaarden- werk in samenwerking met Sassenheim. De heer Timmer man is bijzonder gelukkig met het Ouderen Overleg. „Ik heb zelden zo'n enthousiaste en creatieve groep mensen aan het werk gezien. Tijdens het werken met deze ouderen ben ik tot de conclusie gekomen dat het onterecht is dat de ou deren hun bijzondere positie van „wijze mensen" uit het verleden hebben verloren. Het is heel jammer dat veel le venservaring en wijsheid niet wordt benut door jongeren denken alles beter te welerj merkt hij op. Het ouderenoverleg heeft i nieuwe plannen voor het kei mende jaar. Met medewerkinf van een dansleraar wil ma het stijldansen weer oppakkef Verder wordt er gewerkt aJ het opzetten van een telefoof cirkel. Alle professionele t kers en vrijwilligers die coè|£| tact hebben met individueL ouderen worden benaderd o" eventuele gegadigden zo'n telefooncirkel te melden"' uiteraard na overleg met betrokkene. Vervolgens staat het voornemen om tl °j starten met een spreekuq 9' waar ouderen met allerlei vrsj R' gen en problemen terecn ki kunnen. Een vraagbaak votfcjjj ouderen dus die zelf een anP-5' woord weet te geven of kaj f doorverwijzen naar andere in stanties. Tenslotte wil men ktP-^1 men tot het uitgeven van eei ®j nieuwsbulletin speciaal voo ouderen. Er zijn al enkele vriF-^ willigers die hun medewet™ king op dat punt hebben toe*«4 gezegd |B I Uitstekende sfeer bij jubileum ijsclub ZOETERWOUDE De ne gentigste verjaardag van de IJsclub Zoeterwoude" is op waardige wijze gevierd. Zater dag en zondag waren de hoog tepunten van de lustrumvie ring een receptie, een feesta vond voor leden en genodig den en de tentoonstelling van „90 jaar ijsclub" alsmede een collektie van vele honderden schaatsen van het verzame laars-echtpaar Tritten uit Raamsdonksveer. Leeuwen werd zaterdagmid dag de tentoonstelling geo pend. Hoewel uit het grijze verleden van de ijsclub weinig gegevens en attributen be waard zijn gebleven was er, dankzij de inbreng van parti culieren, toch een redelijk overzicht van wat zich sedert 1895 op het Zoetcrwoudse ijs heeft afgespeeld. Een goede belangstelling kende ook de schaatstentoonstelling van Bert en Annie Tritten. Met het hijsen van de door het De receptie bracht velen in de feestcomité geschonken vlag gelegenheid het bestuur te fe- door ere-voorzitter Cees van liciteren met het lustrum. Zo kwam het voltallige collegl van burgemeester en wethou) ,v ders opdraven en prees burge meester Houdijk de ijsclul voor haar aktiviteiten. „was d< s ijsclub vroeger van belang al! jj werkverschaffing, nu voorzie! de ijsclub, zij het op andere c gronden, nog altijd in een bet r langrijke behoefte. Daarbij f komt dat de ijsclub voor de ge{ j meente een plezierige verenig! ging is. U heeft geen accom- modatie nodig, er behoeft geeiu onderhoud te worden geplaagtr-' en u klopt ook niet aan vooi subsidie", aldus eerste burgei Houdijk. H (ADVERTENTIE) ALPHEN AAN DEN RIJN De derde vakantiemarkt Beter Uit, georganiseerd door de VVV-Alphen, heeft zo'n 4500 bezoekers getrokken. Dat zijn iets minder bezoekers dan vo rig jaar. Het koude weer in het weckend heeft volgens de or ganisatie daar iets mee te ma ken. Toch is de VVV-Alphen niet ontevreden. „De vakan tiemarkt is een groot succes geweest" stelde bestuurslid H. Hopman. De vakantiemarkt, die in het parkrestaurant en het theehuis van Avifauna werd gehouden, kreeg dit jaar het motto „Op ontdekkingsreis in vakantieland" mee. De markt was in vergelijking met vorig jaar weer flink uit gebreid. Vooral de Italiaanse inbreng zorgde voor veel extra aandacht. „Maar" zo stelde de heer Hopman „wat wil je ook als er steeds gratis allemaal lekkere Italiaanse hapjes en wijn te krijgen is". Maar ook voor de reizen in eigen land was veel belangstelling. Op de markt waren de VVV's uit verschillende plaatsen rond Alphen aan den Rijn verte genwoordigd, maar ook de VVV's uit de meest groene ge bieden van ons land deelden fanatiek folders uit. De VVV- Nijmegen had zelfs een stand VOORSCHOTEN „Volledi ge integratie in de sport. Daar voor bestaat geen enkele be lemmering. De organisatoren hebben met opzet risico's wil len nemen door zwemwedstrij den te organiseren voor vali den en invaliden. Al snel wordt gedacht dat de gehandi capte mag winnen. Dat is hier in Voorschoten zeker niet het geval. Ieder strijdt voor zich zelf". Met deze woorden open de staatssecretaris drs. J.P. van der Reijden zaterdagmiddag in Voorschoten het geïntegreerde zwemtoernooi. Ruim honderd zwemmers na men deel aan de wedstrijden. - waren 37 lichamelijk ge handicapte deelnemers, maar al tijdens de Paralympus, de Olympische Spelen voor ge handicapten, hadden zij bewe zen de zwemsport volledig machtig te zijn. De staatssecretaris toonde zich verheugd dat bij de uitslagen lijst niet duidelijk wordt of de winnaar gehandicapt is of niet. Iedere deelnemer en deel neemster werd ingedeeld op de beste prestatie ooit bereikt op de 25 meter zwemmen. Dit Voorschotens gebeuren is he laas nog een unicum, waar tot STAATSSECRETARIS IN VOORSCHOTEL OVER GEHANDICAPTEN: nu toe alleen de NCRV-televi- sie belangstelling voor heeft. Volgens de heer Van der Reij den moeten sportverenigingen beseffen dat binnen hun sport beoefening ook gehandicapten kunnen deelnemen. Het zijn veelal de trouwste leden. De integratie op het gebied van de sport is het verst bij de zwem sport. het is ook de sport die veelal door gehandicapten be oefend wordt. De grootste wens van de staatssecretaris is dat er geen aparte verenigin gen voor validen en invaliden meer bestaan. Hij meent dat dat namelijk niet nodig is, ook binnen een vereniging kan er ruimte gemaakt worden voor beide groepen, die heel snel el kaar niet meer kunnen mis sen. De sportontmoeting werd za terdag door vele belangstellin gen bijgewoond, onder wie he vrijwel voltallige gemeentebe stuur van Voorschoten. De or ganisatie berustte bij Ruuc Waaijer, de broer van de visa eel gehandicapte goudenplak winnaar René Waaijer. D< wedstrijden verliepen zonde} grote incidenten. In het begin waren er wat problemen bij d< start: het schot werd niet ge hoord en enkele gehandicap ten kwamen daardoor op ach! terstand. „Het is toch wel wen! nen", aldus een zwemmer mej één been en één arm: „Ik ga e| nu veel vinniger tegenaan", Anderen zeiden van hem: „Hij gaat als een speer door het wa ter". Een bijzonder geslaagq evenement en zeker voor her haling, eventueel op landelijk niveau haalbaar. Vanaf maandag 11 februari a.s. is de direktie Woon ruimteverdeling (voorheen Huisvesting) niet meer via de stadhuiscentrale met als doorkiesnummer 25 48 88 te bereiken. Huisvesting is vanaf a.s. maandag uitsluitend te be reiken onder nummer 14 31 41. Dit nieuwe telefoonnummer is voor zowel het ma ken van afspraken als voor informatie r?( over huisvestingszaken. Voor informatie kunt u bellen op werkdagen tussen 9.00 en 12.00 uur en voor het maken van afspraken tussen 14.00 en 16.00 uur. De kinderen, die de vakantiemarkt bezochten vermaakten zich best bij de stand van de Alphense kinderboerderij. SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES ingericht in een dubbeldeks bus nabij de ingang van het parkrestaurant. Ook was er aandacht voor ouderenreizen of reizen voor gehandicapten. Behalve informatie over aller lei reizen, kon men ook voor andere zaken terecht, bijvoor beeld bij de Laura-fietsvereni- ging, Terre des Hommes, de gemeente Alphen aan den Rijn en de Stichting Alphense Kin derboerderij. Ondanks de kou, was de paardetram, die de be zoekers van het ene naar het ander punt vervoerde steeds tot de laatste plaats bezet. Staatssecretaris Van der Reijden helpt van van de deelneemsters uit het water. fOtj'Vjèt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 10