MM iedere millimeter heeft attentiewaardi IN EN OM DE KAS OM MISVERSTANDEN TE VOORKOMEN, DIT IS DE NIEUWPRIJS. WO NE N 8 5 Snelle groei aanvoer van komkommers binnen de perken LANDEN TUINBOUW Miljoenen aanvoer nieuwe soorten tulpen Kriebels F amilieberichten ad sanctos SUZUKI ALTO E. EEN RAAAZEND KNAP KARRETJE. A0Dt VRIJDAG 8 FEBRUARI 1985 PAGI In het bolbloemencentrum Bloemenveiling Flora te Rijnsburg werden in de week van 18-22 januari 1985 11,5 miljoen tulpen aangevoerd, waar de handel gemiddeld 33,4 cent per stuk voor betaalde. Vorig jaar werden in die week 11 miljoen tul pen geveild tegen de middenprijs van 27,3 cent. In de week van 25 januari - 1 februari 1985 werden ruim 13 miljoen tul pen bij Flora geveild voor de gemiddelde prijs van 33 cent per' stuk. In die week werden vorig jaar 12,5 miljoen tulpen ver kocht tegen een gemiddelde prijs van 30'cent. Opmerkelijk is dat in de wpek van 25 januari - 1 februari 1985 op Flora 104 verschillende tulpensoorten werden geveild. De statistieken bij Flora over de aanvoer van de bekende soorten in 1984 wijst uit dat in 1984 van de 250 miljoen geveilde tulpen bij Rijnsburg het soort Apeldoorn tot 20 was teruggelopen. 50 miljoen Apeldoorns dus in 1984. Lustige witwe 22 miljoen, Christmas Marvel 15 miljoen, Prominence 13 miljoen, Kees Nelis 9 miljoen, Monte Carlo 8 miljoen, Alladin 7 miljoen, Pe ach Blossom 6 miljoen. De bijna 120 miljoen tulpen die buiten deze bekende soorten werden aangevoerd bestonden voor een zeer groot deel uit geheel nieuwe soorten. Bij Flora denkt men dat in het seizoen 1985 het aantal nieuwe tulpen weer belangrijk zal toenemen. De tulpen menukaart in het buiten land zal dus nog meer verscheidenheid gaan bieden en een Oud Hollands spreekwoord zegt „Verandering van spijs doet eten". Óf echter de aanvoerprognoses over het broeiseizoen 1984-85 die een aanvoerstijging van 15 tot 17 procent voorspelden^ zullen uitkomen, wordt betwijfeld. Ten eerste zijn de broeire- sultaten dit seizoen matig. Daar is weinig aan te doen. De bol len zijn door klimatologische omstandigheden niet gemakke lijk tot bloei te brengen. Bij een moeilijk broeijaar komen zeer veel tulpen die niet goed tot ontwikkeling kwamen, in de af valbak terecht. De kwekers vrezen dat deze problemen zullen voortduren tot het einde van het seizoen. Daardoor zijn - on danks de hoge veiling aanvoer en opbrengstcijfers - de finan ciële resultaten van de broeiers niet zo glanzend. Wanneer bij de kwekers een hoog percentage tulpen mislukt komt de goe de prijs voor hun produktie in een ander licht te staan. Westfriese Flora 15 februari open Van 15 tot en met 24 februari wordt in Bovenkarspel de 526te Westfriese Flora gehouden. Vrijdag 15 februari opent voorzit ter ir. J. Lardinois van de hoofddirectie van de Centrale Ra bobank deze grootste overdekte bloemententoonstelling ter wereld, die dit keer het motto „Een beeld van een tuin" mee kreeg. Meer dan 100.000 bloeiende bloembollen, waaronder tulpen, narcissen, hyacinthen en bijzondere bolgewassen zijn er te zien. maar ook irissen en lelies. Verder zijn in de ten toonstelling beelden van beeldende kunstenaars opgenomen, vindt er een middenstandbeurs plaats, waar fabrikanten en verkopers van huishoudelijke artikelen zich presenteren, als mede overheidsinstellingen en diverse diensten en organisa ties. Tevens wordt er het werk van de deelnemers aan het wereldkampioenschap bloemschikken gepresenteerd en is er een mechanisatieshow, waarop alle nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de mechanisatie in de bloembollenteelt en -verwerking onder de aandacht wordt gebracht. De voorsprong in de aan voer van komkommers in vergelijking met vorig seizoen groeide nog ver der uit. Dit ging niet ten koste van de prijsvor ming. De vraag naar komkommers in zowel binnen- als buitenland nam sterk toe. Ook een grote Griekse concurren tie kon niet verhinderen dat er meer komkom mers op de West-Duitse markt afgezet werden. Zoals vorige week reeds gemeld gaan de komen de week de referentie- prijzen doorwerken op de markt. Dit zal zeker remmend werken op de export van Griekse kom kommers. In de afgelopen week trok ken de prijzen voor alle sor teringen aan. Voor de sorte ringen van 26 t/m 51 va rieerden de prijzen van 1.41 tot ƒ2.04 per stuk. Onaanks een groeiende aanvoer zijn de vooruitzichten voor de ko mende week gunstig. Alleen als het weer sterk verandert (vorst) kan de vraag negatief beïnvloed worden. Er wor den gelijke of iets lagere prij zen verwacht. Sla De druk op de prijzen bij sla bleef aanhouden. De vraag van West-Duitsland en Enge land viel tegen. De concur rentie op de West-Duitse markt, met name van Frank rijk, is zeer gering. Er ging wel meer Hollandse sla naar West-Duitsland, maar in to taal importeerde dit land minder sla als vorig seizoen. De aanvoer van sla op de Hollandse veilingen was gro ter als vorig jaar. Er kan dus tot op heden weinig geprofi teerd worden van de geringe concurrentie. De prijzen daalden met 1 2 dubbeltjes per krop. Voor de lichte sla werd 53 cent per krop be taald (vorig jaar 63 cent) en voor de zware sla 71 cent (vorig jaar 98 cent). Een oor zaak van deze situatie moet waarschijnlijk gezocht wor den in het feit, dat alle De consument heeft waar schijnlijk een grens getrok ken en wil niet meer uitge ven als een bepaald bedrag. Daardoor valt de sla het eerst buiten de boot. Een kleiner aanbod lijkt de enige moge lijkheid om hogere prijzen te realiseren. Er is een kleine kans dat dit de komende week het geval zal zijn. Overige gewassen De vraag naar radijs was de laatste weken al zwak. De aanvoer neemt nu wekelijks toe. Er viel de afgelopen week niet aan een prijsdaling te ontkomen. De prijs daalde met 2 dubbeltjes per bos. Er werd gemiddeld 62 cent per bosje betaald. Vorig jaar lag de prijs in de zelfde verslagweek (bij een kleiner aanbod) op 1.05 per bos. De tegenvallende prijzen voor sla en radijs hebben er in belangrijke mate toe bijge dragen dat de veilingomzet van veiling Westland Zuid over de eerste 5 weken ach ter bleef bij die van vorig sei zoen. De omzet kwam in de genoemde periode uit op bij na 11.9 miljoen, dit was bijna 1.2 miljoen minder als vorig iaar. Het andijvie aanbod bleef in de afgelopen week van zeer beperkte omvang. Dit dreef de prijs nog verder op, gemiddeld werd er 4.80 per kilo betaald. Naast de Hollandse andijvie is er im port uit Frankrijk en Italië, Op de groothandelsmarkt wordt er voor deze andijvie ƒ3.00 en ƒ2.80 per kilo be taald. De aanvoer van andij vie wordt in de komende we ken geleidelijk groter. Hier door neemt de druk op de prijzen toe, er worden lagere prijzen verwacht. Spinazie wordt ook nog steeds in be perkte mate aangevoerd. De prijs schommelde rond 4.80 per kilo. De aanvoer van paksoi nam wat toe en dit kwam in de prijsvorming tot uitdrukking. De gemiddelde prijs daalde met 4 dubbeltjes per kilo en kwam uit op ƒ2.42. Voor een aantal kleine gewasjes werden er in de af gelopen week uitstekende Komkommer met gèwas. prijzèn betaald. Voor peterse lie lag de prijs op 1.62 per bos, selderij bracht 1.91 per bos op en raapsteeltjes no teerden 62 cent per bosje. Aubergines daalden licht in prijs, gemiddeld werd er 8.25 per kjlo betaald. IJs- oergsla werd geveild voor een middenprijs van 2.32 per stuk. De bloemkoolprij- zen veranderden niet, ze la gen tussen ƒ2.15 en ƒ6.05 per stuk. Voor bospeen bleef de klok staan op 5.57 per bos. Er werden op verschillende Westlandse Veilingen weer snijbonen aangevoerd, ge middeld werd er ƒ25.10 per kilo betaald. Vollegrondsgroenten De aanvoer van prei groeide, maar bleef toch nog aanmer kelijk kleiner als vorig sei zoen. Exportprei noteerde een prijs van 3.89 per kilo, de binnenlandse prei bracht (2.31 per kilo op. Er wordt ij aanhoudend zacht weer op een groter aanbod gere kend. Daarnaast wordt er prei geïmporteerd uit Grie kenland tegen een groothan- delsprijs van 1.40 per kilo. Voor de komende week wor den er weer lagere prijzen verwacht. Het zeer kleine aanbod van spruiten liep ver der in prijs op. Voor de A I kwaliteit werd 3.75 per kilo betaald en de B I kwaliteit bracht ƒ3.40 per kilo op. De aanvoer van witlof nam nog verder toe. Een vlot verlo pende export kon niet ver hinderen dat de prijzen daal den. Klasse I bracht ƒ3.15 per kilo op. )C >r De rechtgeaarde tuinamateur heeft door de plotsebrli invallende dooi na het korte strenge wintertje ahkri de kriebels gekregen. In de tuin blijken ondetf» a sneeuw en wat tuinafval de narcissen alweer hun gj n ne kopjes op te steken. Het is dan nog wel geen vj»6^ jaar, maar op sommige dagen'ruikt het daar buiten^j naar. Tot overmaat van ramp komen de gidsen voo*nd den, planten en bollen van de verschillende hanch ren in deze week ook in de bus vallen. De onraste1' mensen met groene vingers wordt daardoor compF^ Er is natuurlijk al volop werk. Voor het grootste deel nog^jt binnenshuis, maar wel gericht op het buitengebeuren dat <^re door sneller vorm kan krijgen. Vroeger was het een hele heisa om binnen te zaaien, de ju plantjes te verspenen en dan later buiten uit te poten. Met1 kunst- en vliegwerk werd een soort kweekbakje gemaakt, ot s spannen met wat doorzichtig landbouwplastic en dan maait z: pen dat het goed ging. or De komst van de kweekkastjes van kunststof compleet meth de turfpotjes met een tablet cultuurgrond en andere hulpjes jne ben het binnen kweken van plantjes kinderlijk eenvoudigeft maakt. Een klein overzicht van handige hulpjes vormt Tujchi ren Binnen (en straks Buiten), bij elkaar gesprokkeld uit d$en verschenen catalogi van Nederlandse zaadhandelaren. rk. In de eerste plaats is daar dus het kweekkastje in diverse m*i c soorten en prijzen. Een uitschieter daarbij is de speciale zaa4 1 met automatische watertoevoer van isolerend plastic om K warmte die nodig is voor het ontkiemen van het zaad eige groei van het jonge plantje vast te houden. Het kastje kan stütie opnieuw gebruikt worden en er zijn geen potjes nodig. De |&rx tjes schieten wortel in een handig aardblokje waardoor het©r planten op de definitieve plaats buiten sterk vereenvou'de wordt. Het aardblokje maakt het gepruts bij het verspeneng k overbodig. >bb Voor het binnen kweken van spruitgroente als taugé en dqrbi lijke is een handig setje in de handel bestaande uit twee kwjd bakjes, besprenkeldeksel en lekbak. Daarmee kunnen heel ten voudig vezelrijke groenten gekweekt worden die dan ais <st vulling op de maaltijd kunnen dienen. -n 1 Straks, als we buiten weer volop aan de gang kunnen wordtral werk ook makkelijker gemaakt door nieuwigheden die v<ru| borduren op oude ideeën. Zo is er bijvoorbeeld een systeejor koop waarmee zaaigoed, aardbeien en andere tere zakentid schermd kunnen worden tegen aardige maar vooral in het viwt jaar soms lastige vogels. Het systeem is gemaakt van weeirst stendig materiaal, kan elk jaar opnieuw gebruikt worden en staat uit stangen en bolletjes. De stangen vormen samen me"3 bolletjes een geraamte dat u net zo groot en uitgebreid kunt z ken als u zelf wilt. *ve Met een vogelnet erover biedt het dan bescherming aanrcl aardbeien. Met plastic er over maakt u een kas van elk fori^s' en het systeem kan ook in de hoogte gebouwd worden zodat* een goede geleiding vormt voor struiken als bramen en frari31"1 zen. t tio Voor mensen die het tuinieren wat wetenschappelijk w?n aanpakken en niet met het blote oog kunnen zien welke ^3I dingsstoffen de grond nodig heeft is er nu ook een snelte*"1 Die test de grondmonsters electronisch zodat de ingewikk*n methode met behulp van flesjes, buisjes, kleurstalen en der£ ke tot het verleden behoort. Een testbuis wordt gevuld met Ist' de, daar komen een paar druppels speciale vloeistof bij. He£r' heel wordt in de tester gsschoven en op een beeldschermpje schijnt zonneklaar welke stoffen de gronÖ nodig heeft om vle volop vruchtbaar te worden. 13r Het apparaat is niet alleen geschikt om tuingrond te test«n. ff; ook grond in kassen en bloembakken kan snel op waarde den ondergebracht. Omdat het slimmigheidje niet meer dan^33 tig gulden kost verdient het zichzelf in enkele jaren terug aliet' tuin wat groter is dan een paar vierkante meter. ,3S NICOLAAS JOHANNES VAN RIJN in de leeftijd van 85 jaar. Neven en nichten Mevrouw Th. J. van de Zijden- Streng Zoeterwoude. 7 februari 1985, Huize Emmaus. Correspondentie-adres: Dr. van Noortstraat 69. 2266 GT Stompwijk. De gezongen Requiemmis zal worden opgedragen op maandag 11 februari 1985 om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Laurentius te Stompwijk', waarna de begrafenis zal plaatsvinden in het familiegraf op het R.-K. kerkhof aldaar. Wij zullen voor hem bidden tijdens een avondmis op zondag 10 februari om 19.30 uur in boven genoemde kerk, waarna er gelegenheid is tot condoleren. Tot onze droefheid werd heden na een kortstondig ziekbed, voorzien van het H. Sacrament der Zieken, van ons weggenomen mijn lieve man, onze zorg zame vader en opa CORNELIS HENDRICUS JOHANNES SCHNEIDERS op de leeftijd van 80 jaar. D. C. Schneiders-Kern Kinderen en kleinkinderen 7 februari 1985. Valeriusstraat 2. 2324 XG Leiden. Papa is opgebaard in de aula van „Ad Sanctos", Lammermarkt 43 te Leiden. Gelegenheid tot afscheid nemen en condoleren aldaar: vrijdag 8 februari van 20.00 tot 20.30 uur. Wij gedenken hem tijdens een gebedsdienst in de parochiekerk van de H. Antonius aan de Boshuizer- laan te Leiden op zondag 10 februari om 17.00 uur, waarna gelegenheid tot condoleren. Maandag 11 februari wordt de H Eucharistie voor papa gehouden in bovengenoemde kerk om 11.00 uur. waarna de crematieplechtigheid plaatsvindt In het crematorium „Ockenburgh" te Den Haag/Loos duinen om 13.00 uur. Na deze plechtigheid is er gelegenheid tot condole ren In de ontvangkamer van het crematorium. Diep bedroefd delen wij u mede, dat na een lang durig gedragen lijden, voorzien van de H. Sacra menten der Zieken, toch nog onverwacht van ons is heengegaan, mijn geliefde dochter, onze zus, schoonzus en tante CORRY KOOT in de leeftijd van bijna 42 jaar. Leiderdorp: Rijpwetering: Valkenburg: Rijpwetering: Roelofarendsveen: Hoogmade: Oud-Heusden: Roelofarendsveen: Leimuiden: Huize Leytenrode M. C. Koot-v.d. Star Nico en Tiny Leny en Dick Antoon en Leny Piet en Riet Door en Theo Siny en Mark Huib en Margreet Ria en Jos Rijpwetering, 7 februari 1985, Binnenweg 23. Zondag 10 februari om 19.00 uur wordt er voor haar zielerust een avondmis opgedragen In de parochiekerk te Rijpwetering. De gezongen Requiemmis zal worden gehouden op maandag 11 februari om 10.00 uur. Waarna de crematie zal plaatsvinden In het crema torium Ockenburgh, Ockenburghstraat 21, te 's-Gravenhage/Loosduinen. Corry is opgebaard in Huize Jacobus te Roelof arendsveen. Bezoektijden van 19.30 uur tot 20.15 uur. begrafenissen crematies lammermarkt 43 leiden 071-126618 9999- als een blok op de weg. Heeft een grote derde deur, vindt overal parkeerruimte rm en doet heel lang met elke liter M i U leest het goed: de Suzuki Alto E kost nog geen tien mille. En niks geen aanbieding of actie prijs, gewoon 9.999,-. Een onbegrijpelijk lage prijs die nog onbegrijpelijker wordt als u ziet wat de Alto E allemaal biedt. Dit raaazend knappe karretje heeft pit, stuurt fantastisch en ligt nopnale benzine. Heeft de laagste klassering voor verzekering en wegenbelas ting en brengt bij inruil een prijs op die bijna nog aantrekkelijker is dan z'n nieuwprijs. Reden genoeg dus om heel snel een proefrit te maken. Maar let op: de Alto E is beperkt leverbaar. WÊÊÊF' ^mÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÈÊÊHÊÊÊÈT Nimag Den Haag, Mercuriusv/eg 14 (hoek Bmckhorstlaan) 2516 AW Den Haag, Tel. 070-47 5185/60 Autobedrijf de Roode Zn., Loosduinseweg 853 885,2571AV Den Haag. Tel. 070-649626 (sub dealer). City Garage, Coenderstraat 3-4,2613 SM Delft. Tel. 015130420. B.V. Garagebedrijf De Gouden Leeuw, Veurseweg 180,2252 AG Voorschoten. Tel. 01717-2814. Autobedrijf 'Het Tolland', Herenstraat 71.2291BC Wateringen. Tel. 01742-5826. Automobielbedrijf Witte B.V., Kerklaan 40 44.2282 CK Rijswijk. Tel. 070 983527. Limo Meerzichtlaan 21 (bij Fina station), 2715 HA Zoetermeer Tel. 079 213791/216468. ,7rUtt\E^SS£U' Donderdag 21 maait verschijnt de Leidse Courant met de bijlage m Deze special wordt huis-aan-huis verspreid in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, en bij de abonnees in het overige deel van het verspreidingsgebied. Informatie over de adverteermogelijk- heden in deze extra uitgave wordt u graag verstrekt door Piet van der Reyden, telefoon 071 122244

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8