TAFEL t Priesters willen afdrachten aan bisdom opschorten STTïïTl Scargill probeert nederlaag te ontlopen ACHTERGROND kerk wereld Paus zeer goed geïnformeerd over situatie in Nederland fieidóeSoiviaT;; RSV en partijpolitiek i„" EaidMQowuvnt VRIJDAG 8 FEBRUARI 1985 PAG] Pleidooi voor gedwongen geboortebeperking bij zwarten Clive Derby-Lewis, een vooraanstaand Zuidafrikaanse rooms- katholiek en een der oprichters van de conservatieve partij en voor die partij kandidaat bij verkiezingen voor de provincilae raad, meent dat zwarten, kleurlingen en Indiërs gedwongen moeten worden tot geboortebeperking. Zo zou het tekort aan huisvesting voor deze groepen worden tegengegaan. Volgens het in in Johannesburg verschijnende blad The Star zou Der by-Lewis voorstander zijn van gedwongen sterilisatie van deze groepen. Volgens de politicus echter heeft The Star hem on juist geciteerd. Hij heeft een aanklacht ingediend bij de media raad. Het is nog niet bekend wanneer deze raad uitspraak zal doen. Rector universiteit begint actie voor Boesak Rector Richard van der Ross van de universiteit van de West kaap, de enige Zuidafrikaanse universiteit voor kleurlingen, heeft in een verklaring gemeenten van de Nederduitse Gere formeerde Sendingkerk opgeroepen steun te betuigen aan Alan Boesak. Van der Ross vraagt de gemeenten „in een geest van christelijke naastenliefde" handtekeningen in te zamelen en de lijsten te sturen naar het moderamen (bestuur) van de Sendingkerk, de NG-kerk voor kleurlingen. Boesak, voorzitter van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Ker ken WARC en lid van de Sendingkerk. is in opspraak geko men omdat hij een buitenechtelijke relatie zou hebben met een blanke vrouw die werkzaam is bij de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. Jezus heeft tegenwoordig wel veel vrienden van zijn hemels rijk, maar weinig dragers van zijn kruis. Thomas Kempis PRO-NUNTIUS IN BRIEF AAN HOOGLERAREN: Mgr. Cassidy Het bezoek van paus Johan nes Paulus II aan Nederland moet niet in de eerste plaats worden opgevat als een nade re kennismaking of een gele genheid tot gedachtenwisse- ling. Het gaat veel meer om een viering van het gemeen schappelijk geloof en een ui ting van de verbondenheid tussen de Opvolger van Pe trus en de Katholieken in Ne derland. Toch zal hij onge twijfeld een directere kennis van de Nederlandse Rooms- katholieke kerk krijgen. Dat schrijft de apostolische pro-nuntius in Nederland, mgr. E. Cassidy, in een reactie op de brief van 28 hooglera ren en oud-hoogleraren aan de paus. De hoogleraren pleit ten in hun brief, die in okto ber 1984 werd geschreven, voor een werkelijke dialoog tussen de gelovigen en de lei ding van de kerk. De brief van mgr. Cassidy is gericht aan prof. dr. J.A.G. Tans, oud-hoogleraar nieuwe Fran se taal- en letterkunde aan de Rijksuniversiteit Groningen die namens de hoogleraren de brief aan de paus heeft onder tekend. Mgr. Cassidy maakt duidelijk dat niet kan worden voldaan aan het verzoek, da,t de paus nog voor zijn komst naar Ne derland een delegatie van de hoogleraren in privé-audiën- tie ontvangt. Zijn bezorgdheid voor geheel de kerk verplicht de paus ertoe het aantal pri- vé-audiënties te beperken, al dus mgr. Cassidy. Hij verze kert de hoogleraren dat de paus „zeer goed geïnformeerd is over de toestand van de Kerk in Nederland en dus ook omtrent het standpunt dat in uw schrijven is uitge drukt". In hun antwoord aan de pro- -nuntius. dat door prof. Tans is ondertekend, schrijven de hoogleraren „diep teleurge steld en bedroefd" te zijn over de brief van mgr. Cassidy. De reactie draagt in toon en stijl alle kenmerken van een puur ambtelijk antwoord en niets wijst erop dat ons schrijven zijn doel werkelijk heeft be reikt, aldus de hoogleraren. Zij wijzen mgr. Cassidy erop dat hij niet is ingegaan op het centrale probleem dat zij in hun brief aan de orde hebben gesteld: de wezenlijke nood zaak van een echte dialoog binnen de geloofsgemeen schap. Daarmee wordt de ac tualiteit van dit probleem op pijnlijke wijze onderstreept, aldus de hoogleraren. De hoogleraren menen dat aan kritische gelovigen on recht wordt gedaan als zij slechts via tussenpersonen aan het woord kunnen ko men. Op grond van de brief van mgr. Cassidy vrezen zij dat de paus slechts indirect met kritische groepen in con tact komt, wat betekent dat „een element uit het bezoek van de paus wordt gehaald dat er een grote pastorale spankracht aan zou kunnen geven", aldus de hoogleraren. „Indien het bezoek van de paus niet in eerste instantie opgevat mag worden als „een nadere kennismaking of een gelegenheid tot gedachten- wissseling" kan de paus moei lijk een directere kennis van de Nederlandse geloofsge meenschap verwerven, aldus de hoogleraren. Zij doen daar om een dringend beroep op de apostolische pro-nuntius te bevorderen dat paus Johan nes Paulus II tijdens zijn ver blijf in Nederland ook rechts- streeks contact heeft met kri tische groepen als die van de hoogleraren. UIT PROTEST TEGEN BENOEMING NIEUWE BISSCHOP DEN BOSCH In het bisdom Den Bosch ko men acties op gang om de gel delijke afdrachten van de pa rochies aan het bisdom op te schorten. Begin volgende week ontvangen alle kerkbe sturen een verzoek hiermee in te stemmen. Doel is geld vrij te maken om het huidige beleid van het bisdom voort te zetten. Dit deelde deken H. Tops van het dekenaat Asten gisteren mee op de spoedvergadering van de Vereniging van Pasto raal Werkenden (VPW) in het bisdom Den Bosch. De 150 aanwezigen schaarden zich met dé grootst mogelijke meerderheid achter dit voor stel. De vergadering werd uit geschreven om te bekijken op welke wijze een ander beleid van de nieuwe bisschop van Den Bosch, mgr. J.G. ter Schure, tegengehouden zou kunnen worden. De 150 aanwezigen wezen unaniem de benoeming van de Roermondse hulpbisschop J.G. ter Schure tot hun eigen bisschop, af. Zij zullen zich tot het kapittel wenden met het uitdrukkelijk verzoek de be noemingsbrief van mgr. Ter Schure niet te aanvaarden. Verder komt er een actie on der de pastoors om er bij Ter Schure op aan te dringen de benoeming aan de paus terug te geven. De vergadering was van me ning dat het compromis niets uithaalt. Dit heeft de gang van zaken in Roermond, Rot terdam, Utrecht en Haarlem geleerd, waar reeds eerder be houdende bisschoppen wer den benoemd. In navolging van de dekens werd verder besloten om een eventueel ge sprek met de nieuwe bisschop niet alleen te voeren. Ver mijdt het isolement, zo werd gezegd De pastorale werken den spraken ook af dat ze de bisschop bij geen enkele fees telijke activiteit, bijvoorbeeld bij jubileum van een parochie, zullen betrekken. De VPW verwierp het voor stel dat de leden geen zitting zullen nemen in staf of pries terraad en om brieven van het bisdom ongeopend retour te zenden. Eveneens was er weinig animo voor de sugges tie om zoveel mogelijk plaats- kaarten voor de installatie van mgr. Ter Schure op 9 maart aan te vragen en dan demonstratief weg te blijven. De VPW in het bisdom Den Bosch heeft ruim 250 leden. Het bisdom telt zo'n 600 pries ters en pastorale werkers en werksters. Toen de Bossche VPW kort na de oprichting besloot geen erkenning als katholieke vereniging aan te vragen, zijn veel priesters niet lid geworden. Kapittel teleurgesteld Het" kathedraal kapittel van het bisdom Den Bosch heeft inmiddels zijn duidelijke te leurstelling uitgesproken over de benoeming van mgr. Ter Schure. Het kapittel heeft hem uitgenodigd voor een ge sprek over de verwachtingen ten aanzien van het bisschop sambt, die ten grondslag lagen aan de voordracht van het ka pittel. Met de benoeming van mgr. Ter Schure heeft de paus deze voordracht gepasseerd. Dit is gisteren medegedeeld na afloop van de besloten ver gadering van het kapittel. Over de aard van de vergade ring zijn verder geen medede lingen gedaan daar het kapit tel een vertrouwelijk advies orgaan van de bisschop is en het dat wil blijven. Het kapit tel is het orgaan dat optreedt als de bisschopszetel vacant is. Bedrijfspastores Het dagelijks bestuur van DISK. (Dienst in de Industrië le Samenleving vanwege de Kerken) steunt de dekens van het bisdom Den Bosch in hun afwijzing van de benoeming van mgr. J.G. ter Schure In een brief aan de dekens wijst het DISK-bestuur wijst erop dat DISK tot taak heeft „vanuit evangelische inspira tie mee te werken aan demo cratische arbeidsverhoudin gen". Het bestuur herinnert de de kens aan de brief van be drijfspastores en functionaris sen van DISK aan de aposto lische pro-nuntius in Neder land in november 1983. In deze brief werd kritiek geuit op de wijze waarop de benoe ming van bisschoppen in Haarlem en Rotterdam tot stand was gekomen. De be drijfspastores wezen erop dat het bedrijfspastoraat streeft naar een respect- en gewe tensvolle behandeling van mensen in en buiten het ar beidsproces. „Maar dit streven wordt ernstig bemoeilijkt doordat onze eigen opdracht gever met gezagsverhoudin gen omgaat op een wijze waar wij in het bedrijfsleven en in de samenleving tegen strij den", aldus de brief van de bedrijfspastores en de functio narissen van DISK. BlJNA twee maanden na het verschijnen van het RS%ai port is er dan eindelijk duidelijkheid gekomen over déen tie van minister Van Aardenne van Economische Zaktpj mag blijven. De CDA-fractie is er in geslaagd de belang ste minister van zijn coalitiepartner al die tijd in het on re te laten over zijn politieke toekomst. Waar beidei t ringspartners elkaar op de kiezersmarkt heftig aan hroi vechten zijn, zou men dat een partijpolitieke prestatie VJ nen noemen. De afloop van dit onderdeel van het RSV-P| is in elk geval minder fraai. L] ive Het kan niet anders dan aan zijn op dit punt zeer vej'c de fractie hebben gelegen, dat CD A-leider De Vries vo<j|" rend zo vaag is gebleven in zijn stellingname over Van denne. Deze week had De Vries van zijn fractie kenf" slechts ruimte gekregen om te constateren, dat alle ellN van de RSV niet op de nek van één persoon mag w< geschoven. Vervolgens had hij de voor de hand liggend^ clusie dienen uit te spreken, dat Van Aardenne dus blijven. Zover bleek het CDA evenwel niet te kunnen zodat tenslotte de andere grote fracties en de media di< clusie maar voor het CDA hebben getrokken Het was nu niet bepaald een sterk staaltje van het CD niet zelf duidelijk de politieke conclusie uit de eigen ste name te trekken. Overigens moet De Vries wel wordei gegeven, dat hij persoonlijk in elk geval redelijk conse^ is gebleven. Direct na het uitkomen van het RSV-ra l legde hij een verklaring af waaruit duidelijk viel op ken, dat Van Aardenne mocht blijven. Onder de drul een deel van zijn fractie ging hij er echter in de daarop- gende dagen toe over tóch het voorwaardelijke, oranje^ voor de minister te laten knipperen. De Vries is nu dus W op zijn uitgangspunt, nadat hij zich als gevolg van de of ling van een deel van zijn fractie twee maanden lang lerlei bochten had moeten wringen. Onder die omstancf- den valt het niet mee de rug recht te houden, zoals De zo graag wil. >G be INMIDDELS gaan er geruchten, dat minister Van Aad ne, nu een meerderheid in het parlement hem niet tot z< I bok heeft gemaakt, binnen de komende twee maandeiw nog zou willen aftreden. Nog steeds moet hij, om de wofe: van SGP-fractieleider Van Rossum te citeren, zich als afia schoten wild voelen. Zijn aftreden zou overigens niet zo 1 rassend zijn. De politieke eer van Van Aardenne is nHe: meer gered, maar zijn politiek functioneren is wel ifn moeilijk geworden. Met het oog op de kiezersgunst zocie vertrek bovendien niet onaantrekkelijk zijn voor de lui die er niet verlangend naar zal uitzien de verkiezingeidt 1986 tegemoet te gaan met aangeschoten wild in de frle nie. in ev VANUIT die zelfde kiezersgunst geredeneerd ligt dert voor het CDA precies andersom: daar zal men er nu;el streven dat Van Aardenne zijn ministerspost behoudt.'se zijn aanblijven heeft het CDA immers een hoop interifer zies en gezichtsverlies voor lief moeten nemen. Boverrei zo zal het CDA redeneren, moet de VVD voor haar cfn deelde steun aan Van Aardenne nu ook maar de elect— lasten dragen. Zo blijft, zelfs na afloop van het debat."" RSV-affaire de partijpolitiek een kennelijk on vermijd rol spelen. Slavische bonenpol met spiegelei knolselderijsalade en brood vegetarisch De benodigdheden voor twee zijn: 250 g bruine bo nen, zout, 1 grote ui, 1 lepel olie, knoflook, sambal, 15 g bloem, paprikapoedr, tomatenpuree, selderij blad, peterselie, ketjap; 2 eieren, 10 g margarine; 4 lepels yoghurt, 75 g blau we schimmelkaas, 1 lepel azijn, 1 appel, 250 g knolse- rij, 1 sinaasappel, 1 lepel walnoten, zout; (volkoren) brood naar be hoefte. Was vanavond de bruine bo nen een keer en zet ze ruim onder water met weinig zout weg. Kook de bonen morgen in het weekwater gaar in een uur. laat ze op een zeef uit lekken en vang het kooknat op. Fruit de kleingesneden ui lichtbruin in de olie, laat dan nog even de geperste knof look met wat sambal mee- bakken. Roer de bloem door het uimengsel en voeg in ge deelten het kooknat van de bonen toe. Laat de saus een paar minuten zacht koken, doe er vast wat paprikapoe der en tomatenpuree bij. Voeg vervolgens de bonen toe met flink wat fijngeknipt selderijblad en peterselie. Maak de bonenpot op smaak af met zout. sambal, ketjap, paprikapoeder en tomaten puree Doe het gerecht in een warme schaal en leg er voor ieder een spiegelei op. Zet voor de salade eerste de saus klaar. Prak de kaas fijn met de yoghurt en roer er de azijn door. Rasp de geschilde appel grof en meng hem di rect door het sausje. Schil vervolgens de knolserij, rasp hem niet al te grof en meng de groente eveneens door de saus. Snijd de geschilde si naasappel in stukjes en meng die er ook door. Doe er naar smaak zout en azijn bij en strooi er de grofgehakte no ten over. JEANNE COALITIE MET MUNOPZICHTERS GEEFT STAKING NIEUWE WENDING (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Zij die ge loofden dat de Britse mijnstaking, die al elf maanden duurt, vanaf maandag tot het verle den zou behoren, zijn gis termiddag bedrogen uit gekomen. Stakingsleider Arthur Scargill heeft een nieuwe bondgenoot ge vonden in de vakbond van mijnopzichters. Zo wel de opzichters en het onderhoudspersoneel van de mijnen als de mijnwerkersbond NUM houden onverkort vast aan hun besluit, dat geen enkele mijn gesloten mag worden. Tijdens een gezamenlijke vergade ring gisteren in Sheffield eisten beide bonden op nieuw, dat er onmiddelij- ke onderhandelingen moeten komen met de Nationale Steenkolen- raad. Maar de Steenkolenraad blijft tot nu toe hardnekkig weigeren om met de NUM een nieuw gesprek te begin- nert, zolang deze niet de slui ting van een aantal mijnen accepteert. Wel heeft een woordvoerder van de Steen kolenraad gezegd, dat men de gisteren uitgegeven ver klaring van de NUM en de Nacods zal bestuderen. De 26 leden van het NUM- bestuur vergaderden gisteren met de leider van Nacods, de vakvereniging van opzichters en onderhoudspersoneel van de Staatsmijnen Het was de eerste keer dat beide bonden samenwerkten. De opzichters en het onderhoudspersoneel van de mijnen hebben het werk nog niet neergelegd. Deze nieuwe wending in de langdurige mijnstaking geeft Arthur Scargill de tijd orft de werkhervatting onder de sta kers nog zo lang mogelijk wat af te remmen. Op het ogenblik zou ongeveer 44 procent van de mijnwerkers weer aan het werk zijn. Nederlaag Gisterochtend ging men er min of meer vanuit, dat de Arthur Scargill, leider van de stakende Britse mijnwer kers. Britse mijnstaking zeer spoe dig ten einde zou zijn. Deze verwachting was ingegeven door het feit dat deze week opnieuw vele stakende mijn werkers weer aan het werk waren gegaan. Twee regiona le afdelingen van de mijn werkersbond NUM hadden al laten weten aanstaande maandag de staking te zullen beëindigen. De Daily Mirror, een van de meest populaire Britse kranten, schreef enke le dagen geleden al: „Arthur Scargill heeft de mijnstaking verloren. Het is meer zijn dan hun nederlaag". De grote vraag is nu in hoe verre het onverwachte bond genootschap tussen de NUM en de Nacods de sterker wor dende stakingsmoeheid on der de mijnwerkers kan weg nemen. Hoe dan ook. voor Arthur Scargill zelf heeft de mijnstaking al vast tot ge volg, dat hij niet langer al leen in eigen land berucht is. Iedereen kent hem nu als een gevaarlijke revolutionai re figuur, een demagoog. Zelfs als Scargill de staking zou verliezen, dan nog is men niet van hem verlost. Het toonaangevende Britse weekblad The Economist schreef deze week dat, tenzij de regering-Thatcher het mijnwezen op doeltreffende wijze gaat hervormen, de huidige staking (de derde in twaalf jaar) in de jaren ne gentig gevolgd zou kunnen gaan worden door een nieuw en nog feller conflict. De vurige stakingsleider uit Yorkshire neemt allicht The Economist deze voorspelling niet kwalijk, want hij is een vechtersbaas die zich niet. tauw gewonnen geeft. Maar cargill houdt er niet van Marxist genoemd te worden. „Het enige wat ik met het Marxisme gemeen heb", zegt hij. „is de vaste overtuiging dat alle Britse sociale proble men een gevolg zijn van het pijnlijke verschil dat in dit land bestaat door zijn verde ling in twee klassen: de heer sende klasse, die de produk- tiemiddelen in eigendom heeft en deze onder haar controle houdt, en de arbei dende klasse, die het werk doet en door de heersende klasse geëxploiteerd wordt". Arthur Scargill is een hard werkend bestuurslid van de Labourpartij, afdeling Barns- ley, in Zuid-Yorkshire. In dat stadje bevindt zich ook het plaatselijke kantoor van de Nationale Mijnwerkers Bond NUM, afdeling Yorks hire. Hij woont drie kilome ter daarvandaan, in Wors- brough, een dorp met 15.000 inwoners en twee mijnen. Scargill is daar geboren. Hij is nu 46 en heeft een dochter van 22. Zijn vrouw Anne is de dochter van een vak bondscollega. Scargills 78-ja- rige vader, een overtuigde communist, woont bij hen in. Vader Scargill zorgde er des tijds voor dat de jonge Arthur zich verdiepte in werken van Lenin en Karl Marx. Ierse afkomst De Scargills zijn half van Ier se afkomst. Als hun Ierse voorvader getrouwd was ge weest met de vrouw met wie hij een kind had, zou zijn naam McQuillen zijn ge weest. Maar zij huwde niet en het kind kreeg de naam van de moeder. Arthur Scar gill is daar, verscheidene ge neraties later, nog erg trots op. Arthur Scargill was enig kind. Hij liep school in Wors- brough, waar een van zijn vroegere onderwijzeressen. Dorothy Bamford. hem zich herinnert als een ijverig jon getje, dat altijd bezig wilde zijn en doorlopend vroeg „waarom?" Redetwisten zat hem in het bloed. Toen hij 15 jaar was, wilde Arthur Scar gill mecanicien worden, maar hij werd niet als leer jongen in dienst genomen. Hij ging dan maar naar de mijn, net zoals zijn vader. Scargills mijncarrière duurde precies 19,5 jaar. In die perio de sloot hij zich aan bij de Jonge Communistische Liga van Groot-Brittannié. „De Jonge Socialisten wilden van mij niets weten", zegt hij. Als lid van het Nationale Comité van de Jonge Communisti sche Liga bracht Scargill een bezoek aan Moskou, waar hij een kopje thee dronk met de toenmalige Sovjetleider Niki- ta Kroesjtsjov. In 1960, toen hij 22 was, stelde Arthur Scargill zich als communist kandidaat voor de gemeente raad van Worsbrough. Hij kreeg maar 138 stemmen, te gen ruim 700 voor zijn tegen stander van Labour. Scargill was toen al uiterst bedrijvig in de vakbeweging. Korte tijd later zegde hij de communistische partij vaar wel, niet vanwege haar na tionale of internationale poli tiek, maar wel omdat zij hem orders probeerde te geven bij zijn werk als employé bij de Mijnwerkersbond. Arthur Scargill werd in 1964 geko zen tot provinciaal afgevaar digde van de plaatselijke bond. Daarna duurde het niet lang of op de vergaderingen van het bondsbestuur van Yorkshire voerde hij het hoogste woord. Gearresteerd Groot-Brittannie kent Ar thur Scargill al van de mijn staking van 1972. Als leider van een stakerspost werd hij toen bij de mijn van Woolley gearresteerd. In de tweede helft van de jaren '70 bracht Arthur Scargill het tot voor zitter van de mijnwerkers bond van Yorkshire. Hij was nog maar 42 toen hij in sep tember 1980 lid werd van de algemene raad van het Trade Union Congress, Groot-Brit- tannies overkoepelende vak- bondbondsorganisatie. Scar gill nam daar de plaats in van Joe Gormley, de gema tigde president van de Natio nale Mijnwerkers Bond NUM, die om gezondheidsre denen vroegtijdig ontslag wenste te nemen. Van dan af was het zeker, dat Scargill ook NUM-leider zou worden. Zodra hij zich inderdaad in die machtsposi tie bevond, zorgde Arthur er voor dat er herrie kwam. Hij probeerde een nationale mijnstaking op touw te zet ten, maar zijn actie mislukte, omdat de grote meerderheid van het mijnwerkersvolk te genstemde. Dat is de reden waarom Scargill het afgelo pen jaar, bij zijn tweede po ging om het Britse mijnwe zen plat te leggen, ervoor zorgde dat dit keer geen na tionale stemming gehouden werd. Vorstgrens boven ons land DE BILT (KNMI) De vorst grens loopt vandaag van de Balkan via de Alpen naar ons land. Strenge vorst meer dan 10 graden kwam van nacht behalve in Scandinavië ook voor in Polen en plaatse lijk in Oost-Duitsland en Tsje- choslowakije. Vanuit Scandi navië strekt zich een krachtig hogedrukgebied uit naar Mid den-Europa. Opdringende oceaanstoringen veroorzaken luchtdrukdalingen boven En geland en Frankrijk en daar door bij ons een sterke oosten wind. De storingen voeren in de bovenlucht warmere lucht aan met veel bewolking. Daar uit zal zaterdag waarschijnlijk af en toe sneeuw vallen die la ter overgaat in regen. Ook ij- zel is niet uit te sluiten. Het is nog onzeker of de neerslagac tiviteit erg groot zal. zijn en ook het noorden van het land zal bereiken. De overgangszo ne tussen koude en warmere lucht blijft de komende dagen dicht bij ons, waardoor eeen uitspraak over vorst of dooi op wat langere termijn een moei lijke zaak is. De computer voorspelling neigt naar een lichte temperatuurstijging na het weekeinde. Regen en sneeuw in Alpengebied DEN HAAG In de Europe se sneeuwgebieden wordt re gen verwacht. Boven de grens van 1200 tot 1500 meter valt er vandaag sneeuw. Hieronder een overzicht van de gemiddelde sneeuwhoogten in centimeters (linkerkolom dal, rechterkolom hoge pis tes). Duitsland In de Eifel zijn er geen winter sportmogelijkheden. Verder ligt er in het Sauerland alleen op de Kahler Asten nog zo'n 12 cm verijste sneeuw en in de hogere delen van de Harz ge middeld zo'n 30 cm, maar van slechte kwaliteit. Duitse Alpen tot 80 Zwarte Woud 15 - 50 Oostenrijk In de hogere delen zijn de wintersportmoeelijkheden re delijk tot goed. In de lagere delen en in de dalen zijn de mogelijkheden slecht, daar hier te weinig sneeuw ligt, of de sneeuw verijst is. Op enkele plaatsen heeft het zelfs gere gend en zijn er geen afdalin gen tot in het dal meer moge lijk. Weersverwachting tot y1 dag middernacht: vand^J Zuid-Oostenrijk en m' vooral in het noorden en boven de 1000 metei-j sneeuw. Nul graden gren sen de 1000 en 1500 metr Zwitserland Graubünden Wallis Berner Oberland 2( n Weersverwachting: vandiiM Zuid-Zwitserland regen, de 1500 meter sneeuw. Mr vanuit het westen opniei£c gen en boven de 1500 jn sneeuw. Nulgraden ici meest tussen 1200 en 170j^ Zuid-Tirol 45»a. Weersverwachting: vak/j tijdelijk regen, boven 1 1600 meter sneeuw. Nl^ dengrens ligt op 1500 m^r r i 'i ltJl Frankrijk Goede tot zeer goede mojp heden. |aj Savoie/Haute Savoie 35p, Alpes du Sud 60^ Weersverwachting: morgen af en toe regen. L. de 1000 a 1500 meter sner Temperaturen benederjn 1500 meter in het alg^ boven nul. De Bilt Deelen Eolde temp temf' 1 2° - 1° ?n i: Rotterdam zw.bew. 3" 0° e Twente zw.bew. 1° -2° <ei Vlisslngen zw.bew. 3° 1° j_. Zd. Limburg zw.bew. 2° 0° Aberdeen .sn.bui 5° 1° et Athene onbew. 14" 6° Barcelona zw bew. 15° 8° 55 Berlijn l.bew - 1° - 8° el Bordeaux regen 21° 12° J/] - 6° -13° 15° 11° dl 2° - 1° 17° 8° 21* 10° Luxemburg Madrid Malaga Mallorce Malta Muenchen Rome zw bew. 16° 7° Split zw.bew. 12* 4° Stockholm h.bew. -12° -26° Wenen h bew 3° - 7° Zuench rw-bew 9° 1° Las Palmes Beiroet Tel-Aviv ""B

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2