Wos verdient bescherming in de duinen ALLER LEI(DS) „Programma's zijn alleen te zien met skibril op" De Engel wil nieuwbouwplan voor ouderen Dichting natuurbehoud GEEN AKKOORD OVER KINDERDAGVERBLIJF op terrein huis terbeek ifscoman ten onrechte beschuldigd van huwelijkszwendel Gasleiding Leidse Vaart kost agrariërs acht ton ;UA[DEN OMGEVING EeidóeSowuwt VRIJDAG 8 FEBRUARI 198S PAGINA 17 foislag voor directeur 3™|dse Schouwburg «EN Directeur van de Leidse Schouwburg, de heer H. b T^am (44) wordt per 1 maart ontslagen. De heer Van Dam 1 ruim een jaar in de ziektewet en is onlangs blijvend ar- verklaard. Hij heeft ruim 15 jaar de functie van 1720-iwburgdirecteur vervuld. Binnen het gemeentelijk appa- vordt momenteel nagegaan wat er met de organisatie van rcTjhouwburg moet gebeuren en hoe de ontstane vacature ver- ^"Sjaat worden. Er wordt naar gestreefd begin april met voor- i kmh te komen. Of alles echter voor het nieuwe theaterseizoen laai rond zal zijn is nog de vraag. Voordat de directeur van Schouwburg zich een jaar geleden ziek meldde be en er grote ruzies tussen hem en de bedrijfsleider de heer el. oyjQgeveen. Gesproken werd van een onverenigbaarheid van iters. De heer Hoogeveen bereikt dit jaar de VUT-gerech- '78. leeftijd, maar of hij ook inderdaad vervroegd zal uittreden 070-j de vraag. Ook met de Schouwburgcommissie, die tot taak I8 78de Pr°gramma s °P kwaliteit te controleren, had Van Dam eten. OEFENINGEN VAN MOBIELE COLONNES KATWIJK In de laatste week van april zal een eenheid van het Korps Mobiele Colonnes (KMC) een oefenin gen houden op verschillende plaatsen in en om Katwijk. De uit ongeveer 200 personen bestaande groep bestaat uit een reddings- en geneeskundige een heid die onder meer is belast met het opsporen en bevrijden van mensen in nood, het verlenen van eerste hulp en de afvoer van slachtoffers en behande ling van gewonden. De eenheid be schikt over een 80-tal voertuigen, be staande uit vier- en drietonners, klei nere ambulance-voertuigen en jeeps. Tijdens de driedaagse oefening wordt door de militairen overnacht in het za lencomplex Tripodia aan het Hoornes- plein en in de sporthal „Rijnsoever". Alkemadese riolering niet naar Zwaanshoek ALKEMADE Aansluiting van Alkemade op de bestaande rioolzuiveringsinstallatie in Zwaanshoek gaat definitief niet door. Dit deel de wethouder N. Verhaar gisteravond mee aan de leden van de raadscommissie openbare wer ken. Vanaf nu wordt weer prioriteit gegeven aan de bouw van een nieuwe installatie in de Nieuwe Weteringse polder 't Noordveen. In dit verband zijn dan ook de ambtelijke besprekingen over uitbreiding van het rioolpompgemaal aan het Spoprtpad en de aanleg van een persleiding hervat. De besprekingen hierover waren opge schort omdat nog niet duidelijk was welke op lossing gekozen zou gaan worden Het Hoog heemraadschap moet nog steeds een beslissing nemen over het tijdstip van de bouw van een zuivering. Toch fietspad in Oud Ade OUD ADE Het fietspad langs de Leidseweg in Oud Ade moet in '87 worden aangelegd. Dat heeft Gedepu teerde Staten onlangs aan de gemeente meegedeeld, al dus wethouder N. Verhaar gisteravond tijdens de raads commissievergadering openbare werken. Dit en volgend jaar zal de provincie gronden aan gaan kopen. De wethouder erkende dat deze provinciale be slissing de aansluiting van dit fietspad op de Oud Ade- selaan weer actueel maakt. De gemeente neemt een fietspad om Oud Ade heen opnieuw in studie. Bewo ners van Oud Ade hebben enkele jaren geleden veel bezwaren geuit tegen de aanleg van een fietspad om hun dorp heen. Het pad moet aan de ene kant aangeslo ten worden op de Leidseweg en aan de andere kant op het fietspad langs de Oud Adeselaan. De aansluiting op de Oud Adeselaan moet door de gemeente zelf worden betaald. De rest betaalt de provincie. Bezwaren tegen verbouw van Kaags restaurant DE KAAG De eigenaar van een vakantie bungalow naast café-restaurant 't Kompas aan de Julianalaan in De Kaag maakt bezwaar te gen de voorgenomen uitbreiding van het hore cabedrijf. Hij vreest minder lichtinval in de keuken, toenemende geluidsoverlast, verlies van privacy, extra brandrisico en waardedaling van zijn vakantiewoning. De voorgenomen uitbreiding van 't Kompas is hoofdzakelijk bedoeld voor verbetering van de huisvesting van eigenaar Hornkamp. De be zwaarmaker vindt dat er in de koopsector vol doende woonruimte in de directe omgeving aanwezig is. Het bezwaarschrift is gisteravond in besloten zitting door de raadscommissie ruimtelijk ordening behandeld. B en W nemen binnenkort een beslissing over de bezwaren. st. 1600! ikoop 2C tuurb^RDWIJK De vos onnodig, steeds afgeschoten in het LPGpebied Noordwijk- tredvoort. Dit dier is lang tezo schadelijk als vaak perd wordt. Dat is de bj. jing van de Leidse Duinbehoud. In ïbrief aan de gemeen- sturen van Noordwijk, S 250'dwijkerhout, Bloe- ie bardaal en Zandvoort -57oodt deze stelling onder jggandacht gebracht. bri£ns de Stichting is de vos 7235- groot belang voor de 5. i-g-selkringloop in het duin- 6283. gebied, dat de status potentieel nationaal park heeft. Hij regu leert het aantal konijnen, zo dat minder menselijk ingrijpen nodig is. Het afschieten van de vos in de duinen zelf is ecolo gisch gezien onjuist en onac ceptabel, meent de Stichting. De vos zou schade aanrichten aan pluimvee- en vogelstand en hondsdolheid verspreiden. Een goede terreinafbakening buiten de duinen houdt de vos echter voldoende op afstand. .Als een vos kippen pakt is dat meestal het gevolg van slecht onderhoud van omheiningen, stelt Duinbehoud. Jarenlang onderzoek van de Vogel werkgroep Haarlem en de Noordwijkse Vogelvereni ging heeft aangetoond dat van achteruitgang van het aantal zangvogels in de duinen door toedoen van de vos geen spra ke is. In het kustgebied van West-Nederland is het jagen op de vos uit oogpunt van de bestrijding van hondsdolheid niet nodig. De uitwisseling van het rabiësvirus tussen vossen in het oosten, waar de ziekte wel een groter ingrijpen van de mens vereist en het westen van het land is onwaarschijn lijk. Dat is ook het standpunt van minister Braks. „De anti- vossenlobby lijkt echter on danks de twijfelachtige argu menten die worden aange voerd door te gaan met de het ze van de vos", aldus de Stich ting Duinbehoud. TgT ?7°etegstgeestse t?;ent heeft wtfen tijd voor ^ikantie veGSTGEEST De 6546trstgeestse politie-agent Alpine geen tijd om zijn k p dagen op de nemen. het door de Rijkspoli- [AjpOegstgeest opgestelde ïidsplan blijkt dat er 700 vorig jaar nog 500 ^Jofdagen moeten wor- opgenomen door het 78e. nan sterke korps. een vergadering van 9329fraadscommissie algemene I jg uurlijke aangelegenheden. en ander is het gevolg van I25.(feit dat overwerk bij de niet in geld maar in T nf wordt uitgekeerd. De iten werken officieel vijf in per week. Maar bij cala- 1305 iten. zoals onlangs een DL '8M worden er natuurlijk iheer uren gemaakt. jen is daarentegen geste- /265I n naar ^et al vernielingen liep iets -f». De hardere aanpak van gebruikers in de grote ste- doet hen andere plaatsen eken om in te breken. r ondervindt Oegstgeést (UGDde 6evol6en van- commissieleden van de vw scommissie waren over \lgemeen tevreden met de chijning van het beleids- waarin men overigens te weinig beleid aantrof. :N idant Gelderblom noemde 1nerste aanzet dan ook een StruiKmwerk rond het beleid men probeert na te stre- q. nS|(Aan de hand van het be- poiP^an zuhen deelplanneri 7?werkt worden bijvoor- met betrekking tot de g^rjieillancetechniek en de i tel j behorende noodzakelij- fi'ets ^geleiding van de jeugdige jddy'^werkers door kaderle- LEIDERDORP Er is nog steeds geen overeenstemming over de financiële opzet van het kinderdagverblijf in Leiderdorp. De raadscommissie welzijn kwam er gisteravond voor de derde ach tereenvolgende maal niet uit. P. van der Kwaak (CDA) zag in de nieuwe berekeningen voor de ouderbijdrage (afhankelijk van het inkomen van 100 tot 500 gulden) niets terug van de voorstellen die hij had gedaan om te komen tot een hogere eigen bijdrage. Volgens zijn berekeningen zou het kinderdagverblijf de gemeente geen 45.000 gulden, maar 27.000 ^Ulden extra kosten. De VVD bleef bij monde van me vrouw C. Huigen vasthouden aan de eis, dat de ouders zelf voor de voeding van de baby's moeten betalen. Steun kreeg wethou der I. Gehner (VVD) alleen van mevrouw M. Holierhoek (PvdA) en R. Stam (D'66). De laatste sprak van een langzamer hand volwassen voorstel. Namens de belangengroep Kinderdagverblijf stelde mevrouw A. Wirtz dat aan de financiële opzet niet meer kan worden getornd. „De kosten kunnen niet lager. We hebben al veel water bij de wijn moeten doen. Wij zijn anders niet in staat kwaliteit te leve ren", aldus mevrouw Wirtz. Mevrouw Gehner zat met het verdeelde advies van de commis sie behoorlijk in haar maag. Zij vroeg zich af hoe nu verder móet worden gegaan. Zij vond dat de werkgroep een laatste bod had gedaan. Drie gewonden bij aanrijding op A44 OEGSTGEEST Drie perso nen zijn vannacht "zwaar ge wond naar het AZL gebracht nadat de auto's waar zij zich in bevonden op rijksweg A44 met elkaar in botsing waren geko men. De slachtoffers verkeren buiten levensgevaar. De juiste toedracht van het on geluk is nog onduidelijk. Ver moed wordt dat de achterste wagen te hard heeft gereden en daardoor op de voorste is gebotst. Het ongeluk gebeurde rond half één op de rijbaan richting Den Haag een kilome ter vanaf de oprit bij Sassen- heim. Bij de botsing sloeg de voorste wagen, bestuurd door een 33-jarige vrouw uit Den Haag. over de kop en belandde ondersteboven in een greppel bezijden de rijksweg. De twee de wagen schoot tegen de vangrail, werd teruggekaatst en kwam tegen een boom tot stilstand. De wagen werd be stuurd door een 23-jarige jon geman uit Zeist, naast hem zat een 35-jarige man uit dezelfde plaats. Van de auto's bleef weinig meer over dan enkele wrakstukken. Een van de bij het ongeluk be trokken personenauto's. Verontwaardiging in Wassenaar over kwaliteit kabel WASSENAAR Veront waardiging over de kwali teit van het beeld van de kabel-tv overheerste gis teren de vergadering van de raadscommissie finan ciën in Wassenaar. Zonder een uitzondering kraakten de commissieleden de ver richtingen van kabelex ploitant Casema. De Case- ma wil de tarieven op nieuw verhogen. te ontvangen, waarvan een groot gedeelte slechts zelden zonder „sneeuw" te bekijken is. Het gaat dan vooral om de Engelse zenders en Duitsland 3. Haaks hierop, zo vindt de Wassenaarse raadscommissie financiën, staat een tariefsver hoging van 2,35 tot 20 gulden per maand. De verhoging vloeit voort uit een arrest van de Hoge Raad der Nederlan den, die heeft bepaald dat pro gramma's waarop auteursrech ten bestaan, niet zonder meer mogen worden doorgegeven. De verhoging is nodig om de auteursrechthebbenden te be talen. De Nederlandse Staat heeft op de verhoging meteen maar een BTW-verhoging ge zet van een kwartje per maand, zodat die 20 gulden per maand voor de elf zenders niet zo moeilijk te verklaren Skibril De kritiek kwam vooral van de CDA-woordvoerders in de commissie. Het CDA-raadslid J. Speelman: „In 1983 werd al een verbetering beloofd, ter wijl de tarieven werden ver- hóogd. Ik heb dat schrijven uit 1983 er nog eens bijgepakt, en als je dat leest, dan rijzen de haren je te berge. Er staat in dat de Engelse zenders toch minstens wel voor de helft van de tijd goed te bekijken zijn. Nou, met een ski-bril, denk ik dan". Zijn fractiege noot L. Hoogeweegen voegde hier nog aan toe. dat hij van insiders vernomen heeft dat de problemen als het ware in een handomdraai zijn op te lossen. Casema houdt het ech ter op eind '86. „Het is mij een volslagen raadsel waarom dit zo lang moet duren", aldus Hoogeweegen. LISSE Als het aan het be stuur van de initiatiefgroep „Ouderen in De Engel" ligt, zal op zo kort mogelijke ter mijn op de grens tussen Lisse en Sassenheim een nieuw- bouwprojekt verrijzen waarin de ruimte wordt gevonden voor de huisvesting van om en nabij de 140 ouderen. De plaats waar men dit voor uitstrevende plan wil realise ren is het terrein naast en ach ter de kerk van de H.H. En gelbewaarders, waar thans nog Huis Ter Beek staat. Een pand, dat eigendom is van de gelijk namige Stichting en tot voor kort als opvangtehuis voor jongelui gold. In een tijd dat de zorg voor de oudere mens velen bezig houdt en men zich in het bijzonder buigt over het huisvestings probleem en de problematiek over wat voor soort huisves tingsmogelijkheden de voor keur verdienen, kwam de ini tiatiefgroep tot de slotsom dat het mogelijk zou moeten zijn om op de plaats waar Huis Ter Het terrein met op de achtergrond Huis Ter Beek. Beek thans nog staat, iets in dit kader te realiseren. Onder dak voor die groep bejaarden die zelfstandig willen en kun nen wonen en dat alles dan te gen prijzen die allezins accep tabel zijn. Men kan uiteindelijk tot een woonvorm die betiteld zou kunnen worden als een „woonerf". Vijf complexen laagbouw op het terrein, met in elk complex ruimte voor onder andere een vijftal wo ningen en onder meer een ge meenschapsruimte. Buiten de complexen bovendien volop de ruimte om te doen aan het houden van dieren, het kwe ken van bloemen en/of groen ten, kortom: vrijheid-blijheid. Het is dus duidelijk wel een projekt dat is bestemd voor ou deren (vanaf ongeveer zestig jaar) die onder normale om standigheden voor zichzelf kunnen worgen. Men behoeft zich voor een plek in dit nieu we complex aanmelden en on getwijfeld zal die eerste inte resse groot zijn, want de maan delijkse huurlasten zullen om en nabij de 450 gulden per maand bedragen en dat is be paald niet al te gek. terwijl er bovendien alle mogelijkheden zijn om in aanmerking te ko men voor allerlei ondersteu nende bijdragen, zoals bijvoor beeld huursubsidie. Inmiddels zijn de plannen zo wel op provinciaal als lokaal niveau besproken en is onver deeld gunstig op de plannen gereageerd. Wat de gemeente Lisse betreft ook al omdat de geplande nieuwbouw buiten de toe te kennen kontingenten valt en het drie tot drie en een half miljoen gulden kostende projekt ook beslist geen kom petitie aan zal gaan met de plaatselijke of regionale be jaardencentra. die op een ge heel andere (verzorging) leest geschoeid zijn. Wel zal in het plan kunnen worden opgeno men dat er bijvoorbeeld een ruimte voor doktersspreeku ren of iets dergelijks komt, maar dat kan dan ten dienste van iedereen in de omgeving van het projekt. ijwielf ,ENi navezande die zijn geluk wilde beproeven *or een huwelijksbureau te beginnen, is gis- ten vrijgesproken van de beschuldiging, dat T f een vrijgezel grif geld liet betalen om hem rvolgens in de kou te laten staan. dren^ be^er'^e vrijgezel uit Vlaardingen zorgde uikt lvoor' daf de ijsboer gisteren voor de Haagse D siukï'tiereehter stond. In de donkere dagen voor f 250jrsr '83 reageerde de man op een adverten- va_i die de kolommen van een landelijk dag ers Z c s,erde- De vrijgezel diende eerst zestig igaxetfden over te maken op rekening van de ijs- i wfnan. Vervolgens zou hij een inschrijfformu- ilde. paperas in. De spanning steeg. Enkele dagen wachtte de man op uitnodigingen van in hem geïnteresseerd vrouwelijk schoon. Maar ongeduld speelde de man parten: al snel kreeg hij visioenen van oplichters, die alleen hun bankrekening, maar geen bruiden aan te bieden hadden. Met die gedachte zocht de man toevlucht bij een ander bemiddelingsbu reau: de politie. De agenten hadden met de vrijgezel te doen en maakten proces-verbaal op. En zo stond de vermoedelijke aanstichter van al dat menselijk leed gisteren voor de po litierechter. „Ik ben eigenlijk ijsverkoper. Ik wilde eens iets anders proberen en besloot een huwelijks bureau te beginnen. Ik wilde mensen helpen en heb niemand opgelicht", aldus de argeloze ijscoman. Op de rechtszitting werd duidelijk, dat de man uit Vlaardingen de papieren niet goed gelezen had. Hij zou zo snel mogelijk, maar in elk geval binnen een half jaar met ge gadigden in contact worden gebracht. Die ter mijn was bij lange na nog niet verstreken. Bepaald een ongeduldige aanstaande min naar", vond politierechter mr. M.A. Kamp. Daar kon de verdachte het mee eens zijn. Sterkei nog, hij had wel degelijk een wellicht passende partner voor de ongeduldige client gevonden. Toen hij de smachtende Vlaardin- ger echter van deze heuglijke tijding op de hoogte wilde brengen, was de man nergens te vinden. Officier van justitie mr. A.J. Dek vond dat de ijscoman vrijgesproken moest worden<L De po- dacht er hi hetzelfde over. De ijsco man is er intussen achter gekomen, dat hij zich met het huwelijksbureau op glad ïp heeft begeven De handel bleek niet echt rendabel te zijn. Hij heeft daarom zijn oude beroep op gevat en is van de zomer weer gewoon ijsco man te 's-Gravezande. WIM BUNSCHOTEN Diescolleges Ter gelegenheid van het 410- jarig bestaan houdt de Leidse universiteit morgen een aan tal diescolleges. De meeste colleges worden gegeven in het Academiegebouw aan het Rapenburg. De colleges zijn vrij toegankelijk. De och tendcolleges beginnen om kwart voor elf en kwart voor twaalf en de middagcolleges om twee uur. Tot slot wordt om kwart over drie een be zoek gebracht aan het Acade misch Historisch Museum. STIK-feest Om het Non Profit Kamer- bureau werkkapitaal te ver schaffen wordt morgenavond het STIK-feest gehouden in de ruimte van het JAC aan het Noordeinde 2. aanvang tien uur. Het kamerbureau was tot 1 november gevestigd in het buurthuis In de Vro- lijcke Arke. maar is thans verhuisd naar het Noordein de 2. Balische dansen De Balische dansschool Diah Tantri treedt zondag op in de aula van het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. Het programma is grotendeels gewijd aan de mythologische figuren Rang- da en Barong. die de tegen stellingen tussen het goede en het kwade verbeelden. Het optreden begint om drie Kindertheater rood' op. De voorstelling, die om drie uur begint, is be stemd voor kinderen vanaf Energieweek In samenwerking met de Stichting Energie Anders wordt van 11 tot en met 15 februari in het clubhuis M.iti- lo een tentoonstelling gehou den over ..energie besparen in het huishouden" De ten toonstelling is op dinsdag en vrijdag van negen tot vijf uur te zien. op andere dagen van af twee uur. Ter gelegenheid van deze tentoonstelling is er donderdag 14 maart een in formatie-avond over energie. De bijeenkomst begint om acht uur. Ruilavond De Leidse postzegelvereni ging ,,De Postzegelvrienden" houdt maandag 11 februari een ruilavond in de kantine van de HCG aan de Vijf Mei laan. Vanaf zeven uur is de zaal open. Na half acht ts er gelegenheid de kavels te be zichtigen. Bingo De stichting Slaagh buurt houdt morgen een bingo in buurthuis ..Op eigen wie ken", aan het VBalakenpad 2. De zaal gaat om half acht open. Bingoboekjes voor vijt ronden kosten zes gulden Ook is er een loterij. Drie lo ten hiervoor kosten een gul den. NOORDWIJKERHOUT De agrariërs langs de Leidse Vaart in Noordwijkerhout blijken voor de aanleg van aard gas geen drie ton maar zeven of acht ton op tafel te moeten leggen. Hierdoor is het onzeker geworden of de bewoners in derdaad tot aanleg ervan zullen besluiten. Oorspronkelijk wilde de gemeente alleen riolering aanleggen maar omdat de grond toch opengegraven zou worden, werd besloten om. te berekenen hoeveel gelijktijdige aanleg van aardgas zou gaan kosten De voorlopige uitkomst was dat de agrariërs gezamenlijk drie ton moesten betalen Destijds von den enkele raadsleden het al vreemd dat alleen wat minder graafwerk zoveel geld zou besparen op de aanleg van gas De agrariërs voelden daar in elk geval wel voor en op een spe ciale LTB-vergadering besloten ze in te stemmen mits het hele aardgas projekt hem inderdaad niet meer dan drie ton zou gaan kosten De schattingen blijken nu nog slorig te zijn geweest Niet drie ton. maar zeven of acht ton zullen de agrariërs zelf moeten investeren Of de foute berekening van de gemeente of van het energiebedrijf afkomstig is. is voor alsnog onduidelijk Dit nieuwe bedrag vinden de bewoners van de Leidse Vaart overigens rijkelijk hoog hoewel een bank bereid is om een financiële regeling te treffen met gun stige voorwaarden In maart zal moeten worden beslist om dat bij langer uitstel een gedeelte van de rijkssubsidie voor dorps- en stadsvernieuwing in gevaar komt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17