^idóe Sou/tont Academ iegebouw nog steeds bezet BOVENm Zo n drukte hadden we niet verwacht STAD OMGEVING Prof. Rood in diësrede: HLA-molecuul schakel tussen lichaam en geest H'EL VAN Overheid bewaakt slechts kwaliteit van onderwijs r>r> Student moet meer durven VRIJDAG 8 FEBRUARI 1985 PAGINA 13 i versi tei tsfeest kabeltelevisie jpc|!N Omroep Rijnland verzorgt J i weer een uitzending op de ka ssen half zes en half zeven is er 5 een programma te zien, dat ge- ewijd is aan het 82ste lustrum Leidse Rijksuniversiteit. It e aandacht wordt besteed aan de J chapsmarkt in de Pieterskerk. ICTl.worden er beelden getoond van an van de eerste paal voor het nisch Bedrijvencentrum door jcretaris P. van Zeil. Tevens SG g afdeling televisie van Omroep id met een kabelkrant in de Me- - gr- Na een experimentele periode |Ql ikele weken zal het hele Rijn- 'bied een kabelkrant krijgen. Politie sluit Pieterswijk af LEIDEN De politie heeft gistermiddag tegen vijf uur de Pieterswijk met dranghekken afgesloten, omdat de wijk door de grote toeloop naar de We- tenschapsmarkt volledig vol liep. De dranghekkbn moesten er met name voor zorgen dat brandweerwagens en ambu lances de wijk nog zouden in kunnen in geval van nood. Een paar weken geleden was een aantal straten in de Pie terswijk tijdens een rommel markt door de tientallen fout geparkeerde auto's voor de brandweer volstrekt ontoegan kelijk. LEIDEN In 1845 vertrokken vijf schepen met ruim 360 boeren en hun gezinnen aan boord naar Suriname om daar een 'nieuw' le ven te beginnen. Toen men in juni van dat jaar op de plaats van bestemming aankwam, bleek dat er nauwelijks onderdak was, geen sanitair, geen drinkwater en ook geen ge schikt voedsel. Twee weken na aankomst werden de eerste immigranten ziek met koorts, diarrhee, buikkrampen en sufheid. De immigranten waren naar alle waarschijnlijk heid getroffen door een typhus-epidemie. Vier maanden later was de helft van het aan tal immigranten overleden. „Waarom werd een gedeelte van de immi granten ziek en stierf terwijl anderen welis waar ook ziek werden, maar genazen", vroeg prof. dr. J. van Rood, hoogleraar in de immu- nohaematologie zich vandaag in zijn diesrede ter gelegenheid van het 410-jarig bestaan van de Leidse universiteit, af. Het antwoord op deze vraag, zo hebben de geleerden inmiddels ontdekt, ligt verscholen in de aanwezigheid van het zogenaamd human leucocyte antigen (HLA) dat staat voor „menselijke witte bloed cel groep". HLA-antigenen zijn op witte bloedcellen vastgelegde weefselgroepen die de (on)gevoeligheid van mensen voor diverse soorten infecties bepalen. Deze weefselgroe pen zijn erfelijk en zij komen voor in ruim een miljoen verschillende samenstellingen. Elk individu beschikt echter maar over 14 verschillende weefselgroepen. Onderzoek heeft uitgewezen dat de HLA- groepen van het nageslacht van de overle venden van de typhus-epidemie in Suriname er duidelijk anders uitzien dan die van de meerderheid van de tegenwoordige Neder landse bevolking. Volgens Roqd blijkt daaruit waarom een deel van de immigranten de epi demie overleefde. De herkenning van de HLA-groepen is van groot belang bij transplantaties. Wanneer de HLA-groepen van gever en ontvanger zo veel mogelijk met elkaar overeenstemmen, is de kans op een succesvolle transplantatie het grootst. Het afstemmen van gever en ontvan ger is één van de belangrijke taken van de vanuit de Leidse universiteit opgerichte 'Eu rotransplant'. Deze organisatie verzorgt door heel Europa onder meer niertransplantaties. De gevolgen van de ontdekking zijn volgens prof. Rood enorm omdat het de mogelijkheid biedt al bij jonge kinderen vast te stellen wel ke ziekten hen zouden kunnen overkomen. En een stapje verder: ..Zal de HLA-typering een onderdeel van het keuringspakket bij een nieuwe baan of verzekering worden? Voorlo pig nog zeker niet Maar hoe lang is voorlo pig", aldus Rood. Uit verder onderzoek bleek dat een aantal als 'geestelijk' getypeerde afwijkingen een duide lijk biologische achtergrond hadden. Zo bleek dat schizofrenie vooral voorkwam bij mensen met bepaalde HLA-groepen. Hierdoor bleek het ook mogelijk schizofrenie succesvol te be strijden door een therapie met endorphinen (een hormoon dat door de hersenen wordt af gescheiden). De conclusie van Rood is dat door de herkenning van HLA-groepen „een potentiele verbinding, hoe grof en onvolledig dan ook, tussen materie en geest is geslagen". „STUDEREN ALLEEN BETAALBAAR VOOR DE RIJKEN ervolg van voorpagina) JIDEN Joelend en ireeuwend en zo veel igelijk herrie makend Dr met stokken en ste- n op ijzeren contai- rs te slaan, hebben m honderd studenten termiddag gepro- srd de officiële vie- ig van de 410e ver- rdag van de Leidse iversiteit te verstoren, e bijeenkomst in een iversiteitsgebouw aan Kaiserstraat ging on- rtussen min of meer woon door. De herrie iten zorgde voor on-1 g* en irritatie binnen, ®t name bij de leden In het College van Be- lur van de universi- teit. Drie studenten slaagden er met veel moeite in de zaal te be reiken, maar werden er door de politie weer uit gehaald. De studenten begonnen hun actie gistermiddag op het station. In een demonstratie ve mars trok men naar het Academiegebouw aan het Rapenburg, waar om twee uur de officiële bijeenkomst met minister W. Deetman zou beginnen. Even na één uur ging de groep het ge bouw binnen en maakten de genodigden de toegang on mogelijk. Bij de toegangs-- hekken van het Academie gebouw ontstond wat one nigheid tussen politie en stu denten toen de studenten de hekken met een ketting wil den afsluiten. Na wat d en trekken bleef het hek uiteindelijk open. Toen tegen twee uur duide lijk werd dat Deetman zo lang was ondergebracht in een gebouw van de faculteit biologie aan de Kaiserstraat, trokken de meeste actie voerders daar naar toe. Woedend Via de voordeur, de ramen en een nooduitgang probeer den ze het gebouw binnen te komen. Politie en personeel van de universiteit probeer den dat op hun beurt dat te verhinderen. Ook leden van het College van Bestuur van de universiteit met aan het hoofd een zeer boze en opgewonden mr. K. Cath wierp zich op de voordeur om de studenten buiten te houden. In het gedrang en door al het duwen en trekken raak ten de gemoederen wat ver hit. Een enkele politie-agent kreeg een paar klappen, an deren raakten hun pet kwijt en deelden op hun beurt klappen uit. De arm van één student werd dusdanig om gedraaid dat hij krimpend van de pijn wegliep. De studenten slaagden er uiteindelijk in via een noodtrap het gebouw binnen te komen. Ook daar vonden ze politie en personeel van de universiteit op hun weg. Drie studenten bereikten de zaal waarin het gezelschap met een volstrekt onver stoorbare minister Deetman een forum probeerde te vol gen. „Studeren is alleen voor de rijken" kalkte één van de studenten op een bord, voor dat ze door de politie werd afgevoerd. Enkele demonstranten voor het Academiegebouw. De studenten slaagden erin het brandalarm in het ge bouw aan de praat te krijgen door het systeem met siga retten te lijf te gaan. Terwijl de politie werkloos toe keek, werd het gezelschap in de zaal getrakteerd op een zachte, maar irritante sirene. Minister Deetman vertrok uiteindelijk tegen half vijf ongestoord toen de studen ten zich bijna allemaal weer mede als gevolg van de ijzige wind hadden teruggetroken in het Academiegebouw. Solidair De studenten eisen met name dat het recht op stu diefinanciering ook na het 27ste jaar blijft bestaan, dat de beurzen en renteloze voorschotten niet verder worden verlaagd en dat de collegegelden niet verder worden verhoogd. Volgens de studenten wordt door de plannen van Deetman zeker 50.000 studenten het stude ren onmogelijk gemaakt. De universiteit en de universi teitsraad zouden zich solidair moeten verklaren met de ei sen. „Studeren is alleen voor de rijken". „Deetman. weg met dat plan", scandeerde de groep. Het College van Bestuur van de universiteit heeft de eisen van de bezetters afgewezen. Voorzitter Cath heeft gister avond twee maal een bezoek gebracht aan het Academie gebouw gebracht en hij eiste woedend dat de studenten zouden vertrekken. Volgens Cath moeten de studenten met hun eisen bij de minis ter zijn. Hij dreigde met poli- tie-ontruiming en met het intrekken van de college kaart van de studenten. Vol gens Cath negeren de stu denten met hun actie de de mocratie binnen de universi teit. De bezetters lieten vanmor gen weten dat ze in elk ge val tot vanavond in het Aca demiegebouw zouden blij- NISTER DEETMAN: EN Universiteiten en ■gsgt-holen krijgen meer ver- MBordelijkheden. Boven- Elcomt er controle op de BySlteit van onderwijs en on- 1^, Dit zijn enkele be- ijke punten uit een con- feleidsnota die minister nan van Onderwijs en nschappen binnenkort :eert over de rol van de ieid bij het besturen van rsiteiten en hogescholen, prak hier gistermiddag de Rijksuniversiteit in n over ter gelegenheid iet 410-jarig bestaan van Stelling. ieuwingen aan universi- zijn volgens de minister f>m het wetenschappelijk 'wijs en onderzoek voort- id te kunnen aanpassen intwikkelingen in de rest i0 m2|e maatschappij. Het moet jaropaan niet meer nodig zijn i-£i. de eerste plaats het mi stig gi,e van onderwijs deze k. OflBuwingen op gang grondt De overheid dient ts de kwaliteit van het ■•wijs te bewaken, aldus nan. Hij legde de zaal een van zijn problemen voor: „Ik krijg op mijn bureau de aan vraag voor goedkeuring van een studierichting vrijetijdsbe steding. Is het nu echt een taak van een ministerie?" luid de zijn retorische vraag. Om de instellingen meer ver antwoordelijkheden te geven zal een aantal beperkingen in de bestaande regels worden geschrapt. Universiteiten en hogescholen kunnen dan zelf studierichtingen instellen en examenpakketten vaststellen. Ook taakverdeling en concen tratie worden in Deginsel een verantwoordelijkheid van de instellingen. Volgens Deetman wordt daarmee de relatie tus sen overheid en instellingen vooral financieel van aard. Deetman reageerde ook op een recent artikel van prof. dr. ir. W Beek van Unilever, waarin deze stelde dat de Nederlandse positie in de wereld van on derzoek in gevaar is door de invoering van de tweefasen- structuur op universiteiten en hogescholen. De minister zei, dat ook het bedrijfsleven verantwoordelijk ADVERTENTIE ST- EN ANTIEKBEURS 85*, 'De Grote Kerk' in de Grote Kerk, Groenmarkt, Den Haag. Met expositie voorwerpen opgraving V.O.C.-schip te Hastings, za. 9 t/m zo. 17 febr. Dag. 12-22 if., zo. 11-18 u. is voor een goed onderwijsstel sel in Nederland. In beginsel ligt de verantwoordelijkheid voor de bekostiging van de be roepsopleidingen in de tweede fase bij degenen die er belang bij hebben, zoals de beroeps groepen, het bedrijfsleven, de instellingen van wetenschap pelijk onderwijs en de studen ten die de respectieve oplei dingen moeten betalen, aldus Deetman. Volgens hem kan de overheid alleen in uitzonderlij ke gevallen in de bekostiging bijdragen. Wel achtte hij het denkbaar dat de overheid be perkte startsubsidies geeft. De minister bestreed verder Beeks opvatting dat het kabi net te weinig aandacht heeft voor het technologiebeleid. Ten behoeve van geavanceer de technologische ontwikke lingen stimuleert de overheid juist de uitwisseling van perso neel tussen universiteiten en bedrijfsleven, het contracton derzoek en de zogenaamde transferpunten. Volgens Deet man zou de overheid daar niet eens tussen moeten zitten. „In plaats van uit een leunstoel naar de overheid te wijzen zouden de werkgevers actief naar. de instellingen kunnen stappen en over samenwer king op het gebied van techno logiebeleid afspraken maken", aldus de minister. Direct na de rede van Deet man volgde een forumdiscus sie over vernieuwingen aan de Een van de stellingen die door forumvoorzitter prof. drs. V. Halberstadt uit Leiden naar voren gebracht, luidde dat de huidige bestuursstructuur grootschalige vernieuwingen aan de universiteiten in de weg staat, ofwel: door wie moeten nieuwe activiteiten op gang worden gebracht? Dr.E- .van Spiegel directeur-gene raal wetenschapsbeleid van het onderwijsministerie pleitte ervoor dat het centrale bestuur (de universiteitsraad en het college van bestuur) met de vernieuwende initatieven komt. De vernieuwingen zou den naar zijn idee vooral ten goede moeten komen voor de Nederlandse economie. „Het moeten activiteiten zijn die verdergaan dan een slim idee", betoogde hij. Prof. dr. S. van de Bergh, decaan aan de Utrechtse universiteit, zag het liefst dat de faculteiten voort aan het geld van de minister kregen. Als voordeel noemde hij dat de „trendgevoelige stu dies als vrouwenstudies en mi lieukunde" zullen verdwijnen. Zijn visie werd door niemand gedeeld. Voorzitter van het Amsterdamse college van be stuur en ex-minister van on derwijs dr. J. van Kemenade wees er bijvoorbeeld op dat de zeggenschap over ontwikken lingen van onderwijs en on^ derzoek door een centraal be stuur noodzakelijk zijn. „De universiteiten ontlenen er hun eigen identiteit en autonomie aan. Als je elke faculteit zijn eigen beleid laat bepalen kun je net zo goed maar één uni versiteit in Nederland laten bestaan die dan al die facultei ten herbergt", was zijn conclu sie. Terwijl buiten luidruchtige studenten aantoonden dat de universiteit inderdaad „in be weging is" nam een onver stoorbare minister Deetman de bundel met ongeveer gel titel in ontvangst uit handen van de eindredacteur HÉ Fr.van der Meer. (ADVERTENTIE) SWIFT LOTERIJ Door de winterse omstandigheden zijn onze verenigingsaktivitei- ten bijna tot het nulpunt gedaald Bij gebrek aan kontakten, is het ons niet mogelijk gebleken alle loten te verkopen Reden voor het bestuur de trekkings-data 2 maanden op te schuiven. De nieuwe trekkingsdata zijn: 26 april. 31 mei en 28 juni 1985. Het bestuur L R. 4 TV. Swift Drukte op de wetenschapsmarkt in de Pieterskerk. VOLGENDE WETENSCHAPSMARKT DUURT MEER DAGEN LEIDEN „Heb je al een zakje pinda's gepakt? Er zit een gebruiksaanwijzing bij hoe je ze zelf kunt kweken". Niet iedereen ging het zo gemakke lijk af als „standwerker" als bij de Hortus-kraam. Voor sommige wetenschappers bleef het onwennig, dat staan achter een tafel met materiaal over het werk. Maar het publiek kwam toch wel, in groten ge tale. De Wetenschapsmarkt in de Pieterskerk gisteren is een groot succes geworden. De drukte die men doorgaans aantreft op de Leidse zater- dagmarkt verbleekt bij de massa mensen die van half vijf tot tien uur 's avonds in een onophoudelijke stroom langs de stands trok. De bevolking van Leiden en omstreken heeft voor het eerst op zo'n grote schaal kennis kunnen nemen wat er zich achter de universitaire muren allemaal afspeelt. Mr.K.J.Cath noemde namens het college van be stuur de manifestatie „zeer ge slaagd en zeker voor herhaling vatbaar". Hij kon terugkijken op een ge slaagde lustrumviering, on danks de bezettingsactie van de studenten eerder die dag. „Het is jammer dat een klein aantal de boel heeft proberen te verzieken, maar de mensen hebben er over het algemeen niks van gemerkt. Het was net als met een kleine bromvlieg: je hoort hem even maar ^e hebt er verder geen last van Naar zijn schatting hebben er zo'n tienduizend mensen de markt bezocht, waarvan velen uit de regio. Hij deelde de me ning van vele bezoekers dat het evenement te kort duurde. Het was vrijwel onmogelijk om alles te zien vanwege de drukte en de grote hoeveel heid stands. Cath':„We konden van tevoren niet weten dat het zo druk zou worden. We von den het te ambitieus om de eerste keer meteen een markt voor meerdere dagen te orga niseren maar een volgende keer doen we dat zeker". De meeste wetenschappers hadden dan ook hun uiterste best gedaan om hun werk te presenteren. In veel gevallen gebeu.de dat met computers en beeldschermen en dat trok veel nieuwsgierigen. Niet al leen bij informatica kon men achter het beeldscherm plaats nemen maar ook bij genees kunde, waar men als een „huisarts" diagnoses kon stel len waarop de computer mede- elde of die goed of fout waren. Ook bij filosofie stond een beeldscherm klaar, met een programma „test uw filosofi sche geaardheid". Bij Egypto- logie werd via een beeld scherm getoond hoe tegen woordig hiërogliefen compu tergestuurd gedrukt kunnen worden. De vakgroep onder wijskunde liet zien hoe kinde ren via computers kunnen le ren rekenen. Bij de Fysiologen kon men na het intoetsen van enkele gegevens te weten ko men of men avond- dan wel ochtendmens is. Scheikundi gen gebruikten het wat ouder wetser tonende, maar niet minder duidelijke, bord met aanwijsstok om te laten zien hoe uitlaatgassen van auto's kunnen worden gezuiverd. In de meeste stands werden in eenvoudige taal op deze ma nier vaak herkenbare proble men uitgelegd. De ene deelnemer had de fan tasie bij het inrichten van de stand meer laten spreken dan de ander. Zo waren er die slechts boeken en tijdschriften op tafel hadden uitgespreid, die bovendien vaak door hen zelf waren geschreven. De fi losofen aan de andere kant hadden succes met hun aan dacht-trekkende pogingen. Een jongen met sandwichbor- den vroeg al wandelend door de kerk aandacht voor de filo sofie en bij de stand zelf wer den recepten uitgedeeld van het gerecht „filosoof". Dan was daar bovendien de al ge noemde computer voor het testen van de filosofische ge aardheid. En wie meer balang- stelling had gekregen voor de filosofie kon met vragen te recht bij de hoogleraar middel eeuwse wijsbegeerte De Rijk die het zicht- en hoorbaar een kleine stap vond van orator in de collegezalen naar zijn tijde lijke baan van standwerker. Naarmate de manifestatie vor derde namen warmtegraad en bitterballenwalm toe in de kerk. evenals de afzet van de drank. Dit laatste niet in de laatste plaat# ook voor de standwerkers uit de vrij koude tent, die in alle haast nog naast de kerk was opgetrokken. Nog voor de officiële einde van de manifestatie, om tien uur, be gon de kerk al wat leeg te lo pen. De meesten maakten ech ter nog wel de bekendmaking mee van de winnaar van de prijsvraag. Een beetje teleur gesteld aan de ene maar ook wel verheugd aan de andere kant overhandigde college voorzitter Cath de uitgeloofde personal computer aan zijn „personal tegenspeler" uit de universiteitsraad. drs.Buikstra. Hij sprak de hoop uit dat deze zo door zijn nieuwe aanwinst in beslag zou worden genomen dat hij in de raad geen „last meer van hem zou hebben Veel belangstelling voor de botten en schroeven bij de stand van Heelkunde. SPREKERS TIJDENS FORUM LETTERENSTUDIES EN ARBEIDSMARKT LEIDEN „De student van nu kenmerkt zich door zijn egoïstisch gedrag. Hij of zij zet zich niet meer af tegen hiërar chieën, maar volgt slaafs de voor hem uitgestippelde stu- dielijn. Hierdoor wordt hij af hankelijk en star Wil een stu dent in het bedrijfsleven of bij de overheid een kans maken, dan moet hij juist zeer flexibel en dynamisch zijn. In de maat schappij wordt verandering een permanent gebeuren en de student moet daarin soepel mee kunnen veranderen", al dus mr. T J A. Mans van het Verbond van Nederlandse On dernemingen gistermiddag tij dens het forum over het on derwerp „Letterenstudies en de arbeidsmarkt" Hij hield daar met de heer mr. L.M. Overmars, directeur Ex- portbevorderings- en Voor lichtingsdienst van het Minis terie van Economische Zaken en de heer J Paalman, hoofd van de afdeling Personeels voorziening van de Rijks Psy chologische Dienst, een inlei ding over de vraag van het be- „Uitgestippelde studies maken student afhankelijk Laat hem experimenteren, dat gebeurt in de maatschappij ook. Crea tiviteit worden steeds belang rijker. Ervaring en referenties opdoen is beter dan er nog maar een vakje bijnemen. De motivatie moet zijn deelname Als de student die flexibiliteit en dynamiek kan opbrengen heeft hij alle kansen in het be drijfsleven", verzekerde mr. Maris.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13