~y S: geen economische sancties tegen Nieuw-Zeeland Wc-bril in Nederlandse Orion kostte f57,10 Spaanse rijschool gestileerd circus E I' T Advocaat beschuldigt PTT an schending briefgeheim Protest van onbevoegde leraren ;egen vermindering van salaris brieven lezers ■INNENLAND/BUITENLANP" CaidócQowumt DONDERDAG 7 FEBRUARI 198S PAGINA 7 f Nederlanders Pyreneeën pakt met hasj ÏRPIGNAN De Franse litie heeft de afgelopen Fso gen in de Oostelijke Pyre- o eën elf Nederlanders (on- r wie twee vrouwen) aan- o houden, die totaal 714 kilo sj in vier auto's verborgen 6 idden. De elf zijn zijn voor 0 rhoor door de justitie naar 1 srpignan overgebracht, in woordvoerder van het 0 inisterie van Buitenlandse tken kon de aanhouding in de elf gisteravond niet {vestigen. Woensdrecht voor 42,9 miljoen op begroting VS WASHINGTON In de ontwerpbegroting voor defensie voor 1986 heeft het Pentagon een bedrag van 42.9 miljoen dollar uigetrok- ken voor de bouw van militaire faciliteiten in Woensrecht. De Nederlandse gemeente waar kruisraketten zouden moeten komen, is één van de gemeenten in de NAVO-lan- den die op de begroting voorkomen. In to taal heeft de VS voor die landen 942,2 mil joen dollar uitgetrokken. Oud-wethouder S.E. Lenselink, die als loco- -burgemeester van Woensdrecht vorig jaar juni verantwoordelijk was voor de grote, on verwachte ontruiming van het Vredes Actie Kamp, wil de gemeente zo spoedig mogelijk verlaten. Hij zegt dat zijn leven en dat van zijn gezin sinds de ontruiming wordt opge schrikt door bommeldingen, persoonlijke beledigingen en telefonische dreigementen. Liftmaniak blijkt scholier MAASTRICHT De zogenaamde lift maniak in de Maastrichtse wijk Mal berg, die deuren van liften ontgrendel de, blijkt een 15-jarige leerling van een lagere technische school te zijn. De jon gen heeft, aldus de politie, de eventuele fatale gevolgen van zijn daad niet overzien. Als flatbewoners de lift wil den nemen, konden zij wel de deuren openen, maar keken dan in een diepe put omdat de liftkooi op de betreffende verdieping niet aanwezig was. Volgens de politie is de zaak terug te voeren tot een uit de hand gelopen te grote techni sche nieuwsgierigheid voor liftinstalla- ties. Schip vast Het Liberiaanse vrachtschip Troll Maple (27.000 brutoton) is gis teravond op het Vlissingse strand gelopen. Het schip, dat gela den op weg was van Antwerpen naar zee. had vermoedelijk ma- chineschade toen het op het strand terechtkwam. ASHINGTON/SYDNEY De Verenig- Staten hebben gisteren laten weten de fiade te willen beperken in de ernstige jsis met Nieuw-Zeeland, die is ontstaan de Nieuwzeelandse weigering Ameri- janse oorlogsschepen te ontvangen die irnwapens kunnen meevoeren, ishington heeft elke gedachte van economische icties tegen Wellington verworpen. Als gevolg n de Nieuwzeelandse weigering is begin deze ek de militaire oefening van de Anzus, het de- isiepact tussen Nieuw-Zeeland, Australië en de renigde Staten, voor onbepaalde tijd opge- lort. VS hadden maandag zeer fel gereageerd op het besluit van de socialistische regering in Wel lington. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat de Amerikaanse regering de kwestie zeer hoog zou opnemen. Een functionaris van het State Depart ment zei gisteren nog dat de houding van Nieuw- -Zeeland „het hart" van de Anzus-verplichtingen raakt. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, heeft gisteren na afloop van een ontmoe ting met de Australische premier Hawke ver klaard dat de VS ook zonder Australische hulp door zullen gaan met de uitvoering van het pro gramma om de MX-raket te testen. Hawke had Shultz dinsdag onverwachts laten weten, dat Au stralië niets voelde voor hulp bij de uitvoering van dit testprogramma. Vorige week vrijdag had Au stralië daarmee nog wel mee ingestemd. Duurzame alliantie De basis van het Anzüs-verdrag werd gelegd met de militaire samenwerking tussen die landen in de strijd tegen Japan. Het geldt met zijn 34-jarig be staan als een van de meest duurzame westerse mi litaire allianties. Het verdrag vormt de ruggegraat van het veilig heidsbeleid van Australië en Nieuw-Zeeland en heeft deze landen van moderne wapenarsenalen voorzien. Dankzij het Anzus-verdrag kunnen de VS gebruik maken van Australische havens en Nieuwzeelandse havens voor oorlogsschepen. Deze havens worden tevens gebruikt als militaire inlichtingenbases. Door de weigering van Nieuw-Zeeland Ameri kaanse oorlogsschepen met kernwapens of kern voortstuwing in zijn havens toe te laten is het An zus-verdrag echter onder spanning gekomen. De alliantie werd opgericht nadat de Amerikanen in 1942 de Japanners versloegen in de slag om de Koraalzee. Australië en Nieuw-Zeeland zagen in dat deze Amerikaanse overwinning hen waar schijnlijk had behoed voor een Japanse invasie. In 1951 sloten de twee voormalige Britse kolonies die zich voordien voor hun defensie tot Groot- -Brittannie hadden gewend een veiligheidsver drag met de Verenigde Staten. Het thans als An zus bekendstaande verdrag voorziet onder meer in regelmatige gezamenlijke militaire oefeningen en jaarlijks overleg op ministerieel niveau. DEN HAAG Bemanningsleden van de Nederlandse Orion - verkenningsvliegtui gen kunnen niet, net als hun Amerikaanse collega's, op een wc-bril van ruim 2.300 gulden (640 dollar) per stuk gaan zitten. Zij moeten zich op het vliegtuigtoilet behelpen met een eenvoudig exemplaar, dat per stuk 57,10 inclusief btw gulden heeft gekost. Dat verklaarde marine-voorlichter P. van Hoffen, naar aanleiding van berichten uit het Amerikaan se Congres. Daar onthulde senator William Roth dat in de 54 Amerikaanse Orion-vliegtuigen voor in totaal 124.200 gulden aan wc-brillen (van 2.300 gulden per stuk) is besteed. Nederland heeft in totaal 13 Orion-verkennings- vliegtuigen aangeschaft, die op vliegkamp Val kenburg zijn gestationeerd. ..De wc-brillen in die toestellen staan voor J37,10 in de boeken geno teerd". aldus voorlichter Van Hoffen. ..De Ameri kanen stellen meer eisen aan het comfort van die toestellen dan wij. Bij ons moet het zo goedkoop mogelijk". ROTTERDAM Het is even wennen; met een kroontje en een grote P gebrandmerkte Lipizzaner hengsten, die met een zweep pittig tegen de ach terbenen worden gemept. Want anders willen ze van hun leven geen Ca priool maken, een sprong in de lucht waarbij het paard met de benen naar achteren trapt. Pasgeboren veulens doen het in de wei, gewoon omdat ze het leuk vinden, maar oude hengsten moeten er zeer sterk voor zijn en een meer dan ge middelde intelligentie hebben. Bij de Spaanse rijschool in We nen hebben ze een heleboel van die pientere beesten bij el kaar en dat is een indrukwek kend gezicht, vooral omdat ze nog wel iets meer kunnen van dressuur. Zoveel zelfs, dat ze er de we reld mee rond te trekken. Het circus deed recentelijk nog in vier weken vijf Amerikaanse steden aan. waarvan de voor stelling in een bomvol Madi son Square in New Work het absolute hoogtepunt vormde. De komende drie avonden en zondagmiddag gaat het er iets bescheidener aan toe in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy'. Maar ook daar: alles uitver kocht, in totaal 25.000 plaatsen. De Spaanse rijschool heeft de naam alleen de absolute top in dressuur te laten zien en de verwachtingen zijn dan ook hoog gespannen. Niemand, ook niet koninging Beatrix en prins Claus die morgen de ga lavoorstelling bijwonen, zullen echt bedrogen uitkomen. De volgens klassieke principes ge schoolde berijders en paarden laten op de klanken van klas sieke muziek staaltjes zien, waar ze moeiteloos alle prijzen op de Olympische Spelen mee zouden winnen. De traditie van deze rijschool, die terug gaat tot 1572. laat ook geen ruimte voor minder. Adembe nemend voorbeeld daarvan /I de Schoolquadrille. waarbij met acht paarden vier dansen worden uitgevoerd in twintig minuten. Hoe knap en hoe moeilijk alles ook is, er hangt toch een zweem van overdreven per fectie over het optreden. Het is een tot in de puntjes gestileerd circus, waardoor de warmte van het echte circus ontbreekt Het best blijkt dat altijd weer als er iets mis gaat. Zoals giste ren bij de eerste, nog officieu ze voorstelling. De belichting was toen ronduit flut. Soms ging ineens het grote licht uit en stonden paard en berijder in een oog\ -erblin den de straal van een spot. De felle uithalen van de berij ders en de schrikreacties van de Lipizzaners toonden hoe strak de zenuwen gespannen staan bij mens en dier. Nestor Ignaz Lauscha. de Ekster Oberbereiter die dit jaar met pensioen gaat. moest zijn in drukwekkende solo zelfs hele maal opnieuw beginnen. De andere omgeving, met een vloer die niet uit zand bestaat maar meer een soort kattebak uit het Guiness Book of Re cords is. zal er zeker ook debet aan zijn geweest dat de voor stelling wat haperig oogde. Maar dat soort dingen vallen al snel op als er perfectie wordt verwacht door het pu bliek en gee is t door de rij school. Jammer is alleen wel, dat zulke haperingen meteen het totaalbeeld negatief bein- vloeden. Iedereen die het we ten kan, beweerde echter dat al die onwennigheid in één dag verdwijnt. En daar hou den we het dan maar op. DICK HOFLAND (TI RECHT De Utrecht advocaat B. Tomlow mededeling dat de post voor de desbetreffende vrouw, een schoonzus van het lid van de Utrechtse gemeentepolitie. Een woordvoerder van de po litie bevestigde dat. Hij stelde eeft de Utrechtse PTT R0te Armee Fraktion Knut evenwel dat er geen post is ge eschuldigd van manipu- so ities met uit West-Duits- Folkerts, moest worden geko pieerd. Ind afkomstige post voor Bij verdere navraag zei de di- Én van zijn cliënten. Hij recteuI va,n het. katoor vol- i daar bil toeval achter gens T°mlow. da' er sPfake aaar dij toeval acnier wag van een miSVerstand en ekomen. en niets vermoedende werk- 19^90 emer van het postkantoor opend en dat er dus geen spra ke is geweest van een feitelij ke schending van het briefge heim. Advocaat Tomlow weet niet zeker of de post ook is ge- misverstand en opend. Maar volgens hem doet dat hij niet over de vereiste dat er niet toe: de PTT mag machtiging beschikte. Het zonder machtiging van drie briefje zou zijn opgehangen bewindslieden of de rechter- ertelde hem, dat er „aan de door de postale recherche, na -commissaris aan derden geen de in- inlichtingen verstrekken over de poststukken. £oo innenkant" van de postbus m een briefje hing met de een verzoek daartoe lichtingendienst DE In Ede hebben |steren hónderden onbe- begde leraren in het be- >epsonderwijs geprotes- |erd tegen de voorgeno- 0 len invoering van een iaatregel waardoor zij er 1 anaf 1 april 500 gulden &r maand op achteruit aan. :et gaat om de herstructure- ng onderwijssalarissen ank IOS). Daarvan dreigen zo'n 3,71 '00 leerkrachten die na een avondstudie van vijf tot negen jaar dit jaar gaan afstuderen nu de dupe te worden. Als de HOS op 1 augustus in gevoerd wordt vindt die ver mindering niet plaats omdat de salarisinschaling en het overgangsrecht dan gebaseerd zouden zijn op hun derde- of tweede graads bevoegdheid. In aanwezigheid van verte genwoordigers van het minis terie van onderwijs, vakbon den en de lerarenopleiding ontspon zich een felle discussie over de vraag of vervroegde examens wel of niet mogelijk zijn. Volgens het Nederlands ge nootschap tot opleiding van le raren voor het beroepsonder wijs is die mogelijkheid er niet omdat de examendata nauw samenhangen met tevoren vastgestelde studieprogram ma's. De woordvoerder van het ge nootschap zag als enige moge lijkheid politieke druk uit te oefenen op Den Haag om de herstructurering van de sala rissen naar 1 augustus door te schuiven. SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES gjf munct m Wiun Umi wat AAn- i Mini re mtmn. nm vcnAm neem munt en mm te neteen imm nm tm 'hi Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Benoeming (1) Grote gebeurtenissen (het be zoek van de paus) werpen hun schaduwen vooruit (de benoe ming van mgr. Ter Schure tot bisschop van Den Bosch). Hoe betreurenswaardig echter dat het zo'n inktzwarte schaduw is. Wat mij betreft wordt de komst van Johannes Paulus II, waar ik tot nu toe grote ver wachtingen van had, zelfs overschaduwd door zijn besluit de opvolging van oud-bisschop Bluyssen zo te regelen. In het Bossche bisdom kon sinds ja ren door goede onderlinge verhoudingen worden voorko men, dat uiteenlopende opva tingen binnen de kerk esca leerden tot onoverbrugbare te genstellingen. In uw commen taar werd dat uitstekend gety peerd: een kerkelijk klimaat, waarin ook kinderen van de moderne tijd kunnen gedijen. Het stemt treurig dat er nu kennelijk een andere wind gaat waaien. J. Th. Verlinden, DELFT. Benoeming (2) Temidden van tal van negatie ve. anderzijds natuurlijk ook positieve reacties van uit het hele land, maakte Mgr. Ter Schure in Den Bosch zijn op wachting. Als er iemand te leurgesteld kan zijn, dan is dat de nieuwe bisschop wel. De Paus heeft zich persoonlijk in tensief bezig gehouden met deze benoeming en zal dan ook doelbewust Mgr. Ter Schure gekozen hebben. De reacties op Ter Schures benoe ming lijken sterk op die na de benoeming van Mgr. Simonis tot aartsbisschop van Utrecht en van Mgr. Bomers, tot bis schop van Haarlem. Ook toen waren er veel negatieve reac ties, ook daar zijn we overheen gekomen. Het is even een kwestie van wennen! Mgr. Ter Schure heeft trouw en gehoor zaamheid aan de Paus hoog in zijn vaandel staan. Het is te hopen dat dit nu ook eens tot de Katholieke bevolking in Nederland zal doordringen, zo dat de vlam van de geloofsbe leving hoger en zuiverder zal gaan oplaaien. P. v d Berg, DEN HAAG. Benoeming (3) In de baaierd van berichten en reacties op de benoeming van de bisschop van Den Bosch is mij bijgebleven, dat de vroege re bisschop Bluyssen on danks zijn teleurstelling er voor pleitte zijn opvolger open tegemoet te treden. Verbazing wekkend is dat niet (het is im mers helemaal de stijl van mgr. Bluyssen) maar bewonde renswaardig is het wel. Het was voor mij het enige licht puntje bij het nieuws over de benoeming. Het zal priesters, r.k.-gelovigen en vertegen woordigers van andere kerk genootschappen in het bisdom Den Bosch overigens bepaald niet meevallen het advies van bisschop Bluyssen op te vol gen. Toch lijkt dat, nu de be noeming een voldongen feit is, in de huidige situatie de enige uitweg. Naast geloof en liefde zullen we het immers ook niet zonder hoop kunnen stellen. We kunnen slechts hopen dat, zoals de krant suggereerde, de wrijving tussen (een deel van) de top en de grote meerder heid van de basis binnen de Nederlandse kerkprovincie, Gods volk onderweg de ener gie zal leveren om samen ver der te gaan. G. Dekker, VOORSCHOTEN. Benoeming (4) Christus heeft een onafhanke lijke kerk gesticht, die onaf hankelijk moest zijn van iede re macht, behalve van de macht van God. Geen enkel stelsel, geen ideologie, geen enkel soort van basis kan dus zijn of haar wil noch aan Christus, noch aan de kerk op leggen. Met dit uitgangspunt moet altijd rekening worden gehouden bij het aanstellen van voorgangers. Steeds meer onberekenbare machten ne men de plaats in van de waar heid; niet ten voordele van de gelovigen. De nieuwe bisschop moet voor wat Brabant betreft de kerk van de ondergang redden. H. Rutges, DEN HAAG. Benoeming (5) Van de uitlatingen van de nieuw benoemde bisschop van Den Bosch hebben er twee mij in een bepaald opzicht het meest gefrappeerd. Hij ver klaarde zich af te hebben ge vraagd, of er geen andere can- didaten waren „die heiliger zijn" dan hij. En hij gaf de verzekering de benoeming te hebben aanvaard uit liefde voor kerk en geloof „en een beetje voor de mensen". Ons spraakgebruik is de laatste tien, twintig jaar ingrijpend gemoderniseerd, zeker ook als het gaat om zaken van geloof en kerk. Voor de nieuwe bis schop echter is ook in dat op zicht de tijd blijkbaar stil blij ven staan. Ik zal niet de enige zijn geweest, die bij de vergro tende trap van het woord „heilig" de wenkbrauwen heeft gefronst. Het „beetje lief de voor de mensen" deed ech ter de deur dicht. Mgr. Ter Schure heeft achteraf ge vraagd die opmerking niet verkeerd te begrijpen, omdat dat hij het zó niet heeft be doeld. Het werd mij echter niet duidelijk hoe hij het dan wel heeft bedoeld. We zullen het er maar op houden, dat hij tijdens zijn ontmoeting met de media zo zeer gespannen was, dat zijn woordkeus wat onzui ver werd. Wij moeten hem dus maar het voordeel van de twij fel gunnen. Niet alleen op dat punt overigens. W.Goossens, VOORBURG. Benoeming (6) Onze heilige Vader Johannes Paulus II heeft, onder leiding van de H.Geest, opnieuw een goed priester tot bisschop be noemd, boze stemmen ten spijt. Toen wij zaterdag uit de H.Mis kwamen, zei iemand: „Er is een nieuwe bisschop van Den Bosch; het zal wel niet zo'n beste zijn". Op de vraag „ken je hem dan?" kwam als antwoord: „Neen, maar hij is hulpbisschop van Roermond geweest". Nu, wij kennen hem 'wél: een Salesi- aan met veel ervaring en een goed verstand. Hij zal, on danks veel tegenstand, met God's hulp. vertrouwend op Don Bosco en zijn eigen kwali teiten, proberen de eenheid te verkrijgen, zoals God die wil, en waar nodig goede waarden te herstellen. Wij ziin. onge twijfeld met vele anderen, blij met zijn uitverkiezing. Th.J.v.d.Staal-Baptiste, SCHEVENINGEN. Benoeming (7) Onder verwijzing naar uw evenwichtig hoofdartikel n.a.v. de benoeming van de nieuwe bisschop in Noord-Bra- band, vestig ik de aandacht op de "Brandpunt"-uitzending. waarin een „voorstander" en een ..tegenstander" aan het woord kwamen. De redacteur deelde wat triomfantelijk mede, dat de KRO even had laten onderzoeken wat de me ning was van rk Brabant. Er was een "telefonische" enque- te gehouden onder 300 men sen. Niet werd gewezen op de factoren van afwijkingen en onwaarschijnlijkheden in de genoemde cijfers. Evenmin is bekend hoe de vragen werden gesteld, noch aan welke men sen. Het is de vraag of dit mannen en vrouwen waren, werkgevers en werknemers, mensen uit de productieve sec tor of uit de collectieve groep. Onvermeld bleven hun ach tergronden, d.w.z. rk, meele vend enz. Eerst werd nog ge sproken over de mening van de ondervraagden, doch al spoedig over de definitieve mening van rk Brabant, d.w.z. honderdduizenden rk mensen. Zo'n methode is in strijd met een evenwichtige en integere journalistiek. Even wees de 'tegenstander" er op, dat het wel eens de groep kon zijn. die vooral komt uit het zg. „ka der". Terecht wees u er in uw blad op. dat dezelfde heisa ge maakt is bij vorige benoemin gen, terwijl in de praktijk het tegendeel blijkt. Ik heb de in druk, dat ook nu weer door een niet-objectief interviewer de groep van „theologische bu reaucraten" werd opgevoerd, die geen andere mening dul den en per slot van rekening rustig blijven zitten, want zij hechten wel grote waarde aan de gerieflijke positie. Vooral de schrijvende journalistiek heeft de taak te wijzen op het onverantwoord en suggestief ?ebruik van twijfelachtige cij- ers, wat in een goed geleid dagblad niet zal gebeuren. Volledigheidshalve: ik ben geen rk, doch een reformato risch christen, die een en an der met belangstelling volgt, zich ergert aan de gesignaleer de flut-manieren, en ook de nadelen ziet van de gang van zaken bij dergelijke benoemin- Dat is allemaal niet gebeurd, het tegenovergestelde wél! Ad 1. Er werd al gauw op grote schaal geaborteerd (het aantal „illegale" abortussen daalde niet) en de officier van justitie vervolgde niet Waar geen straf is neemt de overtreding toe! Ad 2. Elke onzin over het begin van het kind haalde de pers. De waarheid werd niet verteld noch over de wijze van aborteren, noch over de scha delijke gevolgen. Ad 3. De hulpverlening kwam te laat op gang en dan nog door een paar particulieren zonder steun of aandacht van de pers. En als dan ons volk is voorge logen en zedelijk ondermijnd en daardoor die paar voorstan ders in de loop der jaren uit groeien tot een (zij het krappe) meerderheid, dan maakt men gebruik van democratie en mag déze meerderheid beslis sen over een wets wijzing' En politieke discussie rond abor tus (en tevens euthanasie) moet op gang komen/blijven, omdat daar iedereen mee is gediend! Ik neem heden de hemel en de aarde tegen u tot getuigen, het leven en de dood stel ik u voor, de zegen en de vloek, kies dan het leven, gij en uw nageslacht. (Deut.30:19). J M. Woerdenbag-Van Aken, Werkgroep Laat Leven, DEN HAAG Abortusdiscussie (2) Is iemand gediend met voort zetting van de abortusdiscus sie?. Ongeveer vijftien jaar ge leden verlangde een kleine minderheid van de Nederland se bevolking recht op abortus: wanneer de vrouw dit wenst, a.u.b. haal de straf hierop uit het wetboek. Een wetswijzi ging dus. Vanaf dat moment lag er een grote verantwoorde lijkheid bij de officieren van justitie, de minister, bij het parlement en last but not least, de media. Ten eerste had toen de oude wet moeten worden gehanteerd zolang een nieuwe niet was aangenomen, dan kon er ook niets escaleren. Ten tweede had er in die tijd eerlij ke voorlichting moeten wor den gegeven over: a. Het feit dat er biologisch en juridisch een kind is vanaf de conceptie (de grootte doet er niet toe) b. Hoe dit nieuwe leven wordt vernietigd; informatie dus over de verschillende manie ren van aborteren, c. De mo gelijk schadelijke gevolgen van abortus provocatus voor lichaam en geest Ten derde had er van overheidswege een hulpverleningsproject op gang moeten komen voor al die zwangere vrouwen in nood (o.a. verandering adoptiewet!. Son ja vangene aan het volk (bij Pila- tus betrof het geen ontvluch te). Vooraf zei ze met veel air dat iedereen moest blijven kij ken, anders zou men zondags niet kunnen deelnemen aan opzienbarend gepraat daar over. Vindt Sonja dat zondags heiliging? Eer de vertoning be- dat in lang vervlogen tijden ongeveer dertig dominees (zendelingen) uit Nederland in Taiwan het Evangelie hadden gebracht Schamper lachend reageerde Sonja met' „Daar ben je klaar mee". De geleerde liet daarna uitkomen, dat die zendelingen de mensen op Taiwan ook schrijven en lezen hadden geleerd. Was Sonja's opmerking bedoeld als zondag sinleiding of als een preekje op de vrije zaterdag1* Als men een dergelijke steek onder water bijvoorbeeld over Islamieten maakt, dan spreekt menigeen van discriminatie Sonja mag wel onderscheidingsvermogen tonen, maar dient de menselij ke waardigheid niet uit het oog te verliezen Ook bti Sonja mag Vara's haan geen koning kraaien J R Fuchs, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7