i Den Bosch in verzet tegen benoeming bisschop T er Schure Congres kraakt begroting Reagan Politie geschokt: agenten kansloos in kogelregen Handel |giovjet-diplomaat «pioneerde voor CIA Wellicht proef rijbewijs voor jongeren ;e Dertig dekens sturen protest-brief naar Rome E Terreurfront slaat jjVeer toe in noorden KOOL EN SLAVINKEN. V rachtwagen-blokkades aan Zwitserse grenzen bjPEna^gir nwvj Maandag 4 februari 1985, 76e jaargang no. 23109 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071-122244 Voor abonnementen: tel.071 - 313677. Giro 103003 Bank Amro-bank N.V. Leiden Directeur-hooldredacteur: M.HalIewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65,68. jaar t 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. De sterkste man van de we reld op Ned. I om 20.28 uur Om 21.20 uur tv-serie „In de schaduwzijde van de zon" deel 2. Op Ned. II om 20.30 uur thril ler „Groundstar conspiracy". Op Duitsland 2 om 23.00 uur Bunuelfilm „Viridiana". HET WEER Droog, wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Minimum temperatuur ongeveer 2 gra den. Middagtemperatuur mor gen rond 7 graden, daarna la ger. Weinig wind, kracht 3 of minder. Zon op: 08.13. onder 17.45; hoog water Schev.: 02 44 en 14.48; laag water: 10.46 en 23.08. otet- S2~30^W YORK De hoge Russische diplomaat Arkadi Sjevtsjenko. die in >n35 78 in de Verenigde Staten asiel kreeg, heeft gedurende de twee daar- of 4-41 voorafgaande jaren gespioneerd voor de Amerikaanse inlichtingen- pnst CIA. Dit blijkt uit de memoires van Sjevtsjenko, zo meldt het 'jierikaanse weekblad Time. _jlgens de Amerikaanse omroep CBS heeft Sjevtsjenko de VS onder ^Her op de hoogte gesteld over de Russische onderhandelingspositie, die H Amerikanen konden verwachten bij het Salt-2-gesprek. Sjevtsjenko s 15. &moires zullen deze maand verschijnen en Time zal daaruit in zijn immer van 11 februari al de belangrijkste passages publiceren. evtsjenko had al in 1975 in de VS om asiel gevraagd. Maar de Ameri- janse autoriteiten wilden er eerst verzekerd van zijn, dat hij niet voor Sovjet-Unie zou gaan spioneren. Volgens Sjevtsjenko moest hij daar- BHh ruim twee jaar voor dé CIA werken. HILVERSUM Staatssecretaris Scherpenhuizen van verkeer en waterstaat overweegt met name jongeren in de leeftijd van 18 tot 25 jaar die slagen voor het rijexa men, een proefrijbewijs te geven voor één tot anderhalf In die periode zou gecontroleerd moeten worden „of men veelvuldig dingen in het verkeer heeft uitgehaald, die echt niet kunnen". Is dat het geval, dan kunnen maatregelen worden genomen. Daarbij moet niet met een aan het afnemen van het rijbewijs worden gedacht, maar meer aan een hernieuwde training, aïdus de staatssecretaris. Het proefrijbewijs hoeft niet beperkt te blijven tot jongeren, ook andere risicogroepen zouden hiervoor in aanmerking kunnen komen. Scherpenhui zen noemde als voorbeeld mensen die zes keer eerder zijn gezakt voor het rijbewijs. „OOK DEFENSIE MOET BEZUINIGEN" WASHINGTON Vrij wel alle Congresleden van de Democratische partij, maar ook een deel van de regerende Republikeinen, hebben zeer kritisch gere ageerd op de begroting Mgr. J.G. ter Schure VEGHEL De benoeming van de hulpbisschop van Roer mond mgr. J.G. ter Schure tot bisschop van Den Bosch heeft in dat bisdom een golf van woede en teleurstelling teweeg gebracht. Zozeer dat de in allerijl bijeen gekomen dekens in dit diocees gisteren unaniem besloten een protest-brief naar paus Johan nes Paulus II te sturen, waarin de benoeming wordt afgewe- zen. Op de vergadering waren 30 van de in totaal 31 dekens aantvezig. Het kathedraal kapittel van Den Bosch heeft het voornemen bij de installatie van bisschop Ter Schure zijn benoemingsbrief slechts onder protest aan te nemen. De Mariën- burg-groep vatte de woede samen door de aanwijzing van mgr. Ter Schure te omschrijven als „een klap in het gezicht van katholiek Neder land". De benoeming van de 62-jarige pa ter salesiaan kwam als een volsla gen verrassing, ook al omdat hij nog pas een paar maanden in functie was als hulpbisschop van mgr. Gij- sen. Tot vrijwel het laatste ogenblik had men in Den Bosch gehoopt op de benoeming van mgr. M. Mus- kens, rector van het Nederlands col lege in Rome. Van 1978 tot vorig jaar was mgr. Ter Schure vicaris in Roermond. In die periode heeft hij de orthodox- katholieke kerkopvatting van mgr. Gijsen van harte uitgedragen. In verklaringen het afgelopen week einde bevestigde de opvolger van bisschop Bluyssen dat hij ook in Den Bosch een orthodoxe lijn zal volgen. Zo bevestigde hij desge vraagd dat het naar zijn opvatting niet geoorloofd is aan onder ande ren homofielen, samenwonenden en belasting-ontduikers om ter commu nie te gaan. „Dat is de leer van. de Rooms-Katholieke Kerk. Men kan van mij niet verwachten dat ik daar tegenin ga", aldus mgr. Ter Schure. Deze en andere uitspraken hebben in de katholieke gemeenschap in Den Bosch onmiddellijk kwaad bloed gezet. van 974 miljard dollar, die de regering-Reagan van daag aan het Congres heeft aangeboden. Daarin ontkomt alleen het minis terie van defensie aan de bezuinigingen. President Reagan zal zijn plannen vanavond (Nederlandse tijd) verduidelijken in zijn jaarlijkse boodschap aan het Congres, de State of the Union. Naar het oordeel van veel Congresleden hebben Reagan en minister van defensie Weinberger te ambitieuze de fensieplannen in het hoofd, die te veel geld kosten. Het is daarom niet waarschijnlijk dat de begrotingsvoorstellen onge schonden door de volksverte genwoordiging komen. In een televisieprogramma stak zelfs de leider van de Republikeinse meerderheid in de Senaat, Ro bert Dole. zijn kritiek nauwe lijks onder stoelen of banken. Hij deed de suggestie dat de Senaat volgend jaar een limiet stelt aan de stijging van de de fensie-uitgaven met reëel 3 procent. In de begrotingsvoor stellen van de regering komt de reële stijging van de mili taire uitgaven uit op 5.9 pro cent: met 31 miljard dollar tot een totaal van 277,5 miljard dollar. Bezuinigd zal vooral worden op de posten land bouw, onderwijs, energie, wo ningbouw en stadsontwikke ling. In de State of the Union zal president Reagan het Congres vanavond oproepen politieke moed te tonen, om zijn begro ting te aanvaarden. Minister van defensie Weinberger noemde de verhoging van zijn uitgaven essentieel voor de handhaving van Amerika's paraatheid. Pagina 4: Reagan wil vooral meer geld voor kern- en ruimtewapens. ROTTERDAM De 25- jarige Rotterdamse hoofd agent W. Schepen, die za terdag werd gedood in een vuurgevecht met de overvallers van een ille gaal gokhuis, is samen met zijn ongewapende col lega A. Kouwenberg (48) moedwillig in de val ge lokt. Dit concludeert de politie uit een reconstruc tie van de gebeurtenissen en de eerste verhoren van de drie aangehouden overvallers. Kouwenberg raakte zwaar gewond, evenals een van de drie overvallers. De aanslag op Schepen en zijn collega heeft de Nederlandse politiekorpsen tot in de top ge schokt. Op de meeste politie bureaus ging de vlag halfstok; in Rotterdam hadden de sur veillance-wagens een zwart lint aan de antenne. De Haag se politie nam zaterdagavond een minuut stilte in acht. Het is voor het eerst in ruim twin tig jaar dat een agent in de Maasstad werd gedood. Het vuurgevecht ontstond na dat Schepen en zijn collega de achtervolging hadden ingezet op de vluchtauto die gebruikt was bij een overval in de Spanjaardstraat. In de Jensius- straat stopte de auto echter plotseling. Vrijwel onmiddel lijk nadat de politiemannen waren uitgestapt, werd het vuur op hen geopend met een machinepistool en automatisch pistool. Totaal werden van korte afstand ruim veertig ko- tels op de agenten afgevuurd, chepen wist desondanks nog één van de overvallers te ver wonden. De drie overvallers, allen van buitenlandse nationaliteit, zochten met de buit (10.000 gulden) hun toevlucht in een aantal belendende kraakpan den. Omdat de zwaar gewonde Kouwenhoven de meldkamer wist te alarmeren, konden ze vrij kort daarop worden aan gehouden. Plaatsvervangend korpschef J. Blaauw verklaar de later: „De verslagenheid hier is groot. Ik heb zelden zo veel agressie bij elkaar ge zien". De politie heeft aanwijzingen dat de aangehouden overval lers enige tijd gebruik hebben gemaakt van een appartèment in Noordwijk. r7CM Man gewond door trein waar hij was uitgezet iaJ AMSTERDAM Op het man was op het station door vertrok, greep de man een Muiderpoortstation in Am- treinpersoneel uit de trein handvat aan de buitenkant .sterdam is het afgelopen Amsterdam-Utrecht gezet, van de deur vast en probeer- weekeinde een ongeveer omdat hij geen kaartje had de mee te lopen met de trein, 35-jarige man ernstig gewond en bovendien op een onfat- die steeds harder ging rijden, geraakt toen hij tussen een soenlijke manier aan het eten Hij kwam daarbij ten val en —jvertrekkende trein en het was, aldus de politie. Op het tussen de trein en het perron .perron terecht kwam. De moment dat de trein weer terecht. -t Jongens steken jas van vrouw in brand DEN HAAG Een groep van ongeveer tien jongelui van ongeveer 15 jaar heeft afgelopen vrijdag in de Haag se Cartesiusstraat geprobeerd een 70-jarige vrouw in brand te steken. Een voorbijganger, die merkte dat de jas van de bejaarde vrouw in brand de vrouw niet dat een van de stond, kon echter het vuur jongens haar jas in brand had tijdig blussen. De jongelui gestoken. De alert reageren- hadden de vrouw lastig ge- de voorbijganger kon erger vallen en aan haar kleding worden voorkomen. Een aag getrokken. Toen het tiental later deed de Haagse aangifte even later wegrende, merkte bij de politie. RONINGEN Het Noordelijk terreurfront heeft voor de der- f keer in anderhalve week in Groningen toegeslagen. Leden )n deze onbekende organisatie hebben gisteravond rond half bij de technische dienst van de Rijkspolitie in Groningen een 'lotovcocktail naar binnen gegooid. Daar waren op dat mo- nt geen mensen aanwezig. De bom is tot ontploffing gekomen heeft brand veroorzaakt, die even later door de brandweer •n worden geblust. De brand werd ontdekt door omwonenden, t als bij de vorige aanslagen, zijn nieuwe acties aangekondigd. pt front manifesteerde zich woensdag 23 januari voor het eerst kt het gooien van eveneens een molotovcocktail in het hoofd- freau van politie. Een week later volgde een aanslag op het lbouw van de indelingsraad van het ministerie van defensie in -koningen. Voor de eerste aanslag werd als reden opgegeven ft de politie als 'slaaf van het imperialisme' de eerste klappen "pet opvangen. De tweede aanslag werd gedaan om de eisen .|n de gevangen zittende leden van de RAF kracht bij te zetten. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Rode en witte kool, kilo Slavinken, 1001 kilo 100 gram 1*91.09 QQf) m- r Ml77.77U elbeft heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. BAZEL Zwitserse vrachtwagenchauffeurs hebben vanmorgen de belangrijkste grensovergangen tussen Zwitserland en zijn buurlanden geblokkeerd. De blok kades, die voor onbepaalde tijd zullen duren, zijn ge richt tegen de „vergeldingsmaatregelen" die in Frank rijk en West-Duitsland zijn genomen als reactie op de extra-belasting, die sinds 1 januari in Zwitserland wordt geheven op zwaar wegverkeer. Op een aantal plaatsen ondervindt ook het personenverkeer ernstige hinder van de blokkades. Zo waren in Genève de grensovergangen vrijwel volledig geblokkeerd. De talrijke pendelaars naar Genève moesten uitwijken naar andere doorlaatposten hetgeen leidde tot kilometerslange files. De actie van de Zwitserse vrachtwagenchauffeurs komt voor ve len als een verrassing Tot de blokkade is mede opgeroepen door de werkgeversorganisatie Astag Slechts 56.000 toeschouwers bij profvoetbal DEN HAAG Zeven we ken winterrust hebben de honger naar de bal bij de voetbalsupporter niet aan gewakkerd. Integendeel. Met een totaal van nog geen 56.000 bezoekers behoorde het eerste weekeinde van februari tot de slechtst be zochte uit de geschiedenis van het Nederlandse betaal de voetbal. Het weer had daar nauwe lijks iets mee te maken. De drie wedstrijden van zater dagavond trokken ondanks de stormachtige wind net zoveel (of weinig) publiek als de zes wedstrijden op de windstille zondag. De verlengde pauze heeft de krachtsverhoudingen, zoals die voor de winterstop waren vastgelegd, nauwe lijks veranderd. De num mers één. twee en drie Ajax. PSV en Feyenoord wonnen elk met 3-1. De nummer vier FC Gronin gen zelfs met 3-0. Top-twaalf Bettine Vriesekoop heeft voor de tweede keer in haar fopbaan het Top-twaalf- -toernooi gewonnen. Eerder deed zij dat in 1982 in Nan tes. Schaatsploeg WK Hilbert van aer Duim en Ria Visser veroverden de nationale schaatstitels in Alkmaar. Hilbert van der Duim. Hein Vergeer. Frits Schalij en Emiel Hopman vormen de Nederlandse schaatsploeg, die over twee weken in Hamar deelneemt aan het toernooi om het we reldkampioenschap. Robert Vunderink is reserve. Volgende week starten Ria Visser, Marieke Stam, Thea Limbach en Yvonne van Gennip in Sarajevo in het wereldkampioenschap bij de dames. Reserve is Alie Boorsma. :ivi..'K Ronald Spelbos Kopt doeltreffend in voor Ajax. dat zich in Maastricht in een nieuwe gedaante manifesteerde. Verder onder meer in Sporttribune: Neeskens naar FC Groningen Tahamata is scherpte kwijt Inhaalrace De Zijl LGB zonder resultaat Vader en Van Hulst grossieren in titels UVS weer op bekende wijze onderuit ROAC '79 en Alkmania stranden op 0-0 Quick Boys krijgt loon naar werken Vrouwen Gemini haken af Leiden reduceert kansen Werkendam INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK. THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPUTE AGENDA Inbraken in caravans HOOGMADE In negen ca ravans. die gestald stonden aan de Frederikskade in Hoogmade, is het afgelopen weekeinde ingebroken. Er wordt weinig vermist. Ook de braakschade is niet zo groot De politie vermoedt dat de da ders baldadige kinderen zijn geweest. t Groenle en fruit zijn voor iedereen eten en dnnken. Vandaar dat de lezers en lezeressen van de Leid* Courant wekelijks met argusogen de rubnek volgen met de „Groentehp voor de consument'' Vandaag blijkt daaruit, dat de pnjzen voor de tuinbouwgewassen voor hen weer wat gunstiger zijn geworden Ook wordt onthuld hoe de handel onlangs voor goedkopere prei zorgde, toen het Nederland* produkt voor de recordpnjs van ben gulden per kilo van de hand guig Vertel het iedereen, die het maar horen wil: wie wil weten hoe de vork in de aardappel steekt moet de Leid* Courant lezen DOXT dUN:^ De Leid» Courant wil ik bert dagen proberen. geheel mjbb jrend a open envelop zonder poabegel oprfuren naar n Courant, Antwoordnummer 998.2SOO VD Dtn Kaag. ■n I*- j \T Ccidoc (Bouoont

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1