Zure regen vereist drastischer aanpak Akkoord salariëring onderwijs bereikt Rechter mocht zich niet met wetgevingsproces bemoeien CekUeSotvm/nt Tbr en celstraffen geëist in verkrachtingszaak SCHOTLAND LUXE BOOT/ TOURINGCARREIS SIJTHOFE.PERS Gouden vingerhoed voor Philippe Venet STAAT IN WWV-ZAAK: Twijfels over tekort aan intensive-care voor pasgeborenen Van Mierlo slaat riante baan af Enquêtecommissie: Winsemius senior treft wél blaam BINNENLAND/BUITENLAND VRIJDAG 1 FEBRUARI 1985 PAGINA 6 Kamer wil registratie van hartkleppen DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer meent dat et zo spoedig mogelijk een regis tratieplicht moet komen voor in ons land aanwezige hartkleppen. Deze apparaten zouden ook moe ten voldoen aan kwaliteitseisen. De Kamerleden Muller-van Ast (PvdA). Lansink (CDA) en Terp stra (VVD) hebben staatssecreta ris Van der Reijden (Volksge zondheid) gevraagd terzake maatregelen te nemen. Ook me nen zij. dat melding van fouten en bijwerkingen noodzakelijk is. Aanleiding tot het stellen van schriftelijke vragen zijn de recen te verontrustende berichten over falende hartkleppen. Gesprek cao metaal 22 februari voortgezet ZOETERMEER De onderhandelingen voor een nieuwe cao in de metaalindustrie (ruim 200.000 werknemers) voor de jaren '85 en 86. die woensdag en gisteren in Zoetermeer zijn gevoerd, hebben vooral een aftastend karakter gedragen. Werkge vers- en werknemers-vertegenwoordigers zullen 22 februari verder praten. Onder werpen die tot dusverre ter tafel kwamen zijn het jeugdwerkplan en het ouderenbe leid. Over arbeidstijdverkorting is nog niet gesproken. „We hebben eerst de on derwerpen gepakt waarover wij het in grote lijnen wel met elkaar eens zijn", al dus G. S. A. Kuperus, beleidsmedewerker van de Industrie- en Voedingsbond CNV. De oude metaal-cao is per 31 december 1984 afgelopen. DORDRECHT De officier van justitie heeft gisteren voor de recht bank in Dordrecht tegen twee min derjarige inwoners uit die plaats ter beschikkingstelling van de regering geëist wegens het verkrachten van een geestelijk niet volwaardige vrouw. Tegen vijf andere verdach ten eiste de officier celstraffen varië rend van twintig tot twee maanden. De Dordtenaren hadden verleden jaar juni in groepsverband deelgeno men aan een reeks verkrachtingen van de vrouw. De politie en een huisarts kregen het verwijt nalatig te zijn geweest. De aanleiding hiervoor was een eerdere telefonische melding van het slacht offer die door de politie niet serieus werd behandeld. Ook een huisarts concludeerde na een eerste onder zoek dat er geen sprake kon zijn van een verkrachting. Na dit eerste poli- tie-onderzoek werd de reeks ver krachtingen voortgezet. Voor de rechtbank bleek gisteren dat de vrouw in enkele dagen tientallen malen misbruikt moet zijn. De vrouw werd gedwongen te zwijgen. De rechtbank in Dordrecht wijst 14 februari vonnis. Meer contacten kamerleden-ambtenaren DEN HAAG Het kabinet heeft er geen bezwaar tegen als ministers of staatssecretarissen meer dan tot nu toe hun ambtenaren het woord laten doen in vergaderingen van kamer commissies. met name als het gaat om het uitleggen van ingewikkelde vraagstukken en beantwoording van zeer gedetailleerde vragen. In een brief aan kamervoorzitter Dolman heeft premier Lubbers zich positiief over deze ontwikkeling uitgelaten. Wat het kabinet betreft mogen ka mercommissies desgewenst ook al leen met ambtenaren overleggen, als de ministeriële verantwoordelijkheid voor het beleid daarbij maar niet in het geding komt. GRONINGSE ECONOMEN VOORSPELLEN DUIZENDEN NIEUWE BANEN ROTTERDAM De in geld uitgedrukte schade van zure regen is momen teel al groter dan de kos ten van de bestrijding. De Nederlandse regering zou daarom een veel scherper milieubeleid moeten voe ren, gericht op een perio de van vijf jaar. De landbouw zou dan niet lan ger een schadepost hebben van 45 tot 358 miljoen gulden en alleen al in de industrie zou den acht- tot twaalfduizen ba nen worden geschapen. De pe riode van vijftien jaar die de regering nu voor ogen staat, biedt geen voldoende oplossing voor het toenemenede pro bleem van de zure regen. Dit schrijven de Groningse econo men prof. dr. A. Nentjes en drs. D. Wiersma in het econo- menblad ESB van deze week. Het is uitermate moeilijk de schade te waarderen in geld. Elke raming van schade ver oorzaakt door zure regen en andere luchtverontreiniging, geeft dan ook slechts een deel van het werkelijke welvaarts- verlies weer. De huidige scha de aan bodem, vegetatie en goederen schatten de twee economen op jaarlijks 150 a 500 miljoen gulden. Bij onge wijzigd beleid zal dit bedrag zich de komende jaren ver dubbelen. De schade door aan tasting van de menselijke ge zondheid komt. voor zover deze in geld is uit te drukken, vele malen hoger uit. De on derzoekers houden berekenin gen aan, waarin deze op drie miljard gulden uitkomt. Volgens Nentjes en Wiersma is de regering ten onrechte bang dat een drastischer aanpak van de zure regen zal leiden tot ontwrichting van de econo mie. Positieve effecten van milieu-investeringen en de macro-economische baten van een schoon milieu bieden na melijk voldoende tegenwicht tegen de negatieve gevolgen van hogere bestrijdingskosten, is hun opvatting. Gunstige ef fecten zijn onder meer een be tere opbrengst en kwaliteit van de landbouw, lagere col lectieve lasten omdat het be roep op de gezondheidszorg af neemt, wat weer tot gevolg heeft dat het bedrijfsleven meer ruimte krijgt. Nentjes en Wiersma vinden dat de overheid een heffing moet opleggen aan vervuilers van de lucht. Bovendien zou iedere automobilist via de mo torrijtuigenbelasting ook iets extra's moeten betalen als zijn auto geen katalysator heeft voor de uitlaatgassen. Dat is volgens de economen veel ef fectiever dan een opslag op de brandstofaccijns. Tot slot vin den ze dat er een schadever goedingsfonds moet komen (te financieren met de heffingen op vervuiling) voor slachtof fers van zure regen. (Vervolg van de voorpagina) Behalve op het punt van de basisschool-directie hebben de mi nister en de bondsdelegaties ook overeenstemming bereikt over de volgende kwesties: het maximumsalaris van een directeur van een basisschool met 200 tot 400 leerlingen gaat met 800,- omhoog; hoofdleidsters van de huidige kleuterscholen krijgen na de in tegratie van kleuter- en lager onderwijs een salarisverhoging van 150,- per maand als zij een speciale basisschool-cursus heb ben gevolgd; de korting van 10 procent op salarissen van leerkrachten die gedurende een korte tijd als vervanger in het basisonderwijs werkzaam zijn zal geleidelijk in 1987 en 1988 ongedaan worden gemaakt; de rechtspositie van adjunct-directeuren in het voortgezet on derwijs wordt verbeterd. Zij zullen minder risico op ontslag lo pen bij een verminderend leerlingenaantal; voor ondersteuning van de taakuitoefening van directies in het voortgezet onderwijs wordt dit jaar 12,5 miljoen gulden uit getrokken inplaats van 8 miljoen; het aantal eerstegraads-leraren op scholen voor voortgezet on derwijs mag worden uitgebreid van 12 tot 16 procent; Met Uw krant naar vertrek donderdag 7 maart a.a. Het altijd weer boeiende Schotland met de hoofdstad Edinburgh, door de eeuwen heen het middelpunt van de Schotse geschiedenis, is het doel van de reis die Uw krant van 7 t/m 12 maart a.a. organiseert. De veie historische zowel als architectonische bezienswaardigheden van dit land bieden, samen met de uitstekende winkels en vele zaakjes met curiosa in de hoofdstad, een bijzondere toeristi sche attractie. Op het programma staan een be zoek aan een bekende firma van kiltmakers, een fantastische Higland Tour, een sightseeing door Edinburgh o.l.v. Nederlands sprekende gids, als mede een bezichtiging van Edinburgh Castle. Verder wordt de deelnemers een originele Schotse avond geboden en is er ruime gelegen heid tot winkelen. De reis gaat via Europoort, waar donderdag 7 maart om plm. 5 uur n.m. worden ingescheept op een van de geriefelijke schepen van North Sea Ferries. Nadat de andere morgen vroeg In Huil is afgemeerd gaat de reis naar Edinburgh. Hier wordt gedurende 3 nachten gelogeerd in het sfeervolle Mount Royal Hotel. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. POSTBUS 16050 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot «„nn a a nruuiir 1fi rn§ rutrcnnnllib In okta unellnlnn <5ni list raai nt\ uh.n riftatj TEL. 070-190882 Maandag 11 maart na het ontbijt wordt weer te ruggereden naar Huil - de nacht wordt varend doorgebracht en dinsdagochtend 12 maart wordt in de Europoort ontscheept. De prijs van deze bijzondere reis bedraagt per persoon op basis van een 2-persoons stan daardhut en een 2-persoonskamer met douche en toilet en halfpension. (De standaard hut heeft een vaste wastafet en toilet. Een luxe hut bovendien een douche). Toeslag voor een luxe hut 35,-. De toeslag voor een 1-persoons kamer en 1- persoons standaardhut bedraagt 220,- (luxe hut 237,50). Bij de prijs zijn begrepen alle vervoer vanaf Den Haag/Rotterdam en terug. 5x logies, ontbijt en diner. Schotse avond, entree Edin burgh Castle. sighseeing met Nederlands sprs- kende gids en reisbegeleiding gedurende de ge hele reis. Gecombineerde reisverzekering f 15,- per persoon f5,- poliskosten. Annuleringsverzeke ring 3 1/2% van de reissom f6,- poliskosten. f,,ra(ii/vV»«r Philippe Venet (rechts) krijgt zijn gouden vingerhoed. Links de burgemeester van Parijs, Jacques Chirac. PARIJS Indrukwek kend hoor, het stadhuis van Parijs. Kilometers marmer met rode lopers, kristallen lusters, spiegel zalen, gobelins, wand schilderingen en duizend gouden stoeltjes. Een daarvan is bestemd voor ondergetekende, maar het is nogal ver achterin. Dank zij een gaatje in de ordediensten kan ik me tot achter de schermen, opzij van het podium wurmen; daar heb ik een onbelemmerd uitzicht. Laatkomer Courreges probeert naast het podi um binnen te glippen maar stoot zich aan mijn ballpoint (altijd in de aanslag, zoals het hoort) wat een venijnige blauwe streep op zijn roze jasje nalaat. Als ik daarover mijn innig leedwezen be tuig (in deze sferen zeg je niet zomaar „sorry") wuift hij die fris en vro lijk weg met „niks hoor, ik heb nog een ander". Een licht blauw zeker. De gouden vingerhoed gaat dus naar Venet. Het kostbare kleinood bestaat al een poosje (acht jaar) en „ze" hebben 'm alle maal of bijna gehad. Sommigen tweemaal, Cardin zelfs driemaal. De jury zal nu een soort beurtrol moeten instel len, zo van „die en die heeft 'm nog nooit gehad, zouden we niet eens...?". Saint Laurent daar over straks meer krijgt hem nooit, een feit dat ook ditmaal weer door de organisatoren wordt betreurd. Dat ligt echt niet aan de kwaliteit van zijn (schitterende) collectie, t maar wel aan zijn (iets minder schitte rend) karakter. Saint Laurent weigert immers alle bonafide journalisten op de persshow toe te la ten, hoe kunnen die dan hun werk verrichten? En aangezien die gouden vingerhoed nu juist door een internationale jour nalistenjury wordt toege kend, valt juist hij buiten de prijzen. Het zal hem een zorg wezenmet een omzet van 1 miljard dol lar lig je echt niet wak ker van een prijsje min of meer (straks staat hij als eerste couture-huis, op de beurs genoteerd.) Philippe Venet, daar hebben we nooit veel woorden aan verspild, al zijn we trouw al zijn col lecties gaan bewonderen. Ook toen hij nog in zijn piepkleine salons show de, waar iedereen op al- lemans tenen trapten en de fotografen soms letter lijk op onze schoot zaten. Mooie collecties, maar er valt zo weinig over te vertellen; erg braaf en klassiek, piekfijn ver zorgd en zo..., maar een beetje vervelend. Saint Laurent De mooiste mannequin van Parijs: Miss Kenya. Een smakelijk chocola dekleurig kind dat hoge, Afrikaanse halsbanden en met slangen bedrukte jurken draagt. Heel veel schel turkoois in bijna alle collecties aanwezig overigens en panta lons. Pantalons zijn lang en recht, de de jasjes kor ter, eerder spencers dan jasjes. Nergens bloesjes, maar t-shirts, tank-tops op badpakkenlijfjes. Van bedrukte zijde, katoen, jersey of geribbeld ka toen. De avondjurken zijn bijna klassiek gewor den: enorme wijde rok, kort schouderloos topje en een grote strik voor, achter of opzij. Maar ook soepele overslagjurken, als ochtendkimono achte loos om het lichaam ge slagen en zo weinig mo gelijk verhullend. AGNES ADRIAENSSEN DEN HAAG In het Ne derlandse staatsbestel geldt de regel dat de rech ter niet mag ingrijpen in het proces van wetgeving. De president van de Haagse rechtbank heeft ten onrechte gemeend daar een uitzonde ring op te kunnen maken door te bepalen dat per 1 maart de kostwinnerseis in de wwv moet zijn vervallen. De ter mijn tot 1 maart is in ieder ge val tekort, omdat daardoor een ontoelaatbare druk op het wet gevingsproces wordt gelegd. Deze bezwaren heeft de lands advocaat mr. E. Korthals Altes gisteren namens de staat in hoger beroep voor het ge rechtshof in Den Haag naar voren gebracht tegen het von nis van de president van de rechtbank mr. J. Wijnholt. Wijnholt bepaalde jn zijn von nis (17 januari) op het kort ge ding dat door de FNV tegen de staat was aangespannen dat er per 1 maart een eind moet zijn gemaakt aan de onzekerheid rond de wwv (Wet Werkloos heidvoorziening). Voor de FNV betekende dat een over winning De staat tekende ver volgens hoger beroep aan. De huidige wwv bepaalt dat uitsluitend kostwinners voor een wwv in aanmerking ko men. Dit betekent dat veel vrouwen nadat hun ww-uitke- ring is afgelopen (na een half i jaar) niet voor een wwv-uitke- ring in aanmerking komen. De landsadvocaat vindt dat de president ten onrechte de FNV ontvankelijk heeft ver klaard. Volgens Korthals Altes is de opvatting dat de FNV ge noeg belang heeft om in een proces op te komen tegen on rechtmatig handelen van de Staat voor die FN V-leden die vrouwelijke werknemers zijn of zij nu werkloos zijn of niet. onjuist. De landsadvocaat vindt dat de opvatting van de president in strijd is met het Nederlands burgerlijk proces recht. Korthals Altes stelt dat er bij de wwv helemaal geen sprake is van een onzekere recht stoestand. In tegenstelling tot mr. Wijnholt is Korthals Altes van mening dat de derde EG-richtlijn, die bepaalt dat na 22 december 1984 in de so ciale zekerheid geen onder scheid meer gemaakt mag worden tussen man en vrouw, geen rechtstreekse werking heeft. Tussenkomst van de wetgever is nodig. Zolang de huidige wwv-wet niet is gewijzigd geldt die dus gewoon: geen on zekere situatie derhalve Er is slechts sprake van onzeker heid dat nog niet vaststaat hoe de wet waarbij de wwv aan de derde richtlijn wordt aange past er uiteindelijk uit gaat zien", aldus de landsadvocaat Lichte stijging i verkoop grond t voor bungalows ROTTERDAM Sinds een jaar is er weer heel voorzichtig sprake van e! toenemende belangstel- nc ling voor bungalows, rr strikt genomen vrijstaan- 'J de huizen met één woon- rl laag. Dit jaar zal vermoe- delijk worden begonnen 0l met de bouw van mini- a maal vierhonderd en ai maximaal duizend bunga- lows, verspreid over het ,rl gehele land, met de na- druk op Noord-Brabant e< et Dit heeft ir. F.H. Nierstrasz, ze adjunct-directeur van het i Bouwcentrum in Rotterdam, fc gisteren gezegd. Aanleiding le was de tentoonstelling „Bun- Iv galow te koop", die tot en met oi zaterdag 2 februari in het Bouwcentrum te zien is. ür UTRECHT De academische centra hebben een eenzijdige voorstelling van zaken gegeven, door te zeggen dat er een struc tureel tekort is aan intensive-care-plaatsen voor pasgeborenen. Dat stelt drs. C. Schimmel, directeur van het Juliana kinderzie kenhuis in Den Haag. in een reactie op de noodkreet vorige week van de acht academische centra voor pasgeborenen. „De centra hebben de plaatsen in de niet-academische zieken huizen niet meegerekend. Gebeurt dat wel dan is het nog maar de vraag of er een tekort is", aldus Schimmel. Volgens hem heb ben de niet-academische ziekenhuizen naar schatting twintig in tensive-care-plaatsen voor pasgeborenen, die in kwaliteit zeker niet onderdoen voor die in de academische ziekenhuizen. Namens de acht centra zei G. Cerfontaine, directeur van het Wilhelmina kinderziekenhuis in Utrecht desgevraagd, dat de niet-academische ziekenhuizen bewust niet zijn meegeteld. Deze zouden niet voldoen aan criteria als grootte, continuïteit en me dische apparatuur. DEN HAAG De D'66'er Hans van Mierlo heeft een baan af geslagen met een salaris van 200.000 gulden per jaar, een auto met chauffeur en een gratis huis. Hij had in Londen secretaris generaal van de Westeuropese Unie (een kleine NAVO) kunnen worden. „Tot mijn spijt kan ik daar niet op ingaan", heeft Van Mierlo geantwoord aan minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken), die hem had gepolst. De senator en oud-minister van Defensie meent dat hij het te genover zijn partij niet kan maken nu naar het buitenland te vertrekken nu de partij bii de Kamerverkiezingen van 1986 voor zijn bestaan moet vechten, aldus een woordvoerder van D'66. Begin januari hield Van Mierlo in Arnhem een toespraak voor een groot aantal D'66'ers, waarmee hij zijn partij nieuw le ven wilde inblazen. SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES Winsemius sr. DEN HAAG De parle mentaire enquêtecommis sie heeft dr. A. Winsemi us, vader van de huidige minister van VROM, in antwoord op zijn kritiek op het enquêterapport voorgehouden dat hij zijn geheugen „te selectief" raadpleegt. Winsemius beantwoordt als voorzitter van de commissie die de fusie van Rijn Schelde met Verolme bekokstoofde veel meer aan het beeld dat het enquêterapport oproept, dan aan de lezing van een on derhandelaar met beperkte be voegdheden en taken. Dat laatste beeld maakt Winsemius er achteraf van, aldus de en quêtecommissie. Winsemius wordt voorgehou den wat hij in het begin van de jaren 70 zelf vond van de integratie van Rijn-Schelde met Verolme, die de naar hem genoemde commissie moest voorbereiden. Het grote strui kelblok voor Winsemius was dat de enquêtecommissie zijn commissie een erfenis in de schoenen schoof van onopge loste problemen die RSV tot een doodgeboren kindje be stempelde. „Er zijn naar de mening van de enquêtecommissie teveel zaken waarvoor Winsemius verantwoordelijkheid afwijst en die hij neerlegt bij het be stuur van het nieuwe con cern," zo stelt de enquêtecom missie. „Men kan niet ener zijds de fusie krachtig aanbe velen en de voordelen daar van breed uitmeten {zoals de commissie-Winsemius in haar eindverslag deed), maar an derzijds de problemen die de kans op succes van de fusie be dreigen onberoerd laten. Want dat tast de geloofwaardigheid van die voorstellen aan". Volgens de enquêtecommissie geeft Winsemius in zijn ver weer zelf aan dat hij al in 1970 „geen belangrijke voordelen" van de fusie verwachtte. „Voor de nadelen ervan ver toont zijn commissierapport een „blinde vlek". „De fusie van Rijn Schelde met Verolme bevoordeelde ten onrechte de aandeelhouders van Rijn Schelde; juist RS stond er in winstverwachtin gen op grond van de gegevens slecht voor. De commissie Winsemius concludeerde vol komen ten onrechte dat de winstprognose van RS de ver wachting wekte van een gelei delijke verbetering" Opmerkelijk is de ontboeze ming van de commissie dat zij de mening van Winsemius niet deelt dat de fusie voor de jaren 1971-75 een periode van „rust" heeft geschapen (geen overheidssteun) om de proble men qp te lossen, waarvan „helaas geen gebruik van is gemaakt. „Misschien was er in de jaren 1971-75 teveel „rust" en waren de middelen en winsten te ruim om tot sane ring te komen" kW/ dl tiet en mod morgrn rroq mtrthkm rJt vnt óil <Jdt ilnht roor mun hdrt a. id m spanning te ptfm 'j

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6