P Duitsers zitten met herdenking van oorlog in hun maag RAF en Action Directe hebben duizenden Europeanen op dodenlijst a 4 BUITENLAND EeidóaQowuvnt VRIJDAG 1 FEBRUARI 1985 PAGINA S Duizenden Arubanen lopen te hoop tegen salariskorting WILLEMSTAD Naar schatting eni ge duizenden mensen hebben in Oran jestad op Aruba gedemonstreerd tegen de aangekondigde salariskortingen en het beleid van het bestuurscollege van dat eiland. Tot de protestmars was op geroepen door de gezamenlijke Aru baanse vakbonden. Sommige betogers liepen in rouwkleding „als protest te gen het criminele gedrag van het ei- landsbestuur". De hoge opkomst wordt op Aruba beschouwd als een succes voor de vakbeweging, die niet veel moeten hebben van de Arubaanse lei der Betico Croes. Blind na gratis operatie CALCUTTA In een plaats in Noord- oos-India zijn 40 mensen blind gewor den, na het ondergaan van een gratis door de plaatselijke Rotary club aange boden oogoperatie. Begin januari wer den 168 mensen gratis geopereerd aan oogaandoeningen in een speciaal daar voor ingerichte, tijdelijke kliniek in het district Gaya, in de staat Bihar. De be handelende artsen vertrokken direct na de operaties en de patiënten kregen geen enkele nazorg, meldde het dag blad Telegraph uit Calcutta. „Voor de operatie kon ik met mijn rechteroog gedeeltelijk zien, maar nu ben ik blind", verklaarde een slachtoffer in een gesprek met de krant. Klusjesman Walters opvolger Kirkpatrick WASHINGTON Vernon Walters, de man die lastige karweien voor de Amerikaanse president Ronald Reagan opknapte en ooit een hoge spionagefunctie vervulde, wordt ver moedelijk de nieuwe ambassadeur van de Verenigde Staten bij de Vere nigde Naties. Hij wordt dan de opvol ger van Jeane Kirkpatrick, die haar soms stormachtige ambtsperiode als ambasssadeur bij de VN binnenkort zal beëindigen. Walters, vroeger on derdirecteur van de CIA, is nu rei zend ambassadeur voor de VS. Hij heeft reeds vele tochten gemaakt om in opdracht van Reagan delicate kwesties op te lossen. Meisje doodt ouders na misbruik door vader STOCKHOLM De Zweedse autoritei ten hebben zich ontfermd ov^r een meisje van 14, dat heeft bekend dat zij haar ou ders heeft doodgeschoten nadat zij volgens eigen zeggen meermalen door haar vader seksueel was misbruikt, waarbij haar moeder lijdzaam had toegezien. De ouders werden op 18 januari dood aangetroffen in hun woning. Het meisje had de politie toen verteld, dat een man haar ouders had doodgeschoten. Begin deze week legde zij echter een bekentenis af. Aanvankelijk had zij met het wapen van haar vader zelfmoord willen plegen. De politie ver klaarde dat het meisje gezien haar leeftijd en de omstandigheden niet zal worden vervolgd, maar psychiatrische hulp zal krijgen. Israëlische kinderen zien Arabieren als moordenaars JERUZALEM Joodse kinderen in het gebied van Karmel associëren Arabieren met „ontvoerders", „moordenaars" en „ter roristen". Dit heeft het dagblad Ha'aretz gemeld naar aanleiding van een onderzoek dat is uitgevoerd door de universiteit van Haifa. 260 Kinderen tussen 9 en 12 jaar werden ondervraagd. De meesten bleken Arabieren met angst, wantrouwen en on gerustheid te bekijken. Van de twaalf pro cent die zelf Arabieren kende, was de hou ding evenwichtiger. Een positieve benade ring van Arabieren was echter zeer zeld zaam. Een kind schreef: „ik ben bang voor Arabieren. Ik heb gehoord dat een Ara bier, zelfs een vriend, je in de rug zal schie ten als je je omdraait' Vliegtuigkapers in Sovjet-Unie geëxecuteerd MOSKOU Vier jonge Georgiërs die in augustus van het vorig jaar wegens een po ging tot vliegtuigkaping ter dood werden veroordeeld, zijn eind vorig jaar geëxecu teerd. Dat is uit goed ingelichte bron in Moskou vernomen. Het viertal een voormalige priester, twee artsen en een ex-acteur maakte deel uit van een groep die in november 1983 in Tbilisi een vliegtuig naar Turkije probeerde te kapen. De actie eindigde in een bloedbad, waarbij drie bemanningsleden, twee passagiers en twee van de kapers om het leven kwamen. Paling gedijt in koelwater kerncentrale BRUSSEL Belgische wetenschappers die pa ling en baars kweken in het koelwater van de kerncentrale van Doel, vlakbij Antwerpen, zeg gen dat ze het groeipro ces van de vissen heb ben versneld. Ze hopen hun experiment om te zetten in een commer ciële aangelegenheid. Palingen en baarzen blijken zich in het war me en zuurstofrijke koelwater vijf maal sneller te ontwikkelen dan normaal. Volgens professor Frans Olle- vier, leider van het on derzoeksproject. zijn er noch in net water noch in de vissen sporen van radioactiviteit gevon den. Moskou eert Afghaanse oorlogs slachtoffers als helden MOSKOU Twee Russische plattelandsjongens die in Af ghanistan om het leven kwa men. worden in de Soviet- Unie geéerd als nationale hel den. Tot nu toe was er in de Sovjet-media nauwelijks aan dacht voor het lot van de mili tairen, die het in het buurland Afghanistan moeten opnemen tegen ..bandieten" en het im perialisme en de internationa le reactie". Nikolai Tsjepik en Nikolai An- finogenov, die vorig jaar wer den gedood, zijn de eerste slachtoffers van de oorlog in Afghanistan die worden ge prezen in de lovende en poëti sche bewoordingen, die ge woonlijk worden gereserveerd voor de nobelste helden van de revolutie van 1917, de bur geroorlog en de Tweede We reldoorlog. De artikelen trek ken parallelen met de strijd te gen nazi-Duitsland. De verhalen over de parachu tisten Tsjepik, die twintig werd. en Anfinogenov. die ne gentien was toen hij stierf, zijn opmerkelijk gelijkluidend. Beiden waren zonen van trac torrijders, zouden kameraden het leven hebben gered en hebben persoonlijk met onge veer 40 „bandieten" afgere kend. Volgens de Russische pers zou den de twee helden zijn ge storven met hun gezicht naar de hemel. Dat detail doet den ken aan een beroemde passage uit Leo Tolstoi's roman „Oor log en Vrede". „Het laatste dat hij kon zien waren de toppen van de Hindu Kush en boven hem de wijde, heldere hemel, een hemel die zich uitstrekt tot zijn vaderland", zo be schreef het weekblad „Litera- toemaja Gazeta" het overlij den van Tsjepik, op een ma nier die nauwelijks afwijkt van Tolstoi's woorden. Beide Nikolais worden gepre senteerd als modellen van pa triottische Sovjet-deugden. Ze worden geprezen om hun be scheidenheid. goede humeur en onbaatzuchtigheid. Volgens de Literatoernaja Ga- zetta heeft al een stroom pel grims het schoolgebouw be zocht in Tsiepiks dorp Tsjervo- ny Maj. 100 kilometer van de stad Minsk. Onder de pelgrims bevonden zich mensen uit Laos. El Salvador. Vietnam en Afghanistan, aldus het week blad. In de woorden van het communistische partijblad „Pravda" is een bezoek aan de buste van Tsjepik ..een heilige opdracht". Westerse diplomaten zijn van mening dat de campagne rond de twee helden een antwoord is op de groeiende bewustwor ding bij het Russische publiek, over de omvang van het con flict en over hetgeen de troe pen te wachten staat in Mos kous „vergeten oorlog". „Het aanmoedigen van patriottisme, van trots, en van het besef te strijden voor een goede zaak is een manier om onvrede te verminderen Betogende Belafonte opgepakt In de stroom van bekende Amerikanen die dagelijks voor de Zuid- afrikaanse (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN Het liefst zou den de Duitsers een truc uithalen met de tijdreke ning. Op 7 mei naar bed gaan en op 9 mei 's mor gens monter wakker wor den. Maar er is geen ont komen aan: Op 8 mei, de veertigste verjaardag van de Duitse capitulatie, zul len de ogen van de wereld op Duitsland gericht zijn. En de Duitsers weten er geen raad mee. De 8ste mei slaat hen met rade loosheid. Blij zijn of bedroefd? Of van allebei een beetje? Tussen bei de gemoedsaandoeningen zweeft het volk op en neer. Duitsland was altijd al een moeilijk vaderland, maar nu ligt het ingewikkelder dan ooit. De veertigste verjaardag van maarschalk Wilhelm Kei- tels handtekening onder de ca pitulatie-oorkonde, lokt ambi valente gevoelens uit. „Na tuurlijk is iedereen blij en dankbaar dat we toen van de verschrikkelijke Hitler-dicta- tuur bevrijd werden, maar een deel van ons volk, de mensen in de DDR, is nooit bevrijd", zegt Alfred Dregger, voorzitter van de christen-demokratisehe CDU-CSU-fractie in de Bonds dag. „En", zo voegt hij eraan toe. „catastrofes kunnen niet gevierd worden." Voor Dregger en een groot deel van de Duitsers symboli seert de achtste mei vooral de deling van 'Duitsland en het verlies van Duitse gebieden. Een dag van herdenking en bezinning dus. Vieren, vindt Dregger, dat moeten de geal lieerden maar doen, want zij hebben de oorlog gewonnen. Dat kan Dregger wel zeggen, maar achter de schermen is de regering in Bonn druk in de weer om de westerse geallieer den van al te uitbundig feest gedruis af te houden. Want op de Sovjet-Unie na zijn onze vroegere vijanden nu toch onze bondgenoten, onze part ners in de NAVO, zo rede neert Bonn. Vandaar dat als een bezweringsformule steeds herhaald wordt „dat er toch ook vooruitgekeken moet wor den." Pijn Met zachte drang probeert Bonn de bondgenoten te ma nen tot „gepaste herdenkin gen". Bondskanselier Kohl prijst in dat verband vooral de Franse president Mitterrand met wie hij enkele maanden geleden hand in hand op een kerkhof in Verdun stond. Mit terrand heeft aangekondigd dat Frankrijk „op 8 mei niets zal doen w^t de harten en zie len van de Duitsers pijn kan doen." Ook Margaret Thatcher zegde Kohl bij haar recent be zoek aan Bonn toe dat Enge land niet al te veel ophef zal maken. De meeste moeite had den Bonns diplomaten nog met het Witte Huis in Was hington. President Reagan knoopt aan de economische wereldtop in Bonn, begin mei, een staatsbezoek aan de Bondsrepubliek vast en hij overwoog bij die gelegenheid ook het voormalige concentra tiekamp Dachau te bezoeken. Dat lokte aan de Rijn lichte paniek uit. Gevreesd werd dat een rondgang door Dachau de andere programma-onderde len van het bezoek geheel naar de achtergrond zou drin gen en de schijnwerpers van de publiciteit te zeer zou rich ten op de Duitse oorlogsmisda den. De Duitsers hebben hun zin gekregen: Hoewel Reagans reisprogramma nog niet vast staat is het zeker dat hij niet naar Dachau gaat. Het oficiële programma van Bonn zelf voor de 8ste mei is uiterst mager. President Ri chard Von Weizsacker zal een toespraak houden tot het par lement en in de Dom van Keulen vindt een oecumeni sche godsdienstoefening plaats. Winnende Führer Al wekenlang woedt in de Duitse media een discussie over de achtste mei. Zowel de liberale Die Zeit als de linkse Der Spiegel herinneren eraan dat „de Duitsers de wereld niet van Hitier bevrijd heb ben." Uitgever Gerd Bucerius van Die Zeit: „Ik geloof dat de Duitsers met een winnende Führer tot het einde van de wereld gegaan waren. Moeten nu de andere vergeten dat ze voor de vrijheid ook voor onze vrijheid hun bloed vergoten hebben? Natuurlijk hoop ik met Kohl dat degenen die nu onze bondgenoten zijn dat op een wijze vieren die ons niet meer pijn doet dan nood zakelijk." Maar voor uitgever Rudolf Augstein van Der Spie gel valt daar ook voor de geal lieerden in het geheel niets te vieren. „Of zij minder misda den hebben begaan dan Hitier staat helemaal niet vast. In elk geval was het Stalin die in 1928 met misdaden tegen de mensheid begon", zo meent Augstein. Hij voegt er nog aan toe dat zowel Stalin, de Ameri kaanse president Truman als de Engelse premier Churchill opgehangen hadden moeten worden als de maatstaven die de rechtbank in Neurenberg voor de nazi's hanteerden, ook voor hen gegolden hadden. Met zijn visie zit de linkse Augstein prcies op het spoor van de rechtse krachten in de Bondsrepubliek die de geal lieerden waarschuwen niet al leen naar de Duitse oorlogs misdaden te kijken. „Wie dit herdenkingsjaar wil benut ten", zo schrijft Franz-Jozef Strauss' spreekbuis de Bayern Kurier, „om uitsluitend aan de inderdaad gebeurde of ver meende barbaarsheden van de Duitsers te herinneren, die moet ook het andere deel van de waarheid ter kennis ne men: alleen in februari 1945, enkele weken dus voor het werpers meer dan twee keer zoveel tonnen bommen op Duitse steden gegooid dan de Luftwaffe gedurende de hele oorlog op Engeland." De sim pele vaststelling wie met de oorlog is begonnen, is in het artikel niet te vinden. GERARD KESSELS ambassade in Washing ton demon streren en van wie velen worden aan gehouden omdat ze het gebouw te dicht nade ren, was het gisteren de beurt aan de bekende zan ger Harry Be lafonte. Toen hij de door de politie ge trokken grens over schreed, werd hij di rect opge pakt. Na eni ge tijd is Be lafonte weer vrijgelaten. PARIJS Een interna tionale terroristische orga nisatie, die duizenden be langrijke Europeanen op haar dodenlijst heeft «•taan, heeft de kop opge stoken in Frankrijk, West- Duitsland en België. Het doel van de organisatie, het bestrijden van de „im perialistische NAVO-oor- log, die in Europa voorbe reid wordt" valt gedeelte lijk samen met het streven van de gevestigde vredes bewegingen. Ook sommi ge doelwitten van de ter reurorganisatie Ameri kaanse militaire bases, ten in Frankrijk hun symboli sche aanslagen op openbare gebouwen ingeruild voor moordaanslagen op topmilitai- ren, politici, hoge functionaris sen en industriëlen. Twee weken geleden ver klaarden de twee grootste linkse terroristische organisa ties uit Frankrijk en West- Duitsland, Action Directe en de Rote Armee Fraktion, dat zij voortaan gezamenlijk acties zouden ondernemen „tegen de multinationale structuur van de NAVO, haar militaire lei ders, haar plannen en haar propaganda". Action Directe en de RAF on derhouden ook contacten met België, het land waar de ex- t i plosieven vandaan kwamen, wapenfabrieken en centra jjg jn de recente aanslagen in van de Europese wape- nuitvoer industrie zijn West-Duitsland en Frankrijk zijn gebruikt. De Belgische dezelfde als die van de terroristische organisatie CCC vredesbewegingen. De weg waarlangs de terroris ten en de vredesbewegingen (strijdende communistische cellen) heeft de afgelopen drie maanden dertien aanslagen op NAVO-installaties gepleegd. Ook de Italiaanse Rode Briga- aantal topfunctionarissen ge vaar loopt slachtoffer te wor den van een moordaanslag. Ook veiligheidsfunctionarissen uit Washington, Bonn, Parijs en Brussel hebben hiervoor gewaarschuwd. Een van de redenen waarom de terreurorganisaties hun me thodes en doelwitten veran derd hebben, is misschien de druk die de politie op de orga nisaties weet uit te oefenen. Bijna alle belangrijke leiders van Action Directe zitten in de gevangenis: alleen Jean-Marc Rouillan, de oprichter van de organisatie en zijn metgezellin Natalie Menigon zijn nog op vrije voeten en hebben tot nu toe als een moderne Bonnie en Clyde aan de Franse en Belgi sche politie weten te ontsnap pen Volgens de Westduitse politie zijn er nog maar twintig KAF-terroristen actief. De ter roristische organisaties hebben misschien besloten tot samen werking over te gaan omdat de groepen afzonderlijk zwak zijn geworden. hun dLl trachtentT bereiken ikriil enkele leden van de Rode Bri "U";J w het Pact lussen de RAF en Ac verschilt echter nogal Waar tionKDirecte In Frankri,k rhr de demonstraties van de vre desbewegingen plaats hebben gemaakt" voor blokkades, hebben de terroris- Nederland geeft 350 miljoen aan Wereldbank voor Afrika (Van onze financieel-economische redactie) tion Directe. In Frankrijk zijn enkele leden van de R( ISTt8^™ Eadt' gearresteerd, die werkten met Action Directe. Action Directe heeft gister avond opnieuw en wel per brief de verantwoordelijk heid opgeëist voor de moord afgelopen vrijdag op generaal Audran, hoofd van de afdeling wapenexport van het Franse ministerie van defensie. De terreurgroepen hadden al ge waarschuwd dat een groot Prinses afgezet De 18-jarige Isabelle Chaudieu werd eind vorig jaar gekozen tot mooiste miss van Frankrijk Drie weken later is zij haar titel echter alweer kwijt, omdat in een tijdschrift foto's zijn verschenen waarop zij in natuurlijke staat valt te bewonderen. De organisatie van de miss-ver kiezingen was daarover zo ontstemd, dat de jongedame die eind december tweede werd. gisteren alsnog tot de ware miss France is uitgeroepen. Leider van Japanse gangsters begraven Gangsters uit heel Ja pan waren komen op dagen om aanwezig te zijn bij de begrafenis van hun baas Masahi- ma Takenaka in het stadje Kobe. Een aan tal van hen fungeerde als slippedragers. De begrafenis van Takena werd door verscheide ne Japanse televisies tations rechtsstreeks uitgezonden. Takena ka stierf in een politie- hospitaal aan de ge volgen van een moord aanslag die rivaliseren- ]de gangsters vorige week op hem hadden gepleegd. SMIDJE VERHOLEN HETGEHEIM VAN DE UYLENBORGH PARIJSDEN HAAG Nederland gaat opnieuw fors bij dragen om de nood in hongerend Afrika te lenigen. Op een bijeenkomst van de leden van de Wereldbank in Parijs heeft ons land vandaag herhaald, dat het 100 miljoen dollar (350 miljoen gulden) beschikbaar stelt als bijdrage aan een spe ciaal Wereldbankproject. Deze internationale financiële instelling probeert naast de gebruikelijke hulp op internationaal en bilateraal niveau de zer dagen rond een miljard dollar (3,5 miljard gulden) voor Afrika bijeen te krijgen. Een aantal (staatarme) Afrikaanse landen dat bereid is economische hervormingen door te voe ren om aan de vicieuze cirkel van ellende en honger te ont komen. zou op dat geld een beroep kunnen doen. Wereldbankwoordvoerder Koelie prees gisteren op een pers conferentie de Nederlandse inspanningen voor dit doel. De Nederlandse bijdrage staat ook in scherp contrast tot de hou ding van bijvoorbeeld Duitsland en Groot-Brittannië die deels om politieke redenen niet of nauwelijks bereid lijken om wezenlijk over de brug te komen. De Verenigde Staten hebben al laten weten het steunplan van de Wereldbank een goed idee te vinden, maar er geen dollar voor over te heb ben. Zij stellen zich op het standpunt al genoeg voor honge rend Afrika te doen. cii „uaar moet ik het toch het mijne van heb ben," dacht smidje Verholen. „Gozewijn was aan het schatgraven, en Eelco dacht, dat-ie een stroper te pakken kreeg. Ach. ach. ach, wat een misverstanden toch altijd in de wereld. Zou Go zewijn nog iets gevonden hebben? Kom. laat ik maar eens een weekendje naar Ravelijn gaan. Het moet een mooi. oud stadje zijn. Dan breng ik meteen een bezoekje aan meneer Van Uy- len..." En zo kwam het, dat smidje Verholen op een mooie, zonnige zaterdagmiddag naar het eeuwenoude stadje Ravelijn reed. dat als een kostbaar juweel verborgen lag in een uit hoek van het land. „Geweldig...," mompelde de smid. toen hij na uren rijden neerblikte in het dal van de Krommel, het riviertje waaraan Rave lijn met al zijn oude muren, torens en geveltjes gelegen was... Het zal verder wel niemand onzer lezers verwonderen dat Gozewijn van Uy- len verrast opkeek, toen smidje Verholen zo on verwachts zijn boekwinkel binnentrad. „Nee, maar wel sakkerloot!" riep hij uit, en hij liep zijn bezoeker met uitgestrekte armen tegemoet. „Daar hebben we zowaar mijn vriend Verholen! Kom binnen, zeg! Kom binnen!" „Ik bén al binnen." grinnikte de smid. „Ik hoorde, dat onze sluwe veldwachter u gelast had terug te gaan naar Ravelijn." „Ja, dat klopt." zuchtte Gozewijn zorgelijk. „Die ezel dacht, dat ik bere- kuilen aan het graven was. Stel je voor: berekui- len! Ach ja. het was natuurlijk dom van me om zomaar gaten te gaan graven eh bomen te gaan hakken in het Rijkhuyzer Bos..." ,,U wou ze ker de schat van Jacob van Uylen vinden?" ver onderstelde de smid...

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5