Onderhoud partner bij samenwonen hoeft niet Iedereen moet zichzelf kunnen onderhouden Geringe kans op kernwapenakkoord voor november Êcidae Cotwcwit Cardioloog: samenleving vergrijst ongemerkt „Reageerbuisbaby's, draagmoeders, diepvriesbaby's, waar zijn we mee bezig? Te grote schokken in aow weggewerkt PRINS CLAUS ROEPT POLITIEK OP TOT ACTIE SLEUTELS DIE OP ELK KARWEITJE PASSEN BINNENLAND CeidóeGomant VRIJDAG 1 FEBRUARI 1965 PAGINA 3 UITSPRAAK RECHTBANK IN PROEFPROCES 1 LEEUWARDEN Mensen die samenwonen zijn niet verplicht om in eikaars onderhoud te voorzien. Met deze gerechtelijke uitspraak in de hand zal de werkloos geworden onderwijzeres Corrie van Hilten uit Leeu warden voor de derde maal trachten een bijstandsuit kering te verwerven. Die uitkering werd tot nog toe geweigerd, omdat ze samenwoont en haar vriend wèl werk heeft. Mevrouw Van Hilten en Douwe Beinim wonen al sinds 1978 sa- nen, maar hebben destijds besloten hun financiële zelfstandig- ïeid te bewaren. Ze maakten afspraken over de opvoeding van ïun zoon Sytse en over de kosten van levensonderhoud, beta- 'an huur en andere lasten. Maar nu mevrouw Van Hilten werkloos is geworden, is die eco nomische zelfstandigheid in het gedrang gekomen. Haar vriend is net als een gehuwde partner verplicht in haar onderhoud te y voorzien, zo meende de sociale dienst en weigerde een uitkering te verstrekken. De rechtbank oordeelt echter anders: Douwe Beinim kan niet verplicht worden zijn vriendin te onderhouden, ildus rechtbank-president mr. D. Aten. Corrie van Hilten zou lijgevolg recht hebben op bijstand. e 1 Deze uitspraak kan gevolgen hebben voor de schatkist, als ook indere samenwonenden met succes gerechtelijke uitspraken uit- okken. Zo ver is het echter nog niet, omdat de sociale dienst ïaar verwachting in hoger beroep zal gaan. De eiseres heeft jverigens nog de mogelijkheid om via de commissaris van de coningin een uitkering af te dwingen. n reactie op het vonnis stelde ABOP-beleidsmedewerkster K. ïhren die Corrie van Hilten ondersteunde, dat de beleidsopvat- [ingen van de overheid niet kloppen. „De sociale wetgeving noet verder geïndividualiseerd worden", aldus Ehren. Staatssecretaris De Graaf zei gisteren tijdens de voortzetting van het debat over de gelijke behande ling van mannen en vrou wen in de aow, grote be zwaren te hebben tegen de ingediende wijzigingsvoor stellen, maar zei zich er desondanks bij neer te zul len leggen. Wel waar schuwde hij ervoor dat een grotere vrijlating van neveninkomsten in de aow, zoals voorgesteld door CDA en PvdA, er niet mag leiden tot soort gelijke tegemoetkomingen in de overige sociale uitke ringen. In het wetsvoorstel wordt indien een van de part ners jonger is dan 65 uitgegaan van toeslagen van maximaal 50 procent, al naar gelang het inko men van de jongere part ner. Bij de berekening van de toeslag werd in het voorstel van De Graaf vijftien procent van een eventueel eigen inkomen niet meegerekend. PvdA en CDA voelden hier niets voor omdat dit te grote fi nanciële schokeffecten zou meebrengen. In het meest extreme geval zou het er toe kunnen leiden dat de jongere partner net zo goed met werken zou kun nen ophouden. Het door CDA en PvdA ingediende amendement gaat uit van een verhoging van de vrijstelling met eenderde van de inkom sten bovenop de vijftien procent van het kabinet. Het resterende deel van het inkomen zal via een „glijdende schaal" in min dering worden gebracht op de toeslag. De structu rele meerkosten van dit voorstel bedragen vijftig miljoen gulden Volgend jaar wil De Graaf in een aparte wet regelen dat ook bejaarden die sa menwonen niet meer dan honderd procent krijgen. Momenteel krijgen samen woners ieder zeventig pro cent. BELASTINGWET KLOOSTERLINGEN AANGESCHERPT DEN HAAG Kloosterlingen die zelf bepalen welk deel van hun inkomsten zij aan de orde of congregatie afdragen, hebben geen recht op de alleenstaanden-toeslag op grond van de Twee verdieners-wet. Dit heeft staatssecretaris Ko ning van Financiën gemeld aan de belastingin specties De Tweede Kamer had Koning om een dergelijke aanscherping gevraagd in de motie van de VVD'er De Grave De Tweede Kamer was het eens met De Grave dat in ge vallen waarin kloosterlingen zelf bepalen welk deel van hun inkomen zij aan de orde geven, en dus niet hun hele inkomen aan de orde af staan, het toekennen van de alleenstaanden toe slag niet terecht is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Prins Claus maakt zich ongerust over het gebrek aan wet geving als het gaat om za ken als psychofarmaca (medicijnen, die de geest beïnvloeden), manipule ren van de erfelijkheid, reageerbuisbevruchting, diepvriesbaby's en draag moederschap. Volgens de prins is het tijd dat de po litiek orde op zaken gaat stellen op het gebied van de biowetenschappen. „Als iemand een ander ver moordt of letsel toebrengt met mes of pistool, dan is er een samenstel van regels en wet ten dat rechtspraak mogelijk maakt. Maar als er geknutseld wordt aan het biologische schepsel mens, dan zijn er opeens geen wetten voor", al dus de prins in een interview met NRC-Handelsblad naar aanleiding van zijn benoeming tot voorzitter van de Stichting Biowetenschappen en Maat schappij. „Waar zijn we mee bezig?", vraagt de prins zich af, nadat hij een aantal van de jongste ontwikkelingen tegen het licht heeft gehouden. „Op het ge bied van de psychofarmaca kun je van alles doen. Je kunt er de goede kant mee op, maar ook de slechte. Ik wil er graag van uitgaan dat alle psychia ters met psychofarmaca het beste willen, maar of ze het bereiken is een andere kwes tie. (Prins Claus heeft zelf een aantal jaren een pyschiatrische behandeling ondergaan, we gens depressieverschijnselen). Kunstmatig verwekken van iets dat beschouwd wordt als een ding... een eicel, die in een reageerbuis wordt bevrucht... daar praat men niet over als over een mens in wording maar als over een ding. En een ding kan men vernietigen". Volgens prins Claus loopt de politiek op dit gebied achter, omdat de samenleving in feite nog niet toe is aan allerlei za ken, die de wetenschap moge lijk heeft gemaakt. De prins meent dat dit allerlei gevaren heeft opgeleverd. „En dan krijg je gevallen van commer ciële uitbuiting, van draag moeders. die in de rij staan bij een supershop, waar ze be vruchte eicellen laten inplan ten, zodat ze voor iemand an ders een kind dragen alsof ze een broeikas zijn... En dan wil len ze na zoveel maanden zwangerschap het kind opeens zelf houden en dan moet de rechter zorgen dat de eigena resse van de eicel haar kind terugkrijgt". Aan de wieg Prins Claus is van het eerste uur af betrokken bij de Stich ting Biowetenschappen en Maatschappij In 1969 stond hij. samen met zijn echtgenote, aan de wieg van deze organi satie. Ex-premier mr. J.M.L.Th. Cals werd de eerste voorzitter. Twee jaar geleden hing het voortbestaan var. de stichting aan een zijden draad je. Het kabinet-Lubbers staak te de subsidie, waardoor het bureau in Leiden nog slechts één werkneemster in dienst kon houden. Vorig jaar keerde het tij; minister Deelman (On derwijs en Wetenschappen) gaf weer geld en benoemde een nieuwe voorzitter prins Claus. De stichting stelt zich ten doel het geven van voorlichting. In de afgelopen vijftien jaar zijn er 36 cahiers uitgegeven over onderwerpen als abortus, ge netisch onderzoek, verslaving, neutronenbom, bevolkingson derzoek en vaccinatie iscus mist 265 min door verminderde inzetbaarheid 3EN HAAG In 1983 eeft de belastingdienst 165 miljoen gulden min- ler aan verzwegen belas tingen weten te achterha len dan het jaar daarvoor. lit komt door een verminder- ie inzetbaarheid van de con-' fcóle-ambtenaren en de terug gang in de economie. )it blijkt uit een notitie van Ie belastingdienst over de re- ultaten van de zogenoemde oekenonderzoeken (het con- roleren of de aangiftebiljetten loor mensen of ondernemin- en juist zijn ingevuld). In 983 deed de belastingdienst lijna 6000 boekenonderzoeken ninder dan het voorgaande aar (totaal 53.000), waardoor lok minder mensen konden vorden betrapt op verkeerde ipgave. DE KONING OP CONFERENTIE WILMA WIL WERK 9? De Koning: „De beschikbaarheid van meer betaalde arbeid alleen is niet voldoende om meisjes en vrouwen een volwaardige positie op de arbeidsmarkt in het vooruitzicht te stellen". DEN HAAG In de toe komst zal de huidige ge neratie jongeren leven in een maatschappij waarin in beginsel van iedere volwassene wordt ver wacht dat hij of zij door arbeid in eigen levenson derhoud kan voorzien. Dit is het gevolg van de be hoefte aan economische zelfstandigheid bij vrou wen. Minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid zei dit gisteren in Den Haag op de conferentie 'Wilma wil werk'. De organisatoren van de con ferentie. de Emancipatieraad en de Raad voor het Jeugdbe leid, wilden met name de posi tie van jonge vrouwen op de huidige arbeidsmarkt aan de kaak stellen. De minister kon digde in dit verband maatrege len aan die het mogelijk ma ken dat meer meisjes een vak opleiding in het leerlingenwe zen gaan volgen. De Koning „De beschikbaarheid van meer betaalde arbeid alleen is niet voldoende om meisjes en vrou wen een volwaardige positie op de p-beidsmarkt in het vooruitzicht te stellen. Ook moet bevorderd worden dat meer vrouwen en meisjes gaan werken in mannenberoepen en in het algemeen in hogere De conferentiegangers bespra ken verder de notitie .Jeugd" van het Sociaal en Cultureel Planbureau. Er is meer onder zoek nodig om uit te maken of meisjes andere toekomstver wachtingen hebben dan hun moeders, zo stelt Corinne Ou- dijk in de notitie. „Meisjes hebben meer vrijheid en in hun vrijetijdsgedrag lijken ze meer op jongens. Ze worden wat eerder zelfstandig, wat veel te maken heeft met de re latie- en partnerkeuze die bij meisjes ruim twee jaar eerder begint dan bij jongens. Meisjes zijn dus minder lang iong" Dat meisjes betere schoolpres taties leveren dan jongens komt volgens het Sociaal Cul tureel Planbureau doordat ze minder vaak een opleiding kiezen die hun intelligentie uitdaagt Bij die opleiding lo pen ze dan ook minder risico's. Meisjes zijn bovendien bij de schoolkeuze minder gericht op de arbeidsmarkt dan jongens. De gegevens wijzen er volgens mevrouw Oudijk op dat meis jes nog evenzeer als voorheen gericht zijn op het huisvrouw schap en het moederschap. (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG De her- ïieuwde onderhandelin- ;en over kernwapens tus- en de Verenigde Staten n de Sovjet-Unie, die op 12 maart zullen beginnen, uilen volgens minister ^an den Broek (Buiten- andse Zaken) beslist geen nelle spectaculaire resul- ;m aten opleveren. mrT1 )e minister waarschuwde de mm 'weede Kamer gisteren voor ,een euforie" en voor „al te mm iverspannen verwachtingen". laar zijn mening is de kans im|ieel klein dat er vóór 1 no- ember, de datum waarop het !n abinet moet beslissen over de laatsing van kruisraketten, al n akkoord zal zijn bereikt Van den Broek met betrekking tot deze cate gorie wapens. Tijdens het begrotingsdebat over de Nederlandse bijdragen aan de NAVO herhaalden Van den Broek en zijn collega De Ruiter hun eerdere verklarin gen dat de hervatting van het wapenoverleg in Genève niet van invloed zal zijn op het Ne derlandse kruisraketten-be-' sluit dat vorig jaar op 1 juni is genomen. De Ruiter deelde mee dat de Sovjet-Unie vol gens de laatste Amerikaanse inlichtingen sinds vorig jaar juni 1 nieuwe basis met 9 SS- 20-raketten in gebruik hebben genomen. Dit betekent dat er nu 387 SS-20-raketten opera tioneel zijn. Van PvdA-zijde kreeg Van den Broek kritiek op zijn af keurende uitlatingen over het besluit van de Belgische rege ring tot uitstel van plaatsing van kruisraketten. „Ik ben niet uit eigen beweging met opgestoken zeil naar Brussel vertrokken om mijn vriend en ambtgenoot Tindemans te ka pittelen", verweerde Van den Broek zich. „Ik was uitgeno digd om mijn mening te ge- 'RIEMELS ITALI& WAS 2l)N-n\D Aw>\D AL WfeH. xofiwr C*T OrfJGTx&i/t'Mj lefivu/i ir ER iwwjan&si ee&TotjpBN' Wanneer u een nieuwe abonnee aanbrengt hebt u als Hanlr daarvoor de keus uit drie handige mini-gereedschapsets: A) 5 dopsleutels, B) 5 steeksleutels, of C) 6 schroevedraaiers. Heel handig voor het fijne werk. Kunt u meerdere mensen enthousiast maken voor deze fijne avondkrant, dan kunt u evenzovele gereedschapsets uitkiezen. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk door ons onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee per: I NAAM: ADRES: 1 PCSTCODE/PLAATS: TELEFOON: I Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: kwartaal automatisch per maand jaar III Stuur als dank gereedschapset adbdc i NAAM: POSTCODE:PLAATS: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag WM (postzegel niet nodig). UTRECHT Er is onvoldoende aandacht en zorg voor de toenemende vergrijzing van onze samenleving. Vol gens de laatste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zal in het jaar 2025 één op de vier in woner van ons land ouder zijn dan 65. Iedereen ziet dat verschijnsel weliswaar aankomen, maar niemand doet iets aan de te verwachten gevolgen. Dat betoogde de cardioloog prof.dr. C. van Nieuwenhuizen gisteren in Utrecht op een afdelingsvergadering van de artsenor ganisatie KNMG. „Verreweg de meeste ouderen hebben geen psychiatrische afwij king, maar naar schatting 20 tot 25 procent van hen heeft psy chiatrische hulp nodig. Enorme aantallen, waaraan de geriatrie (ouderdomszorg) niet alleen zal kunnen voldoen", aldus Van Nieuwenhuizen. Hij zei dat de geriatrie sinds twee jaar een er kend klinisch specialisme is, maar bijzonder slecht van de grond komt. ,,De meeste medische faculteiten hebben negatief gerea geerd op de vraag of zij iets aan dit vak wilden doen. Er is er maar één: aan de universiteit van Rotterdam. Er is geen belang stelling voor dit nieuwe specialisme, omdat er geen geld voor zou zijn. Maar gezien de ontwikkelingen die op ons af koenen moet de geriatrie ontwikkeld worden' Meer bezoekers Anne Frankhuis AMSTERDAM „Het mag niet gebeuren dat nieuwe genera ties hun weg zoeken, zonder besef van de offers die gebracht zijn voor het heroveren van de vrijheid veertig jaar geleden". Dat zei directeur H. Westra van de Anne Frank stichting giste ren bij de opening van het nieuwe kantoorpand van de stichung aan de Keizersgracht. Met het nieuwe pand komt er meer expo sitieruimte vrij. Dat is nodig omdat het aantal bezoekers vorig jaar met tien procent is gestegen tot een half miljoen Die sUj- ging wordt voor een deel verklaard uit de toneel-uitvoering van nel Dagboek van Anne Frank.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3