Bibliotheek moet langer openblijven Bejaarden werk Warmond is nog steeds onzeker Hulpgoederen dwars door Sahara naar Boven Volta s .EIDEN OMGEVING Ccidóc Qowuvnt LeerlingenHa esduyn en exposeren eigen werk Leids duo maakt carnavalsplaat Postwijk verandert veel in Sassenheim PvdA-raadlid weerlegt verwijten VRIJDAG 1 FEBRUARI 1985 PAGINA 17 J .0 mille voor Rijnkanters 1IJNSBURG De Rijnsburgse zwemvereni- ing De Rijnkanters krijgt een renteloze lening an 10.000 gulden van de gemeente. Dat heeft en meerderheid van de gemeenteraad gister- vond besloten. Alleen GPV en SGP waren te- rolgens de drie raadsleden van de kleine eehtse partijen is de vereniging financieel niet ezond. De Rijnkanters waren in moeilijkheden ekomen doordat het ledental terugliep, de rainers zoveel duurder werden en de huur van wembad Het Waterbos snel steeg. De club reeg al eerder steun van de Grote Club Aktie n Jantje Beton. Samen met de tien mille le- iing verwacht de vereniging weer schuldenvrij e worden. CDA, PvdA en VVD waren alledrie eer positief over de Rijnkanters en aarzelden Jet om het geld beschikbaar te stellen. Garantie voor Witte Kerk NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwijkerhout is bereid een garantie te geven voor een lening voor de aan bouw van een Gotisch koor aan de Witte Kerk. Alle partij en spraken zich gisteren in de raadsvergadering positief uit over de plannen van het kerk bestuur om de romaanse kerk op gotische wijze te vergroten. Die bouw moet wel dit jaar plaatsvinden als men nog wil profiteren van rijkssubsidies in het kader van werkgelegen heidsprojecten. VERLAGING VERGOEDING WONINGVERBETERING KATWIJK De gemeenteraad heeft gisteravond in gestemd met een voorlopige regeling voor particuliere woningverbetering. Hiervoor is in '85 een bedrag van 150.000 gulden uitgetrokken, 50 procent minder dan vo rig jaar. De oorzaak van deze verlaging is de aanzienlijk teruggelopen vergoeding die de gemeente zal ontvan gen voor stads- en dorpsvernieuwing. Het definitieve bedrag is nog niet bekend maar wet houder J. Bergman rekent op niet meer dan 680.000 gulden, veel te weinig om aan alle reeds aangegane en nog aan te gane verplichtingen te voldoen. Verschillen de raadsleden hadden gisteravond kritiek op het feit dat de gemeente de regeling voor particuliere woning verbetering alvast uit het totaalpakket van stads- en dorpsvernieuwing lichtte maar wethouder Bergman's argument dat de huidige aanvragers op dit punt niet langer in onzekerheid mochten worden gelaten gaf uit eindelijk toch de doorslag. Overval op Rijnsburgse RIJNSBURG Drie onbe kend gebleven mannen heb ben gisteravond geprobeerd een bejaarde dame aan het Ra penburg in Rijnsburg te over vallen. De drie belden om streeks zeven uur bij de vrouw aan. Ze deed open en meteen stromden de drie naar binnen. De vrouw begon echter zo hard om hulp te roepen dat de gemaskerde overvallers er weer vandoor gingen. De poli tie Rijnsburg vraagt of getui gen willen bellen naar 01718- 29360 Kempen en Begeer weg uit Voorschoten VOORSCHOTEN Van Kempen en Begeer heeft besloten zich op het be drijfsterrein Lansinghage in Zoeter- meer te vestigen. Het gaat om de hol dingsmaatschappij en de twee werk maatschappijen Begeer b.v in Voor schoten en Keltum b.v. in Leiden. Bij Van Kempen en Begeer werken mo menteel 75 mensen. Tot de verhuizing is besloten omdat het huidige onderko men in Voorschoten als verouderd wordt beschouwd. Bovendien is beslo ten tot een concentratie van de twee werkmaatschappijen. Het bedrijf heeft voor Zoetermeer gekozen, omdat daar de beste locatie voor handen is. De be doeling is dat Van Kempen en Begeer in de loop van het jaar in Zoetermeer van start gaat Grotere deuren De Schelft NOORDWIJKERHOUT De Schelft krijg! grotere toegangsdeuren vanaf de parkeerplaats zodat in de toekomst ook de grote televisiede cors naar binnen kunnen. Hiervoor stelde de gemeenteraad gisteravond 5.500 - beschikbaar. Dit gebeurde naar aanleiding van de uitreiking van de Gouden Harp vorige week in De Schelft De AVRO moest toen haar decors doormidden zagen en binnen weer opzetten. Wethouder Van der Klaauw benadrukte dat de inkomsten van de bar bij dergelijke evenemen ten hard nodig waren om de 60.000.- pacht bij een te krijgen die de beheerder aan de gemeen te moet afdragen. Alleen de PvdA zag geen aanleiding dit bedrag voor zoiets uit te trekken. Omdat De Schelft al nauwelijks aan de lokale vraag van verenigingen kan voldoen zagen de socialisten niet in waarom er kosten gemaakt moesten worden om televisieprogramma's mo gelijk te maken ^rond Schutterswei liet vervuild KATWIJK Het onderzoek ,at naar aanleiding van klach- en van bewoners is verricht laar de lucht- en bodemge- teldheid in de wijk Schutters- zei heeft geen verontrustende eiten aan het licht gebracht, n de grond bevinden zich ;een bestrijdingsmiddelen en ie bacteriën die er voorkomen ijn voor de mens onschuldig, )e Keuringsdienst van Waren leeft wel geconstateerd dat de elatieve vochtigheid te hoog 5. wat wijst op een slechte •entilatie. Door de bouwer ran de woningen wordt daar nomenteel wat aan gedaan. Iet college van B. en W. heeft ot het onderzoek in de nieuw- jouwwijk besloten nadat er bij le gemeente-arts een groot iantal klachten voor de ge- :ondheidstoestand van de be- voners was binnengekomen. Cr werd een verband gelegd net de veel voorkomende jronchitis en de mogelijk in de jrond en de lucht aanweziger jacteriën en schimmels, waar- >p de Keuringsdienst van Wa- •en werd ingeschakeld. In het /anaf vandaag ter inzage ge- egde rapport zijn de resulta- en vervat van onderzoekin gen naar de lucht, de grond en Ie aanwezige bacteriën. \lleen bij het luchtonderzoek lijn daarbij zaken aan het licht gekomen die mogelijk aanlei- iing tot de klachten kunnen tijn. De relatieve vochtigheid n de woningen is hoog en dat alijkt het directe gevolg van gebrekkige of ontbrekende /entilatiemogelijkheden. Ook de in de leefruimten aange- iroffen schimmels, die kunnen leiden tot alergische reacties, hebben zich hierdoor kunnen Ontwikkelen. Door de aanne mer die de wijk van ruim 150 'yoningen destijds heeft ge rouwd, de Katwijkse Bouw Maatschappij, worden momen teel alle woningen op deze technische onvolkomenheid onderzocht en geconstateerde fouten zullen worden verhol pen. Rijnsburgse raad bepleit nieuwbouw voor ingezetenen RIJNSBURG De Rijnburg- »e gemeenteraad vindt dat er meer gebouwd moet worden n Rijnsburg. met name voor de Rijnsburgers. Dat bleek gis teravond tijdens de raadsver gadering bij de bespreking van de beleidsnota woningbouw, die overigens vrijwel unaniem door de raad werd aanvaard. Over het algemeen vinden de fracties dat er een nieuwe bouwlokatie moet komen in de gemeente. Volgens de heer Vianen [CDA) heeft de gemeente de plicht te bouwen voor de eigen aanwas. De heer Vianen zette een aantal vraagtekens bij de nota, aangezien deze gebaseerd is op mógelijk verouderde cij fers uit 1983. De gegevens over het nieuwe plan Frederiksoord Noord zijn bijvoorbeeld nog niet verwerkt, zo stelde hij. Het aanwijzen van een nieuwe bouwlokatie zal nog veel voe ten in de aarde hebben. Er tnoet echter ook worden ge dacht aan het veiligstellen van tuinbouwgrond, meende hij. De heren J.K. de Mooij PvdA). W. de Mooij (RPF) en Renooij (VVD) drongen aan op ?en strakker woningbouwbe- eid, met veel aandacht voor de eigen ingezetenen. De gere formeerde fracties waar schuwden voor de uitverkoop van schaarse tuinbouwgrond. De heer Verheij (CDA) wilde zelfs dat er eerst wordt vastge- iteld waar tuinbouwgrond komt, alvoren een nieuwe xiuwlokatie wordt vastgesteld, zodat verdreven tuinders zich weer kunnen vestigen. Hij stemde tegen de nota, mede omdat hij zich niet met de zijns inziens verouderde cijfers kon verenigen. Dit in tegen stelling tot VVDer Renooij, die nu al aandrong op een even tuele gefaseerde aanpak van het nieuwe bestemmingsplan. 'Het college wil spoedig met de raad praten over een nieuwe bouwlokatie. Wethouder Brul stelde dat een soepel vesti gingsbeleid niet meer haalbaar is. Wel was er met makelaars i »n bouwers afgesproken de lieuwe woningen voor Rijns- uirgers te bestemmen, zo ver- telde hij. De grond komt weer lan de gemeente toe als deze liet aan een Rijnburger kan - -/orden verkocht. AANVAL RAADSLID ROEST LEIDERDORP „Wij hebben reeds geruime tijd aangedrongen op uitbrei ding van het aantal ope ningsuren van de Openba re Bibliotheek in Leider dorp. Momenteel is de bi bliotheek 16'/2 uur per week open. Daar staat te genover dat de wekelijkse bezetting aan personeel 171 uur bedraagt. Dat be tekent, dat slechts tien procent van de tijd dat het personeel aanwezig is de bibliotheek open is. Dat vind ik voor een gemeen schapsvoorziening als de bibliotheek niet accepta bel. Sterker nog, de ge meente moet eisen dat de openingstijden verruimd worden. Anders ben ik niet bereid deze begroting te accepteren''. Kritische \yoorden van het CDA-raadslid A. Roest tijdens de gisteravond gehouden ver gadering van de raadscommis sie Financiën. Wethouder J. Bezemer (PvdA) wist kenne lijk niet goed raad met de op merkingen van Roest. Beze mer stelde dat de openingstij den van de bibliotheek meer een aangelegenheid waren voor zijn collega-wethouder I. Gehner, die welzijn in haar portefeuille heeft. Wel was hij het met Roest eens dat een strengere opstelling ten aan zien van het financiële beheer noodzakelijk was. Roest bleek grote problemen met de begro ting van de bibliotheek te heb ben. Hij hekelde bovendien de opstelling van het bibliotheek- bestuur. „Het bestuur legt heel vrolijk de zwarte piet bij de gemeente: Of verhoging van contributie, of vermindering van de kwaliteit van de dienstverlening", aldus Roest. Hij stelde voor het subsidiabe le tekort van de bibliotheek voor dit jaar op 350.000 gulden vast te stellen. Een soort schot voor de boeg waardoor het bi- bliotheekbestuur gedwongen zou worden 13.000 gulden te bezuinigen. Volgens de begro ting 1984 bedroeg het tekort 345.000 gulden. Het is niet ze ker of dit voorstel in de raad haalbaar is. Het raadslid W. Kruidenier (VVD) vond hand having van kwaliteit belang rijker dan langere openingstij den. Mevrouw M. Holierhoek (PvdA) nam het zonder meer op voor het bibliotheekbe- stuur. Langer openingstijden zag zij met de huidige midde len en de mislukking van het vrijwilligersproject niet zitten. Zij waarschuwde er overigens voor dat de raad niet op de stoel van het bestuur moet gaan zitten. Maar CDA-frac- tievoorzitter J. den Boeft on dersteunde zijn collega Roest door te stellen dat het bestuur zelf beleidskeuzes moet ma ken. Een beeld van de tentoonstelling. NOORDWIJK In de aula van de Christelijke Scholenge meenschap „Haesduynen" aan de Duinweg werd gisteravond de jaarlijkse expositie van werkstukken, die door de leerlingen zijn gemaakt, geopend. Leraar tekenen en handenarbeid Sabee is de promotor van de exposities, die traditiegetrouw op twee achter eenvolgende avonden worden gehouden en voor iedereen toe gankelijk zijn. Centraal op de expositie staat een klassikaal werkstuk. Op het eerste gezicht denkt men aan een soort commune van poppen huizen. In werkelijkheid zijn het miniaturen van de eigen ka mers van de jongelui, die aan het werkstuk hebben meegedaan. „Zij hebben hun eigen kamer op schaal nagemaakt", legt de heer Sabee uit. „En niet alleen de kamer, maar ook alles wat er in staat". Opvallend is de grote variatie van technieken in het geen op de expositie staat uitgestald. Bloemen en vlinders vor men vaak het thema. Uitputtend was dit jaar het silhouet bestu deerd en de resultaten daarvan staan in de aula uitgestald. „Het enthousiasme is van het werk af te lezen", aldus de heer Sabee. Hij is bijzonder gelukkig met de grote belangstelling van jong en oud voor de exposities van „Haesduynen Ook degenen, die geen kinderen op school hebben, komen kijken, vaak om uit de tentoongestelde werkstukken, inspiratie te putten. De expositie is vandaag open van zeven tot negen uur. WARMOND Het is nog steeds onzeker of het project gecoördineerd bejaarden werk ook daadwerkelijk van start kan gaan. De gemeenteraad besloot gisteren het project in principe op te richten, maar de financiering van het project is nog onduidelijk. Een eerder toegezegde subsidie door de rijksoverheid staat nog steeds niet vast. De VVD vroeg het college van B en W om wijzigingen in de inspraakverordening. Afwij ken van de door de raad vast gestelde inspraakprocedure zou het college van B en W slechts moeten kunnen na overleg met de raad, meende mevrouw Saris. Ook in spoe deisende gevallen zou pas van de normale procedure afgewe ken mogen worden als de raad op de hoogte is gebracht. Wet houder Slingerland noemde dat geen praktische oplossing en stelde voor in spoedeisende gevallen die beslissing aan het college over te laten, omdat het college toch in ieder geval steeds verslag moet uitbrengen aan de gemeenteraad moet af leggen. De weigering om vrijstelling te verlenen voor het plaatsen van een caravan nabij de Lan- gebrug heeft in de commissies al veel mensen in beroering gebracht en ook gisteren pleit te zowel mevrouw Den Ouden (CDA) als de heer Vreeken (CDA) met klem voor het ver lenen van een tijdelijke ver gunning voor de standplaats De PW-fractie en de VVD wa ren echter .van mening dat men als gemeenteraad niet mag handelen in strijd met de voorschriften, in het bestem mingsplan en dat men dus nu geen ontheffing kan verlenen. maar dat er wel spoedig ge sproken dient te worden over de voortzetting van het in 1973 uitgestippelde beleid om geen caravans irt het landelijk ge bied toe te staan. De meerder heid in de raad koos ervoor niet vooruit te lopen op die discussie. De gemeentraad besloot ver der 10.025 vierkante meter grond in plan' Zuid te verko pen aan Dekker Hout Vast goed BV. Alleen dhr. Vreeken (CDA) vond dat het koopman schap van het college te wen sen overliet omdat de afge sproken prijs te laag zou zijn De overige raadsleden noem den de transactie ene verlich ting omdat industrieterrein in de regio moeilijk Verkoopbaar blijkt. Nog dit jaar wil Dekker op het terrein bedrijfshallen plaatsen voor hout en sport- kidding Tuinlieden registreren beunhazen HAZERSWOUDE Dertig erkende hoveniers uit Noord-Holland. Zuid-Hol land en Zeeland gaan gege vens verzamelen over het werk van volgens hen enige duizenden beunhazen die in dat deel van het land de be drijven het tuinieren bijna onmogelijk maken. Het is de hoveniers zo lang zamerhand een doorn in het oog dat een groeiend leger van niet-vakkundige werk lozen en hqbbyisten met een vaste baan tegen zeer lage uurtarieven (een tientje) tui nen winterklaar maken en werk verrichten in gemeen telijke plantsoenen. Het is niet bekend hoeveel geld hiermee precies gemoeid is, maar dat erkende hoveniers er minstens enkele honderd duizenden guldens op jaarba sis; mee mislopen, staat vast. Normaal spelen ze altijd op bruiloften en (piraten)-partijen, maar ter gelegenheid van het naderende carnaval heeft het Leidse duo „De Rijnsons" nu een carnavalshit vervaardigd. Deze „kraker" is onlangs op single uitgebracht en inmiddels al bij de Leidse etherpiraten grijs gedraaid. De single is uitgebracht door Catmusic, een overblijfsel van de illustere Rubberen Robbie. De tekst op de single van de Rijnsons is eveneens van de heren van Rubberen Robbie. Op kant A „Wie gaat er mee" en op de andere kant „De Schoon moedersmars". Het Leidse duo met drummer Gösta van den Burg (25) en Paul Meyaard (31) op het orgel/synthesiser heeft niet te klagen over belangstelling. Ze treden dan ook veelvul dig op. Vanavond zijn ze te zien en te horen in het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare. waar die avond voorronden worden ge houden voor de Play-Backshow. In april zullen de Rijnsons optreden met Andrè Hazes. Gösta en Paul spelen nu vijf jaar samen. Daarvoor trad Gösta op met zijn vader in het duo dat toen ook al bekend stond als de Rijnsons. Dronken achter stuur Auto rijdt op stilstaande vrachtwagen NOORDWIJKERHOUT Drie inzittenden van een personenauto raakten vannacht gewond toen zij bovenop een geparkeerde vrachtwagen reden. De bestuurster van de auto had een glaasje teveel op. Het ongeluk gebeurde in de Dorpstraat in Noord wijkerhout. Surveillerende agenten troffen de auto vannacht rond 2.40 uur in de Dorps traat aan. Hoe laat het on geluk precies gebeurd is. is nog niet duidelijk. De in zittenden van de auto kwamen allemaal uit Noordwijk. De 36-jarige bestuurster en een 20-jari- ge man vlogen met hun hoofd tegen de voorruiL Een 20-jarige man die op de achterbank zat liep let sel aan zijn nek op. Van de vierde persoon, een 20-ja- rige vrouw, zijn geen ver wondingen bekend. De be stuurster is in het zieken huis de bloedproef afgeno men daar zij niet in staat was te blazen. Op de auto wordt nog technisch on derzoek verricht NOORDWIJK Het door de Werkgroep Ontwikkelingssa menwerking Noordwijk-Bo- ven Volta georganiseerde goe derentransport naar Burkina Faso (Boven Volta) vertrekt dan eindelijk zaterdag. De tocht met de twee busjes voert dwars door de Sahara. Men rijdt van Noordwijk via Bazel naar Genua. Met de ferry maakt het transport de over tocht naar Tunis en vandaar wordt de reis voortgezet via Biskra Ghardaia. El-GoTea, Tamanrasset. Assamakka (de grensovergang Algerije-Niger), Arlit, Agadez Tahoua, Niamey (de hoofdstad van Niger) Oua gadougou (hoofdstad van Bo ven Volta) en Bobo Dioulasso. Daar hoopt men 20 februari aan te komen en doet de groep drie dagen later Kéra aan, op 25 februari Kosso. op 27 febru ari Dédougou. 1 maart Sou- kuy. Op 7 maart wordt de te rugreis per vliegtuig aange vangen, want de busjes blijven op de technische school in Bobo Dioulasso achter. De werkgroep heeft in de af gelopen weken vele goede tweedehands goederen, zoals kleding, hamers, boormachi nes. zagen en andere gereed schappen in ontvangst mogen nemen. Verder gaan er ook vele nieuwe spullen mee. zoals bijvoorbeeld land- en tuin- bouwgereedschap, gieters om de landerijen mee te besproei en. emmers om water uit de putten te halen, en nog veel Dat de Noordwijkse bevolking de projekten in Boven Volta nog steeds een warm hart toe draagt, blijkt uit het feit, dat er niet alleen veel goederen bij de werkgroep zijn ingeleverd, maar dat er ook veel geld ten bate van het transport in ge stort op de rekeningen van de werkgroep De onlangs gestar te aktie „Een piek voor Boven Volta heeft maar liefst ruim 3600 - opgebracht De werk groep is daar erg dankbaar Naast de 120 dozen die de werkgroep met het transport meestuurt, zullen er ook wat goederen worden meegeno men van de Boven Volta- groep In Geldrop. een com missie voor zending, uerelddi- akonaat en ontwikkelingssa menwerking Deze groep steunt een tweetal projekten in Quaouadougou. de hoofdstad van Boven Volta. Voor een projekt ten bate van poliopa- tienten zal een werktafel wor den meegenomen en voor een projekt dat vrouwen steunt een stencilmachine en inkt. Aan het vertrek van het goe derentransport, waarvoor de busjes inmiddels al klaarstaan met een professionele chauffeur zal een feestelijk tintje worden gegeven. Mor gen is er vanaf elf uur in het gemeentehuis in Noordwijk een bijeenkomst waarop bur gemeester mr J M Bonnike een toespraak zal houden. Naar waarschijnlijkheid zullen ook burgemeester mr. C.H. Goekoop van Leiden en de voorzitter van het College van Bestuur van de Leidse Univer siteit, mr. K J. Cath aanwezig zijn. omdat het transport ver zorgd wordt door Leidse stu denten Om 12.00 uur precies starten de beide busjes. SASSENHEIM De nieuwe woonwijk Post- wijk brengt ingrijpende veranderingen voor Sas- senheim met zich mee. Dit deelde wethouder H. Drenth gisteravond tij dens een druk bezochte voorlichtingsbijeenkomst over de ambitieuze bouw plannen mee. Zo zal de toch al drukke Hoofstraat aangepakt moeten wor den. Deze straat wordt de ontsluitingsweg voor de 1200 woningen grote Post- wijk. Er komen daar voet gangersoversteekplaatsen, verkeerslichten en in- en uitvoegstroken. Vanuit de bezoekers waren gisteravond vragen waarom de woningen aan de rand van Postwijk slechts 23 me- ter van de Hoofdstraat ko men te liggen terwijl in eer ste instantie 75 meter was beloofd. De wethouder legde uit dat Postwijk door gebrek aan ruimte de huizen meer aan de buitenkant van de wijk komen te staan. Wel zal de gemeente geluidswallen aanleggen om het geluid in te dammen. De wijk krijgt meer huizen per hectare dan tot nu toe het geval was in Sassenheim Uit de talrijke schetsen die de gemeente liet zien. wordt het toch geen opeenhoping van. woningen. Er is veel groen, waterpartijen, een school waarvan de bouw al is begonnen en er komen win kels en kleinschalige bedrijf- Wethouder H. Drenth merk te verder over het plan op dat nu de tijd is aangebroken waarop bezwaarschriften te gen het plan kunnen worden ingediend Sassenheimers die moeite hebben met het for muleren van de bezwaren, kunnen terecht voor steun op het gemeentehuis, aldus de wethouder die daarmee een unieke aanbieding deed. NOORDWIJKERHOUT Mevrouw Hof (PvdA) vindt niet dat ze onzorgvuldig heeft gehandeld toen te gegevens uit de besloten commissiever gadering ABA (Algemeen Be stuurlijke Aangelegenheden) doorspeelde naar de regionale pers. Dit verwijt was haar in plaatselijke kranten gemaakt door het college van B en W Vorige week werd in een be sloten commissievergadering gesproken over de gang van zaken rond de 169 bewoners vanv Sancla Maria die van Noordwijk naar Noordwijker hout zouden moeten worden overgeschreven. De kwestie speelt al meer dan een jaar. Na afloop had mevrouw Hof de commissieleden ervan op de hoogte gesteld dat ze een ge sprek zou hebben met een ver slaggever Ze vertelde aan de krant onder meer dat burge meester Winkel een ambtelijk advies naast zich neer had ge legd. Uiteindelijk verloor Noordwijkerhout het proces voor de Raad van State Met name het college en de VVD bleken zich over de uit spraken van mevrouw Hof te hebben geërgerd en B en W had daarvan melding gemaakt in de plaatselijke pers. Gister avond in de raadsvergadering antwoordde het PvdA-raadslid dat ze de integriteit van de partij aangetast vond omdat gesuggereerd was dat vertrou welijkc informatie door haar aan de verslaggever zou zijn doorgegeven Ze vond dat ze in haar recht had gestaan, om dat haar geen geheimhouding was opgelegd door de voorzit ter Met name CDA en VVD waren toch niet gelukkig met haar uitlatingen, maar me vrouw Hof vond dat het niet f;ing om de mening van raads elen maar om de rrglcmcn-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17