Omwegen exotische vogel Joop Dijkstra verovert dubbele wereldtitel met stammen GTD komt er niet helemaal uit ALLER LEI(DS) Een lief stel 14 LEIDEN OMGEVING Ccidóc Qouiant VRIJDAG 1 FEBRUARI 1965 PAGINA 15 Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. - H™>r Tun Pi«'ti r> Esther werd in 1945 uit haar huis gesleept en kaalgeschoren door haar dorpsgenoten. Voor haar ouders was de schande te groot, en zij namen de be slissing de moffenhoer van de buitenwereld te isoleren. Veertig jaar later zit zij nog steeds in het kleine huis, waar ze wordt bewaakt door haar broer. Hij zorgt voor het eten, doet eenmaal in de week boodschappen, maar komt verder net zo min als Es ther in aanraking met de bewoonde wereld. Deze situatie is niet verzon nen; op basis van een krante- bericht van ongeveer dezelfde strekking heeft GTD een to neelstuk gemaakt, met als doel op de toeschouwer een (vol gens het programma) 'zeer be klemmende impressie' over te brengen van de situatie waar in Esther en haar broer zich bevinden. In het bijzonder is het de bedoeling een indruk te geven van de psychische toe- BURGERLIJKE /STAND stand van Esther Hallucinatie en werkelijkheid lopen in haar hoofd door elkaar, het enige waar ze mee bezig kan zijn is het verleden. Met de Duitse soldaat, van wie ze hield En met het kind. dat ze van hem gekregen zou hebben. Hoe breng je door middel van spel, geluid, (film)beeld en vormgeving over wat er in het brein van een veertig jaar lang geïsoleerde vrouw omgaat'' Dat is het probleem waarvoor GTD zich gesteld heeft Zon der tekst wordt het aan het publiek duidelijk wat zich veertig jaar geleden precies heeft afgespeeld, het feitelijke verhaal komt over door een aantal goede en heldere rcgie- vondsten. Maar de stap verder, binnendringen in de emotio nele werkelijkheid van één persoon, die ook nog in een onvoorstelbare situatie ver keert, bleek heel moeilijk te maken. Gelukkig was de voorstelling niet eenduidig Als de broer bijvoorbeeld een nazi-uniform aantrekt en Esther omhelst, speelt hij dan een rol in baar hallucinatie, of identificeert ook hij zich met de rol van Duitse minnaar, omdat hij nu eenmaal ook op haar en hun gemeenschappelijke verleden is aangewezen? GTD probeert de emoties van het publiek direct aan te spre ken. zonder dat de taal daar aan te pas komt TocK blijkt het onvermijdelijk dat je als toeschouwer interpreteert De voorstelling is tot in details verantwoord uitgedacht, en met een streven naar perfectie uitgevoerd, maar juist dan vraag je je af wat de functie is van de radio en het Maria beeld Op welke manier beïn- vloeden religie en techniek het isolement? Dat bleef voor mij een vraag. De toeschouwer weet aan het einde van het stuk wat Esther meegemaakt heeft, waaraan ze denkt, maar wordt niet meege sleept in haar waanwereld. Daarvoor blijft de afstand te groot Dat laat de interessante voorstelling niet mislukken, maar ook met geheel slagen Esther' van GTD is vanavond en morgenavond nog zien in het microtheater. Oude Vest 33e. Aanvang half negen DICK VAN TEYLINGEN Overleden: M F Santo» Paulino, geb 23 4-1951 vrf echig van J Ma chado Hraga. M van der Schee, grfc 14-7-190? wl cchl« Mn C Sor J C Baak. geb 22-6-1929 m*n F W Veltman. geb 8-4-1*^34 man. J Voge- krtung. geb 27-1-1909 man G G. H. Ha.»», geb 22-7-1905 vrl Reh gr* mei S Kirteling A C Splinter, geb 24-4-1952 man. M C Borrefiin geb 18-4-1911 vrl grh ge» met H van den Hoorn. M den Outer geb 9-2- 1900 man. Gchuvrd D C J van Rijt en Y Bre» W A Kasiclevn en J Üuijrr A M Schouten en J S»»ager» A J Hoogerbrugge en J Bckooy. F L M Kappó rn A Burger van Gerard Depardieu ge draaid. In dit noodlotdrama komt een gelukkig getrouwd man in de ban van de passie, wanneer zijn vroegere vrien din naast hem komt wonen. Voor woensdag 6 februari staat Pourquoipas" op het programma. In deze bitterzoe te komedie over liefde en vrijheid worden de lotgeval len beschreven van een vrouw die samen woont met twee mannen. De films wor den elke avond twee maal ge draaid: vanaf acht uur en vanaf kwart over tien. James Long De Amerikaanse jazzpianist James Long treedt zondag 3 februari op bij Jazz on Sun day in het Bowlingrestaurant van Hans Menken aan de Boshuizerlaan. Het concert begint om drie uur en Long wordt begeleid door Ad Schaap (saxen en fluit), Hans Eykenaar (drums), Enno Ger ritsen (bas) en Marjon Long (zang). Mijnwerkers Behalve de voedselhulp gaat de hulpdienst van de Socialis tisch Partij ook kleding inza melen voor de stakende En gelse mijnwerkers. Bruikbare Schilderen kleding en schoenen kunnen aan de volgende adressen af geleverd worden: Heivlinder 15, Hansenstraat 6, Leeman- straat 32, Beethovenlaan 249 en Groenesteeg 33. Informa tie: 219317 of 144600. Ratel Drs. J. Kien houdt zondag ochtend 3 februari in de aula van de MEAO aan het Lam- menschanspark 4 een lezing over het leven en de muziek van Joseph Haydn. De bijeen komst, die wordt gehouden door werkgemeenschap „De Ratel" begint om tien uur. Kijk hu is Clubhuis Morschwijck aan de Topaaslaan 19 start maandag een cursus volksschilder kunst. Maandagavond 4 fe bruari wordt van acht tot tien uur een demonstratie gege ven. De cursus bestaat uit tien lessen. Voor meer informatie: 071-765656. Het Kijk hu is aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 draait maandag 4 februari de film „Muriel" van Alain Resnais. Het thema van deze film is de herinnering. Het wordt in beeld gebracht door een we duwe die het verleden conser veert. Dinsdag 5 februari wordt „La femme da coté" Thcmadienst Het Petrus-Leonardus jonge renkoor verzorgt morgen een themadienst in de Petruskerk aan de Lammenschansweg. Het thema van deze jongeren mis is: gezag. De dienst begint om zeven uur. Ook Sjaak Kraan wereldkampioen Koud terug van het bezoek aan dubbele wereldkam pioen Joop Dijkstra bereikte mij het verheugende nieuws, dat ook Hazerswoudenaar Sjaak Kraan in Zutphen een wereldtitel heeft veroverd. Hij wist be slag te leggen op een gouden medaille met zijn stam van vier Bruine Zilverbekjes. Hij behaalde hiermee 362 punten. De heer Kraan is met deze vogels zeer succesvol. Hij was ook de eerste ter wereld, die een stam Bruine Zilverbekjes kweekte. Zijn broer Piet sleepte een zilveren plak in de wacht met zijn stam Abessijnse Astrilden, waarmee hij 369 punten behaal de. Met deze zelfde stam werd Piet Kraan onlangs nog Nederlands kampioen. Ook twee andere leden van de Hazerswoudse/Koudekerkse Vereniging Vo gelvreugd behaalden opmerkelijke resultaten. Wim van Vliet kreeg voor zijn vuurvink het zeer goede puntentotaal van 91. Kees Selhorst gooide hoge ogen met een stam Witte Kanaries, waarvoor hij 362 pun ten kreeg. Het kan gewoon niet op, in deze Rijnland se contreien. „Sinds de middeleeuwen worden in Europa ka mervogels als liefhebbe rij gehouden". Op gezag van de Eerste Leidsche Vereeniging van Vogel liefhebbers (ELVV) „De zanger" mogen we deze stelling als vaststaand aannemen. Het zullen niet louter kanaries zijn geweest die destijds de menselijke zintuigen ge streeld hebben. Zo gauw je als vogel wat in te brengen had als één van „onze gevederde vrien den", kon je in een kooi gestopt worden. Je moest een beetje handzaam zijn en tot de verbeelding spreken, dan zat je best wel goed. Maar ook als tamme kraai of ekster kon je kostje gekocht zijn en een beo ging er ook nog wel in. Echter aan het verfijnde werk van het vogelhouden waren de Bourgondiërs, Hoeken en Kabeljauwen en zelfs de Medici nog niet toe en de Vlamingen koketteer den liever met hun leeuw, ofschoon de Wa len al op de goede weg waren met hun haan. Maar allengs ging men zich in het Avondland steeds meer interesseren voor de prachtige kleuren en teke ningen van het verenkleed („het pakkie", zeggen de kwekers vandaag), en ande ren stelden juist weer de zang, de rollers en trillers van hun kamer- en volière- bewonertjes bijzonder op prijs. Het houden van kana ries en parkieten en tropi sche exoten de laatste twee categorieën zijn niet zo zeer zangvogels, hoewel er exoten zijn die de hoogzang van leeuweriken in zich heb ben is vooral in onze eeuw een vooraanstaande liefheb berij geworden; een hobby het gehele jaar door. „Kanariegeel; wie weet hoeveel van uw lust berust op werkmans kust van 't leven". Je zou de dichter eigenlijk zo ver moeten zien te krijgen. Maar zoiets gaat als vanzelf. Vogels, met hun opgewonden keelstemmetjes en pronkerij, horen erbij. Dat heb ik dezer dagen kunnen constateren, nu we in de Leidse regio een gelauwerde dubbele wereld kampioen mochten begroe ten: Johannes Dijkstra, Lei derdorp, voorzitter van de ELVV „De zanger". Hij vero verde vorige week met acht uitgelezen exotische vogeltjes (twee „stammen", van elke stam vier) gouden mondiale roem. Hij leve hoog! En de uitverkoren diertjes moge een lang leven beschoren zijn maar met die door Dijk stra uitgekiende voeding en leefcondities zullen ze het best redden... Vogelleven lang J.Dijkstra, Joop. 52 jaar. Ruim 20 jaar voorzitter en ruggegraat van „De zanger" (hij woont in Leiderdorp aan de Kastanjelaan; zijn secreta ris heeft domicilie aan de Kastanjekade in Leiden). 1.$ gewestelijk voorzitter van de bond en landelijk bestuurslid. Joop Dijkstra wenste niet op de voorgrond geplaatst te worden en wilde de genade gaven van zijn internationaal kampioenschap slechts 'zien uitgestort over de ELVV. Hij duwde me meteen een folder in de handen over „een hob by waarvan u het gehele jaar plezier kunt beleven". Vorig jaar bestond „De zanger", met haar 60 leden en 30 do nateurs, 60 jaar. Leiden telt overigens drie elkander kalm beconcurrerende vogelvere nigingen: behalve „De zan ger" kent men nog „Avibus" („Voor de vogels", een splin terpartij die eens van de ELVV is afgescheiden) en „De Leidse Vogelvrienden". "De zanger", als oudste Leid se vogelvereniging, is aange sloten bij de haast 70 jaar oude Alg. Ned. Bond van Vo gelhouders; de andere twee leven zich uit onder de vleu gels van de Ned. Bond van Vogelhouders. „Maar", zei Joop Dijkstra, gepatenteerd Vogelliefhebber, „we onder houden goede betrekkingen onderling en treden soms eensgezind op bij presenta ties". Een oecumene in de vogelwereld die door mensen geregeld wordt. Het zijn alle maal vogelvrienden, maar „ergens" is men het soms niet met elkaar eens. En de ran ke, opgepepte, vederlichte beestjes, hippend van stok op stok en in de buitenvolière van tak op tak, laten dat alle maal over hun kant gaan. Als ze hun luizen en gespeciali seerde vliegetjes maar krij gen. Als ze maar kunnen broeden, hun jongen voort brengen en ze laten opgroei en. En als ze maar in de rui kunnen komen. Wie het „ware geloof" heeft zal hun verder een kweek- en kweel- zorg zijn... En zo viert in elk geval „De zanger" van jaar tot jaar haar verenigingsleven; met regel matig wedstrijden voor kwe kers. De kweekresultaten van dat jaar worden tentoon gesteld en beoordeeld door een jury van erkende keur meesters. Dat zijn zelf weer doorwrochte, zeer bij hun sport betrokken kwekers en door en door gestudeerde liefhebbers met een hang naar het perfecte. In de warm gestoffeerde woonka mer van Joop Dijkstra (een half-exoot fluit er in een hangkooi het hoogste lied, als-ie zin heeft) staat een „rolbureau" vol met „de oogst van het afgelopen jaar": tientallen bekers, plaquettes, medailles. Dat was alleen maar 1984, „maar dit kweek- seizoen '84 was wel erg suc cesvol; voor verschillende grut, wordt op het moment door ettelijke pelotons van de hak op de tak gewipt. Alles getuigt er van kraak en smaak. Het beste is nog niet goed genoeg voor Dijkstra's exotische pronkertjes. Gebor genheid voor meer dan 200 vogels, met een wisselend be stand, want Dijkstra kweekt jaarlijks zo'n 100 nieuwe le ventjes. Op planken staan, op elke soort afgestemde, bakjes met kweek en andere leef tocht. Verfijning op basis van ondervinding. Joop weet wel degelijk wat zijn vriendjes en vriendinnetjes in de hun af gemeten vrolijkheid toekomt: watervlooien, fruitvliegjes, buffalowurmpies, meelwor- men. Zelfs pissebed en oor wurm zouden er nog ingaan als wriemelende koek. Het „levendige voer" rond het krachtzaad als hoofdmoot. Dijkstra vertroetelt zijn be stand tot meerdere eer en glorie van de verenigden binnen „De zanger". Joop Dijkstra: „De één kweekt parkieten, de ander kanaries, op zang of voor het pakkie. Er zijn er ook, zoals ik, die exoten kweken van wege de grote variatie in leefgewoonten. Hier ziet u, buiten de St.Helena-fazantjes (broertjes en zusjes van de nu nog in Zutphen verblijvende successen), ook Blauwfazan- tjes en Goudbuikjes, de Spit- staart Amandinen, Ceres Amandinen, de Ringel Astrilden en de Zilverbekjes Allemaal gedragen ze zich anders en eten anders. Dat is het boeiende van exoten. Een prachtsport, geweldig tijdver drijf voor werklozen ook, een brokje natuur in of bij huis. Ook financieel komt er iets voor terug. Dat is interessant. Het is niet alleen investeren, maar door verkoop van pri ma gekweekte exemplaren kunnen de onkosten worden terugverdiend en resteert zelfs een batig saldo'tje. Daar is ook een nadeel; je moet als vogelhouder iedere dag pa raat en present zijn met afge wogen en uitgekiend voer en schoon water. Je kunt, als je verantwoording voor je kweek wilt dragen, niet een bak met toestand voor een week neerzetten. Dat kan een probleem zijn in vakan- tietijd; ik weet het". Georganiseerd Een stukje propaganda: als vogelliefhebber met aspira ties kun je maar beter geor ganiseerd wezen. Dijkstra, daarom: „Voor 3 gulden in de maand ben je lid van ..De zanger". Nou. zo n hobby kan je de kop niet kosten, dacht ik. Maar je hebt dat verband nodig, als aankomend kwe ker die wel op z'n tellen moet letten als-ie gaat starten met deze sport Je moet erva ring opdoen. Daar leer je van. Ook van de problemen van anderen". Joop Dijkstra weet waar hij over praat. Hij was al eerder driemaal Ne derlands kampioen. Ook dat is niet iedere vogelliefheb bende kweker gegeven. Die titel ligt ook niet voor het op scheppen Dijkstra wimpelde de eer af en noemde het „een groot succes voor „De zan ger"; dat is een duidelijke zaak", zei hij in het geeigen- de, toegeslepen, smaakma kende jargon van onze tijd. „Het is het vervolmaken van je hobby". Joop Dijkstra heeft inmiddels ook zijn eigen „reiskoffer voor vogels" ontwikkeld. Naar eigen idee. „Ik heb nu twee triplex houten reisbak- ken gemaakt, voor acht vo gels elk. Met dit systeem floept de vogel zó van het bakje in de expositiekooi, via een sluisje met een klepje dat opgetrokken kan worden. De kweker op expositie hoeft niet meer met z'n vingers aan de vogels te komen, en die lopen dus ook niet meer de kans van beschadigd te worden. Voor dit systeem be staat veel belangstelling" De Sociale Werkplaats Leider dorp gaat deze uitgekiende „koffer" in serie aanmaken. Ook een duidelijke zaak dus. Maar tenslotte was er dan de wereldkeuring, waarbij Joop Dijkstra duizend doden stierf. Hij zag. op een gegeven ogen blik en in alle nederigheid maar met een groeiende zelf verzekerdheid, de universele titel op zich afkomen. Als een nieuwe „paus", die dat allemaal niet gewild had. Zijn vier fazantjes van St. Helena werden tenslotte op genomen in het stoffelijke Walhalla, het opperste van de vogeltjeswereld waarbij de Antwerpse vogelenmarkt in het niet valt gevolgd door de gouden stam der Masker Amandines. En toen braken er tranen los. Ten fa veure van de ELVV „De zanger". En er waren keur meesters bij die uit de aard der zaak hun begeestering de vrije teugel gaven en aante kenden: „Gewoon een plaat je!". of er was een jurylid he lemaal kapot van een schitte rend exemplaar: „Een pracht vogel! Proficiat!" Joop Dijkstra kan van de zo mer weer op z'n gemak op pad gaan om luisjes te vin den, of verse onkruidzaden. Maar nu wordt hij eerst ge vierd als baas in eigen nest. Een sterke vereniging moet „De zanger" wel zijn. „Een lief stel", noemt de directeur van het be jaardencentrum Haagwijk het echtpaar Van der Linden-Van der Steen. Dit echtpaar is zondag 3 februari 70 jaar getrouwd. Ter ere van deze bij zondere gebeurtenis bracht burgemeester C. Goekoop gistermiddag een bezoekje aan het echtpaar. De heer (93) en mevrouw (94) Van der Linden leerden elkaar al op zeer jeugdige leeftijd ken nen. Zij groeiden beiden- op in het Heilige Geest-weeshuis in Leiden. Het was toen nog een moeilijke tijd voor jeugdigen en er konden alleen stiekeme afspraakjes gemaakt worden. Op 3 februari 1915 trouwden ze. Ze kregen drie dochters. Meneer Van der Linden was toen tim merman en verdiende 25 cent in de week. Hier van ging 17 cent naar het weeshuis en 8 cent mocht hij zelf houden. Toen meneer Van der Linden opslag kreeg, werd dit niet doorgegeven aan het weeshuis, zodat hij meer geld zelf kon houden. Als weeshuisjongen was hij ook ver plicht mee te helpen bij het blussen van bran den. De brand in het stadhuis heeft hij daarom van nabij meegemaakt. Later ging hij bij de vrij willige brandweer. Mevrouw Van der Steen was jarenlang dienstmeisje. Het echtpaar Van der Linden woonde eerst in de Hoefstraat, daarna in de Vestestraat en ten slotte weer in de Hoetstraat, waar zij tot 1981 bleven. Meneer Van der Linden heeft jarenlang zijn vrouw verpleegd, maar toen hij zelf ook hulp nodig had, verhuisde het echtpaar naar het be jaardentehuis Haagwijk. VEEL INTERNATIONALE EER VOORELW„DE ZANGER" EN HAAR VOORZITTER Geëerd met dubbel goud en twee wereldtitels poseert Joop Dijkstra in zijn volière bij vier broertjes en zusjes St.Helena-fazantjes van de bekroonde stam die deze week nog in Zut phen te kijk staat. vogels en verschillende klas sen", moest Joop in alle be scheidenheid bekennen. Het summum is een „stam" van vier volkomen op elkaar af gestemde vogels; een klasse apart. Joop, vertellend vanuit een 25-jarige hobby-ervaring: „Daar heb je de moeilijk heidsfactor van vier gelijke kwaliteiten bij eenander te krijgen". Echte topsport Maar Joop Dijkstra schijnt daar pittige kaas van te heb ben gegeten. In Zutphen, waar tot 3 februari ongeveer 16.000 vogels uit 16 verschil lende landen „Uit Neder land waren er bijna 10.000, zodat het gastland een thuis wedstrijd speelde" verza meld zijn op de grootste vo gel-wereldshow ooit gehou den, werd de door reuma ge plaagde Zanger-voorzitter wereldkampioen. „Een dub bele zelfs, in twee catego rieën. Erg leuk hoor. Daar kun je alleen maar van dro men, had ik gedacht. Dit is echt topsport, mag ik wel zeggen". Twee glorieuze stammen van exoten ver gaarden roem voor het baas je; één van vier uitgebalan ceerde St. Helena-fazantjes, kwieke grijze vogeltjes met een flinke, fantastische rode lik over de buikjes, goed voor een wereldtotaal van 372 punten, en de tweede stam die goud en een puntentotaal van 366 behaalde bestond uit vier magnifieke Masker Amandines. Het tiereliert en tiert welig in de achtertuin bij Joop Dijk stra en zijn vrouw. Mevrouw Dijkstra: „We hebben een hele tijd boven, op een voor kamer, onze exoten in de koude maanden gehuisvest gehad, voordat ze weer naar buiten konden. Maar dat werd geen doen, op den duur. Er kwamen steeds meer muizen op af..." Door gebladerte verborgen staat in de tuin een buitenvolière die de bewonertjes in het voor jaar en 's zomers het gewen ste vertier biedt. Daar kun nen ze nestelen in takken en zich te goed doen aan insec ten die vrijelijk en argeloos het paradijsje penetreren. Annex is, ruim een jaar gele den. een wintervaste binnen- volière gebouwd en daar, in dat convent van vliegend

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15