Verdeelde reacties op parkeernota 'Eeid^SourtO/rit STAD OMGEVING jt Actie woonlastencomite in hal van Leids Stadhuis Reorganisaties achter de rug; eve de vernieuwing WETENSCHAPSMARKT IN DE PIETERSKERK li VRIJDAG 1 FEBRUARI 1985 PAGINA 13 Raadsleden vegen eigen 1 straatje Jmi- 47 Lü: niet schoon KATWIJK Het ge middelde raadslid blinkt niet uit in het sneeuwvrij houden van zijn stoepje. Dat mag worden afgeleid uit een door de bodes van hét raadhuis opgesteld rapport dat is totstand gekomen tijdens het rondbrengen van ge meentelijke stukken. Op weg naar de verschillen de brievenbussen werd daarbij gelet op de hoe veelheid sneeuw van voordeur tot tuinhek en de situatie rondom het huis. De bodes hebben het rap port opgemaakt naar aanleiding van kritische noten die in verschillen de raadscommissies wer den gemaakt over de be reidheid van de Katwij- ker, om zich bij sneeuw val te kwijten van zijn burgerplichten. De raadsleden waren daar niet erg over te spreken. Uit het onderzoek blijkt nu dat nogal wat van die gemeentebestuurders bo ter of liever gezegd sneeuw op het hoofd heeft gehad. Van de 21 raadsleden haalden er 10 een dikke onvoldoende terwijl 8 er met niet meer dan een mager zesje afkwamen. Verreweg het slechtst uit de bus kwam de heer J. H. Haasnoot, de fraktie- voorzitter van de PvdA, die op alle onderdelen „slecht" scoorde. Opvallend goed kwam overigens het college van B en W uit de bus. Onder de vier wethouders en de burgemeester viel geen enkele onvoldoende en kwamen zelfs drie ach ten voor. Het sneeuwvrij houden van de eigen stoep is in Katwijk verplicht vol gens de artikelen 24 en 25 van de Algemene Po litie Verordening (APV). (ADVERTENTIE) bouwvoorlichting centrum voor advies, aanschaf en oriëntatie De unieke expositie over bou wen en wonen met informatie over produkten en diensten van tientallen bedrijven. VRIJE TOEGANG openingstijden: di., wo., vr. 9.00-17.00 uur do. 9.00-20.00 uur za. 9.00-14.00 uur staringlaan 6 waddinxveen Auto's ook 's avonds weggesleept LEIDEN In opdracht van de politie zijn gisteravond zes auto's weggesleept, die stonden geparkeerd aan de Lange Mare. de Beestenmarkt, de Papen gracht en de Boommarkt. In de meeste gevallen betrof het auto's die waren neergezet op plaatsen die zijn gereser veerd voor invaliden. Vanaf de Boommarkt werd een auto weggehaald die voor een uitrit stond. Volgens een woordvoerder van de poli tie beseft menig automobilist niet, dat plaatsen voor minder validen 24 uur per dag verboden zijn voor beter ter been zijnde automobilisten. W inkelpersoneel pakt dief LEIDEN Personeel van een winkel aan de Haar lemmerstraat heeft gister middag een 31-jarige Rot terdammer gepakt, die er met vier leren jacks van door wilde gaan. De kle ding had een waarde van totaal bijna 2.000 gulden. Toen het personeel de man pakte, ontstond een wor steling waarbij de Rotter dammer aan het hoofd ge wond raakte. De wond werd in het AZL gehecht, waarna de man werd inge sloten. Drie Tamils vragen asiel LEIDEN Drie Tamils hebben gistermiddag bij de Leidse politie politiek asiel gevraagd. De drie mannen stapten om vijf uur het politiebu reau aan de Zonneveldstraat binnen. Ze bleken niet meer te bezitten dan de kleren die ze aan hadden en een plattegrond van Leiden. De drie mannen van 25, 26 en 28 jaar oud had den al langere tijd niet gegeten en kregen een maaltijd voorgezet, voordat tot de afhandeling van hun aanvraag werd overgegaan. Het uit Sri Lanka afkomstige drietal zal door de politie aan de Leidse afdeling van de Vereniging Vluchte lingenhulp Nederland worden overgedragen in afwachting van een besluit over hun asielaan vraag. Over asielaanvragen die Tamils eerder in Leiden deden, is nog steeds niets besloten door de staatssecretaris van justitie. Voetgangster gewond LEIDEN Een 72-jarige Leidse vrouw is gistermor gen met een hersenschud ding en vermoedelijk een heupfractuur naar het AZL overgebracht, nadat zij in de Breestraat tegen een auto was aangelopen. De vrouw wilde de Bree straat op een voetgangerso versteekplaats oversteken en had niet in de gaten dat een auto passeerde. De auto werd bestuurd door een 26-jarige Leidenaar. Brandweer krijgt 2,5 miljoen terug DEN HAAG De regionale brandweerkorpsen in ons land krijgen 2,5 miljoen gulden terug van de staatssecretaris van Bin- nenelandse Zaken Van Amels- voort. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie gisteren beves tigd. In verband met de bezuinigingen op de ambtenarensalarissen ver minderde de staatssecretaris in 1981 ook de rijksbijdrage aan de regionale brandweer. In totaal be spaarde hij hiermee tot 1985 2.5 miljoen uit. Nadat de regio-brand weer van de IJsseldelta bezwaar tegen de korting had aangetekend werd de bezuiniging voorgelegd aan de raad voor de gemeentefi- nanciên. Deze adviseerde de staatssecretaris de bezuiniging met terugwerkende kracht ongedaan te maken. De in die tijd doorgevoerde kortin gen op de lonen van de brand weermannen blijven wel van kracht, aldus de woordvoerder Het terug te geven geld komt ten goede aan de korpsen, die zelf mo gen bepalen wat ze ermee doen. De rijksbijdrage is onder meer be doeld om extra personeelskosten zoals opleidingen te betalen. De woordvoerder verwacht binnen kort een aanpassing van de bijdra geregeling. zodat ook hierop bezui nigd kan worden. ENFB: MAAK BEESTENMARKT AUTOVRIJ LEIDEN Niet het Pieterskerkhof maar de Beestenmarkt zou na voltooing van de par keergarage op het San- dersterrein autovrij ge maakt moeten worden. Dit stelt de Leidse afde ling van de Eerste Ne derlandse Fietsers Bond (ENFB) in een reactie op de parkeernota van de gemeente. Volgens de ENFB staan de auto's op het Pieterskerkhof nie mand in de weg terwijl het autovrij maken van het parkeerterrein op de Beestenmarkt een „prachtig plein" zou scheppen. Het is so-wie-so de bedoeling dat wanneer de parkeerga rage vifordt geopend, er een aantal parkeerplaatsen in de omgeving wordt verwijderd. Dit is vooral bedoeld om de automobilisten te dwingen hun auto in de garage te parkeren. Deze zou anders niet rendabel zijn. De ge meenteraad heeft voor een autovrij Pieterskerkhof ge kozen om de rustieke en mo numentale waarde van dit plein goed tot zijn recht te laten komen. De Raad van Advies voor het verkeer een groepje vertegenwoordigers uit de Leidse burgerij en onderne merskringen reageerde gistermiddag verdeeld op de gemeentelijke parkeernota. Enkele leden lieten weten de nota discriminerend voor autobezitters en binnenstad bewoners te vinden deze moeten immers gaan betalen voor hun parkeerplaats anderen gingen de parkeer regels van de gemeente juist niet ver genoeg. Zo stelde de vertegenwoordiger van de ENFB voor de parkeerplaat sen op de marktenroute en op de Breestraat op te hef fen. Van de zijde van de ENFB werd bovendien aan dacht gevraagd voor het parkeerprobleem van de fietsen. In de binnenstad zouden berghokken moeten komen waar de bewoners, hun fietsen zouden kunnen onderbrengen inplaats van deze in de gang, op de trap of in hun kamer te moeten stallen. Tarieven De Leidse afdeling van het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV), een aantal winke liersverenigingen, Leiden Leeft en de Raad voor het filiaal en grootwinkelbedrijf, hebben inmiddels laten we ten zich in grote lijnen te kunnen verenigen met de plannen van de gemeente. De organisaties zijn wel van mening dat in de Leidse bin nenstad meer parkeerplaat sen moeten komen, vooral ten behoeve van bedrijven. Dit zou gerealiseerd kunnen worden door de bouw van een parkeergarage op bij voorbeeld de Aalmarkt (op de plaats van de Lucas van Leydenschool) of op het Ir. Driessenplein. Andere mo gelijkheden zijn het aanleg gen van parkeerplaatsen op het Vrouwenkerkhof. Ha venplein en Havenhoofd en het opnemen van parkeer ruimte iri nieuwe bouwplan- De tarieven die bewoners en bedrijven voor een onthef fing moeten gaan betalen (respectievelijk 240 en 390 gulden) vindt het KNOV aan de hoge kant. Het tarief van 780 gulden per onthef fing voor de derde en vol gende bedrijfsauto's, is vol strekt onacceptabel, meent het KNOV. Volgens de ondernemersorganisaties zijn er zeker drie of vier keer zo veel ontheffingen nodig dan de totaal 410 die de gemeen ten wil verstrekken. Voorgesteld wordt de par keerterreinen van het ener giebedrijf aan de Lange- gracht en de Groenoordhal- len op zaterdag en donder dagavond open te stellen. Voorts meent het KNOV dat, wanneer het langparke- ren wordt bestreden, het openbaar vervoer verbeterd moet worden. Het KNOV wil tenslotte dat er een proefperiode wordt ingelast, waarin de voorge stelde maatregelen op hun haalbaarheid worden ge toetst. Daarna zou de par keernota bij de herziening van het Verkeers Circulatie Plan betrokken moeten wor- LEIDEN Onder het motto „Als de berg niet tot Mozes komt, dan zal Mozes wel tot de berg ko men" hebben gisteren on geveer 17 actievoerders van het Verenigd Aktie Overleg Laagste Inko mens (Vaoli), gedineerd in de hal van het Stadhuis. Met de actie wil de groep, die is ontstaan uit het Leids Woonlastencomité, de aandacht vestigen op de mogelijkheid energie in huis te besparen door meer in openbare gebou wen te vertoeven. Vooral het Stadhuis zou zich bij zonder lenen om langere tijd door te brengen, om dat het er altijd flink warm is. In een pamflet dat de actie voerders gisteravond aan ver baasde voorbijgangers in het stadhuis uitdeelden, stellen zij verder dat er tot op heden nog steeds niets is ondernomen om de gas- en electriciteitsprijzen drastisch te verlagen. Hierdoor komen velen met een mini- mum-inkomen in problemen. Ook noemen zij de hoge af- sluitkosten die het Energie Be drijf Rijnland berekent, een slecht beleid. In de hal van het stadhuis kookten de actievoerders soep en aten zij broodjes. Voor het bereiden van de soep hadden zij een elektrisch kookplaatje meegenomen en borden en le pels. Na de koffie waarvoor vertegenwoordigers van het Woonlastencomité hadden ge zorgd vertrok het gezelschap rond half negen weer. Afscheid Voordat de actie van het Vaoli gisteravond begon, werd twee verdiepingen hoger in het stadhuis, de afscheidsreceptie gehouden van de ex-directeur van de sociale dienst, de heer O Scheepbouwer. De heer Scheepbouwer is per 1 januari benoemd tot plaatsvervangend gemeentesecretaris van Lei den. Ook de actievoerders be zochten de receptie om de scheidend directeur de hand te drukken. Bij die gelegenheid overhandigden zij de door hen gewenste profielschets voor de nieuwe directeur (zie inzet). Volgens deze schets moet de nieuwe directeur, meer dan nu het geval is. weten waar de werkelijke problemen van de clienten liggen. Hij moet be reid zijn de cliënten inspraak te geven in het beleid van de dienst. Verder dient hij of zij het personeel te stimuleren soelper op te treden tegen de clienten en zich verre te hou den van aanbrengpraktijken. Tenslotte zou de nieuwe direc teur meer aandacht moeten schenken aan voorlichting en een duidelijker eigen stand punt moeten innemen ten aan zien van overheidsmaatrege- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. LEIDSE UNIVERSITEIT RICHT ZICH OP TOEKOMST: CIDEN „We hebben 2t lustrum van de Leidse niversiteit aangegrepen in nu eens te laten zien ht de tijden van ingrij- ;nde reorganisaties ach- tr de rug zijn en dat we met nieuw elan verder Hllen. We hebben de af- elopen periode gelukkig ich ruimte en geld kun- reserveren om aan ernieuwingen te werken, enk bijvoorbeeld maar m de ontwikkelingen in e vakgebieden biotech- blogie, biofarmacie en iet-Westerse studiën, [et is goed voor een uni- prsiteit om aan groei te unnen denken. Het heeft deprimerends, altijd at bezuinigen". Aan het 'oord is dr. Fr.van der leer. Hij is als lid van het Allege van bestuur het [eest aangesproken ge leest als het ging om de ikverdelingsoperatie die ij in goede banen moest Sden. u is hij ook degene die de bedheiligman kan spelen: er lag weer geld uitgegeven worden. Elf miljoen gulden is er beschikbaar. Daarnaast is hij de redacteur van de bundel die geheel aan de vernieuwin gen in het wetenschappelijk onderwijs is gewijd. Deze wordt op de 410e verjaardag (naar traditie dies natalis ge noemd ofwel kortweg dies) van de Leidse universiteit aan onderwijsminister Deetman aangeboden. In de bundel be schrijven enkele wetenschap pers hun vakgebied en kijken vooruit naar het jaar 2000. Specialisatie Van der Meer: „Er staat ook een „actueel" stuk uit de ge schiedenis in: in het begin van de 19e eeuw bleek er ook al veel discussie te zijn geweest over vermindering of ver meerdering van het aantal vakgebieden aan de Neder landse universiteiten. Men praatte ook over de vraag of men zich op een universitaire opleiding moest richten op specialisatie op èèn terrein of dat men ook moest zorgen voor een brede opleiding van de studenten, in de eerste stu diejaren. Gelukkig is er toen voor meerdere universiteiten gekozen en voor een bredere opleiding voor de student". Veel keuzemogelijkheden bie den staat bij de Leidse univer- Dr.Fr. van der Meer: „Het is goed dat een universiteit aan groei kan denken. Het heeft iets deprimerends, al dat bezuinigen. siteit ook in 1985 hoog in het vaandel geschreven. Flexibili teit en pluriformiteit zijn de sleutelwoorden geworden. Er moet een groter onderwijsaan bod komen, dat „aansluit op de wensen van de studenten en op de vragen van de maat schappij". De nieuwe Leidse koers houdt onder meer in dat het centrale bestuur zal aan dringen op samenwerking tus sen de faculteiten. Bij de Niet- Westerse studiën wordt hier al hard aan gewerkt. Het ziet er naar uit dat er een nieuwe zelfstandige faculteit Niet-wes- terse Talen en Culturen komt. Daarin zijn dan vakgebieden van de Letterenfaculteit (bij voorbeeld. Sinologie en Japa- nologie) en van de Sociale Fa culteit (bijvoorbeeld Sociologie der Niet-Westerse Volken) verenigd. Het college van bestuur wil de elf miljoen grotendeels beste den aan grootschalige vernieu wingen zoals bij de Niet-Wes terse culturen, de biotechnolo gie en de immunologie bij Ge neeskunde. Van der Meer ziet voor wat deze laatste gebieden betreft in de toekomst graag nog meer samenwerking met TNO ontstaan. „Je ziet heel duidelijk dat de universiteit steeds meer op weg is een Nuts-instelling te worden Kijk bijvoorbeeld naar de groei in de richting nvan het bedrijfsleven. Er is daar grote behoefte aan aanvullende en vernieuwende kennis vanuit de universiteiten en hogescho len. Daarop moeten we zeker gaan inspelen Om die flexibi liteit te bereiken", bijvoorbeeld om het meer mogelijk te ma ken dat er voor onderzoek wordt bepaald, zijn de bestaan de centrale structuren echter de star. We zouden af moeten van de Academisch Statuut. Dat geeft veel te dwingende voorschriften over hoe we ons onderwijs en onderzoek moe ten inrichten", aldus bestuur der Van der Meer. De structuren in het weten schappelijk onderwijs staan centraal op een forumdiscussie op de eerste dag van de dies viering. 7 februari. Een van de stellingen die daar worden be sproken luidt dat de huidige structuren aan de universitei ten geen grootschalige ver nieuwingen toelaten. Zo kan het college van bestuur niets zeggen over het onderwijs en onderzoek van de vakgroepen „De vakgroepen op hun beurt kunnen geen biofarmaceutisch centrum oprichten", aldus Van der Meer die de stelling geheel onderschrijft. MARILOU DEN OUTER LEIDEN Met een grote manifestatie in de Pieters kerk, die voor iedereen gratis toegankelijk is, viert de Leidse imiversiteit haar 82ste lustrum. Op donderdag 7 februari is de kerk ingericht als weten- schapsmarkt. Van. half vijf 's middags tot tien uur 's avonds presenteren verte genwoordigers van meer dan honderd vakgebieden vooral de nieuwste ont wikkelingen op het ge bied van onderzoek en onderwijs. Er wordt ter illustratie veel gebruik gemaakt van dia's, films, foto's, laboratoriumop stellingen en computer- beeldschermen. Om het een markt te laten zijn zoals die de laatste jaren veelvuldig in de Pieterskerk worden ge houden, is ook de horeca ruim vertegenwoordigd met stands. Het geheel zal wor den opgeluisterd met live muziek door dixieland- en iazzbandjes. Tot slot ont breekt een prijsvraag niet. De hoofdprijs is een personal computer. „Het is voor het eerst dat een Nederlandse universiteit zich op zo'n uit gebreide manier presenteert aan het publiek", aldus een woordvoerder van de uni versiteit. De faculteit der Geneeskun de is ruim vertegenwoordigd op de markt om de nieuwste* ontwikkelingen in behande lingsmethoden te laten zien. bijvoorbeeld op het gebied van kankeruitzaaiingen in de lever. Van de langzame vorderingen op dit gebied wordt een overzicht gegeven. De afdeling Heelkunde laat nietmachines in de chirurgie zien, die vaak uitkomst bren gen bij darmoperaties. De vakgroep Revalidatie presen teert het revalidatieproces van een patient die verder het leven door moet met een electronische handprothese. Een andere medische groep laat zien hoe hartonderzoek van een kind in de baarmoe der plaatsvindt, met behulp van ultrageluid. Ook over het opsporen van erfelijke afwijkingen kan men in de Pieterskerk het een en ander opsteken. Computers Onderwijsdeskundigen van de Leidse universiteit laten op de markt ziefi welke ta ken de computer in het on derwijs op scholen heeft. Zo is er de computer als school meester. Ook de vakgroep Egyptologie, die er toch op het eerste gezicht niets mee te maken heeft, laat op de markt zien dat zij gebruik maakt van de computer Be zoekers kunnen hun naam in hiërogliefen computerge stuurd laten zetten. Men kan in de Pieterskerk ook zelf met computers aan de slag. De Leidse universiteit her bergt vele vakgroepen die ta len en culturen van verre landen bestuderen. Op de wetenschapsmarkt geven zij informatie over de landen India. Pakistan, Sri Lanka en Tibet Er wordt iets ver teld over het Indiase schrift en de kookkunst. Ook is er een stand met als titel „men sen in Afrika". Walvisvaarders ten zien hoe ver zij zijn ge vorderd in hun onderzoek naar Nederlandse walvis vaarders uit de 17e en 18e eeuw. Tijdens een Spitsber gen-expeditie in 1980 hebben zij skeletten en schedels op gegraven. Deze worden nu onderzocht om iets te weten te komen over de gezond heidstoestand van deze lie den Verder is in de Pieters kerk de subfaculteit der kunstgeschiedenis aanwezig die onder meer een video film draait over het totstand komen van het nieuwe Witte Singel Doelenproject De Wetenschapswinkel laat met behulp van een computerter minal zien welke onderzoe ken zij zoals de laatste jaren heeft verricht in opdracht van verenigingen en ande ren die over weinig financië le middelen beschikken. De medewerkers van de Ster renwacht wil in hun stand duidelijk maken, dat zij met hun apparatuur tegenwoor dig niet alleen maar sterren zien, maar ook zoveel moge lijk stralingen proberen waar te nemen Als de wetenschappelijke kennis de universiteit de 7e februari niet in de steek laat, zullen de bezoekers van de Pieterskerk via televisie schermen getuige kunnen zijn van het slaan van een eerste paal een paar kilome ter verderop. Die eerste paal is het begin van het Acade misch Bedrijven Centrum (ABC) in de Leeuwenhoek. In dit Centrum kunnen be drijven ondermeer proto-ty- pen gaan uittesten Zij kun nen daarbij gebruik maken van de natuurwetenschappe lijke kennis van de nabijge legen universitaire institu ten

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13