erikaanse boer „met itsterven bedreigd" Honger maakt Soedanezen tot vluchtelingen in eigen land Overleg Britse mijnstaking weer vastgelopen ANDBOUWCRISIS RAAKT VS IN DE ZIEL TDrie RAF-terroristen jeëindigen hongerstaking In Ungaro zit muziek RAMP TREFT GRAANSCHUUR VAN NOORD-AFRIKA ™BUITENLAND QeidócQowuvnt WOENSDAG 30 JANUARI 1985 PAGINA 5 PfWfcs-REÜNIE OP Jrevrijdingsdag ^^J^^JfUNCHEN De bond van vetera- Tien uit de SS-divisie Adolf Hitler houdt op 8 mei een reünie in Nassel- gnc. een dorp in de bergen van de deelstaat Beieren. Op die dag is het precies veertig jaar geleden dat nazi- vb .Duitsland de oorlog verloor. De au 28i so toriteiten en kerken in de Bondsre- 165^00 publiek zijn van plan deze nederlaag ;9 2?9'9° hp dezelfde dag sober te herdenken. 28.80 Jien woordvoerder van de Westduit- 298,70 §9,00 se vereniging van slachtoffers van ou Jt nazisme sprak van een „provoca- 73.40 lie" en eiste dat de reünie verboden trdt. Maar de burgemeester van 43,70 pJasselwang zegt dat hij er niets te- 333.80 gen kan doen omdat het café waar 228jo de reünie gehouden wordt „particu- oe io5.'ooe lier eigendom" is. Oostenrijkse minister mag aanblijven WENEN Ondanks felle kritiek uit binnen- en buitenland zal de Oosten rijkse ipinister van defensie Fried- helm Frischenslager, die vorige week de door Italië vrijgelaten oor logsmisdadiger Walter Reder afhaal de van het vliegveld, niet aftreden. Na urenlang koortsachtig overleg maakten de de liberale vrijheidspar tij en het kabinet onder leiding van de socialistische kanselier Sinowatz bekend dat de minister mag aanblij ven. De coalitie van liberalen en so cialisten lijkt daarmee voorlopig ge red, maar het besluit moet nog goed gekeurd worden door het parlement waar Frischenslager een motie van wantrouwen wacht. Dochtertje voor Christina Onassis PARIJS Christina Onassis, de 33-jarige dochter en erfgename van wijlen de Griekse scheepsmagnaat Aristo- teles Onassis, is giste ren in een ziekenhuis in de buurt van Parijs bevallen van een doch ter. Volgens het zie kenhuis maken moeder en dochter het goed. Christina Onassis is sinds maart 1984 ge trouwd met de nu 31- jarige Fransman Thier ry Roussel, haar vierde echtgenoot. THATCHER KRIJGT GEEN EREDOCTORAAT (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De befaamde universiteit van Oxford heeft de Britse premier Thatcher gisteren de hardste kaakslag van haar politieke carrière toegediend, door te weigeren haar een eredoctoraat in burgerlijk recht toe te kennen. Sedert 1946 kregen alle Britse premiers die in Oxford ge studeerd hadden, een dergelijk eredoctoraat. Maar de aca demische wereld van Groot-Brittannië is zeer boos op Thatcher, want alle universiteiten en andere onderwijsin stellingen zijn het slachtoffer van haar drastische bezuini- gingspolitiek. Bij meerderheid van stemmen beslisten de „dons" van Oxford premier Thatcher het beloofde eredoc toraat niet te schenken. Thatchers aanhangers verwijten de tegenstemmers nu, dat zij een gevestigde traditie de grond in hebben geboord. Vroeger stond de toekenning van dit eredoctoraat boven de partijpolitiek. WASHINGTON Ter wijl de rest van de Ameri kaanse bedrijvigheid groeit en bloeit, zakken 1 ware groeiers, de boe len, snel weg in een diep ïconomische dal. De agra rische crisis in de VS is de tvaarste sedert de grote lepressie van de dertiger iaren. Elke maand gaan letterlijk duizenden land- ouwers en veetelers fail liet. Alleen al in de deel staat Texas geven per iveek gemiddeld hon derd middelgrote boeren hun bedrijf op. l'Zo gaat het al sedert 1982. Het Kzijn de peperdure dollar en het 2 uit de hand gelopen stelsel van 2 landbouwsubsidies te ver gelijken met dat in de EG die de boeren „out of business" c drijven. Het is een crisis die in Amerika in de ziel raakt. Boe ren zijn bij uitstek de schep pers van de Verenigde Staten geweest. De dure dollar heeft de Ame rikaanse boer uit de wereld markt geprijsd en diens finan ciële nood acuut gemaakt. Al leen al in 1984 is de export van landbouwprodukten uit de VS met 16 procent gekelderd. Im porten stijgen overeenkomstig. Tarwe uit Argentinië bijvoor beeld is inclusief vervoer en invoerheffing goedkoper ge worden dan de eigen Ameri kaanse korrel. Het structurele probleem is echter het systeem van over heidssteun voor de boeren, dat al sedert de jaren dertig be staat en nooit wezenlijk is aan gepast. Het was aanvankelijk bedoeld om de prijzen te stabi liseren. Maar in de loop der decennia is het stelsel uitge groeid tot een reusachtige in komenssubsidie voor de boe ren, hetgeen leidde tot over produce en kunstmatig hoge prijzen. In het thuisland van het vrije ondernemerschap en het marktmechanisme kon het boerenbedrijf uitgroeien tot een risicoloze onderneming. De Amerikaanse farmers graan, maïs, katoen, tabak, fruit en zuivel genieten van gerarandeerde prijzen, van verzekerde aankoop door de overheid. Ze krijgen goed kope leningen voor aanplant en zaaien van nieuwe oogsten en ze krijgen premies voor het minder produceren van pro- dukten waarin overschotten bestaan. Volgens de National Farmers Union en de National Farmers Organization staat het vast dat in 1985 minstens 150.000 zelf standige, agrariërs hun bedrijf zullen moeten stopzetten, om dat ze niet meer kredietwaar dig zijn voor een nieuwe voor jaarslening. De crisis slaat vooral toe in de middelgrote bedrijven (in de VS 120 tot 200 hectaren), die te klein zijn om met optimale technologische efficiency te functioneren en te groot voor de boer om el ders een bijbaan te hebben. Zo ongezond zit de landbouw sector in de VS intussen in el kaar, dat 85 procent van de to tale schuld van de boeren aan banken, door maar 30 procent van hen wordt gedragen. En liefst 60 procent van alle land bouwinkomen wordt verdiend door zegge en schrijven één procent van de ondernemers, de giganten. In totaal bedraagt de boerenschuld nu 200 mil jard gulden. Het gezamenlijke bedrijfsresultaat van de Ame rikaanse boeren beliep in 1984 nog maar 25 miljard dollar. Liefst 60 procent daarvan kwam uit de subsidiepot van de overheid. De malaise heeft uiteraard ook de prijzen van de landbouw grond doen kelderen (-37 pro cent sedert 1982). Met name die ontwikkeling bedreigt nu ook de Amerikaanse bankwe reld. Van de 70 banken die vo rig jaar in de VS failliet zijn gegaan, was de helft boeren leenbank. De regering-Reagan besloot eind vorig jaar dat er geen an dere oplossing is dan een rigo- reuze sanering, in de vorm van een terugkeer naar de we reldmarkt als richtlijn voor produktie en prijs. Minister van landbouw John Block heeft een „wijziging van de landbouw- in voedselwet" in gediend bij het Congres (parle ment), die vrijwel neerkomt op een complete afschaffing van het subsidiestelsel. Zijn voorstel voorziet in de afschaf fing van praktisch alle garan ties, premies en subsidies over een periode van de komende vijf jaar. De boeren op hun beurt willen een kwijtschelding van hun schulden, omdat die „zijn uit gelokt door de subsidiepoli tiek". Voor zo'n massaal finan cieel pardon ontbeert de rege ring-Reagan echter het geld. Niemand, ook niet in het Con gres, ziet nog een duidelijke oplossing. Intussen hebben de eerste massademonstraties van ver beten boeren plaatsgehad. Een spreker op een betoging bij Chicago: „De overheid be schermt bijzondere vogel- en plantensoorten in ons land. Maar een bijzondere mensen soort. de boer, wordt nu met uitsterven bedreigd en alles wat de overheid weet te doen is het einde te bespoedigen". 3.10 20l (Van onze correspondent Ge rard Kessels) - Drie terroristen van de Duitse Rote Armee Frak- tion (RAF) hebben hun hon- gerstaking beëindigd. Na meer lan vijftig dagen hongeren lebben Knut Folkerts, Gunter "Sonnenberg en Roland Eller- ioumann besloten niet langer ik voedsel te weigeren. Dit bete- ]|Jfkent dat nu nog bijna dertig terroristen iri hongerstaking Ï.2Ó ioi zijn, om gedaan te krijgen dat ]flUzij in grote groepen bij elkaar i>o ioi geïnterneerd worden. jjj Het besluit van de tot levens- si lang veroordeelde Folkerts komt op het laatste moment. Hij bevond zich volgens de jus titie van de deelstaat Neder- saksen in „acuut levensge vaar". Niettemin is het aantal uitvallers bij {leze RAF-hon- gerstaking veel geringer dan bij de acht voorgaande honge racties. Dit duidt op de vastbe slotenheid van het merendeel van de terroristen die met hun actie vooral de sympathise rende buitenwacht willen aan zetten tot nieuwe aanslagen. Minister-president Albrecht van Neder-Saksen is met de dood bedreigd in geval Knut Folkerts sterft. Poolse top iyiiet betrokken Ijlbij moord" (Vervolg van de voorpagina) TORUN Tegen kolonel 95 Adam Pietruszka, die tot de actie zou hebben aangezet, maar niet bij de moordpartij 9* lanwezig was, werd eveneens jaa geëist. De procureur 9s achtte hem schuldig aan het jjj aanzetten tot de misdaad, se De openbare aanklager die met donderende stem een 92 vlammend betoog hield en bij 92- tijd en wijle met de vuist op 91 tafel sloeg, verklaarde nadruk kelijk dat er buiten kolonel Pietruszka niemand op het mi- Wnisterie bij de zaak betrokken was. Enkele verdachten had- den gesuggereerd dat van ho gerhand opdracht was gegeven tot de moord. De openbare aanklager uitte ook felle kri tiek op de vermoorde kape laan Popieluszko doe zich schuldig had gemaakt aan „ex tremistische en „tegen de staat gerichte" activiteit, wat volgens haast even erg was als het „extremisme" van zijn ont voerders. Ook de preisater was tegen de politiek van verzoe ning die de autoritreiten na streven, aldus de procureur. Nu de openbare aanklager zijn requisitoir heeft afgerond krij gen de advocaten van de be klaagden en de hulpofficieren van justitie die de familieleden van de priester en diens chauffeur vertegenwoordigen, ieder de gelegenheid hun laat ste betogen af te steken. Dan trekken de rechters zich terug voor drie dagen beraad om vervolgens het vonnis te vel len. De Finse majoor Veikko Matti- la toont op een persconferen tie een plastic restant van de eind vorig jaar neergestorte kruisraket. Finse rendierfokker vindt delen Sovjetraket HELSINKI Een rendier- fokker in het hoorden van Finland heeft delen van de op 28 december 1984 neergestorte Russische kruisraket gevon den. Naar gisteren officieel werd meegedeeld heeft hij op het dichtgevroren Inarimeer stukjes plastic gesignaleerd. De kruisraket, volgens Westerse deskundigen van een verou derd type, was vanaf een in de Barentszee oefenend schip ge lanceerd en door een technisch mankement via het Noorse luchtruim in Noord-Finland terechtgekomen, waar hij in Fins Lapland vlak bij de grens met de Sovjetunie uiteenspat te. SMIDJE VERHOLEN HETGEHEIM VAN DE UYLENBORGH i io 25) Gozewijn van Uylen wist van geen ophou- i 3J den. Hij doorkruiste het Rijkhuyzer Bos nu al 75 veertien dagen en snelde van de ene oude i 9< boomgroep naar de andere. En telkens ver- beeldde hij zich, dat hij bovenin de stam een fa- i 4j miliewapen zag, dat was uitgesneden in de i 3} schors. Met een nietsontziende energie zette hij i x er dan de bijl in en zo zakte de ene oude boom i na de andere krakend in elkaar. En als hij op een open plek kwam, dan dacht hij: „Sakker- 34 loot! hier kon de oude Uylenborgh wel eens )5 hebben gestaan..." Dan begon hij koortsach- i2 tig te graven in de hoopo oude fundamenten te zullen ontdekken Maar hoe hij ook hakte en 30 hoe hij ook groef, hij vond geen spoor van de 4' Uylenborgh..., geen spoor van de schat... Tenslotte gaf hij zijn uitzichtloze arbeid op en «rzeeg moedeloos ineen op een zwerfkei, vlak naast het laètste gat, dat hij gegraven had... En toen sloeg het noodlot toe, want zie. daar trad Eelco Eelkema naderbij. Eelco had geruch ten vernomen, dat er weer een stroper bezig was in het Rijkhuyzer Bos, die vreselijk huishield onder de herten en reeën, hazen en konijnen. Daarom stelde Eelco een grondig onderzoek in. Argwanend bekeek de geoefende politieman de moedeloze figuur, die daar in volslagen wan hoop bij zijn kuil zat. Dat kwam de veldwachter héél verdacht voor en plotseling drong de af schuwelijke waarheid tot hem door: hij had de stroper gevonden! „Je bent er gloeiend bij. man!" riep Eelco streng. „Aha! Op heterdaad betrapt bij het stroop'n, subsilidaar het graav'n van berekuil!' Daar gaan we preciesfambaal over opmaak'n! Hoe is je naam!?" LONDEN De hoop op spoedige beëindiging van de. Britse mijnstaking die thans tien maanden oud is, lijkt te zijn vervlogen nadat de nationale bond van mijn werkers en de nationale kolenraad er gisteravond niet in zijn geslaagd overeenstemming te bereiken over hervatting van de onderhandelingen. Het bestuur van de bond komt vandaag bijeen om de eis van de Kolenraad te bespreken dat de bond zich bereid zal ver klaren bij de onderhandelingen die sinds drie maanden in een impassse verkeren, de sluiting van verlies lijdende mij nen te bespreken. De Kolenraad eiste verleden week met steun van de Conservatieve premier Margaret Thatcher schriftelijke garanties dat de bond bereid moet zijn over ver lies gevende mijnen te praten. Stakingsleider Scargill vindt dat een mijn pas mag worden gesloten als er geen kolen meer te delven zijn. Een met munten bezette leren mantel van Chanel PARIJS Je wordt een beetje verblind van al die schitterende kleuren en dra peringen bij Ungaro, een van de meest toonaangevende Pa- rijse modeontwerpers voor de nu gelanceerde zomermode. Een prachtig spektakel, van publiek tot muzikale omlijs ting. Verder weinig wereld schokkends. Het voordeel van deze couture collecties is niet dat ze nieuws brengt. maar dat ze een bepaald mo debeeld duidelijk toespitst. Voor de volgende zomer is het kledingstuk een over hemd. heel lang en wijd. Als minijurk. of als jasje op een: jurk, korte rok. wijde klok- rok. rechte pantalon met bandplooi, of short... Het on der bloesje wijkt voor een heel beknopt mouwloos hemdje van piqué. De feestelijke kleuren bij Ungaro Card in blijft maar kunstig gaten knippen in alle moge lijke en ook wel eens onmo gelijke kledingstukken. Het grote nieuws is hier een stof (afkomstig uit Japan nog wel), die ..touchmere" heet en lijkt op kasjmier, maar die in de wasmachine kan. En Cardin knipt er niet alleen dag- en avondjurken van. maar ook lakens en lingerie Ziet er goed uit, maar we hebben het niet mogen betas ten. Kijken, maar niet aanko men is hier de leuze. En de bloemenstoet gaat verder Dahlia 's. vlammend rode poinsetta's, tulpen met een pastelkleurig kopje en lange brede groene stengels die doorlopen tot aan de zoom (Dior), witte rozen op zwarte zijde (Ungaro), junglebloe- men. platte en felgekleurde motieven. Bij Ungaro kunnen we bo vendien npg echte kunst be wonderen. Als achtergrond een heus orkest, dat als pre mière een compostitie van ene Francois Kallos weg- feeft. Als je ogen moe zgn an ie ze rustig sluiten en dan ben je naar een concert geweest Maar men sluit ze hier zeker niet. want er is het een en ander te bewonderen. Ontzettend schelle kleuren combinaties, smaragd-groen met geel en paars, paars en zalmroze en geel. vleeskleu rig roze met kardinaal-paars en groen, appelgroen op don kerblauw en zwart enz. Je kan het zo schel niet beden ken of het loopt hier rond. Ungaro neemt de fakkel van Mevrouw Gres over als dra peer koning: hij vlecht letter lijk lange repen stof door el kaar tot een jurk. In twee. drie verschillende kleuren en bedrukkingen zoals donkerh- la en baksteenrood of twee verschillende motieven in zwart-wit. Je moet het zien Zulke spelletjes zijn natuur lijk onmogelijk na te bootsen in kant en klare modellen die in de fabriek gemaakt worden. AGNES A DRIA A NSSEH KHARTOEM Niet al leen de eindeloze stroom vluchtelingen uit Ethiopië en Tsjaad, maar ook de ei gen bevolking die op zoek naar eten het platteland ontvlucht en naar de ste den trekt, vormt een steeds grotere bedreiging voor de toekomst van Soe dan. Dagelijks komen massa's vluchtelingen uit de westelijke provincies bij de buitenwijken van de hoofdstad Khartoem aan. Maar de Soedanese rege ring beschikt niet over vol doende middelen om de crisis het hoofd te kunnen bieden. Volgens de laatste cijfers van de VN zijn 4,5 miljoen inwo ners van Soedan door de hon gersnood getroffen. Tienduizenden van deze hon gerende vluchtelingen verblij ven op dit moment in „Soek Lybia" (Libanese markt), een vluchtelingenkamp op korte afstand van de hoofdstad. Wegversperringen moeten verhinderen dat deze „vluch telingen in eigen land" verder de hoofdstad intrekken, die zich immers ook al in de greep van de armoede bevindt. De regering heeft al duizenden vluchtelingen naar hun pro vincies teruggestuurd. Voor deze mensen komen echter weer net zoveel anderen in de plaats, aangetrokken door de Nijl. de steden en de hoop dat hier werk en hulp te krijgen is. Een van die mensen is Mo hammed al-Maula, die met 500 leden van zijn stam naar Khartoem getrokken is en nu al drie maanden in Soek Lybia verblijft. Hij zegt niet terug te zullen keren, ook niet als de regering hem dit beveelt. Hier kan je tenminste nog sorghum kopen, zij het in geringe hoe veelheden en tegen een prijs, die sinds vorig jaar vervijfvou digd is. Soedan, ooit uitgeroepen als de toekomstige graanschuur van Afrika, lijdt nu zelf honger. In 1981 haalde het land, dank zij een zeer vruchtbare regenval, een recordoogst binnen van 3,4 miljoen ton graan. Genoeg om de negentien miljoen inwoners te voeden. De oogsten van 1982 en 1983 vielen echter te gen; in 1984 was de oogst zelfs rampzalig klein: er is een te kort van bijna twee miljoen ton. Het zwaarst getroffen ziin de driehonderdduizend half-no- maden. de Bejar, die in de heuvels rond Port Soedan ver blijven. Zelfs hun kostbare bo men, die voedsel leveren voor het vee, voor schaduw zorgen en de stammen van vloermat ten én zelfs medicijnen voor zien. zijn door de droogte ver nietigd. Ook de tweeëneenhalf miljoen inwoners van de provincies Kordofan en Darfur zijn er slecht aan toe. Hele gebieden zijn totaal verlaten door mens en dier. die in hun speurtocht naar weidegrond naar het zui den zijn getrokken Velen overleven de trek naar het zuiden niet. Soms sterven er wel tweehonderd mensen per dag. aldus een ooggetuige In het zuiden zelf is ongeveer een half miljoen mensen zwaar ge troffen door de droogte Net als in Ethiopië wordt de situa tie daar nog eens verergerd door de activiteiten van het verzet tegen de centrale rege ring. En alsof het allemaal niet ge noeg is, telt Soedan ook nog meer dan één miljoen vluchte lingen uit de buurlanden. Sommigen van hen. zoals de 250 000 Oegandezen. zitten er al geruime tijd; anderen, zoals de 116.000 vluchtelingen uit Tsjaad, zijn pas aangekomen. In de laatste maanden zijn er bovendien 150.000 uitgeputte en uitgehongerde Ethiopische vluchtelingen de grens over gekomen De komst van deze vluchtelingen drukt steeds zwaarder op de plaatselijke be volking en schattingen over het aantal nog te verwachten vluchtelingen worden met de dag hoger De Soedanese autoriteiten worden beschuldigd van traag heid en onbekwaamheid. Bui tenlandse hulpverleners zijn echter vol lof over dc spontane grootmoedigheid van het Soe danese volk. „Ze verdienen aldus een Amerikaanse hulp verlener „Ze hebben al die mensen toch maar binnengela ten. Vergelijk dat eens met de drukte die er gemaakt werd over de komst van 30 000 Cu banen naar Florida". Alleen de gezamclijke inspan ningen van regeringen en VN- ïnstanties kunnen er voor zor gen dat de crisissituatie niet verder uit de hand loopt Een nationale schuld van negen miljard dollar, een aftandse cn steeds verder inzakkende in frastructuur en een drastisch tekort aan olie zijn enkele van de problemen op lange ter mijn. waar Soedan al mee worstelde. De komst van de vluchtelingen heeft de crisis verergerd. VN-instanücs en lal van hulporganisaties zijn in alle haast begonnen met het nemen van noodmaatregelen het opkopen van de voor raden op de plaatselijke markt en het opzetten van voedsel- luchtbruggen om een totale catastrofe te voorkomen

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5