De Paterbrug: Een doorn in het oog van raadslid Sijtsma er ALLER LEIIDS) :iDEN OMGEVING ;ense rrootste Pleidooi voor tandarts in Alkemade-west Fietscrossbaan bij Ringhoeve 35 PAGII Cetdae Qowuvnt WOENSDAG 30 JANUARI 1965 PAGINA 13 Bruggen, we maken er allemaal gebruik van. Zeker in een water rijke stad als Leiden zijn het on misbare schakels in het wegen net. Veel aandacht is er nooit aan de Leidse bruggen besteed. De stilte rond de Leidse bruggen is met de presentatie van het Brug- genboek al gedeeltelijk „ver stoord". Het Gemeentearchief aan de Boisotkade hoopt van 9 tot en met 29 augustus 1985 in De Waag de tentoonstelling „De Leidse bruggen" te houden. Als inleiding op deze expositie ver schijnt in deze krant een serie ar tikelen over Leidse bruggen. Het zijn geen technische verhandelin gen, maar historische verhalen waarin een brug als leidraad dient. De gegevens zijn verza meld door een werkgroep van historisch geïnteresseerden, die veel van de geschiedenis van de Leidse bruggen heeft uitgezocht. Samensteller is de begeleider van deze werkgroep, de heer P.J.M. de Baar van het Gemeentearchief. Kees van Herpen tekent voor de eindredactie. De reprodukties zijn van fotograaf Wim van Noort. Vandaag verschijnt het ne genenzestigste artikel in deze se rie. eds geruimen tijd doet de behoefte gevoelen eene verbinding tus- en den Witte Singel hoogte van het Diaeo- jsenhuis en de binnen- schreven B W op april 1913 aan de Ge- enteraad. Zij wezen |p dat daar langzamer- hd een dichtbevolkte |tenwijk ontstaan was. pral voor de bewoners het middengedeelte 5 het altijd een behoor- le omweg om via de jttepoortsbrug of de ewijkbrug naar de |nenstad te gaan. Het ken van een verbin- fcgsweg voor ook rijver- Ter bleek niet mogelijk, ang het Doelenterrein br militaire doeleinden pruikt werd. Zelfs al I het geen militaire be- ?mming gehad, dan nog uden de kosten onver- jtwoord hoog geweest Hier hadden B W uiteraard begrip voor, zoals ze ook in-' stemden met de wens van de beheerders van de Hortus om de scheidsmuur een meter ho ger te maken opdat onge wenst bezoek zoveel mogelijk belemmerd werd. De kosten van de afscheiding raamden B W op ƒ2000,- voor de kant van de kazerne en op 900.- voor de kant van de Hortus; de brug over de Witte Singel kwam op ƒ3500,-. het kleine bruggetje over de Doelen gracht op 750,- en de aanleg van het straatje tussen de bruggen op 1000,-. In totaal werd dit dus 8150,- en B W meenden dat die uitgave voor een verbinding waaraan een werkelijk dringende be hoefte bestond alleszins ge rechtvaardigd was. Dit voor stel kwam op 10 april 1913 in de Gemeenteraad aan de orde. Het welbespraakte raadslid Sijtsma, die er een haast boosaardig genoegen in schepte over van alles en nog wat de degen met burgemees ter De Gijselaar te kruisen, vond het maar niets. Hij was er tegen om daarvoor een bedrag uit te geven van ongeveer 10.000,-. Hij zou daar nog wel overheen kun nen stappen als er een keuri ge verbindingsweg zou ont staan, „maar ik heb het eerst eens op de kaart nagezien en ben toen eens gaan kijken langs de gebouwen van de ka zerne, en ik vind dat het abso luut geen verbinding is waar op wij trotsch zullen kunnen wezen. De boodschappenjon gens met de fiets zullen vlug ger hun boodschappen kun nen doen en voor de meisjes, die daar werkzaam zijn aan de bleekerijen (de oudere le zers zullen zich „Pronk met de was van Spronk" nog wel herinneren!), lijkt het mij wel aardig. Het is er een beetje nauw. het lijkt een slop of een steeg. Zij zullen het wel aar dig vinden, vooral omdat de kazerne er dicht bij is - meer zal ik er niet van zeggen. Dan komen wij aan de Doelen gracht, ook een smalle onoog lijke gracht, en eindelijk aan de Doelensteeg, al evenmii^ een flinke straat. Wij krijgen dus een straat, waarvan men niet zal zeggen tot een vreem deling: kom. wij gaan eens naar den Witten Singel en wij gaan daar doorheen; men zal er vreemdelingen liefst buiten houden". De latere wethouder en staatsrechtsgeleerde Van der Pot was het niet met Sijtsma eens en wees op het belang van de verbinding voor het Diaconessenhuis. Hij bepleitte tevens in de toekomst ook een brug te leggen tussen de Groenhovenstraat en de Rijn en Schiekade. Hiertoe was al op 12 oktober 1911 een ver zoek van 72 bewoners van de Rijn- en Schiekade ingeko men. die ernstig klaagden over het voortdurend geopend zijn van de Haagbrug door het geweldig toegenomen scheep vaartverkeer vooral met mo torschuiten en zandschuiten, soms in heel lange slepen. B W hadden op 6 maart 1912 voorgesteld, gezien het beperkte nut van een onge veer ƒ6500,- kostend kippen- brugje, dat met stijle trapjes aan de kant van de Rijn- en Schiekade beklommen zou moeten worden, dit verzoek af te wijzen en de Raad was daarin meegegaan. Wanneer er nu een brug over de Witte Singel kwam. zou zo'n brug getje toch nog wel zijn nut kunnen bewijzen en mogelijk om de oppositie de mond te snoeren zegde De Gijselaar in een gloedvol betoog toe zo spoedig mogelijk met de Pro- •gen een verbindingsweg al- »n voor voetgangers en de »n steeds in aantal toene- ende wielrijdersbestonden iel wat minder bezwaren: k al was de verbinding niet eaal, hij zou met beperkte irig zejgten gerealiseerd kunnen Porden. De oplossing was dan de buur,^ om ecn iJChte brug te leg- r toch L over ,je Witte Singel ter van fcgte van het toenmalige f'nC*pi^f^nr' Vervolgens moest ier Plait strook grond van de Doe lende nkazeme (die indertijd door ;s zijn affc gemeente aan het Rijk ten schadehjoeve van de ArtiLlerieka- n kan jn gebruik afgestaan 1 °,e Sfc) teruggenomen worden n voor d een klein bruggetje over re door Doelengracht geslagen ingedragrden. Langs Doelengracht enk dart Doelensteeg was men dan sche prm jn het centrum van de tstaan ry Natuurlijk was voor dit age aanir, de medewerking van de geplandnjster Van Oorlog nodig, r de uit| 6 mei 1912 werd de zaak l van de; hem aangekaart en op 12 gelijke ^art 1913 kwam het bericht :a-geleg% de minister de in gebruik ;els. Oolkregen grond wel terug van hejde geven, mits voor de no- 1 afscheidingen werd ge- is bezw De Paterbrug gezien van de Witte Singel naar het zuidoosten. Foto: ca. 1930. De Paterbrug tijdens de vernieuwing in 1926. Foto: W. Bongenaar. vincie te gaan praten over dat tweede bruggetje, al waar schuwde hij dat de toestem ming geheel van de Provincie afhing. Voor de grote meer derheid was dit genoeg. Pater Aldus werden de plannen om gezet in bestek en tekening en volgde op 25 augustus 1913 de aanbesteding. Aannemer voor 7573.- werd J. Segaar te Lei den. die tien weken de tijd kreeg om de bruggen en ver bindingsweg te realiseren. Amper was het werk klaar of B W kwamen met een wat merkwaardig voorstel bij de Raad. Zij konden het niet eens worden over de naam van de verbinding. Op de kaart van Leiden van 1850 staat de weg aangeduid als Paterstraat. Dit steegje, een overblijfsel van de armoedige achterbuurt van kleine arbei derswoninkjes op het vroege re kloosterterrein van het St. Catharinaconvent. was ooit genoemd naar het er aan ge legen huis van de pater van dat nonnenklooster - overi gens werd het ook wel eens de Driehoepelsteeg genoemd. De meerderheid van B W wilde aansluiten bij de histori sche naam en er Paterstraatje van maken, terwijl de min derheid meer voor Patersteeg voelde uit afkeer van het woord „straatje". De Gemeen teraad beet zich op 27 novem ber 1913 goed vast in het pro bleem en vooral in de vraag of ook bruggen officieel vast gestelde namen moesten heb ben. Sijtsma vond de discussie slechts tijdverspilling, maar weer Van der Pot benadrukte het grote belang van vaste na men ter vermijding van spraakverwarring. De Gijse laar was bereid om er eens in B W over te praten als er ooit een heel korte vergade ring was en wat tijd over. De naam van het straatje werd zonder veel problemen vast gesteld als Paterstraatje. De naam van de brug over de Witte Singel werd in 1916 tenslotte Paterbrug en het bruggetje over de Doelen gracht Kleine Paterbrug. Sedertdien heeft de Paterbrug nog de nodige ingrepen on dergaan. Op 4 mei 1926 nam Th.L.J. Zitman voor ƒ3800,- aan de hele brug boven de waterspiegel af te breken en weer op te bouwen. De reden daarvan is niet bekend, maar uit het bestek krijgt men de indruk dat er mogelijk con structieve gebreken geconsta teerd waren. Hoe dan ook. ook het werk van Zitman heeft het niet lang uitgehou den. zij het om een andere re den. In 1944 werd de brug ge heel gesloopt. Het gemis aan de brug heeft niet lang ge duurd, want al in 1945 kwam een nieuwe uitgave tot stand en deze bewijst thans nog steeds zijn nut. Wat veranderd is in de loop der jaren, is het publiek dat van de brug gebruik maakt In de eerste jaren waren het immers vooral de bewoners van de Witte Singel die hem gebruikten, tegenwoorig zijn studenten de „hoofdgebrui kers" Die singel was tot ver na 1850 geheel onbebouwd met slechts hier en daar een houten tuinhuisje. Eén uitzon dering was er: de buitenplaats Groenhoven. Deze was in de loop van de achttiende eeuw ontstaan door samenvoeging van een groot aantal „speel tuinen", die voor het vermaak van de uit de stinkende stad gevluchte eigenaar dienden Op de samengevoegde groene hoven was een buitenplaats gebouwd door mr Simon Drolenvaux en de naam Groenhoven komt voor het eerst voor bij de verkoop daarvan op 12 juni 1798 door zijn weduwe aan Aegidius Willekens Gillissen. Deze verkocht het buiten op 22 juli 1801 aan de rijke goudsmid Willem van de Goorberg, die in die omge ving al zes speeltuinen bezat Het vergrote Groenhoven lag in de stadsheerlijkheid Zoe- térwoude. tussen de singel van de stad en de maliebaan langs de Trekvliet, en kwam door de annexatie van 1896 binnen de gemeente Leiden te liggen. Het buiten werd toen verkocht en verkaveld, waar na de Gemeenteraad in 1897 het stratenplan vaststelde en in 1899 de naam „Groenho venstraat" aan de aldaar aan te leggen straat gaf. In 1909 werd de straat werkelijk aan gelegd en de huizen gebouwd, die na juli 1910 successievelijk betrokken werden. Diat onessenh uis Op 28 februari 1897 was in het pand Plantsoen 101 het Diaconessenhuis van start ge gaan De Christelijke Veree- niging voor Ziekenverpleging „Het Diaconessenhuis" te Lei den kreeg al in 1898 een ter rein aan de Witte Singel ten geschenke en bouwde daar een nieuw Huis Koningin Emma was bereid hiervan be schermvrouwe te zijn en na dat het voor veertig patiënten en tien zusters ingerichte zie kenhuis op 19 november 1901 in gebruik genomen was. bracht zij er op 4 mei 1903 zelfs een bezoek (en later nog eens op 8 april 1927). Het Huis werd kort voor de eerste we reldoorlog uitgebreid met de aangrenzende villa Buiten zorg. waarin prof. Van der Hoeven een kraamkliniek vestigde. Het aantal patiënten, uitgevoerde operaties, dokto ren en verpleegsters groeide snel. mede door de sluiting op 1 december 1924 van het ver ouderde Hópilal Wallon (Ra penburg 12. Langebrug. Pa pengracht). Daarom werd in februari 1927 een grote uitbreiding in ge bruik genomen, zodat de tota le capaciteit 120 bedden werd Vanaf 1935 werd er echter weer geklaagd dat het Huis te klein was. Vooral de oorlog, ten gevolge waarvan het als Ortslazarett gevorderd was tussen 1942 en 1945, gooide roet in het eten. Eerst na het overwinnen van veel proble men kon op 17 januari 1964 verhuisd worden naar het nieuwe Diaconessenhuis aan de Houtlaan. Daarna ging de beuk in het oude complex, een grote open vlakte achter latend. Na jarenlange strijd om een kleine wolkenkrab bertje voor de Universiteitsbi bliotheek werd gekozen voor laagbouw en iedereen kan het resultaat daarvan thans aan de Witte Singel bewonderen of verafschuwen. anpa)an SOep ries VEEN ATWIJK ..Men leemt totne 5000 liter water. .begint het recept dat rdag 23 februari ge teerd wordt bij de be ting van wat de groot pan soep ter wereld 't worden. Niet min- dan twaalf koks zul- betrokken zijn bij recordpoging die \rdt geregistreerd door TROS-televisie en irbij de hele Katwijk bevolking wordt ge- igd de ingrediënten te dragen. Behalve vraag iiten. zuren en vispro- een tolkten is op dat aten tefes toegestaan, mits de e kerk. hgeleverde waar de iu twaakbaarheid van het regisseimdresultaat niet nadelig ïlmeestAj vloedt. nodig, r it men^ pogjng om een pan van 5000 liter te ardigen moet het )gtepunt worden van deerd^el cul'naire dagen die 22 larnaast! 23 februari in het s. BehJffdekte winkelcen- rlijkse Hoornesplein wor- treedt P gehouden. Tal van en petbrikanten en impor- De stukkrs van voedingsmid- sn, zijn ven zullen tijdens dit en. Detenemem acte de pre- ik af inbceg'even met produk- ibilair ^demonstraties en voor- f. en Ah tings- en reclame-ac- voor >iteiten waardoor het 'erkent1%liek in de gelegen- luidsapic/ zal zijn „te eten. te F"Sken, te tasten, te proe- ken is en te knijpen", zoals zijn óelan!stor D Jagerman >k heel"PIasr'sch uitdrukt. De ne groe'naire dagen zijn een ere daaltia'ie^ van de winke- et soort fsvereniging die op n the Pe manier uit de sleur ze gewd** de traditionele bra- e ons étie wil breken. ij de gi :e laten! ALKEMADE De vesti ging van een tandarts in Alkemade-west staat hoog op het verlanglijstje van het Rijpweteringse CDA- raadslid Jac. G. van den Bosch. Het door de zie kenfondsen gehanteerde getalscriterium bij vesti ging 'van een tandarts komt neer op ongeveer 3250 inwoners. Volgens Van den Bosch komt Rijp- wetering in combinatie met Oud Ade en Hoogma- de daar ver boven. „Waarom vier tandartsen in Alkemade-Oost (Roe- lofarendsveen en Oude en Nieuwe Wetering) met hooguit tienduizend inwo ners en geen in Alkema- de-west?", zo vroeg hij zich tijdens de deze week gehouden raadsvergade ring af. Van den Bosch trok Hoogma- de, dat eigenlijk tot de ge meente Woubrugge hoort, voor het gemak bij Alkemade- West. omdat dit dorp aanmer kelijk dichter bij Rijpwetering dan bij Woubrugge ligt Vol gens Van den Bosch behoort het tandartsenvak tot de vrije beroepen, die best wat meer concurrentie mogen hebben. Wethouder N. Verhaar deelde desgevraagd mee sympathiek te staan-tegenover de suggestie van zijn partijgenoot betref fende de vestiging van een tandarts in Alkemade-West. „Met een parttime-praktijk, bijvoorbeeld in het gebouw van de Kruisvereniging, zou den we al tevreden zijn", aldus Verhaar. Navraag bij de Leidse tandarts M. J van Dam, voorzitter van de Regionale Vestigingscom missie (R.V.C.) van de Neder landse Maatschappij toe bevor dering der Tandheelkunde (N.M.T.) leert dat het de zie kenfondsen zijn die de over schrijding van het getalscrite rium van 3250 inwoners niet toestaan. Ook kennen de zie kenfondsen niet het systeem van een parttime praktijk. De vestiging van een tandarts is volgens Van Dam niet te vergelijken met die van een huisarts. Elke inwoner is een potentiële patiënt voor de huisarts, maar dat gaat niet op voor de tandarts. De meeste patiënten hebben al een ver trouwensband met hun eigen tandarts; ze stappen echter niet zomaar over op een tand arts die dichter in de buurt woont. Huisartsen hebben ook een andere betalingsstructuur dan tandartsen De laatsten kennen namelijk een vergoe dingensysteem op basis van verrichtingen, terwijl husiart- sen van het ziekenfonds een vast bedrag per patiënt krij gen. „Vrijheid van vestigen bestaat alleen maar theore tisch". meent Van Dam. wij zend op het gegeven dat een tandarts niet uitsluitend van een praktijk met particuliere patiënten kan leven. De Leidse tandarts wijst er bo vendien op dat onderzocht moet worden hoe „dental-min- ded" Akemade-West is. Met andere woorden: komen nieu we patiënten nadat ze eenmaal gesaneerd zijn, nog terug voor regelmatige contróle. Van Dam vreest bovendien dat „nog heel wat water door de Rijn moet vloeien eer het zie kenfonds akkoord gaat met parttime vestiging van tand- Als het aan Van Dam persoon lijk ligt, vestigt zich met in gang van vandaag nog een tandarts in Alkemade-west. Hij zegt dit met het oog op de huidige werkloosheid (300) on der tandartsen in Nederland Hij vreest voor een toenemend aantal faillissementen van ge vestigde tandartsen Van Dam vertelt dat de pre ventie tegenwoordig zó goed is dat er aan de gebitten van met name kinderen veel minder hoeft te worden gedaan dan vroeger. Op zich juicht hij deze ontwikkeling toe. „Maar de praktijk bewijst dat de ves tiging van tandartsen de laat ste tijd. met name sinds 1979, haast niet meer lukt. De toe stroming van gemotiveerde patiënten naar een nieuw-ge- vestigde praktijk is het groot ste probleem. Belastingbiljet Degenen die moeite hebben met het invullen van het belastingbiljet en niet meer verdienen dan 35.000 gul den per jaar. kunnen de hulp van de Leidse Rechts winkel inroepen. Belang stellenden moeten een af- Expositie spraak maken bij de de rechtswinkel aan de Ketel- boetersteeg 10. tussen tien FNV De FNV houdt iedere eer ste maandagavond van de maand van zeven tot acht uur een spreekuur in het ABVA/KABO-gebouw aan de Driftstraat 49A m Lei den. Het spreekuur is ook den Inlichtingen bij J. van Ierse 1 (tel. 310989) en J Bakker (tel 143586 De kunstenares Connie van der Spek exposeert van 31 januari tot en met 27 febru ari in Holiday Inn met gra fisch werk gemaakt volgens de zogenaamde 'scraper- board' techniek. Van der Spek beeldt in haar werk vooral natuurlijke voorstel lingen uit. Zingen Liedjes van vroeger zijn toonaangevend. Onder dit motto worden morgenoch tend in het clubhuis Ons Eiland aan de Kortenaer- straat liedjes uit de oude tijd gezongen. Begonnen wordt om tien uur. Lezing De heer W.J. Ouweneel uit de Bilt spreekt vrijdaga vond m de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1 over de woorden van de profeet Joel: ..Zoekt Mij en leeft", die daarmee zijn tijd genoten opriep tot de Here te komen. De lezing begint om acht uur. Toegang vrij. Piggelmee De Voorburger Henk Trouwborst verzorgt een sch 11derijen ten toons lelli ng in het eethuis Piggelmee aan de Jan Vossensteeg De expositie wordt 1 februari geopend en duurt tot en met het einde van de maand. Boerderij „De Ringhoeve" en de boomgaard, waar de fietscrossbaan wordt aangelegd TER AAR Bij het jongeren centrum van de stichting „Open Huis Ter Aar", geves tigd in de boerderij de Ring hoeve aan de Ringdijk, zal binnenkort een fietscrossbaan worden aangelegd Dit deelde wethouder H.B.LA Ruygrok gisteravond mee in de raads commissie onderwijs en wel zijn Met de fietscrossbaan wil len burgemeester en wethou ders de jeugd ter wille zijn De baan wordt aangelegd in de boomgaard bij De Ringhoeve. De bomen worden zoveel mo gelijk gehandhaafd om het ge heel een speels aanzien te ge ven Door allerlei niveauver schillen in de baan aan te brengen wordt het terrein aantrekkelijk gemaakt voor de jeugdige fietscrossers. De kos ten zullen circa 2000,- bed ra- f," raadscommissie stond gis teravond uitgebreid stil bij de elziinsplanning voor de jaren 1985-1988 in Ter Aar Aan de orde was het Welzijnsplan. dat door de Welznnsraad is samen gesteld Enkele beleidsvoorne mens uit het plan werden gis teravond aan de raadscommis sie voorgelegd. Het voorstel om een gemeentelijke woning- bouwprenueregeling voor in woners die zelf een eigen huis gaan bouen en daardoor een goedkope huurwoning vrijma ken. te maken was er een van B en W vinden dat een derge lijke regeling weinig zin heeft gezien de zeer beperkte bouw mogelijkheden die er in Ter Aar nog zijn De raadscommissie dacht daar echter anders over Raadslid van der Meulen (PAK) meen de. dat het hier om een princi pe-uitspraak ging Hij vond. dat een dergelijke regeling er toch zou moeten komen om de doorstroming te stimuleren Verder ontraadde het college van B en W een voorstel tot uittreden uit de regionale streekmuziekschool. Hier was de raadscommissie het mee Voor wat betreft het voorne men om een sporthal in Lan- geraar te bouwen vinden B en W dat do bouw van een der gelijke accommodatie dient de geschieden door het particulier initiatief, eventueel op com merciële basis In dat geval zou de gemeente bereid moe ten zijn om daar dan een één malige financiële bijdrage in te geven Ook deze opstelling van burgemeester en wethou ders sprak de commissie aan. zodat deze werd overgenomen Op 6 februari zal de Welxijns- raad zich beraden op de door B en W en de raadscommissie aangebrachte wijzigingen, waarna het welzijnsplan 1985- 1988 ter vaststelling aan de ge meenteraad wordt aangeboden in de vergadering van (ebrua-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13