Ra ook welkom bij omwonenden l&idöaQowuvnt *5? r STAD OMGEVING Wanbetaler slechtuit bii EBR p volger Van der Kr oft zjrijgt vaste aanstelling I Concert Hot House S^emeester 5: HERINDELING RIJNSTREEK NA 1988 Installatie in Lisse EXTREME VERSCHILLEN IN AFSLUITKOSTEN ENERGIE WOENSDAG 30 JANUARI 1985 PAGINA 11 drë'^hilderij stolen uit neentehuis kkeling IA.'Tel 3016°. )EN Vanaf een ka- in het stadhuis is in de - open dagen een schilde- 3 ;stolen. Het is een schil- van een bloemstuk en is aardigd door de heer J. nolen. Het schilderij was ekerd voor een waarde .150 gulden, schilderij was een van de werkstukken, die in kader van de contra- atie in 1949 werd aange- Zelfde tarieven voor Sindbad LEIDEN Ouders die hun kinderen onderbrengen bij het internationaal kinderdagverblijf „Sindbad" wordt voortaan evenveel in rekening ge bracht als ouders die van een „gewoon" kinderdagverblijf gebruik maken. Dat antwoordt het college van B en W op vragen van het PPR-raadslid R. van Lint. Het raadslid had het college erop gewezen dat ouders met een laag inko men, die hun kind naar Sindbad stu ren, vaak meer betalen dan kinderen die naar een gewoon dagverblijf gaan. Bij de oprichting van Sindbad was het juist de bedoeling dat buitenlanders met een laag inkomen minder zouden hoeven bij te dragen, maar in de prak tijk bleek dat niet zo te werken. Conferentie krijgt vervolg LEIDEN De werkconferentie „Sa men Leven in Leiden" over racisme en discriminatie, die eind vorig jaar werd gehouden, krijgt een vervolg. Woensdag 20 februari wordt er in ka mer 12 van het Gulden Vlies (Bree- straat 125) vanaf acht uur een bijeen komst gehouden. Tijdens deze bijeen komst wordt overlegd over de moge lijkheden de activiteiten tegen discri minatie uit te breiden. Op een aantal gebieden (huisvesting en gezondheidszorg) is er al een be gin mee gemaakt. Dader steekpartij voorgeleid LEIDEN De 24-jarige Leid- se, die afgelopen vrijdagavond de 22-jarige G. de Wolf uit Hil- legom met messteken om het leven bracht, is vandaag voor geleid aan de officier van justi tie in Den Haag. Bij de politieverhoren, waarbij twee tolken nodig waren om de verklaring van de 24-jarige vrouw van Chineze afkomst te noteren, is geen motief naar voren gekomen. Verwacht wordt dat een psychiatrisch rapport meer duidelijkheid zal verschaffen. LEIDEN Hot House presenteert zaterdag 2 februari een concert van de groep „De zes winden" in het restaurant van het LAK-thea- ter. Als speciale gast treedt de Deen s/Afrikaanse altsaxofonist John Tchicai op. Vroeger heette de groep „De vier winden", maar sinds de uitbreiding met twee Haagse saxofonisten heeft men de naam aangepast. De groep speelt al vijf jaar samen. Het concert begint om negen uur. Meisje ernstig gewond LEIDEN Een 8-jarig meisje uit Leiden is gisteren ernstig gewond geraakt bij een ongeval op de Vijf Meilaan. Het meisje stak hollend een zebrapad over ter hoogte van de Boshuizerlaan. Voor en voorbij het zebrapad ston den auto's in een file te wachten. De oversteekplaats werd daarbij vrij gehouden. Op het moment dat het meisje overstak passeerde net een 72-jarige automobilist de rij wachtende auto's. Hij schepte het meisje dat met ernstig schedellet sel is overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Winkeldieven actief LEIDEN Maar liefst zes winkeldieven zijn gisteren- door de Leidse politie gehoord. Zij werden op heterdaad be trapt in warenhuizen in de Leidse binnenstad en in super markten in de Kopermolen. Een 66-jarige vrouw werd gis teren in een supermarkt in de Kopermolen betrapt bij het stelen van een atrikel met een waarde van 2.45 gulden. Toen de politie stelde dat uit de do cumentatie bleek dat de vrouw wel vaker iets meenam zonder te betalen, zei de vrouw: ..Nou moet u geen oude koeien uit de sloot halen Ik pik pas de laatste 30 jaar". -fP'er derdorp? DERDORP Onder de jitanten voor de burge- sterspost van Leiderdorp ndt zich een lid van de 'istisch Socialistische De Leiderdorpse PSP in een brief aan de rouwenscommissie Bur- eesterbenoeming Leider- hierover haar verba uitgesproken. omdat de ling daar in het geheel van op de hoogte was. PSP is namelijk van me- dat het niet juist is dat burgemeester wordt be- lubs ncj fjet zou democrati sch r zijn een burgemeester laion C iezen- stellen de pacifis- curevaen het bevreemdt hen ook dat een PSP'er de pemocratische weg volgt. I is ook het landelijke be- 3 i van de PSP om te stre- naar gekozen burge- iters. Zolang dat niet het J95 ;al is, pleit de PSP in de 1 4 in ieder geval voor ir openbaarheid, zodat de jers meer inzicht krijgen :n gang van zaken die ondoorzichtig is, met ie ook in Leiderdorp. De listen kennen de PSP- iicitant niet vanwege de leimhouding op dit punt. stellen dan ook niet te n om welke reden de of vrouw geïnteresseerd j|vp. in de functie van burge neer. Dat doet echter af aan het feit dat de ■rdorpse PSP het lande- beleid van de PSP op lunt onderschrijft, aldus icifisten. LEIDEN Het theater stuk „Ra" mag wat de omwonenden van De Burcht betreft in juni door nachtelijk Leiden trekken. De hoorzitting die gisteravond voor „de buurt" werd gehouden en waarvoor ook bur gemeester C. Goekoop en wethouder P.H. Schoute naar het Koets huis waren getogen om eventuele tegenstanders onder tafel te praten was binnen een uur ach ter de rug en echte te genstanders van „het brokje unieke cultuur" dat Leiden eind juni zal aandoen, bleken niet aanwezig. „Ra" wordt gespeeld in het kader van het Holland Festival '85 en beschijft de lotgevallen van de Egypti sche zonnegod. De voor stellingen worden van 17 tot 30 juni gehouden en be ginnen 's avonds om half tien in de tot een tempel omgebouwde Burcht. Ver volgens spelen zich scènes af in het Koetshuis, de Burchtzalen, de Hoogland- sekerk en uiteindelijk be geeft het gezelschap zich tegen het zonnegloren per boot naar het Rijksmuseum van Oudheden. De 75 toe schouwers die per voorstel ling aanwezig mogen zijn, maken deel uit van de voorstelling. Zij krijgen costuums aan, moeten spreuken leren, moeten maskers op en worden ge confronteerd met mum mies waarin zij zichzelf na hun dood dienen te her kennen. Die 75 toeschouwers moe ten daarvoor wel een stevi ge toegangsprijs betalen. Hoeveel precies staat nog niet vast, maar bij opvoe ringen van het stuk in Ca nada werd 350 gulden per stuk gevraagd. „Zo hoog zal het hier niet kunnen zijn, maar om hoge prijzen kunnen we niet heen", zei één van de organisatoren gisteravond. Voordat de première plaats heeft, zullen er twee try- outs worden gehouden, waaraan door Leidenaars gratis meegedaan mag worden. Bovendien wil men drie weken repeteren en dat zal alleen de laatste paar dagen voor de pre mière 's nachts gebeuren. Totaal zal Leiden dus ruim een maand in het teken van „Ra" staan. Burgemeester C. Goekoop benadrukte gisteravond dat er geen angst voor overlast hoeft te zijn. De muziekinstrumenten trommels, violen wor den niet electrisch ver sterkt. „Het is geen pop concert maar een serieus gebeuren", aldus Goekoop. Daarentegen worden wel geluidsbanden gebruikt, maar de organisatie heeft toegezegd dat als er klach ten uit de buurt komen, het geluidsniveau omlaag zal worden gebracht. „Wat doen jullie met café bezoekers die zich willen aansluiten bij de stoet die door de stad trekt", luidde één van de schaarse vra gen uit de zaal. „Dat zal zich nauwelijks voordoen. De politie zal een oogje in het zeil houden, de Burcht en de Hooglandsekerk worden afgesloten en bo vendien zijn de echte deel nemers aan hun kleding te herkennen", was het ant woord. Er zal een begeleidings commissie worden inge steld, waarin ook omwo- Marekerk inde steigers De restauratie van de Marekerk vordert gestaag. Al in 1979 werd met de werkzaam heden begonnen. Het dak en de gevels worden hersteld en de binnenzijde van de kerk wordt opnieuw geschilderd en van een nieuwe stuclaag voorzien. De glas in lood ramen zijn inmiddels hersteld. De restauratie kost ongeveer 1 miljoen gulden. Volgens het oorspron kelijke plan zou in de kerk ook vloer verwarming worden aangebracht, maar daar is om financiële redenen van afgezien. 0-16.S ':n haag/rijnsa- RWOUDE De op- ger van burgemeester a 1 van der Kroft krijgt l vaste aanstelling. Dat Schsjbben Gedeputeerde :en gistermiddag beslo- lat de gemeenten Lei den, Nieuwveen en' Rijn- rwoude mogelijk bij an- e gemeenten worden ge- igd door gemeentelijke rindeling, was vooralsnog :t duidelijk of er een bur- meester met een vaste aan- ïlling zou komen. Volgens n woordvoerder van het ovineiehuis is het gebrui- elijk om geen burgemeester ist aan te stellen als de ge- eentelijke herindeling bin- !n drie jaar voor de deur lat. De beslissing van GS tekent dan pok dat de ge- :oete pntdijke herindeling niet or '89 plaats zal vinden. De trokken gedeputeerden raken enkele jaren geleden de presentatie van de her- lelingsvoorstellen nog van jaar '87 waarin de ge LaO eenteborden verhangen 'neOfl>eten wor<^en- Volgens de W tordvoerder van de pro- icie hebben eerdere ge- «ntelijke herindelingen gewezen dat de procedure er duurt dan vante- rtbuJ en was voorspeld. Wat io 'reft de regio Leiden is GS nog steeds bezig met de «"bereiding van het wets- •rstel dat voor nieuwe zen kan zorgen. Daarna et de Tweede Kamer nog zegje doen. IN 1 scheid heer Van der Kroft mt dinsdag 12 februari ëheid op het gemeentehuis Nieuwveen. Tijdens een andere gemeenteraads- jadering kunnen de "leden de burgervader ^aaipn waarna de bur- Burgemeester G. van der Kroft. gerij afscheid kan nemen. De dag daarna om half vier is de Leimuidense gemeenteraad plus bevolking aan de beurt. Woensdagavond wordt hij voor het laatst gesignaleerd in het gementehuis van Rijn- saterwoude. Aanvang van die bijeenkomst is half acht. De benoeming van Van der Kroft in Lisse lost voor de regio Leiden weinig op. Het aantal burgemeestersvacatu res blijft onverminderd groot. Zo wachten nu niet al leen Rijnsburg. Wassenaar, Koudekerk aan den Rijn en binnenkort Leiderdorp en Valkenburg nog op een nieu we burgemeester, maar nu ook het trio Nieuwveen, Rijnsaterwoude en Leimui- den. ROFT DFN OTTTFR LISSE De per 15 febru ari tot burgemeester van Lisse benoemde G.J. van der Kroft (51), wordt maandag 18 februari tij dens een bijzondere verga dering van de Lissese ge meenteraad geïnstalleerd. Dat gebeurt 's middags om half drie. De burgerij van Lisse, alle verenigin gen en instellingen kun nen 's avonds kennis ko men maken met de nieu we burgervader en zijn echtgenote. In het ge meentehuis wordt dan na melijk vanaf half acht een openbare receptie ge houden. De afsluitkosten, die het (Energie Bedrijf Rijnland) EBR wanbetalers in reke ning brengt, bedragen een veelvoud van wat andere energiebedrijven bereke nen. Tot deze conclusie kwam de Geschillencom missie Elektriciteitstarie ven in een tweetal uit spraken. Door het EBR werd de beschuldiging vo rige week met klem ont kent. ,,In vergelijking met landelijke cijfers zitten wij op het gemiddelde en voor Zuidhollandse be grippen er zelfs onder", zo trachtte M. van der Wouw, burgemeester te Voorhout en lid van het college van bestuur van het EBR, de kritiek te weerleggen. Wanneer de Stichting Konsumentenklachten, de koepel waaronder de ge schillencommissie functio neert, om concrete cijfers wordt gevraagd, is het antwoord dat de beschul diging was gestoeld „op indrukken van de leden van de commissie". Daar ook het EBR niet in staat is, zijn gelijk met cijfers te staven, rest slechts een rondgang langs de ver schillende Zuidhollandse energiebedrijven. Het re sultaat laat niets aan on duidelijkheid te wensen over. De geschillencom missie had gelijk. Het EBR blijkt over het ge heel bezien voor zijn klan ten wel degelijk een „duur" bedrijf te zijn. LEIDEN De kosten die de wanbetaler moet vol doen, wanneer gas en elektriciteit worden afge sloten, verschillen van stad tot stad. Het verschil kan oplopen tot enkele honderden guldens bij het afsluiten van gas en elec- triciteit en enkele tiental len guldens bij de incasso kosten die de gebruiker worden gevraagd bij het niet op tijd betalen van de rekening. Welke richtlij nen de verschillende energiebedrijven hanteren bij de vaststelling van deze tarieven is volstrekt onduidelijk. Dit blijkt uit de gegevens van acht Zuidhollandse energiebedrijven. De acht bedrijven zijn: de Ge meentelijke Energiebe drijven Dordrecht, Voor schoten, Alphen, Den Haag, Rotterdam, het Energiebedrijven Gouda en Omstreken, het Elek triciteitsbedrijf Hillegom, Lisse en Sassenheim en het Energiebedrijf Rijn land (EBR). Wie bijvoorbeeld het geluk heeft in Rotterdam te wonen en zijn elektriciteit te betrek ken van het gemeentelijk energiebedrijf daar, hoeft bij het te laat voldoen van zijn rekening niets extra te beta len. „Dat brengt de mensen maar extra in financiële moeilijkheden", is de filoso fie van dit bedriif Maar woont men in Leiden dan bedragen de incassokosten maar liefst dertig gulden. Het EBR is hiermee het duurste in het rijtje van acht energiebedrijven. Het ge meentelijk energiebedrijf in Dordrecht is na Rotterdam het goedkoopste met zes gul den. Wanneer na één of meer aanmaningen (dat verschilt per bedrijf) de rekening nog niet is betaald, komt de man met de tang langs om het gas dan wel de elektriciteit (dat hangt van de situatie af, in de gemeente Den Haag bij voorbeeld worden hiervoor verschillende bedragen in rekening gebracht) af "te slui ten. Veelal is het mogelijk dat de rekening alsnog aan hem voldaan wordt, in ande re gemeenten wordt de laat ste waarschuwing een dag tevoren gegeven. In de ge meente Alphen krijgt de wanbetaler te horen op wel ke dag het gas of de elektri citeit zal worden afgesloten, zodat hij thuis kan zijn en zich de kosten van het in-de- straat-afsluiten kan bespa ren. De tarieven van het binnen- afsluiten lopen uiteen. In Rotterdam (alweer) behoeft hier niet voor betaald te worden, wanneer de helft van de vordering alsnog wordt voldaan. In de ge meente Dordrecht kost het maar liefst 165 gulden. Het EBR staat op een dure twee de plaats met 100 gulden per afsluiting. Bij alle gemeenten zijn de kosten van heraan sluiting hierbij inbegrepen. De klos Is men werkelijk onbereid willig en laat men het aan komen op het buiten-afslui ten alle bedrijven gaven te kennen tot het uiterste te trachten dit te voorkomen dan is men ook in Rotterdam toch de klos. Hier worden de door de mensen van het energiebedrijf gemaakte kos ten in rekening gebracht en die lopen in de meeste geval len op tot 1.200 gulden. Bij de bedrijven in Dordrecht. Voorschoten en Gouda wor den ook de werkelijk kosten berekend, maar deze zijn ge middeld aanmerkelijk lager dan in Rotterdam. Ze varie ren van 600 gulden (Gouda) tot 300 gulden in Voorscho ten. In de gemeente Den Haag verschillen de kosten van woning tot woning. Het gemeentelijk energiebe drijf in Alphen en het EBR hanteren een vast tarief voor het buiten-afsluiten: 400 gul den in Alphen en 700 gulden in Leiden Over het geheel bekeken is het EBR na Rot terdam (alweer) de duurste. Tenslotte het aantal afslui tingen: dit is procentueel ge zien het hoogst in de grotere steden Rotterdam, Den Haag en Leiden. Het aantal afslui tingen dat voor de deur plaats heeft, is relatief in Al phen en in Rotterdam het laagst. De cijfers van het EBR wijken hierin niet veel af van het gemiddelde GERT VISSER Rotterdam Den Haag Gouda Leiden Hillegom Voorschoten Alphen Dordrecht Maximale incassokosten geen 20 15 30 15 15 25 6 Kosten afsluiten binnen geen buiten 1200* 40/80 50 600* 100 700 30 20 300* 75 400 165 350* Totaal aantal aansluitingen 400.000 220.000 65.000 100.000 20.000 8.500 22.000 185 000 Aantal afsluitingen '84 4.000 waarvan buiten 125 837 30 10 350 80 20 10 2 300 5 250 100 Kosten incasso en af- en aansluiten in guldens (volgens opgave bedrijven) Deze gemeenten brengen bij afsluiting in de straat de gemaakte kosten in rekening. Als een bedrag is vermeld. Is dat het bedrag dat meestal in rekening wordt gebracht. In Hillegom werd in 1984 niet buiten afgesloten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11