-Duitse justitie weet zich geen jlraad met RAF-hongerstakers u Opzichter fabriek Bhopal ging eerst thee drinken Mengele hield zich schuil in Zuid-Tirol Uitstel België belasting voor overleg Oostenrijkse kanselier eist opheldering in affaire-Reder BUITENLAND fieidaeSotvumi DINSDAG 29 JANUARI 1985 PAGINA I warte poppen voor 1 Lrinderen Falasha's 'ERUZALEM Amerikaanse toe- isten in Israël hebben 400 zwarte (oppen verdeeld onder de dochter- 1 van Ethiopische joden „omdat fe :e kinderen bang zijn van blanke isïljppen". De actie werd op touw ge ilet nadat enkele Amerikaanse jo- Jen het bericht hadden gelezen dat Ethiopische meisjes niet konden Jyennen aan de blanke poppen, die 59* bij aankomst in Israël hadden gekregen. Eind vorig jaar zijn on- --.••jëveer 10.000 Etiopische joden die jjjjh Soedan terechtgekomen waren, 333/1 het geheim per vliegtuig naar Is- 2i6^el overgebracht. Geleerde wil drooglegging Sovjet-Unie MOSKOU De Russische toxicoloog Fjodor Oeglov heeft in het dagblad „Moskovski Komsomolets" gepleit voor een wettelijk ver bod op de produktie en verkoop van alcoholi sche dranken, in navolging van het „droge tijdperk" dat van 1914 tot 1925 in Rusland gold. „Absolute soberheid is de enige passen de oplossing in ons tijdperk, willen wij niet degenereren tot achterlijke wezens", zo schreef de toxicoloog. Hij wees daarbij op een uitspraak van de Engelse natuuronderzoeker Charles Darwin: „Het alcoholisme is gevaar lijker voor de mensheid dan de oorlog, de honger en de pest te zamen". Volgens Oeglov is bij 80 procent van alle misdrijven in de Sovjet-Unie drank in het spel. Overstromingen in Brazilië Drie Braziliaanse staten worden al een maand lang geteisterd door hevige regenval en overstromin gen, waardoor meer dan 100 mensen zijn omgekomen en zeker 45.000 mensen dakloos zijn ge worden. In de staten Minas Ge- rais, Espirito Santo en Rio de Ja neiro zijn ook uitgestrekte land bouwgebieden zijn onder water gelopen, waardoor oogsten zijn vernield. Op de foto het plaatsje Paciencia op 50 kilometer van Rio de Janeiro, waar het water meer dan een halve meter hoog in de straten staat. Het Brazili aans meteorologisch instituut heeft meer regen voorspeld. 49.90 140.00a i; 33,40 ioaoo3 i (Van onze correspondent 27900 Gerard Kessels) 34o!oo jjONN Negen keer 1090.00 Jbben gevangen zittende 47900 jrroristen van de Duitse 105:00 jote Armee Fraktion 402:00 fAF) naar het wapen sg-JJ an de hongerstaking ge- 42:00 repen. Maar nooit bleek moo6 actie zo serieus als nu. 34770e Cechts één gevangene. 191.80 iernd Rösner, is met zijn us:!» fctie gestopt. Kerstavond f*™ jegon hij weer te eten. êiisoe pmdat ik bloed heb c,cn"ergegeven", zo moti- erde hij zijn stap. Rös- >r wist wat er op hem af- Bij de RAF-hon- - erstaking van 1981 hoor- StOndS^e hij tot degenen die zich li acuut levensgevaar be- Pnden Het startschot voor de honger staking werd op 4 december in de bunkers van het justitie- complex van Stuttgart-Stamm- heim gegeven door Brigitte Mohnhaupt. „Wij strijden nu", zo zei het RAF-lid tegen haar rechters, „voor het samen brengen van RAF-gevangenen in grote groepen". De honger staking in de Westduitse ge vangenissen wordt door de RAF-leden die zich nog op vrije voeten bevinden luid ruchtig begeleid. Ter onder steuning van de actie zijn er al zo'n 40 bomaanslagen ge pleegd. De justitie weet zich nauwe lijks raad met de hongersta king. Op papier is het allemaal erg eenvoudig. Als de staat een burger gevangen neemt, heeft de staat ook de plicht voor hem te zorgen. Of hij wil of niet. Op basis van dat uit gangspunt krijgen momenteel vier RAF-gevangenen, die zich in een kritische toestand bevinden, kunstmatige voe ding toegediend. Hoe dat ge beurt, werd pas geschilderd door een parlementariër tij dens een Bondsdag-debat. „Twee bewakers houden de benen van de gevangene, die zich heftig verzet, stevig vast. De gevangene wordt tussen twee tafels geklemd en zijn ar men worden op het tafelblad vastgedrukt door bewakers. Het hoofd van de gevangene wordt aan de haren naar ach teren getrokken en door een neusgat wordt een plastic slang naar binnen gestoken door de keelholte tot in de slokdarm. Door de slang wordt vervolgens een zeer calorierij ke vloeistof toegediend". Vaak is het resultaat nihil. De gevangene geeft meteen weer over. Bovendien is deze me thode zeer gevaarlijk, omdat de gevangene gemakkeiijk ernstige verwondingen op kan lopen, aangezien hij zich met hoesten en spuwen tegen het inbrengen van de slang verzet. Geen wonder dat de overgrote meerderheid van de artsen zich niet wil lenen voor deze praktijk, die algemeen als mensonwaardig wordt be schouwd. De Duitse Bondsdag heeft nu besloten de gedwongen voe ding af te schaffen. Dat besluit is niet genomen naar aanlei ding van deze hongerstaking, het voorstel lag er al langer. Pas als de gevangene niet meer bij bewustzijn is en dus niet meer kenbaar kan maken dat hij geen eten wil. mag tot voeding worden overgegaan. In de praktijk zal het dan ech ter meestal te laat zijn. omdat de gevangene het schemerge bied tussen leven en dood al heeft betreden. Het aanvaar den van de nieuwe wet bete kent overigens niet dat de ge dwongen voeding van vier RAF-leden onmiddellijk stop gezet wordt. De wetswijziging wordt pas half februari van kracht. Met deze hongerstaking streeft de RAF, in tegenstelling tot de voorgaande acties, politieke doeleinden na. Dat de samen voeging in grote groepen voor de justitie volstrekt onaccepta bel is. beseffen de RAF-leden maar al te goed. Het gaat er veeleer om de sympathise rende buitenwacht te stimule ren tot aanslagen. Dat blijkt ook uit het feit dat de RAF ditmaal geen beroep heeft ge daan op Amnesty Internatio nal om te bemiddelen. Na jaren van vergaande isola tie is het verblijf in de West duitse gevangenissen voor de RAF-leden toch wat humaner geworden. Na de hongersta king van 1981 toonde de toen malige minister van justitie zich bereid de gevangen RAF- -leden in kleine groepen bij el kaar te zetten. Zo kunnen Mo- nika Berberich, Gabriele Roll- nik en Angelika Goder. die in Berlijn-Moabit gevangen zit ten. tien uur per dag gezamen lijk doorbrengen. Verder heb ben ze de beschikking over een eigen keukentje en kun nen ze televisie kijken. In Cel- le kunnen Knut Folkerts, Karl- Heinz Dellwo. Andreas Vogel en Lutz Taufer elkaar dagelijks ontmoeten. Ze krij gen kranten uit Nederland. Cuba en Saoedi-Arabië en ze kunnen platen draaien, naar de radio luisteren en televisie kijken. In een aantal gevange nissen hebben „gewone" ge vangenen al om dezelfde pri vileges gevraagd als de RAF- -leden hebben. ROME Josef Mengele, de kampbeul van Auschwit; zou zich de afgelopen jaren voor korte of langere tij- hebben schuilgehouden in Italiaans-Tirol. Deze ti heeft de Italiaanse politie onlangs ontvangen uit Israël De Italiaanse politie heeft inmiddels ontkend dat Mengele op di ogenblik in Zuid-Tirol ondergedoken zou zitten. Maar de politi geeft wel toe dat zij Mengele's familie, die in Zuid-Tirol woon voortdurend in de gaten houdt. In Merano wonen Mengele' vrouw Maria en zoon Karl-Heinz. die overigens elk contact me de buitenwereld vermijden. De Italiaanse politie heeft geregel» •huiszoekingen bij Maria Mengele verricht Het staat vast da Mengele er zelf ook is geweest, toen hij direct na de oorlog vi. Zuid-Tirol naar Zuid-Amerika ontsnapte. Mengele heeft zich lang schuilgehouden in Paraguay Maa- sinds enige tijd zou hij het land hebben verlaten. Volgens d» laatste berichten verblijft hij op de grens met Argentinië, da hem ook liever kwijt is dan rijk. In verband daarmee is de Is j raëlische dienst in verhoogde staat van paraatheid gebracht. Er vandaar ook die tip aan de Italiaanse politie. Mengele moch eens heimwee hebben naar Zuid-Tirol. VAN DEN BROEK: BRUSSEL De indruk wek- sel verklaard tegenover zijr i ken dat niet wordt vastgehou- Belgische collega Tindeman; den aan eerdere afspraken die hem consulteerde over eer over de plaatsing van kruisra- mogelijk uitstel van de plaat ketten kan een belasting vor- sing van raketten in Belgie men voor de Amerikaans-Rus- sische besprekingen over wa penbeheersing. Dit heeft mi nister van den Broek in Brus- ^Mysterieuze rots in Oeral 165,00 3200 JOSKOU Een stuk gesteente dat in 1976 werd gevonden bij 2430 'en r'vier 'n de Sovjetrepubliek Komi (Oeral) stelt Russische ge- 126000 eerden nog steeds voor een raadsel. Wetenschappelijke institu- 46,10 en zoeken naar de herkomst van het voorwerp, dat volgens hen ^soo een meteoriet kan zijn. Volgens een van de onderzoekers be- 153:00 reft het een kunstmatig voorwerp, waarvan de ouderdom min- 127500 er dan 100.000 jaar is. Het is samengesteld uit chemische ele- i4a5o venten die men op aarde niet in zulke hoeveelheden bij elkaar 98,oo ietDe radioactiviteit is 140 maal zo groot als bij aards gesteen- 103.70 De geleerde sluit niet uit dat het voorwerp afkomstig is van 26.00 buitenaardse wezens in ons zonnestelsel. Hij acht het mogelijk 3380 91 ^et dateert van een bezoek van dergelijke wezens aan onze 132,50 aneet. Meerderheid Amerikanen voor doodstraf EW YORK De overgrote meerderheid van de Amerikanen procent) is voor de doodstraf. Dit blijkt uit een opiniepeiling gisteren gepubliceerd is. Van de ondervraagde personen :ende evenwel 53 procent dat de de doodstraf niet op recht- lardige manier wordt toegepast. 65 Procent dacht dat de ver deelden die tot een minderheidsgroep behoren, vaker wor- i terechtgesteld dan anderen. De doodstraf wordt toegepast in staten. Verleden jaar werden 21 mensen terechtgesteld. Meer n 1.400 veroordeelden wachten in de gevangenis op de vol- ikking van het doodvonnis. I Pretoria onder voorwaarden I >ereid met ANC te praten 1 1 ONDEN De Zuidafrikaanse regering zou bereid zijn met het 1 Zuid-Afrika verboden Afrikaans Nationaal Congres (ANC) te nderhandelen. als het ANC afziet van het gebruik van geweld, lit heeft een Zuidafrikaanse regeringswoordvoerder dinsdag te- enover het Britse dagblad „The Times" verklaard. „Als het ,NC zijn gewelddadige campagne niet beëindigt, dan praten wij 1 iet". Eerder had ANC-leider Nelson Mandela, die een levens- Inge gevangenisstraf uitzit, verklaard dat het ANC zijn gewa- ènde strijd zal opschorten, als de Zuidafrikaanse regering met et ANC gaat onderhandelen. Joyrider tegen de muur Een elf jaar oude joyrider wordt door de politie van het Amerikaanse Elmira (New Jer sey) onder schot gehouden, als hij na een meer dan twee uur durende achtervolging wordt ingerekend. De jongen ont snapte samen met een 14-jarig meisje en een 16-jarige jongen uit een kin dertehuis. Het drietal stal een auto, drong toen de wagen het niet meer deed een woning binnen en schoot met een geweer op de net thuiskomende be woner, die overi gens niet geraakt werd. Daarna gin gen zij opnieuw op de loop, maar konden korte tijd later toch worden aangehouden. De politie nam met de joyriders/schutters geen enkel risico. ENEN De Oosten- kse kanselier, de socia- Fred Sinowatz heeft isteren zijn minister van fefensie Friedhelm Fri- henschlager gelast een ïzoek aan Egypte af te reken en naar Wenen te rug te keren. De Oostenrijkse kanselier wil een persoonlijke verklaring van de minister over het feit dat deze de vrijgelaten Na zi-oorlogsmisdadiger Walter Reder van Oostenrijkse origi ne persoonlijk van het vlieg veld heeft gehaald bij diens te rugkeer uit Italië. De minister is het mikpunt van hevige kri tiek van politici en pers. De voorzitter van de Oosten rijkse liberale vrijheidspartij Norbert Steger, tot wie Fri- schenschlager behoort, heeft met een kabinetscrisis ge dreigd. als de laatste tot aftre den wordt gedwongen. Aan de coalitie van liberalen en socia listen onder leiding van Sino watz zou daarmee een einde komen. Volgens voorzitter Steger heeft Frischenslager „de situatie verkeerd beoor deeld". Hij is naar de mening van Steger niet meer verant woordelijk voor de pijnlijke si tuatie dan minister Gratz van buitenlandse zaken „met wie hij de kwestie heeft bespro ken". Gratz is lid van de socia listische partij. Verscheidene socialistische ministers vinden dat hij moet aftreden. Portugese extremisten zeggen NAVO- schepen te hebben beschoten LISSABON Het „Volksfront van de 25e april" (FP-25), een Portugese, links-extremistische beweging, heeft gisteren de ver antwoordelijkheid opgeëist voor de beschieting van drie fregat ten van de NAVO in de haven van Lissabon Een van de sche pen, die overigens niet werden geraakt, was het Nederlandse fregat Jan van Brakel. Sinds 1980 heeft FP-25. dat zich onder meer verzet tegen het Portugese lidmaatschap van de NAVO. meerdere aanslagen gepleegd Een vijftigtal vermeende leden van de beweging zit op dit ogenblik gevangen. Onder hen is lui tenant Otelo de Carvalho, een van de leiders van de Anjerrevo lutie. tan vormen voor de onder handelingen die wij zo graag met succes bekroond willen zien" Eerder al had de Ita liaanse minister Andreotti, die eveneens was geconsulteerd door Tindemans, verklaard dat het niet de tijd is om signa len van zwakte te geven. Van den Broek zei overigens dat Nederland „niet in een po sitie is om druk of aandrang uit te oefenen op de Belgische regering. Desgevraagd voegde hij hier aan toe dat de positie van Nederland anders is dan die van Belgie Nederland heeft al ten tijde van het NAVO-dubbelbesluit in de cember 1979 gezegd niet zeker te zijn dat dat op Nederlands grondgebied kruisraketten worden geplaatst Belgie, aldus de minister, heeft wel plaat sing geaccepteerd, maar alleen het tijdstip in het onzekere ge laten. Nederland kan niet ver weten worden aangegane ver plichtingen niet na te komen, want er zijn geen verplichtin- g.»n aangegaan, aldus Van den roek. CONFERENTIE OVER EUROPESE VEILIGHEID IN STOCKHOLM HERVAT STOCKHOLM Vanmorger is in de Zweedse hoofdstac Stockholm de conferentie her vat. die tot doe) heeft het ge vaar van een convenuonelc oorlog in Europa te beperken Er heerst voorzichtig optimis me over vooruitgang, nu d« VS en de Sovjet-Unie weei over de kernwapens gaan on derhandelen Aan de confe rentie. die zijn tweede jaar ii ingegaan, wordt deelgenomen door 35 landen de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Canada en alle Europese landen behal ve Albanië Doel van de confe rentie is het opbouwen van een vertrouwenssysteem om ieder mogelijk conflict te voor komen in het uitgestrekte ge bied van de Oeral tot de At lantische Oceaan. Het resultaat van de gesprekken tot nu toe is zeer mager: men is het al leen eens over de conclusie, dat er geen vooruitgang is ge boekt. j»MIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH '4) Het zal wel niemand verbazen, dat Gozewijn 753,4&n Uylen snel weer helemaal de oude was. Zo 93i/«en we hem hier afscheid nemen van smidje IIVerholen met enkele fraaie volzinnen, die duide- 42 iijk bewezen, dat hij niet alleen boeken ver vlocht, maar ze ook lós. „Woorden schieten te- 351/iOrt om u te danken voor de goede zorgen, aan «iffj beste®d. heer smid," lachte hij. „Het ont- 43 3/iJert mij tot op de bodem van mijn hart. als ik 34 1/iedenk hoe belangeloos gij ervoor zorgdet, dat u'ni een 9°ed bed en de juiste medische bijstand 12 3/ireeg. Ik zal dat niet gauw vergeten. Verholen. 4? *lfcns ho°P 'k 'n staat te zijn u daarvoor te belo- 30 3/ion. en... wie weet! Misschien is dat al wel héél 42 Kiauw." Toen reed Gozewijn van Uylen weg n de smid dacht er het zijne van. „Wel ver- jraaid," mompelde hij. „Die snaak gaat schat- zoals altijd gelijk had, moge blijken uit het feit, dat heer Gozewijn even later waargenomen kon worden voor de uitstalkast van de plaatselijke ijzerhandel. Daar waren benevens gieters en harken ook houwelen, zagen, bijlen en schop pen te koop... „Ik moet graven..., of mis schien bomen omhakken of takken afzagen," mompelde de boekhandelaar. „Het lijkt me daarom verstandig het een en ander van dit hulpgereedschap aan te schaffen..." En als er nu toevallig een toeschouwer in de buurt was geweest, dan had deze kunnen zien hoe Goze wijn van Uylen nog diezelfde middag met zijn bejaarde auto het Rijkhuyzer Bos binnenreed, dieper..., al maar djeper... „Verzameling"" collegegelden LONDEN Een Britse jongeman heeft het klaargespeeld in vier jaar tijd ongeveer ze ventigduizend gulden aan beursgeld op te strijken, zonder dat hij studeerde. De inventie ve jongeman had zich bij negen verschillende universiteiten inge schreven en telkens een andere naam, geboorte datum en adres opgege ven, wanneer hij een beursaanvraag indien de. In de meeste geval len schreef hij zich voor een bepaalde studie in, volgde een paar colleges en liet zich vervolgens niet meer zien. Na eni ge tijd werd de beurs stopgezet, waarna de jongeman weer een an dere studie begon. NEW YORK Een op zichter in de fabriek van het chemische concern Union Carbide in het In dische Bhopal nam een theepauze, voordat hij zich vorig jaar december met een lekkage bemoeide. Als gevolg van die lekka ge ontsnapte het zwaar giftige gas methylisocya- naat. dat aan meer dan 2.500 mensen het leven kostte. Dat schreef giste ren de New York Times, in het eerste artikel uit een serie over deze groot ste chemische ramp uit de geschiedenis. Volgens de krant heeft zeven weken van onderzoek uitge wezen, dat de ramp op 3 de cember geheel te wijten is aan fout handelen en gebrek aan bekwaamheid van het perso neel en aan achterstallig on derhoud De krant heeft ge sproken met meer dan 100 (ex- )-personeelsleden van de fa briek en met een hoge functio naris van de Indische rege ring Ook hebben journalisten technische documenten van de fabriek bestudeerd. De directie van het Amerikaanse moeder bedrijf heeft niet met de krant willen praten Volgens de New York Times zijn zeker 10 standaardproce dures van het Amerikaanse moederbedrijf en het Indische filiaal geschonden Zo had de opzichter, die eerst dacht dat er water ontsnapte, direct alarm moeten slaan in plaats van thee te drinken. Een koe linstallatie. die het methyhso- cyanaat koel moest houden om een chemische reactie te voor komen, was in strijd met dc voorschiften enkele maanden tevoren stilgelegd Van de drie belangrijke veiligheidssyste men werkte er maar een De andere twee waren wegens onderhoud al enige tijd buiten gebruik. Bovendien was de controle-apparatuur van de fa briek niet betrouwbaar Het personeel was gewend het tra nen van de ogen te beschou wen als de belangrijkste aan wijzing. dat er ergens gas ont snapte En op het moment dat de ernst van de situatie tot het personeel doordrong, raakten de meesten in paniek en na men de benen, waarna de be woners van de stad zich maar moesten zien te redden Uit andere (Amenkaanse) ge- Svens is onlangs verder ge- cken. dat de Amenkaanse moedermaatschappij op de hoogte was van de gevaarlijke toestanden in de fabriek in Bhopal, maar daar niet tegen wilde optreden

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5