„Na stage moet ik goed genoeg zijn voor Oranje" Paardentraining Duindigt wordt stapvoets hervat Rotterdamse Zesdaagse geen vakantie" Mogelijk GP-circuit voor topzwemmers _ÖI INFLATIE BIJ WERELDTITELS BOKSEN <4 m te SPORT BONN In navolging van de skisport en de atletiek wil men ook in de zwemsport een Grand-Prix circuit instellen. Volgens Rainer Wittmann, één van de organisatoren van het internationale zwemgala in Bonn (van 8 tot en met 10 fe bruari) zullen tijdens dit eve nement besprekingen gehou den worden tussen vertegen woordigers van de zwembon- den van Oost- en West-Duits- land. Zweden, Frankrijk en Nederland. De bedoeling is met ingang van de volgende winter te ko men tot een circuit van wed strijden in de verschillende landen. „Naar mijn mening is dit een zaak van het grootste belang", aldus Wittmann. „We zijn langzamerhand op het punt aangekomen, dat de or ganisatoren met geldprijzen gaan zwaaien om de topzwem mers uit de wereld te lokken. Als we er niets aan doen zul len wij als organisatoren er al lemaal onder lijden". Wittmann verklaarde, dat hij er een voorstander van is voor het winnende land bij de Grand-Prix wedstrijden een speciale beker beschikbaar te stellen. Als naam voor het cir cuit stelde hij voor: Europese winterserie. „Als we het eens worden zouden we bijvoor beeld gezamenlijk de kosten van het overkomen van de Amerikaanse toppers kunnen betalen. Tot nu toe zijn echter de grote indoorwedstrijden in de weekeinden. Het zal nood zakelijk zijn, dat sommige or ganisatoren bereid zijn hun wedstrijden midden in de week te houden, zodat het hele circuit in een tijdsbestek van drie of vier weken afgewerkt kan worden". VOLLEYBALSTER JOLLY VAN DAM NAAR ZUID-KOREA CekUcSotmant WOENSDAG 23 JANUARI 1985 PAGI DEN HAAG Geen professionele tak van sport kent zo veel wereldkampioe nen als de bokssport. De vier elkaar be concurrerende wereldboksbonden, de World Boxing Association (WBA), de World Boxing Council (WBC), de World Athletic Association (WAA) en de Internationale Boxing Fedeartion (IBF), erkennen in totaal 53 Wereld kampioenen in zestien gewichtsklassen. In het jaar 1984 verwisselden 39 titels van eigenaar. Bovendien zijn nog elf ti tels vacant. In de strijd om de wereldti tels mengt zich op 11 februari in de Amsterdamse Jaap Eden hal ook Alex Blanchard. De Amsterdamse kampioen van Europa bokst tegen de Canadees Jerry Reddick om de vacante wereldti tel in het half zwaargewicht volgens de versie van de WAA. De World Athletic Association is net als de IBF een weinig betekenende organisatie. In 1981 richt te de eerzuchtige miljonair Pat O Gra dy de WAA op. De man uit Oklahoma, van Ierse afkomst, stichtte de WAA om de twee machtige Amerikaanse promo tors Bob Arum (WBA) en Don King (WBC) een hak te zetten. OGrady's zoon Sean was vier jaar eerder wereld kampioen in het lichtgewicht volgens de versie van de WBA. De WBA en WBC hanteren een stelregel, dat een nieuwe wereldkampioen voor zijn vol gende drie gevechten niet meer dan 50.000 dollar (180.000 gulden) als gage per partrij mag ontvangen. Het grootste gedeelte van de opbrengst gaat volgens deze omstreden clausule naar Arum en King. Voor O'Grady was het een klei nigheid een nieuwe wereld- boksbond op te richten en daarmee de verdien sten in eigen zak te laten vloeien. In de meeste Amerikaanse staten worden de kampioenen van de WAA officieel er kend. Een probleem is echter dat de WAA nog maar slechts acht titelhou ders in de in totaal zestien gewichts klassen kent. Het is niet verwonderlijk dat de beste boksers zijn aangesloten bij de WBA of WBC Een uitzondering vormt het zwaargewicht. De Ameri kaan Larry Holmes werd in december 1983 zijn WBC-titel ontnomen, toen hij weigerde zijn gordel voor een gage van „slechts" 2,5 miljoen dollar (ruim acht miljoen gulden) te verdedigen tegen zijn landgenoot Greg Page. Holmes was zwaargewicht volgens de versie IBF op zijn naam. De concur ren kampioenen Pinklon Thomas If k en Greg Page (WBA) moeten als ^G-Ur lijk zwakker dan Holmes worc/e/f^ schouwd. De Amerikanen M/cUe Spinks, de olympische kampioen f uit 1976 in Montreal, en Marvin Hagl&>e respectievelijk het halfzwaar- en toeg€ dengewicht, worden als enige boi door drie van de vier bonden er4osko Boksen is in de Verenigde Staten ,ten business". Het is dan ook niet vrdw de dat de meeste wereldtitels in halke ir van Amerikanen zijn: 23. De succefcelijk ste bokser van de laatste jaren is dense p namees Eusebio Pedrosa, die de B' een -titel in het vedergewicht sedert 19iaktee 22 gevechten verdedigde. r het Jko. VOORBURG Buiten landse stages van talent volle sportlieden plegen zich over het algemeen aan de overkant van de Atlantische oceaan af te spelen. Een verdwaalde pingponger wil nog wel eens in China belanden, óf, om budgettaire rede nen, in Oost-Europa, maar voor de meeste jonge sportmensen is Amerika het „beloofde" land. Vol leybalster Jolly van Dam van Starlift/Voorburg heeft een geheel nieuwe bron aangeboord. De 22- jarige sportster gaat ko mende zomer twee en een halve maand naar Zuid- Korea om te trainen en te spelen met het fabrieks- team van Hyundai. Dat juist Jolly van Dam de lange tocht oostwaarts maakt is niet verwonderlijk. De zich zelf als „fanatiek" omschrij vende studente aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding heeft zich als doel gesteld nog beter te leren vol leyballen. Dat moet dan uit monden in een plaatsje in de Oranje-selectie van Peter Murphy. Met ,,ik wilde wel wat meer trainen" verklaart Jolly van Dam dan ook haar ambities voor een trainingsstage met zes dagelijkse oefenuren. „De eerste contacten", vertelt ze, „werden eigenlijk met Cana dese ploegen gelegd. Omdat al les daar in de zomermaanden in het teken staat van het na tionale team, bestonden er toch weinig mogelijkheden. Onze trainer Ton Klerks heeft toen tijdens het Dynamo-toer nooi in Apeldoorn contacten gelegd met de Koreanen. Die zeiden, dat er wel mogelijkhe den waren, maar ze wilden me wel eerst zien spelen". sistent-eoach van het Kore aanse fabrieksteam een oor deel vellen. In die, overigens met 3-0 door de Cubaansen ge wonnen wedstrijd, was Jolly van Dam de uitblinkster aan Voorbufgse zijde. De speelster werd toen meteen in de kanti ne medegedeeld, dat zij wel kom was in Zuid-Korea. „De bedoeling is, dat er zes uur wordt getraind en dat ik ook wat wedstrijden mee .zal doen. Als ik de schoolexamens achter de rug heb, wil ik in ie der geval hier al veel gaan trainen om gewend te zijn aan die urenlange training". De beslissing om inderdaad af te reizen was niet bepaald ge makkelijk. Jolly van Dam: „Ik vond het erg moeilijk om me op m'n studie te concentreren. Het hield me zó bezig. Ik kreeg ook van iedereen advies. Sommigen raadden het af; die zeiden, dat ik mentaal en li chamelijk kapot thuis zou ko men. Wanneer ik me goed W*k m De strijdlustige Jolly van Dam vertelt in de Vliegermolen: „De Zuidkoreanen vonden me goed ge noeg om in èèn van hun teams te spelen, zou ik dan niet goed genoeg zijn voor het Nederlands team?" voorbereid, denk ik dat het wel meevalt. Ik ben van plan iets van de taal te leren en wat meer over het land te weten te komen. Binnenkort krijg ik de precieze voorwaarden opge stuurd uit Zuid-Korea. Als daar geen abnormale dingen in staan, ga ik beslist" Overeengekomen is in elk ge val, dat de uit Leiderdorp af komstige volleybalster per ge speelde wedstrijd een onkos tenvergoeding krijgt en' dat het verblijf voor rekening van de Koreanen is. „Misschien kan ik voor reiskosten nog iets van de sponsor loskrijgen, maar ik weet nog niet of ik het wel zal vragen. Ik ben al lang blij, dat we onze spullen van de sponsor krijgen en dat de reiskosten bij uitwedstrij den worden vergoed". Hoofdmacht Jolly van Dam begon pas op zeventienjarige leeftijd met volleybal bij het Leiderdorpse Leython. Na twee jaar bij de derdedivisionist te hebben ge speeld, stapte zij over naar Voorburg, waar zij in het tweede team terecht kwam. Vorig jaar maakte zij haar ere divisiedebuut in de hoofd macht. Van Dam richtte zich helemaal op het volleybal. Op zondagen trok zij in haar een tje een gymnastiekzaaltje in om extra te trainen, alles over de tegenstanders werd tijdens het eerste jaar in de eredivisie in een schrift genoteerd. Zij zegt: „Ik heb dat boekje nog wel. een enkele keer kijk ik er nog in. Het is natuurlijk zo, dat ie in een jaar eredivisie ook leert om de dingen sneller te Een verdere scholing hoopt de speelster in Zuid-Korea te krijgen. „M'n blok is eigenlijk m'n zwakke punt. Maar ik hoop ook op andere gebieden beter te worden, aanvallend en in de verdediging, maar ook tactisch. Ik denk, dat je als je zes uur per dag traint, er enorm veel bijleert". Volgend seizoen is het dan de bedoe ling, dat Jolly van Dam in de Oranje-selectie terecht komt. „Als ik terugkom, moet ik goed genoeg zijn voor het Ne derlands team. Eigenlijk was het al een teleurstelling, dat ik dit jaar niet gekozen werd. De Zuidkoreanen vonden me goed genoeg om in één van hun teams te spelen, zou ik dan niet goed genoeg zijn voor het Nederlands team?" WILLEM SPIERDIJK Zo heeft de entree van Duindigt er geruime tijd uitgezien. Na het vertrek van de vorst kan de paardesportwereld weer v^mer ruimer ademhalen. WASSENAAR Slechts drie keer in deze strenge winter gingen draverijen in Nederland niet door. Op de banen van Hilver sum, Wolvega en Schaes- berg werden de koersen een keer afgelast. Dat was in jaren niet het ge val geweest. Doorgaans weten de baanbesturen de baan in zo'n conditie te houden, dat koersen mogelijk is. En sportpaar den kunnen waarschijn lijk goed tegen dit win terweer. Maar toch lieten aardig wat dravers het af weten. Maar dat kwam doordat de sneeuwval de trainingsarbeid onmoge lijk maakte. De Wassenaarse draf- en ren baan Duindigt is op het ogen blik voor training van de dra vers weer redelijk bruikbaar. Duindigt-directeur Rob Mil- ders: „De meeste trainers hier hebben hun dravers in deze periode van het jaar op rust staan. Zodra het had ge sneeuwd gingen wij met pekel de baan op om de baan berijd baar te maken. Maar dat was in de afgelopen periode niet altijd mogelijk. De meeste dravers staan dan ook al stil vanaf de jaarwisseling. Bij elke mogelijkheid komen de paarden echter de boxen uit om even te stappen". Anders is het met de vol bloeds op Duindigt. Die moe ten gebruik maken van de grasbaan en van de houtve- zeltrainingsbaan. De vol bloeds hebben dit jaar nog niets aan trainingsarbeid kun nen doen en ook al is de dooi ingevallen, het is niet te ver wachten dat zij de komende dagen de baan op kunnen. Za terdag 16 maart zijn de eerste rennen op Duindigt. De vraag is of de volbloeds wel op tijd in goede koersconditie te krij gen zijn. „Je weet het natuurlijk nooit met deze winter", vertélt Rob Milders, „maar als het weer zo blijït, is er een goede moge lijkheid dat de volbloeds rond 1 februari met hun training kunnen beginnen. En dan moet het mogelijk zijn dat ze zes weken later in redelijke conditie zijn om aan de ren nen mee te doen. De één mis schien wat eerder dan de an der. Laat de winter weer van zich horen dan kunnen de volbloedtrainers wel eens in tijdnood komen. Enkele jaren geleden was dat ook het geval en toen waren er bij de ope ning van het nieuwe seizoen geen rennen en moest het pu bliek het alleen doen met .dra verijen. Maar laten we hopen dat het nu niet zo ver zal ko men". Daar dë renbaan in Schaes- berg in oktober 1984 door de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport werd afgekeurd, konden de volbloedtrainers deze winter niet uitwijken naar het Limburgse. Duindigt brengt dus straks bij het nieu we seizoen in elk geval goed uitgeruste volbloeds aan de start. Niet somber Aan het eind van het vorige seizoen vertrokken er enkele trainers naar België om zich daar te vestigen. Toch ziet Rob Milders de toekomst de rensport alles behalve s ber in. „Je krijgt lijk veel meer kleine train Voor de cursus eigenaar-ti ner hebben zich 31 kandi ten opgegeven en dat is I tuurlijk een erg goede zaai De hoogtepunten voor L Wassenaarse baan zijn inrit dels voor 1985 ook bekendJ worden. Op 7 april is de Gif Paasprijs en op 26 me Grote Pinksterprijs. Het i nationale hoogtepunt van'jf Nederlandse drafsport, Grote Prijs der Lage Land staat op 30 juni op de ageii Op 14 juli komen de volblcT^ aan de start voor hun DeH-^ en drie dagen later is de ja lijks terugkerende- Dag l~~ het Paard. Op 4 augustus i dravers Derby en op tember het kampioens tng van Nederland voor dravt"" De volbloeds hebben hunji ternationale hoogtepunt i Grote Prijs der Nederlani Dit en op de laatste zondag die het jaar besluit Duindigt jmin seizoen met het Stayerskilit ii pioenschap van Nederljde voor dravers. terdt ARTHUR VAN RIJSWfeen c die n id □e j;j ag tte: us if BW 1 4en v iscing avfclijk unie te in! het LEO VAN VLIET AL BLIJ MET PLAATS IN MIDDENMOOT t>T> ROTTERDAM Voor de zevende keer doet Leo van Vliet mee aan de Rot terdamse Zesdaagse. De 29-jarige renner van Kwantumhallen ziet de zesdaagse als een goede voorbereiding op het weg- seizoen. „Ik start ook nog in Kopenhagen en dan is het wel weer genoeg. In Maastricht hadden ze mij dit keer niet nodig, maar feitelijk zit ik daar niet zo mee. Een Westlander in Rotterdam, dat ziet Peter Post altijd wel zitten. En laten we eerlijk zijn, ik doe het voor een wegren ner toch nooit onaardig hier in Ahoy', ook nu niet met Sigmund Hermann. Maar presteren als in het verleden als die andere Westlander. Leo Duyn- dam, dat is er niet bij. Voor hem kwamen vroe ger duizenden mensen uit het West land naar Rotter-' dam. Goed, voor mij zul len er ook wel wat ko llet is zeven uur 's avonds. Leo van Vliet heeft net gege ten en rust in het gezelschap van zijn verzorger, de Limbur ger Fons van Heel, nog wat uit Sinds september is Leo van Vliet weer Westlander. Zijn vader ontbreekt geen avond in Ahoy'. Piet van Vliet is helemaal gek van wielren nen en is best ingenomen met de terugkeer van zijn zoon in Honselersdijk. Leo van Vliet is een tijdje woohachtig geweest in de wielerplaats bij uitstek, het Brabantse Oudenbosch. Maar Leo is en blijft een West lander. „Ik ben sinds kort gescheiden en mijn ex-vrouw en onze tweeling wonen nog in Ouden bosch. Het is een erg moeilijke tijd voor mij geweest. Maar ge lukkig kan ik terugzien op een goed wielerjaar. Een redelijk goede Tour de France voor n nieuwe sponsor. Ik hoop, dat wij met de Kwantumploeg in hot tweede jaar nog meer gaan presteren. Wij krijgen er een hoop jeugdige renners bij en dat is natuurlijk altijd af wachten". Bedrijf In de maanden oktober en no vember heeft beroepswielren ner Leo van Vliet in het be drijf van zijn vader gewerkt. Het transportbedrijf, waarin ook zijn vijf broers werken, is de toekomst voor Leo van Vliet. „Ik blijf de komende ja ren echt nog wel fietsen. Maar als ik in de maanden met top drukte in de zaak bijspring, dan blijf je op deze manier toch betrokken bij de winkel. Na alles wat er is gebeurd, was het vele fietsen en het werken in ons bedrijf ook een goede afleiding voor mij". Leo van Vliet had ooit al een keer willen stoppen. Hij: „Dat was in 1981. Ik ben toen in de cember weer op de fiets ge stapt. Toen 2ag ik het niet meer zitten. Maar dat is geluk kig verleden tijd. Bij Kwan tum heb ik het best naar mijn zm. Ret is een goede sponsor. Er zijn mensen geweest die stelden dat deze het geen jaar zou volhouden. Die hebben nu dus al ongelijk". In de ploeg zit nóg een West lander, Gerrit Solleveld. Is de „Sol" het eerste jaar bij de be roepsrenners niet tegengeval len? Leo van Vliet: „Het is na tuurlijk moeilijk over anderen te praten. Solleveld heeft kwa liteiten. maar ik kreeg de in druk dat hij nog geen doorbij ter is. Sinds kort is hij ge trouwd en misschien begint hij nu met een andere instelling aan zijn tweede jaar bij de profs. Dan is mijn naam- en streekgenoot Teun van Vliet een renner met een heel ande re instelling. Jammer dat hij zich niet vrij kon maken voor de zesdaagse". Vrede Leo van Vliet hoopt dat het gezonde verstand bij de Ne derlandse ploegen gaat zege vieren in het nieuwe wegsei- zoen. „Panasonic en Kwantum reden het afgelopen jaar tegen elkaar en dat is natuurlijk een slechte zaak. Ik geloof dat ze maar eens met elkaar om de tafel moeten gaan zitten en éls verstandige mensen vrede met elkaar moeten sluiten". Ver zorger Fons van Heel komt er even tussen. „Zolang de ploeg van Panasonic meer weet te winnen dan die van Kwantum zal Peter Post wel.nooit willen praten. Daarom zie ik die on derlinge strijd niet heel anders worden dan het afgelopen Wie gaat volgens Leo van Vliet de Rotterdamse Zesdaag se winnen? „Dat durf ik echt niet te zeggen. Het is echter wel zo dat hier onder de vleu gels van Peter Post hard ge fietst moet worden. Elders kan een zesdaagse wel eens een va kantie zijn, zoals in Milaan, waar ik vorig jaar aan tie start kwam. Maar in Rotterdam krijg je het geld niet voor niets. Ik ben blij met een plaatsje in de middenmoot. In de buurt van het Westland af gaan is niet prettig en dat hoeft echt niet", besluit Leo van Vliet. En dan maken de amateurs de piste in het sport paleis weer vrij en kunnen de profs weer hun rondjes gaan rijden tot diep in de nacht ARTHUR VAN RIJSWIJK *mw m lerla Hen. fedsi NV Leo van Vliet

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6