5500schaatsers trotseren kou voor Elfstegentocht WeidócOowumt# ALLER LEI(DS) J Klaterend Key Town Festival sluit Leidse Jazz week af STAD OMGEVING issc™ „DIT HAD IK VOOR GEEN GOUD WILLEN MISSEN" Vereniging Kringloop yject Leiden zoekt vrijwil- 'rs die willen helpen bij de bouwing van het pand )lmolengracht 13. De vere ring legt zich toe op het Wichten van milieuvrien- iijke aktiviteiten. Inlich ten tel. 219811. \eidenavond clubhuis Matilo aan de instraat 126 wordt elke •nsdag een meidenavond iouden voor meisjes van tot 17 jaar oud. Meer in- htingen zijn verkrijgbaar /lef clubhuis: 071-412515. xpositie tegenstelling tot eerdere richten is de expositie van trken van Anneke Cock en se fine Verbist in het pand n de Caeciliastraat 18 niet alleen op zaterdagen, maar ook op zondagen te-bezichti gen. Men kan er van twaalf tot vier uur terecht. Discussie De discussie over het wel en wee van de Leidse Schouw burg. gepland op 29 januari in de Burchtzalen, gaat niet door. Er is nog geen nieuwe datum vastgesteld. Cabaret De inschrijving voor het ze vende Leidse Cabaretfestival is geopend. De voorronden zijn in februari, de finale op 11 mei. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de Stichting Leids Cabaret festival aan de Groenesteeg 60 in Leiden, telefoon 133081. Vrouwenraad De stichting Leidse Vrou wenraad houdt in maart en april een cursus argumenta tieleer in het pand aan de Caeciliastraat 18. Docent is Jan Coster, deelname kost vijfentwintig gulden. De data waarop de lessen worden ge geven zijn: 6, 13 en 27 maart en 3 en 17 april itomobilist valt in slaap jSENHEIM Een 22-jarige Amsterdammer raakte gister gen gewond toen hij op de A44 achter zijn stuur in slaap De man had er net een nacht werk op Schiphol opzitten, en naar familie in Den Haag. Omstreeks half acht ter hoogte Sassenheim viel hij in slaap, reed het talud af en velde twee ;n. De derde boom bood meer weerstand. Hiertegen kwam >t stilstand. De auto werd totaal vernield. Het slachtoffer is waarschijnlijk een hersenschudding naar het AZL ver- Liilian Boutte was ook dit keer één van de hoogtepunten van het Key Town Jazz Festval mars". Nog steeds is de dixie land een ruime plaats toebe meten in het vooral door de mid-life jazzer bezochte festi val. maar met het oog op de jongeren wordt daar de ko mende jaren ongetwijfeld een programmatische mouw aangepast. De aanwezigheid van groepen als de funk- jazzband ..Pasadena" en het Belgische „Waso" mogen als voorproefje hierop be schouwd worden Kritiek op het festival gold slechts de matige geluidskwaliteit van enkele groepen, maar onge twijfeld zal de voor de podia opeengepakte mensenmassa hier mede debet aan zijn ge weest. Lillian Boulé deed haar Key Town-optreden zondagoch tend nog eens wondermooi over in de Pieterskerk waar zij tesamen met haar Music Friends en het Rijnlands Mannenkoor het traditionele Gospelconcert vulde. Met ..When the Saints go mar ching in„ en „We shall over come" als slotnummers bracht de emotionele stem van Lillian Boutté de 1 400 aanwezigen in oprechte ver voering De opbrengst van de na dit concert gehouden collecte is bestemd voor het Mississippie Delta Projekt Ook financieel mag de Leid se jazzweek een succes ge noemd worden in die zin dat de organisatie de kosten er uit heeft gehaald zonder dat een beroep gedaan behoeft te worden op hijvoorbeeld de garantiesubsidie van „Leiden Leeft". Maar zo waarschuwt Hugens wanneer de Leidse jazzweek het bereikte niveau wil handhaven, zal er vol gend war toch meer (spon sorgeld op tafel moeten ko men aangeveegd baantje, op ande re plaatsen moesten de deel nemers zich klauwend zien te redden. De late schaatsers hadden het wat makkelijker, omdat hun baantje door hun voorgangers al was uitgezet. Voor hen bleken echter scheuren nauwelijks zicht baar door het weggeschaafde ijs. De controleposten konden het werk nauwelijks aan. Tij dens de drukke uren stond men in rijen van vaak tien tallen meters lang op het fel begeerde stempel te weach- ten. De mensen van het Rode Kruis, die bij elke post aan wezig waren, hadden een rustig dagje. Eén gebroken pols, twee gebroken benen en wat schaafwonden vielen hen te beurt. Dat rustige dag je konden de uitbaters van de drie cafe langs de route waarin een controlepost was ingericht, wel vergeten De mokken warme chocolade melk en bekertjes erwten- soep gingen als zoete broodjes over de bar. Temeer daar door de bewoners langs de schaatsroute weinig adequaat op het evenement werd gere ageerd. Slechts op een enkele plaats wist een inventieve Leidenaar zijn netto inkomen enigszins op te voeren door Op weg naar de Rembrandtbrug. de eerste brug In de route. nen. „Het moet kunnen", luidde hun oordeel waarmee het wachten was tot de vorst ipviel. Gisteren was het zover. In de vroege uren togen leden van Scouting Leiden het ijs op om het parcours uit te zetten. Het ijs was weliswaar van een treurige kwaliteit, maar het was in ieder geval dik ge noeg. Om het nog enigszins begaanbaar te maken werd een sneeuwschuiver ingezet die het echter na zijn eerste baantje al voor gezien hield. Stroef Het mocht de pret niet druk ken, de eerste Elfstegentocht moest en zou doorgaan. Te gen de klok van elf meldden zich de eerste liefhebbers bij de start aan het Galgewater om voor enkele guldens een stempelkaart te verwerven. 34 bruggen moesten genomen worden, 33 konden via het ijs gepasseerd worden alleen on der de Kraaierbrug bleek het ijs onbetrouwbaar. Met mat ten was voor de schaatsers een pad gebaand. De eerste afvallers meldden zich na en kele tientallen meters klau wen weer bij de start. „Kan ik mijn geld terugkrijgen, een leuk idee maar dit ijs is werkelijk te stroef voor mijn oude benen". Een uurtje later was het wer kelijk druk bij het Galgewa ter. Van heinde en ver was men gekomen om de schaat stocht mee te maken en vooral de jeugd kwam in gro te getale opdraven. Zelfs ver schenen er enkele complete voetbalelftallen aan de start. Het slechte ijs bleek voor de meesten geen enkel beletsel te zijn. „Ach meneer, wat in teresseert mij dat ijs nou. ik zou deze tocht voor geen goud willen missen". Krab belend ging men van start en krabbelend zou men bij de fi nish aankomen. Wie al enige schaatstechniek in huis had, kon dat op de bevroren Leid se grachten gevoegelijk ach terwege laten. Een enkeling voor wie het ijs te zwaar bleek, stapte in zijn auto om zo de vijf controleposten te passeren. Ook voor hem lag bij de finish een oorkonde klaar hoewel de man ver moedelijk weinig lol aan zijn uitstapje beleefd zal hebben. Erwtensoep Met name op de singel bleek het ijs nauwelijks begaan baar. Op verschillende plaat sen werden de schaatsers ge holpen door een particulier Tot ver na sluitingstijd (half vier) meldden zich bij de start fanatieke schaatsers, die de tocht alsnog wilden rijden Velen konden echter niet meer officeel van start want de door de kou aangetaste controleposten waren reeds naar huis gestuurd. Voor sommigen was dat geen be letsel. zij volgden de pijlen en volbrachten de tocht op hun eigen houtje Voor de drie toevallig in Leiden verblij vende Engelsen die zich in de schemering aan het Gal gewater meldden, was dat niet meer weggelegd. Hun te leurstelling werd enigszins verholpen toen zij zonder een meter te hebben geschaatst toch een oorkonde mee naar Engeland bleken mee te mo gen nemen. De heren organisatoren verenigd in de commissie Leiden Promotion zaten toen al over hun agenda's ge bogen om een afspraak te maken om het draaiboek voor een volgende keer op te gaan maken. Want dat een tweede uitvoering van deze Elfstegentocht, geen twintig jaar op zich zal laten wach ten, lijdt geen twijfel. JEUGD IN OPMARS MAANDAG 21 JANUARI 1965 PAGINA 7 Stripboeken gestolen LEIDEN Op brute wijze zijn afgelopen vrijdagnacht enkele stripboeken en een Be!genkalender gesto len vanuit een strip- winkel aan de Nieuwe Rijn. Om in het bezit te komen van onge veer acht stripboeken werd de grote en kost bare etalgeruit inge slagen. Behalve de acht gestolen stripboe ken werden enkele strips beschadigd door glasscherven. Vrachtwagen gesloopt KATWIJK Van een vrachtwagen zijn eind vorige week velgen en ban den gestolen De wagen stond gepar keerd aan de Steenbakkerstraat. De diefstal moet tussen 16 en 19 januari zijn gepleegd. De schade aan de vracht wagen is zes duizend gulden. Auto over de kop NIEUWKOOP Een Nieuwvener raakte zaterdagavond licht gewond toen hij met ziin auto op de Nieuw- koopse Kennedvsingel over de kop sloeg. De man had zijn ruiten maar ge deeltelijk ontdaan van ijs en sneeuw. Daardoor zag hij een verkeersheuvel op de hoek Kennedysingel en Chur- chilllaan over het hoofd. De auto werd totaal vernield Het slachtoffer liep di verse snijwonden op. Inbraken scholen LEIDERDORP Dieven hebben het afgelopen weekeinde apparatuur buit gemaakt bij een aantal scholen in Lei derdorp. De inbraken werden tussen vrijdagavond en zaterdagmiddag ge pleegd. Bij de Meyengaardschool aan de Vron- kenlaan werd een ruit uit de deur ver wijderd en geluidsapparatuur gestolen. Bij de Prins Willem Alexanderschool - aan de Leeuwerikstraat werd een raam geforceerd. Daar werden diaprojecto ren en platenspelers ontvreemd. De rijkspolitie van Leiderdorp verzoekt mensen die op vrijdag of zaterdag iets verdachts bij de scholen gezien hebben contact op te nemen, tel. 071-411421. met een warme hap langs het ijs te gaan staan (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Het ijs was bar slecht maar dat kon de deelnemers aan de Leidse Elfstegentocht weinig deren. 2800 schaatsers bonden giste ren de ijzers onder om de eerste georganiseerde schaatstocht over de Leidse grachten mee te mogen maken. Daarnaast reed naar schatting een zelfde aantal ijsliefheb- bers de tocht zonder zich een geldig startbewijs te hebben aangeschaft. Al les bij elkaar was dit aantal voor de organisa toren ruim voldoende om uit de kosten te ko men. En terwijl de laat ste rijders nog op weg waren naar de finish, werd bij de start al een voorproefje op de winter van '86 genomen. Want dat deze in een onbe waakt ogenblik geboren schaatstocht ijs en we der dienende tot een jaarlijks evenement gaat uitgroeien, daar bestaat geen twijfel over. Het idee voor de „Elfstegen tocht" werd drie jaar geleden geboren tijdens een alcoho lisch uitstapje van enkele he ren op de schaats. „Een gein tje eigenlijk", dat desalniette min enkele maanden later werd uitgeprobeerd toen de heren in een roeibootje stap ten om de route te verken LEIDEN* De Leidse Jazz Week kan niet meer stuk. Evenals de vier voorgaande keren bleek dit evenement, zoals het de afgelopen week plaats had, vreselijk druk be zocht. De kroegentocht beleefde een recordaantal van 15.000 bezoekers en de traditionele apotheose ,,Key Town Festival"' vul de de Stadsgehoorzaal za terdagavond traditioneel van onder tot boven. De organisatie restte behalve de constatering dat de Leidse Jazz Week opnieuw tot een geslaagd evenement is ver heven, de conclusie dat de Stadsgehoorzaal zo langza merhand te klein is gewor den om het aantal potentiële bezoekers te herbergen Jaar in jaar uit zijn de 2.000 kaar ten voor Key Town in een record-tempo uitverkocht en vallen vele jazz-liefhebbers buiten de boot. De Stadsgehoorzaal was zaterdagavond weer tot plaats bezet. de laatste Klinkende namen als Rita Reys (met man Pim Jacobs), Chris Barber, Rosa King en Lillian Bouté (een blijvend hoogtepunt) zorgden ook dit Iaar weer voor een uitver- cocht huis. En. zo keek VVV-directeur Cees Hugens op zondagochtend vermoeid terug: „De jeugd is in op- l; 8. '""O; allé; 11. Of allé; 11. /^tduiven li.Y9i.£3t°len dheuvet; litsholte; e (afk); j Tient infan Inbraak in woning DEN Acht post- /en zijn afgelopen dag uit een duiven- tï?ÏSÜfde 'yin„van wo" Dplë; 5. 4 aan de H°ge van >ten; 7. sc£rdenstraat gesto- 15. In» De duiven zaten eemde ti^en afgsloten hok. S:kkoiiikTïrdae kZam eJ' d; 28. Tupar erachter dat de iw.; 33. ten waren ont- 'gmd De duiven en mee aan wed- IPO» -EZT6" °m welke loqn -si pde het gaat is niet :id s :sn|end. De meeste i leeojuren waren geringd, teisuefei :iin oc :«Ji SZ :Jö6ei j I .91 éMNBH LEIDEN Bij een i braak in een woning aan de Mauritsstraat is afgelopen zondagmid dag een videorecorder, een videocamera, een videotimer, een casset tedeck, een tuner-ver sterker, een equilizer en ongeveer 400 gul den gestolen. De inbrekers zijn de woning binnengeko men door een keuken raam te forceren. Nieuwveens huis brandt uit Waarschijnlijk als gevolg van kortslui ting in het televisietoestel, brandde gis termiddag een huis aan de Oude Nieuwveenseweg in Nieuwveen 121 ge heel uit. De bewoners hadden zich om streeks twaalf uur net geïnstalleerd voor de televisie om naar skiwedstrij den te kijken. In plaats van beelden, werd het gezin verrast door plotseling uit het toestel slaande vlammen. Binnen korte tijd stond het hele huis in brand. De brandweer had twee uur nodig om de vlammen de baas te worden. Beide verdiepingen van het huis brandden volledig uit. Alleen het dak en de bui tenmuren bleven staan. De schade loopt in de vele tienduizenden guldens. Bij de buren werd veel schade aange richt door rook en bluswater. Geen van de betrokkenen liep verwondingen op.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7