mog verandert leven het Ruhrgebied REGERING BONN BLUMET SOBERE VIERING8MEI NICARAGUA: VS SCHENDEN INTERNATIONALE RECHTSORDE CeidoeSomcmt Groot deel Spaanse vloot onder de hamer ïme is ^huldig an njuiste ericht- eving" Mascotte voor Irish Guards PARIJS JITENLAND a terwi an Houwelingen probeert H3 Australië Walrus te slijten onze parlementaire redactie) ij HAAG Staatssecretaris Van Houwelingen (Defensiematerieel) anochtend voor een bliksembezoek van drie dagen naar Australië xokken. Hij wordt vergezeld door de plaatsvervangend stafchef kine, Brainich von Brainich Feltz en de directeur materieel van het jsterie van Defensie. Houwelingen wil zich op de hoogte stellen van de stand van za- rond de miljardenorder voor duikboten die Australië binnenkort plaatsen en waarvoor Nederland nog steeds hoge ogen gooit. Y*Jtaatssecretaris gaat besprekingen voeren met de nieuwe minister •^Defensie, Beazley en de Australische minister van handel, indus- srstraat (en technologie, senator J. Button. Van Houwelingen zal daarbij e». I2i80)de aandacht van de Australiërs vestigen op de toenemende samen - ™"™™l<ing en standaardisatie in de Europese defensie-industrie waar zij voordeel mee kunnen doen. Met de order is een bedrag van meer twee miljard gulden gemoeid. ZATERDAG 19 JANUARI 1985 PAGINA 5 Ruim duizend illegalen in Suriname opgepakt PARAMARIBO De Surinaamse poli tie heeft gisternacht, amen met douane en burgerpolitie ruim duizend illegaal in Suriname verblijvende buitenlanders opgepakt. De meeste personen, die bij de zogenoemde actie „schoon schip" werden achterhaald, zijn afkomstig uit het buurland Guyana. Tegen hen zal proces verbaal worden opgemaakt, waarna zij zo snel mogelijk uit het land worden gezet. De zoekactie richtte zich vooral op de districten Paramaribo, Commewijne, Suriname en Nickerie. Kolonisten demonstreren bij aankomst Mitterrand NOUMEA Duizenden blanken hebben gisteren gedemonstreerd bij de aankomst van president Francois Mitterrand op Nieuw Caledonië. Het Franse staatshoofd komt praten over de onafhankelijkheid van het gebiedsdeel in de Stille Oceaan. Onder het toeziend oog van de oproerpoli-* tic zwaaiden ongeveer 20.000 demonstran ten met de Franse vlag op het vliegveld var. Noumea en op het centrale plein van de hoofdstad van Nieuw Caledonië. Op het eiland is sinds een week de staat van beleg van kracht, nadat heftige opschud ding was ontstaan na de moord op een jonge blanke en op een radicale leider van de Kanaken, die naar onafhankelijkheid van het eiland streven. Weer coup-poging in Bolivia verijdeld LA PAZ Het Boliviaanse leger heeft vrijdag een poging van militai ren verijdeld om de regering van pre sident Hernan Siles Zuazo omver te werpen. Het was de tweede poging tot een militaire staatsgreep in een week tijd. Vakbondsleden houden in 43 fa brieken in La Paz zeker 150 werkge vers in gijzeling. Met deze actie willen ze hen dwingen de loonsverhogingen te betalen die de vakbonden in no vember met de president zijn over eengekomen. Onderminister Gustavo Sanchez zei dat in de vroege ochtend een staatsgreep had moeten worden gepleegd, maar dat deze voorkomen was door ingrijpen van verscheidene divisiecommandanten. BARCELONA De Spaanse staatsbank BCI wil de komende jaren 40 procent van de Spaanse handelsvloot in beslag laten nemen en verkopen aan buitenlandse liefhebbers. Het gaat om bijna 200 schepen die gebouwd zijn met BCI-kredieten die door de failliete scheepsbou wers nooit meer kunnen worden terugbetaald. De bank wil door de verkoop een gedeelte terugkrijgen van de worden beschouwd. Zij zijn door de vorige regeringen verleend op zeer soepele voorwaarden. De 1,2 miljard verloren guldens vormen ruim 25 procent van het tota le krediet, dat door de Spaanse bank aan de scheeps bouwsector is verstrekt. De schepen kunnen niet in Spanje zelf worden verkocht, omdat zo'n dumping de instorting betekent van de binnenlandse markt. Het ITMUND •gebied hapt naar Zuivere lucht was al een schaars goec iet dichtst bevolkte gf van Duitsland d? voor niets beker it als de „Kohlenpoti ar nu zorgt een combi- e van zeldzame rnete- logische factoren er dat alle rook, uitlaat- in en stof die de Koh- iott dagelijks produ- boven het gebied jft hangen: Smog. In ite delen van het lint steden dat zich uit- ïkt van Krefeld, Duis- rg en Essen tot Bochum Dortmund zijn de auto- iiten zelfs gedwongen Duitsers hun liefste ilgoed, de auto, af te Mülheim aan de Ruhr, zijn 180.000 inwoners een Duitse begrippen kleine I. De binnenstad is afgeslo ten voor alle verkeer. „Van morgen om half acht", zegt Dieter Munz van de gemeenté- -politi^,, in Mülheim, „zag de binndBtad er spookachtig uit. Anders is het op dat tijdstip vol met mensen die naar hun werk gaan, maar nu zag je nie mand. We hebben ongeveer 200 automobilisten aangehou den, die toch probeerden met hun auto de stad in te komen. Die zijn teruggestuurd en dat werd door de meesten zonder mopperen geaccepteerd." Alarmfase Twee betekent dat er 's morgens tussen zes en tien en 's middags tussen drie en acht in de steden niet gere den mag worden. Veel onder nemingen hebben hun be drijfstijd razendsnel aangepast. Ze zijn gistermorgen gewoon een stuk eerder begonnen dan anders. Munz: "Op de ver keersknooppunten bij de stad waren tussen vijf en zes net zo lange files als anders tussen zeven en acht en ik denk dat we vanmiddag tussen twee en drie weer een piek hebben". De politie- man moet toegeven dat er op die manier niet veel terecht van een vermindering van de uitlaatgassen. Er is slechts sprake van een ver schuiving. Toch zijn de maatregelen niet zinloos. Wie niet per se in de stad moet zijn blijft weg. De winkels krijgen veel minder toeloop. „Ik schat", zegt direc teur Hubert Rüttgen van het Karstadt-filiaal in Duisburg, „dat wij de helft minder pu bliek en dus ook de helft van onze normale omzet hebben. Protesteren heeft geen zin. Als het nodig is smogalarm te ge ven dan moet dat ook gebeu ren". Fase drie Rüttgen en met hem de hele Mülheimer middenstand hoopt vurig dat het smogalarm 's avonds weer wordt afgeblazen, zodat de zaken op de commer cieel belangrijke zaterdag weer hun normale loop zullen nemen. Die hoop blijkt ijdel. Het wordt alleen nog maar er ger. Tegen drie uur 's middags wordt voor het westelijke Ruhrgebied met steden als Duisburg, Essen, Oberhausen en ook Mullheim de Alarmfa se Drie ingeluid. Alarmfase Twee was nog nooit vertoond in het Ruhrgebied Fase Drie geeft de autoriteiten vergaan de bevoegdheden. Boettler: „Bedrijven die de lucht ver vuilen zullen onmiddellijk hun productie moeten beperken of zelfs helemaal stilgelegd moe ten worden. Verder wordt het rijverbod uitgebreid. Er mag in het westelijke Ruhrgebied nu helemaal niet meer gere den worden". Radio Het leven in het Ruhrgebied is veranderd. De radio wijzigt zijn programmering en houdt het publiek van uur tot uur op de hoogte. Mensen met aan doeningen van de luchtwegen wordt dringend aangeraden thuis te blijven. Scholen zijn gesloten, sportwedstrijden worden afgelast. De paarden races die voor zondag in Kre feld en Duisburg op het pro gramma staan, worden ge schrapt. Wie naar de schouw burg wil, belt zekerheidshalve op of het nog doorgaat of wil zijn kaartje terug geven omdat hij geen zin heeft met het openbaar vervoer naar de bin nenstad te gaan. Bij autofabri kant Opel in Bochum zouden vandaag overuren gemaakt Overvolle treinen in het Ruhrgebnied, waar het automobilisten verboden was hun voertuigen te gebruiken. worden. Opel is nog steeds Geen chaos doende de achterstand die is opgelopen door de stakingen van vorig jaar ongedaan te maken. Maar Opel heeft de 5.000 arbeiders die vandaag 600 auto's zouden maken mee gedeeld dat ze thuis kunnen blijven. De mensen hebben zich snel aan de ongewone omstandig heden aangepast. De verwach te verkeerschaos is grotendeels uitgebleven. „Wij zijn heel te vreden", zegt woordvoerder Lehmann van de Spoorwegen. „Wij hebben 34 extra-treinen ingezet. Het is allemaal goed gelopen". Problemen heeft vooral het vrachtverkeer. Tal van vrachtwagens staan voor de borden met 'Smog' die de bin nensteden afsluiten. Over de radio klinkt het mopperende stemgeluid van een boze chauffeur in Essen. „Daar ginds, tweehonderd meter ver der, moet ik gaan laden, maar ik mag niet door. En de poli- tie-man die me dat hier ver telt. heeft zijn motor stationair lopen". ard W-YORK In het proces de Israëlische oud-minister i defensie Ariel Sharon te- i het Amerikaanse week- mammmmm«d Time heeft aangespan- heeft de jury beslist dat ie zich schuldig heeft ge- akt aan onjuiste berichtge- OHAfe De jury moet zich op punten uitspreken alvo- s Sharon definitief in het fjk te kunnen stellen: bele- jm ing, onjuiste berichtgeving. E boze opzet. Eerder besliste m jury al dat het weekblad tm iron had beledigd. Time pu- ieerde op 21 februari 1983 artikel waarin stond dat iron in 1982 een wraakactie hebben besproken met de anese christelijke falangis- I militie voor de moord de christelijke Libanese sident Bashir Gemayel. i dag later slachtten falan- en honderden Palestijnse gers af in twee vluchtelin- jkampen Koningin-moeder Elizabeth van Engeland kijkt voor haar behuizing Clarence House in Londen vertederd toe hoe een lid van de Irish Guards de jongste „recruut" in de armen houdt. De Ierse wolfshond Connor is de nieuwe (negende) mascotte van het fameuze regiment. BONN De beslissing van de Britse regering af te zien van een groots op gezette herdenking van VE-day (de dag waarop de Duitse legers in 1945 capi tuleerden) heeft bonds kanselier Kohl in de over tuiging gesterkt dat de herdenking op acht mei van dit jaar een op de toe komst gericht karaker moet dragen en de positie van West-Duitsland in het verbond van democrati sche landen moet verster ken. Ook Parijs en Was hington hebben laten we ten dat de herdenkings plechtigheden sober ge houden zullen worden en dat de nadruk zal komen te liggen op verbroede- mg en verzoening. „We zijn blij dat de Geallieer den blijk geven van respect voor het feit dat het naoorlog se West-Duitsland al 35 jaar een democratie is", aldus een regeringswoordvoerder, die hieraan toevoegde dat twee derde van de bevolking van West-Duitsland na de Tweede Wereldoorlog geboren is. Bondskanselier Kohl kan te vreden zijn met het resultaat van zijn inspanningen om een luidruchtige viering van de overwinning van de Geallieer den op nazi-Duitsland te voor komen. Er zijn echter invloed rijke stemmen opgegaan die de Westduitse regering waarschu wen voor een te eenzijdig standpunt inzake de val van het Derde Rijk. Voorspeld wordt dat, wanneer Bonn het lijden dat de nazi's teweeg hebben gebracht zou proberen te bagatelliseren, dit met name tot spanningen met het Oost blok kan leiden. De Sovjet-Unie, dat graag ge zien had dat de vier bondgeno ten uit de oorlog de herden king gezamelijk zouden vie ren, heeft verontwaardigd ge reageerd op de gang van za ken. Volgens het Russische persbureau TASS is Kohl er niet in geslaagd uit de val van Hitler-Duitsland de juiste con clusies te trekken om zowel de slachtoffers van de Duitse agressie als de „democratische krachten" in West-Duitsland tevreden te stellen. Kohl's suggestie om op acht mei een herdenkingsdienst in de kathedraal van Keulen te houden is afgewezen door de vakbonden, de sociaal-demo craten uit de oppositie en een aantal Westduitse intellectue len. Zij geloven dat de herden kingsplechtigheden ook een duidelijke veroordeling van de oorlog in zouden moeten hou den en niet voorbij mogen ?;aan aan de gevaren van het ascime. „Acht mei moet de dag zijn dat Duitsland zich bezint, niet al leen op het einde, maar ook op het ontstaan van de Tweede Wereldoorlog en op de Duitse houding ten tijde van het nazi régime", aldus schrijver en Nobelprijswinnaar Heinrich Boll. Volgens Heinz Galinski, voor zitter van de joodse gemeen schap in West-Berlijn, kan het schadelijk zijn voor de inter nationale verhoudingen, wan neer politici zich zouden be perken tot verklaringen „die maar nauwelijks hun spijt over de Duitse nederlaag kun nen verhullen". Hij zei dit in verband met opmerkingen uit de rechtse vleugel van de par tij van Kohl, dat men niet kon verwachten, dat „West-Duits land een catastrofe zou vie ren". Op uitnodiging van Westduitse ioodse organisaties zal bonds kanselier Kohl een herden kingstoespraak houden in het voormalige concentratiekamp Belsen-Belsen. Dat gebaar wordt door sommigen be schouwd als een verdere po ging om de mogelijkheid van een collectieve Duitse schuld uit te sluiten, door de interna tionale aandacht uitsluitend te vestigen op bepaalde aspecten van het Nazi-regime. Westduitse kranten hebben gesuggereerd dat Kohl deze uitnodiging zou kunnen ge- bruiken om enkele van zijn uitspraken te verklaren, die hij vorig jaar tijdens zijn be zoek aan Israël deed en die de verhouding tussen Israël en de Bondsrepubliek geen goed hebben gedaan. Kohl zei toen dat de Westduitse jongere ge neratie weigerde zich telkens weer schuldig te voelen voor de daden van hun vaders. In West-Duitsland is er nog al tijd een duidelijk verschil in de manier waarop de jongere en de oudere generatie tegen de Tweede Wereldoorlog aan kijkt. Gepensioneerde Duitsers kunnen tegenwoordig tegen gereduceerde prijzen nostalgi sche films uit de jaren 1939-40 gaan bekijken, die verhalen van de militaire successen en glorierijke opofferingen aan het front. ANNA TOMFORDE Copyright The Guardian MIDJE VERHOLEN HETGEHEIM VAN DE UYLENBORGH dance: I Op het stoffige, maar o zo geleerde ge- water 1 entearchief van Rijkhuyzen ging een dag van 'Z Leidenrd werken voorbij. Gozewijn van Uylen had ij- 'ig vele aantekeningen gemaakt en archivaris Ifckens had naarstig gesnuffeld in tientallen de paperassen en acten. „Wel sakkerloot, is >endancï al zó laat!?" ,iet Gozewijn zich op een gege- n moment ontvallen. „Bijna acht uur, zeg! Ik ttmel van de honger. Ik zou wel 'es een lekker iur Pie willen gaan eten". „Eten zei An- es Mufckens smalend, en hij wierp een blik het venster op het reeds duister wordende lur rp. „Ik eet nou ja, alléén omdat het móét. •or de rest vind ik het een vrij nutteloze bezig- lofd van ld. Eigenlijk geef ik de voorkeur aan gééstelijk edsel, begrijpt U? "„Daar begrijp ik geen I van", grinnikte Gozewijn. „Daarom zeg ik, mij maar een lekkere gehaktbal met andij vie. Kom maar mee, meneer Mufckens. U heeft mij vandaag onschatbare diensten bewezen. Wel sakkerloot, wij van Uylens zijn gastvrij! Daarom nodig ik U uit voor een hapje van het een of ander in „Het Wapen van Rijkhuyzen". Daar logeer ik". „Nou, omdat U zo aan dringt". zei Andries Mufckens blij. „En mag ik dan kiezen wat ik wil?" vroeg hij even later, toen ze het gerenommeerde plaatselijke eethuis binnenliepen. „Natuurlijk!" bood Gozewijn gul aan. „Ik weet alleen niet of er geestelijk voedsel op de spijskaart staat. Kom, we gaan hier zitten!" Likkebaardend greep meneer Mufckens naar de spijskaart en hij juichte: „Ik bestel soep met balletjes en kip met peren en pudding met slagroom en Ijs .en koffie met cog nac toe!" MANAGUA Nicaragua heeft de Verenigde Staten beschuldigd van „ernstige schending van de internatio nale rechtsorde" door de bevoegdheid van het Interna tionaal Gerechtshof in den Haag met betrekking tot een geschil tussen de twee landen niet te erkennen. „De Verenigde Staten willen terug naar de wet van de iungle en het gebruik van geweld tegen kleine naties voortzetten zo ver klaarde de Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken, Mi guel d'Escoto, gisteren in Managua. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte vrijdag bekend dat de Verenigde Staten zich terugtrekken uit de procedure die Nicaragua in april 1984 bij het Internationaal Ge rechtshof had aangespannen wegens Amerikaanse (paramilitai re activiteit tegen dit Middenamerikaanse land. Eind november oordeelde het Hof dat de klacht van Nicaragua ontvankelijk was en dat het zich bevoegd achtte erover te oordelen. De VS her haalden vrijdag hun standpunt dat het conflict in Midden-Ame- rika zich niet leent voor behandeling door het Internationale Hof, maar dat het slechts kan worden opgelost met politieke en diplomatieke middelen. Volgens Washington misbruikt Mana gua met zijn klacht het Hof voor politieke en propaganda-doe- leinden. (ADVERTENTIE) Met Uw krant naar Vertrek vrijdag 15 februari a.s. r de Franse hoofdstad Het uitgebreide programma biedt de mogelijkheid om een zo gevarieerd mogeli|ke en ruime indruk van de ver maarde lichtstad te krijgen. We rijden deze 3-daagse reis met een luxe touringcar van Maaskant, vertrekken op vrijdagmorgen en zi|n zon dagavond weer thuis. Vrijdagavond bezoeken we de beroemde Follies Berge- res met een onvervalste Franse show. zaterdag staat o a een excursie op het programma naar hel prachtige paleis van Napoleon In Fontamebleau. is er gelegenheid tot winkelen en wordt "s avonds een lichtjestour door Parijs gemaakt. Zondag volgt een bezoek aan de Notre Dame, het Lou vre (o.l.v. Nederlands sprekende gids), Place du Tclro in hot charmante Montmartre en wordt de thuisreis aan- Gelogeerd wordt In het Sofra Motel Relais des Char- treux. waar 2* wordt overnacht Daar worden ook de eenvoudige, maar goede maaltijden geserveerd, ais- mede s morgens het typisch Franse ontbijt. De overige maaltijden ZJ|n voor eigen rekening. De pnjs van deze /nnr aantrekkelijke tnp is stechts J ZOO.- per persoon Hiervoor krijgt u een comfon abele tweeper soon skemer met douche en toilet. 2* ontbijt en 2avondmaaltijd. De entrees zijn bi| deze prijs inbegrepen. Voor een t- persoonskamer is een toeslag van 55 - verschuldigd Gecombineerde reisverzekering 7 50 p p f 5 - potlt- koston Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom /«.- potiskosten Inlichtingen en boekingen telefoni sch onder no 070-190882 (van maandag t/m vri|dag van 9 lot 16 uur) of persoonlijk in onze vestiging Spuistraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui) POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5