Havo-leerling op het lyceum niet langer de min-variant Een radeloze helikopter boven Europees grondgebied „TWENNERS" AAN DE MACHT IN COMPUTERLAND ZATERDAG i9,ANUARI 1965 ïn ze n. Hei de moeder van Nardo er bij :obs twee appelpunten !l® 'w een kan koffie binnen- Jkerd! lr,9'' tlee,t haar z00n 'leeriii een lijntje gelegd met jshington. „Dus u zorgt een stand met kaas- 1 tlsjes?", vraagt hij aan attaché van de Neder- va® dse ambassade aldaar. a maar vast zitten, hij Bft het erg druk", fluis- i mevrouw Jacobs en verlaat het zwart-wit- ze kantoor zo geruis- dat is als ze gekomen is. die j n de grenen tafel, om- 5 bet|gd door computers, er m iters en monitors, doet rdo zijn uiterste best. an nil iH* het vastberaden: Bn j. anavond zal ik deze ennispk rondmaken met nog ir andere bedrijven. Die moeijurs in Las Vegas wil ik fen'ter nie' rnissen". en. S n wofdar Soft heeft een vliegen- het start gemaakt. Ruim een idejlf jaar geleden praatte Nar- bij Ie# rnet drie bevriende studen- gelP van de universiteit in Lei- 8n vrijblijvend over een fOFl/entuele samenwerking. Nu eeft zijn bedrijf landelijk aan- HBcht getrokken en voert pro- jkten uit naar Italië, Enge- ■)d en Frankrijk. West-Duits- Sd en de VS staan op het igramma. De metalen Bidingswand die het kan- in Roosendaal omringt wordt nog door grote lijmtan- gen bijeengehouden, maar dat neemt niet weg dat er ai een stevig economisch fundament onder Radar Soft ligt. Opmars Het succesverhaal van Nardo en zijn vrienden heeft alles te maken met de snelle opmars van de micro-computer. Om dat er in Nederland nog maar een paar jaar geleden zo wei nig huiscomputers waren, was er ook niemand die er brood in zag speciale (Nederlandsta lige) programma's voor deze apparaten te maken. Compu tereigenaars moesten zelf maar wat bij elkaar verzinnen of zich verlaten op Engelstali ge software. Maar naarmate er meer computers in meer Nederlandse huiskamers en op meer scholen kwamen, werd het interessanter en goedkoper om op maat ge sneden Nederlandse program ma's (in de vorm van casset tes of discs) aan te bieden. Een markt werd geboren. Nar do is daar als een van de eer sten ingesprongen. Hij vertelt: „Een half jaar gele den was er nog nauwelijks Ne derlandse software voor de huiscomputer. Een paar vrien den van me zeiden toen: wat uit Engeland komt dat kunnen wij ook maken, maar dan be ter. We hebben toen afge sproken dat ik zou proberen hun programma's aan de man te brengen. Radar Soft is wat dat aangaat een sport uitge verij. We hebben ons willen toeleggen op educatieve pro gramma's voor het gewone publiek". Vroom En Nardo ging voortvarend aan de slag. Dat leidde al snel tot een opzienbarend resul taat. Het warenhuis Vroom en Dreesmann werd benaderd en gewonnen voor de eer ste programma's van Radar Soft. Het warenhuisconcern besloot via een grootse adver tentiecampagne computers eh bijbehorende programma's van Nardo's kornuiten aan de man te brengen. Op de televi sie liet de heer Dreesmann zelf zien, hoe bedreven hij in middels was geraakt in het besturen (via een joy-stick) van een helikopter die op het beeldscherm van de computer boven een groene kaart van Europa vliegt. De computer geeft een stad op, Dreesmann vliegt er heen. Ziedaar: een educatief pro gramma uit de koker van Ra dar Soft. Veel computer-anal fabeten moeten bij die Drees- mann-actie op het massa-me dium televisie wakker zijn ge schrokken. In één klap werd immers duidelijk dat een com puter kinderlijk eenvoudig te bedienen is, als er maar het juiste programma in wordt ge stopt. Bovendien zo illu streerde het helikopter-spelle tje kun je met een compu ter veel meer doen dan pac- man spelen. Je kunt er ook mee leren. Spelenderwijs. Nardo enthousiast: „Als je een paar uur met dit programma bezig bent geweest, dan kun je de kaart van Europa wel drómen. Dat is het leuke van deze programma's: iedereen kan ze spelen en iedereen kan er wat van leren. Als je met die helikopter op zoek bent geweest naar een stad en je hebt hem uiteindelijk gevon den, dan vergeet je echt niet meer waar die lag. Veel leuker dan rijtjes steden in je hoofd stampen". Bestemming: Murcia De verslaggever nóg zo'n computeranalfabeet mag het even zelf proberen. Nardo kijkt glunderend over de schouder mee. „Uw bestem ming: Murcia", meldt de com puter zuinigjes. Radeloos laat de verslaggever de helikopter zoemend over Europa cirke len. In het zuidoosten van Spanje aangekomen, licht ten slotte een bloedrode stip op. Als we de helikopter daar aan de grond zetten, laat de com puter een goedkeurend ge zoem horen. Er is een punt gescoord en we krijgen een nieuwe reisbestemming. Mei vorig jaar had Nardo nog maar zes computerprogram ma's, waaronder het topogra- fie-spelletje „in de verkoop". Nu heeft Radar Soft al ruim de meeste Europese talen re delijk beheers". Over het Nederlandse beleid bij het gebruik van computers op scholen in het basis- en middelbaar onderwijs is Nar do overigens niet te spreken. „Wat is er gebeurd?", zegt hij geprikkeld „Elke school koopt zo zijn eigen computer systeempje. De een zus. de ander zo. Op het moment zijn in het onderwijs totaal zéven verschillende computertypes ingevoerd. Het gevolg is. dat het nauwelijks de moeite is programma's voor een van die merken te maken. Een pro gramma voor computer-A past namelijk niet in compu ter-B. In Engeland hebben ze het verstandiger aangepakt Daar werken alle scholen met hetzelfde computermerk. Daardoor kunnen er ook meer en goedkopere programma's gemaakt worden". Een voordeel heeft de slecht gecoördineerde computeraan koop van Nederlandse scho len wel: jonge softwarebedrij ven zoals dat van Nardo zijn gedwongen te exporteren. En dat is indirect weer goed voor de Nederlandse econo mie. Nardo over zijn toe komstplannen. „Ik wil eerst eens meedoen aan die beurs in Las Vegas. Daar zitten zo'n beetje alle Amerikaanse be drijven die zich met software bezighouden. Daarna zie Ik wel verder Ik wil met dit werk toch echt niet meer dan drie maanden vooruit kijken PAUL KOOPMAN Avonturenfilms zoals „Whiz kids" of „Wargames", waarbij getalenteerde jongeren in geavanceerde computer systemen weten in te breken, zijn niet geheel uit de lucht gegrepen. Ook in Nederland voelt het jeugdig volk zich erg thuis in de computer branche, getuige het eenmansbedrijf Radar Soft van de 21-jarige Nardo Jacobs. Sedert een half jaar ver koopt hij met veel succes Neder landstalige computerprogramma's, gemaakt door drie vrienden van de universiteit in Leiden, waarbij spelen en leren in harmonie samengaan. Nardo: „Nadeel van mijn leeftijd? Nou, dat is me reuze meegevallen. Zo jong ben ik eigenlijk niet. In En geland had ik bijna een groot con tract afgesloten met een directeur van zestien". ao«d opbok »«n". twintig programma's op zijn naam, van een elektronische typecursus tot een cursus ad ministreren en een raadsel achtig elektronisch avontuur „De steen der wijzenwaarbij de computergebruiker een kasteel binnendringt en via het oplossen van allerlei intel ligente raadseltjes moet pro beren van lood goud te ma ken. Er is een enorme hoeveelheid denkwerk en onderzoek ge moeid met het maken van zo'n computerprogramma, dat bovendien op een aantal ver schillende niveaus gespeeld kan worden. Een Engelse doorgewinterde uitgever van educatieve software, Jeremy Temple Fry, schetste onlangs de voorgeschiedenis van zo'n programma als volgt: twee maanden om uit te zoeken wat je wilt en of het kan. een maand om na te gaan of er belangstelling voor bestaat, twee maanden om het pro gramma te maken, ongeveer Nardo moet daar toch om grinniken: „Het klinkt op schepperig. maar wij doen het veel sneller", zegt hij voldaan. „Dat kan, omdat het bij het maken van een computerpro gramma niet scheelt of je al leen bent of samen met een groot concern. Je sluit je op in je zolderkamer en gaat een aantal weken ploeteren. Dat is alles. Wij kunnen heel goed tegen de Engelse computer freaks of een concern als Phi lips opboksen. Dat wij nu twintig programma's in huis hebben bewijst dat wel. We hebben al een flink aantal programma's vertaald in het Italiaans. Engels en Frans. Binnenkort zijn we klaar met een Duitstalig pakket". De verkoopsuccessen van Ra dar Soft hebben het leven van Nardo ingrijpend veranderd. Zijn studie belastingrecht heeft hij moeten onderbreken en de laatste weken is hij niet zelden ook 's nachts nog op kantoor te vinden. In enkele maanden tijd reisde hij naar Frankrijk, Denemarken. Duits land, Italië, Engeland en de VS. De komende maanden worden hoofdzakelijk besteed aan het opzetten van een dochterbedrijf in de VS, voor de verkoop van programma's op de Amerikaanse markt. Onwillekeurig denk je: ze zien onze Nardo al aankomen. Aar dig, voorkomend, intelligent, dat welMaar zo jóng! Is men in het buitenland niet wat sceptisch als hij met zijn ak- tentas bestuurskamers bin nenstapt? Nardo: „Nou, dat is me reuze meegevallen. Zo jong ben ik eigenlijk niet. In Engeland had ik bijna een groot contract af gesloten met een directeur van zestien. Vaak reageren de mensen erg positief en dan heb ik nog het voordeel dat ik twee maanden om het te tes ten en één maand voor de af werking. gen rwijs bovenbouw van wat nu o, atheneum of mmasium heet (vierde, fde en zesde leerjaar) u binnen niet al te lange d de Tieenschappelijke tm „lyceum" kunnen igen. De havo-leerling n nu zou zich dan op innen werken tot een :au waarmee hij een -tfite aansluiting krijgt op rvolgonderwijs, het hbo. it lyceum nieuwe stijl op twee voorname ü^iïlers: vakken op twee kSS eaus en ilbaarheid, d.w.z. na n examen op het eede (havo-) niveau kan loet»1 n leerling op het eerste hetCfio-) niveau eindexamen in. Voor een hbo- rvolgstudie zijn nimaal twee examens het hoogste niveau „etèreist, voor een scho fversitaire opleiding iedoinimaal vijf. Typerend "'U or het lyceum zijn i"1; rder de verdeling van stof in kavels van bSjigeveer zeven weken en Alt invoeren van twee Vkkavels in het zesde ^•ferjaar, ter bevordering n de studievaardigheid, ie söf werkkavels omvatten in «ft schrijven van een en een zelfstandige idle-opdracht. Oehlen, lid van de vfesraad voor de ëtanajeede fase van het ortgezet onderwijs naar WO-II) die de "i® eumplannen heeft ikkeld, meldt dat veel ilen en individuele aren gematigd ithousiast op de plannen oo bben gereageerd. s<r s hel |d i ajten aan tv Ol scho Tal zich Jén i er nooit hoi scho ipele eui ÏTon, HOI' maal De havo-leerling zit doorgaans in een scholengemeenschap met een vwo-afdeling en vormt als zodanig een min-va riant. De psychologische ge volgen daarvan laten zich ra den: er is veel onaangepast gedrag in de klas. Hoe maak je een eind aan het onder scheid en neem je het brand merk weg van een aparte af deling die in alle opzichten de mindere is van het vwo? Een vwo-leerling volgt zeven vakken op een hoger niveau, een havo-leerling zes op een lager niveau. Je kunf je ook havo- en vwo-leerlingen voor stellen als een groep lyceïsten die eindexamen doen in zeven vakken en die uit belangstel ling en aanleg een vak kiezen op het eerste dan wel het tweede niveau. De ene leerling doet bijvoorbeeld wiskunde op het eerste en Frans op het tweede niveau, een andere leerling omgekeerd. De heer W. Oehlen is ervan overtuigd dat iedere huidige havo-leerling toch wel een aantal vakken op het hoogste niveau kan verwerken. „Als je leerlingen aanspreekt op hun aanleg en hun mogelijkheden, dan ben ik ervan overtuigd dat ze ook in de klas heel an ders gaan reageren. We gaan uit van de stelling dat leerlin gen meer presteren naarmate ze belangstelling en aanleg voor een aantal vakken heb ben, talen of exacte vakken Veel leerlingen die enkele ja ren geleden alleen de havo zouden hebben afgemaakt, zitten nu op het vwo, zoals trouwens in het algemeen de ontwikkeling gaat naar een „hoger" type onderwijs. „Je zou kunnen zeggen dat het peil van het vwo is gedaald. Dit is misschien ook wel zo, maar je hoort het nauwelijks vermelden. Misschien op de universiteiten, maar daar is dat altijd gezegd. Waar de klachten zich op toespitsen is dat de leerlingen niet zelfstan dig kunnen werken, dat er problemen zijn bij het samen vatten, bij het maken van scripties, het niet kunnen ge bruiken van bepaalde teksten bij buitenlandse talen. Maar leraren op het voortgezet on derwijs uiten geen klachten". Snel doorstromen Het lyceum begint in het voor stel met het vierde jaar, te be reiken vla het huidige derde jaar van havo of vwo (of mid denschool) en het vierde van de mavo (mits met een pakket waarin Nederlands, twee mo derne vreemde talen en wis kunde voorkomen). Voor de mavo-leerling een zware op gave, al krijgen ze op het ly ceum een jaar meer de tijd dan op de havo van nu. Toch houdt het in dat decanen op de mavo de leerlingen tijdig moeten inlichten over de ver eiste pakketten, met name ten aanzien van wiskunde. Dat eerste lyceumjaar krijgen de leerlingen de kans zich te profileren voor de studie in de volgende jaren. Geeft de leer ling er blijk van de studie aan te kunnen, dan moet hij of zij snel kunnen doorstromen zon der te blijven zitten, de leer weg moet vrij zijn. Wel komen er geregeld toetsen, maar die mogen de voortgang niet be letten. Haalt de leerling in de vierde de eindstreep niet, dan moet hij een of andere vorm van beroepsonderwijs zoeken, die correspondeert met zijn vakkenpakket. Heeft een leerling in het vierde jaar problemen van aanpas sing of problemen door huise lijke omstandigheden, dan moet er de mogelijkheid zijn dat hij het vierde jaar dou bleert. Hij verspeelt dan wel het vierde verblijfsjaar op het lyceum: de cursusduur is drie jaar, maar de leerling mag er vier jaar over doen. Dat extra jaar is eigenlijk bedoeld als een herprofileringsjaar na het eindexamen (om bijvoorbeeld het vakkenpakket te verbre den), maar de leerling mag het ook gebruiken om de basis te verbreden en op grond daar van het vijfde en zesde leer jaar beter af te ronden. Na het vijfde jaar legt de leer ling examen af in een aantal vakken op het tweede niveau. In het zesde leerjaar bestaat dan de mogelijkheid in die vakken op het eerste niveau eindexamen te doen. De heer Oehlen: „Dat klinkt theore tisch heel gemakkelijk, de praktijk zal veel moeilijker zijn, maar in de huidige situatie be staat die mogelijkheid über haupt niet. In de toekomst is die flexibiliteit wij hebben dit roostertechnisch laten uit zoeken er wel". Rendement De leerstof wordt ingedeeld in kavels van zes tot acht weken De heer Oehlen: „Elke school organiseert haar eigen kavel structuur en stelt ook zelf de afsluitende toets samen. De bedoeling daarvan is dat ge regelde toetsing een beter studierendement oplevert, waardoor de leraar eerder in de gaten heeft op welk punt iets fout dreigt te gaan". „Een tweede doel is een bete re mogelijkheid te scheppen voor inhoudelijke vernieuwing: een andere vorm van lesge ven, een andere groepering van de stof. een thematische aanpak, dat lukt beter in tweemaandelijkse perioden. Zo kun je afspreken: in de tweede periode van het vijfde kavel benaderen we vanuit de talen gezamenlijk de renais sance. De jaarprogramma's van nu zijn veel vager. Straks moeten leraren aangeven wat de indeling van de leerstof zal zijn, en dan is samenwerking veel gemakkelijker. Bij be sprekingen met vakdocenten in de afgelopen jaren hebben we. terwijl die mensen toch in moeilijke omstandigheden zit ten, erg veel los gekregen. We waren er blij verrast over. Er zijn buitengewoon knappe voorbeelden gemaakt van in deling van de leerstof". „Als dit straks een landelijk systeem wordt, kunnen bij voorbeeld examencommissies met suggesties komen waar mee leraren zonder al te veel moeite uit de voeten kunnen. Ik denk niet dat het tot een verzwaring van hun taak hoeft te leiden. Er komen geen af spraken meer met de klas over proeven hier en toetsen daar. Op het eind van elke pe riode in het vijfde en zesde leerjaar volgt een toets. Dat geeft meer rust". Teamwork Positief zijn de reacties van le raren op de invoering van werkkavels. al moet de zaak inhoudelijk nog vorm worden gegeven. Vijftien scholen heb ben zich al gemeld om ermee te gaan experimenteren. Oeh len: „We zouden best wel meer dan twee werkkavels in het zesde leerjaar willen heb ben. maar we zitten met de problemen van tijd en ruimte waar je niet onderuit kunt Het huidige onderwijs telt dertig uur, we hebben zesendertig uur gehad, en er wordt op het ministerie overwogen dit aan tal nog verder terug te bren gen. Het vierde en vijfde leer jaar zitten vol. maar in het laatste jaar vallen lichamelijke en levensbeschouwelijke vor ming weg. Daarmee win je vier uur die wij voor werkkavels willen benutten. De leerling kiest in de vijfde in welke vak ken hij de werkkavels wil doen: een onderzoek en een essay (daarnaast is er het ver plichte werkkavel maatschap pelijke oriëntatie). De school moet nu een rooster maken, de leraar wordt gekozen en die krijgt er zijn uren voor. mits hij de zaak in de voor gaande jaren methodisch heeft voorbereid Je kunt dan niet de situatie krijgen dat de leerlingen in het laatste jaar de vereiste vaardigheden moeten worden bijgebracht. Die vaardigheden betreffen teamwork, het uitwerken van opdrachten, de verantwoor ding van de keuze van auteurs en gericht schrijven als voor bereiding op het maken van een scriptie". Rijkdom Het lyceum biedt ruimte voor twee uur levensbeschouwelij ke vorming in de klassen 4 en 5. De bijzondere scholen, ze ventig procent van het totaal, ruimen plaats in voor het be handelen van de eigen identi teit. meestal door middel van godsdienstige of humanisti sche vorming. De heer Oehlen acht het zinvol dat alle scho len aandacht besteden aan geesteh|ke stromingen. ..ob jectiveerbare zaken die sa menhangen met godsdiensti ge ontwikkelingen en huma nistische opvattingen, de rijk dom die op dit terrein op de wereld aanwezig is Dit vooral met het oog op onze multi culturele samenleving en de tolerantie-aspecten die daar bij zo ontzettend belangrijk zijn". Het gaat dus om twee elemen ten. enerzijds het feitelijke dat voor alle scholen geschikt is en anderzijds het identiteits gevoelige. waar een (bijzonde re) school vorm aan kan ge ven. PAUL TOBV „Als je leerlingen aanspreekt op hun aanleg en hun mogelijkheden, dan overtuigd dat ze ook inde klas heel reageren. We gaan uit van de stelling dat leerlingen meer presteren naarmate ze belangstelling en aanleg voor een

Leidse Courant | 1985 | | pagina 31