Jongensdroom Troch bestaat niet meer Gerard Wielenga wil naar Calgary _r. SPORT LEIDEN £cidócSouiant ZATERDAG 19 JANUARI 1985 PAGIN, DEN HAAG De jon gensdroom van Arnold Troch bestaat niet meer. „Ooit v>il ik prof worden in Canada", meldde de ijs hockeyer van HYS ruim vier jaar geleden ambi tieus, toen hij als zeven tienjarige net zijn debuut als international achter de rug had. Nu, bijna 21, heeft het eerzuchtige ver langen plaats gemaakt voor realistisch denken. „Je hebt een meisje, werk en dan ga je anders over diverse zaken denken", meldt de ijshockeyer, die aan kwaliteit overigens niets heeft ingeboet. Inte gendeel zelfs, Arnold Troch demonstreerde in het lopende seizoen al van af het begin een goede, constante vorm, terwijl zijn club als zodanig de ene keer de sterren van de hemel speelde en de andere keer even angst wekkend kon falen. Die goede, constante vorm mag opmerkelijk heten, want Arnold Troch en zijn ander half jaar jongere broer Edwin hadden dit seizoen willen uit komen voor Kemphanen uit Eindhoven. Het weer in de eerste divisie toegelaten HYS, dat de „Trochjes" vorig jaar had toegestaan een seizoen voor Panasonic Den Bosch uit te komen, gaf geen toestem ming en dan is een vertrek naar elders volgens de regle menten van de Nederlandse IJshockey Bond een uiterst moeilijke zaak. Arnold en Ed win Troch waren immers eco nomisch niet gebonden aan Eindhoven en hadden er ook Erivé geen enkele relatie. Een ort geding, aangespannen door vader Troch, hielp even min. „Er zat voor ons niets an ders op maar weer bij HYS te gaan spelen", aldus Arnold. „Ik vind ijshockey te fijn om dat na jaren gewoon niet meer te doen. Hetzelfde geldt voor Edwin". Zijn jongere broer valt hem bij: „Het is zo simpel als wat. Van jongs af aan zijn wij met die sport bezig. Toen De Uithof in januari 1973 werd geopend liepen wij als vlaggedragertjes bij die officië le plechtigheden, speelden nog een demonstratiewedstrijdje. Het HYS van toen, HYS Vero nica en later HYS Intervam volgden wij fanatiek. Ja, toen stelde het ijshockey wel heel wat voor. De tribunes zaten vol, soms was De Uithof uit verkocht". Ze worden ietwat triest bij de gedachte aan de huidige bezet ting van de tribunes. Ineens begint Edwin een vurig plei dooi voor meer publiek en stelt bijna dwingend: „De mensen moeten komen, dan geven ze ons een kick". De wedstrijd van afgelopen vrij dag tegen Heerenveen komt hierdoor vanzelf aan de orde. De stunt die HYS uithaalde doet het tweetal glunderen. „Er zaten weliswaar maar een paar honderd man op de tribu nes, maar de sfeer was ouder wets. Ze stonden op de ban ken, juichten ovationeel. Ein delijk hadden we Heerenveen eens verslagen. Hoe lang was dat niet gebeurd? Zelfs toen wij Nikon Stars heetten, won nen wij er geen enkele keer van". De meeluisterende ver zorger Joop Stoops: „Ik moet je eerlijk zeggen, dat het eerste keer sinds jaren was, dat ik echt enthousiast werd". Zootje Zowel Arnold als Edwin Troch vinden, dat dit succes niet zo maar uit de lucht is ko men vallen. „Een week eerder speelden wij tegen Tilburg Trappers ook al goed. Toen werd het 5-5", meldt Arnold. „Eigenlijk is het al begonnen met het vertrek van Luc Bon neville. Hij kon geen team lei den. Daarna is Baran geko men. Hij heeft in Wolfs en Keijsers ook twee man als be geleiders achter zich staan. Er gingen in de wandelgangen verhalen rond, dat het bij ons een zootje was in de bench. Toen is er ingegrepen. We kregen een teammeeting, waar iedereen zijn problemen ter sprake kon brengen. Daarna waren ze er gewoon niet Na een feest komt er altijd zo iets als een kater. Dat onder vond HYS dan ook het afgelo pen weekeinde. De na de stunt tegen Heerenveen in optimale stemming verkerende Haagse ijshockeyformatie kreeg zon dagavond in Zuid-Limburg te maken met Geleen, waarbij blijkbaar meer met de vuisten dan met de sticks is gemikt. Edwin, plotseling fel: „Die Zaalberg, de scheidsrechter, was partijdig. Van HYS gaf hij alle goede spelers een miscon duct, van Geleen de minder goede". Overigens, Edwin heeft zich tot de jaarwisseling doen gelden als een licht ont vlambaar heerschap, boven dien niet wars van een soms indrukwekkend vuistgevecht. Er verschijnt een ontwapenen de glimlach op zijn gezicht. Nederig erkent hij aanvanke lijk ook een serie onnodige straffen te hebben opgelopen en zijn team daarmee direct te hebben benadeeld. „Maar", klinkt het dan opeens weer strijdig: „Die matchpenalties kreeg ik om niets". Geen reserve Hun relaas maakt duidelijk, dat zij zowel mentaal als fy siek voor honderd procent be zig zijn met HYS. Er is geen enkele reserve te bespeuren na dat kort geding, waarmee zij de overschrijving naar Kemphanen wensten te force ren. Zij beamen ook niet bij HYS te zijn begonnen met de De broers Troch: Edwin (links) als aangever, Arnold als afmaker. gedachte in het achterhoofd dan maar volgend seizoen naar Eindhoven te vertrek ken. Edwin: „Het ligt er maar helemaal aan, wat hier dan gaat gebeuren. Wat worden de mogelijkheden hier". Arnold: „Als de huidige groep blijft en wordt aangevuld met één of twee goede verdedigers, dan denk ik en ook Edwin, dat HYS een heel eind kan ko men". „En", vervolgt Edwin, „een goede voorbereiding is belangrijk. Dit jaar was er niets, we bereidden ons in fei te voor in de eerste periode van de competitie. Dat hoort niet, kost te veel punten en de aardigheid kan er af gaan. Fors trainen, vriendschappelij ke wedstrijden spelen, als het kan in het buitenland, dat is pas een voorbereiding". Edwin heeft momenteel trou wens alle tijd zich voor te be reiden op de duels van zijn clubs. „Ik heb geen werk, train veel, ondermeer in een sportschool. Daar doe ik veel krachttraining". Zijn broer doet op geheel andere wijze aan krachttraining. Als metse laar-tegelzetter sjouwt hij da gelijks karrevrachten stenen naar de plaats van bestem ming. „Daar word je ook hard van, ongemerkt kan dit een goede training zijn. Maar ja, als je 's nachts om drie uur thuis komt van een wedstrijd in Geleen en je moet om zeven uur weer op om een uur later op je werk te verschijnen, dan valt dat niet mee. Als je over dag dit werk doet, vervolgens snel naar de training moet, is het wel voor te stellen, dat ik blij ben als het woensdag is. Dan hoef ik niet te trainen". „Maar, echt klagen doe ik ook niet. Als ik voor het Neder lands team op stap moet, kan ik altijd vrij krijgen. Trou wens, met dat nationale team gaat het goed. De nieuwe coach, Wallin, bevalt mij uit stekend. Een jonge vent, maar deskundig, dat wel. Nederland moet op het WK groep B in Zwitserland (in maart, red.) bij de eerste drie kunnen eindi gen. Ter voorbereiding gaan wij trouwens naar Alaska". Edwin, die trouwens zijn de buut als international ook al achter de rug heeft, is enigs zins teleurgesteld als hij ver neemt dat Jong Oranje A daar niet naar toe gaat. Klagen doet hij niet, omdat een trip naar Japan, waar de wereldtitel strijd voor junioren plaats heeft, ook niet niks is. FRANS LEERMAKERS FREESTYLE-SKIEN DEMONSTRA TIESPORT OP WINTERSPELEN 1988 VOORSCHOTEN De huidige weersomstandig heden mogen dan alom voor de nodige overlast zorgen, Gerard Wielenga voelt zich uitermate in z'n element. De 23-jarige Wassenaarder is gewend de wintermaanden in de sneeuw door te brengen. Binnenkort reist hij, koud terug uit het Oostenrijkse Kaprun, opnieuw af rich ting Alpen om zijn voor naamste passie, het zoge heten freestyle-skiën, in Europa-Cupverband te gaan beoefenen. Wielenga maakte vijf jaar ge leden voor het eerst kennis met deze uiterst spectaculaire tak van sport waarbij de skiërs via een springschans als het ware worden gelanceerd en hoog (tot circa tien meter) in de lucht voor- dan wel achter over salto's en schroeven aan elkaar rijgen. „Ik ging al jaren op wintersport naar Verbiers, in Zwitserland. Maar daar raakte ik langzaam maar ze ker wel een beetje uitgekeken op het piste-skiën. Ik had eens een filmpje van dat springen gezien en toen er een demon stratie werd gegeven, was ik er als de kippen bij. Op die zelfde dag heb ik al meteen heel voorzichtig de eerste be- ?;inselen aangeleerd. Helemaal out natuurlijk, maar dat is in middels wel verbeterd. Nou ja, bij het allereerste begin was het meer koppetje duikelen met ski's aan natuurlijk". De blonde Wassenaarder had de smaak niettemin te pakken en toen de Nederlandse Ski Vereniging ook freestyle in het pakket kreeg, meldde de Wassenaarder zich meteen aan. De meeste bij deze onder afdeling aangesloten leden hebben meer aandacht voor ski-ballet en het zogenaamde HUgel-skiën (een soort hobbe lige afdaling), maar ook het springen wordt hoe langer hoe populairder. Wielenga, in zijn geliefde ambassadeurs-rol: „De meeste mensen denken ontzet tend goed te moeten kunnen skiën om dit te gaan doen. Na Gerard Wielenga is helemaal ondersteboven van het freestyle-skiën. Op de achtergrond ligt Zeil am See. tuurlijk moet je zeker op je ski's staan, maar voor een re creatief niveau is drie jaar ski ervaring voldoende. Deze drie disciplines maken het skiën stellig dat het aantal ^deelne- veel interessanter. Nu is het mers snel kan groeien nog een kleine groep enthou- Daarvoor is echter enige pu- siastelingen, maar ik geloof bliciteit noodzaak en het ge brek aan voldoende kennis van zaken gooit wel eens wat roet in het eten. Wielenga heeft een aardig voorbeeld: „We zouden op Eerste Kerst dag een optreden verzorgen in de 1-2-3-Show bij Ted de Braak. We waren speciaal hiervoor even vanuit het trai ningskamp in Kaprun naar Nederland overgekomen, maar uiteindelijk is het alle maal toch niet doorgegaan. Om te beginnen was er alleen rekening gehouden met de schans. Maar ja, we moeten natuurlijk wel ergens kunnen neerkomen. De daarvoor be nodigde luchtmatras was ech ter niet in het decor opgeno men. Dus dat werd wat moei lijk. Bovendien was er wat on enigheid met de sponsor. We zijn toen maar onverrichterza- ke weer naar Oostenrijk te ruggekeerd". Van september tot en met de cember van het vorig jaar maakte Gerard Wielenga van zijn hobby min of meer zijn beroep door met een aantal collega's stad en land af te rei zen voor het geven van de monstraties. „Zo konden we in ons eigen onderhoud voorzien. Nu komen we deze winter wel door. We krijgen voor het eerst dit seizoen een onkosten vergoeding van de Nederland se Ski Vereniging, maar daar moet natuurlijk altijd geld bij. Met het verblijf in jeugdher bergen houden we dat overi gens nog wel redelijk goed koop. En straks tussen de Eu ropa-Cupwedstrijden door ver blijven we in een vakantie huisje van één van de andere skiërs in de omgeving van Grenoble". Vooruitgang Vorig seizoen nam Gerard Wielenga voor de eerste keer aan de Europa-Cupstrijd deel. Een verdienstelijke dertiende plaats in het eindklassement werd z'n deel. „Ik ben telkens bij de eerste vijftien geëindigd, daar was ik wel tevreden mee. En als we op deze wijze door gaan, is binnen een aantal ja ren aansluiting met de wereld top mogelijk. In 1988 is het freestyle-skiën demonstraties- port tijdens de Olympische Winterspelen in het Canadese Calgary. Het zou te gek zijn wanneer Nederlanders daar- ,aan zouden kunnen deelne men. Maar dat vergt natuur lijk nog wel enige vooruitgang. Met Michiel de Ruiter uit Er- melo, ex-jeugdkampioen tram polinespringen, ben ik de eni ge Nederlander die een dubbe le salto beheerst. Maar de ech te toppers springen al driedub bel, die moeilijkheidsgraad ho pen wij in de loop der jaren ook wel onder de knie te kun nen krijgen". Voor het van de leek lijkt het freestyle-springen een tame lijk riskante aangelegenheid. „Natuurlijk zijn er wel ernsti ge ongelukken gebeurd, maar ik moet het afkloppen, want ik ben daarvan gelukkig steeds verschoond gebleven. Het is ook niet zo gevaarlijk als het lijkt. Ten eerste loopt de heu vel na de springschans heel steil af, zodat er een hoek ont staat waardoor de val behoor lijk wordt gebroken omdat je meteen doorschiet. Als je op een vlak stuk moest landen, zoals 's zomers op de matras, is het veel kwalijker voor bij voorbeeld de enkels. Boven dien wordt de sneeuw steeds opnieuw zacht gemaakt. Ik blijf er bij: het springen is he lemaal het einde. Ik kan het iedere redelijke skiër van har te aanbevelen". De klimatologische situatie in Nederland zal skiën nimmer tot volkssport nummer één kunnen maken. Even afgezien van deze bijzondere winter is voldoende sneeuw meestal niet dicht bij huis te vinden. „In de wintermaanden verblij ven we natuurlijk meestal in de Alpen, zodat we daar volop kunnen trainen. En verder be helpen we ons hier dan maar met een trampoline of met de springplank in het zwembad of 's zomers inmiddels met een waterschans, bij een meertje in Soesterberg. Dat gaat voortref felijk. Een echte achterstand hoeven we daarom ten opzich te van de echte wintersport- landen niet op te lopen. We hebben in principe meer mo gelijkheden dan de Nederland se alpine-skiërs. En natuurlijk, het is een geweldig spectacu lair gezicht". DICK KIERS ADI DER Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Willem Spierdi Ontoelaatbaar? Naast het bestaande pr-team heeft Lugdunum ook e^OS jeugd-pr-team opgericht. Doel van dit team is het werven vflO Nie jeugdleden en het organiseren van bijzondere activiteiten, lechtl deze tijd moet elke vereniging, dus ook Lugdunum, zuil IVU zijn op haar jeugdleden. DO De Daarom ben ik op dit moment bijzonder ontevreden over hover v< beleid dat gevoerd wordt door het bestuur van de Afdeli IARA Leiden betreffende het jeugdplan. Het jeugdplan houdt in c 10 Col talentvolle spelers een uitnodiging krijgen voor het spel )e 9r0 van selectiewedstrijden. Bij goed bevinden kan dat, via e [lucht). afdelingscommissie een plaats in een vertegenwoordigend e >ijna g tal opleveren. ijk© 9.r De gehele verkiezingsprocedure is vaag te noemen, even, !0 Bij zaken betreffende verzekering, verzorging en begeleidii iraatp van de betrokken spelers". eerd Lugdunum-voorzitter Phil Verstraaten windt er in zijn, in Ast „Lugdunum-nieuws", op schrift gestelde nieuwjaars-speet Ier r geen doekjes om. Het Leidse beleid rond het jeugdplan dei (wartii niet, de organisatie klopt niet, de selectie-procedure is vaai Ie Ho Bij deze constateringen houdt Verstraaten het echter niet. taal (f 19 Bij Ontoelaatbaar? (2) .Onaanvaardbaar is ook dat geselecteerde spelers van verei Igjjcj gingen waar geen regionaal voetbal gespeeld wordt, vertre jq q]N ken naar clubs waar dat wel gebeurt. Deze problematiek h uuf n ik voorgelegd aan de heer Persoon, voorzitter van de afdeli ^p/^ Leiden. Ik heb hem gevraagd of een afdelingstrainer hier ,g Qg een bepaalde rol zou kunnen spelen. De afdelingsvoorzitt .|m y merkte op dat adviezen, gegeven door de afdelingstrainer, heer Philippo, aan jeugdspelers om regionaal te gaan spele ,5 je van belang voor de desbetreffende spelers zijn. Hij ziet h/erLgj pi geen gevaar. je p Dit zijn voor mij ontoelaatbare uitlatingen van de afdeling (aDDe voorzitter. Het houdt in dat, als je geen regionaal voetl jjg speelt, je je spelers in wezen overdraagt aan het regionjg jQ voetbal. En dan moet je blijven pra ten - wees zuinig op je jeugd. Het beleid van de afdeling zal ik dan ook met ar gus-ogen blijven volgen!" Phil Verstraaten houdt z'n groenwit te kikkertjes liever bij elkaar, dat is duidelijk. Wij van Hutspo(r)t daarentegen, gaan heel ver mee met die andere zienswij ze. Marco van Basten, Michel Valke, Ruud Gull it, Gerald Va nenburg, En zo Sci- fo. Wij genieten, in minder winterse tij den, bijna wekelijks van het feit dat zij, al dan niet met me dewerking van hun clubvoorzitter, in ieder geval wèl be sloten „hoger" te gaan spelen... Vervroegd Aardig. Het tafëltennisduel tussen De Veluwe en Avanti vond afgelk pen weekeinde vervroegd plaats, in verband met de deelnf me van Avanti-speelster Bettine Vriesekoop aan de maand te houden Top Twaalf. Wie echter nu denkt dat 1 Hazerswoudse „herenploeg" dus met Vriesekoop richting wj luwe trok, heeft het fout. Avanti, met Gerard Bakker jr.^ plaats van Vriesekoop. kwam, zag en verloor met 6-0. En Vriesekoop? Die bereidde zich, al trainend, bij het LeiM Scylla voor op diezelfde Top Twaalf... Video Laurens van As, de talentvolle Leidse judoka, was best 'ev1t den met de derde plaats tijdens de Lei da to sport verkiezing^®® Een derde notering, die ongetwijfeld hoger was geweest, w» Par0 neer hij vorig jaar tijdens de Europese Kampioenschap^ t/m 21 jaar in het Spaanse Cadiz niet de zesde maar de eer4«OS plaats zou hebben behaald. Vooral zijn oosteuropese opponel^- ten bleken echter uitstekend op de hoogte van de door Vi Skie As gebezigde judo-technieken"OS „Die oosteuropeanen bleken ellenlange video-opnames vj-1^ mij te bezitten. Mijn technieken waren geen verrassing ma^ie voor ze. Als je thuis gezellig naar een film zit te kijken, derl JBLI je nog: goh, leuk zo n video. In Cadiz kon ik die dingen ecM5 wel vervloeken,'"u (Gut Wilma t<S Zo heb je ze maanden niet in de rubriek, zo is het weer wek 45 j den .00 I VOOI 'derf lijks raak. Inderdaad: het onderwerp van gesprek is korfbal. Beter gezegd: Fides Pacta korfbalster Wilma Neuteboom. Immers: de wijze waarop zij haar Albatros-tegenstander (i derdaad: „der bejegent, schreeuwt gewoon om een fotogral jg

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14